Honderden begeleidden echtpaar A. P. Hilhorst naar laatste rustplaats fMjË y&zm m i- vu Het oog gericht op guerrilla Dinsdag 17 oktober 1967 ber 1967 m 16< 16e jaargang no. 78 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 HÉS»#ifei gSM& Auto klom over 50 cm hoog muurtje Jongen met hoofd op grond gevallen Ledenvergadering S.Y.V. TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 „De Vrolijke Jeugd" Man bekent diefstal van 24 pakken koffie Dr. Van Prooi je sprak voor K.V.G. Laatste wandeltocht voor ..Olvmpia" in dit seizoen R.K. Jongeren Sociëteit Eiermarkt soesterIToorant os» ƒ4,25. Verach Abonn. p. kwart, f 3.per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Vele honderden personen hebben gis termorgen het verleden week woens dagavond op zo'rt tragische wijze om het leven gekomen echtpaar A. P. Hil horst de laatste eer bewezen. Te tien uur vertrok de droeve stoet van het woonhuis aan het Kerkpad. Over de Lange Brinkweg ging de laat ste gang langs het kantoor van ge meentewerken, waar het personeel aan beide zijden van de straat stond opge steld. Directeur H. J. van den Dussen en de oudste in dienstjaren, chef-mon teur H. Vos, hingen hier .jen grote krans aan de lijkwagen. De stoet trok hierna langs het ge meentehuis, waar burgemeester S. P baron Bentinck en de wethouders K, de Haan en J. v. d. Arend met een krans eer bewezen aan het omgekomen echtpaar. De plechtige uitvaartdienst in de Petrus en Pauluskerk werd gecelebreerd door pastoor K. J. van 't Klooster uit Hees teren, een goed bekende van de familie Hilhorst, die in zijn jeugd veel met de familie Hilhorst is opgetrokken. Pastoor van 't Klooster werd geassis teerd door kapelaan Van Eijden, een neef van de overleden mevr. Hilhorst- Van Eijden, en kapelaan Weersing van Soest-Zuid, een van de goede kennis sen van de heer Hilhorst. Pastoor van 't Klooster noemde het een onmogelijke opgave om in kort bestek alle bijzonderheden van het echtpaar Hilhorst samen te vatten. ,,De meeste bijzonderheden zijn terug te vinden in de analen van de A.B.T.B. en de K.N.B.T.B. en nevenorganisaties, waar in de heer Hilhorst een belangrijke rol heeft vervuld", aldus de pastoor. Hij wees erop, dat beide echtelieden zijn opgegroeid in grote gezinnen, waar de basis is gelegd voor hun vorming. Een vorming, die ook na hun huwelijk in 1925 is doorgegaan. „Samen hebben zij getracht, de door God aan hen ge geven opdracht te vervullen door te trachten, op hun wijze en met hun ta lenten de wereld leefbaar en bewoon baar te maken en goed te zijn voor anderen. De kracht daarvoor zochten zij op dezelfde plaats waar wij nu bij een zijn", aldus pastoor van 't Kloos ter. „Onwillekeurig komt de nadruk mis schien een beetje bij de heer Hilhorst te liggen vanwege zijn vele funkties in plaatselijk, provinciaal en landelijk ver- MWtu Geflankeerd door vertegenwoordigers van diverse verenigingen waar de heer Hilhorst bemoeienis mee had worden de stoffelijke resten van de heer en mevrouw Hilhorst vanuit de Petrus en Pauluskerk overgebracht naar het R.K. kerkhof aan de Steenhoffstraat. Hoe de heer Hilhorst en zijn echtgenote steeds in de belangstelling stonden en hoe groot hun kennissenkring was, bleek uit de belangstelling, die zó enorm was dat het kerkhof byna te klein was om de vele belangstellenden In staat te stellen de laatste eer te betonen. KI In de nacht van zaterdag op zondag werd nabij slijterij Heeremans aan de Steenhoffstraat een Amerikaanse per sonenauto met zijn voorwielen hangend over 'n 50 cm hoog muurtje aangetrof fen. In de onmiddellijke nabijheid van de wagen werd de Amerikaanse sergeant H. A. L. (31) uit Soest aangetroffen, wiens adem het gebruik van alcohol niet uitsloot. Hij wist van een ongeval niets af. Wat hij wel wist was, dat hij geen bestuurder was geweest. Naar zijn zeg gen had degene, die de wagen had be stuurd, de benen genomen. Hij werd echter nog niet gevonden. De politie heeft de zaak voor verder onderzoek aan de Koninklijke Marechaussee en de M.P. overgedragen. Zaterdag is de 10-jarige Gerrit Abbel al hier van ruim twee meter hoogte met zijn hoofd op de stenen gevallen. Met een zware hersenschudding moest hij in Zonnegloren worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde bij de v. d. Hucht- school, waar Gerrit Abbel met een paar vriendjes slagbal aan het spelen was, de bal op het dak van de rijwielberg plaats terecht kwam. Gerrit klom op het dak maar gleed er plotseling af, met genoemde gevolgen. Groot was ook het medeleven van de vele instanties, gemeentebestuur en takken van dienst. Hiervan getuigt de overweldigende hoeveelheid bloemstukken die rond het graf van het echtpaar Hilhorst waren geplaatst. band, zoals hij heeft getracht voor de boerenstand een even groot deel van de welvaart te verkrijgen als voor de andere bevolkingsgroepen. Hij is het echter niet alleen geweest, die zoveel werk heeft mogen verrichtten. Zijn vrouw is één met hem geweest en was, zoals zij het zelf eens heeft uitgedrukt, zijn secretaresse, die niet alleen alles voor hem bijhield, maar hem ook in zijn werk bijstond en hem stimuleerde", alc pastoor Van 't Klooster. De gezangen van de plechtige uitvaart dienst werden, onder leiding van de heer Van de Schep, uitgevoerd door het gemengd koor van de Petrus en Pau luskerk, welk gebouw tot de laatste plaats was bezet en velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Na afloop van de uitvaartdienst volg den vele kerkgangers de lijkstoet naar de begraafplaats aan de Steenhoffstraat, waar naar schatting meer dan duizend personen aanwezig waren om de over ledenen de laatste eer te bewijzen. Onder hen bevonden zich o.m. burge meester S. P. Barön Bentinck, de wet houders K. de Haan en J. van de Arend, vele raadsleden, de heren W. G. van Zadelhoff en N. Sikkes namens het provinciaal bestuur en tientallen ver tegenwoordigers van organisaties, ver enigingen, instellingen en commissies waarin de heer Hilhorst een leidende positie heeft vervuld. De absoute op de begraafplaats werd verricht door pastoor Van 't Klooster. Daar dit bij de katholieken geen ge bruik is, werd aan de groeve niet ge sproken. Zeer onder de indruk verlieten de vele aanwezigen de begraafplaats. Maandag 9 oktober hield de Soester Vol leybal Vereniging haar jaarlijkse leden vergadering. Voorzitter B. W. Kolthof noemde in zijn openingswoord het jaar 19C6-1967 een tamelijk onbewogen jaar. Er hadden de gradaties noch promoties plaats gehad. Enige oelangrijke punten waren het ver huizen van het Hemelvaartstoernooi van het terrein aan de Birkstraat naar dst aan de Schrikslaan en het in gebruik nemen van de prijzenkast na een blik- s^maktie door de dames Ko'.thof en Schoonhoven. Voorts het in gebruik nemen van de -I zaal van de L.T.S. Eemland en het be kend worden van de plannen die bestaan voor het bouwen van een nieuwe zaal in Soest-Zuid en voor de bouw van een sporthal in Soest. De heer Kolthof bedankte het kader voor alle vormen van medewerking die waren gegeven. Na goedkeuring van het jaarverslag van de sekretaresse kwam de door het be stuur ingestelde boetebepaling voor het afzeggen-van-wedstrijden-zonder-reden ter sprake, waarmee de vergadering in stemde. De aftredende leden van het bestuur werden allen herkozen, zodat het bestuur voor het volgend jaar is samengesteld uit de dames A. Schalkx, G. van Rhee en E. Everts en de heren B. W. Kolthof, H. Stam en J. Lijkedijk. Vervolgens werd de op de vergadering van vorig jaar naar aanleiding van het 12V2-jarig voorzitterschap van de heer Kolthof ingestelde B. W. Kolthof-trofee, een zilveren penning, uitgereikt aan het meest verdienstelijke lid van het afgelo pen jaar. De hiervoor ingestelde kommissie was tot de slotsom gekomen dat dit jaar mej. E. Schoonhoven deze onderscheiding had verdiend met op de eervolle tweede plaats mej. M. Luyf. De Technische Kommissie werd na de pauze gekozen en als volgt samengesteld: mej. E. Schoonhoven, mej. L. Majoor en de heren J. Both, D. Brink en J. van Herwaarden. De redaktiekommissie werd samengesteld uit de volgende personen: mej. A. Schalkx en de heren D. Brink, B. W. Kolthof en W. de Vos. De evenementenkontaktkommissie be staat voor het volgend jaar uit de dames M. Luyf en J. Kok en de heren A. Grift en J. Stam. Het jaarverslag van de penningmeester werd, evenals de begroting, toegelicht en goedgekeurd. In de rondvraag werd ge opperd een nieuwe verenigingsvlag van een groter formaat dan de huidige aan te schaffen. De dames wensten een nieuw, charmanter tenue voor het eerste team. De voorzitter sloot tenslotte de verga dering onder dankzegging aan de belang stellenden. Het Surinaams gezelschap „De Vrolijke Jeugd" uit Paramaribo - momenteel op tournee door Nederland - heeft zich via contactpersoon J. Defares uit Utrecht bereid verklaard voor een eenmalig be langeloos optreden voor Artiestenpalet. Het gezelschap zal maandagavond 23 oktober, aanvang 6.45 uur, een nonstop programma van zang, muziek, dans en sketches brengen bij de patiënten van sanatorium Zonnegloren. De 27-jarige F. B. S. uit Soest heeft na een verhoor tegenover de politie be kend ten nadele van zijn vroegere werkgever, de levensmiddelenzaak A O te Hilversum 24 pakken koffie te hebben gestolen. S. is al geruime tijd bij het bedrijf weg. Eerst verleden week rees het vermoeden, dat de pak ken koffie wel eens door hem gestolen zouden kunnen zijn. welk vermoeden inmiddels dus bewaarheid is geworden. Donderdag j.1. sprak voor het Katho liek Vrouwengilde, afdeling Soestdijk Dr. I. van Prooije, vrouwenarts te Amersfoort over „De moeilijke jaren van de vrouw". Dat deze avond in de belangstelling van de dames stond, bleek wel uit het feit, dat zowel leden van Soestdijk, alsmede van de afdeling Soest en N.K.V. ruimschoots aanwezig waren. Alvorens te spreken over de overgangs leeftijd van de vrouw, sprak Dr. van Prooije over het wezen van de men struatie. De laatste periode hiervan, het climac terium ofwel menopauze genaamd, wordt dikwijls gekenmerkt dooi ver schijnselen, die door vele vrouwen met angst of onwetendheid worden waar genomen, hoewel ze heel normaal is. Indien ernstige verschijnselen optreden, moet de dokter geraadpleegd worden. Ieder verschijnsel op zich werd nader onder de loupe genomen. Dr. van Prooije sprak daarna uitvoerig over de tijd die volgt op het climacte rium. Voor veel vrouwen betekent dit het einde van het eigenlijke leven, doch dit moet juist voor velen een bevrij ding zijn om tot geestelijke rijpheid te komen, vriendschappen aan te knopen en vrije tijd op te vullen met bezig heden, waar zij een natuurlijke aanleg voor hebben. Blij en gelukkig zijn en geen onnodige zorgen maken voor de toekomst. Na de pauze was er ruimschoots ge legenheid tot het stellen van vragen en hiervan werd dankbaar gebruik ge maakt. Zaterdag heeft de C.W.S.V. Olvmpia" deelgenomen aan de sluitingstocht van de Nederlandse Christelijke Wandel Bond, afdeling Midden-Nederland te Amerongen. Met veel wind en een flets zonnetje ging men van start. De route voerde hoofdzakelijk door de bossen en over de moeilijk te nemen Amerongse Berg. De 27 junioren onder leiding van W. A. Suman behaalden op de 10 km de eerste prijs, de 15 senioren onder lei ding van L. Vogel op de 18 km de twee de prijs. Als sluitstuk van dit seizoen een fraai resultaat. Na afloop mocht C. Catsman de onder scheiding voor het behalen van de 1000 km van de algemeen leider in ontvangst nemen. Sinds het einde van de zesdaagse oor log tussen Israël en de Arabische lan den zijn deze twee partijen geen stap nader gekomen tot een oplossing van de kwesties waarover de strijd inder tijd is ontbrand. Het heeft niet ontbro ken aan goedbedoelde pogingen van buitenlanders. Zo schijnt Sir Dingle Foot bij zijn be zoek aan Cairo, om te praten over her stel van de Brits-Egyptische betrekkin gen, geopperd te hebben het Suezkanaal weer open te stellen, mits de Israëli's beloofden hun troepen een eindje terug te trekken. Nog daargelaten dat het nog de vraag is of de Israëli's daartoe bereid zijn, was het antwoord toch weer nee: pas als de situatie van voor de oorlog is hersteld willen de Egyp- tenaren het kanaal weer vrijmaken. Israël van zijn kant heeft al een paar keer te kennen gegeven (in de Ver. Na ties o.m.) dat het slechts rechtstreeks wil onderhandelen met de Arabische landen en daarbij zeker niet zal toe stemmen in terugkeer tot de grenzen van voor juli. Kortom: het ziet er naar uit dat elke partij op deze manier tot Sint Juttemis kan wachten tot de an dere wat inschikkelijker wordt. Ongetwijfeld lijden de Arabische landen nu schade. Ze moeten Egypte het geld fourneren dat het anders aan het Suez kanaal had verdiend. Bovendien kam pen Egypte en Jordanië weer met een groot vluchtelingenprobleem, dat niet alleen kostbaar is maar ook ellende teweeg brengt die de stabiliteit van het land schaadt. Daarbij moet men niet vergeten dat de uitgestrektheid van de bezette gebieden en de noodzaak het leger op oorlogssterkte te houden ook Israëls budget zwaar belast, naar schat ting met een miljard gulden per jaar. Het stijf houden van het been is voor beide partijen uiterst kostbaar. Naarmate onwaarschijnlijker wordt dat op korte termijn zowel het probleem van Israëls grenzen als dat van de vluchtelingen worden opgelost, gaat men zich in Israël verdiepen in speculaties over de toekomst. Drie keer is strijd geleverd omdat geen akkoord bereikt kon worden en het ligt in de rede daar om een vierde strijd te verwachten. Drie keer is dat een rechtstreekse oor log geweest, waarin het Israëlische po tentieel te land en in de lucht verre weg superieur bleek. Intussen zijn de grenzen zodanig verlegd dat de Arabi sche aanval nog gemakkelijker kan worden afgeslagen. Tenminste, wanneer die weer op de conventionele manier wordt uitgevoerd. Maar dat lijkt min der waarschijnlijk. Het krijgszuchtig gepraat van de Ara bieren nu komt voor een groot deel uit de mond van Algerije' s Boumedienne. En hij heeft zijn vrijheidsstrijd tegen de Fransen gevoerd via de guerrilla- methode, voor een deel zelfs aan d« hand van de Chinese recepten daar voor. Zoals Israël met bezette gebieden er nu bij liggen, vormen ze daarvoor ook een ideaal gebied: twee en een half miljoen Israëli's en anderhalf miljoen Arabieren. Israël heeft met de kleine groep Pale- stijnen op zijn oude grondgebied een redelijke vorm van samenleving kun nen bereiken. Daarbij kwam dat deze Palestijnen ook meeprofiteerden van het gestegen levenspeil. De Arabieren in de nu bezette gebieden echter leven ar- melijker en zullen alleen daardoor al toegankelijker zijn voor iedere ophitsen de activiteit van over de grens. De mogelijkheden voor een Arabische guer rilla, mits goed georganiseerd, zijn nu onnoemlijk veel groter. Een man als Boumedienne is ervoor te zorgen dat de organisatie goed is en hij heeft er de talenten voor. Hij weet ook dat een perfect georganiseerde luchtmacht en talentvol beheersen van tankmanoeu vres nutteloos zijn tegenover guerrilla's, hetgeen zijn kansen op succes vergroot. Ook in Israël houdt men hiermee re kening. De reis van Mosje Dajan naar Vietnam - als „journalist" - was ook voornamelijk om uit de eerste hand te vernemen hoe volgens de Chinese hand leiding guerrilla wordt gevoerd en wat men er tegen kan doen. Hij is voorbe reid maar een prettig perspectief is het toch niet. KANTMAN. Zaterdag 21 oktober a.s. organiseert de R.K. Jongeren Sociëteit haar 3e dans avond van dit seizoen. Niemand minder dan de bekende Beat Group „S.O. Four" uit Driebergen komt die avond naar Soest. Het belooft, evenals vorige avonden, in de sfeervol ingerichte zaal van het Ludgardusgebouw weer een knalavond te worden. De lidmaatschapskaarten voor de dans avonden, de z.g.n. gele kaarten, zijn voor deze avond en ook de daaropvol gende verplicht gesteld. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan de zaal en bij de bekende adressen. Het bestuur wil er tevens op wijzen, dat zij die door het verstrekken van onjuiste gegevens toch in het bezit zijn gekomen van deze kaarten, bij controle de toegang geweigerd zal worden. Met de inrichting van de eigen accom modatie is inmiddels een begin ge maakt, en het bestuur doet dan ook een beroep op vrijwilligers, zoals met selaars, timmerlieden, schilders etc., om indien mogelijk de helpende hand te bieden en zodoende een snelle opening te bewerkstelligen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van ƒ14.75 tot ƒ15,75. Middenprijs ƒ15,35. Prijs per kg ƒ2,44.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1