CIRCUS TONI BOLTINI De trekvogels van zijn weer terug in Soesterberg Na succesvol seizoen neergestreken op het veilige nest Boordevol enthousiasme Antoinette Boltini .Allereerst Soesterberger Over «Ie grenzen Blij nppr thuis Ie zijn Josette Boltini Weemoed, vreugde en trots Gerecht vaardigde trots Toni Boltini, boordevol enthousiasme Misplaatste acties Doodvonnis Drie-landen-tournee Enorme medewerking VRIJDAG 27 OKTOBER 1967 Het levensverhaal van deze man, op getekend in zijn boek „Ik ben Toni Bol tini", is nog lang niet uit. Hij zit nog boordevol enthousiasme. De trekvogels mogen dan zijn teruggekeerd op hun veilige nest, ze gaan niet in winter slaap, integendeel. Na een korte rustperiode gaan Toni en Dicky Boltini op reis om hun program ma voor het volgend seizoen samen te stellen. De directeur van een groot cir cus stelt zich niet tevreden met mon delinge overleveringen, hij wil zelf zien wat er in de internationale circuswe reld aan de top staat. Hij vliegt naar Zuid-Amerika, naar Afrika, naar Spanje, om uit het puikje van de circuselite een programma sa men te stellen dat volgend jaar de toets der hooggespannen kritiek glansrijk kan doorstaan. Circuskoning noemt men Toni Boltini en adeldom verplicht. Circusmensen zijn wereldburgers, die over de gren zen heen moeten kunnen zien. In Bar- celona is een groot circusfestival: Toni Boltini is er. In Rio de Janeiro treedt een fameuze draadartiest op: Toni Bol tini gaat kijken. „Kosten noch moeite worden gespaard", zo luidt de cliché-uitdrukking, maar deze woorden kunnen het privé-eigen- dom worden verklaard voor de Soes- terbergse circusdirecteur. Maar ook juist daardoor heeft Toni Boltini zich aan het hoofd kunnen plaatsen van de in ternationale circuswereld. Niet gebon den door verjaarde tradities, maar wel daarop aansluitend, heeft hij steeds weer opnieuw de circusprogramma's nieuwe impulsen gegeven. De bewijzen voor deze stelling zijn niet moeilijk te zoeken. Ondanks de moordende concurrentie van televisie en andere vermaaksvor- men heeft hij zijn bedrijf kunnen uit bouwen. Artiesten, die in Circus Toni Boltini hun eerste grote engagement vonden, zijn altijd waardig bevonden op te treden in de grootste circussen ter wereld. Dit jaar zijn de zeven Fa- ludi's er een voorbeeld van. jongste telg Het lijkt dualistisch ,maar het is niet zo: In de eerste plaats voelt Toni Bol tini zich toch Soester, of concreter aan geduid. „Soesterberger". Zijn beide za ken de circusresidentie en de circus- academie, gaan hem nauw aan het hart. Zijn eerste zorgen richten zich nu dan ook op deze twee horecabedrijven. De laatste voorstellingen van dit seizoen in Amersfoort hebben hem nog weer eens bevestigd hoe populair Circus Toni Boltini ook in eigen omgeving is. Hij wil dit ook waar maken in Soesterberg zelf. In het verleden liet hij reeds gro te sterren komen: Dave Berry, Johnny Halldiay, The Fortunes, The Kinks, Johnny Ldon, Rob de Nijs, Willy en Willeke Alberti, Vera Lynn en noem maar op. Ook dit winterseizoen zal er in de cir cusresidentie. zowel als in de circus- academie, weer volop activiteit zijn. Doelbewust streeft Toni Boltini er hier bij naar om in de circusresidentie een ontmoetingsgelegenheid te bieden voor de teeners en de twens, terwijl in de circusacademie de wat oudere gene ratie een trefpunt zal vinden, om een ontmoeting te hebben met hun zaken relaties of om zo maar eens gezellig uit te gaan naar een zaak, die cachet geeft in de kom van Soesterberg. Beide Boltini-bedrijven, hoe verschil lend van opzet ook, zullen echter de zelfde geest ademen, die van gezellig heid, van ongedwongen samenzijn 11» een vleugje circussfeer. In het ene bedrijf zal de jeugd het hoogste woord hebben, in het andere is de niet zo piepjonge generatie ge zaghebbend. Maar in beide gevallen ij uiteindelijk de sfeer doorslaggevend: Die van beland te zijn in een inter nationale gemeenschap, difc van het gro te Circus Toni Boltini! I Toni Boltini weet waarover hij spreekt, hij kan er over oordelen. In zijn lange loopbaan heeft hij veel meegemaakt: Hoogtepunten maar ook ogenblikken van de diepste verslagenheid. Hij staat nu eenmaal aan het hoofd van een be drijf vol riskante mogelijkheden. HIJ denkt terug aan een vakbekwaam domp teur, die zich in een moment van on bedachtzaamheid te veel tot het pu bliek richtte en te weinig aandacht had voor de leeuwen. De gevolgen wa ren noodlottig. Hij denkt echter ook terug aan hoogte punten in zijn circuscarrière: Het op treden van Circus Boltini in de paleis tuin, aan zijn onderhoud met het vor stelijk paar, wie hij grote genegenheid toedraagt. Aan zijn optreden in Gro ningen voor prinses Margriet, die in de pauze de directiewagen bezocht en die de verdere avond getooid ging met een hoofddoek van Circus Toni Boltini circus geheel hydraulisch op te zetten en af te breken. Misschien spreekt dit niet zo tot dc leek, maar in de circuswereld ging het gerucht van mond tot mond. Iedere dag een andere plaats, met middagvoorstel ling, geheel mechanisch opbouwen en afbreken. Dat kan niet, zeiden vele col lega-directeuren. Ze kwamen kijken en ervoeren dat het wel kon. Zelfs vanuit Amerika kwam een gezelschap over vliegen om dit wonder te aanschouwen. Het is maar goed dat Toni Boltini pa tent heeft op deze vinding, waarmee hij een Circus-Oskar heeft verdiend. Circus Toni Boltini in volle gloria btf de feestelijke première van het zo succesvolle seizoen 1967 Met zijn hypermoderne materiaal was het Toni Boltini mogelijk om voorstel lingen te geven op plaatsen, waar an dere circussen - met een nu verouderd systeem - onmogelijk konden komen. Hij bracht het circus als het ware bij de mensen thuis. Nadat de kinderziekten, die nu eenmaal aan elke noviteit kleven, waren over wonnen, werd het seizoen dan ook één doorlopend succes. „In mijn ogen is het een stelletje imbe cielen", zo luidt zijn meedogenloos oor deel. „Die komen soms met een flesje water aandragen en vragen mij dan of de kamelen wel drinken hebben gehad. Als ik dan een beetje sarcastisch antwoord „Welnee, bij ons krijgen de dieren nooit drinken", gaan ze met hun flesje naar de dieren en die likken dan wel een beetje water, terwijl de helft op de grond valt. Dierenbescherming moet er zijn, na tuurlijk, daar ben ik voor, zonder meer, maar ik hou niet van dat kwijlerige, dat zo onnatuurlijk aandoet". Toni Boltini vergelijkt de dierenbe scherming met de politie. Die moet er zijn om het gezag te handhaven, maar excessen - van welke kant ook - zijn uit den boze. Hij heef er reden toe om tot zulke lijnrechte uitspraken te ko men. Soesterberg. - De dagen worden korter, de atmosfeer verkilt, bomen hebben hun weelderige zomerdos verloren, het koude jaargetijde staat voor de deur. Juist in deze periode klapwieken re gelmatig grote zwermen trekvogels over, de winter ontvluchtend, op weg naar de warmte en gezelligheid. Met ondefinieerbare zekerheid keren ze te rug naar die plaats, waar ze een vorig jaar veilig en behaaglijk hebben over winterd. den waren gekomen. Er zijn hechte vriendschapsbanden ontstaan. Nu spatte het kleine circuswereldje plotseling uiteen: De zeven Faludi- springplankgroep ging naar Engeland om daar voor de Eurovisie en bij het circus Billy Smart op te treden en om vervolgens voor vier jaar naar de Ver enigde Staten te gaan. De andere Hon garen gingen terug naar eigen land. Er waren de kleine persoonlijke emo ties, zoals van die artieste, die ge trouwd is met een arts en die nu af scheid moest nemen van de piste, waar in ze zo veel lauweren had geoogst. Zij kreeg in Amersfoort haar laatste ap plaus. Was het een wonder dat na de laatste tune van het circusorkest vele artiesten hun tranen niet konden verbergen? Het was fini, passé, een levensperiode werd afgesloten, onherroepelijk. Er zal een nieuw seizoen komen, maar dit komt nooit meer. Er was ook vreugde. Van de Hongaren, die nu weer naar hun land konden te rugkeren. naar familie en kennissen. Van de Boltini's, die gehecht zijn ge raakt aan Soesterberg, aan hun prach tig gelegen Circusresidentie aan de Amersfoortsestraatweg, aan hun Circus- Academie in het hartje van de plaats. Te lang hadden zij moeten teren op de verhalen van de thuisblijvers, dat het zaterdag weer zo'n gezellige drukte was geweest in de residentie, dat er nu zo'n leuk orkest was in de academie enzo voort. sJ» veelzijdig artieste De streekgenoten hebben er de afge lopen zomer van kunnen genieten, de Boltini's zelf niet. Zeker, zij hadden thuis kunnen blijven. Strikt genomen is er met twee goed renderende Hore- ca-bedrijven geen absolute noodzaak om het veilige nest te verlaten. Het wa re circusbloed verloochent zich echter niet, in het voorjaar moeten zij er op uit. Nu al weer een lange reeks van jaren kent ook Soesterberg een groot aantal „trekvogels", die daar hun comfortabel nest hebben. Het zijn de trekvogels van Circus Boltini, die ieder voorjaar uit zwermen om in binnen- en buitenland het „hooggeëerd publiek" vermaak te brengen, maar die niet minder trefze ker elk najaar de weg weten terug te vinden naar Soesterberg. Hier immers bevindt zich hun residen tie, hier is de academie, waar zij niet alleen uitrusten van de vermoeiende toernee, maar waar zij ook nijver voor bereidingen treffen voor het komende jaar. Deze week was het weer zover. Na de laatste succesvolle voorstelling in Amersfoort boorden vele koplampen gaten in de nacht en de ene grote cir cuswagen na de andere sloeg de weg „naar huis" in. Circus Toni Boltini is teruggekeerd op het veilige nest in Soesterberg. De laatste dagen van de tournee 1967 werden gekenmerkt door een mengsel van weemoed, vreugde en trots, emoties die stuk voor stuk een nadere beschou wing waard zijn. Er was weemoed, dat het seizoen nu al weer voorbij was, dat de tijd zo snel was gegaan. Zeven maanden lang had den de Boltinianen lief en leed gedeeld met de leden van het Hongaars Staats circus uit Boedapest, die onder auspi ciën van Toni Boltini naar de lage lan-^ Bovendien rust er op Toni Boltini ook nog een morele plicht om als eigenaar van het enige Nederlandse circus de eeuwenoude traditie van deze volks kunst bij uitstek voort te zetten. Nu is echter de tijd voor de Boltini's gekomen, nu zijn ze weer thuis in hun beide zaken en zinnen ze er op de ko mende maanden in vreugde en gezellig heid door te brengen met hur. vele vrienden. Gepaste trots neemt echter ook een be langrijke plaats in. Immers, er is in de afgelopen zomer weer heel wat ge presteerd, meer nog dan anders. Het seizoen 1967 zal met Gouden letters in de annalen van de circushistorie wor den vermeld. Terecht, want op zijn ter rein mag Toni Boltini zich wereldkam pioen noemen. Nog niet eerder in de toch zeer rijke historie heeft een circus het gepresteerd om in één seizoen 180 plaatsen te be zoeken en daar welgeteld 460 voorstel lingen te geven. Dit betekent dat - af gezien van de grote steden, waar langer wordt gespeeld - iedere dag moest wor den opgebouwd, gespeeld en worden af gebroken, om nog maar niet te spre ken van het transport van al die 300 circusmensen en het vele materiaal in de kilometers-lange karavaan naar de volgende plaats. Dit kon dankzij de perfecte organisatie en niet minder dankzij de fabelachtige uitvinding van Toni Boltini om zijn Toni Boltini ging op reis met de groot ste circustent, die ooit is gemaakt. Ruim zevenduizend mensen vonden er gemak kelijk een plaats in, maar dit - gekop peld aan het snelle reizen, de zware lasten en de drukkende belastingen - maakte dat het in Nederland te eng voor hem werd. Dus zocht het circus zich dit jaar ook een uitweg over de landsgrenzen. Toni Boltini heeft daarvan geen spijt gekregen, integendeel. In België wacht te hem een ontvangst, die hij zich niet had gedroomd. Dagbladen, radio en te- -visie spraken vol lof over de voor stellingen en besteedden bijna buiten sporige aandacht aan de Nederlandse circuskoning. Het publiek stroomde toe en was enthousiast. Aangetrokken door deze grote publici teit kwamen filmmagnaten kijken en die werden op slag bekoord door de toch nog steeds romantische sfeer van het circus. Zij ontwierpen een scenario en nog tijdens dit seizoen werd begon nen met de opnamen van een circus film - Johan Kaart in de hoofdrol - en uiteraard met Circus Toni Boltini als achtergrond. Het werd zelfs zo bar dat, nadat het circus al weer was terugge keerd naar Nederland, Toni Boltini werd verzocht om nog een aantal plaat sen in België aan te doen. Het circus keerde terug naar onze zuiderburen. nog van het feit dat men eigen plaats genoten met interesse volgt en ze het beste gunt is hier ook een zakelijk be lang mee gemoeid. Immers, ook voor het volgend seizoen zullen weer grote investeringen moeten worden gedaan en een groot deel van de in de circus- kassa's binnengevloeide middelen zal nu weer uitgegeven worden aan plaat selijke bedrijven die voor de toelevering moeten zorgen. Toni Boltini is wel zo'n Soester gewor den, dat hij de voorkeur geeft aan eigen plaats en omgeving. En dit geldt niet alleen voor zijn circusonderneming, maar ook voor zijn beide Horeca-be- drijven, die mede dankzij zijn circus- faam een florerend bestaan leiden. Vreugde en trots overheersen dus bij 't thuiskomen van deze trekvogels en een dankbaar gestemde Toni Boltini vertelt graag over het afgelopen seizoen. In het bijzonder steekt hij daarbij de lof trompet over de enorme medewerking, die hij van de Belgische overheid heeft ondervonden. ook op mij kan rekenen. Zo heb ik bijvoorbeeld het hele plakken op mu ren enz. afgeschaft. Ik heb nu alleen nog maar borden, die om lantaarnpalen en bomen worden geplaatst. Dat heeft een geweldige investering gevraagd, want tijdens een toernee zijn er dui zenden borden nodig, maar ik heb er begrip voor dat de gemeenten niet na afloop met de schillen, de dozen en de volgeplakte muren willen zitten. We halen alles keurig netjes weer op en daarvoor heb ik een speciale reinigings dienst ingesteld." Was in België Toni Boltini een geëerd gast, in eigen land wordt een profeet niet zo gauw geëerd. Er is bij velen nog te weinig begrip dat de oeroude volks kunst, die het circus brengt, gestoeld is op een rijke traditie en dat deze prak tisch niet te vervangen is. Het is dan ook met enige bitterheid dat Toni Bol tini gewaagt van de acties van het Jack London-Verbond. In het begin van het seizoen maakte het Jack London-Verbond een actie aanhangig tegen de behandeling van de olifanten bij Circus Boltini. Er werden vragen gesteld in de Tweede Kamer. De minister stelde een nauwgezet on derzoek in en wat bleek: Toni Boltini werd van iedere blaam gezuiverd, er was niets op de behandeling aan te merken. „Ik heb het zwart op wit, van de hoog ste instantie. Om te kunnen oordelen laat staan veroordelen - moet men al lereerst kennis bezitten van het on derwerp en daaraan ontbreekt het veel al. En toch is dat niet nodig, want bij 't dresseren van de dieren laat ik ieder een toe, tijdens het seizoen, maar nu ook in de circusresidentie. Zo probeer ik de lastertaal van het Jack London-Verbond te ontzenuwen. We zijn nu weer terug in de circus residentie te Soesterberg. De deur staat de hele dag open. Laten de mensen maar komen kijken naar het dresseren van de dieren. Ze zullen constateren dat die beesten er zelf plezier in heb ben, dat ze worden beloond na een goede prestatie, dat het een voorbeeld is van goede verstandhouding tussen mens en dier." „Laten we eerlijk zijn: Met zachtheid bereik je met ieder wezen meer dan met hard zijn. Dat is niet alleen bij de mensen zo, maar ook bij dieren. Dacht U dat een leeuwentemmer ooit een stuk vlees op zijn keel zou leggen als het dier, dat dit stuk vlees er af moet pikken, tevoren geslagen was? Het zou zijn doodvonnis betekenen. Goed, we knallen wel eens met de zweep, maar dan in het luchtledige, om te im poneren, maar niet om te kwetsen. Elk nummer moet gebracht worden. Als het er al te tam aan toe gaat geloven de mensen niet meer dat het wilde die ren zijn. Ze zien dan het gevaar niet meer, dat toch in elke voorstelling reëel aanwezig is". Veel wereldbekende artiesten waren al te gast bjj Boltini. Naast het echtpaar Boltini het tieneridool Dave Berry. Na dit alles spreekt het welhaast van zelf dat Circus Toni Boltini ook vol gend jaar het land van die zuiderburen niet zal vergeten. Het wordt dan zelfs een drie-landen-toernee, want ook voor Duitsland werden nu reeds contracten afgesloten. Hieruit blijkt niet alleen de geweldige populariteit van het enige Nederlandse circus, maar ook dat het internationaal gezien aan de top staat! De toernee 1967 werd dus een groot succes en daar kan eigenlijk heel Soes- *r*-herg verheugd over zijn. Afgezien „In ons land is het vaak zo dat men bij stadsuitbreidingen geen rekening houdt met grote evenementen, als bijvoorbeeld het optreden van een circus. Maar neem nu bijvoorbeeld Brussel, de hoofdstad van België. Daar konden wij op zes plaatsen spelen, waaronder pleinen in het midden van de stad. Ja, het was zelfs zo dat het verkeer soms werd om gelegd om het circus maar een goede standplaats te kunnen bezorgen. Er werden in veel Belgische plaatsen geen staangelden geheven, er was geen ver- makelijkhedenbelasting en aan de nood zaak om reclame te maken voor het circus werd volledig medewerking ver leend". Toni Boltini spreekt geen holle frasen, hij kan met bewijsmateriaal aantonen dat hij de waarheid zegt. Trouwens, ook in eigen land is er waardering uit gesproken voor de follow up na zijn voorstellingen. Zo kreeg hij na zijn laatste optreden nog een compliment van onverdachten huize. De flatbewoners aan de Hooglandseweg in Amersfoort hadden zich geërgerd aan de smeerboel, die was achtergelaten door de kermis. Zij dachten dat dit nu, bij een circus, wel weer zo zou zijn. De volgende morgen, na het optreden, wreven zij zich eens extra goed de ogen uit. Niet alleen was er geen enkele circuswagen meer op het trerein te be kennen, er was praktisch ook geen pa piertje op het veld achtergelaten, 's Morgens zeven uur liep er nog een eenzame circusgast de laatste restjes op te ruimen en was het veld weer maagdelijk schoon. „Ik zorg er voor dat een gemeentebe- te-tuur, dat mij medewerking verleent,

Soester Courant | 1967 | | pagina 5