Soest toen - Soest nu DE HONGER WORDT NIET MOE speel goedexpositie WAT GEBEURT ER MEE Drukbezochte Voorlees wedstrijd met Surinaamse leestavond besloten Het oog gericht op Rusland en Cuba Dinsdag 31 oktober 1967 46e jaargang no. 82 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126156 P. Breevaart won Stam/Renault bingo-wedstrijd Dronken man in rozenstruik A. P. Gaasbeek verlaat de P.U.E.M. Ouderavond Tien jaar inspecteur Dierenbescherming Groothandel in gereedschappen geopend Pas op voor wisseltrucs Geslaagd SOESTER IOURANT Abonn. p. kwart. f 3,—, per post 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrtJdag ADOIIlb I». nVYai bi J U| |ILI l»U3t J v.uv^ju. .v»ww O v Russische raketten hebben niet alleen Egypte weer in een overwinningsroes gebracht na de onverhoedse aanval (uitval) op de Israëlische oorlogsbodem Eilath. Ze hebben ai eerder een „over winning" of althans een status quo be vochten. Cuba dankt zijn onafhankelijk bestaan aan de Russische raketten. Tenminste zo verklaarde Chroesjstjow in een merkwaardig televisie-interview aan de Amerikanen. De Rus had opzettelijk raketten naar Cuba gestuurd. Niet om er de V.S. mee te bedreigen. Hij had er tevoren re kening mee gehouden ze weer terug te halen. Hij had enkel voor dat terugha len van Kennedy de verzekering gekre gen dat deze geen actie tegen Cuba zou beginnen. En dat was zijn enig doel. Daar gelaten dat deze redenering wel zeer eenzijdig is, bestaat er voor het Kremlin nu nog maar weinig reden om trots te zijn op deze daad. Vele Rus sische politici gaan onderhand verlan gen dat Cuba maar veroverd was door de uit de V.S. gestuurde troepen die zo smadelijk verslagen werden in de Varkensbaai. Want Castro is voor Mos kou ongeveer zo onaangenaam aan het worden als Vietnam voor de Amerika nen. De Sowjet-Unie heeft zijn prestige ver bonden aan 't bestaan van Cuba en dat kost in de eerste plaats grote sommen geld om de economie een beetje op de been te houden. Het kan zich eenvoudig niet permitteren die hulp in te krim pen, want dan zou bij ieder die nog met enig respect opziet naar Moskou als kampioen voor de onderdrukten het geloof ontstaan dat Rusland zijn vrien den verraadt. Maar intussen pleegt Castro op die verplichting een heer lijke chantage. Reeds tijdens de conferentie van latijns- Amerikaanse solidariteit O.L.A.S. in Havana kwam Cuba met een motie om de Sowjet-Unie te veroordelen wegens zijn handelsbetrekkingen met dictatori ale regimes in Zuid-Amerika. De re gimes die volgens Cuba hun bevolking onderdrukken, waarom hier juist re voluties gestimuleerd moeten worden. Dat is juist wat Castro stimuleert, hoe wel de Moskou-gezinde communisten in Zuid-Amerika juist menen dat het onder deze omstandigheden beter is door normale politieke activiteit de macht in handen te krijgen, o.m. om dat dan niet door strijd de wankele economieën worden ontwricht waarvan de landen toch moeten leven. Boven dien liggen er de kansen om in die landen via de stembus tot de macht te geraken, meent Moskou. In het achterhoofd hebben de Russen daarbij ongetwijfeld dat de V.S. op hun erf waarschijnlijk ook tot militaire ac tie zullen overgaan, wanneer daar com munisten met geweld of door verkie zingsbedrog aan de macht proberen ta komen. Wanneer alles volgens het democra tische boekje gaat, kunnen de V.S. dat zeer moeilijk. Niet alleen omdat de af stand Moskou-Zuid-Amerika zo groot is wensen de Russen bovendien niet in een regelrecht conflict met de V.S. te komen: de twee supergroten hebben beide het besef - in het nabije oosten ook gebleken - dat de vrede het best gediend is als ze met een zekere over eenstemming handelen al hoeft dat nog niet met een uitgesproken akkoord sa men te gaan. Deze Moskouse politiek nu doorkruist Castro met groot elan, waarbij hij bo vendien willens en wetens de Chinezen in de kaart speelt. Zijn toegewijde twee de man sneuvelde al in de strijd tegen Boliviaanse regeringstroepen. Die strijd berokkende grote schade aan de onder grondse guerillataktiek, die de U.S.S.R. aan het opbouwen was in latijns-Ame rika. Weinig reden om Castro dankbaar te zijn. Maar toch zal Moskou geen nee kunnen zeggen als de Cubanen weer roebels nodig hebben om het hoofd bo ven water te houden op een eiland dat wat Kosygin betreft thans gerust weer een imperialistische dictatuur mocht zijn waarop men vanuit Moskou rustig kan schelden. KANTMAN. De bingo-avond, die Garage Stam en Renault Nederland vrijdagavond voor de leden van de Renault 4-club heb ben georganiseerd in het restaurant van het Soester Natuurbad, is geëindigd in een overwinning voor P. Breevaart van garage Stam. Met de heer G. Stam en een Amersfoortse Renault-bezitter moest hij spelen om de hoofdprijs, een foto toestel. De tweede prijs was derhalve voor de heer G. Stam en de derde prijs ging naar Amersfoort. De opkomst van de leden der Vrijbuitersclub Renault 4 was met tachtig personen een beetje teleurstellend. Maar gezelligheid maakte een heleboel goed, ook al viel halverwege de avond de door de Soester Politie Sport Ver eniging beschikbaar gestelde bingo-ap- paratuur door een technische storing uit. Het mankement was echter spoe dig verholpen. De vele prijzen, beschik baar gesteld door Renault Nederland en Garage Stam, bestonden voorname lijk uit auto-accessoires en boeken over de Renault-historie. Bingo-masters waren de heer Den Har- tog (S.P.S.V.) en de heer De Bruin. De deelnemers waren afkomstig uit Amers foort, Soest en Baarn. Mensen kunnen moe worden, werkens- moe, gevensmoe. Elk ogenblik duikt er een nieuwe nood op, rammelen er nieuwe bussen en wordt weer een nieu we actie ontketend. Het is niet eens zo verwonderlijk dat men gevensmoe wordt. Misschien is het eerder verwonderlijk dat er telkens op nieuw nog zoveel gulheid is. De honger wordt niet moe, de honger geeft geen krimp. Het spook van de honger regeert nog twee-derde van de wereld en laat zich (nog) niet verjagen. De anti-honger-actie is, helaas, actueler dan ooit. Alleen is het niet meer een kwestie van voedsel zenden naar hon gerende gebieden; het is steeds meer een zaak van structuurhulp, hulp in de meest uitgebreide zin dus. Kunstmest- zendingen behoren daartoe, maar ook landbouwcursussenirrigatiewerken, maar ook voorlichting aan moeders en toekomstige moeders. Het spook van de honger wijkt slechts tijdelijk voor scheepsladingen voedsel, het zal voorgoed moeten wijken voor de georganiseerde inspanningen van de door honger getroffen of bedreigde vol ken en de volken die allang niet meer weten wat honger is, in een groots programma van productieverhoging en industriële ontwikkeling. Het is moeilijk voor arme volken de achterstand van jaren in te halen, ver ouderde methoden te vervangen, nieuwe technische middelen te hanteren. Wij moeten geduld hebben met de fouten die onvermijdelijk gemaakt worden. Misschien hebben wij zelf ook schuld aan deze fouten? Die vraag is het over wegen waard. En wij mogen niet afla- Op de Beetzlaan werd zondagavond te midden van stekelige rozenstruiken een man aangetroffen, die daar kennelijk lag te slapen. Het bleek de uit Baarn afkomstige G. J. v. d. H. te zijn, die volkomen laveloos was en op het poli tiebureau in staat werd gesteld om weer wat op verhaal te komen. De vol gende morgen is hij nuchter weer heen gezonden. ten te helpen, moeten die hulp zelfs I belangrijk versterken. Het is niet al- leen een kwstie van leven of dood, voor hen die honger hebben, maar ook een kwestie van oorlog of vrede voor de hele wereld. Leven of dood voor de miljoenen die ondervoed en in nood zijn, oorlog of vrede voor een wereld, die te klein geworden is om nog plaats te bieden aan hongerende volken. Dat kan eenvoudig niet meer, en dat mag ook niet meer. Het is tegen de waar digheid van de mens, dat mensen leven in omstandigheden, die niets van deze waardigheid heel laten. Het is niet al leen de honger, het is ook de ellende, de uiterste armoede, de ziekte, de alge hele ontluistering. Wij kunnen dit een voudig niet negeren of werkloos toe zien, omdat wij het in de hand hebben er iets aan te doen. Wanneer wij mach teloos stonden, zouden wij alleen ons medelijden kunnen schenken. Maar wij staan niet machteloos. Wij hebben de middelen om aan deze onduldbare toe stand een einde te maken. Daarom klopt de anti-honger-actie op nieuw bij u aan. Kamerleden en ministers overleggen op hoog niveau over ontwikkelings hulp. Aan ons de eenvoudige en edelmoedige daad. Planning op lange termijn en hulpverlening langs officiële kanalen is zeker nodig en zal steeds meer nodig zijn. Dit zal echter alleen mogelijk zijn als de vrije welvarende volken de juis te instelling hebben. Die juiste instelling is het allerbelang rijkste. U kunt die tot uitdrukking brengen door daadwerkelijk deel te ne men aan de strijd tegen de honger in de anti-honger-actie. Daarwerkelijk dat wil zeggen, met de middelen waarover U beschikt. Zeker, het gaat om honge rende kinderen, om zieken, om gebrek- lijdende ouden van dagen, maar het gaat bovenal om de opbouw van een apparaat ,dat mensonwaardige toestan den onmogelijk zal maken. Uw bijdrage is welkom op postgiro 100200, Anti-honger-actie, Den Haag. Met ingang van morgen legt de heer A. P. Gaasbeek uit Soesterberg, die 35Vs jaar als meteropnemer-incasseerder in I Soest en Soesterberg bij de P.U.E.M. in dienst is, zijn werk neer. Gaasbeek werd op 26 oktober 1902 te Ingen, gemeente Lienden, geboren en na zijn aanstelling bij de P.U.E.M. kreeg hij Soesterberg als standplaats aangewezen. Hij is 65 jaar geworden en heeft de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Hij blijft in Soesterberg aan de Plesman- straat 34 wonen en hoopt lange tijd van zijn pensioen te mogen genieten. Vrijdagmorgen nam de directie van de P.U.E.M. in Utrecht afscheid van de heer Gaasbeek. De directeur, de heer ir. J. W. Bartels, die ook per 1 november de P.U.E.M. gaat verlaten in verband met zijn 65-jarige leeftijd, roemde de heer Gaasbeek om zijn nauwgezetheid, correctheid en vooral eerlijkheid. De P.U.E.M. verliest in hem een goede kracht. Ik hoop, aldus de heer Bartels, dat u nog vele jaren van uw welver diende rust mag genieten. Namens de P.U.E.M. ontving de heer Gaasbeek de gebruikelijke gratificatie onder envelop. Namens de collega's sprak de heer G. van Eldik, die mevrouw Gaasbeek bloe men aanbood. Ook de heer J. den Daas sprak Gaasbeek toe. Hij noemde hem een fijne collega, waarop men aan kon. Namens alle collega's mocht de heer Den Daas de heer Gaasbeek een nieuw he renrijwiel, een grote reiskoffer en een complete visuitrusting aanbieden. De scheidende incasseerder dankte voor de tot hem gesproken woorden en zei, dat het zijn plicht was eerlijk en trouw te zijn; daarmee komt men altijd nog het verst in de wereld. Ook dankte hij de directie voor de gratificatie en de collega's voor de fraaie cadeaus. In zijn woning aan de Plesmanstraat kwamen 's avonds vele vrienden afscheid nemen van de heer Gaasbeek. De leidsters en oudercommissie van de Openbare kleuterschool aan de Duin- weg organiseren op donderdag 2 no- vember des avonds 8 uur, in de school, een ouderavond. Behalve een te houden korte vergade- ring, zal mevrouw E. Blanken-Kunze, j consulente van het K. en O. een le zing houden met als onderwerp „Ziek zijn en spelen". Tenslotte zal de hoofd- i leidster, aan de hand van dia's, een verslag geven van verschillende festivi- I teiten, zoals palmpasenoptocht, paas- I mandjes zoeken, schoolreisjes enz. Afgelopen donderdagavond is in het Verenigingsgebouw de in het kader van de kinderboekenweek gehouden voor- leeswedstrijd besloten met een Suri naamse feestavond. Tijdens deze bijeen komst zijn door de presidente van de In twee jaar tijds droeg Nederland 9.000.000 af aan de Ver. Naties voor ontwikkelingshulp. Daarbij zijn nog niet geteld de bijdragen aan de ontwikke ling van de West en particuliere inza melingen als die voor de actie Eten voor India. Als de Staten-Generaal er mee accoord gaan, zal onze regering binnenkort nog 1.800.000 overmaken aan de V.N. Terecht oordeelt minister Udink, dat Nederland wel enig recht van spreken toekomt, als straks in New-Delhi de besteding van de fondsen wordt gere geld. Drs. B. J. Udink wil daar eens goed vertellen, dat er een behoorlijk plan van actie op tafel moet komen en dat er duidelijke normen dienen te worden gesteld. Gezien zijn rede in de alg. vergadering der Ver. Naties beseft onze minister van ontwikkelingshulp terdege, dat het fonds kortzichtig is ge weest en niet verstandig omsprong met ons geld. Minister Udink mag hier best eens stel len, dat Nederland geen miljoenen gaat weggooien en dat er eerst maar eens een internationaal project op tafel moet komen, alvorens wij verder geld in 't water blijven smijten. handen worden genomen, blijkt na wis seling, dat enkele biljetten uit het sta peltje zijn verdwenen. In voorkomende gevallen verzoekt de hoofdinspecteur van politie, onmiddellijk het bureau (tel. 4444) te bellen. In het Verenigingsgebouw is donder dagavond een drukbezochte speelgoed tentoonstelling gehouden, georganiseerd door de Stichting Samenwerkende Pro vinciale Utrechtse Verenigingen Het Groene, Wit-Gele en Oranje-Groene Kruis, in samenwerking met de plaat selijke kruisverenigingen. De expositie omvatte speelgoed, be stemd voor kinderen tot zeven jaar. De nadruk lag op het houten speelgoed, dat - zo lichtten de wijkverpleegsters Morgen zal het 10 jaar geleden zijn, dat de heer E. van Renswoud als inspecteur in dienst trad bij de afdeling Soest e.o. van de Dierenbescherming. In deze periode heeft de heer van Renswoud zeer veel voor de afdeling Soest gedaan en hij had het in het be gin niet gemakkelijk. Indertijd heeft hij het bestuur voorge steld het boekje Soester Dierenbelan gen uit te geven, waardoor leden en donateurs regelmatig op de hoogte ble ven van alle zaken de Dierenbescher ming betreffende. Hij heeft er ook aan bijgedragen het woord Dierenbescher ming beter tot de mensen te laten spreken en vele vooroordelen weggeno men en verkeerde opvattingen rechtge zet. Het bestuur heeft erg prettig met hem samengewerkt en hoopt, dat hij zijn krachten nog enkele jaren aan de afdeling zal kunnen geven. toe, voor kleine kinderen de voorkeur geniet boven plastic. Voorts waren een bouw- en constructie-afdeling ingericht, een afdeling boeken en spelletjes, een knutselhoek, waar de jeugd zich met klei kon uitleven, een hoek met waar deloos materiaal, eveneens ter inspira tie van de creativiteit, een poppenafde Tijdens de tentoonstelling werden de belangstellende ouders door wijkver pleegsters van een deskundige toe- en voorlichting voorzien. Vele ouders, die ijverig aantekeningen stonden te maken, bleken op deze expositie waardevolle ideeën te hebben opgedaan. Aan de Kerkstraat 36 heeft de heer Ph. C. van Vugt gisteren een groothandel in gereedschappen, loodgietersbenodigd heden, snijgereedschappen, bouten, moe ren, dommekrachten, vijzels en huis houdelijke artikelen geopend. In het geheel verbouwde en bijna opnieuw opgetrokken pand staat de heer Van Vugt 100 m2 ter beschikking voor zijn gereedschappen - zowel voor garage bedrijven als voor particulieren - en loodgietersbenodigdheden, uitsluitend bestemd voor installateurs. Een van de meest spectaculaire verbou wingswerkzaamheden was de opvijze ling van het dak over een hoogtever schil van anderhalve meter. Juist op het moment dat het dak zijn hoogste punt had bereikt, brak er een storm los, maar ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De hoofdinspecteur van politie te Soest deelt mede, dat de laatste weken in di verse plaatsen door personen van een zuidelijk type de wisseltruc wordt toe gepast. In de winkel vraagt men aan de cassière, een bepaald bankbiljet te wisselen. Wanneer men bij het openen van de lade een stapel bankbiljetten ziet liggen, grijpt men ze. Als de bank biljetten door de cassière weer uit hun Voor het autorijbewijs B.-E. slaagde A. Breij, opgeleid door Rijschool „De Soester", Laanstraat, Soest. jury, mevr. P. J. Oranje-Entink de prij zen aan de winnaressen van de voor- leeswedstrijd uitgereikt. Tevens moest zij tot haar spijt mededelen, dat de Soester winnares er niet in was ge slaagd, de landelijke finale te bereiken. Op de halve finale te Amsterdam kwam Yolanda Maatman weliswaar goed voor de dag, maar slaagde er niet in. de eerste of tweede plaats te bezetten. Zij eindigde toch heel verdienstelijk als zesde. De op het programma staande films moesten vervallen, aangezien de opera teur onderweg met film en al was blij ven steken. Het Surinaamse orkest Guyana kostte het overigens niet veel moeite, om de bijna tweehonderd schoolkinderen de hele avond bezig te houden. De prijzen van de eveneens aan de kinderboekenweek verbonden teken wedstrijd werden uitgereikt door Jan Visser. P

Soester Courant | 1967 | | pagina 1