40-jarig E.H.B.O.-jubileum werd grootse manifestatie ziekenauto 5980 Erelid W. P. Hilhorst door H.M. de Koningin onderscheiden met zilveren medaille Orde van Oranje Nassau Soester vvedstrijdploeg eervol derde aaaiSBZmCMBBHEHl In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT LINCOLN HORLOGES DINSDAG 31 OKTOBER 1967 De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken heeft zaterdag onder zeer grote belangstelling het veertigjarig ju bileum gevierd. Talrijke gelukwensen en geschenken van hoofd- en districts- bestuur, zusterorganisaties en verte genwoordigers van Soester instellingen vielen de jarige ten deel. De festiviteiten begonnen 's morgens in het Verenigingsgebouw met een jubi leumwedstrijd, die de afdeling Soest met een eervolle derde plaats afsloot. Deelnemende ploegen waren die van de afdelingen Amersfoort, Baarn, Soest, Soesterberg, Zeist en Woudenberg. De deelnemers aan de wedstrijd werden geacht in het „café" Roeten aan de Steenhoffstraat no. 30 geconfronteerd te worden met twee slachtoffers van een ruzie. Twee handelaren in oude metalen wa ren het niet eens kunnen worden over prijs, alsmede een door Toni Boltini geschonken beker. Bovendien bleek de heer Tolboom ook de hoogste waarde ring van de jury als leider te hebben gekregen, zodat hij uit handen van dr. W. J. Schutte tevens nog een tweede beker en een foto-toestel als persoon lijke prijs in ontvangst mocht nemen. in het bijzonder de heer Van Diermen noemde. „U hebt weer voor een paar levensechte slachtoffers gezorgd. De vo rige keer had U het zo echt gedaan, dat men een paar weken later vroeg of de slachtoffers nog leefden". Tussen de wedstrijd en de om drie uur beginnende receptie was nog juist tijd dat verkeersongevallen zeer ongeregeld plegen voor te komen"), meende, dat het samenspel tussen de E.H.B.O., de politie en het ziekenhuis bijzonder goed is. Mr. Bentinck constateerde, dat de E.H.B.O. een groot aantal leden achter zich weet, „ofschoon het er altijd nog te weinig zullen zijn". Vervolgens richtte de burgemeester het woord tot de heer W. P. Hilhorst, sinds de oprichting van de Soester E.H.B.O. bestuurslid van de afdeling. „U hebt de vereniging helpen opbouwen en bent de afdeling door de soms wel eens moeilijke jaren trouw gebleven. Vaak begint men met veel enthousiasme, maar als er later eens wat moeilijkheden dreigen, verflauwt het enthousiasme niet zelden en trekt men zich terug. Dat is bij U niet het geval geweest". De waardering hiervoor bleef dan ook niet tot Soest beperkt. Als blijk van koninklijke waardering voor het zeer vele werk, dat de heer Hilhorst veertig jaar lang van de Soester E.H.B.O. heeft verricht, mocht hij uit handen van de burgemeester de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Vervolgens sprak de heer J. Freriks na mens het hoofdbestuur. Hij bood de jubilerende vereniging een herinne ringsvaantje voor de prijzenkast aan, terwijl de heer Hilhorst voor zijn be toonde trouw en ijver in het belang van de E.H.B.O. een oorkonde ontving. Een speciale onderscheiding voor een 40-jarig jubileum kent de landelijke ver eniging namelijk niet. Het hoofdbestuur bleek ook op de hoog te te zijn van het 25-jarig lidmaatschap van de heer W. J. van Diermen, die ook als leider van de Lotus-groep Utrecht veel bekendheid geniet. De heer Van Diermen heeft trouwens in landelijk op zicht al ruimschoots zijn sporen ver diend. Daar de heer Van Diermen in middels zo'n 25 jaar zijn slachtoffers „maakt", werd hij voor zijn jubileum en al deze verdiensten onderscheiden. Namens het hoofdbestuur kreeg hij de Dr. C. B. Tilanus draagpenning aange boden. Dr. H. J. de Waal-Malefijt sprak als voorzitter van het district Utrecht van de E.H.B.O.. In aanwezigheid van al zijn mede-districtsbestuurders zei de heer De Waal Malefijt, dat het de Soes ter afdeling bijna altijd voor de wind was gegaan. Hij noemde de afdeling Soest een voorbeeld voor vele andere afdelingen in den lande. De districts voorzitter constateerde verder, dat er door de Soester E.H.B.O. (helaas) al heel wat werk moest worden verricht aan de grote verkeerswegen. Hij liet zijn lovende woorden vergezeld gaan van een envelop met inhoud. De heer J. R. van Poppelen feliciteerde het E.H.B.O.-bestuur namens het be stuur. de raad van toezicht en directie van de Coöperatieve Raiffeisenbank. Hij zei, dat de bank de gewoonte heeft om bij een eigen mijlpaal ook anderen in deze vreugde te laten delen. De Raiffeisenvreugde werd dit jaar veroor zaakt door het bereiken van de twintig miljoen gulden aan spaargelden. Of schoon de bank in dergelijke gevallen meestal personen in de vreugde wil laten delen, werd deze traditie ditmaal rloorbroken en was de E.H.B.O. de ge- Eén van de mooiste momenten van zijn leven beleefde de jubilaris \V. P. Hilhorst. In het byzün van z^n echtgenote en al zijn kinderen ontving hij uit handen van burgemeester S. P. Baron Bentinck de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau voor zjjn veertigjarig bestuurslidmaatschap bij de Soester E.H.B.O. graag te willen missen. „In de loop der jaren zijn door de E.H.B.O.-ers al vele mensenlevens gered, terwijl men in tal rijke andere gevallen het lijden heeft kunnen verzachten". Zijn bijdrage in de reeks geschenken bestond - namens de docenten - uit een set wond-model- len. De heer A. H. Smit kwam als voorzitter van de Winkeliersver. „Soest" met een al enkele jaren geleden gereserveerd douceurtje van duizend gulden aandra gen, bestemd voor een mobilofooninstal latie op de ambulance. Het ziekenfonds Amersfoort en Omstre ken was vertegenwoordigd door de heer J. v. d. Bunt. Hij prees de afdeling om de zeer verantwoorde exploitatie van de ziekenauto. Naar zijn mening neemt de Soester E.H.B.O. een zeer vooraan staande plaats in de provincie in, als eerste na de Amersfoortse G.G. en G.D. De heer Verwoerd sprak als bestuurs lid van de Amersfoortse zuster vereni ging. Hij offreerde twee ingelijste foto's van de eerste ziekenwagen van de Soester E.H.B.O. uit 1936. Voorts wees hij op de moeilijkheid, vooral voor de voorzitter van de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer), Wethou der K. de Haan, de raadsleden mevr. S. M. Polet-Musler, J. K. de Bruin en J. H. Hom, de heer C. van de Breemer, directeur van de Raiffeisenbank, de he ren W. en J. F. Groart namens de Soes ter Brandweer, de heer B. W. Kolthof namens S.V.V., de heer M. Wilhelm na mens S.E.C., de heren J. A. Vonk en P. Hom namens B.D.C., de heer Van Bol huis, directeur van het postkantoor Soest, de heer J. Steenbakkers namens B.D.C. Handbal, de heer Th. Kok van IJsvereniging Peters Baan, alsmede ver tegenwoordigers van R.K. Instuif Jong Soest, Oranje-Groene Kruis en vele an deren. Na de receptie was in zaal Zuid de tafel gedekt voor een intiem diner, waaraan aanzaten de bestuursleden met hun resp. echtgenoten, de artsen-docen ten met hun ega's, de leden van de Soester wedstrijdploeg, en de leden van het Hoofdbestuur en Districtsbestuur. De jubileumviering is 's avonds beslo ten met een grote feestavond in de grote zaal, welke op grandioze wijze Enigszins verbouwereerd kijkt voorzitter Schutte naar de prachtige lichtkast met anatomische platen, die hem werd aangeboden door de dames C. J. Verkade-Both (links) en mevr. C. E. Beens-Maas (rechts) Beide dames zijn kader-instructrices van de afdeling Soest en b(j monde van mevr. Verkade werd dit kostbare cadeau namens de leden aangeboden. Het voltallig bestuur staat gereed om zich, naar later bleek, aan een lawine van lofuitingen te onderwerpen. V.l.n.r. voorzitter dokter W. J. Schutte, secretaresse mevr. C. van Kooten-de Zoete, penningmeester W. P. Hilhorst, 2e penningmeester W. J. Hilhorst, 2e secretaresse mevr. E. J. M. Kraal-Jongsma. de commissarissen van materiaal C. E. Barends, P. A. van Leeuwen en mej. M. van Herwaarden en algemeen secundis H. E. J. Smit. een rekening en hadden ruzie gekre gen. Het begon met vuistslagen, maar naarmate de strijd vorderde werden er messen getrokken en ook gebruikt. De vechtpartij zelf bleef het publiek uiteraard onthouden, zo niet de bloe derige gevolgen: een doorgesneden polsslagader van de ene handelaar en een steek in de buik bij de ander. Deze vertoont tevens de verschijnselen, die op een shock wijzen, doch die door de wedstrijddeelnemers overigens moest worden vastgesteld en op passende wij ze diende te worden behandeld. Is er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier De deelnemers (drie E.H.B.O.-ers, waar onder een leider of leidster) werden allen met de slachtoffers geconfron teerd. De aard van de verwondingen moest dus eerst worden vastgesteld, hetgeen voor de meeste ploegen weinig problemen opleverde. De wijze van be handeling liep echter nogal uiteen, even als trouwens het tempo, waarin ge werkt werd. Alleen de ploeg van Soest, bestaande uit de dames mej. R. Rasch (leidster), mevr. Lipsius en mevr. Wie mans) slaagde erin, een van de slacht offers op een brancard te brengen en af te voeren. De snelheid was evenwel ten koste van de nauwkeurigheid gegaan. Dokter Rip, die de verrichtingen van de E.H.B.O.-ers en -sters op de voet volg de, kwam na afloop tot de conclusie, dat de slagaderlijke bloeding van het ene slachtoffer niet alleen in verschil lende gevallen onjuist, maar door bijna alle deelnemers nogal stiefmoederlijk was behandeld. De shocktoestand werd door de deelnemers volgens dokter Rip wel herkend. De snelheid van werken liet naar zijn oordeel wel wat te wen sen over. Geen van de ploegen had aan de vijftien ter beschikking staande mi nuten voldoende om de slachtoffers ge heel volgens de E.H.B.O.-regels te be handelen. De jury bestond uit de artsen mevrouw Kuipers en J. C. Rip, beiden uit Soest en J. Tekelenburg uit Baarn. De „slachtoffers", twee inwoners van Utrecht, die op voortreffelijke wijze anderhalf uur lang het medelijden van de bezoekers wisten op te wekken (daar toe mede in staat gesteld door de schminkkunst van de heer W. J. van Diermen), bleken naar de mening van de jury tenslotte bij de E.H.B.O.-ers van Baarn in de beste handen. Het Baarnse trio G. H. Tolboom (lei der), mej H. Mensink en mevr. R. v. d. Eshof behaalden met 266 van de 450 te verkrijgen punten de eerste plaats, t» weten een door H. M. de Koningin beschikbaar gestelde medaille als ere- Het team van Zeist eindigde met 242 punten op de tweede plaats hetgeen werd gehonoreerd met een door de ge meente Soest beschikbaar gestelde zil veren gemeentepenning en een door de Ren- en Toervereniging „Tempo" ge schonken beker. De E.H.B.O.-sters van Soest eisten een verdienstelijke derde plaats voor zich op. Zij behaalden 233 punten, goed voor een door de Soester Politie Sport Ver eniging beschikbaar gestelde beker. Mej. R. Rasch won bovendien de twee de leidersprijs: een lauwertak en reis- wekkertje als persoonlijk aandenken. De derde leidersprijs, een lauwertak en een stijlvolle kamerthermometer ging naar de leider van Amersfoort. De totale wedstrijduitslag was: 1. Baarn, 266 punten; 2. Zeist, 242 punten; 3. Soest, 233 punten; 4. Soesterberg, 266 punten; 5. Woudenberg, 192 punten; 6. Amersfoort, 122 punten. De kwaliteiten van de leiders beoor deelde de jury in de volgende volgorde: 1. Baarn; 2. Soest; 3. Amersfoort; 4. Zeist; 5. Soesterberg; 6. Woudenberg. De leiding van de wedstrijd was in han den van de districts-wedstrijdleider, de heer C. F. A. Knegjens uit Rhenen. Een woord van dank en een bijpassend aandenken schonk de voorzitter, dr. W. J. Schutte aan alle verdere medewer kers van deze wedstrijd, waarvan hij een voortdurende paraatheid eist, om- Het damesploegje van de afdeling Soest, dat in de jubileumwedstrijd een eervolle derde plaats veroverde, ontvangt uit handen van voorzitter dokter W. J. Schutte de prachtige beker, die beschikbaar was gesteld door de Soester Politie Sport Vereniging. V.l.n.r. mevr. Lipsius-Grol. mej. R. Rasch (leidster) en mevr. M. AViemans-Hendriks. Mej. Rasch behaalde ook de tweede leidersprijs een lauwer tak en een persoonlijk aandenken in de vorm van een reiswekkertje. voor een koffietafel voor bestuur, leden, genodigden en alle deelnemers aan de wedstrijd. Bij de aanvang van de receptie kondig den zich reeds een groot aantal spre kers aan, die met de in lovende be woordingen vervatte toespraken vrijwel de gehele receptie hebben beheerst. Burgemeerste mr. S. P. Baron Bentinck was de eerste, die de loftrompet over de jubilerende E.H.B.O.-vereniging stak. „U hebt een zeer succesvolle periode achter de rug, zij het niet zonder moei lijkheden. Maar in al die jaren bent U erin geslaagd, het ideaal van de E.H.B.O. hoog te houden". De burge meester zei, dat de E.H.B.O. zijn leden steeds in staat heeft gesteld thuis en op straat verantwoorde hulp te laten bieden, hetgeen de afdeling in de eerste plaats dankt aan de medewerking van de Soester artsen, die zich als docent beschikbaar stellen. Een geheel ander, maar niet minder op de voorgrond tredend aspect van de Soester E.H.B.O. noemde de burge meester de exploitatie van de zieken auto. „Het ziekenvervoer geeft in Ne derland nogal wat zorgen. In tal van plaatsen is geen ziekenwagen aanwezig of is zij te weinig paraat. Met de ex ploitatie van een E.H.B.O.-ziekenauto (uniek in Nederland) hebt U veel zorg van het gemeentebestuur afgenomen." De burgemeester, die er op wees, dat het gebruik van de ziekenauto zich niet beperkt tot het vervoer van zieken van hun huis naar het .iekenhuis („wat de gemakkelijkste taak is, omdat zij van tevoren wordt aangekondigd"), maar ook van verkeersslachtoffers („hetgeen lukkige. Hij bood het E.H.B.O.-bestuur een dia-projector met alle toebehoren aan, als hulpmiddel bij de opleiding van de nieuwe E.H.B.0.-(st)ers. Dr. H. J. Stroband vertolkte de ge voelens van de docenten en zijn col lega-artsen. Hij zei de hulp, die de E.H.B.O. in de vele gevallen biedt, niet Amersfoortse afdeling, om voldoende artsen als docenten te krijgen. Deze problemen vond hij tot zijn vreugde in Soest niet aanwezig. Verder voerden onder meer het woord mevr. C. v. Velzen-v. d. Kuilen en de heer Van de Ree, resp. namens de afde lingen Baarn en Zeist, de heer H. J. v. d. Dussen als directeur van gemeente werken en de heer W. J. van Diermen. De afdeling Zeist bood een skelet van een hand en een voet aan, de afdeling Baarn verrijkte de Soester E.H.B.O.- broeders en zusters met een verband- tas en de heer Van Diermen bood een beker aan voor de eerstkomende wed strijd. Last but not least bood mevr. C. J. Verkade-Both namens de leden van de afdeling Soest een lichtkast met anato mische platen aan, hetwelk door de voorzitter, vergezeld van een gevoelig dankwoord, als uniek hulpmiddel voor de opleiding werd aanvaard. Dr. W. J. Schutte zei in zijn dank woord tot de vele sprekers onder meer dat de opleidingsmogelijkheden en daar door de activiteiten van de afdeling beperkt zijn, hoewel ze kennelijk toch nog gunstig afsteken bij vele andere afdelingen in de omgeving. Hij was de artsen-docenten dan ook dankbaar voor hun bereidwillige medewerking. „De E.H.B.O. heeft een dienende taak. in de vervulling waarvan wij de idealen ver der hopen uit te dragen en op een hoger peil te brengen", aldus de E.H.B.O.-voorzitter. Overigens noemde hij het geen ver dienste van het bestuur om veertig jaar een vereniging te laten bestaan. „De verdiensten liggen bij de leden zelf". Tot de vele anderen, die het bestuur met het bereiken van deze mijlpaal hebben gelukgewenst, behoorden on der meer hoofdinspecteur H. G. Scholt- meijer en inspecteur G. D. H. van Wou denberg (overigens in zijn funktie als werd verzorgd door het 12 leden tel lende gezelschap „De Speeldoos" uit Gouda. Voor de aanvang van deze bijzonder geslaagde cabaret-avond zorgde Mej. M. v. Herwaarden met een persoonlijk ini tiatief voor een alleraardigst „incident". Geheel buiten het programma om nam zij de vrijheid de artsen-docenten, be stuursleden en instructeurs(trices) op het podium te roepen en hen, met een toepasselijk woord een herinnering aan deze jubileum-dag aan te bieden, in de vorm van een prachtige ballpen met toepasselijke inscriptie. Rest ons nog te vermelden dat de lei ding van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in handen was van de bekende heer R. ten Hove, die op de hem eigen wijze, op een voortreffelijke manier zorgde voor een goed en tijdig verloop van deze dag.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7