MARCHAL - HAARMODE =1 l-K=OI P.S.V. ROEIT ZICH TUSSEN WAL EN SCHIP Eerste Gooise Kleding Verhuur HUURBELASTING VEROORZAAKT SCHRIK EN VERWARRING 'N ZWARE PRIJSBEWEGING OP KOMST Krabbels van Knelis Telefoonnummer ziekenauto 5980 ER IS WEL WERK DOSSIERS OPEN Zeer actief op transfermarkt EXPOKAL HILVERSUM INTERNATIONALE TENTOONSTELLING EENDRACHT VAN EUROPA RONDOM HILVERSUM NOK3S Openbare Leeszaal en Bibliotheek Fok ten Haaf vierde 55-jarig toerjubileum gelegenheidskleding WASSEN STOMEN Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool D. ENGEL KOM WASSEN BIJ DE VRIJDAG 27 OKTOBER 19G7 In de transferperiode heeft P.S.V. zijn elftal met enkele aankopen drastisch versterkt. De uitstekende Deen Schmirf- Hansen van Vejle B.K. kwam zijn land genoot Sörensen in de voorhoede gezel schap geven en zou Willv v. d. Kuijlen de passes geven die voor een ware doel- puntenregen moesten zorgen. Vorig jaar bleek keeper Boersma voor de eredivisie te zwak te zijn. dus betekende Pim Doesburg van Sparta een grote aan winst. Voorts kwamen Frits Soeiekouw van Ajax, die bij de Amsterdammers uit Zaterdag -28 okt. t.e.m. zondag 5 nov. „Roeien!", zei trainer Nicolic van het Eindhovense P.S.V. Met dat roeien wilde hy de Philips-jongens naar het kampioenschap brengen. Aan het begin van het sei zoen waren velen van mening, dat P.S.V. met Sparta en A.D.O. een serieuze be dreiging zou kunnen vormen voor het roemruchte duo Ajax en Feyenoord. Vooral P.S.V. is sterk tegengevallen. De nederlagen tegen Sparta op eigen terrein (1-5) en in Nijmegen bg het pas gepromoveerde N.E.C. (4-0) kwamen hard aan. Daarna werd tegen Ajax een uitstekende wedstrijd gespeeld in Eindhoven, die de Amsterdammers sleehts wonnen, dankzij enig geluk, met 1-2. Natuurlijk wordt er gezoeht naar een oorzaak. Hoewel Nicolic dat hardnekkig ont kent, kan de reden van het faien mede worden toegeschreven aan een voor de eredivisie onvoldoende conditie en bovendien niet vechtlust. de gratie was geraakt sinds hij in Praag voor Dukla scoorde, de jonge Ab Graau- mans van N.A.C. en Wim Senders van Willem II. Tegenover de grote aankopen stonden de verkopen van Piet Giesen aan Fortuna '54. Gerard Donners naar N.E.C. en Miel Pijs en Loek Verdonk aan Sparta. Maar het wilde in de competitie niet vlotten. Dat bleek al direct bij de eerste thuis wedstrijd tegen Volendam. De meeste mensen hadden een 1 op hun totofor mulier ingevuld, maar de visserszoons kwamen gemakkelijk tot 1-1. En na 10 wedstrijden heeft P.S.V. nog maar 8 punten. De voorhoede scoorde slechts 13 keer en de verdediging, waaruit Don ners en de international Pijs waren ver kocht omdat de Eindhovenaren teveel goede verdedigers hadden na de aan koop van Soetekauw. liet zich nota bene 19 keer passeren. Geen bedreiging Het ziet er niet naar uit, dat P.S.V. nog een serieuze bedreiging voor Ajax en Feijenoord kan worden. P.S.V. heeft al 12 verliespunten en als de Amsterdamse en Rotterdamse favorieten in de hele competitie 12 punten verliezen kan dat al een verrassing worden genoemd. Zij zijn zo veruit superieur, dat het er voor lopig niet naar uitziet dat hun punten verlies meer dan 8 a 10 zal worden. De trainer van Sparta. waar twee P.S.V.- ers kwamen, Wile Coerver, heeft de beide Eindhovenaren nog maar nauwe lijks in zijn standaard-formatie opgeno men, omdat hun conditie zo bedroevend slecht was. Hetzelfde gold voor Donners bij N.E.C., maar die is door de Nijmeegse trainer Jan Remmers extra onder han den genomen, zodat hij al gauw mee kon gaan doen. Ook bondscoach Kessler heeft gemerkt, dat de P.S.V.-ers niet mee kunnen ko men in de vertegenwoordigende elftal len. „Gebrek aan conditie", hoort men overal, want talent loopt er genoeg rond in de ploeg uit de lichtstad. Zowel trai ner Milan Nicolic als secretaris Ben van Gelder is overtuigd van de juistheid van de trainingsmethode. De Joegoslaaf heeft de geselecteerde P.S.V.-spelers na een vakantie deze zomer niet direct een ge bruikelijke voetbaltraining gegeven. En als men van het gebruikelijke patroon afwijkt, kun je twee dingen verwachten: of het gaat goed en de trainer krijgt een pluim, of het gaat slecht en de trai ner wordt afgeschilderd als een ondes kundige en boos man. Geen succes Nicolic is niet ondeskundig en niet boos, maar succes heeft zijn trainingsmethode niet gebracht. Hij liet de P.S.V.-ers roeien. „Om ze in een ander milieu te brengen, waardoor ze fris aan de com petitie kunnen beginnen". Het begin was met 5 punten uit 3 wedstrijden fris, maar daarna was het met de ploeg ge daan. Alleen incidenteel werd nog eens een succesje geboekt. Volgens Nicolic kweekt het roeien snel een goede lichamelijke conditie en zijn de eventuele nadelige gevolgen spoedig weggewerkt. Noch het één, noch het an der blijkt te kloppen. De conditie van de P.S.V.-ers is nog slechter dan vorig jaar en de roeitraining is al spoedig stop ge zet, toen men merkte, dat de verwachte resultaten uitbleven en de masseurs meer werk kregen dan normaal, zowel bij de trainingen als in wedstrijden. Nu moet worden gezegd, dat het één van de bedoelingen van trainer Nicolic was, dat de spelers van P.S.V., de semi-profs, eens goed kennis zouden maken met de studenten-roeiers, die enorm veel over hebben voor hun sport om op wedstrijd niveau mee te kunnen tellen. Helaas hebben de P.S.V.-ers, waarvan er enke len naar de mening van de trainer wat teveel met de neus in de wind liepen, Opening: zaterdag 28 oktober 10.00 uur door Z.Exc. Minister J. M. A. H. Luns. Internationale manifestatie met folkloristische presentatie uit 20 landen. Meer dan 100 binnenlandse inzendingen. Dagelijks modeshows. Openingstijden: dagelijks 10.00-17.00 en 19.00-23.00 uur zondags 13.00-17.00 en 19.00-23.00 uur Toegangsprijs f2,—. Toegangsbewijzen ook yerkrijgbaar op alle NBM-buslijnen. Vervoersmogelijkheden: Op alle NBM-buslijnen naar Hilversum toegangsbewijzen- verkrijgbaar, die tevens recht geven op gratis vervoer heen en terug EXPOHAL - Station Hilversum. Inlichtingen groepsvervoer Tel. 02150 -114 48 en kantoren NBM en VW. Nieuwe aanwinsten. Novellen en korte ve-halen. Boon. Blauwbaardje in won- d-:iand; Charhadi, Een leven vol gïien. Claus, De dans van de reiger. Daisne, Charaban. Dendermonde, Trap op, trap af. Gils en Schierbeek, Meesters der Nederlandse vertelkunst na 1945. Greene. Mogen we je man even lenen? Heeresma, Bevind van zaken. Philips. De jacht op de vlin der. Ruling. Het wondere water. Walschap, Volk. Cal dweil, Wij die leven. Cheyney, Fluwelen Johnnie. Sla liever geen vrouwen. Ellin, De specialiteit van het huis. Goes, Het was een vreemde nacht. - Het brand offer. Heir.lein, Science-fiction ver halen. Klatser en Oedekerk, Meesters der Mexicaanse vertelkunst. McCul- lers. De ballade van de droeve herberg. Maurier, Het alibi. Moderne Ameri kaanse verhalen. Mostar, Beroemde gevallen van gerechtelijke dwaling. Pavese, Ballingen. Pragano, Meesters der Roemeense vertelkunst. Science fiction verhalen. Stendhal, Mina de Vanghel. Van's burgers punthoofd vliegt de hoed. Verhalen die Hitch- cock koos. De Vreese, Meesters der Indische vertelkunst. Romans. Duits. Buber, Gog und Magog. Johnson, Zwei Ansichten. Kasch- nitz, Ferngespache. Meyrink, Des Deutschen Spiessers Wunderhorn. Rinser, Jan Lobel aus Warschau. Wittkop, Das war Scaramouche. Engels. Bridge, The episode at Toledo. Capote, The grass harp. - Other voices, other rooms. Christie, Dead man's mirror. - Death comes at the end. Murder on the oriënt express. The secret adversery. Deighton, The billion dollar brain. Erskine, The woman at Belguardo. Gann, In the company of eagles. Gadner, The case of the lame canary. Graves, King Jesus. Hardy, Lady killer. Hitchcock, 12 stories they wouldn't let me do on T.V. Huxlex, Antic Hay. Ilton en Roberts, Moses and the ten commandments. James, More ghost stories of an antiquary. Johnson, The wrecking of offshore five. Ke- rouac. The subterraneans. Keyes, The royal box. Lawrence, Englahd, my England. Lehmann, The penquin new writing. Macinnes, I and my true love. Mather, The gold of Ma- labar. Monsarrat, The pillow fight. Murdoch, The Italian girl. - The unicorn. Runyon, More than som - what. Short story masterpieces. Siilitoe, The ragman's daughter. Spark, Memento mori. Speare, The pocket book of short stories. Telefoon 02154-2323 Amalialaan 19-21 REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 De bijna tachtig jarige Soester Fok ten Haaf neemt al sinds zijn 25ste jaar deel aan alle mogelijke binnen- en buitenlandse toer- en prestatietochten. Hij reed zoveel toer- en sterritten ge durende deze vijfenvijftig jaren dat hij hieraan een enorme schat van herinne ringen heeft overgehouden. De medail- lekast is reeds jaren te klein om nog vaantjes en andere trofeeën te herber gen. De plaats Overpelt in Vlaams België oefent op de heer Ten Haaf regelmatig een grote aantrekkingskracht uit. In de eerste plaats omdat hij daar bij zijn dochter en schoonzoon menige rus tige dag doorbrengt en in de tweede plaats omdat men ook in België en voor hem in het bijzonder in Overpelt, ook over fietsen kan meepraten. De beer Ten Haaf is er niet alleen een graag geziene gas', doch werd voor Overpelt Holheide h^t levende voor beeld voor de fietssport in het alge meen en de toersport in liet bijzonder. Overpelt draagt dc heer Ten Haaf op handen an :s vol bewondering "oor zijn 79-jo: r uithoudingsvermogen en zette en huhiVmg op touw. Het werd een onver ml ijk feest en de vele Bel gische vrienden en kennissen kwamen allemaal feliciteren. Hij ontving vele cadeaus, waaronder een gouden ring met sat'.er. De kostbare ring was het resultaat van het „met de pet rond gaan", een manier die daar tot de nor male gewoonten behoort. „Zolang ik gezond ben, blijf ik aan toerritten meedoen", zegt de heer Ten Haaf. Wat zal het een feest zijn als hij op 80-jarige leeftijd zijn 56ste toerjaar afsluit. Wij van onze kant wensen hem toe dat hij ook dit fietsjaar tot een goed einde zal brengen. ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI niet veel van de studenten geleerd. Het enthousiasme van de amateurs heeft hen niet doen inzien, dat de inzet van een betaalde sportman nog beter moet zijn. Vertrouwen Toch heeft de moeizaam Nederlands sprekende Milan Nicolic vertrouwen in de toekomst van P.S.V. „Bij de voetbal training let ik vooral op het goede sa menspel en de techniek. Misschien dat het er dit jaar nog niet helemaal uit komt, maar dat is toch altijd de basis voor het succes. We hebben nu een ploeg met talentrijke jongens, waarvan een groot deel nog echt goed op elkaar ingespeeld moet raken. Het is alleen zo jammer, dat we tegen ploegen die ge woon slechter zijn in de normale ver houdingen hebben verloren of gelijk ge speeld." „Maar let maar op", zegt Nicolic, „P.S.V. gaat zich herstellen. Een kans om kam pioen te worden hebben we dit jaar niet meer, maar we komen wel bij de eerste vier. In het deel van de competitie dat nog komt is geen enkele ploeg, ook Ajax en Feijenoord niet, voor ons te sterk. Zie maar eens hoe mijn jongens tegen Ajax speelden. Ze waren gewoon sterker en ze verloren helemaal onverdiend. Zo'n serie nederlagen haalt het moreel omlaag, maar ze hebben nu weer goede moed, want tegen het sterke Ajax heb ben ze gezien dat ze het net zo goed kunnen. En dat zullen de andere clubs nog wel ervaren ook!" WIE REKENT LAAT EDE - -TELEFOON 108380) 1 00 S0 bracht, dat de grote massa gewend Is geraakt aan de kunstmatig laag gehou den huren en dus begrijpelijkerwijze maar niet ineens het dubbele bedrag normaal kan vinden. Cijfers Laten we er van uitgaan, dat het te be leggen geld 6 °/o rente op moet brengen. Dat kan de geldbelegger thans overal elders gemakkelijk krijgen. Stel verder dat het huis 70 jaar meegaat, dan komt er rond 11 '2 °/o per jaar bij voor afschrij ving. Wanneer we de vaste lasten en de onderhoudskosten op 2V2 per jaar stel len, dan komen we in totaal op 10% van de bouwsom per jaar. Dat betekent dat een huis van ƒ30.000,moet op brengen: ƒ3.000,huur per jaar. Wan neer de grond dan nog eens 5.000, kost, 6% per jaar, dan wordt de totale huur 3300,per jaar ofwel 275,per maand, ofwel ƒ63,50 per week! Uiteraard is dit ietwat globaal. De huis eigenaar lijdt geen verlies door de geld waardedaling, waartegenover staat dat degene die obligaties koopt vermoedelijk wel meer dan 6 rente kan krijgen en bovendien zijn bezit gemakkelijker voor een deel te gelde kan maken als de nood aan de man komt. Ongeacht bijkomstigheden mag men dus stellen dat 10% van de bouwsom het bedrag is, dat een eigenaar-bewoner ver woont. Of hij van de koopsom heeft ge leend en de rente op tafel moet leggen of dat hij eigen geld bezat, waarvan hij nu de rente mist, is daarbij onverschil lig. Moraal Dat hij door de geldwaardedaling geen verlies lijdt, zoals degene die ieder jaar ziet dat hij voor zijn spaarbanksaldo weer minder kan kopen dan het jaar tevoren, komt tot uiting in de prijsstij ging van zijn huis, waardoor bij te zij ner tijd waarschijnlijk een „winst" kan maken, die niet eens een echte winst is, doordat hij bij verkoop slechtere guldens terugkrijgt, dan hij bij aankoop heeft neergelegd. Wat is nu de moraal? Wij durven het niet te zeggen. Wij zijn het met de re gering eens, dat het zo niet langer kon, maar wij zijn ook niet enthousiast over de middelen die nu worden toegepast. Doch zolang wij niet zelf een duidelijk betere oplossing weten, durven wij niet te oordelen. SriIRIKSMAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Het is genoegzaam bekend, welk een warboel van ongerechtvaardigde en wil lekeurige verschillen het „huurbeleid" ij) de loop der jaren heeft doen ontstaan. Huurbeperking, huurbescherming, huur subsidie hebben tot gevolg dat vele jon ge gezinnen relatief hoge huren moeten betalen voor kleinere, soms slechter ge bouwde huizen, terwijl vele ouderen voor lage huren wonen in ruime, goedge bouwde. vooroorlogse huizen. Zij zouden vaak wel naar kleinere huizen willen, als die maar niet zoveel duurder zou den zijn. Een ander gevolg is dat gesubsidieerde woningen worden bewoond door mensen met zodanige inkomens, dat voor hen die subsidie niet was bedoeld. Een sub sidie, niet ten laste van de overheid, doch ten laste van hun medeburgers, via de overheid. Soms worden zij voorge steld als parasieten, die maar lekker goedkoop blijven zitten. Maar hoevelen van hen zouden niet graag een hogere huur betalen voor een ruimer en beter huis? Dat is niet te vinden, doordat het zelfde huurbeleid meebrengt, dat het voor een geldbelegger onaantrekkelijk is zijn geld te beleggen in woonhuizen voor de verhuur. Een zweep De huurliberalisatie zal ongetwijfeld een eerste stap zijn op de moeizame en pijn lijke weg terug naar meer normale om standigheden. En de huurbelasting zal, naar het zich laat aanzien, daarbij de zweep zijn die voor de nodige snelheid moet zorgen. De eerste gedachte daarbij is, dat de meer draagkrachtigen toch tenminste on geveer 10% van hun inkomen voor het wonen moeten besteden. Dat is dan nog maar een eerste stap, want aan de hand van huren in het buitenland en in ons land van voor de oorlog, kan men stel len dat normaliter 15 a 20% van het inkomen voor het wonen zal worden besteed. Men zal dan als regel ook be ter wonen. Het voornemen van de regering houdt nu kortweg in dat als huurbelasting wordt gegheven wat men minder aan huur betaalt dan die 10 Kinderaftrek Een verfijning is daarbij nog aange bracht: voor ieder kind wordt de hef fing met 10% verminderd. Dus bijv.: A heeft een inkomen van ƒ20.000,hij heeft twee kinderen voor aftrek en be taalt voor zijn woningwetv/oning ƒ80, huur per maand. Dan luidt de bere kening: 10% van het jaarinkomen 2.900.betaalde huur 12 x 80, ƒ960,blijft over 1.040, af 20% af- 'rvoor Iwee kinderen ƒ208,zodat, de huurbelasting wordt 832. Of dat billijk is of niet? Wie zal daar- over oordelen, die niet weet hoe het j komt dat A n zo'n goedkope woning woonde en of A wel de mogelijkheid had een royaler huis te huren, ook al was hij bereid meer te betalen" I Pp gevolgen De gevolgen "an dit al'es zijn tot in j hun uiteindelijke uitweg* noen nog niet ie overzien, maar de ee—icactie van A zal ontgewiifeld zijn dot. als hij dan zoveel moet betalen, hij ook vel liever waar voor :i n geld zal hebben, d.w.z. een groter huis. En hij zal ius met recht overheid vragen: wijzig het hu'ube'eid Jan maa, zo, dat het mij n et :ege':i.;rii.-d onmo gelijk wordt zo'n doutd 'w-s te zbi- den. Dus:: bouw zelf duurdere hui -:n of maak bat althans en ander, die he' geld daarin wil beleggen, niet onaon trekkelijk, v/ant .k bon nu bereid betalen wat het kost. Het is de vraag of dat laats.e waar is, want het huurbeleid heeft tevens meege- Bij het voeren van een doeltreffende economische welvaartspolitiek stonden wij in vooroorlogse jaren steeds voor de geldmuur. Wij leefden nog in de sfeer van het geldautomatisme dat wij dankten aan de gouden standaard. Monetaire ope raties worden slechts in de tweede hand bij een proces van economisch gezond maken betrokken. Tegenwoordig lijkt het wel alsof operaties met de geldhoeveel- heid voorop staan. Enerzijds is deze gewijzigde opvatting juist. Zouden wij nog het geldautoma tisme aanbidden, dan zouden wij ver moedelijk met grote deflatie-krampen vechten, waarbij het Engelse voorbeeld van thans nog maar kinderspel lijkt. De waarde van het geld wordt bepaald door de verhouding tussen geldhoeveelheid en goederenhoeveelheid waarbij ook de snel heid waarmee het geld circuleert, een rol speelt. Dit waardebepalend proces werkt na tionaal maar ook internationaal. Hoe zeer, dat bleek onlangs bij de conferen tie van financiële experts te Londen, die het toekomstig internationaal betalings verkeer tot inzet had. Crisis voorkomen Wij weten reeds dat deze conferentie een bevredigend verloop heeft gehad. Het ging er om de wereldhandel en zijn ver dere ontwikkeling beter te beveiligen. Dat is van groot belang, want wanneer de internationale goederenhandel stag neert, leggen wij daarmee de basis tot een wereldcrisis. Uit de dertiger jaren is het nog bekend dat de algemene malaise in de wereld werd verergerd door de zelfstandige geldpolitiek, die elk land voerde. Met name als een land betalingsbalanstekor ten had, moest het zijn invoer sterk be perken omdat het geen buitenlandse be taalmiddelen genoeg had om de goede ren uit vreemde landen te betalen. Nu was daar door het bestaan van het Internationale Monetaire Fonds al het een en ander aan verbeterd. Een land in betalingsnood heeft bepaalde trek kingsrechten op dit fonds. Bij besluit van de jongste conferentie te Londen zijn deze trekkingsrechten op andere landen, zonder dat er dekking is. ver ruimd tot ongeveer het drievoudige. ïnflatiegevaar Het land op welks betaalmiddel een be roep wordt gedaan, moet echter maar zien dat het de benodigde middelen er gens vandaan tovert. Het gevaar van inflatie is door deze besluiten vergroot. Treedt er in het ene land een inflatoire beweging op, dan breidt deze zich spoe- die als een olievlek over de buurlanden uit. Daarom wensten de E.E.G.-partners voor Europa bepaalde zeggenschap om te voorkomen dat men voor ongewenste konsekwenties kwam te staan. Er is nu een regeling getroffen waarbij Bij de fijnste beschuit (met na- Tü'lr honing) de mooiste bussen (met prachtige schilderstukjes). Spaar de serie van drie. Uw bakker heeft een spaarkaart voor u. Bosstraat 5, telefoon 2643 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. voor toestemming tot extra trekking ten minste 85 der stemmen nodig is. De landen van de E.E.G. hebben samen 17 van de stemmen. Wanneer een der E.E.G.-landen dus voor uitbreiding van de trekkingsrechten is, wordt ons gehele werelddeel daarbij betrokken. Een reden temeer voor Europa om nog meer samen op te trekken. Het is duidelijk dat het inflatiemonster nog dichter voor de deur komt te liggen. Men dient dit niet te tragisch te zien. Door de uitbreiding van de handel, die een voordelig gevolg is van de regeling zal immers de wereldgoederenvoorraad ook sneller aanzwellen. En dat is een genezende kracht voor inflatie. Binnenslands Zagen wij internationaal groter inflatie - gevaar, ook nationaal blijven wij met dit probleem, voortdurend bezig. Het ziet er naar uit dat de begroting 1968 op nieuw prijsbewegingen brengt. Talrijke tekenen wijzen daar op. De grotere vrijheid aan het huurfront werkt prijsverhogend. De regering moet, door de toestand van 's lands financiën gedwongen, ingrijpende maatregelen tref fen om meer kosten door de burgerij te laten dragen. Allerlei subsidies zullen beperkt moeten worden. De invoering van een nieuw systeem van omzetbe lasting zal binnen enkele jaren de na tionale prijscourant aanzienlijk wijzigen. Een reeks eindprodukten zal de neiging vertonen duurder te worden. Een aantal investeringsgoederen zal in prijs kunnen dalen. Betrekken wij daar nu eerst de toekom stige doorwerking van de Kennedy-ronde bij, dan zal deze de invoer van een reeks artikelen naar Nederland gemakkelijker maken. De pryzen Deze beweging zal echter toch voor ons land beperkt blijven omdat wij nu al geen hoge invoerrechten kennen. Wan neer wij echter elders een reeks artike len hierdoor beter kunnen verkopen, moet dit op het binnenladse prijsniveau invloed hebben. Welke opvatting er economisch ook groeit uit de nieuwe miljoenennota, al gemeen is de verwachting dat met geld- operaties getracht zal worden de stroe ver lopende produktie op gang te hou den. Ook onze opvattingen met betrek king tot de ontwikkelingshulp zullen ons vervullen met inflatie-verwekkende plan nen. Er zal een zware wissel worden getrokken op het gezond verstand van de werknemersorganisaties om door on matige looneisen geen nieuwe inflatie- haarden op te roepen. Het is overduidelijk dat er zware prijs bewegingen op komst zijn. De houding van de beurswereld wijst daar ook op. Men reageert over het algemeen door wat meer kooplust te tonen voor aan delen dan voorheen. Dit wijst evenzeer op inflatieverwachting want de order- positie en de winstverwachting van veel bedrijven wijst niet in de richting van optimisme. Financiering Het aantal werklozen zal nog toenemen Een bijzonder aspect vinden wij in de uit prijswoelingen voortvloeiende finan cieringsmoeilijkheden van veel onderne mingen. Het wordt hoe langer hoe meer een kwestie van passen en meten om de likwiditeitsbegrotingen met juiste cij fers in te vullen. Snelle en ernstige schommelingen in het economisch leven eisen veel stuurmans kunst. Niet zozeer van de koopman, die voelt zich in zijn element. Maar meer van de financiers. Vooral waar het gaat om bedrijven met een eenzijdig pro duktiepakket. Niet alleen de consument eist thans assortimentsverbreding maar meer nog een doelmatig bedrijfsbeheer. In zo'n tijdsgewricht is een college van bestuurders, mits slagvaardig, dikwijls beter af met een veelzijdige visie dan de enkeling aan de top van de onderne ming. Vooral van de middenbedrijven zal in de komende jaren veel worden ge vergd. Mogen zij niettemin staande blijven terwille van een noodzakelijke diversiteit in het bedrijfsleven. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak meraokels blie bin dak van de week de knoop maor hep deurehakt. Heul ming leeve laang deejk de cen- te diek nie opmaok- te in un ouwe sok. Noeng maokte ik bar vaok meer op as ik zakcente kreeg van Kneliao, dus ut hep wel effe eduurt veur de sok heulegaor vol zat. Maor veurige maond was ut dan zo veer. Ik krieg um haost nie meer van de grongd zo zwaor istie eworre van al die cente en stuuvers. Waant jie begriep wel dat ut allegaor roodkoper was, mit af en toe un zille- vurstukkie. Noeng hak wellis ehoord van de boe- keweek en de week vant veilug vur- keer en de week van de footograafie maor van un spaorweek hak nog nie eheurd. Maor die istur ok. En deur de reeklaame die dur veur emaokt wier bink op ut ideej ekomme om ming sok naor de spaorbaank te bringe. Gart haad ut ming vreuger ok allis an- geraoje, maor assik teuge um zeej dat- tur zoveel banke op fles opgonge, sting ie mit z'n mongd vol taande. Ut was ming veuls te guvaorluk, stel je veur, Knelis in een klaap al zien cente kwiet, an ut een of aore goeie heertje. Maor noengk weer wa wiezer bin ewor re, en ut is effe goed bekiek, binktur behoorluk laot meej. En, Gart had ut ming wel uut prebere te leige, ut het ming ok nog cente op kenne levere ak ut eerder had edaon. Rente hiet dat, en das iets wat teugeswoordig nie veur de poes is. Ik was laot mit ming geld, maor nog nie te laot. Dur binne minse die un heule kwak geld in huus hebbe en ut in één keer binne kwieteraokt. Zie hebbe ut niet verloore, maor ut is ge pikt. Toeng zullie nie tuus waore of laoge te slape. Das dan netuurluk un bietje eige schuld, waant veul geld en jeweele mojje nie in huus hebbe. Veur- al as jie nie tuus blief. Noeng kenne die minse wel denke eer- lukhied duurt ut laangst, maor dur bin ne ok luu die zeige gao jie nie weg daan pakkik ie weg en da hiete dan dieve. In de kraant lees jie wellis over un diefstaal. De dieve hebbe dan ut heule huus overhoop ehaold, hebbe niks aores kenne vïngde dan de spaorpotjies van de kingdere en die hebbe ze mee eno- me. As die dieve noeng arruges tienduu- zend gulde pikke, die ope en bloot veur ut griepe leige, dan ken jie nog zeige datter om gevraogt wier. Maor om de spaorcentjies van kingdere mee te ne me, vink van die groote dieve bar kin- deraachtig. Af en toe griepe de pelis- siemanne wellis zo'n gapper, maor je hoort maor heul weinig was die luu veur straaf kriege, toch bink wel be- niewd. Assik rechter was zouk ut wel weete. Ik zou zo'n vent net as in de tied van Karei de Groote mit zijn hoofd in un schaandblok zette en um daor un tiedje, beveurbeeld veur ut gemeentehuus, te kiek zette. Ut liek ming toe dat die dieve dur daan eerst nog wellis ovur zouwe denke veur zullie mit durluu tengels an un ander mans spulle gaon zitte. In elluk gevaal weete die maane noeng dazze bie Knelis nie meer hoeve te weeze. Ik hep gin cent meer in huus. En jeweele binne dur ok nie of ut zouw Kneliao motte weeze, maor die bringe zullie heul gauw terug waant die is veuls te eerluk. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. De jeugdwerkloosheid is nog niet opge lost. Dat kan nog lange tijd vergen. Maar in die tussentijd kan een deel van de jonge werklozen toch wel nuttig werk verrichten. In de eerste plaats kunnen er werkloze jongeren stukken ongebruikt terrein egaliseren, zodat ze een tijd bruikbaar zullen zijn als sportvelden. Die houden dan weer een deel van de jeugd van de straat Anderen kunnen worden in geschakeld om een nuttige taak te ver- \-ullen bij oversteekplaatsen en gevaar lijke kruispunten. De politie zal ze graag terzake instrueren, zodat ze kin deren en ouden van dagen en invaliden kunnen helpen. Vervolgens zijn er nog tal van nuttige en noodzakelijke kar weitjes in de gemeenten op te knap pen, waarvoor momenteel geen mens gevonden kon worden en die toch eens verricht moeten worden. Zelfs een aan tal bedrijven kan er tijdelijk wel wat hulp bij gebruiken. Met een beetje goede wil kunnen er al vele jongeren een tijdje aan de slag. En wie weet, komt dan van 't een het ander. Nu de Duitse televisie opvallende suc cessen boekte met het oplossen van po litiezaken, die tevoren als onopgelost moesten blijven liggen, zullen ook de Nederlandse politie-autoriteiten zich wel eens gaan beraden over de han gende kwesties. Door een tekort aan mankracht zijn hier ook veel dossiers opgeborgen zon der dat de daders gevat zijn. Een an dere oorzaak is, dat de politiemannen teveel in auto's rondrijden, maar wei nig of geen contact meer hebben met de bevolking, zodat ze geen gesprek ken meer kunnen voeren die soms op eens een tip inhouden. Wij moeten ook in ons land meer open heid geven aan de onopgeloste misda den. Vooral veel moorden bleven onop gehelderd. Inplaats van een Ameri kaans detectivefilmpje is het verstan diger het publiek een ware geschiedenis voor te schotelen en dan de reacties van onvermoede getuigen te oogsten.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9