FUGERS FIETS Wethouder A. P. Hilhorst en echtgenote door tragisch ongeval gedood MOEITE MET DE REDELIJKHEID in Arabische landen M. TUSSEN Pro Juventute Oranje-kalender 1968 Telefoonnummer ziekenauto 5980 Het oog gericht op Clement Attlee en Labour Krabbels van Knelis STAP VOOR STAP NAAR DE KELDER via Rouw- en Trouwkleding GAZELLE, BURCO, PEUGEOT vanaf 163,30 compleet VOOR UW Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering op woensdag 18 oktober Goed voor de Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" P0LIT1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 KOM WASSEN BIJ DE VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 Een verkeersongeluk op de Arnhemse- weg te Amersfoort heeft woensdag avond, ongeveer 5.45 uur, het leven ge kost aan wethouder-loco burgemeester A. P. Hilhorst van Soest, zijn echtge note mevr. D. Hilhorst-Van Eijden en de 69-jarige bestuurder van de auto, waarin het echtpaar Hilhorst zat, de heer G. den Hartog uit Weesperkarspel. De heren Hilhorst en Den Hartog had den in Apeldoorn een vergadering van de Coöperatieve Melk Centrale, waar van de heer Den Hartog bestuurslid en de heer Hilhorst sinds 1962 waarnemend voorzitter was, bezocht. Mevr. Hilhorst was voor de vergadering naar een nicht in Hamers veld gebracht. Na afloop van de vergadering werd mevr. Hilhorst weer afgehaald. Op weg naar Soest gebeurde het tragi sche ongeval, dat aan alle drie de in zittenden het leven kostte. Komende vanuit de richting Hamers- veld (rechts op de foto) wilde de heer Den Hartog, die de auto bestuurde, de Arnhemseweg (voorrangsweg) oprijden. Een aan de overzijde van de weg staand bord bracht hem evenwel aan het wei felen. Eerst reed hij enigszins naar rechts de Arnhemseweg op, doch op het moment dat hij ingehaald werd door een met 23 ton stenen (vermoede lijk drie ton teveel) geladen truck met oplegger werd ingehaald, stak de be- Het rampzalig overschot van de perso nenauto. die door de zware truck met oplegger in tweeën werd gereten en over een afstand van 50 meter tussen auto en wegdek tot schroot werd ver malen. stuurder van de personenauto toch de weg over. De wagen kwam precies tussen de truck en de oplegger terecht en werd vijftig meter meegesleurd. De truck schampte tegen een rechts van de weg staande boom en sloeg om, terwijl de oplegger tegen de boom sloeg en daar bij de helft van de personenauto ver pletterde. De wagen van de heer Den Hartog was inmiddels middendoor ge broken. De andere helft kwam klem te zitten onder de oplegger. De heren Hilhorst en Den Hartog, die voorin zaten, werden uit de wagen ge slingerd en kwamen op het rijwielpad terecht. Zij waren vrijwel op slag dood. Mevr. Hilhorst kwam klem te zitten in het gedeelte van de auto, dat onder de oplegger zat. Nadat eerst twee kranen de oplegger van de personenwagen hadden getrok ken, moest het zwaar verminkte stof felijk overschot van mevr. Hilhorst met snijbranders uit het wrak worden ge haald. De stoffelijke resten bleken niet meer te identificeren. Op de Arnhemseweg ontstond na het ongeluk een ontstellende ravage. Ook op de rijksweg, die met een viaduct over de Arnhemseweg gaat, stopten tientallen automobilisten om hulp te bieden en te kijken. Wonderlijk genoeg zijn daarbij geen ongelukken gebeurd. De Amersfoortse politie onderzoekt mo menteel of de truck met oplegger niet te zwaar was beladen. De truck met oplegger was afkomstig van een onderneming in Hoogland. De bestuurder van de vrachtwagen was enkele weken geleden ook betrokken bij het ongeval op de Van Weerden Poelmanweg. Hij moest toen uitwijken voor een kerende personenauto. De toen ook zwaar beladen vrachtauto schoot de berm in en kantelde. Persoonlijke ongelukken deden zich toen niet voor. De heer Adrianus Petrus Hilohrst is 66 jaar geworden, evenals zijn vrouw, Do- rothea Hilhorst-Van Eijden, die twee maanden ouder was. De ter aardebestelling van de stoffelijke resten van de heer en mevrouw Hil horst zal maandagmorgen, om half twaalf, plaats vinden op de katholieke begraafplaats aan de Steenhoffstraat. Aan de begrafenis gaat de uitvaartmis in de Petrus en Pauluskerk (aanvang half elf) vooraf. 2lZK£NFONDSliVEMNC1£Q Vrijwel geen spreker in de assemblee der Ver. Naties heeft nagelaten met klem aan te dringen op bijlegging van de geschillen in het nabije oosten. De toon van die vermanen is sinds deze zomer echter wel sterk veranderd. Toen werd nog gesproken van agressors en of de Israëlische aanval nu was uitgelokt of niet en of het toegestaan was met wapengeweld andermans territoir te be zetten en wat dies meer zij. Thans wordt nagenoeg uitsluitend de nadruk gelegd op de noodzaak tot een over eenkomst te komen, waarbij men theo retische schuldvragen maar liever bui ten beschouwing laat. Is dat een sfeerverandering die in elk geval kan bijdragen tot een oplossing, toch kan men er vrijwel niets van ver wachten. Al deze openbare redevoerin gen zijn aspecten van open diplomatie, terwijl de enige manier om zonder te veel prestigeverlies tot een akkoord te komen de oude vertrouwde geheime di plomatie is. Juist de algemene vaagheid van wat de open diplomaten nu zeggen, wordt wel uitgelegd als een soort windscherm om het de geheime afgezanten wat gemak kelijker te maken. In deze situatie moet men niet te veel acht slaan op alle stelligheden die bij officiëile gelegenheden worden geuit. Geen partij denkt er over al inschikke lijkheid te tonen, concessie te doen waar van de andere zijde niets tegenover komt te staan. Vandaar dat zowel Israël als de Ara bische landen uiterlijk blijven staan op volledige inwilliging van hun eisen. Israël op erkenning van zijn grenzen door zijn buren, vrije doorvaart door de golf van Akaba en het Suezkanaal en behoud van de oude stad van Jeru zalem. Even pal staan de Arabische landen op voor teruggave van alle be zette gebieden en een oplossing voor het vluchtelingenvraagstuk. Bitter drankje Maar onofficieel hoort men uit Cairo en Beiroet vooral dat de Arabische landen wel bereid zijn enig water i'i de wijn te doen, met uitzondering dan van de felle regeerders in Syrië en Algerije. Een moeilijkheid is echter wel dat dit zeker achter de schermen moet worden beklonken om de Arabische bevolking de kwalijk smakende medicijn in één keer door de keel te gieten. Wanneer de onderhandelingen geheel openbaar verlopen en in een loven en bieden sfeer raken, dan is dat eenvoudig niet te verkopen aan mensen die als maar in de oren is getoeterd dat er geen sprake kan zijn van concessie aan het gehate Israël. Het schijnt dat Nasser bij de Arabische top in Khartoem zijn vrienden een aan tal voorstellen heeft gedaan om door wat toe te geven en enig verlies te nemen, verlost te raken van een voort- vretende haatoorlog. In ieder geval is zijn vice-premier Mahmoed Fawzi druk aan het reizen geweest om naast de officiële uitspraken bij diverse staats hoofden ook wat genuanceerder opvat tingen te propageren. En opvallend is dat de campagne van afkeer jegens de V.S. als grootste wel doener van Israël aanzienlijk is gekal meerd. Tenslotte is geen regeling mo gelijk als niet de twee wereld reu zen samen hun invloed aanwenden in bei de kampen om een redelijk compromis met wederzijds geven en nemen er door te drukken. Zelfs als ten aanzien van de situatie in het nabije oosten hieruit niets voort vloeit, doen de Arabische landen daar mee in ieder geval een goed werk door de V.S. en de Sowjet-Unie te pressen tot eensgezindheid. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Evenals voorgaande jaren verscheen dezer dagen de bekende Oranje-kalen der van Pro Juventute, nu voor het jaar 1968. Zoals bekend wordt deze kalender uit gegeven in het belang van kinderen, die extra zorg nodig hebben en Pro Juventute tracht die kinderen te hel pen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levens overtuiging. Met instemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard kon ook dit maal de kalender weer verschijnen. Een verrassend mooie kalender met 13 prachtige foto's in kleur van leden van het Koninklijk Huis, waarvan het me rendeel niet eerder werd gepubliceerd. Naast de Nederlandse uitgave is er ook een op buitenlandse relaties afgestem de Oranje-kalender verkrijgbaar. Deze heeft een viertalig calendarium: Engels, Frans, Duits en Spaans. De onder schriften op de foto's zijn in het Engels gesteld. Deze buitenlandse uitgave moet worden aangevraagd bij „Kalenderactie „Pro Juventute", postbus 7101, Amsterdam. Lxemplaren van de Hollandse uitgave zijn verkrijgbaar mij mevr. J. M. M. van Ginkel-Mohrmann, Wilhelminalaan 3, hulppostkantoor Soestdijk; Kunsthan del „De Dissel", Burgem. Grothestraat; Dvr:au V.V.V.; mevr. A. Smit-van Eek, Gailenkamppelsweg 29, Soest-Zuid, van 13 november tot 1 januari in het hoofd postkantoor en bij de boekhandel. De prijs van de kalender bedraagt 3,90. Zo is de situatie op de kruising Arn hemseweg „Hertekop" geweest ten tjjde van het ongeval. De heer Den Hartog kwam met zyn auto van rechts (zie PÜR en gaf op het laatste moment geen voorrang aan het snelverkeer op de Arnhemseweg. De ster geeft de plaats van de botsing aan. De linker pUl w^st in de uitmonding van de Doodeweg in welke richting de bestuur der wilde oversteken. De pyl in het midden geeft de boom (50 meter verder) by het viaduct aan waartegen de trekker de helft van de auto vermorzelde. De achterste helft van de auto ging bfyna geheel schuil onder de aanhanger van de vrachtauto. TWEE NOODLOKALEN VOOR R.K. U.L.O. SCHOOL Het aantal leerlingen van de R.K. U.L.O. school aan de Steenhoffstraat is de laatste tijd zeer sterk gestegen, waardoor 2 extra lokalen nodig zijn. Een summiere raming zal een krediet van 46.000,vorderen en stellen B. en W. voor dit krediet te voteren. ONTHEFFING „ZONEVERORDENING HINDERWET". De heer A. H. C. Vlug, Leesraat 8 te Baarn, verzoekt ontheffing van de Zo- neverordening Hinderwet voor het op dichten van een herstelinrichting voor motorvoertuigen annex brandstoffen- verkooppunt op het perceel Kerkstraat 62, alhier. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar en -stellen voor- de gevraagde ontheffing te verlenen. AANSCHAF VAN BRANDBLUS- MIDDELEN. De commandant van de brandweer te Soesterberg heeft een onderzoek inge steld naar de brandveiligheid van de Soesterbergse scholen. Hoewel de toe stand op het gebied van de brandveilig heid niet verontrustend is, is het toch aan te bevelen, dat enige voorzieningen worden getroffen. De aanschaffing zal een krediet van 3000,vorderen en het college stelt voor dit bedrag beschikbaar te stellen. SUBSIDIE VOOR KINDERBOEKEN WEEK 1967. De commissie viering kinderboekenweek 1967 heeft het college verzocht een sub sidie van 550,te verlenen ter dek king van de kosten, verbonden aan het houden van een voorleeswedstrijd. B. en W. achten deze wedstrijd van grote opvoedkundige waarde en stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. VERKOOP GROND. De P.U.E.M. heeft verzocht twee per ceeltjes grond ter grootte van onge veer 76 m2 in het plan Soesterveen I te mogen kopen. B. en W. hebben tegen deze verkoop voor ƒ2.280,geen bezwaar. RIOLERING LANGS DE BIRK- STRAAT B. en W. stellen voor over te gaan tot aanleg van een riolering aan de noord zijde van de Birkstraat, vanaf de be staande rioolschacht in de Birkstraat nabij de Van Lenneplaan tot even voor bij de Bartolottilaan. Dit houdt o.a. verband met een daartoe gedaan verzoek van de eigenaar van een aan de Birkstraat gelegen garage bedrijf en een daar te vestigen fa brieksgebouw met kantoren van een cosmetische industrie. Dit werk is begroot op 24.960,als gevolg waarvan B. en W. voorstellen een krediet tot dit bedrag te verlenen. VERBETERING WEDSTRIJDBASSIN SOESTER NATUURBAD. In het afgelopen seizoen is gebleken, dat de vloeren en de wanden van de bassins van het Soester Natuurbad door de ten behoeve van de waterzuivering noodzakelijk te gebruiken chemicaliën steeds meer worden aangetast. De direkteur van gemeentewerken ad viseert de wanden van een verflaag te voorzien. Deze is niet zo kostbaar als een tegelbekleding, waarborgt een goe de hechting en maakt gemakkelijk rei niging mogelijk. B. en W. stellen voor het benodigde bedrag van 22.000,beschikbaar te stellen. Clement Attlee, die zondag op 84-jarige leeftijd is gestorven, en Winston Chur- chill waren in bijna alle opzichten el- kaars tegendeel. De overeenkomst was slechts dat zij tweeën de grote staats lieden van Engeland waren in het mid den van deze eeuw. De soms brute, soms bezielende wel sprekendheid die Churchill al bij zijn leven een legende maakten, miste de schriele socialistenleider volkomen. Maar de Britten hebben, nog voor de oorlog ook tegen Japan was uitgestreden, be seft dat Churchill de man was geweest die zij nodig hadden om een oorlog te winnen, maar dat de nuchtere Attlee de man zou zijn om de vrede te winnen. Door die verrassende verkiezingsoverwin ning van 1945 maakte de wereld kennis met Attlee en zijn ploeg, waarin vooral lieden als Bevin en Stafford Cripps wel licht het meest op de voorgrond traden, maar waarin hij toch de toon aangaf. En een verrassende moed aan de dag legde. Van hem werd bijvoorbeeld het besluit geslikt om de distributie iets langer aan te houden zodat graan naar het overwonnen Duitsland kon worden gestuurd. Hij kon ook teweegbrengen dat Engeland India en Pakistan de vrijheid gaf, zon der dwang en in een sfeer van vriend schap. Het opgeven van koloniale groot heid. was voor de Engelsen niet makke lijker dan voor anderen, maar dank zij Attlee hebben ze het met minder schade en met minder bitterheid voor elkaar gekregen dan de andere naties die hun overzeese gebied met tegenzin en ge dwongen de vrijheid gaven. Dat het Britse gemenebest nog lang een factor van betekenis bleef het is het trou wens nog was voornamelijk zijn werk. Het congres van de Britse Labourparty heeft niet de feitelijke macht premier Wilson een bepaalde politieke lijn voor te schrijven. In dat opzicht maakte het voor de regering dan ook weinig ver schil wat (met miljoenen stemmen) be sloten werd door de vertegenwoordigers van partij afdelingen en vakbonden. Wat voor hem wel van belang was, is de sfeer die uit een congres blijkt. Is die in alle opzichten contra de regering dan zal dat op de duur toch zijn konse- kwenties hebben door rebellie in de eigen fractie en een haast zeker verlies van de volgende stembusronde. In dat opzicht heeft "Wilson het er beter afgebracht dan hij heeft durven hopen. Dat het congres niet al te verrukt bleek ten aanzien van de strijd in Vietnam van Wilsons en Browns houding was te verwachten. Maar verheugend was dat het congres wel in meerderheid bereid bleek achter de economische poli tiek van Wilson en Callaghan te gaan staan, hoe zuinig die meerderheid ook was. Tenslotte is dat de politiek van de flatie (met onder meer als konsekwentie een werkloosheid) die de Britten zeker niet met grote voldoening ondergaan. En waarvan de beloofde heilzame re sultaten nog lang niet zichtbaar worden. Maar het belangrijkste voor Wilson was dat (vooral dank zij Brown) het congres een vrij sterke meerderheid opleverde voor de Britse pogingen toetreding tot de Euromarkt te bewerkstelligen. Dat is in labourkringen zeker niet altijd zo ge weest en er zijn zeer aanzienlijke stem men in de partij die nog steeds zeer fel tegen zijn. Met dit ja van Labours achterban is de aansluiting bij de E.E.G. overigens nog lang geen bekeken zaak. De moeilijkheid is en blijft het Frankrijk van De Gaulle, die nu echter zeker niet meer als argu ment vöor een veto kan aanvoeren dat de Britten zelf niet zo erg voelen voor de E.E.G. Overigens heeft De Gaulle dit keer ook zakelijker bezwaren, die voor een deel al vertolkt zijn in een rapport van de E.E.G.-commissie. Onder andere wordt •daarin de positie van het pond als we reldvaluta ter sprake gebracht en de positie van de Britse economie die de Brusselse heren eerst graag wat gezonder zouden zien. Het zijn argumenten waarop De Gaulle al zijn opinie baseert dat een gesprek met Londen zinloos is, hoewel Brussel daaruit voorlopig alleen maar de slotsom trekt dat een dergelijk gesprek zeer moeilijk moet zijn. Moeilijker ook dan enige jaren geleden omdat intussen voor al op agrarisch gebied een en ander in de E.E.G. is gebeurd waaraan de Brit ten zich zullen moeten aanpassen. Maar moeilijk is nog niet onmogelijk, al is het de vraag of met name De Gaulle zich daarvan zal willen laten overtuigen. KANTMAN. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak bar genote heb van ut konsert dat Apol- lo gistere hep egeve. Viefenveertug jaore laang zinge ze al In Soest en ver daor- buute as dat nodig is. Noeng week wel da we deur de til- leviesie en de radl- joo bar verwend binne mit een heule kwak soorte van amusement, maor ik ken ming heul goed veurstelle dattut zelluf doen veul meer voldoening geeft. Ajje veur de kiekkast gaot zitte en je draoit ut knoppie om, dan kejje ok nog heul vaok kieze, al is de keus nie groot. Zinge en teneel, vanouds twee kunst- uutinge en veur ming maokt ut niks uut of da noeng mit un grote of mit un kliene k wordt eschreve, die ok heul goed deur ameteurs kenne worde ge bracht. Toeng viefenveertug jaore eleje in un kaapperswinkel de oprichters bie me- kaor waore, om, terwijl ze ongder ut mes zate, un zangklup op te richte, hadde zie nie kenne denke dat die ver eniging in 1967 nog springlevend zou weeze. Noeng het die vereniging net as alle aandere verenigingen maogere en vette jaore ekend. Der was zellufs een tied datter maor twaolf leeje waore. Daor teugenover staot un bloeitied waorin der meer as hongderd aktieve leeje waore. Noeng mot ming van ut haart da we bar weinig hore van die zangvureni- ging. Bie heul speciaole elegeheje as karsemus dan ken ut nog welles beure da ze naor buute uuttreeje. Maor veer- der hore we bar wienig. Ik begriep heul goed dat zo'n optreeje veul cente kost. Maor in deuze tied van sneller, vlugger en opschiete is zo'n kesert un ruspunt bie uutstek. De vurenigingsbestuurders van teuges- woordug zeige zo gauw dajje in deuze tied zo bar wienig ken organizeere, omda toch niemaand komp kieke of luustere. De minse zitte allegaor an de kiekkast gekluusterd. Maor as zie un goed pregrammao in mekaor zette, zogezeit veur elck wa wils, dan komme de minse wel. Me- schien bie ut eerste optreeje geen vol le zaol, maor bie de vollegende keere is de zaol tot de leste plaots bezet schat ik. En dan kenne zie durop rekene da de neije leeje vanzellef komme. Terwijl ok de donneteurs bie bossies binne strome. En da is meraokels belaangriek, waant die minse bringe geld in ut laatje. En as de penningmeester wat meer cente het, dan komme dur vaast en zeker ok wel meer uutvoeringe. Der is ok nog een ofdeling voor de jongeluu waor zullie best nog een bietje verstarking kenne gebruuke. Je hoef ok nie meteen as een liester te kenne zinge, waant de diregent, meneer Schepop, gooit er ewoon een scheppie op en maokt van een schorre kikker binne korte tied un naachtegaol. Ik hep vreuger ok wellus geprebeerd om lid te worre, maor as ze ming zage zeje ze dak over un paor jaor maor is terug mos komme as de baord uut ming keel was. Maor da was klaore dwars- bomerie van de luu, waant ze hadde veur ming alleenig maor un baad an hoeve te schaffee waant vollegens ming Kneliao zongk in baad as Ceruso. Ik het ut zellefs epresteerd om un glaas kepot te zinge, maor da stoote ik mit ming elleboog van taofel. En noeng hoef ik nie meer te gaon, ming stem liek noeng nie meer op un schorre kikker, maor meer op un ge- barste klok. Maor je ken ming geleuve of nie, as ut nog maor effe zou gaon om nog een paor toontjes mee te zinge dan deejk ut. Terwijl ik de leste jaore un paor toon tjes laoger bin gaon zinge, en mit Kne liao naast ming, altied de tweede stem mot zinge. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng De kogel is door de kerk. Nadat de regering al enige jaren als een kat om de hete brei van directe en indirecte belastingen heeft gedraaid, heeft zij thans besloten tot een stelsel van ver hoogde omzetbelasting waar tegenover staat een komende verlaging van in komsten- en loonbelasting. Het wordt een formidabele operatie met veel prijs verschuivingen. Een groep weet nu al dat voor haar de druk enorm zal toenemen en dat is de detailhandel, die tot heden van deze last is vrijgesteld De regering is in het Europese stelsel niet verplicht de detailhandel te be lasten. Terwille van de zuiverheid van het systeem worden hier honderdzeven tienduizend ondernemers in een nieuwe administratieve poel van zorgen en kosten gedreven. Meer dan de helft van deze mensen zal tot de belangrijke belastinggaarders gaan behoren op kos ten van de eigen onderneming en tot meerdere glorie van de E.E.G.-zuiver heid. De andere ondernemers, die tot de kleinste behoren, mogen wel de ad ministratie voeren terwille van de con trole-mogelijkheid maar hoeven geen afdracht te doen, zolang zij per jaar geen 1200,aan omzetbelasting be hoeven te betalen. De regering heeft de detailhandel dit presentje bezorgd op een tijdstip van grote beroering in midden- en kleinbe drijf. Duizenden kleine zakenmensen bevinden zich ingevolge de structuur veranderingen in het economisch leven in grote nood. Er is sprake van nood en stille armoede bij velen, zo blijkt uit honderden brieven aan het Centraal In stituut voor Midden- en Kleinbedrijf. Het is duidelijk dat de regering hier geen oog voor heeft want het beschik bare geld voor het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor Midden- en Klein bedrijf is ook beperkt. Wordt het on dernemerschap in zijn totaal onder gro te druk geplaatst, de kleine zelfstandige wordt het leven stap voor stap prak tisch onmogelijk gemaakt.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9