Soest toen - Soest nu LONDENS VERKAPT DREIGEMENT V.V.V.-nieuws Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers eontra rapport-Costen over geluidshinder VERKEERSREGELS IN BRAILLE NOU EN Het oog gericht op billijkheid STEEDS ROYALER Vrijdag 3 november 1967 46e jaargang no. 83 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Morgen weer spatbordenactie R.K. Instuif Dodelijk ongeluk in Soeslerberg te*. Jeugcltentoonstelling en ruilmiddag van de I.V. Philateliea, afd. Soest Gezin in Soesterberg half bedwelmd TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 P0LIT1ETEL. 4444 SOESTER(Ï)OURANT Aboiffi. p. kwart, 3.—. per post 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Engelse kranten hebben volgestaan met berichten wat Londen allemaal wel zou kunnen doen, wanneer president De Gaulle wederom met een veto belet dat Engeland lid van de E.E.G. wordt. Lon den zou kunnen beginnen met uit de N.A.V.O. te treden, Oost-Duitsland te er kennen, zijn troepen van het vasteland terug te trekken en met Moskou een regeling te treffen over Berlijn. En vervolgens zou logisch omdat de N.A.V.O. dan toch leeg is een nauwere aaneensluiting tussen de V.S. en Enge land kunnen beginnen, die dan beiden Europa's vasteland in hun eigen sop gaar laten koken. Zoiets zou vooral voor de Westduitsers hoogst onaangenaam zijn. Bonns internationale positie zou ver zwakt zijn, de hereniging van Duitsland kan dan helemaal worden afgeschreven, Berlijn blijft dan een onhoudbaar kleine rest westelijk gebied enzovoort enzovoort. Alles bijeen geen gering dreigement. Tenminste: een dreigement mag men het eigenlijk niet noemen. De berichten zijn geïnspireerd door wat Lord Chalfont zei tegen journalisten, zo maar als mijmering. Premier Wilson heeft er bondskanselier Kiesinger bij diens bezoek aan Londen niet mee ge confronteerd, noch is er officieel over gerept in Brussel. Geen bedelaar Wel heeft Wilson via Chalfont even dui delijk gemaakt dat niemand in de E.E.G. moet denken dat Londen alleen maar een bedelaar op de stoep is: het land heeft ook het vermogen iets onaangenaams te rug te doen als het weer wordt afge wezen. Wilson heeft weliswaar meermalen ge zegd dat hij voor Engelands problemen geen andere oplossing ziet dan een lid maatschap van de E.E.G., maar dat houdt ook in dat bij een eventuele nieu we weigering Londen inderdaad een heel nieuwe koers zal moeten zoeken. En waarom zou dat niet in bittere maatre gelen gebeuren alleen maar om de Euro- markt een onaangename streek te leve ren? In elk geval weet men nu in Bonn en elders wat Engeland terug zou kunnen doen. Een lichtelijke chantage, maar zo wordt politiek bedreven. En dat is dan een belangrijk verschil met vorige keer, toen dit alleen van Franse kant ge beurde. Ook ditmaal is Parijs daarin weer heel sterk. Weliswaar is er geen veto gekomen, maar minister Couve de Murville heeft namens De Gaulle om standig staan manipuleren met allerlei twijfels over het pond. Twijfels die ook de anderen wel voelen, maar die bij hen tot de conclusie leiden dat besprekingen moeilijk zullen zijn. Frankrijk wenst de opinie ingang te doen Morgen zal bij het politiebureau op nieuw een spatbordenactie worden ge houden, d.w.z. dat men gratis zijn ach terspatbord van zijn fiets of bromfiets kan laten schilderen en tevens zijn voer tuig op technische gebreken kan laten controleren. Enkele weken geleden werd reeds een dergelijke actie gehouden, toen echter op woensdagmiddag, waardoor velen wegens werkzaamheden niet in de gelegenheid waren om van deze service gebruik te maken. Om ook aan de wensen van deze mensen tegemoet te komen en omdat een dergelijke actie helemaal niet overbodig is, wordt zij morgen herhaald. Een onlangs door de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer G. D. H. van Woudenberg bij een rij wielstalling gehouden informele controle wees uit, dat nog heel wat fietsen en bromfietsen niet aan de voorgeschreven eisen voldoen. Het zou dus morgen storm moeten lopen bij het politiebureau. Men kan er terecht van tien uur tot half één en van half twee tot half vijf. De laatste tijd wordt ons nog al eens telefonisch gevraagd of de Efteling en Madurodam nog geopend zijn. Het lijkt ons wenselijk U, door middel van ons V.V.V.-nieuws te vertellen dat beide ontspanningscentra vanaf begin oktober gesloten zijn. De meeste rekreatieparken sluiten hun poort voor de winter. U kunt natuurlijk altijd naar Artis in Am sterdam of naar Blijdorp in Rotterdam gaan. Van dit laatste dierenverblijf heb ben wij een aardige folder, waarin U te vens wordt ingelicht over de voedertij den. Ook bij regenweer is er genoeg te zien en mee te maken, want zoals de folder zegt, vindt men er de planten- en vogelserres, het reptielenhuis, de Rivièra Hal met vele aquaria, het dikhuidenge bouw en het Dioramagebouw, dit alles dus binnenshuis. Avifauna is ook gedurende het gehele jaar voor een groot gedeelte geopend, zodat ook dit park op uw uitgaanslijstje kan staan. Voor wie ons vroegen naar de platte grond van de stad Amersfoort is hier het plezierige bericht, dat de nieuwe druk zojuist is verschenen. Deze mooie en duidelijke plattegrond kost 1, Onze aardrijkskunde- en kinderpakket ten zijn uitverkocht. Jammer genoeg kunnen wij voorlopig geen nieuwe meer samenstellen. Nogmaals maken wij U attent op de programma's van de Utrechtse en Baarn- se Volksuniversiteit en tevens op de bro chure van de Maatschappij tot Nut van *t Algemeen, afdeling Soest. Alle in druk verschenen gegevens zijn bij ons ver krijgbaar. vinden dat daarom maar liever niet met onderhandelingen begonnen moet wor den. En het voert vertragingsacties. Wel licht in de hoop dat Londen een tijds limiet gaat stellen die dan al vertragend kan verlopen. Want ook De Gaulle wil liever niet al te duidelijk als de veto- uitspreken naar voren komen, als hij het verkapter ook voor elkaar kan krijgen. Tenslotte heeft De Gaulle wel een zekere macht in het negatieve door nee te zeg gen, maar hij heeft ook wel eens het ja van de anderen nodig om iets positiefs te bereiken. Vandaar dat hij ook niet al te zeer tegen Duitsland in kan gaan. Tot dusver was de stemming in Bonn, dat men weliswaar Londen er graag bij had in de E.E.G.. maar dat men niet be reid was daarvoor al te onaangenaam te worden voor De Gaulle. Wilson heeft door zijn onofficiële woord voerder Chalfont wellicht bereikt dat de Duitsers nu een beetje minder slap te genover Parijs zullen zijn. Tenslotte heeft Wilson al eens gezegd dat hij geen nee als antwoord zou accepteren en hij is politiek geslepen genoeg om zo'n uit spraak ook gestand te doen. De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers heeft met grote verbazing kennis genomen van de inhoud van het rapport Costen inzake de te verwachten geluidshinder rond het vliegveld Schip hol, welk rapport afgelopen woensdag door de Tweede Kamer is behandeld. Evenzeer verbaasd is men over de aan bevelingen, die in het rapport worden gedaan. Naar de mening van de vereni ging is het probleem van de geluids hinder veel te zeer van de theoretische kant benaderd, onder voorbijgaan aan de praktische mogelijkheden. De. vereni ging van Nederlandse Verkeersvliegers is dan ook tot de conclusie gekomen, dat de aanbevelingen praktisch onuitvoer baar zijn. Een en ander zei maandagavond de heer G. de Winter uit Soest, oud-bestuurslid van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers en redacteur van het or gaan van de vereniging. Het rapport bepleit onder meer het tref fen van technische voorzieningen aan de vliegtuigmotoren, waardoor het geluid zoveel mogelijk wordt beperkt. Zondag a.s. 5 november is het de laat ste dansavond voor Prinsenbal vandaar dat de in bepaalde streken reeds zeer bekende band The Strange '66 is ge contracteerd. Men hoopt met muzikale medewerking van deze band een leuke en gezellige avond te organiseren. Men acht het raadzaam om op tijd te komen, in verband met de te verwach ten drukte. De zaal gaat open om half acht. Naar de mening van de heer De Winter is zulks vrijwel onmogelijk, behoudens enkele vernuftige voorzieningen, die reeds aan enkele toestellen getroffen zijn. Verdere maatregelen betekenen onher roepelijk een verminderd vermogen, het geen ten koste van de veiligheid gaat. Voorts wordt in het rapport als wense lijkheid aangegeven, het vliegen tot de meest gunstige uren te beperken. Een eenvoudig rekensommetje (de school- en slaaptijden in aanmerking genomen) leert, dat er dan per dag negen vlieg uren zouden overblijven, hetgeen de heer De Winter gezien de intensiteit van het huidige en in de toekomst nog te ver wachten vliegverkeer volkomen onmoge lijk achtte. ,,Het hele rapport is voor de vereniging een lachertje", zei hij. Overigens vroeg hij zich wel met verba zing af, waarom de Vereniging van Ne derlandse Verkeersvliegers, die immers zou nauw bij deze problematiek is be trokken, nimmer door enige instantie hierover is gehoord. „Een commissie uit onze vereniging bestudeert het probleem van de geluidshinder al sinds enkele jaren. Desondanks negeert men ons vol komen". Omtrent de beweegredenen hiertoe wilde de heer De Winter zich niet nader uit laten. Als zijn persoonlijke mening gaf hij evenwel te kennen, dat het rapport meer door politieke overwegingen lijkt ingegeven. Toch zijn er volgens de heer De Winter wel oplossingen. De meest eenvoudige zou naar zijn oordeel het verleggen van de vliegroutes zijn, hetgeen de bebou wing rond de nationale luchthaven zeer- zeker toelaat. In samenwerking met de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een bro chure samengesteld waarin alle verkeers regels zijn opgenomen, die van belang zijn voor blinde of slechtziende wegge bruikers. Deze Verkeerscode voor blinden (een uittreksel uit de door het Verbond vuor Bij een verkeersongeluk op de Amers- foortsestraat te Soesterberg is dinsdag morgen de 65-jarige mevrouw Wilhel- mina Lit uit Soesterberg om het leven gekomen. Zij had kort tevoren haar pen sion verlaten en wilde de drukke rijks weg oversteken. Vermoedelijk heeft zij daarbij onvoldoende op het verkeer ge let, waardoor zij werd aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Stoutenburg. Met een schedelbasisfractuur werd me vrouw Lit overgebracht naar het zieken huis De Lichtenberg te Amersfoort, viaer zij kort na aankomst is overleden. „De Bunt" gezien vanaf de spoorwegovergang aan het begin van de Ossendamweg, vyftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu. Veilig Verkeer en A.N.W.B. gepubliceer de algemene „Verkeerscode") verschijnt in twee edities. Voor de pl.m. 1700 blinden in ons land die het brailleschrift beheersen is een editie in braille gedrukt. Voor de slecht zienden is een zwartdruk Verkeerscode in extra grote letter verschenen. De beide edities worden gratis beschik baar gesteld; de braille-editie is inmid dels aan zoveel mogelijk blinden toege zonden, de editie voor slechtzienden kan worden aangevraagd bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Utrechtsestraatweg 79, Hilversum. Dat onze jeugd zich niet alleen interes seert voor sport bleek wel uit het grote aantal inzendingen (liefst 22 kavels) dat de bezoekers van de ruilmiddag op 28 oktober j.1. in ,,De Rank" konden be wonderen. Om ongeveer half vier werd de uitslag van de jury, bestaande uit de heren De Rooy, Kwant en Duijnker, bekend ge maakt en zo werd eenstemmig Clemens Metternich tot eerste-prijswinnaar uit geroepen. Om de jeugd in zijn hobby te stimule ren, werden alle kavels met een prijs gehonoreerd. De leider van de jeugd-af- deling, de heer Catsman, kon met genoe gen constateren, dat het enthousiasme van „zijn" jongens onder zijn bekwame leiding tot heel aardige prestaties aan leiding heeft gegeven. De bezoekers konden óók, door invullen van een formulier, meeraden naar de goede volgorde van de inzenders en hier was Jan Duijnker jr. de gelukkige win naar. Een zeer goede opkomst van bezoekers uit alle windstreken van ons land deed deze ruilmiddag zeker geslaagd zijn. Het bestuur zal dan ook volgend jaar op zaterdag 20 april 1968 opnieuw in „De Rank" een ruilmiddag organiseren. Twee leden van het gezin Bosma aan het Dorpsplein te Soesterberg zijn in de nacht van maandag op dinsdag min of meer bedwelmd geraakt, door dat de inhoud van een prullemand en de vloerbedekking was gaan schroeien. Mevr. Bosma had voor het naar bed gaan de asla geleegd in de prullebak. Vermoedelijk door een nog brandende sigarenpeuk is de inhoud 's nachts aan het smeulen gegaan, waardoor de meta len papierbak zo heet werd, dat ook de vloerbedekking aan het schroeien ging. Er ontstond een vette walm in het huis. Het drie-jarig dochtertje van het gezin werd echter op tijd wakker. Met hevige hoofdpijn maakte zij haar ouders wakker, die toen weldra ontdekten wat er aan de hand was. Ook de her Bos ma was toen al min of meer bedwelmd. Ofschoon de schade vrij gering was, heeft het dochtertje toch erger voorko men. Er is een nieuwe Nederlandse zegswijze ontstaan van slechts twee woorden, die zich helaas als gevleugelde woorden voortplanten. U kunt ze te horen krij gen na elke klemmende of beklemmen de vraag of kritische opmerking. U verspert de weg. Nou en? U bent te laat. Nou en? Bent U niet naar de kerk geweest? Nou en? Er komt iemand collecteren voor de slachtoffers van een ramp. Nou en? Het is al doorgedrongen tot de kinde ren. Je hebt je zusje geslagen! Nou en? En de kinderen vullen het vaak aan met de woorden die de ouders nog in slikken: wat zou dat? Wat kan mij dat schelen? Het is de verkeerde mentaliteit van de onverschillige. Als een kwajongen ons zo'n antwoord geeft, noemen we het een onbehouwen vlegel of een brutale vlerk. We zullen moeten oppassen met die woorden, liefst door zelf een ande re houding aan te nemen. Onze mede mens mag ons niet zo onverschillig la ten, dat we verbaasd „nou en" gaan denken als hij onze aandacht of onze medewerking vraagt. En als we de kin deren willen afleren zo ongemanierd te reageren, zullen wij zelf toch eerst het voorbeeld moeten geven en wat meer belangstelling of medeleven moeten be tonen Minister dr. Klompé heeft het voorne men geuit de vermakelijkheidsbelasting, waarvan de opbrengst de gemeenten ten goede komt, met ingang van 1969 af te schaffen. Eindelijk, zullen velen met ons verzuchten, want die vermake lijkheidsbelasting was een onding, een onlogisch iets. dat al vele initiatieven heeft vermoord. Waarom immers moet er belasting wor den betaald als men een of andere voorstelling wil bezoeken, iets wil be zichtigen of aanhoren ten vermake zo wel als ter lering. Als men een mooi boek koopt of een grammofoonplaat of een tas of een fraaie mantel hoeft voor deze „vermakelijkheid" toch ook geen extra belasting te worden betaald? Van lieverlede drong het tot vele ge meentebesturen wel door, dat stringen te toepassing van de vermakelijkheids belasting voor menig cultureel evene ment de doodsteek betekende. Voor zuiver culturele en opvoedende evene menten werd de belasting vaak sterk verlaagd en hier en daar zelfs afge schaft. Vooral voor amateur-uitingen op kunstzinnig gebied werd in vele ge meenten reeds vrijstelling of teruggave verleend. Maar voor bioscopen, schouw burgen, concerten, circussen en dans avonden werd over het algemeen nog het volle pond gevraagd, al gold niet in iedere gemeente hetzelfde tarief. De opkomst van de televisie maakte de vermakelijkheidsbelasting nog tot een groter paskwil en boosdoener. Voor een vrij laag bedrag per jaar mag men naar deze vermakelijkheid kijken, waar door het met twee maten nog sterker in het oog sprong. Die belasting viel te beschouwen als een soort straf op het bezoeken van tot ontspanning die nende activiteiten, die de toegangsprij zen opschroefde, dus invloed had op het bezoekersaantal en de voortzetting dier activiteiten vaak belemmerde. De onbillijkheid van die belasting, te genover vele andere vermakelijkheden die men zich zonder extra belasting kan veroorloven, maakt het haast onbegrij pelijk, dat er niet nog veel sterker te gen is gefulmineerd. Vooral sinds het gemeentelijk belasting gebied werd beperkt, hielden de ge meentebesturen aan de vermakelijk heidsbelasting vast, om o.a. daarmee toch nog wat extra in het laatje te krijgen buiten de toewijzingen uit het gemeentefonds. Toch is de opbrengst van die belasting, mede door de nood zakelijk geachte vrijstellingen en het verminderd bezoek aan bioscopen en andere voorstellingen nauwelijks meer bepalend voor het inkomsten- en uit gavenniveau van de gemeente. In de grote plaatsen telt het uiteraard wat meer dan in de kleine, doch in procen ten van de begroting uitgedrukt komt men soms nauwelijks tot één of enkele procenten. Maar vrijwel alle gemeenten kreunen om geld. Ze menen het verzorgingsnl- veau - zoals men dat uitdrukt - niet te kunnen handhaven als er niet meer in komsten verkregen kunnen worden. Dus moet de bevolking via belastingen en rechten toch maar zorgen voor wat ge meentelijke inkomsten. En er is geen gemeenteraad die het waagt eens een enquête te houden onder de ingezete nen om te vragen of men dit of dat werkelijk allemaal zo noodzakelijk acht en bereid is daarvoor meer te betalen. De politiek spreekt ook een woordje mee. Dus zal er ter vervanging van de in komsten van de vermakelijkheidsbelas ting straks wel een andere gemeente lijke belasting komen. Dat heeft minis ter Klompé reeds toegezegd en de ge meentebesturen zullen er straks wel gretig gebruik van maken. Er is altijd nog wel wat te verzinnen wat men zou kunnen belasten of extra belasten. Het volk zal zich, ongevraagd, ook daar weer bij neerleggen. De dames en he ren zullen het wel beter weten dan die gewone man, die alleen maar merkt dat de gemeenschap steeds meer van zijn zwaar verdiende geld nodig heeft. Ho pen we dat de nieuwe belasting althans van billijker instelling zal zijn. KANTMAN. Over enkele weken stapt Sint-Nicolaas weer van boord en zullen de ontelbare goede gaven reeds uitgestald staan in de welgevulde etalages. Nog meer arti kelen dan voorgaande jaren. Nog duur dere speelgoederen voor uw kinderen en nog meer luxe voor vader en moe der. De statistieken zullen straks wel weer aantonen, dat er dit jaar nog meer geld is uitgegeven aan kostbare ca deaus dan in 1966. De beangstigende vraag is, of we na Sint-Nicolaas allemaal zoveel gelukki ger zijn dan nu. Of dat we dan alweer denken aan de geschenken die we onze relaties met Kerstmis en de jaarwisse ling moeten geven en die ook elk jaar groter, duurder en opvallender moeten zijn Zouden we nu werkelijk niet kunnen afspreken, dat we het sober houden? Een aardige verrassing en een leuk ge dichtje kunnen de sinterklaasavond al gezellig maken. Kostbare cadeaus ma ken ook wel eens te veel indruk, of oefenen druk uit. Te grote relatiege schenken krijgen zelfs een nare bij smaak. Het zou voor de kinderen en voor de ouders beter zijn, als de statistieken eens iets zouden teruglopen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1