Soest toen - Soest nu Eerste herfststorm liet ook in Soest sporen van vernieling achter HET VERSUKKELDE EUROPA V.V.V.-nieuws Het oog gericht op Nasser GELEGENHEID MAAKT DE DIEF Vrijdag 20 oktober 1967 46e jaargang no. 79 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Amersfoortse Kamer van Koophandel bestaat 125 jaar 50ESTER(Ï)OÜRANT Abonn. p. kwart, f3,—, per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Een verdrietig gevolg van de tweede we reldoorlog was voor de Europese landen dat zij dermate verzwakt uit de strijd waren gekomen dat ze geen factor van betekenis meer vormden in de wereld. Noch door militaire macht, noch door economische sterkte. Juist de V.S. en de Sowjet-Unie waren in beide opzichten kolossaal gegroeid en hadden evenredig daarmee hun politieke invloed zien toe nemen. Engeland werd dan nog erkend als grote mogendheid, maar Frankrijk kreeg die titel evenals het China van Tsjiang voornamelijk als een eer betoon zonder enige inhoud. Een van de redenen die de stichters van de E.E.G. bewogen was door samen te gaan niet alleen Europa welvarender te maken, maar ook het opnieuw een factor te maken van betekenis in de wereld Vandaar dat niet alleen gestreefd werd naar het verwezenlijken van een econo misch machtblok, maar ook naar een politieke unie en zelfs een militaire sa menwerking. Veel is in dit opzicht tot stand gebracht, zij het op de betrekkelijk smalle basis van zes landen die maar een deel van Europa uitmaken. Maar veel ook is kort- weg mislukt, waar De Gaulle aanzienlijk aan heeft bijgedragen al mag men zeker niet hem alleen hiervan een verwijt ma ken. Wel heeft hij er toe bijgedragen dat een nationalisme herleefde dat alle pogingen om tot werkelijk Europese eenheid te geraken remde. Maar dat nationalisme was ook elders wel in een kiem aanwe zig. Net als een zekere bewondering hoe De Gaulle erin slaagde zich los te maken van de V.S. en een onafhankelijke koers te gaan varen, waarbij hij zich dan graag voordeed als de stem van Europa. Daar zat iets in van een derde macht Europa, los van de twee blokken, die ook een aandeel had bij het bepalen hoe het in de wereld verder zou gaan. Ontegenzeglijk is Europa, en niet alleen dat van de zes, sterker geworden in ve lerlei opzicht. Maar verhoudingsgewijs is de macht van de V.S., zowel als van de Sowjet-Unie veel sterker gegroeid. Dat is vooral duidelijk in economisch op zicht. Er is een tijd geweest dat in Euro pa de welvaart procentueel sterker steeg dan in de V.S. Men was druk bezig in te lopen. Maar het verschil is steeds kleiner geworden en op dit ogenblik is zelfs de stijging van het bruto nationaal produkt in de V.S. groter dan in enig Europees land. Bovendien ervaart de Europese industrie vooral aan den lijve dat het de concurrentie tegen Ameri kaanse concerns hoe langer hoe moei lijker kan voeren omdat de technische doorbraken, de nieuwe ontwikkelingen die van zo groot belang zijn in een tech nisch tijdperk, juist daar tot stand ko men dank zij een veel intenser bedreven research. Een enkele maal poogt Europa door een samenwerking (merkwaardigerwijs bui ten het patroon van de E.E.G.) een over wicht te krijgen, bijvoorbeeld door de Frans-Britse samenwerking bij het ont wikkelen van een supersonoor verkeers vliegtuig, de Concorde. Het is nu al de vraag of de twee landen het geld op tafel kunnen krijgen om de produktie werkelijk te financieren, zodat een tech nologische voorsprong toch weer teniet kan gaan. En dan wordt het: kopen in de V.S. of in de Sowjet-Unie, die in dit soort zaken veel beter tegen de V.S. op gewassen blijkt. In militair opzicht is de achterstand nog enormer. Het Frankrijk van De Gaulle is ijverig aan de gang gegaan om een kernmacht op te bouwen. Maar nog voor wonderen van het heelal worden ons steeds vertrouwder. Als we 's avonds naar de sterrenhemel kijken kunnen we ons voorstellen, dat er eens een tijd zal komen, dat de mens ook de ruimte zal beheersen en zich op alle mogelijke manieren in verbinding zal kunnen stellen met andere plane ten. Maarwe staan nu nog stevig met de voetjes op de aarde en van deze aarde is ook nog zoveel niet bekend. Hoeveel schatten liggen nog in die diepe bodem te wachten op ontdekking? Af en toe heeft er zo'n vondst in ons land plaats en dan wordt er dus weer een tipje van het verleden opgelicht. Een dergelijk tipje was het Utrechtse schip, dat op 5 december 1930 aan de stadsrand van Utrecht kwam bloot te liggen. Dit unieke exemplaar van oude scheeps- bouwtechniek kunt U zien in de kelder van het Centraal Museum te Utrecht, Agnietenstraat 1. Zij, die 's zomers geregeld met hun zeilbootje over, de Hollandse wateren laveren en voor wie hun vaartuig een goede vriend is, zullen zeker geïnteres seerd zijn in dit ranke scheepje, dat men veronderstelt een model te zijn uit de Karolingische tijd. Wij kunnen U trouwens voor de ko mende wintertijd een bezoek aan het Centraal Museum warm aanbevelen. De moderne kunst, behorend bij dit Mu seum vindt U in gebouw Maliebaan 42. En dan nog iets zeer speciaals voor de jeugd. In theater Carré zal nl. op dins dag 31 oktober en woensdag 1 novem ber a.s., des namiddags om 2.30 uur, een jeugdvoorstelling gepresenteerd worden onder het motto ,,Hiep-hiep voor Swiep". Swiebertje (Joop Doderer), Bromsnor en Saartje in hun allerdolste avonturen. Er zijn dus maar 2 matinees. De be spreking is vanaf heden zoals gewoon lijk reeds thans bij ons mogelijk. Ouders laat uw kinderen eens profiteren van deze unieke gelegenheid. die iets betekent, zijn de twee super machten al begonnen aan de volgende fase: de anti-raket-raket. Engeland is met zijn kernmachtje in principe steeds tegen de V.S. blijven aan leunen, maar Frankrijk stelde er een eer in iets volkomen eigens te hebben. Niet alleen dat dit door de nieuwste ont wikkelingen in de V.S. en Rusland ge doemd is een wapen te blijven dat al thans op dit niveau niets betekent, maar het houdt bovendien in dat Europa als geheel in plaats van een machtiger stuk je wereld een kwetsbaarder gebied is geworden. En er iets tegen te doen lijkt uitgesloten. Het totaal der defensiebud getten in de zes E.E.G.-landen is (hoezeer ook over de zwaarte ervan wordt ge foeterd) nog minder dan wat de V.S. al leen al in Vietnam besteden. Economisch en militair betekent Europa dus al weinig ,maar politiek evenmin. De moeilijkheden in het nabije oosten lagen als het ware voor de deur van Europa. Maar de Europese invloed hier bleek nihil. Russen en Amerikanen be slisten dat het conflict niet zou uit groeien. En ondanks de vele reizen van De Gaulle naar de landen van het oost- blok, is daar niets uit voortgevloeid. Ook hier zijn de V.S. en Rusland de twee partijen die van belang zijn. Kennedy sprak indertijd van „interdepe- dence", een wederzijds van elkaar af hankelijk zijn van V.S. en Europa als atlantische naties. Daar is niets van ge komen. Integendeel: het enig orgaan waarin vrijwel heel niet-communistisch Europa met de V.S. samenging, de N.A.V.O., liet men volkomen versukkelen. Zozeer dat nog geen twee jaar voor deze organisatie volgens zijn statuten ophoudt te bestaan, niemand weet hoe het ver der moet. En dat terwijl de voornaamste politieke problemen van Europa, de on gewisheid van de grote grens die midden door het werelddeel loopt, er nog net zo bijligt als twintig jaar geleden. Duidelijk wordt zo langzamerhand wel dat Europa, op deze manier doorgaand, hoe lange»" hoe minder meetelt. Een si tuatie die zeer zeker niet in het belang is van de Europeanen. De idee om zelf politiek, militair en economisch zo sterk te worden dat het meetelt kan Europa na de ervaringen van de laatste tien jaar wel opgeven. Op basis van Vietnam is intussen een anti-Amerikaanse stemming ontstaan die ook weinig kans biedt aan een poging om hernieuwd nader aansluiting te zoe ken tot de V.S. om via een der grote machten een stem in het kapittel te her winnen. Een nauwere aansluiting bij de Sowjet-Unie lijkt helemaal absurd. En toch zal een van deze drie methoden gekozen moeten worden om uit de ver sukkeling te geraken. Dat wordt druk denkwerk in de komende jaren voor de Europese politici. De herfststorm die in de nacht van maandag op dinsdag opstak en ons land gedurende een groot gedeelte van de dinsdag teisterde, heeft ook Soest niet onberoerd gelaten. Bomen, televisie-antennes en dakpannen vielen in grote getalen ter prooi aan de storm. Ook de bomen voor het paleis moesten het ontgelden. Voor verdere berichten over de storm zie elders in deze courant. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Amersfoort en Omgeving (Baarn, Soest, Eemnes, Hoogland, Bunschoten, Rénswoude en Woudenberg) viert van daag in Amersfoort het 125-jarig be staan. een jubileum, waaraan op ruime schaal aandacht wordt besteed. Tevens wordt het feit herdacht, dat haar secretaris, de heer mr. F. C. A. Eenhorst thans 25 jaar zijn ambt vervult. Vanmiddag is een buitengewone open bare zitting van de Kamer gehouden, waarop de algemeen secretaris van de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.), de heer Hub. (L.) Lansen een voordracht heeft gehouden. Na afloop is in Zonne hof ,"cn- zeer druk bezochte receptie ge houden, waaronder onder meer de an dere Kamers in den lande, de gemeente besturen uit de regio van de Amers foortse Kamer, Gedeputeerde Staten van Hotel „Trier", Vredehofstraat hoek Praamgracht, 50 jaar geleden ratws*' T':t Dezelfde plaats nu Utrecht, het Belgische en Franse con sulaat en vele andere instellingen en or ganisaties waren vertegenwoordigd. Voorzitter G. van Nieuwenhuizen deelde maandagmiddag op een persconferentie mede, dat het nut en het belang van de Kamer van Koophandel dikwijls wordt onderschat. „Men zou in een tijd, dat wordt geklaagd over gebrek aan open heid binnen de ondernemingen ver baasd zijn, wat hier Voor een ieder aan gegevens over de geregistreerde bedrij ven staat vemeld. Wie de taak van de Kamer van Koophandel beschouwt in het licht van de wettelijke omschrijving, zou de indruk kunnen krijgen van een wat dor en droog ambtelijk registrerend instituut, dat hoofdzakelijk is belast met de uitvoering van een aantal wetten op het gebied van de economische samen leving: de handelsregisterwet, de wet op het afbetalingsstelsel, de vestigingswet, de uitverkopenwet e.d. Maar de werke lijke taak van de Kamer ligt op een heel ander terrein en heeft veel dieper gaande gevolgen: haar adviserende taak", aldus de heer Van Nieuwenhuizen. De Kamer is namelijk krachtens de wet ge roepen, de organen van de staat en van andere openbare lichamen desgevraagd of uit eigen beweging van inlichting en advies te dienen over zaken, de handel en nijverheid in haar gebied betreffende. Meer en meer wordt de Kamer van Koophandel de laatste jaren ook betrok ken bij de ruimtelijke ordening en de technologische ontwikkelingen binnen het gebied. De heer Van Nieuwenhuizen zei, een verdere stroomversnelling van de technische ontwikkeling te verwachten. Het zal naar zijn mening steeds moei lijker worden om nog in de pas te blij ven meelopen. De voorzitter van de K. v. K. meende voorts, dat het opereren op verschillend bestuurlijk niveau (interlokaal, gewes telijk, provinciaal e.d.) de Kamer in haar activiteiten belemmert. Niettemin kon hij gewag maken van een gunstige eco nomische ontwikkeling in het gebied van de Kamer. Er heerst in tegenstelling tot het gebied van vele andere Kamers in de Amersfoortse regio een uiter mate gunstig arbeidsklimaat, vrijwel zonder werkeloosheid. Zeer onlangs is nog een onderzoek begonnen naar de verwachte huisvestingsmoeilijkheden van buitenlandse werknemers. Het aantal bleek echter dermate klein (rond 200) en de huisvestingsmoeilijkheden zo gering, dat het onderzoek verder is gestaakt. Een probleem van geheel andere rang orde. waarmede de Kamer zich wel ziet geconfronteerd, betreft de winkelsluiting, waaromtrent de meningen zeer uiteen lopen. althans bij de betrokken waren huizen en winkels. „De ontwikkelingen worden echter op de voet gevolgd, want ook hier heeft de Kamer een ordenende taak", zei de heer Van Nieuwenhuizen. De problemen aangaande de winkelslui ting hebben evenzeer betrekking op ge meenten als Soest en Baarn als op Amersfoort zelve. Tot de zeer uiteenlopende taken en werkzaamheden van de Kamer behoren: a. het uitgeven van een berichten dienst ten behoeve van het exporterende bedrijfsleven; b. het organiseren van cursussen voor ondernemers in het midden- en klein bedrijf om hen meer inzicht te geven op de ontwikkelingen, die in deze sector aan de gang zijn; c. het bevorderen van de contacten tussen ondernemers en bedrijfsleven om eikaars verlangen en mogelijkheden in zake de abituriënten, die werkzaam zul len zijn in het bedrijfsleven, beter te le ren kennen; d. bemiddeling in woon- en bedrijfs ruimte-aangelegenheden e. bepleiten van aandacht voor de bevaarbaarheidsverbetering van de Eem; f. het organiseren van stages bij het bedrijfsleven voor de jongens, die op het punt staan de school te verlaten. Daarnaast is de Kamer werkzaam op het gebied van het e-iderwijs (in het bijzon- President Nasser is bereid met Israël te praten. Dat heeft hij niet via de di plomatieke kanalen of de V.N. aan de Israëli's kenbaar gemaakt, maar in een interview. Het is dan ook niet meer dan een voorzichtige toespeling en ze ker geen stellige belofte waar men hem aan kan houden. Die voorzichtigheid is voor Nasser ook wel geboden, want zelfs deze kleine concessie aan de Israëlische eis om al leen in onderling overleg tussen de twee partijen tot vrede te komen zal in menig Arabische land heel slecht vallen. Er is gelegenheid te over om Nassers voorstel met enig wantrouwen te bekij ken en de Israëli's doen dat ook. Nasser wil terugvallen op de wapenstilstand van bijna twintig jaar geleden, die even wel ook niet heeft kunnen voorkomen dat daarna tot twee maal toe bitter is gestreden. En waarom zou het dan dit keer beter gaan? Gebleken is in het verleden dat de geest waarmee men een overeenkomst wil naleven van groter belang is dan de preciese formulering. Maar wil Nas ser nu in een andere geest handelen? Hij zegt van wel. Hij wil zelfs de mo gelijkheid open laten om de Israëlische scheepvaart eindelijk in het Suez-kanaal toe te laten, mits eerst een akkoord is bereikt over de vluchtelingen. Dat zijn inderdaad andere geluiden dan men tot dusver uit deze hoek hoorde. Maar door naar de toestand van Duits land te verwijzen, dat ook geen vredes verdrag heeft gesloten maar toch in vrede leeft met zelfs zijn vroegere vij anden en daarmee zelfs verbonden heeft gesloten, maakt hij de zaak weer vager. West-Duitsland leeft weliswaar als een soevereine staat als alle andere, maar Oost-Duitsland maar ten dele: het me rendeel der westelijke landen erkent het niet en volgt het Westduitse voor beeld ongeveer te doen of Oost-Duits land niet bestaat. Dit inclusief het wei geren van doorreisvergunningen e.d. Bedoelt Nasser ook een dergelijke onbe haaglijke Oostduitse status voor Israël? Of heeft hij het oog op een toestand zoals in Bonn, dat met alleen een wa penstilstandsverdrag toch feitelijk een vredesverdrag heeft gesloten met slechts enkele beperkingen zoals het niet offi cieel vastgelegd zijn van de oostelijke grens. Het voorstel dat Nasser doet is in we zen niet onredelijk. En het zal vele Arabische landen nog genoeg zelfover winning kosten om het te verwezenlij ken. En er kan een toestand uit groeien die alles van echte vrede heeft, op d« naam na. Het probleem voor de Israëli's is, dat ze dan flink wat vertrouwen moeten hebben in Nasser - wat nog enigszini te doen is - maar bovendien in andera Arabische leiders, wat bijvoorbeeld ten aanzien van de Syriërs wel heel ge waagd lijkt nu die nog volop strijd leuzen uitslaan. Ingaan op Nassers idee heeft het voordeel dat diens persoon lijk gezag, dat nog altijd zeer groot is, meehelpt andere nog minder zacht den kende Arabieren mee te krijgen. Nassers voorwaarde dat ook over d« vluchtelingen een akkoord getroffen wordt is eveneens redelijk, niet alleen omdat de veiligheidsraad dit al eens heeft verordineerd en omdat het een simpeler zaak van recht is. maar voor al omdat juist die vluchtelingenkwestie de steeds groter wordende bron is van haat jegens Israël. Zo een aanleiding tot een eventuele vierde ronde uit de weg te ruimen is niet anders dan ver standig. Het zou voor de Israëli's idealer zijn als ze hun zin kregen en de Arabische landen op hun knieën smeekten om een vredesverdrag. Maar dat zit er niet in. Iets in de geest als waarop Nasser nu voorzichtig zinspeelde, lijkt bereik baar. Druk van Rusland, Joego-Slavië, India en andere vrienden van Nasser is er zeker niet vreemd aan geweest dat Nasser zich tot enige concessie bereid verklaarde. Het afwachten is nu of de druk op Israël eveneens tot enig resul taat leidt. KANTMAN. der het onderwijs voor ambacht en de tailhandel). heeft zij bemoeienis met de problematiek van de buitenlandse ar beidskrachten en onderhoudt zij contac ten met landelijke en plaatselijke ver voersbedrijven, alles gericht op de be vordering van de economische belangen van handel en nijverheid in het gebied van de Kamer, zoals de wet de taak om schrijft. Het onopvallende geldvervoer moge dan enkele voordelen hebben die kosten be sparen, zo langzamerhand steken de slimme gauwdieven hun neus ook in andermans transport en laten zij zich door hun betaalde bedrijfsspionnen des kundig voorlichten, welk postzak het geld bevat, hoe en wanneer een opval lende wagen een goed gevulde geldkist wegbrengt en hoe laat er op een rustige plaats iets te halen valt. Onopvallend kan een geldtransport al leen zijn, als slechts een enkele be trouwbare kracht er van weet en er bovendien geen regelmaat in valt te ontdekken. De grote bedrijven die op vaste tijden grote sommen moeten ha len of brengen, zijn nu gewaarschuwd door de roof uit de onopvallende bestel wagen van Van Gend en Loos. Zij zul len er goed aan doen, de op hun prooi loerend- katten niet op het spek t» binden. 1

Soester Courant | 1967 | | pagina 1