Soest toen - Soest nu Weinig waardering voor nieuw geprojecteerde kunstwerken in rijksweg 1 VERNIEUWEN IS „IN" V.V.V.-nieuws Het oog gericht op demonstraties MINDER BOUWEN AAN ONZE TOEKOMST Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Inbraken bij vijf scholen c" Auto over de kop Na week kernthema-actie verlichting 109 bekeuringen Bij burgemeester ingebroken Ruilmiddag in Soest P0LIT1ETEL. 4444 TEL BRANDWEER 3 3 3 3 Vrijdag 27 oktober 1967 46e Jaargang no. 81 Abonn. p. kwart, f 3.per post f 4,25. Venehtfnt Iedere dinsdag en vrijdag In alle vijf grote partijen van ons land is men bezig over vernieuwing. Het is opeens in de mode dat er duchtig „ver nieuwd" moet worden. Uit de K.V.P. komt daarover het meest in de openbaarheid, van A.R.P., C.H.U. en V.V.D. wat minder en het minst van allen van de P.v.d.A. Dat laatste is ook wel begrijpelijk, de P.v.d.A. wacht af. Het gaat bij de „ver nieuwers" in alle partijen immers om een meer z.g. progressieve instelling van hun partij. En in onze politieke terminologie betekent dat een meer links althans meer socialistisch inge steld beleid. Want het zijn de linkse partijen die hun politiek als progressief hebben aangeduid en al het andere tot conservatief bestempelden. In wezen is dat eigenlijk niet juist, al is het uit de historische ontwikkeling wel verklaarbaar. Een progressieve po litiek kan echter net zo goed van rechtse zijde komen, is dat ook vaak gekomen. Hoe dan ook, de partijvernieuwers wil len hun partij een wat progressiever, in dit geval een wat linkser standpunt doen innemen. En dan streeft men bo vendien naar een samenbundeling van die „progressieve groepen", liefst in één grote volkspartij. Dat allemaal omdat men meer duide lijkheid wenst in de politieke constella tie. Ook omdat men - in tegenstelling tot dit moment - de mogelijkheid wil openhouden, dat de confessionele par tijen weer een regering kunnen vormen met de P.v.d.A., wanneer er nog geen andere partijconstellatie is ontstaan. De vernieuwingspogingen hebben dus een wat gevarieerde ondergrond, ook een wat gevarieerd doel. De „vernieu wers" bij de confessionele partijen, de christelijk-radicalen, lijken te streven naar een meer links georiënteerde con fessionele partij, gedeeltelijk echter ook naar een „progressievere" instelling van de eigen partij. Omdat het nu eenmaal „in" is wil ieder een wel vernieuwen, maar over het hoe en het waarheen is men het lang niet eens. Dat is men het trouwens ook niet in de P.v.d.A., waar men zich angst vallig ervan weerhoudt te poneren, dat deze eventueel zou kunnen opgaan in een met de christleijk-radicalen te vor men „volkspartij". Pater Stokmans, sprekende over het rapport van de K.V.P. betreffende de eigen partijvernieuwing, zegt eerst: Er zou gewerkt worden aan een christelijk geïnspireerde nieuwe partij. Als die partij niet vooruitstrevend is, mogen ze haar van mij houden". Maar aan het slot van het interview zegt de pater: „Ik ben niet voor een gemeenschap pelijk programma. Daar is Nederland nog niet rij voor. Het moet om urgen- tiepunten gaan. De P.v.d.A. moet de mogelijkheid hebben mee te doen. Maar dan moet de P.v.d.A. niet met eisen komen, die voor ons niet te pruimen zijn." Is de gedachte (nieuwe) situatie dan in wezen niet precies gelijk aan de huidige? Ook nu zou de P.v.d.A. de mogelijkheid hebben „mee te doen" als haar eisen maar door de K.V.P. en/of de andere confessionele partijen „te Bij vijf scholen in Soest is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De school aan de Buntweg, de Mar- grietschool, de v. d. Huchtschool, de school aan de Albert Cuyplaan en de Openbare school aan de Bonifacius- straat kregen ongewenst bezoek. Bij alle vijf scholen is men op dezelfde wijze binnengekomen namelijk door aan de achterzijde een ruitje in te slaan en een venster te openen. De buit is overgens niet bijster groot. Een school leverde de inbrekers een bedrag op van 50,In de andere scholen vonden de inbrekers slechts luttele bedragen en in enkele gevallen zelfs helemaal niets, ondanks het feit, dat alle laden en kasten grondig werden doorzocht. Wintertijd plaktijd! De plakboeken bijwerken is een heerlijke bezigheid als het buiten regent of stormt. We hebben voor de schoolkinderen nog een klein aantal kinderpakketten. Hier in plaatjes van plaatsen en plekjes in Nederland. Een vijftal bijzonder dikke pakketten voor de grotere kinderen, die hun plak boeken wat uitvoeriger willen behande len en waarin materiaal van alle pro vincies is te vinden, liggen hier op de ijverigste leerlingen te wachten. Het is voor ons niet mogelijk aan de vele aanvragen voor plakplaatjes te voldoen. De diverse folders zijn be stemd voor de toeristen, bovendien zijn deze. zelfs voor ons, niet allemaal gra tis te krijgen. Er is zodoende maar een bepaalde tijd van het jaar, dat wij de bovengenoemde pakketten kunnen sa menstellen. Daarom raden wij de kin deren aan, er op het moment van aan bieding van gebruik te maken. In het nieuwe jaar moeten wij alles weer voor onze eigen werkzaamheden benutten. Verder maken wij U nog eens attent op het veertiendaagse boekje UIT, dat de agenda bevat van V.V.V. 't Gooi en waarin ook opgenomen is een evene- mentenlijst van de stad Amsterdam. Een praktische raadgever voor uitjes op •Herlei gebied. U kunt met dit boekje echt UIT! pruimen" zijn. Dat is de ene keer wel, de andere keer niet het geval. Zo zou het na een partijvernieuwing net zo blijven. Ook dan zal de kiezer er niet tevoren zeker van zijn, dat die en die partijen op dat door hen ge zamenlijk vastgestelde programma de regering gaan vormen. Want de ideeën en het doel van die partijen zal toch niet precies het zelfde zijn en ieder wacht de uitslag van de verkiezing af om te zien hoe hoog hij zijn eisen ten opzichte van de ander(en) kan stellen. Er zijn in die gedachten over partij- vernieuwing langzamerhand al even veel verschillen opgetreden, ook bij de vernieuwers dus, als er partijen zijn. Wanneer de „vernieuwing" alleen moet betekenen een verschuiving naar links, naar socialisme, dan zou bij gelukken daarvan het resultaat zijn, dat er dus naast de P.v.d.A. nog een dergelijke partij ontstaat maar dan van meer christelijk origne, doch niet één „volks partij". Dus toch twee programma's, dus toch onderhandelingen over een re geringsvorming. Daarnaast blijven er andere partijen, zowel aan de rechter als aan de linker kant. De stembusuitslag voor die par tijen bepaalt toch mede op welk pro gramma en met wie er een regering zal worden gevormd. Dat zou zelfs bij een met meerderheid van stemmen door het volk gekozen minister-president nog niet van tevoren zeker zijn te zeggen, tenzij we tot slecht- drie partijen zou den komen. En dat zien we bij een zo gedifferentieerd denkend volk als het Nederlandse er nu eenmaal niet in zit ten. Natuurlijk zouden de confessionele par tijen best samen kunnen gaan, het re sultaat daarvan zou echter een niet veel ander beeld geven dan de huidi ge K.V.P., namelijk een rechter- en een linkervleugel, die om de beurt de over hand zullen hebben, al naar gelang de economische positie van ons land. Ook die bepaalt namelijk mede het politiek inzicht. In verband met de voorgenomen ver breding van rijksweg 1 tussen Eerrmes en het klaverblad bij Hoevelaken zijn dinsdag hearings gehouden in Baarn en Hoogland, waarop de boeren, die voor deze verbreding land moeten afstaan (waaronder ook enkele boeren uit Soest) tegenover de commissie, bestaande uit leden van rijkswaterstaat onder voor zitterschap van de Utrechtse Gedepu teerde jhr. mr. E. L. de Geer van Oude- Op de Nieuweweg is in de nacht van dinsdag op woensdag de 20-jarige E. J. van D. uit Amersfoort met een bestel auto over de kop geslagen. De bestuur der raakte in een bocht van de weg, kwam in de wat lager gelegen berm terecht en verloor de macht over het stuur. De wagen vloog over de kop en bleef op zijn dak liggen. De bestuurder kon er ongedeerd uitkruipen. Hij rook naar het gebruik van alcohol. gijn bezwaren hebben ingediend. Zonder uitzonderingen waren de boe ren in Baarn en Hoogland niet erg in genomen met de plannen Een hunner vond het wel vreemd, dat hij, toen verleden jaar zijn nieuwe boerderij bij de rijksweg klaar kwam, nog van niets wist en nu ineens enkele hectaren moet afstaan. De meeste boeren meenden, dat door hun kleiner wordende grondgebied de exploitatie moeilijker zal worden. Verschillende boeren hebben inmiddels reeds piketpaaltjes van rijkswaterstaat in hun weiland aangetroffen. Naar hun mening zal daardoor het maaien ernstig bemoeilijkt worden, terwijl tevens hun machines nu gevaar lopen. De boeren uit Hoogland hadden vooral bedenkingen tegen de vormgeving van geprojecteerde kunstwerken in de rijks weg. De thans bestaande drie gelijk vloerse kruisingen worden vervangen door twee ongelijkvloerse, te weten een tunnel met een doorrijhoogte van 2.50 meter en een viaduct in de Heideweg over de rijksweg. Algemeen vond men de tunnnel met het oog op de hooi- transporten veel te laag, terwijl men liever de rijksweg over de Heideweg zag gaan dan omgekeerd. De boeren vrezen, met hun paard en wagens niet tegen de vrij steile helingen van het geprojecteerde viaduct op te kunnen. Tenslotte hebben zij nog aangedrongen op een tweede tunnel op de plaats, waar de huidige gaat verdwijnen. Voor de verbreding van de rijksweg heeft rijkswaterstaat over een afstand van bijna twaalf kilometer een strook grond van dertig meter breed nodig. Met de werkzaamheden zal in de loop van volgend jaar worden begonnen. Wanneer de verbreding is voltooid, wordt bij Baarn begonnen met d? aan leg van een groot klaverblad, waarop de rijkswegen 1, lb (Baarn-Soest- Amersfoort) en 22 (Utrecht-Hilversum- Zuidelijk Flevoland) samenkomen. C In de eerste week, dat de kernthema actie. gewijd aan de verlichting van voertuigen wordt gehouden, zijn in Soest al aan 109 fietsers en bromfiet sers bekeuringen uitgedeeld wegens een ondeugdelijke verlichting. Dit ondanks het feit, dat men nog kort geleden bij het politiebureau tijdens de spatbor denactie zijn fiets of bromfiets op ge breken en tekortkomingen heeft kun nen laten controleren, terwijl ook de publiciteitsmedia ruime aandacht aan de kernthema-actie hebben besteed. Een en ander deelde dinsdagavond de voorzitter van de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer G. D. H. van Woudenberg op de jaarvergadering mede. Mede aan de hand van een reeks andere, verontrus tende cijfers onderstreepte hij de nood zaak van een Verbond voor Veilig Ver keer: in de eerste negen maanden van dit jaar zijn in Soest tien mensen bij verkeersongevallen om het leven geko men; in 430 gevallen werd bij ver keersongelukken de komst van de po litie verlangd en in dezelfde negen maanden zijn in Soest 2600 processen verbaal wegens allerhande verkeers overtredingen opgemaakt. „En dit is nog maar een fractie van hetgeen er werkelijk gebeurt", zei de heer Van Woudenberg. De bezetting van het politiekorps laat een intensievere verkeerscontrole echter niet toe, aangezien de taak van Her mandad meer omvattend is: het assis- Nieuwerhoekplein, hoek Koninginnclaan - Vredehofstraat, vijftig jaar geleden teren en bemiddelen bij burenruzies, huisvestingproblemen, jeugdbaldadig- heid, strafrechtelijke vergrijpen, regi stratie van buitenlandse arbeiders (1100 in Soest e.d.). Een korps met 47 man politie (waaronder de recherche, admi nistratie en vreemdelingendienst) is voor een gemeente met een oppervlak van 46 km2 veel te klein. Voor de surveillance komt deze bezet ting neer op een gebied van vele vier kante kilometers voor één man. Daar om was de heer Van Woudenberg er ook van overtuigd, dat ondanks het respectabele aantal processen verbaal de meeste overtredingen nog aan de aandacht van de politie ontsnappen. Ook in landelijk opzicht heeft het Ver bond voor Veilig Verkeer een steeds toenemend bestaansrecht. Dit jaar wor den 3500 verkeersdoden in ons land verwacht en 90.000 gewonden, waarvan 60.000 ernstig. Enig soulaas zou misschien geboden kunnen worden, wanneer weggebrui kers boven de 60 jaar aan een stren gere medische keuring worden onder worpen. Tevens wordt van de zijde van het verbond een steeds grotere pressie op de regering uitgeoefend, om ieder ge bruik van alcohol van weggebruikers strafbaar te stellen. Thans moet nog op vrij omslachtige en weinig overtui gende manier worden uitgevochten, of iemand na een bepaalde hoeveelheid alcohol nog in staat is, naar behoren een auto te besturen. Deze procedure leidt volgens de heer Van Woudenberg ot weinig bevredigende resultaten. In dit verband wees hij erop, dat in de eerste negen maanden van dit jaar in Soest achttien veroordelingen zijn ge vallen voor het rijden onder invloed. „Maar hoevelen hebben er onder in vloed gereden, zonder dat het is uitge komen", vroeg de heer Van Wou denberg zich enigszins bezorgd af. Bij de onder invloed verkerende veroor deelde weggebruikers waren er met een alcoholgehalte in het bloed van 220 promille, terwijl 80 pro mille in wezen al te veel is en een gehalte van boven de 200 promille in vele gevallen al do delijk kan zijn. Taken genoeg dus voor het Verbond voor Veilig Verkeer. Verheugend was het evenwel, dat de cursussen over de nieuwe verkeersre gels (waarmede de politie over het algemeen overigens niet erg gelukkig blijkt) zoveel belangstelling trok: 80 deelnemers in Soest en 30 in Soester- berg. Deze cursus zal dan ook vanaf januari in beide plaatsen worden her haald. Het jaarverslag van secretaris J. L. J. van de Bank maakte melding van be trekkelijk weinig activiteiten in het af gelopen jaar. Men heeft de aandacht vooral gericht op de nieuwe verkeers regels. Het ledental nam met 39 toe tot 224, wat overigens niet in het kassaldo tot uitdrukking kwam. Dit saldo liep namelijk iets terug, zulks vanwege de hogere kosten (huren e.d.). De verleden jaar afgetreden voorzitter, de heer v. d. Linden heeft inmiddels ook bedankt als bestuurslid. Admini stratief maakte hij nog wel deel uit van het bestuur, maar hij verscheen het afgelopen jaar op geen enkele be stuursvergadering. De heer Van Woudenberg achtte het gezien de goede verhoudingen binnen het overgebleven zestal bestuursleden niet noodzakelijk, dat de opengevallen plaats weer wordt ingenomen. De le den vonden dat evenmin nodig. Het programma voor de komende win ter is weer wat omvangrijker dan dat voor de overeenkomstige periode in het afgelopen jaar. Op 4 november (zaterdag) zal weder om een spatbordenactie worden gehou den, om ook de mensen, die de vorige maal wegens werkzaamheden waren verhinderd, in staat te stellen, hun (brom)fietsspatborden te laten schilde ren en hun voertuigen op gebreken te doen controleren. Voorts zal er gedurende enige dagen een informatiecentrum van het Verbond voor Veilig Verkeer naar Soest komen Men kan daar gratis zijn ogen, oren, reactievermogen e.d. laten testen. Ten behoeve van de schooljeugd zal het komende voorjaar voor enkele da gen een verkeerstuin naar Soest wor den gehaald. Tevens is het bestuur voornemens om in het volgend voorjaar enkele puzzel- ritten voor de verschillende categorieën weggebruikers te organieren, dit maal waarschijnlijk echter alleen voor leden. Dezelfde plaats nu Over de hele wereld is in het afge lopen weekend heftig gedemonstreerd tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek. Ook bij de bron daarvan: Washington. Via de televisie heeft de Amerikaanse burger mee mogen genieten van het schouwspel dat zich afspeelde voor het Witte Huis en vooral voor het Penta gon, het kolossale ministerie van defen sie. Een 35 jaar geleden maakte de Ame rikaanse hoofdstad voor het laatst een demonstratie mee va. vergelijkbare om vang en in een bloedige slag werden toen de misnoegde veteranen verdre ven. Dit keer was zulk geweld niet nodig en president Johnson kan daar alleen maar dankbaar voor zijn. Het zou een zeer onaangename reactie over de hele wereld teweeg gebracht hebben. De binnenlandse reacties van deze de monstratie zijn zeker niet onverdeeld gunstig voor hem. Juist het op de voorgrond treden van hippies en ande re door de gewone burger als nogal on- of a-sociaal beschouwde groepen heeft zeker misnoegen gewekt. En vele Amerikanen, voor wie de vlag nu eenmaal iets heiligs is, zijn bitter verontwaardigd dat sommige demon stranten Vietcong-vlaggen meevoerden. Ook dat een Britse vakbondsman als spreker tot demonstreren aanzette, zal slecht bevallen zijn bij Amerikanen die er niet van houden dat anderen hen vertellen wat ze behoren te doen. Het gevolg van een en ander kan zeer goed zijn dat de inderdaad groeiende weerzin tegen de Vietnamese oorlog voor vele burgers het karakter krijgt van een idee dat vooral leeft onder groepen waarmee ze zich voor geen prijs willen identificeren. In dit op zicht is dan Lyndon Johnson de grote profijttrekker van de demonstratie. Al voor dit weekend trouwens werkte hij daar al hard aan. Minister Rusk heeft alle schijn overboord gezet bij zijn motivering voor de strijd. Fraaie idealen als het beschermen van het recht tot zelfbeschikking der Zuidviet- namezen worden niet meer in de eers te plaats aangevoerd als rechtvaardi ging van de strijd. Onderminister Eu gene Rostow rekent de Amerikanen zelfs onverbloemd voor dat de toestand nu zo is dat de V.S. dit soort zaken wel op zich moet ne men om een verstoring van het machts evenwicht in de wereld te voorkomen, nu de machten die dit vroeger plachten te doen (hij doelde kennelijk op Enge- lang en Frankrijk) daartoe niet meer in staat zijn. Rusk hanteerde zelfs in termen die aan keizer Wilhelm III deden denken het begrip Chinees gevaar, met dien verstande dan dat het niet geel is - geen racisme s.v.p. - maar rood. Kort om: het wordt de Amerikaanen inge stampt dat de strijd in Vietnam er in wezen een is ten behoeve van de eigen belangen, om te zorgen dat de Ame rikaanse way of living niet bedreigd wordt in de wereld. Dat wordt ken nelijk de manier waarop in het ver kiezingsjaar de zaak benaderd zal wor den en het lijkt tactisch geen slechte zet. De Vietnamese zaak wordt daar door van een ver en vreemd avontuur naar huis op de eigen drempel ver plaatst en Johnson rekent er kennelijk op dat dit de Amerikaanen meer ge neigd zal maken offers op de koop toe te nemen. In ieder geval zullen de ta ferelen van dit weekend hem daarbij eerder van nut dan tot schade zijn ge weest. KANTMAN. Nauwelijks hebben de universiteiten wat armslag gekregen voor hun nieuwbouw en de hoogst noodzakelijke vervanging of restauratie van een aantal in zeer deplorabele staat verkerende laboratoria, collegezalen, academische ziekenhuizen en andere gebouwen, of het rijk gaat alweer besnoeien op deze hoge uitgaven. Den Haag houdt er geen rekening mee, dat de faculteiten komende jaren het sterk wassend aantal studenten niet zul len kunnen verwerken dat feitelijk ex tra geld moesten worden uitgetrokken, als er voor ieder die dat wenst een stu diemogelijkheid moet komen. Het volk dat leeft, wil nu graag aan zijn toe komst bouwen, maar dat kan niet als de regering de deur naar die toekomst op slot draait. Misschien komt dan straks op een aantal van de oudste gebouwen nog een bordje te hangen: onbewoon baar verklaard, alhoewel de uitbreidings plannen van de meeste universiteiten al jaren lang gereed liggen en de bouw rijpe terreinen op aanpak wachten. Wat zei die zelfde regering ook alweer over de jeugdwerkloosheid? Hebben wij goed verstaan, dat er maar langer ge studeerd moest worden? Tijdens zijn afwezigheid is inge broken in de woning van burge meester mr. S. P. Baron Ben- tinck. Via een opengewrikt raam heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Er wordt een bedrag van enkele tientjes ver mist. De politie ontdekte de inbraak tijdens de surveillance. Men zag een van de ramen opstaan. Waar schijnlijk was de inbreker toen net verdwenen. De P.T.T. Den Haag heeft besloten op iedere tweede donderdag van iedere maand, van 5-6 uur 's avonds, op het hoofdpostkantoor te Soest een philate- listen-loket te openen. Hoewel voorlopig nog bij wijze van proef, zal dit loket in een grote behoefte voorzien. Dat de I.V. Philatelica. afd. Soest, zich hierover verheugd, is begrijpelijk. Voor alle philatelisten en belangstellen den organiseert de afdeling Soest op 28 oktober a.s. een ruilmiddag, waar voor het eerst in de geschiedenis van deze afdeling, een kleine jeugdtentoon- stelling zal zijn. Als bijzondere attraktie zal een goede prijs uitgeloofd worden aan hem /haar, die door het invullen van een formulier (uitgereikt bij de in gang) de juiste volgorde raadt van de eerste vijf winnaars van deze tentoon stelling. Bij meerdere goede oplossin gen beslist het lot. Het Bestuur verwacht veel bezoekers, in de grote zaal van „De Rank", Soes- terbergsestraat 18 te Soest, van 12-18 uur. SOESTER OURANT

Soester Courant | 1967 | | pagina 1