muh v^v Otto Prinsen wint de ,H°°g Catharijne-prijs' f 3.500 EB.5ETTEN Branson Europa n.v. door burgemeester geopend Apollo-]Libileumconcert van hoge kwaliteit VAN DE HAK OP DE TAK GARAGE BOSBOOM D00RSMEREN In onze collectie BRILMONTUREN l a. D. F. VOICüT P0L1T1ETEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 BEVER OL SMEERSTATION Klaar terwijl u wacht «I VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 De -werkende leden van het genoot schap „Kunstliefde" te Utrecht en alle in de stad en provincie Utrecht wo nende beeldende kunstenaars, werden in juni uitgenodigd mede te dingen naar de „Hoog Catharijne-prijs" voor beeldende kunst. Deze prijs werd be schikbaar gesteld door verenigde be drijven Bredero NV. ter gelegenheid van het 160-jarig bestaan van het ge nootschap „Kunstliefde" op 12 oktober 1967. Woensdag 11 oktober werd tijdens de druk bezochte opening van de tentoon stelling (tot-en met 31 oktober) van de ingeleverde werkstukken in de zalen aan de Nobelstraat 12 a te Utrecht de uitslag van de jury bekend gemaakt bij monde van de heer Jacques Boers- ma (Alain Teister). De overige jury leden waren de heren J. J. Bel jon, Chr. Leeflang, H. Visser en A. C. Willink. Het onderwerp voor deze prijsvraag luidde: „De stad van morgen". „Het was de jury opgevallen", aldus de heer Boersma, „dat enkele kunst voorwerpen helemaal niet door het on derwerp gedekt werden". Dit is ook wel juist, getuige sommige vreemde titels als „Centaus", „Pen 111", „Vat/069" en „Vissen". Weer andere kunst-uitingen misten vakmanschap of visie. Uiteindelijk bleven er 12 over, maar toen stond voor alle juryleden al vast dat het grote schilderij nr. 25 „De stad van morgen 446" voor de hoogste prijs in aanmerking moest komen. Moeilijker was het bepalen van de tweede prijs, die na ampele overweging terecht kwam bij de Engelse Sally Glanville (nr. 27), en de eervolle vermelding voor het beeldhouwwerk van Wout Maters „Detail" nr. 24. Aldus spreker. Daarna reikte de heer Feddes, direc teur van Bredero's aannemersbedrijf aan Otto Prinsen de eerste prijs uit van vijfendertighonderd gulden en aan Sal ly Glanville de tweede prijs van vijf tienhonderd gulden. Otto Prinsen, die begin juli aan zijn werkstuk begon, heeft dag en nacht ge werkt om zijn prachtige schilderij vóór 21 september af te krijgen. Het is een ragfijn lijnenspel geworden met heel zachte kleuren tegen een blauw/witte hemel. De basis toont een werkteke- ning-achtige structuur van potlood stre pen, wat een toekomstige bouwwereld suggereert. Het geheel is boeiend fu turum van de stad waar je niet op uitgekeken raakt. Het overige werk van deze succesvolle Soester kunstenaar wordt op 't ogen blik grotendeels ten toon gesteld in Ga lerie „Soestdijk" aan de Molenstraat en_ is dagelijks te bezichtigen" van 3-5 uur. Vermeld dient nog te worden dat op de expositie van „Kunstliefde" in Utrecht ook de inzending hangt van de Soestenaar Kees van der Wel (nr. 36) „Wonen en werken in de toekomst". De hierbij afgedrukte foto's zijn van Hans Prinsen. JAN VISSER. KELTUH PLEET JUWELIER HORLOGER en DURFINE CASSETTES SOESTOJK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier DINSDAG 17 OKTOBER 1967 VIETNAM Amerika wil steden in Noord-Vietnam bombarderen na waarschuwing. Volgens een tekening in Het Vrije Volk bellen ze eerst op en zeggen dan: U spreekt met uw moordenaar. HANDWERK Een Spaanse geleerde is tot de slotsom gekomen, dat de primitieve mens net zo handig was met zijn linker- als met zijn rechterhand. Niks bijzonders. Tegenwoor dig heb je nog heel wat mensen die met hun rechterhand even handig zijn als met hun linkerhand. KAPITALISME Volgens de Russische dichter Ilja Sel- winsky is het vrouwelijk schoon geen kapitalisme. Maar volgens Hakketakker kost het wel kapitalen. KATER Katerfokster mevrouw Verhey kwam met haar kampioen-Angora Harper Va- lentina (in vakkringen bekend als een heer van een kater) uit op de tentoon stelling in het Haagse Amicitia. Hakke takker heeft ook wel eens een heer van een kater, maar durft dan nooit op een tentoonstelling te verschijnen. Burgemeester mr. S. P. Baron Ben- tinck heeft vrijdagmiddag aan de Ener gieweg op het industrieterrein de nieu we fabriek van Branson Europa N.V. geopend, de Europese vestiging van Branson Instruments Incorporated in Stamford, Connecticut (V.S.). Deze in 1946 opgerichte maatschappij is gespe cialiseerd in het wetenschappelijk on derzoek, de ontwikkeling en de pro ductie wat betreft ultrasonore appara tuur voor reiniging, dampontvetting, diktemeting en het lassen van kunst stoffen. Door een sterk te vergroten produktie van de ultrasonore reinigingsappara- tuur voor industriële en andere toepas singen wil Branson Europa N.V. haar bijdrage leveren in de snel groeiende markten, die vooral in de E.E.G.-lan den zijn aan te wijzen. Voor Nederland betekent dit een ver ruiming van zijn potentieel in meerde re opzichten. Zo zal de nieuwe fabriek niet alleen de verruiming van de werk gelegenheid bevorderen, maar zij zal het pakket van in Nederland vervaar digde metalectroprodukten tevens zoda nig aanvullen, dat van een winstpunt kan worden gesproken. De ontwikkeling en productie van ul trasonore reinigingsapparatuur neemt een zeer voorname plaats in. Bij dit reinigingsprocédé maakt men gebruik van hoogfrequente trillingen. Het wa ter plus bevochtigingsmiddel in het rei- nigingsbad wordt daardoor dusdanig in beweging gebracht, dat een „borstelen de werking" ontstaat, die het onderge dompelde instrument tot in de verste uithoeken reinigt. Daarnaast wordt door Branson Europa ultrasonore appara tuur vervaardigd voor biologische toe passingen, emulgeren en dispergeren, hardheidsmeting, niet-destructief mate riaalonderzoek, diktemeting in produk- tieprocessen e.d. Branson Instruments Inc. werd in 1946 opgericht door de heren Norman G. Branson (die vrijdagmiddag bij de ope ning van de Soester fabriek aanwezig was). Het eerste produkt, dat werd uitge bracht, was een ultrasonore diktemeter voor corrosie-inspectie. In 1952 begon men met de produktie van reinigings apparatuur. 1\jssen de jaren 1952 en 1960 ontwikkelde het bedrijf zich tot een van de grootste fabrikanten van ultrasonore apparatuur in de Verenigde Staten. In 1960 werd dan ook besloten, in Europa een dochteronderneming te vestigen voor de Europese markt. In 1961 vestigde het bedrijf zich in Loos- drecht, waar men met beperkte ruimte en mankracht (drie man) moeizaam van start ging. Aanvankelijk werd te Loosdrecht be gonnen met de assemblage van sub samenstellingen. Dit ging in latere ja ren over tot een totale fabricage van onderdelen en apparatuur. De ontwikkeling van de onderneming en de vraag van de Europase markt maakten het noodzakelijk om over te gaan tot meer gecompliceerde ultraso nore apparatuur, welke werd aange past aan de diverse produktieprocessen. In 1965 werd duidelijk, dat het bedrijf in Loosdrecht te klein zou worden en het noodzakelijk was, grond aan te ko pen voor de bouw van een nieuwe fa briek. Hiertoe werd in de gemeente Soest 10.000 vierkante meter industrie terrein aangekocht, waarvan thans 3000 m2 is bebouwd. De ontwikkeling van Branson Europa N.V. gedurende de laatste drie jaren was stormachtig. Per jaar vergrootte de omzet zich regelmatig met 50 tot 60 °/o boven het voorgaande jaar. De onder neming groeide uit tot de grootste fa brikant van ultrasonore reinigingsap paratuur in Europa. De markt in Europa breidt zich dan ook elk jaar aanmerkelijk uit. Opval lend is de plaats, welke Nederland hierin inneemt. Nederland behoort tot de drie grootste markten in Europa, t.w. Frankrijk, Zweden en Nederland; vlak hierachter volgen Duitsland en Italië. In Duitsland heeft Branson thans twee eigen verkoop vestigingen. Het ligt in de bedoeling, in 1968 in Duitsland een centraal verkoopkantoor met eigen ap plicatie- en demonstratielaboratoria te bouwen. Het bedrijf in Soest is ontworpen door het architectenbureau ir. Oosterhuis te platen gemonteerd van gasbeton. De vloer is van gewapend beton. In de fabriekshtal zijn laboratorumruimten, twee fabriekskantoren, wasruimten en toiletten voor het fabriekspersoneel op genomen. Lands de noordwest-zijde van de fabriekshal zijn de kantoren ge bouwd in twee verdiepingen, elk 50 bij 7 meter. De plafonds zijn voorzien van akoestisch materiaal, in de administra- tievertrekken afgewerkt met hardbaord. Fabriek en kantoor worden met fluo- resentie-buizen verlicht, behalve de centrale hal van het kantoor, waar sfeervollere gloeilampen-armenturen zijn verwerkt. Directeur van de Nederlandse vestiging van Branson N.V. is de heer W. J. I. Ledel. Hij sprak tijdens de opening zijn voldoening uit over het enthousiasme van het personeel, dat het mede mo gelijk heeft gemaakt, de afdeling in Loosdrecht door een ruimere te ver vangen. De heer Ledel wees verder op de verruiming van de arbeidsgelegen heid, die de fabriek te Soest biedt. Hij hoopte, binnen niet al te lange tijd mel ding te kunnen maken van een tweede Europese mijlpaal in de vorm van een tweede fabriek. De heer Muller, president van de Raad van commissarissen, constateerde, dat aan een reeks van ongemakken nu een einde is gekomen. „In de kantoren, werkplaatsenen kantines van de nieu we fabriek moet het aangenaam wer ken zijn", meende hij. „Het product, dat wordt gefabriceerd, eist een grote mate van vakmanschap", zei de heer Muller. Hij betreurde het, dat er een gebrek aan vaklieden is te constateren. „Het klimaat voor indu striële ontwikkeling is niet altijd en overal even gunstig", zei de president van de raad van commissarissen, maar voor Soest wilde hij toch een uitzon dering maken. De heer Muller zag een taak voor de overheid om ervoor te zorgen, „dat de industrie door een tekort aan vaklie den geen bloedarmoede gaat lijden". De oprichter, Norman G. Branson con stateerde, dat voor het bedrijf vooral in Europa nog een groot terrein braak ligt, aangezien de ultrasonore appara tuur nog op betrekkelijk kleine schaal wordt toegepast. Hij had dan ook alle reden, om de toekomst optimistisch te gemoet te zien. De directeur van zijn Nederlandse vestiging bood hij een pla quette aan met Engels opschrift. „Met de grote dank voor de buitengewone uitvoering in het verleden en de beste wensen voor de toekomst". Afgelopen donderdagavond vierde het Mannenkoor „Apollo" het 45-jarig be staan met de aanbieding van een kwa litatief bijzonder indrukwekkende zang avond aan een vierhonderd-koppig mu- ziekminnend publiek in de Julianakerk, een omgeving, die de aanwezigen nog altijd min of meer de verplichting op legt, zijn waardering stilzwijgend en zonder enig ander gerucht tot uitdruk king te brengen. Een van de 'oehoor- ders, die van dit gebruik nog niet op de hoogte bleek, en na de beëindiging van twee religieuze liederen door het mannenkoor aarzelend de handen op elkaar bracht, ontlokte enige verbaasde blikken. Maar nog geen half uur later weigerde 't publiek unaniem, de bijzon der gave vertolking door Apollo van 't slotkoor uit „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart alleen maar met een diep stilzwijgen te honoreren. Overigens was het programma wel gro tendeels (en meer dan anders) aan de gewijde omgeving aangepast: religieuze liederen van G. F. Handel, Stradella, Fauré, Schubert en Gebhardt, die niet temin het mannenkoor ruimschoots de gelegenheid boden, zijn kwaliteiten te tonen. Vooral het Ambrosianischer Lob gezang van Gebhardt met trompet- en orgelbegeleiding kreeg een hoge waar dering en werd dan ook als toegift herhaald. Uit de oude doos had het jubilerende mannenkoor het sfeervolle „Nimmer nacht" van N. Andriessen tevoorschijn- gehaald, een zeer subtiel en gevoelig, niet van romantische invloeden ontbloot stuk muziek, waarmede Apollo in de beginjaren triomfen vierde. Overigens zijn er nog maar twee leden van het hedendaagse Apollo, die dit lied zo'n veertig jaar geleden ook gezongen heb ben. De compositie had al die jaren, ondanks de wat vergeelde tekst, nog niets van zijn glans verloren. Een hoogtepunt van het jubileumcon cert werd het fameuze „Land op Hope and Glory", niet alleen vanwege de fraaie orgel-improvisaties van Gert Muts, die een grootse indruk bij het publiek achterliet, doch mede door so praan Henriette Sengers en trompet tist Henk Kasperts tot een pronkstuk van deze avond werd. Het koor onder leiding van de heer J J. van de Schepop toonde ondanks het wegens ziekte ontbreken van acht leden een harmonieus en evenwichtig geheel en een bezetting, waarmede men, gezien het succes van dit jubileumcon cert, alleszins tevreden kan zijn. Dat bleek ook wel na afloop uit de vele ge lukwensen, die dirigent, solisten (so praan Henriette Sengers, organisten Gert Muts en Jan Smit en trompettist Henk Karsperts) van de toehoorders mochten ontvangen. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. HUMOR Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 Cabaretier Paul van Vliet verloor zijn t.v.-teksten van zijn autodak. De humor lag op straat maar werd weer netjes teruggebracht. Hij kon ze aan de straat stenen niet kwijt en hij was daar nog blij om ook. Amersfoort, in samenwerking met de directie. De bouw werd opgedragen aan Bouw- en Aannemings maatschappij Heiligers N.V. te Amersfoort. Het frontgebouw bestaat uit directie- en stafkantoren, alsmede kantoorafdelin gen en ontwerp-constructiebureaus. De fabriekshal bevat de montage en plaat- werking, alsmede service- en controle afdeling. Hoewel de fabriek ontworpen is om tot 1972 de produktie te kunnen opvangen, wordt met de huidige toena me van verkopen echter verwacht, dat reeds eerder tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan. De fabriek zelf is 50 bij 47 meter. Er is nog uitbreidingsmogelijkheid met 160 °/o. De fabriekshal zelf is 50 bij 40 meter. De constructie bestaat uit een staalskelet met kolommen op afstanden in beide richtingen van 10 meter. Aan de staalconstructie zijn dak- en gevel- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck schetste in het kort en in het Engels de ontwikkeling van de industrie in Soest. „Een halve eeuw geleden was er her en der over de gemeente verspreid wat industrie. „Er zat weinig systeem in. Bovendien ontbrak de overtuiging in een ontwikkeling van de plaatselijke industrie. De tweede wereldoorlog dwong ons echter tot een heroriëntering op economisch gebied. Het werd duidelijk, dat de ontwikkeling van de industrie een van de voorwaarden zou zijn voor het herkrijgen van welvaart voor de plaatselijke bevolking. De gemeente raad nam deze uitdaging aan. Er werd een terrein gereserveerd voor de vesti ging van industrieën. Het terrein was niet erg groot; Soest is meer een woon plaats dan een industriestad. Het indu strieterrein was aanvankelijk alleen ge reserveerd voor de plaatselijke indu strie, die zich op haar vorige stand plaats niet verder kon ontwikkelen of die een hindernis begonnen te worden. Weldra toonden ook verschillende be drijven van elders belangstelling voor een plaats op ons industrieterrein. Of schoon we nogal kritisch waren, werd het duidelijk, dat we ons industrie terrein toch moesten uitbreiden", aldus de burgemeester. Vandaar dan ook, dat hij nu een buitenlands bedrijf op Soes- ters grondgebied kon verwelkomen. De burgemeester sprak daarbij de hoop uit, dat het bedrijf zich naar wens zou kunnen ontwikkelen en dat men zich weldra thuis zou voelen. Als officiële openingshandeling onthul de de burgemeester een in de muur van de ontvangsthal aangebrachte pla quette van de stichter van het bedrijf, Norman G. Branson. Het personeel van Branson leverde een bijdrage met de aanbieding van een bak met tropische planten.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7