Soest toen - Soest nu Wethouder A. P. Hilhorst bij verkeersongeval om het leven gekomen MEDISCHE VERZORGING WORDT KOSTENBERG DE LOONPOLITIEK BEVORDERINGEN EN DIPLOMA'S VOOR BRANDWEERLEDEN V.V.V.-nieuws Vrijdag 13 oktober 1967 46e jaargang no. 77 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Berner Oberland in kleur Veteranenlegioen Nederland Collecte Dierenbescherming Speelgoedtentoonstelling Filmavond SOESTER üboniL p. kwart, f 3.—. per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Een van de meest zorgelijke sociaal- economische ontwikkelingen in Neder land betreft de sterke premie-stijging van de sociale verzekeringen. De A.O.W.-premie moet omhoog in verband met de vergrijzing van ons volk maar het meest opvallend is de verwachte stijging van de premie voor de zieken fondsverzekering tot niet minder dan 7,5° n. Vanzelfsprekend komen uit deze snelle verhoging looneisen voor aanpas sing rollen. Het is betreurenswaardig dat de rege ring het politiek niet heeft kunnen klaren om de premie voor de kosten van arts en apotheek los te koppelen van die voor het eerste jaar ziekenhuis- verzorging. Deze kosten behoren in fei te tot de zware geneeskundige risico's, die nu een apart premie-offer vragen voor zeer langdurige ziektekosten. Deze laatste verzekering zou dan zwaar der geworden zijn maar het was dan gemakkelijker geweest om de kosten van raadpleging huisarts gedeeltelijk voor eigen risico te verklaren. Nu moet men immers toch die weg op om al te hoge premielast te ontgaan. Het komt ons voor dat de kosten van ziekenhuisverpleging nog veel meer zul len toenemen. De technische vindingen die het menselijk leed verzachten, ne men in aantal en kwaliteit toe. Maar ook in kosten! De specialisten moeten geleerder zijn en zij worden derhalve duurder. Zo klimmen wij steeds hoger op de kostenberg, die de premie mee sleept. Wij dachten dat het juist zou zijn de ziekenhuiskosten alsnog te maken tot een object waar ook de staat in het algemeen belang een belangrijke bij drage voor geeft. Dan zou de zieken huisverzekering alsnog samen met de overige zware geneeskundige risico's in een volksverzekering moeten worden ondergebracht. Naar het ons voorkomt wil de volksvertegenwoordiging dit niet. Die stuurt liever de premierekeningen naar de werknemers en de onderne mingen. Donderdag, 26 oktober opent de afd. Soest van de Nederlandsche Reisver- eniging het winterseizoen met een dia avond in gebouw „Middelwijk", Talma- laan hoek P. de Hooghlaan. De heer J. K. Chr. Postema, arts te Baarn, presenteert dan zijn nieuwste kleurendia-show .Berner Oberland", ideaal vakantieland te midden van ber gen en meren. Zwitserland als reis- en vakantieland is weer „in" en het Berner Oberland (trefpunt van de meeste toeristen van heel Zwitserland) biedt alles wat een vakantieganger maar kan wensen: ber gen, meren, zwem- en zonnebaden, tochten te voet, per trein, boot, tand rad- en „Sessel'baan, auto en scooter. Ideale hotels en pensions naar ieders draagkracht en een onnoemelijk aantal toeristische mogelijkheden. Kortom een landstreek waar je beslist terugkomt. Deze avond brengt de kijkers op en langs de meren van Thun, Spiez, Brienz, Interlaken, Oberhoven, Gunten enz. en hogerop naar Sigriswil, Aeschi, Wilders- wil, Lauterbrunnen, Grindelwald enz. Nog hogerop genieten de kijkers van de Niessen en de Brenzer Rothorn (pl.m. 2400 m). Schijnige Platte, Wengen, Mür- ren enz. Het Kander- en Simmenthal worden niet vergeten. Deze show wordt omlijst met typische Bern. Oberlander muziek, welke een echte gemütliche sfeer schept. De aanvang is bepaald op 20.00 uur precies. Na het einde van de oorlog heeft Neder land een straf geleide loonpolitiek ge voerd. Deze ging gepaard met beheersing van de prijzen, speciaal voor grond, pacht en huren. Of dit juist is geweest, of het altijd goed heeft gewerkt is aan twijfel onderhevig. Wanneer we niet die prijsbeheersing en loonbeheersing hadden gevolgd, zouden we nu in ieder geval niet meer met de woningnood te kampen hebben. Ander zijds zou onze industrie zich misschien ook minder snel hebben ontwikkeld en zouden we niet zo gauw van een z.g. welvaartsstaat hebben kunnen spreken, al is die welvaart ook zeer problema tisch. Het systeem van de geleide lonen, die over de gehele linie zo'n beetje hetzelfde moesten zijn, is langzamerhand uitgehold. Immers niet de prestatie die men levert, doch het werk waarvoor men is aan genomen bepaalt welk loon men ont vangt. Toen er krapte op de arbeids markt ontstond en „zwarte lonen" graag werden betaald, werd het systeem van de geleide loonpolitiek steeds meer een aanfluiting. Met een bijzonder grote loonsverhoging in één jaar poogde men aan dat euvel een eind te maken, hetgeen vrij aardig lukte, maar anderzijds onze economische situatie danig bedreigde. De verandering in de conjunctuur en de afnemende werkgelegenheid deden ver volgens de gevoelens voor geleide loon politiek sterk verminderen. Waar verder de beheersing van grondprijzen al is pr -gegeven, die van huren nu in een groot deel van het land, waar ook ove rigens een straffe prijsbeheersing niet meer mogelijk blijkt, is het duidelijk, dat we nu ook moeten naar een vrije loon politiek. Geheel vrij zal dat niet zijn en misschien ook nooit meer komen, want we blijven gebonden aan de loononder handelingen tussen vakbeweging en werkgevers, d.w.z. aan een c.a.o. Maar dan niet volgens een landelijke norm doch gedifferentieerd naar bedrijfstak en eventueel zelfs naar bedrijf. We krijgen dan bedrijfstakken en bedrijven waar de lonen hoger kunnen liggen dan bij an dere, de lonen sneller zullen stijgen. Dat is op zichzelf niets vreemds, dat kwam vóór de oorlog ook voor. Het systeem van gelijke lonen voor allen en voor alles is in de praktijk niet houd baar Zelfs in de strakst geleide com munistische economie zijn er steeds gro tere verschillen in beloning voor arbeid ontstaan. De vrije loonpolitiek brengt natuurlijk meer en minder bevoordeelden mee, al nddi- gelang het bedrijf waarin men toe vallig werkzaam is en de gang van za ken bij dit bedrijf of in deze bedrijfstak. Dat kan dus ook tot ontevredenheid leiden, maar anderzijds er toe bijdragen dat zowel de werknemer als het bedrijf sterker dan tevoren zal streven naar een zo gunstig mogelijke economische posi tie, hetgeen onze nationale economie slechts ten goede kan komen. Men is er echter wel van overtuigd, dat volledige vrijheid (nog) niet mogelijk is, dat er een toezichthoudende instantie moet blijven die kan beoordelen of een gesloten c.a.o. economisch gezien wel verantwoord is, de concurrentie-positie tegenover het buitenland er niet door wordt aangetast. Wie die toezichthoudende instantie moet zijn, daarover zijn vakbeweging en werkgeversorganisaties het nu nog niet eens. De vakbeweging zou dit graag zien berusten bij de minister van sociale za ken, omdat men die in het parlement ter verantwoording kan roepen. De werkgevers zien dit over het algemeen liever aan het tot nu toe bestaande col lege van rijksbemiddelaars toevertrouwd, waarin ook de vakbeweging zelf mee spreekt. Dat wordt dus een politiek touwtrekken, waarvan de uitslag nog niet valt te voorspellen. De vrije loonpolitiek zal vooral de dienstverlenende bedrijven en winkels en kantoren voor grote puzzels ten aan zien van de arbeidsbezetting gaan plaat sen. Er wellicht in de praktijk ook toe leiden, dat de kosten van dienstverle ningen nog meer gaan stijgen, omdat men er hogere lonen moet gaan betalen wil men voldoende personeel behouden. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heeft dinsdagavond een aantal diplo ma's uitgereikt aan en bevorderingen bekend gemaakt van leden van de Soester vrijwillige brandweer. Dat ge beurde op de jaarlijkse oktoberavond in de rijkelijk versierde en daardoor volgens de burgemeester bijzonder brandgevaarlijk geworden brandweer- garage aan de Lange Brinkweg. De burgemeester meende, dat de diplo ma-uitreiking op zichzelf niet zo'n be langrijke gebeurtenis is. „Van veel gro tere importantie is de tijd, die aan de verwerving van het diploma is vooraf gegaan, de tijd, waarin de nodige ken nis is verworven. Het belangrijkste is, dat U zich de kennis en vaardigheid, vereist voor de verkrijging van het di ploma, hebt eigen gemaakt. De uit reiking van de diploma's moet men meer beschouwen als het einde van een ontwikkeling". Het diploma brandwacht eerste klas reikte de burgervader uit aan de heren A. J. van Assen, J. B. de Boer, C. D. de Bruin, C. v. Essen, J. P. v. d. Grint, W. Kersten en G. van Konkelenberg. Zij allen zijn tevens lid van de be drijfsbrandweer van Foxboro. „Menig Soester bedrijf zou daar jaloers op moeten zijn", meende de burgemees ter, die voorts een woord van dank aan A.s. maandag, 16 oktober houdt de af deling Eemland van het Veteranen Le gioen Nederland een film-avond in het Oranje Hotel aan de Burg. Grothe- straat. Behalve enkele Oranjefilms zullen ook films over het Voormalig Nederlandsch Indië vertoond worden. Niet alleen oud-militairen, maar ook an dere inwoners van Soest d>e hiervoor belangstelilng hebben, zijn welkom. De toegang is vrij. Aanvang 20 uur. de opleiders en instructeurs op zijn plaats achtte. Van de zeven brandweerlieden, die het diploma brandwacht eerste klas hadden gehaald, werden er vijf tevens ook tot brandwacht eerste klas benoemd, zulks op grond van hun bewezen kennis en vaardigheid. Dat waren H. J. van As sen, J. W. de Boer, C. D. de Bruin, J. P. v. d. Grint en G. van Konkelen- berg. De overige twee, C. van Essen en W. Kersten zijn nog maar pas lid van de brandweer en moesten eerst nog worden benoemd tot adspirant brand wacht in opleiding voor de duur van zes maanden. Zes leden van de Soester vrijwillige brandweer hebben tevens voldaan aan de eisen, die gesteld worden aan pompbe diende. Zij kregen van de burgemeester het bijbehorend diploma uitgereikt. Het waren C. J. van Doorn, L. J. v. d. Hoed, J. F. Kole, G. de Rooij, H. C. Schoemaker en D. A. Stolk. De burge meester wees daarbij op de belangrijk heid van deze funktie. „Een zeer be langrijke funktie, die veel geld kan kosten als men haar verkeerd uit oefent". De belangrijkste diploma's had de bur gemeester voor het slot bewaard. Zij waren bestemd voor de heren C. J. van Doorn en D. L. Stolk, die hebben voldaan aan de eisen, gesteld aan de funktie van hoofdbrandwacht. „Dit di ploma opent de weg naar een belang rijke rang bij de brandweer". Gezien het feit, dat thans het gehele brandweerkorps is gediplomeerd, meen de de burgemeester, dat de brandbe strijding met een gerust hart aan het korps kan worden toevertrouwd. De heer G. de Rooij bracht namens de opgeleide en geslaagde pompbedieners instructeur adjudant v. d. Broeke dank voor zijn gegeven onderricht en bood in ruil daarvoor een fles cognac aan, in aansluiting op een set cognacglazen, die de heer v. d. Broeke reeds eerder ontving. Adjudant Reitsma van de brigade van de Koninklijke Marechaussee te Soest- dijk wees eveneens op de zeer kundige vaklui bij de Soester brandweer, aan wie de brandbestrijding wel is toever trouwd. Gezien de sterke groei van de gemeente Soest achtte hij een zeer goed geoefend korps ook wel noodzakelijk. „Op een order op paleis Soestdijk staat alleen de brandweer Soest met het telefoonnummer vermeld. Ik weet nu wat dat betekent", zei adjudant Reits ma. Brandweercommandant J. F. Groart meende, dat de lof, die het korps is toegezwaaid, voor een zeer belangrijk deel ook de echtgenotes van de brand weerlieden toekomt. Voorts was hij het gemeentebestuur dankbaar voor het nieuwste materiaal, dat steeds ter be schikking wordt gesteld. In dit verband wees hij op de in aan bouw zijnde brandweerkazerne en de uitrusting van de brandweerlieden met ontvangertjes in het kader van een nieuw en moderner alarmeringssysteem. Wanneer straks het gehele korps met de ontvangertjes is uitgerust, zal de gemeente in iedere brandweerman een bedrag van ongeveer 3000,hebben gestoken, waarbij zijn kleding is inbe grepen. Binnenkort zullen de bij de brandweer in gerbuik zijnde kleding- kaarten verdwijnen. Daarvoor in de plaats zullen de blussers een contract moet tekenen, waarin zij verklaren, kleding en alarmeringsontvanger in bruikleen van de gemeente te hebben gekregen. De heer Groart wees op de moeilijkheden, die bestaan bij de blus sing van branden ten gevolge van on gelukken met tankauto's. De Soester brandweerauto's zijn thans uitgerust met een lijst van gevaarlijke stoffen en de bestrijdingsmethoden in geval van ontbranding. Tevens wordt thans druk geoefend met nieuwe blusmiddelen. De brandweerlieden zullen zich ook moeten gaan onderwerpen aan een jaarlijkse medische keuring. Voorts deelde de heer Groart mede, dat in november weer de verschillende opleidingen beginnen en dat op woens dag 25 oktober met de politie weer een kaartavond wordt gehouden. De beker wordt door de brandweer beschikbaar gesteld. De in de vorige week gehouden collec te ten bate van de Dierenbescherming heeft het recordbedrag van 3289- or gebracht. Aan allen, die aan dit mooie resultaat .hebben medegewerkt, wordt hartelijk d; vk gebracht. +4 leden en donateurs hebben de zwerfdieren Ln asyl bovendien onthaald door schenking van vele worsten, blik ken vlees enz. De gezamenlijke Kruisverenigingen te Soest organiseren voor ouders en be langstellenden in het St. Jozefgebouw- Zuid. Steenhoffstraat 30, een tentoon stelling over Spel, Speelgoed en Speel ruimte, voor kinderen van 0-7 jaar, op donderdag 26 oktober a.s., van half dne tot vier uur en van half acht tot half tien. De toegang is gratis en iedereen is van harte welkom. Er wordt des kundige voorlichting gegeven en men wordt verzocht papier en potlood mede te brengen. Deze zomer heeft bewezen, dat het in ons land ook mooi weer kan zijn. En hoeveel mogelijkheden zijn er niet om dan een fijne vakantie te beleven bin nen de eigen grenzen. Wellicht bent U al aan het plannen maken voor volgend jaar? Voor wie wil kamperen of voor hen, die een bungalow zouden willen huren, heeft de A.N.V.V. twee meertalige bro chures uigtegeven, die uitvoerig in lichtingen geven over de mogelijkheden die er op dit gebied in Nederland zijn. Misschien juist iets voor U, om op een herfstige avond een poosje mee bezig te zijn. U kunt dan al heerlijk over een vakantie zitten mijmeren. Komt U deze geschriftjes eens bij ons halen. U kunt er veel uit opdiepen. Een speciale campingfolder voor het Gel ders Rivierengebied, tevens voorzien van een opgave der jachthavens aldaar, is ook binnengekomen. Ook hiermee kunt U in gedachten al een vakantie bij elkaar dromen. Het oktoberprogramma van de Amers- foortse Gemeenschap is ook weer op ons kantoor aanwezig. Wij ontdekten daarin o.a. een jeugdvoorstelling en bovendien het optreden van circus Bol- toi op donderdag 26 oktober. Wethouder A. P. Hilhorst, en zijn echtgenote, mevr. D. Hilhorst-Van Eijden zijn woensdagavond bij een tra gisch verkeersongeval op de Arnhemseweg in Amers foort om het leven geko men. Er heerste woensdagavond, onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval grote verslagenheid in Soest bij allen, die de loco-bur gemeester van meer of minder nabij hebben ge kend. De heer Hilhorst is 66 jaar geworden. Ook zijn vrouw was 66 jaar. De heer Hilhorst heeft een bijzonder indrukwekkende en veelzijdige carrière ach ter de rug. Zijn grote be langstelling voor de vele facetten van het maatschap pelijk leven en in het bij zonder voor het agrarisch gebeuren waren er de oor zaak van, dat de heer Hilhorst in tal van verenigingen, commissies en instellingen belangrijke funkties bekleedde, waar hij steeds met inzet van al zijn krachten heeft geprobeerd, de belangen van de Soester bevolking en in het bijzonder het agrarische deel te behartigen. Zo was de heer Hilhorst oprichter van de afdeling Soest van de A.B.T.B. (1927), terwijl hij tevens bestuurslid en sinds 1952 voorzitter was van de kring Utrecht van de A.B.T.B. Voorts had de heer Hil horst zitting in het hoofdbestuur van de Coöperatieve Melk Cenrale te Den Haag, waarvan hij sinds 1962 waarnemend voorzitter was, en tevens lid van de hoofdafdeling veehouderij van het landbouwschap, zulks sinds 1954. De heer Hilhorst was ook lid van de gewestelijke raad van het landbouwschap. Verder was de loco-burgemeester commissaris van de V.U.M.J. sinds 1952, commissaris van de N.V. Verenigde Melkbedrijven te Utrecht en bestuurslid, resp. voorzitter van het melkcontrolestation en het kaas- controlestation te Urecht. Daarnaast was de heer Hilhorst ook nog voorzitter van de provinciale raad van bedrijfsontwikkeling in de landbouw en bestuurslid van de gezondheidsdienst voor dieren te Utrecht. Tenslotte was hij nog lid van de pachtkamer te Amersfoort. De heer Adrianus Petrus Hilhorst werd op 8 augustus 1901 in Soest geboren. In 1925 trad hij in het huwelijk met Dorothea van Eijden. Uit het huwelijk werden vijf kinderen geboren. In 1935 werd de heer Hilhorst voor de K.V.P tot lid van de raad benoemd. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot wethouder van openbare werken, welke funktie hij tot 1945 heeft bekleed. Ook na de oorlog is de heer Hilhorst lid van de Soester gemeenteraad gebleven, aanvankelijk van de noodraad. Sinds de gewone gemeenteraad weer in ere werd hersteld, was de heer Hilhorst fractievoorzitter van de K.V.P. Als zodanig legde hij een grote belangstelling voor het gemeentelijk gebeuren aan de dag, in het bijzonder voor de openbare werken. Bij de begrotingsbehandelingen hield hij uitvoerige algemene beschou wingen, alles uit zijn hoofd. In 1965 werd zijn interesse voor het plaatselijk gebeuren opnieuw be kroond door benoeming tot wethouder van openbare werken, het woningbedrijf, de reinigingsdienst, bestemmingsplannen en eigen dommen. De heer Hilhorst volgde wethouder Zadelhoff op. die in 1965 werd be noemd tot lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. De heer Hilhorst was in Soest voorzitter van diverse raadscommissies. Ook is hij kandidaat geweest voor provinciale staten en zelfs voor een zetel in de Tweede Kamer. Onder leiding van de heer Hilhorst kwam onder meer de woningbouw in het grootse plan Soesterveen op gang. Tevens heeft hij een zeer groot aandeel gehad in de verbetering van vele wegen in Soest, al zag hij zijn activiteiten wel eens beknot door gebrek aan financierings middelen. Nog zeer onlangs - op 24 augustus van dit jaar - werd de heer Hil horst op een vergadering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Aarts-diocesane Boeren- en Tuindersbond benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Sparrenlaan, gezien in de richting van de Heideweg, 50 jaar geleden Dezelfde plaats na

Soester Courant | 1967 | | pagina 1