Televisie Lucretia Borgia Luisterend naar het heelal eren oeden KERK EN STAAT IN POLEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 VENEMA Falcon Regenkleding B.D.C. -nieuws MARCHAL - HAARMODE OF PRATEN, OF HARDER VECHTEN IN VIETNAM Autorijschool VAN BIJUREN was geen gifmengster Nederland krijgt grootste radio-telescoopantenne Geen telescopen oppenbrouwers Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Prijs 23.90 Seelbal van corrupte familie te "I iS^lxccmaker .De Meteoor" Wielrijder zwaar gewond Mevr. Jongejan-Waltman exposeert Zilmeta Fa. Spijker Voor modern DRUKWERK naar DRUKKERIJ SIMT VRIJDAG 13 OKTOBER I96T Onze aarde, waarvan eens aangenomen werd dat ze het middelpunt van het heelal was, blijkt niet meer dan een stofje in een zonnestelsel dat te klein is om van verre te worden waargenomen. Nu de reis naar de maan voor de deur staat, is de mensheid geconfronteerd met schokkende feiten, zoals de mogelijkheid dat niet alleen onze aarde bewoond zou zijn, maar misschien honderdduizenden en mil joenen planeten met ons. Een van de manieren waarop we trachten daarover iets te weten te komen is de radio-astronomie, die geweldige parabolische antennes als oorschelpen naar de hemel boven ons richt. Waartoe dienen die oren en wat horen zij uit het heelal? Dat vroegen we aan iemand die met deze vorm van wetenschap te maken heeft. „Een radio-telescoop is geen telescoop, zoals de meeste mensen zich die voor stellen. Een gewone telescoop is een in strument dat beelden van het heelal geeft door middel van lenzenstelsels. Men kan door een enorme kijker zien hoe een object aan de hemel er eigenlijk uitziet. Maar dat heeft zijn beperkingen. VOOR NAAR Van Weedestraat 80-82 - Soest 10 LESUREN f 65, MET DE NIEUWSTE V.W 1300. Laanstraat 20 - Telefoon 4885 De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de navolgende art sen: H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119 en B. C. A. Nicolas, Steen- hoffstraat 34, tel. 2815. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur M. L. Evers, Ir. Menkolaan 75. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. Bijlard, Saenredamplantsoen 15, tel. 5425 of boodschap in brievenbus. Groene Kruis Zr. M. G. Boom. Braamweg 51, tel. 4365. Medisch Opvoedkundig Bureau. Elke 2e en 4e woensdag van de maand. 10.30-11.30 uur v.m., gebouw Wit-Gele Kruis, Molenstraat 11. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 en 19 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Hoeskapel. Insingerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren. Soestcrbergsestraat 10 uur Wika Iz. Kandel, Bunnik. Eitheto. Driflje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichiuskerk. Alb. Cuvplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Middelwjjk, P. de Hooghlaan. Geen zondagsschool. G' DEFORMEERDE KEKKEN Julianakerk 10 uur ds M. Wilschut. Bed. H. Avond maal. 17 uur ds M. Wilschut. Voortzetting H. Avondmaal. Wllhclminakerk 10 uur ds E. Brunsting, Baarn. 17 uur ds M. Hiensch, Weesp. GEREF. KERF Eitheto. 8.30 uur ds C. Bijl, Hilversum. 3 00 uur ds W. Borgdorff, Baarn. CHK GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 19 uur ds Rebel, Hilversum. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur ds Van Haaren. Bed. H. Avondmaal. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTI GEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur F. Talboom, Dordrecht. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Van Weedestraat 19. 10.30 uur Drs. W. J. Manger. A D VENTSG EMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur A. J. van de Kamp. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 en 11 uur in de Da CostaschooL BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur ds W. F. Schröder. Zelfs de grootste telescoop, die van Mount Palomar in Amerika, heeft zijn begrenzingen, en het is praktisch on doenlijk om telescopen nog groter te maken, zodat de mens eigenlijk verder in het heelal zou willen kijken dan hij kan. Gelukkig is toen de radio-astronomie ons te hulp gekomen. De enorme gevaar tes, die daarbij gebruikt worden, zijn geen kijkers, maar antennes, waarmee de signalen die vanuit de ruimte de aarde bereiken, kunnen worden opgevangen. In ons land staat er een bij Dwingeloo. Een grotere met 11 a 12 maal de werk zame diameter van die in Dwingeloo wordt nu gebouwd in Westerbork." Toeval Is de radio-telescoop ontwikkeld uit de gewone telescoop? „Nee, toen men de kijkers niet groter meer kon maken had men eigenlijk geen oplossing. Gelukkig kwam er bij toeval een doorbraak door pogingen van een medewerker van de Bell Telephone La boratories, Karl G. Jansky. Die pro beerde de oorzaak van luchtstoringen op te sporen. In 1931 bouwde hij een antenne op een houten frame waarmee hij heel wat sto ringsbronnen opspoorde. Dat was de ge boorte van de radio-astronomie, die daarna verder ontwikkeld werd. De wetenschap had als het ware een nieuw venster gekregen met uitzicht, en een veel beter uitzicht dan vroeger, op het heelal. Een geweldige ontdekking was ook het feit dat de stofwolken die vaak het uitzicht van de gewone tele scopen belemmerden, nu geen bezwaar meer vormden. Dit houdt verband met het feit dat er uitzendingen van ver weg in het heelal opgevangen worden op een golflengte van 21 centimeter. Het zou in dit kader te ver voeren om dit nader uit te leg gen, maar de ontdekking van uitzendin gen op die 21 centimeter bracht de ra- dio-astromonie pas goed op gang." Onthullingen Wat kon men nu uit de gegevens van de radio-telescopen opmaken? „Wel, dat varieert van uitbarstingen op de zon en de oppervlaktetemperaturen van de maan tot de stralingsgordels van de aarde en Jupiter en de gaswolken van verre sterrenevels." Hoe groot zijn de radio-telescopen? ..Dat kan variëren. In Engeland is er één met een doorsnee van 75 meter, er staan er in Amerika enkele met een doorsnee van 15 meter. De radio-tele scoop in Dwingeloo heeft een doorsnee van 25 meter en die bij Westerbork zal met ongeveer 290 meter de grootste ter wereld zijn. Door middel van de radio-telescoop en in het bijzonder de metingen met de 21 centimeter is men er ook achter geko men dat het melkwegstelsel spiraalvor mige armen van waterstofgas bevat." Buitenaards leven Heeft men bij het onderzoeken van de ontvangen straling wel eens gedacht aan signalen die van andere bewoonde pla neten afkomstig zouden kunnen zijn?" „Natuurlijk. Hoewel er op dat gebied nog geen resultaten geboekt zijn, is het niet uitgesloten dat eens de tijd zal ko men dat er herkenbare seinen uit het heelal kunnen worden ontvangen. Mis schien worden dergelijke berichten al eeuwen lang naar de aarde gezonden, maar is onze ontwikkeling nog niet ver genoeg om ze te kunnen herkennen. Daartoe is in 1959 het Ozma-project tot stand gekomen, dat zich speciaal toe legde op het luisteren naar herkenbare berichten uit het heelal. Helaas is er toen nog geen succes geboekt, het hele project heeft veel kritiek gekregen, naast waardering voor de poging. Ook schijnen de Russen zich hiermee KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zaterdagavond 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis In de week H. Missen te 8.00 en 9.00 uur. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestraat Zaterdag 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 9.30 uur. 11.00 uur Hoogmis. H. Missen maandag, dinsdag 8 uur, woensdag 8 en 9 uur, donderdag 8 en 8.30 uur en 19.00 uur (avondmis), vrij dag 8 en 8.30 uur, zaterdag 9 uur en 19.00 uur avondmis. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdag 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur 9.30 uur Hoogmis. Woensdagavond 19 uui avondmis. Overige dagen H. Missen te 8.00 uur. in blauw - orchide - Taupe Koninginnelaan 76 - Tel. 4145 SCHOENHANDEL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING bezig te houden. Er sijpelen af en toe berichten door dat ze bronnen hebben ontdekt die wijzen op uitzendingen van planeten met leven, maar dat is allemaal nog onzeker. Toch gaat het luisteren ver der, misschien dat eens de tijd komt dat de wereld zich zal verbazen over de mededeling dat de aarde in contact is gekomen met wezens op andere planeten, waarmee we kunnen proberen gegevens uit te wisselen." En zo zullen steeds grotere antennes in gespannen luisteren naar de tekens die uit het hemelruim komen. Tijdens het bezoek van de Franse pre sident aan de Poolse volksrepubliek kwam een groot aantal verslaggevers uit het westen mee achter het ijzeren gordijn en natuurlijk hebben zij zich afgevraagd hoe het in dat communisti sche land gesteld is met de verhouding tussen kerk en staat en hoe het er met de vrije meningsuiting staat. Ook in Polen is er een strijd tussen kerk en staat, welke laatste wordt ge leid door de communistische partij waarvan Gomoelka in de functie van secretaris-generaal het hoofd is. Ook in Polen is de strijdbijl opgegraven en trekt het communistische regiem, dat immers alle macht in de staat in han den heeft, op felle wijze van leer tegen de rooms-katholieke kerk. Het rooms-katholieke godsdienstonder wijs op de Poolse scholen is daar reeds ^aar en dag verboden. De Poolse staat heft van de kerk zeer hoge belastingen en kerkelijke eigendommen, in de vorm van onroerende goederen, werden ont eigend en gingen in handen van de staat over. evenals in andere „volks- democratiën". In Po'en telt men thans nog 69 bis schopoen en 17.000 oriesters, de zoge naamde orde-geestehiken medegerekend. Na de tweede wereldoorlog kwamen de nrotestantse kerken, die waren er slechts enkele, in handen van de rooms-katho- Heken. In het communistisch Polen moeten de rooms-katholieke geestelijken stuk voor stuk inkomstenbelasting be talen en ontvangen bij ziekte en onge val geen enkel voorrecht. Gevangen In de loop der jaren verdwenen er re gelmatig geestelijken in de Poolse ge vangenissen, daar zij weigerden inkom stenbelasting te betalen en van de kan sel het regiem aanvielen en veroordeel den. De rooms-katholieke kerk in Polen, die sinds 29 november 1952 wordt geleid door de Poolse kardinaal dr. Stefan Wyszyski, met de persoonlijke titel pri maat van Polen, streeft reeds jaar en dag naar het volledig herstel van haar oude rechten en privileges, die haar door de rode machthebbers onder lei ding van Gomoelka werden ontnomen. Kardinaal Stefan Wyszynski staat al gemeen bekend onder de naam van „de rode kardinaal", niet zozeer door zijn politieke houding en opvattingen, doch voornamelijk door zijn diepgewortelde gevoelens voor sociale rechtvaardigheid. De kardinaal is een erkende tegenstan der van het communistisch regiem in zijn land en steekt zijn mening overi gens niet onder stoelen of banken. Daar om werd hij door de rode machtheb bers in Warschau op 29 september 1953 van zijn kerkelijke ambten vervallen verklaard maar in 1956 - bij de terug keer van Gomoelka - in zijn rechten hersteld. In de loop van 1967 werd de verhou ding kerk en staat In Polen weer gaan deweg slechter, omdat de rooms-katho lieke kerk met kardinaal Wyszynski aan het hoofd, een verzoening met West-Duitsland wil bewerkstelligen en deze verzoenende houding in en buiten de kerk openlijk propagandeert. Dit optreden wekte de woede op van de communistische partij in het land. Warschau tikte de kardinaal gevoelig op de vingers en deelde mede dat de kardinaal zich niet met politiek mocht bezighouden, daar dit nadelige gevol gen voor de kerkvorst kon hebben. Jubileum De onderlinge verhouding werd nog ongunstiger toen de Poolse primaat het Westduitse episcopaat uitnodigde tot het bijwonen van de kerkelijke feesten ter gelegenheid van het duizendjarig be staan van de rooms-katholieke kerk in Polen. Voordien reeds en wel in 1965 gaf zijne eminente openlijk zijn mening over de gang van zaken in het land te kennen en verklaarde hij onomwonden een tegenstander van het communisme te zijn. De kardinaal zei letterlijk: „De naaste toekomst zal in Polen beslissend zijn voor het communisme en wanneer Po len in haar geheel weer een christelijke staat wordt, zal zij een grote morele kracht vormen en zijn, ten gevolge waarvan het communisme vanzelf in- éénstort. Polen zal dan aan de we reld tonen hoe men zich tegenover het communisme zal hebben te gedragen en de wereld zal ons dan voor die hou ding daknbaar zijn." Het behoeft geen nader betoog, dat de communistische machthebbers in het land met een kerkvorst als dr. Stefan Wyszynski in haar midden, zich niet gerust voelen en alles doen om de pri maat zijn macht en gezaghebbende stem en invloed te ontnemen. De karidnaal weet dit, doch gaat rustig zijns weegs Wanneer we de naam Lucretia Boriga horen, denken we dadelijk aan een beeld schone, jonge vrouw, die speelde met manneharten. Een vrouw, vlot met haar liefde en flirt, wier minnaars onverbiddelijk slachtoffers werden van haar mee dogenloze gifbeker. Een sirene die desnoods gebruik maakte van haar vlijmscherpe, kostbare dolk, die zij immers bij zich droeg. Zo heeft de historie haar afgebeeld. Zo zien we haar in het boek van de beroemde Franse schrijver Vlctor Hugo, in andere historische romans en in de drama's op het toneel. Toch lijkt het erop alsof de werkelijkheid iets anders was, al was zij ongetwijfeld betrokken bjj vele praktijken die het daglicht schuwden. Aan het einde van de 15de eeuw maak te Rome een periode van diep verval door. Alles en iedereen was corrupt. De families, die streden om de hoogste macht, eer en geldelijk gewin, voerden hun strijd niet openlijk doch op de meest perfide en geraffineerde wijze die men zich denken kan, namelijk door gif en sluipmoord. Tot één van deze families behoorde het geslacht Borgia. De vader Rodrigo fun geerde als aanvoerder en zijn zoon Cesare, een verpersoonlijking van de duivel, schroomde niet diens helse plan nen uit te voeren. De drie andere kin deren, Juan, Lucretia en Jofré, werden door Rodrigo en Cesare in hun walge lijke avonturen meegesleept. De schone Lucretia was het werktuig waarvan de twee machtswellustelingen zich bedienden. Reeds op zeer jeugdige leeftijd werd zij uitgehuwelijkt aan Gio- vanni Sforza di Pesaro. Haar vader meende door dit huwelijk zekere voor delen te kunnen gewinnen, doch na enkele jaren nam de macht van de Sforza's af en besloot Rodrigo, dat Gio- vanni opgeruimd diende te worden, aan gezien hij andere plannen had met zijn dochter. Lucretia, op de hoogte van het complot van haar vader en broer, waar schuwde Giovanni en een overhaaste vlucht redde zijn leven. Dames - Herenkleermakerij Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden ivoor dames en heren. Tweeds, Camels enz. AGENTSCHAP P ALT HE F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 Om 's konings dochter Kort daarop werd het meisje uitgehu welijkt aan Alfonso, hertog van Besag- lia, een bastaardzoon van de koning van Napels. Met dit huwelijk had haar broer Cesare vergaande bedoelingen, want door de invloed van Alfonso aan het hof in Napels wilde hij trachten de dochter van de vorst te huwen. Dit liep op een mislukking uit en ook Alfonso moest verdwijnen. Weer waar schuwde Lucretia haar echtgenoot en hij vluchtte. Maar de Borgia's lieten zich niet beetnemen. Onder fraaie voor wendsels wisten zij Alfonso en Lucre- ita in het paleis van Rodrigo te lok ken en daar stak Michelotto, de trouwe vazal van Cesare, Alfonso neer. Maar de Borgia's hadden geen geluk, Alfon so stierf niet en Lucretia verpleegde hem. De arm van Rodrigo bleek echter lang, want Cesare en Michelotto wisten het huis binnen te dringen en Alfonso werd op het ziekbed gewurgd. Kort tevoren had Cesare zijn eigen broer, Juan, door Michelotto laten ver moorden omdat deze iets meer macht had dan hij. Op deze wijze vergrootten Rodrigo en Cesare hun invloed. Voor de derde maal werd Lucretia uit gehuwelijkt en nu aan hertog Alfonso van Ferrarra, wiens vader grote macht bezat en waarmede Cesare op vriend schappelijke voet wist te komen. Alfon so wenste Lucretia niet. Toch wisten de Borgia's hun zin door te drijven, maar Lucretia werd ongelukkig. Zij kwam aan de zijde van een man die haar niet lief had en bleef na het hu welijk alleen aan het vreemde hof in Ferrara, waar ieder haar wantrouwde en de verhalen over de Borgia-terreur in Rome grif de ronde deden. De verkeerde beker! Gelukkig voor haar overleed spoedig daarop haar vader Rodrigo. Door toe val waren twee bekers verwisseld en Rodrigo dronk in één teug de beker wijn leeg die voor zijn gast was be stemd. Hij stierf onder ondraaglijke pijnen. Nu was het met de macht der Borgia's gedaan. Hun vijanden lieten zich niet onbetuigd en Cesare wist slechts het leven te redden door een overhaaste vlucht naar Spanje. Hier had men meer van hem gehoord en voor alle zeker heid werd hij voor de rest van zijn le ven gevangen gezet. Voor Lucretia begon nu een gelukkiger tijd. Langzaam wist zij door haar hou ding en optreden in Ferrara de achting te winnen van haar gemaal en het volk. Zij werd moeder van vier zoons en een dochter. Maar dit geluk duurde niet lang. In het jaar 1519 overleed zij op negendertigjarige leeftijd. De laatste periode van haar leven is niet in staat geweest de historie te veranderen. Door de praktijken van haar vader en broer had zij de naam gekregen een vamp en giftmengster te zijn zoals de wereld na haar niet heeft gekend. Toch valt het te betwijfelen of de wer kelijkheid zo ernstig is geweest als de historie ons wil doen geloven. Zij was veeleer een karakterloze speelbal van misdadige machten. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 B.D.C. I zal zondag a.s. aan de Bos straat een moeilijke strijd tegemoet gaan tegen E.M.M. uit Hilversum. Zondag j.1. leverde E.M.M. een knappe prestatie door in de uitwedstrijd Amers- foortse Boys een doelpuntloos gelijk spel af te dwingen. Bovendien zal B.D.C. met een gehavend elftal de strijd moeten aanbinden, daar Smink en Van de Hengel niet beschik baar zijn door blessures en het mee spelen van Jan Verhoeve nog een vraagteken is. Ondanks deze handicap zal B.D.C. zon dag zeker proberen zijn mooie positie op de ranglijst te handhaven. Met de volgende spelers zal voorlopig het elftal worden samengesteld: E. v. Thienen, Th. v. d. Mast, F. Bunnik, Jos Brouwer, A. Voet, J. v. Fulpen, J. Bever, J. Verhoeve, J. Westerveld, D. Dorrestein, J. Dorrestein en A. v. d. Breemer. Programma voor zondag: B.D.C. I-E.M.M. I, aanvang 2.30 uur. B.D.C. 2-K.V.V.A. 3, aanvang 12 uur. B.D.C. 3-B.F.C. 3, aanvang 12 uur. S.E.C. 4-B.D.C. 4, aanvang 12 uur. Soesterberg 4-B.D.C. 6, aanvang 12 uur. B.D.C. 7-A.P.W.C. 4, aanvang 1.45 uur. Quick 6-B.D.C. 10, aanvang 12 uur SCHRIKSI.AAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3998 Bij een verkeersongeval op de Lange Brinkweg is donderdagmorgen de heer F. A. Kuiper (67) alhier zeer ernstig ge wond geraakt. Hij kwam van de Korte Brinkweg en wilde met zijn fiets onder het viaduct linksaf slaan om de Melm- weg op terijden. Op dat moment werd hij juist ingehaald door een auto. De bestuurder daarvan kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met een schedel- basisfractuur is de wielrijder overge bracht naar Zonnegloren en aldaar op genomen. In de Kunstzaal „La Griwiandi",, Ko- lonieweg 4, exposeert de Amensfoortse kunstenares A. M. Jongejan-Waltman haar schilderijen van de laatste jaren. De werkstukken getuigen van een for se aanpak. Uit ieder werkstuk spreekt een sterk emotioneel bewogen leven. De vlakken kleuf zijn breed tegen el kander opgezet met verwaarlozing van het detail. De kleur in de schilderijen is zeer verschillend, soms teder (no 3), of warm (no. 15), of koel (no. 24). Enige linoleumprenten en aardige reis schetsen complementeren het geheel. Een tentoonstelling die het bezichtigen waard is. d. B. Programma voor zondag: Welgelegen 2-Meteoren 1, 14.00 uur. Zwaluwen 3-Meteoren 2, 14.00 uur. Opstelling 1. Willem Kraay, Flip Brandsma, Gerard van den Bor, Kees van Rouwendaal, Peter Verlinden, Ries van Herwaarden, Annie Venema, Ria Groen, Corrie van Herwaarden. Ineke Timmer, Marja Schaafsma, Ralleke Zimmermann. Res. Riek van Soest. Opstelling 2. Wout Deijs, Otto van den Bor, Dik Wouters, Willi van den Bor, Jan v. d. Kuil, N.N., Wil Huurdeman, Yvonne Doornekamp, Jannie Altena, Hanneke van Gestel, Jannie Meerveld, Gerda v. d. Biezen. Res. Hetty Kruit- bos. Toen de Amerikanen begonnen met hun bombardementen op Noord-Vietnam, was daarvan de bedoeling aan het nc .rden te vergelden dat het zich in liet met de oorlog in het zuiden. De bombardementen moesten bewijzen dat Noord-Vietnam niet aan de strijd kon deelnemen en er verder geen last van ondervinden alleen omdat er formeel geen oorlog was verklaard. Dat aspect is al vrij snel verdwenen. Op het ogenblik worden de bombarde menten algemeen gezien als een as pect apart aan de onverkwikkelijke strijd en wel een aspect dat het ge vaar in zich bergt om van een lokale oorlog een grote te maken doordat China en/of de Sowjet-Unie er bij be trokken raken. Menige regering die altijd de voorkeur gaf aan stilzwijgen over Johnsons Viet namese politiek, heeft zich intussen - onder pressie van publieke opinie en parlement - genoopt gezien in de as semblee der Ver Naties wat duidelijker te ageren, niet tegen de hele oorlog maar wel tegen de bombardementen. Dat gebeurde zeer voorzichtig, want het is allerminst zeker dat het staken van de bombardementen de inleiding kan zijn tot een vermindering van de gevaren. Er is ook een goede mogelijkheid dat juist integendeel een pauze in deze luchtoorlog gevolgd wordt door een nog grotere inzet van Amerikaans po tentieel. De idee is het krachtigst onder woor den gebracht door senator Stewart Sy- mington, een vroegere democratische minister van defensie en dus iemand die spreekt met een zekere vakkennis ETUIS feestelijk geven rijk ontvangen Horloger - Juwelier Opticiën Soesterbergsestraat 26, telefoon 2982. en met een groter gezag dan zo maar een burger. Totale oorlog? Symington is er voor een vredesoffen sief op grote schaal te beginnen met alle mogelijke middelen om Noord- Vietnam aan de onderhandelingstafel te krijgen, inclusief staking van de bombardementen. En als dat niet helpt, moet er volgens hem op even grote schaal („all-out") oorlog worden ge voerd tegen Noord-Vietnam. Dat wil dus zeggen inclusief aanvallen over land op deze staat. Nog meer dan de strijdbare taal van stafchef als generaal Wheeler is dit een afschrikwekkend beeld. Tenslotte is wel in alle toonaarden bezongen dat een staking van de bombardementen on verwijld zou leiden tot een gesprek, maar er is geen schaduw van bewijs voor. De Indiër Singh heeft in de Ver. Naties zoiets beweerd op grond van zijn con tacten met Noordvietnamezen, maar ogenblikkelijk werden zijn woorden weer voorzien van tal van voorbehou den door lieden als secretaris-generaal Oe Thant, ook iemand die zo zijn re laties heeft in Noord-Vietnam. De bombardementen zijn zeer zeker ge vaarlijk doordat ze kansen bieden op ongewenste uitbreiding van de oorlog, maar als een bommenpauze waarop niets volgt ook aanleiding geeft tot intensivering van de strijd, dan ver valt elke reden om de V.S. tot staking van de bombardementen te bewegen. Tenslotte hebben de Chinezen en de Russen in feite niets gedaan tegen de luchtoorlog, maar als Amerikanen en Zuidvietnamezen inderdaad ook over land een invasie beginnen in Noord- Vietnam, dan is dit een nieuw aspect in de strijd waarop China haast wel zeker moet reageren. Voze democratie Er is overigens weinig reden om aan te nemen dat Noord-Vietnam op dit moment zin heeft om te onderhande len. Het ziet met voldoening hoe in de V.S. niet alleen de steeds langer wor dende dodenlijst een aversie kweekt te gen de Vietnamese oorlog, maar ook allerhande weinig flatterende rapporten over de bondgenoot die men zo nodig moet helpen. Weliswaar is er dan een schijn van de mocratie gewekt door de verkiezingen, maar die gingen gepaard met allerlei verhalen over fraude. Weliswaar moet het daarmee nogal meegevallen zijn, anders was een vredesman als Dzu bij voorbeeld zeker geen tweede geworden, maar daarna kwamen berichten over de arrestatie van deze Dzu op allerlei oud bakken en weinig ter zake doende be schuldigingen. Met als eindindruk dat het met de democratie bepaald niet zo best gesteld is; dat corruptie nog welig tiert en dat de politie ook onge veer vrij spel heeft met tegenstanders van president Thieu. Dan komen er verhalen over de rotheid in het Zuidvietnamese leger. Newsweek schrijft er deze week zo indringend over dat het in Saigon in beslag is genomen. Alles bij elkaar genoeg om de Ameri kanen zich te laten afvragen of het nu nodig is dat zoveel van hun zonen sneuvelen ten behoeve van dit bepaald niet schattige volkje En als de kans zo goed ligt dat de V.S. de oorlog sta ken omdat ze er genoeg van hebben, wat zou Hanoi dan nu onderhandelen? In elk geval kan het afwachten of de uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen volgend jaar niet een over winning te zien geeft van de „duiven" in de V.S. Die redenering is niet onlogisch, maar aan de andere kant ook wel riskant, indien ideeën als die van Symington worden uitgevoerd. Het is waarschijn lijk daarom dat de Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, op het labourcongres zei dat wie vrede in Vietnam wenst op dit ogenblik het best pressie kon gaan uitoefenen op Hanoi. i

Soester Courant | 1967 | | pagina 7