Soest toen - Soest nu Jubilerende vereniging exploiteert sinds 1930 eigen ziekenauto Telefoonnummer ziekenauto 598/0 Bovengrondse P.U.E.M.-kabel door Soester natuurschoon „Vallende bladeren" Ingelanden geven fiat aan ontwateringsplan Het oog gericht op onze benodigde kracht Dinsdag 24 oktober 1967 46e jaargang no. 80 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken bestaat 40 jaar - Uniek voor Nederland Soestenaren frontaal in botsing met dronken man Auto in Soesterberg gestolen o v Twee inwoners van Soest in Baarn gewond Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ned. Reisvereniging Zware materiële schade op Soesterbergsestraat SOESTER ((1ÖURANT Abonn. p. kwart, 3.per post 4,25. Donderdag 26 oktober is het precies veertig jaar geleden dat in Soest een afdeling werd opgericht van de Neder landse Vereniging Eerste Hulp Bij On gelukken. In navolging van vele plaatsen in ons land streefde mejuffrouw C. A. Hille, al geruime tijd voor het moment van oprichting, het doel na om ook in Soest te komen tot de oprichting van een E.H.B.O.-afdeling. In nauw overleg met de toenmalige doktoren Rupert, de Vos en Donker die hun volledige steun toezegden, werd besloten tot een openbare bijeenkomst in de Rembrandtzaal. Na afloop van deze eerste les op 26 oktober, waar vijfendertig leden aan wezig waren, werd de eerste ledenver gadering gehouden. Tijdens deze eerste vergadering werd het bestuur gekozen: mejuffrouw Hille en mevrouw Hut en de heren Hut, Terhaar, Zwiep, Van den Berg en Van Diermen. Als leden wer den toegevoegd de doktoren Rupert en De Vos en de heer W. Hilhorst. Alleen de heer W. Hilhorst is momenteel nog als aktief bestuurslid werkzaam. Twee jaar na de oprichting verliet het echtpaar Hut de vereniging. Het jaar daarvoor was dokter Donker als lid toe getreden. Negenentwintig mensen waren op deze eerste avond aanwezig. Twintig van hen hadden gereageerd op een oproep in de toen ter plaatse verschijnende kranten. Terwijl negen personen zich tijdens de ze avond opgaven, waarop een Amster damse arts het doel van Eerste Hulp Bij Ongelukken uiteenzette. Aan het eind van de avond werd be sloten woensdag 26 oktober de eerste lesavond te houden. Plaats van samen komst was de Chr. U.L.O.-school aan de Spoorstraat de huidige Prins Bernhard- laan. Kennelijk kampte men ook in die tijd met zalennood, want mejuffrouw Hille, die B. en W. had verzocht om een gra tis leslokaal beschikbaar te stellen, was niet verder gekomen dan een toezeg ging. De heer Van Diermen stelde voor het reeds in gebruik zijnde lokaal van de U.L.O. te blijven gebruiken. Het be stuur van de school stemde daarmee in en bedong een bedrag van 1,50 huur per avond. De Provinciale Utrechtse Electriciteits Maatschappij (P.U.E.M.) is voornemens, een bovengrondse kabel aan te leggen van Maartensdijk naar Soest. Midden in de Pijnenburger bossen en in de duinen ten zuiden van de Birkstraat zullen om de 330 meter maten van 25 meter hoogte worden geplaatst, waaraan de 150.000 volts kabels en drie bliksemkabels ko men te hangen. De kabels komen midden in het bosge bied rond Bilthoven te hangen, in het landgoed Pijnenburg, het natuurgebied nabij het Berkenlaantje, de Soester Dui nen en voeren via het Witte Huis aan de Birkstraat naar een transformatorhuisje, dat aan de Peter van de Breemerweg moet worden gebouwd. De vergoeding, die de grondeigenaren ontvangen, bedraagt 800,voor iedere mast en ƒ2,50 per meter, dat de kabels erboven hangen. Begrijpelijk, dat heel wat betrokkenen bezwaren tegen deze bovengrondse, land schap-ontsierende kabels en masten heb ben gemaakt. De gemeente Soest deed dat bij monde van wethouder J. van den Arend, die zich afvroeg, waarom de kabels niet ge woon onder de grond worden gelegd. Datzelfde vroegen ook jonkvrouwe Bosch van Drakensteijn te Lage Vuursche en de rentmeester van het landgoed Pijnen burg, de heer Wilhelm zich af. De heer Wilhelm wees er bovendien nog op, dat de kabels via de brandgangen in de bos grond zouden kunnen worden gelegd, nadat er van deskundige zijde op was gewezen, dat teveel bomen moeten wor den gekapt als men de kabels in de bosgrond wil leggen. Wethouder v. d. Arend voegde er nog aan toe, dat men gaarne bereid zal zijn om de kosten door middel van hogere tarieven op te vangen. Verschillende belanghebbenden zagen ook hun grond in waarde achteruit gaan en vermoedden storingen op radio en te levisie. Niettemin staan zij vrijwel met de rug tegen de muur. De wet maakt het aan brengen van kabels in of boven de grond zonder meer mogelijk wanneer tenmin- *e de belanghebbenden in hun geleden schade worden tegemoetgekomen. Dokter Rupert, de vader van de thans praktiserende dokter Rupert, nam de voorzittershamer op, terwijl mejuffrouw Omta de financiën ging beheren. Dat de afdeling Soest een springlevende afdeling was bleek al na drie jaar. Een initiatief dat tot op heden door geen enkele afdeling in den lande is nage- Op de Zandheuvelweg in Baarn zijn twee inzittende van een auto uit Soest gewond geraakt, toen zij .iet hun wa gen frontaal in botsing kwamen met een tegenligger. De 31-jarige J. C. H. uit Baarn was zaterdagnacht bezig, twee voor hem rijdende auto's in te halen, toen hij aan het slippen ging, een keer met zijn wagen om zijn as draaide en vervolgens frontaal in botsing kwam met de Soester auto. De beide inzitten den, de 25-jarige M. v. d. V. en de 30- jarïge A. van K. werden licht gewond. De bestuurder van de auto, die het ongeval veroorzaakte, rook naar sterke drank. Zijn wagen is voor een technisch onderzoek in bselag genomen. O In Soesterberg werd een Opel Rekord gestolen van de 20-jarige H. M. Hart man uit Hilversum. In de auto bevonden zich een rijbewijs en kentekenbewijs van zijn auto, alsmede het kentekenbewijs van zijn vaders auto. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. volgd, werd werkelijkheid. In staat ge steld door vele gaven van Soester in gezetenen, kon worden overgegaan tot het aanschaffen van een eigen zieken auto. Dat deze auto het paradepaard van de vereniging was behoeft geen be toog. De eerste auto, een Studebaker, was gestationeerd op de Van Weedestraat bij Garage Alblas. Vlak daarop volgde een verhuizing naar de overzijde de „Autokluis", waarna de auto terecht kwam bij Garage Klomp aan de Ko- ninginnelaan, waar hij ongeveer vanaf 1936 tot 1965 gestationeerd was. Hierna stond de auto tijdelijk op de Prins Bernhardlaan tot zijn huidige plaats aan de Noorderweg gereed was. Ook in de oorlogsjaren was er een ruime taak weggelegd voor de E.H.B.O. Vijf hulpposten, in leven geroepen ten tijden van de luchtaanvallen, bemand door E.H.B.O.-ers, werden door de ge meente gevorderd. De mogelijkheid om deze werkzaamhe den, die uiteraard meestentijds 's avonds of 's nachts plaatsvonden, niet te laten verrichten door slechtzienden of oude re E.H.B.O.-ers, door dokter Donker voorgesteld, werd afgewezen op grond van een door de gemeente verplicht gestelde opkomst. De Duitsers hadden de gehele voorraad verband in beslag genomen, zodat het erg prettig was, toen bleek dat de op diverse punten in de gemeente uit staande verbandkisten vlak voor het einde van de oorlog nog waren bijge vuld, en men in mei 1945 toch nog kon startten met een, zij het minieme voor raad, verbandmiddelen. Dokter Rupert trad in 1945 af als voor zitter in welke funktie hij werd opge volgd door dokter De Vos. Op dit moment rijdt de vijfde zieken auto door Soest. De administratie, die uiteraard geheel los staat van die van de Vereniging als zodanig, wordt al vele jaren gevoerd door Mejuffrouw M. van Herwaarden, die sinds 1930 lid is van de afdeling Soest. De steeds sluitende exploitatie heeft het tot nu toe mogelijk gemaakt steeds wanneer de auto aan vervanging toe was, dit te doen zonder extra kosten voor de vereniging. Op diverse plaatsen in onze gemeente vind men de bekende geel-blauwe schildjes aangevend dat op dat adres een verbandtrommel aanwezig is. Ook bij sportwedstrijden, in het na tuurbad en bij manifestaties, verzorgt de afdeling assistentie wanneer daar toe gevraagd wordt. 't Bestuur van de afdeling, die zaterdag onder voorzitterschap van dokter Schut te, haar 40-jarig bestaan viert, is als volgt samengesteld: Dokter W. J. Schutte, voorzitter; me vrouw C. van Kooten-de Zoete, secre taresse; W. P. Hilhorst, penningmeester; mevr. E. J. M. Kraal-Jongsma, 2e se cretaresse; W. J. Hilhorst, 2e penning meester; Ch. E. Barends; commissaris van materiaal; P. A. van Leeuwen, commissaris van materiaal; Mej. M. v. Herwaarden, comm. van materiaal; H. E. J. Smit, algemeen secundis. Aan de wedstrijd, die ter gelegen heid van dit jubileum, zaterdagmorgen a.s., te 10 uur, wordt gehouden in het Verenigingsgebouw, wordt deelgeno men door de ploegen van de afdelingen Amersfoort, Baarn, Soest, Soesterberg, Woudenberg en Zeist. 's Middags zal het voltallig bestuur re cipiëren, terwijl 's avonds het bekende cabaretgezelschap ,,De Speeldoos" de avond een feestelijke tint zal geven. ,'et als ieder jaargetijde heeft ook de herfst zjjn eigen aantrekkelijkheden. homen, die na de zomer hun groene bladerdak zien veranderen in vele scharkeringen bruin, laten hun bladeren vallen en vormen daarmee een tapijt, waarop de winter met zijn sneeuw en ijs, die met rasse schreden nadert, bezit kan nemen. In het Colenso-park trof onze fotograaf het bovenstaande tafereeltje, wat ons met de eenden voerende kinderen midden in de sfeer van de herfst plaatst. De ingelanden van de waterschappen Is- selt-Middelwijk en Landeindsche Maten hebben vrijdagavond hun fiat gegeven aan het plan tot verbetering van de wa terhuishouding in de omgeving van de Eem. Op de splitsing van de rijkswegen 1 en lb in Baarn zijn zondag twee inwoners van Soest gewond geraakt. De 27-jarige P. H. C. wilde vanuit de richting Am sterdam naar rechts de rijksweg 1 b in de richting Soest oprijden. Hij werd echter verblind door een tegenligger en botste op het onoverzichtelijke punt te gen de middenbermbeveiliging. Bij de botsing raakte de bestuurder en zijn zij hem in de wagen zittende broer, even eens uit Soest, gewond. Zij zijn beiden in het ziekenhuis in Baarn opgenomen. Dit plan, dat bijna anderhalf miljoen gulden kost. voorziet in een verhoging van de Eemkade, het graven van een aantal nieuwe hoofdwatergangen, het plaatsen van twee gemalen en het gra ven van een afzonderlijk afvoerkanaal voor de gemeentelijke riolering. De ingelanden hebben besloten, de beide gemalen te noemen naar de onlangs overleden oud-wethouder en loco-burge meester A. P. Hilhorst en de heer J. J. Brouwer, in leven onder meer jaren lang bestuurslid van de Coöperatieve Raiffeisenbank. Verzet bestond er aanvankelijk nog te gen het kostbare plan, vooral van de boeren uit de Birk, die geen of weinig hinder ondervinden van de waterover last en derhalve ook niet veel voor een drastische verhoging van de omslag voelden. Na de twee voorlichtingsavonden is de ingelanden nogmaals op de noodzaak van het ontwateringsplan gewezen. Tevens is de ingelanden voorgehouden, dat de Eemkade toch verhoogd moet worden, de sluizen vernieuwd en watergangen verbreed moeten worden. Indien zulks niet in het kader van dit plan zou ge schieden, komen de kosten geheel voor rekening van de waterschappen. Nu zijn echter de cultuurtechnische dienst, de gemeente Soest en de pro vincie Utrecht bereid tot een aanzien lijke subsidie, die 84 °/o van de kosten dekt. De heer W. Schimmel maakte de inge landen duidelijk, dat de Soester land bouw zich wel als afgeschreven kan be schouwen indien het voorgelegde plan niet zou worden aanvaard. „Uw kinderen zullen het u straks kwa lijk nemen, wanneer het ontwaterings plan niet wordt aangenomen", zei de heer Schimmel. Maar het werd wèl aan genomen, door de ingelanden van De Langeindsche Maten met 28-3 stemmen en van Isselt-Middelwijk met 146-12 stemmen. De voorzitter van de Lang eindsche Maten, de heer P. van Roomen deed een beroep op de boeren, mede te werken aan de te verbreden en aan te leggen waterwegen, waarvoor zij stukken land moeten afstaan. Verwacht wordt, dat in het voorjaar met de uitvoering van het plan zal worden begonnen. Verschijnt iedere dinsdag en vrfldlf De Sowjet-Unie heeft zijn defensiebe groting met 15 procent verhoogd. Dat is bepaald geen aanmoediging voor de hoop op een streven naar ontwapening, ook niet voor de hoop op ontspanning tussen oost en west. Zo nu en dan gaan er verwachtingen door de westerse landen, dat het met de dreiging van het communisme wel los zal lopen, dat ook Rusland naar een ontspanning in de verhoudingen tussen west en oost streeft, dat de militaire paraatheid dus wel iets kan verminde ren. Deze sfeer van hoop en verwachting wordt via duistere kanalen gevoed. In vele westelijke landen wordt geprotes teerd tegen en geknibbeld op militaire uitgaven. Er moet immers worden ge streefd naar ontspanning en dus ver mindering van militaire kracht. Van de westelijke landen dan altijd. Nimmer wordt er in die landen gepro testeerd en gedemonstreerd tegen de bewapening, de militaire hulp, de po litieke dwang van de U.S.S.R., van Chi na of van andere met het communisme verwante landen. In onze Tweede Kamer dient de C.P.N. een motie in waarin de regering ge vraagd wordt te protesteren tegen de voltrekking van doodvonnissen in In donesië tegen communistische leiders, beschuldigd van medewerking aan de staatsgreep van 1965. Een motie die niet uit menselijke doch uit zuiver politieke ingevingen geboren is, want nimmer nog diende de C.P.N. een motie in tegen voltrekking van duizenden en miljoe nen doodvonnissen in Rusland, China, Hongarije, Cuba en vele andere com munistische landen. Er wordt ons verzocht te protesteren tegen het ondemocratische militaire be wind in Griekenland, tegen de brutali teit van Portugal om er nog koloniën op na te durven houden, en de blanke Rhodesische regering die zich losmaakte als kolonie van Engeland, tegen de overwinning van Israël dat zijn grenzen tegen de Arabieren wil beveiligen, te gen de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika en tegen Spanje dat een rechtse in plaats van een linkse dictatuur hand haaft. En dan vooral natuurlijk tegen Amerika, dat het niet liet bij proteste ren tegen communistische dictatuur in Vietnam doch er zelfs gewapenderhand tegen optrad. Via allerlei kanalen worden westerse mensen en groepen beïnvloed om open lijk te protesteren tegen zaken die voor de communistische wereld nadelig kun nen zijn of die in ieder geval de kracht van het westen aantasten. Men beseft vaak niet hoe men onbe wust beïnvloed wordt om aan ethische begrippen uiting te geven, omdat het bespelen van deze zo menselijke gevoe lens de beste methode is de macht van het westen, de innerlijke afweer tegen communisme en dictatuur te ontkrach ten. Het is een waanidee te veronderstellen, dat het communisme thans genoegen neemt met een status-quo, met een con solidering van eigen en andere invloeds sferen. Ook het communisme heeft tenslotte niets met politieke filosofie te maken. Het leidt, zoals maar al te duidelijk wordt aangetoond, niet tot eenheid van politiek denken en samengaan tot een betere verstandhouding in de wereld. Het is niet anders dan een machtsmid del voor nationale, economische kracht, zoals het ene levensmiddelenconcern voor de beste posities op de markt con curreert tegen het andere levensmidde lenconcern. Met alle mogelijke middelen blijft men bezig die markt te beïnvloeden en te veroveren. Zo strijden Rusland en Chi na en hun satellieten, zo strijden ook Amerika, Engeland, Frankrijk en hun satellieten. Men is nog lang niet toe aan een eerlijke verdeling van de markt. Nog hoopt ieder der partijen een over heersende politiek in de wereld te ver werven. Zo lang dat niet is bereikt, zullen alle ontwapeningsconferenties blijven mislukken, worden militaire krachten geperfectioneerd, worden re geringen en volken met goede of harde woorden beïnvloed, om er politieke en economische macht door te verkrijgen. Het westen kan zich in deze harde strijd geen zwakte veroorloven, tenzij het de vrijheid wil prijsgeven. Het oos ten laat zich niet beïnvloeden door ethische begrippen. Daar is het een dic tatuur voor. We dienen daar nuchter, zakelijk tegenover te blijven staan en daarom ook onze kracht te handhaven. KANTMAN. V De heer J. K. Chr. Postema, arts te Baarn, presenteer op donderdag 26 ok tober zijn nieuwste kleuren diashow „Berner Oberland" in gebouw „Middel- wijk", Talmalaan hoek P. de Hoogh- laan. Deze avond brengt de kijkers op en langs de meren van Thun en Brienz met zijn plaatsen Thun. Spiez, Briend, Inter laken, Oberhofen, Gunten enz. En hoger op naar Sigriswil, Aeschi, Wilderswil, Lauterbrunnen, Grindelwald enz. Nog hogerop genieten de kijkers van de Nies- sen en de Brenzer Rothorn (pl.m. 2400 m) Schijnige Platte, Wengen, Mürren enz. Deze show wordt omlijst met typische Bern Oberlanderberg muziek, welke een echte „gemütliche" sfeer schept. Bij een verkeersongeval op de hoek van de Soesterbergsestraat en de Ossendam- weg is zaterdag zware materiële schade aan drie auto's ontstaan. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de botsingen niet voor. De 60-jarige assurantie-agent G. J. van O. uit Baarn naderde de splitsing over de Ossendamweg. Hij verleende geen voorrang aan een van rechts over de Soesterbergsestraat ko mende auto, bestuurd door de 22-jarige timmerman A. A. M. van E. uit Bus- sum. Laatstgenoemde remde krachtig om een aanrijding te voorkomen, maar raakte aan het slippen en reed eerst tegen de achterzijde van de auto van Van O. en kwam vervolgens frontaal in botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd door T. H. E. uit Amersfoort.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1