ziet u wel! Goed,. achterlicht HOKVASTE JEUGD HET WOORD 40103950395 Otto Prinsen exposeert in Soest Fa. TON BEUKEN Filmsterren worden hoorbaar GOEDE VERLICHTING ZIET U WEL Firma J.C. Brouwer en Zn, Ook bij uw slijter SHERRY voor slechts 3 75 Bij 12 flessen ƒ3.50 Originele Italiaanse VERMOUTH per liter5.25 Inbraak in radiozaak te Soesterberg Vleesverkoop Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool D. ENGEL Ned. Vrouwen Electr. Ver. Hoe een onbemande ruimtesonde draadloos naar de aarde „praat" Sprekende film slaat mensen met stomheid Heel lage prijzen in onze VERBOUWINGSOPRUIMING Wij MOETEN nog meer RUIMTE maken. 4 Bankstellen staan nog in cle WEG. 40 jaar geleden Onvolmaakt begin VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Het goed zichtbaar zijn, is juist daarom zo belangrijk omdat weggebruikers zich op elkaar moeten kunnen oriënteren. Heldere achterlichten geven op de weg aanwijzingen over afstand van de voor ligger, verloop van de weg, en vrijheid van het tussenliggende weggedeelte. Hel dere, goed afgestelde koplampen (dus niet verblindend) geven de tegenligger die informatie. De belading van de auto speelt een belangrijke rol omdat daar door de stand van de koplampen kan veranderen. Het hoeft natuurlijk nauwe lijks betoog dat ook bij stilstaan (in het gunstigste geval aan de kant van de weg) een goede verlichting het „infor matiemiddel" bij uitstek is. Goede verlichting heeft men nog niet als de lampen het „doen". Voor de kwali ficatie „goed" spelen nog een aantal an dere factoren een rol. Te hoog afge stelde lampen, hoeveel dit er zijn kunt u zelf op de weg ervaren, zijn verblindend, dus niet goed. Zwart aangeslagen ach terlichtlampjes geven minder licht. Vuile achterlichtglaasjes laten minder licht door. Pas als ook deze zaken in orde zijn mag men spreken van een goede ver lichting, en een wezenlijke bijdrage aan meer veiligheid in het duistere jaarge tijde. Goede verlichting - Ziet u wel! de is op dat punt afhankelijk van auto matisch werkende apparatuur. De gedane metingen worden daartoe omgezet in radiosignalen. Een zender seint deze naar de volgstations op aarde (er is daarvan een aantal nodig, doordat de aswenteling van onze planeet de sonde voortdurend uit het bereik van een bepaald station doet verdwijnen). Conclusie Na ontvangst op aarde zorgen compu ters ervoor, dat de signalen worden ver taald in „woorden" die 'n telexmachine kan overbrengen; één van de betrokken woorden luidde in dit geval: 40103950395. De vluchtleiding kon daardoor in één oogopslag zien wat er aan boord dat wil zeggen: meer dan 160.000 kilometer ver in de buitenaardse ruimte, op dat moment mis was: er zat een lek in de heliumtank. De druk die daar nu heerste was onge veer 40 procent lager dan nodig zou zijn. In de vermelde cijfercombinatie be tekent de eerste „4" namelijk dat de meting betrekking heeft op het aandrij vingssysteem, „01" betekent dat het gaat om de heliumdruk en „0395" (een gege ven dat wordt herhaald voor het geval dat er in het eerste stel van de vier cij fers een fout is geslopen) heeft betrek king op de afgelezen drukwaarde zelf. Rekenen Zo vernam de vluchtleiding uit het „woord" 40103950395, wat er aan boord van de Surveyor defect was. Aangezien de kleine raketjes, die nu geen voeding genoeg kregen, op het kritieke moment (d.w.z. bij het inwerking stellen van de grote remraket voor de landing) zouden moeten zorgen voor de stabilisatie van de Surveyor, zag het er aanvankelijk donker uit. In de loop van de nacht de Surveyor vervolgde intussen nog steeds zijn reis in de richting van de maan heeft een groep van honderden ingenieurs, tech nici en systeem-analisten overuren ge maakt om uit te rekenen of er in de tank genoeg helium zou overblijven om de zachte landing toch te kunnen uit voeren. De uitslag bleek positief en om 17.46 uur plaatselijke tijd (op zondag 10 sep tember; bij ons was het al maandagmor gen 01.46 uur) kwam de vijfde Surveyor met een kalm vaartje van ruim drie me ter per seconde neer op de maan om daar zijn werk het maken van tele visiebeelden en het verrichten van che misch bodemonderzoek te beginnen. (Medium dry) met sleutelhanger. Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 Wij bezorgen door heel Soest. Nog steeds ligt het aantal jeugdige werlozen in procenten gemiddeld hoger dan het cijfer voor alle mannen. Onder die jeugdigen verstaan wij dan de leef tijdsgroep van 14 tot 25 jaar. Zij ver tonen in hun ledigheid een opmerkelij ke hokvastheid, zo zelfs, dat de minis ter van sociale zaken er op aan ge drongen heeft bij de jeugd om toch verder van huis te gaan werken. Het komt ons voor dat men niet zon der meer kan zeggen dat jongeren maar ver van huis moeten gaan. De jeugd van 14 tot en met 17 jaar is nog wel erg jong om het ouderlijk huis te ver laten. Als zij elders moeten gaan wer ken dient er gezorgd te worden voor een goede begeleiding, ook in de uren buiten werktijd en dan nog valt er een percentage of dat beslist ongeschikt is om zo vroeg van huis te gaan. Voor de categorie van 14 tot 17 jaar willen wij pleiten voor verdere scho ling als zij nog niet in het arbeidspro ces kunnen worden opgenomen. Ouders, arbeidsbureaus en jeugdleiders dienen dit te stimuleren. Er komt hoe langer hoe meer behoefte aan beter gekwali ficeerde arbeid. Dit tijd brengt zijn ren te wel op! De omstandigheden voor de 17- tot 25- jarigen liggen anders. Zij zijn rijp ge noeg om elders hun arbeidsgeluk te beproeven. Wanneer wij lezen dat er onder deze groep tallozen zijn met een h.b.s.- of u.t.s.-opleiding, dan is er reden tot verbazing en teleurstelling. Tot verbazing omdat dit wijst op een zekere jan-saliegeest. Tot teleurstelling omdat deze jongeren blijkbaar onvol doende ontwikkeling hebben opgedaan bij hun voortgezette opleiding om het belang van hun toekomst in te zien. De kwestie van de streekgebondenheid mag hier geen rol spelen. Men wil de sociale verzorging in Nederland toch niet zo ver doorgetrokken zien dat de overheid verplicht zou zijn ieder naast de deur een zekere toekomst te bezor gen. Dat zou alleen maar bewijzen dat wij met het Nederlandse sociale pa troon bezig zijn de burgers zo in de watten te leggen dat onze volkskracht ermee verloren gaat. In de radiozaak van de heer Schoema- ker aan het Dorpsplein in Soesterberg is in de nacht van woensdag op don derdag ingebroken. Via een stukgeslagen ruitje aan de ach terzijde heeft men een raam kunnen openen en aldus kunnen binnenkomen. Uit de zaak werden een klokradio, een draagbare radio, een strijkijzer en een paar scheerapparaten gestolen. De to tale waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer achthonderd gulden. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan houders van gele kaarten genummerd van 26-176. Men moet zich niet voorstellen dat „The Jazz Singer" een geluidsfilm was van de kwaliteit zoals wij die kennen. Het systeem schoot in vele opzichten tekort vooral omdat de kwaliteit van de platen die nog gebruikt werden, heel snel terug liep. Zodat Al Jolson nog heel veel zweeg, de film was maar voor een ge deelte van geluid voorzien. Velen vroegen zich af of de nieuwigheid zich wel zou kunnen handhaven. Im mers, de stomme film had inmiddels zijn sterren gekregen, waarbij namen als Pola Negri, Gloria Swanson, Greta Gar- bo en Barbara La Marr. De regisseurs van de zwijgende rol prenten waren nog helemaal ingesteld op het werken met stille beelden, de over gang daarvan naar beeld plus geluid be tekende geen geringe omschakeling. Het beste redden zich toch nog de regisseurs, maar er ontstond inderdaad in de eerst volgende jaren een nieuwe waardering van spelers en speelsters. Gevestigde namen worden door het pu bliek snel vergeten, nieuwe komen naar voren. De nieuwe problemen die de ge luidsfilm met zich meebrengt zoals de verhoogde produktiekosten zijn voor een aantal filmmaatschappijen ook teveel en zo kan het gebeuren dat „First National", een gevaarlijke concurrent, wordt opge slokt door Warner Bros, enige tijd ervoor zelf aan de rand van het faillissement Er blijven tenslotte vier grote maat schappijen over, die ook in onze dagen bekende grootheden zijn: Paramount, Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros en Fox. Producent De komst van de geluidsfilm brengt nog andere verschuivingen met zich mee. Naast de voor de stomme film zo be langrijke regisseur krijgt de producer nu veel zeggenschap, want de geldbuidel speelt bij de duurdere geluidsfilm ook een grotere rol. En voor schrijvers is het vrijgekomen gebied niet veel minder dan een nog onbetreden terrein. De nauwe samenwerking tussen regisseur en scenario-schrijver staat in de volgen de periode vaak borg voor de beste films. Mensen die beide zijden van het vak in zich verenigen, zijn natuurlijk uiterst welkom, maar ze blijven schaars. Ook Al Jolson voelt zich best thuis in de nieuwe filmwereld en maakt na „The Jazz Singer" in 1928 een nieuwe film, „The singing fooi", waarvan de op brengst niet minder dan een miljoen dol lars meer bedroeg dan van de eerste. Nog een jaar later wordt een nieuwe vorm van filmmaken geboren, de show film, en mensen die menen over een behoorlijke stem te beschikken, staan in de rij om hun kans voor de camera te wagen. In 1933 begint een nieuwe naam naar voren te komen, Bing Crosby staat borg voor goede songs terwijl hij daarnaast als acteur ook geen slecht figuur slaat. Van de regisseurs van de stomme film handhaaft onder meer King Vidor zich, Bosstraat 6, telefoon 2543 en Kerkstraat 81, telefoon 6621. Op dinsdag 17 oktober, om 2 uur, geeft de firma Lucas Bols uit Amsterdam een demonstratie in het Anna Paulow- nahuis, Burg. Grothestraat. Woensdag 25 oktober gaat de vereni ging op excursie naar Udenhout. De plaatsbespreking biervoor is bij mevrouw C. Groot-van Zadelhoff, Bea- trixlaan 7, Soest en bij mevr. A. Wil- mink-Both, Dalweg 27 te Baarn. Verder komt op donderdag 16 novem ber, 's middags 2.30 uur, mejuffrouw Hol uit Amsterdam een boekbespreking houden uit werk van de zeer bekende schrijver Anthony van Kampen in het Oranjehotel, Burg. Grothestraat. Soest. o.a. BANKSTEL van ƒ1860 voor 1490,^ BANKSTEL van 1680 voor 1325, BANKSTEL van 1625 voor 1050, BANKSTEL van 1590 voor 975, Alle bankstellen met losse schuimrubber kussens. Met Deense stoffen ad 45.per meter. Gegarandeerde prima kwaliteit. TELEFOON 2180, t.o. busstation. dijk", die in november afgebroken zal worden ten behoeve van de Openbare Leeszaal. Mevrouw E. M. Joosten-Eerdmans ont ving in 1957 de Prix de Rome en de Gosschalkprijs, in 1959 de Gemboprijs en in 1963 de Prijs der Vriendschap Antwerpen. Zij had tentoonstellingen in Naarden, Enschede, Amsterdam, Mi laan, Parijs, Amersfoort, het Princesse hof te Leeuwarden en de Neudeflat in Utrecht. Zij maakte wandschilderingen in Amersfoort. Naast deze schilderijen en tekeningen worden beelden tentoongesteld van Cornelius Rogge (Amsterdam), die even eens in het Stedelijk Museum exposeer de en in Parijs. Ook Ek van Zanten (uit Naarden) ontving in 1955 de Prix de Rome. Hij studeerde in Amsterdam en Brussel en debuteerde op Sonsbeek. Do opening van deze prachtige ten toonstelling in Soest (tot 5 november dagelijks geopend van 3-5 uur) wordt zaterdagmiddag opgeluisterd door zang ^n gitaarspel van Letja de Goede en Ton de Brouwer, beiden uit Utrecht. Vanaf zondag a s. is de expositie voor iedereen toegankelijk. JAN VISSER. Rechts: Moeder en kind van Emmy Eerdmans. Onder: Potloodtekening van Otto Prinsen. In oktober 1927 neemt de leiding vart de Warner Bros-studio ietwat met tegenzin een besluit dat verstrekkende gevolgen voor de toenmalige filmindustrie zal hebben. Warner Bros werd namelijk toen ernstig bedreigd met een faillissement en de laatste strohalm waar men zich aan vast ging klemmen was: het brengen van films met geluid. De Warners bezaten nameljjk de rechten van het vitaphone- geluidsprocédé. een bezit waar ze zelf niet veel vertrouwen in hadden. Temeer niet omdat al in 1926 geluiden een rol hadden gespeeld bij een film van John Barry- more's avonturen in „Don Juan". Daar was het publiek bepaald niet enthousiast van geweest. Er volgde een korte film waarin Benjamino Gigli zong, evenmin met succes. Maar dan maakt de mensheid in oktober 1927 kennis met „The Jazz Singer", waarin niemand minder dan Al Jolson zjjn stem laat horen. Nog voor de film ten einde is, weten de gebroeders Warner, dat hun laatste troef tenslotte het pleit heeft gewonnen en het tijdperk van de sprekende film is aangebroken. 5.393 lampen moesten worden vernieuwd (meer dan 10 dus). Ik zie nog genoeg In het verkeer speelt, met name bij slechte weersomstandigheden het „gezien worden" een minstens even belangrijke rol als het „zelf kunnen zien". Uit de onlangs verschenen Nota Ver keersveiligheid citeren we: „Het doel van de voertuigverlichting is tweeledig: het zichtbaar maken van de weg met de daarop voorkomende obstakels en het verhogen van de opvallendheid van het voertuig". De gedachte dat een koplamp er uitsluitend is om ons eigen pad te verlichten, is een foutieve. De bewering „ik zie nog genoeg" zal plaats moeten maken voor de vraag: „Word ik vol doende gezien?" In het Straalaandrijvingslaboratorium van de N.A.S.A., te Pasadena in Cali- fornië (het centrae zenuwstelsel van waaruit de vluchten van onbemande ruimtesondes worden gevolgd en gere geld) staan onder meer een rij telexmachines. Op vrijdagavond 8 september jl. begon een van die machines een rij cijfers uit te tikken. De vluchtleiders die de cijfers onder ogen kregen, begrepen eruit dat ze somber nieuws inhielden. De volgende dag hoorden we dan ook in het nieuws, dat zij een ogenblik overwogen hebben, de Surveyor V, die op weg was naar de maan, terug te halen. Later heeft men besloten, de zachte landing op de maan toch te laten uitvoeren, hetgeen gelukt is. De rij cijfers betekende, dat de Surveyor een defect meldde: er zat een lek in de tank, die drie kleine raketmotoren voedt met heliumgas; die raketjes spelen een belangrijke rol bij de zachte landing. Metingen Er bevinden zich aan boord van zo'n Surveyor meer dan tweehonderd uiterst kleine meetinstrumentjes voor het regis treren van allerlei waarden op het ge bied van temperatuur, spanning, stroom- sterkten, druk, standen van schakelaars en andere factoren die bepalend zijn voor de „gezondheidstoestand" van zo'n sonde. Bij bemande ruimteschepen is veelal rechtstreeks mondeling contact moge lijk tussen de inzittenden en de vlucht leiders op de aarde. Een onbemande son- Eindelijk is het zover. Zaterdag a.s. opent de heer P. W. J. Steinz uit Rot terdam in Galerie „Soestdijk" een ex positie van schilderijen, tekeningen en beeldhouwwerken van Emmy Eerd mans, Otto Prinsen (beiden uit Soest), Cornelius Rogge en Ek van Zanten. Het is voorlopig de laatste tentoonstel ling die „Arti-shock" organiseert in de Molenstraat. Al geruime tijd geleden werd deze expositie van het oeuvre van Otto Prinsen aangekondigd, temeer daar wij regelmatig het Soester publiek op de hoogte hielden van het succes van deze Soester kunstenaar. Hij exposeerde precies een jaar gele den in het Stedelijk Museum in Am sterdam en in februari van dit jaar in Utrecht. In april 1967 volgde een ten toonstelling in de Kon. Academie in 's Hertogenbosch. In mei won Prinsen de Wiegersma- beker en in Juni de „Havenprijs" van Amsterdam. Daarna exposeerde hij in „Fodor" en thans hangen een aantal tekeningen en schilderijen in Amsterdam (Kunsthan del P. 337) en in Den Bosch (Homma ge aan Jheroen Bosch). Dit is de reden dat zijn coUectie hier in Soest niet zo groot is op 't ogenblik. Het is daarom een gelukkige omstan digheid, dat „Arti-shock" de schilderes Emmy Eerdmans bereid vond samen met Otto Prinsen te exposeren in de prachtige ruimte van Galerie „Soest- die kans ziet om zonder veel van geluid gebruik te maken sociaal gerichte films maakt, waarvan „Hallelujah" en „Our daily bread" de bewijzen zijn. Veel be kender werd echter zijn film „De Cita del", naar een verhaal van Cronin. Uitzondering Eén producent hield het nog jaren vol met succes stomme films uit te brengen dan wel in sprekende films zijn mond te houden. Dat was Charlie Chaplin. In zijn meesterwerk „Modern Times" (1936) zong hij zelfs eerv lied zonder woorden als protest tegen de sprekende film die hij verafschuwde! Een andere bekende naam is John Ford, die ook tot ver na de start van de spre kende film succesvol blijft. „Stage Coach", „My darling Clementine", „The lost Patrol" en „The Informer" staan op zijn naam. In 1952 volgt „The Quit Man". De carrière van Ford vertoont hoogte punten en dieptepunten die elkaar af wisselen. Het geluid in films is echter niet het laatste wat er op dat gebied plaatsvindt. In de loop der jaren doet de kleurenfilm zijn intrede, de projectieschermen wor den breder door het gebruik van nieuwe lenzen die vergeleken met het bibber- beeld uit de beginperiode van de film weinig meer gemeen hebben. Wie de filmprestaties van tegenwoordig in de bioscopen ziet, kan zich moeilijk voorstellen dat eenmaal het geluid bij de film een opzienbarende zaak was. Een auto is zo langzamerhand een in- gerJeus en ingewikkeld apparaat gewor den, dat, wil men zich er veilig en com fortabel mee voortbewegen aan heel wat eisen moet voldoen. Een van die eisen die nu de tijd van vroeg donker, mist en regen weer in het verschiet ligt urgent wordt is het hebben van een goede verlichting. Daar om is het een ernstige zaak dat de zorg van nog te veel weggebruikers (inclusief bromfietsers en fietsers) voor een goede verlichting veel te wensen overlaat. Voertuigen met verblindende koplampen, met ongelijk of slechts voor de helft brandende lampen, met defecte achter en stoplichten, etc. etc. zijn frequente verschijningen op de weg. Er bestaat in dit opzicht een grote mate van techni sche ongeïnteresseerdheid. De cijfers spreken voor zichzelf! Van de 51.000 voertuigen die de A.N.W.B. vorig jaar controleerde deugden 47.000 koplampen niet. Van 29.000 bleken de koplampen te hoog afgesteld. Bij 14.000 auto's moest een reparatie aan de licht installatie worden uitgevoerd, terwijl 1

Soester Courant | 1967 | | pagina 5