Auto-ongelukken jVOROt en hun oorzaken Landskampioenen amateurs verdienen ook bekertoernooi I. D.v.VUGT rptVeïiWMEEm WINDKRACHT 10 13,— verdienen Van Buuren/Bleeker bij aanrijding in Soesterberg Uw succes is onze reclame DE L00NVRIJHEID MISSER WERD SISSER Moderne wegen werken soms ongelukken in de hand Storm met een snelheid van 89-102 km per uur Tot morgenmiddag 6 uur Autorijschool Veel problemen moeten worden opgelost Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL Grote belangstelling voor lezing Soester Structuurplan Maria-kerk Baarn 171 processen verbaal in kernthema-actie Goed afgelopen Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" Medische dienst PREDIKBEURTEN ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENH0UWER R.K. Kerkdiensten VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 De verkeersmoloch eist over de gehele wereld een zeer hoge tol. Tienduizen den komen er per jaar bij verkeerson gelukken om het leven, honderddui zenden raken er gewond en hoeveel zijn er daarvan niet die voor hun ver der leven invalide blijven? De materiële schade loopt in de miljoenen, kortom alles bij elkaar eist het verkeer wel een zeer hoge tol van de mens. Het is daarom niet te verwonderen, dat over de gehele wereld naarstig gespeurd wordt naar de oorzaken van al die on gelukken. Hierbij schenkt de onderzoe ker per geval speciaal aandacht aan de details van het ongeluk. Ten eerste: wat is de oorzaak, ten tweede: wie en wat was de bestuurder, onder welke om standigheden zat hij achter het stuur; hoe is de weg. wat is de toestand van de auto waarin hij reed en zo zouden we door kunnen gaan. Bij elkaar krijgt men dus per ongeluk heel wat gege vens en die gegevens worden dikwijls weer statistisch gerangschikt en geven ons zeer interessante feiten en cijfer materiaal. Vooral in de Verenigde Staten wordt aan dit onderzoek veel gedaan. Er zijn wetenschappelijke instellingen en af delingen van universiteiten die zich hiermee bezig houden en de ontdekkin gen die men in de loop der jaren reeds heeft gedaan zijn dubbel en dwars de moeite waard. De gevaarlijke rechte Ijjn Zo is gebleken, dat de moderne auto wegen soms juist ongelukken in de hand werken. Het blijkt namelijk, dat chauffeurs die geruime tijd lange rechte stukken rijden, een groot deel van hun reactievermogen kwijt ra- "tandpasta ..Windkracht negen" waarschuwde de ra dio op 16 oktober jongstleden: de eerste najaarsstorm van 1967 was op komst. Het werd in een deel des lands zelfs windkracht 10. Wat is precies „wind kracht 9" en wat is „windkracht 10"? Volledig weergegeven zou de omschrij ving moeten luiden: windkracht negen volgens de schaal van Beaufort. Deze is in 1806 ontworpen door de Engelse ad miraal sir Francis Beaufort, die getallen waarden bedacht voor de diverse wind sterkten. Hij ging daarbij uit van het gedrag van een in die tijd bestaand type oorlogs schip een zeilschip uiteraard, en zijn windsterkteschaal kent twaalf klas- sificaties. Bij windkracht 4 bijvoorbeeld ziet men op zee kleine golven ontstaan waarbij zich vrij veel schuimkoppen vertonen; te land warrelen stof en papier van de grond op. Men moet goed onderscheiden tussen windkracht en windsnelheid. De kracht die de bewegende luchtdeeltjes uitoefe nen op een obstakel op hun weg een boom of een schip neemt natuurlijk toe naarmate de snelheid van de wind groter is. Maar de betrekking tussen kracht en snelheid is niet recht evenredig: de kracht neemt toe met het kwadraat van de snelheid. Anders gezegd: als de snel heid van de wind verdubbelt, wordt de uitgeoefende kracht verviervoudigd. Een tot drie keer toenemende windsnelheid resulteert in een negen maal sterkere kracht, enzovoort. De schaal van Beaufort loopt van nul (een windsnelheid van 0 tot 0,2 meter per seconde) tot twaalf (een windsnel heid van meer dan 32,6 meter per se- ken. Komen zij aan het einde van der gelijke lange rechte stukken voor een verkeersmoeilijkheid te staan, dan zul len ze in de meeste gevallen te traag en dus niet juist reageren, met als ge volg een ongeluk. Reeds is vastgesteld, dat het aantal on gelukken in een bocht na een zeer lang recht stuk groter was dan het aantal ongelukken in precies zo'n bocht na een kort recht stuk. Hier blijkt dus dat de lengte van het rechtg stuk wel degelijk van invloed is op het aantal ongelukken in de daarop volgende bocht. Bij moderne autosnelwegen wordt er daarom reeds toe overgegaan - ook al was dit in verband met het terrein niet nodig - lange rechte stukken te onderbreken door een flauwe bocht, waardoor de autobestuurder gedwongen wordt actief te worden en het hele lan ge rechte stuk dus gedeeld wordt in twee kortere rechte stukken. In wezen is het slechts een kleinigheid, maar het heeft zeer goede resultaten. In Neder land zien we dit uitgevoerd op het „Hazenpad" (de weg van Utrecht naar Arnhem) ten oosten van Veenendaal en de nieuwe rijksweg Amersfoort-Zwolle. Op de hoogte Ook het rijden op grote hoogte blijkt een ongunstige invloed op het reactie vermogen van de chauffeur te hebben. Hiermede hebben we in Europa vrijwel niet te maken, maar in Nieuw-Mexico, waar een lange autostrada, waarop be hoorlijk hard kan worden gereden, in zijn geheel op niet minder dan twee duizend meter boven de zeespiegel ligt, heeft men met deze moeilijke omstan digheid wel degelijk rekening te hou den. Het blijkt, dat op dergelijke hoog te de bestuurder dieper moet ademen om voldoende zuurstof te krijgen, zijn polsslag wordt sneller en hand en oog zijn minder zuiver. Een ander geval is het rijden van steeds hetzelfde traject. Men zou den ken dat dit juist een voordeel heeft, omdat de bestuurder langzamerhand el ke steen kent, maar dat is niet het ge val. Het traject gaat hem vervelen. Hij kent het door en door en zijn aandacht gaat juist verslappen. Wanneer zich nu een plotselinge moeilijkheid voordoet, reageert hij in de meeste gevallen ver keerd of te laat. Een tweede factor die ongelukken bevordert in het geval van regelmatig hetzelfde traject rijden, is de neiging van veel automobilisten om de kortste tijd die zij er over hebben gedaan als de normale rijtijd te re kenen. Er wordt dus steeds gejaagd en wanneer er eens een klein oponthoud is, wordt de snelheid opgevoerd tot meer dan verantwoord is. De kilometervreter Dan zijn er ook lieden die er een soort eer in stellén om zoveel mogelijk kilo meters per dag af te leggen. Staat hun record op 500 km op een dag, dan zien ze er niet tegenop om bij een volgende gelegenheid die zich voordoet er 600 of meer te rijden. kunt U als U zich als leerling aanmeldt bij LAANSTRAAT 20, TELEFOON 4685 IRISSTRAAT 67, BAARN, TELEFOON 02154-5085. Het is een vaststaand feit, dat een autobestuurder, afhankelijk van zijn li chamelijke conditie, na een bepaald aan- al kilometers rust nodig heeft, ja na enige van zulke trajecten eenvoudig niet meer in staat is op verantwoorde wijze een auto te besturen. Hij heeft dan de grens van zijn kunnen bereikt en moet een normale nachtrust hebben om weer capabel te zijn. Bij velen ligt die grens rond de 400 of 500 kilometer. De recordbrekers brengen dus zichzelf en anderen in ernstig gevaar en ook zij zijn oorzaken van verschillende zeer ernstige ongelukken. Dan is de conditie van vele wagens dikwijls ook oorzaak van ongelukken. Hoeveel wagens rijden er niet rond met banden die eigenlijk reeds vervangen dienden te zijn? Een klapband of slip pen kan de ergste gevolgen hebben. Hoe staat het met de remmen en de stuurinrichting van vele wagens? De verkeerspolitie ook in ons land kan er verhalen over vertellen die de haren te berge doen rijzen. Een sluipende moordenaar is de kool- monoxyde. Uitlaatgassen kunnen op de een of andere manier in de cabine ko men en vooral op lange trajecten de bestuurder en natuurlijk ook de passa giers suffig maken. Een onderzoek in Amerika wees uit, dat rond vier pro cent van de wagens, oude en nieuwe, aan dit euvel leden. Reclame kan nuttig ztfn! Velen zullen denken, dat autoradio's en reclameborden langs de weg de aan dacht van de bestuurder afleiden. Dat is betrekkelijk. Inderdaad kan dit het geval zijn, waar een automobilist een druk en moeilijk traject rijdt, maar ze zijn van grote positieve waarde wan neer de automobilist lange rechte stuk ken aflegt. De autoradio houdt hem bij zijn positieven, zo ook de reclamebor den langs de weg, wanneer ze zoals verwacht mag worden opvallend ge noeg zijn. Natuurlijk is het grote complex van factoren die oorzaak zijn van ongeluk ken nog niet uitgeput, maar het is een feit, dat met goede wil, verantwoorde lijkheidsgevoel en gebruikmaking van het moderne technische kunnen, veel van deze oorzaken kunnen worden weg genomen. Het verkeer zou dan veiliger worden en minder slachtoffers eisen. Het is onze menselijke taak, hieraan zoveel als in ons vermogen ligt mee te werken, want het gaat om vele levens, ook die van ons zelf, onze vrouw en onze kinderen. 1Am'1 langs de spoorweg terwijl drie andere Lfrie ZW£l3r2CWOnClCll wegen Soest als het ware in een vier- Bij een zeer ernstig verkeersongeluk op de Amersfoortsestraat te Soester- berg zijn woensdagavond oni omstreeks acht uur drie personen zeer ernstig ge wond geraakt. Voor het leven van één hunner wordt gevreesd. Op de Amersfoortsestraat stonden twee auto's tegen de as van de weg aan voorgesorteerd om linksaf te slaan. Een uit dezelfde richting komende automo bilist, de 34-jarige P. van H. uit Ach terveld passeerde deze wagens aan de linkerkant, waardoor hij terecht kwam up ae voor nei tegemoetkomende vei- keer bestemde weghelft. Op dat mo ment naderde juist een tegenligger. Bei de wagens kwamen met vrij grote snel heid frontaal met elkaar in botsing. De heer Van H. raakte bekneld in zijn wagen. De brandweer van Amersfoort is anderhalf uur bezig geweest om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Zwaar gewond is de Achtervelder over gebracht naar het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort. Ook de beide inzittenden van de andere auto raakten zwaar gewond. De 55-jarige bestuurder, de heer J. J. Maaskamp uit Emmen raakte eveneens in zijn auto bekneld, maar kon spoedig worden bevrijd. Zijn 54-jarige echtgenote, mevr. G. Maas- kamp-Sichterman werd uit de wagen geslingerd en bleef zwaar gewond op het wegdek liggen. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Amersfoort overgebracht. De toestand van mevr. Maaskamp, die onder meer een gescheurde nier had, is zorgwekkend. De auto van de heer Van H. botste ook nog tegen de voorgesorteerd staan de auto's, bestuurd door resp. de 30- jarige J. J. uit Nijkerk en de 35-jarige J. W. L. B. uit Maarssen. Hoewel hun auto's flinke schade opliepen, bleven de inzittenden ongedeerd. Het verkeer over de rijksweg is gerui me tijd gestremd geweest. Het verkeer uit de richting Utrecht heeft men ge durende anderhalf uur moeten omlei den. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid, dat de bestuurder van de in halende auto te laat de voorgesorteer de wagens heeft gezien en toen gauw een ruk aan zijn stuur heeft gegeven, waardoor hij op de linker rijbaan te recht kwam. De heer Van H. kon tot dusver nog niet worden gehoord. De secretaris van de voetbalvereniging Middelburg, de heer J. A. Fllpse, heeft er In het clubblad van z(jn vereniging al enkele malen op aangedrongen, dat het in vele opzichten goed en nuttig zou z(jn als er ook een Europees bekertoernooi zou komen voor de landskampioenen by de amateurs. Zijn vereniging behoort al verscheidene jaren tot de sterkste amateurclubs in ons land en werd het afgelopen seizoen voor de tweede keer landskampioen. Ook nu draait Middelburg weer zeer goed mee in de eerste klasse E. Het zou voor Middel burg dus interessant kunnen zyn wanneer er een toernooi komt waarin de lands kampioenen om de vierde Europese beker gaan strijden. We hebben al een Europees toernooi voor landskampioenen (amateurs en profs, naar de situatie in de verschillende landen), bekerhouders en clubs die toevallig in een stad wonen waar regelmatig een jaarbeurs wordt gehouden. Het idee van de heer Flipse verdient de nodige aandacht, vooral van de zijde van de K.N.V.B., die het ter sprake kan brengen bij de Europese Voetbal Unie. conde). In het eerste geval is sprake van Voor de clubs zitten er ongetwijfeld vele een windstilte en in het laatste geval spreken wij van een orkaan. De omrekeningstabel waarbij men de windsterkten van de schaal van Beaufort in relatie brengt tot de windsnelheden zoals men die tegenwoordig met weer kundige meetapparatuur nauwkeurig kan meten is opgezet door de Meteo rologische Wereld Organisatie. De windkracht wordt uitgedrukt als- volgt: 0: windstil; 1: flauw en stil; 2: flauwe koelte; 3: lichte koelte; 4: matige koelte; 5: frisse bries (vrij krachtig); 6: stijve br^es of krachtige wind; 7; harde wind; 8: stormachtig; 9: storm; 10: zware storm; 11: zeer zware storm; 12: orkaan. Sindsdien is het begrip windkracht of windsterkte, zoals Beaufort dat hanteer de, precies vastgelegd in aantallen me ters per seconde, waarbij de windsnel heid wordt gemeten op een hoogte van tien meter op vlak terrein. Uit bovenstaande blijkt, dat we van „storm" eigenlijk pas mogen spreken bij windkracht 9, die overeenkomt met een windsnelheid van 20,8 tot 24,4 meter per seconde (75 tot 88 km per uur). De „zware storm" die wij dinsdag 17 ok tober meemaakten, verplaatste de lucht met een snelheid van 24,5 tot 28,4 meter per seconde (89 tot 102 km per uur) en heet in de schaal van Beaufort wind kracht tien. Daarbij worden bomen ge veld en niet goed bevestigde daken van de huizen afgerukt. Daarboven treffen we alleen nog wind kracht 11 aan (met een snelheid van 28,5 tot 32 meter per seconde of 103-117 km per uur) en windkracht 12, waarbij de wind een snelheid heeft van 32,7 meter per seconde of meer (dat wil zeggen ten minste 118 km per uur). Verder gaat de windsterkteschaal van Beaufort niet. Maar deze is feitelijk al leen opgesteld voor gebruik op zee, dus aan de aardoppervlakte. Hogerop in de atmosfeer komen echter wel degelijk grotere windsnelheden voor, zoals piloten van stratosfeerbommenwer- pers in de tweede wereldoorlog tot hun verbazing bemerkten. Zij belandden ■teermalen in de z.g. straalstromen, die zich kunnen voortbewegen met snelheden van honderden kilometers per uur. prettige kanten aan, maar het zal onge twijfeld de nodige problemen opleveren. In onze westerse landen begint het al met de vrije tijd van de spelers. En dan moet een club dergelijke j-eizen als naar Spanje, Zweden, Schotland of Roemenië ook, kunnen maken. Dat is een dure zaak en alleen verantwoord wanneer er bij de thuiswedstrijden genoeg publiek komt, dat het geld daarvoor in het laatje van de penningmeester brengt. Pracht collectie: TRUIEN, JACKS, BROEKPAKKEN, SHAWLS, WANTEN. De grootste sportzaak van het Gooi. Nieuw Baarnstraat 39, Baarn, tel. 2490. Bosstraat 6, telefoon 2543 en Kerkstraat 51, telefoon 6621. Voor clubs met een goede accommodatie in het betaalde voetbal is het geen pro bleem, maar heel veel amateurclubs kun nen geen 10 a 20.000 toeschouwers op hun terrein krijgen. Dan kunnen ze na tuurlijk een stadion huren, maar het is de grote vraag of er dan genoeg mensen komen om dat voldoende te vullen, zo dat het rendabel is. Want uit de thuis wedstrijd moeten ook nog eens de on kosten worden verdiend, die met de uitwedstrijd zijn gemoeid. Internationaal contact Toch is het een bijzonder goed idee van de heer Flipse. Het moet mogelijk zijn, om minstens de proef op de som te ne men. Als dat slaagt, wordt het toernooi haast vanzelf groter en populairder. En het is juist goed als het initiatief van Nederlandse zijde komt, omdat ons va derlandse amateurvoetbal op internatio naal niveau niet veel te betekenen heeft. Daarom zal iedereen er van overtuigd zijn, dat het de Nederlandse kampioen niet primair om succes te doen zal zijn. Voor het amateurvoetbal is het in ons land echter wel van heel veel belang, dat er voldoende internationaal contact is. En daar ontbreekt het nog wel eens aan. De Oosteuropese landen komen voor het dilemma te staan als er een Europa cup-toernooi voor amateurkampioenen komt, dat zij zullen moeten kiezen tus sen het Europacup-toernooi I (prof- landskampioenen) en IV (amateurs). Zij immers rekenen hun spelers de amateur- status toe, terwijl zij in feite semi-profs zijn. De Oosteuropese topvoetballers werken gewoonlijk een halve dag, krij gen voor een hele dag uitbetaald en de andere helft van de dag kan aan voet baltraining worden gewijd. Amateurstatus De heer Flipse komt ook wat betreft het probleem van de Oosteuropese amateur- kampioenen met zijn idee op het juiste moment, want om de Oosteuropese voet ballers de amateurstatus te geven, moet worden gehandeld naar de richtlijnen van het Internationaal Olympisch Co mité. Deze richtlijnen zijn nog geen half jaar geleden opnieuw opgesteld. De Oosteuropese landen worden echter met een dergelijk toernooi voor het blok gesteld een scheiding te maken tussen hun competitie voor niet-betalende top clubs, waarvan de spelers vele facili teiten krijgen van hun bedrijven, en tus sen de clubs, die werkelijk het pur-sang amateurisme van weleer hebben, zoals het bij onze amateurs ook is. Als laten we zeggen Middelburg als Ne derlands kampioen bij de amateurs deel neemt aan het voorgestelde Europacup- toernooi voor amateurs, dan zal het be stuur van de succesvolle vereniging uit de Zeeuwse hoofdstad moeten zorgen met de werkgevers van haar spelers tot een accoord te komen. Het ligt vror de hand, dat deze wedstrijden op woensdag worden gespeeld en bij een thuiswed strijd is het dan op z'n minst nodig, dat de spelers dinsdagavond een lichte trai- seerd, want het is een heel goed idee, omdat internationale wedstrijden een be langrijke invloed hebben op de verbe tering van het spelpeil bij onze ama teurs. Dat hebben de Europacup-toer nooien voor onze semi-prof clubs wel bewezen. Bovendien kan zo'n toernooi heel interessant zijn, omdat de krachts verhoudingen tussen de landen ongetwij feld heel anders liggen bij de amateurs als bij de profs. De heer Flipse is, op dit idee voortbor durend, ook gekomen tot het voorstel om de Nederlandse kampioen bij de ama teurs deel te laten nemen aan de beker competitie van de semi-profclubs. Wel licht zou dit kunnen worden uitgebreid tot de afdelingskampioenen van de eer ste klasse amateurs, zes in getal. Ook al weer voor de spelpeilverbetering bij de amateurs en bovendien levert dit de mogelijkheid op om het verschil in sterk te tussen de zes afdelingskampioenen van de amateurs en de semi-profclubs uit tweede, eerste en eredivisie globaal te meten. Juist omdat we heel wat zien in de door de heer Flipse gelanceerde ideeën, doet het ons deugd, dat het voetbalweekblad Voetbal International er interesse voor toont en samen met de secretaris van Middelburg zijn voorstellen nader wil uitwerken. Daardoor bestaat de goede kans, dat er bij de clubs en de K.N.V.B. een discussie over los komt, die tot reeële voorstellen aan de Europese Voet bal Unie kan leiden. De directeur van gemeentewerken van Soest, de heer H. J. van der Dussen sprak maandagavond in het wijkge- bouw Emmakerk voor leden en geïn- troduceerden van Het Nut. Meer dan honderd bezoekers gaven blijk van hun belangstelling over dit onderwerp. Wanneer men de historicus ziet als de man, wiens geest wordt bezig gehouden door wat niet meer is, en de plano loog als de man, die zich bezig houdt met wat nog niet is, maar die met ar chitecten, ingenieurs, wegenbouwers en overheidsinstanties plannen ontwerpt voor de toekomst, dan verenigde de heer Van der Dussen beide qualiteiten in zijn persoon. Voor de pauze schetste hij de ontwik keling van Soest, 1830. 2000 inwoners. 1928, 8000 inwoners, 1966. 33.000 inwo ners in het raam van de ontwikke ling van de enorme bevolkingsconglo meratie die de randstad Holland geeft te zien. kant omsloten en verbindingen naar al le windstreken mogelijk maakten. Het plan om een weg over de Eng aan te leggen, dat oorspronkelijk in het rijkswegenplan was opgenomen, was thans geadopteerd door de gemeente Soest. De zuidelijke Eng zelve zou niet bebouwd worden omdat de ervaringen in Hilversum hebben uitgewezen, dat zeer veel problemen ontstaan bij het dichtbouwen van een stad. Over vijf jaren zullen in het Soester- veen ongeveer 1400 woningen gereed zijn. 290 ha. grond is hiervoor beno digd. Geschetst werd voorts waar in de gro te gemeente de voornaamste winkel centra komen te liggen. De heer van der Dussen wees de omgeving van het station Soest-Zuid aan als het stads centrum. Besproken werd voorts de geplande behoefte aan winkels, kantoren, sport velden en begrafenisplaatsen. Enige moeilijkheden met de financiering wer den aangeduid. Buitengewoon illustratief waren de ve le schetstekeningen en situatie-teke ningen, terwijl enige maquettes hiel pen om zich een voorstelling te vor men over het Soest van straks. De voorzitter van het Nut dankte de heer van der Dussen voor zijn belang wekkende inleiding en de leden en geïntroduceerden voor hun aandacht. Zaterdagavond 4 november, om 19 uur, zal in de Mariakerk het feest van Aller heiligen worden gevierd met een H. Eucharistieviering, door Zijne Emi nentie Justinus Kardinaal Darmajuwana, aartsbisschop van Semarang en Primaat van Indonesië met concelebratie van drs. Fr. Danuwinata SJ, drs. Hadisumarta O.Carm., drs. Hadiwijata (M.S.F.), drs Pranataputro (M.S.F.), dr. Notoseputro fM.S.F.), pastoor dr. J Ingenhous SJ, drs. Baas en pastoor Ant. Visscher. Diaken: dr. J Harsasusanta, secr van Z. Eminen tie. Zondagavond 5 november, om 19 uur pontificale H. Eucharistieviering b.g.v. Allerzielen. In het kader van de kernthema-actie, gericht op de verlichting van de voer tuigen, zijn in twee weken tijds 171 processen verbaal opgemaakt, een be wijs, dat er aan de verlichting van vele weggebruikers nog wel het een en an der mankeert en de morgen te houden spatbordenactie met controle voor fiet sers en bromfietsers bepaald niet over bodig maakt. Er werd dan ook proces verbaal op gemaakt tegen vijftig fietsers, waarvan er 28 geen voorverlichting en 22 geen achterverlichting hadden, en tegen 39 bromfietsers, waarvan bij veertien de voorverlichting en 25 de achterverlich ting niet in orde was. Voorts werd tegen 51 automobilisten proces verbaal opgemaakt wegens het voeren van een onverlichte kenteken plaat, terwijl 11 auto's een onjuiste achterverlichting en 20 wagens een on juiste voorverlichting voerden. Gisteren voelde de Hilversummer J. v. d. W. zich op zijn werk niet goed worden en verzocht z'n baas, naar huis te mogen gaan. Toen de heer v. d. W. op de Middelwijkstraat reed, werd hij plotseling onwel. Hij kwam met zijn auto aan de linkerzijde van de weg tot stilstand. Een en ander liep bijzonder goed af, want op dat moment waren er geen tegenliggers. De bestuurder wist zich niets meer te herinneren. De politie heeft hem in zijn eigen auto naar zijn woning in Hilversum ge bracht. Werkgevers en werknemers hebben el kaar gevonden aan het loonfront. Men zal nu koersen in de richting van vrije lonen. Dit betekent in de praktijk dat men per bedrijfstak en zelfs per onder neming vrije lonen zal kunnen vaststel len. Ook streeksgewijs zullen zich langs deze weg aanzienlijke loon verschillen kunnen openbaren. Het is geen wonder dat de partijen in de loonstrijd elkander nu eens de hand hebben gereikt. Zij dragen daarmee een verder ingrijpen aan het loonfront in feite over aan de verantwoordelijkheid van de regering, die dan beurtelings door werknemers en werkgevers kan worden aangevallen als er maatregelen komen die de heren niet zinnen. Voorts zou men kunnen zeggen dat de loongesprekken technisch en tactisch aan beide zijden volkomen vastgelopen wa ren en dat elke andere benadering de sociale rust maar zou schaden. In de derde plaats is er een deel van ons land met arbeidsschaarste en een ander deel met arbeidsruimte, zodat men de vrijheid kan beproeven in verschillende omstan digheden, zowel klimatologisch als eco nomisch. Wij zijn er van overtuigd dat de loon- vrijheid er toe kan leiden dat men door loonverschillen aangetrokken de plaatsen zal opzoeken waar werk te vinden is. Dat zal de mobiliteit van de arbeid ver groten en de economische groei van de randstand Holland ten goede komen. Of met deze gedachte van meer vrijheid ook de arbeidsvoorzieningen het sociaal kli maat in de minder industrieel ontwik kelde delen van Nederland gediend zijn, wagen wij te betwijfelen. Tenslotte kunnen wij uit de loonbewe- ging de les trekken dat er ook aan het front van huren en prijzen meer vrij heid zal moeten komen. Gebeurt dit niet dan zullen de onrechtvaardige verhou dingen, die door allerlei kunstgrepen in het economisch leven reeds zijn ontstaan de spanningen en de onust bevorderen. Vorige week is de Amsterdamse poli tie er in geslaagd tenminste één bank roof verhinderd door de tijdige arresta tie van enkele bandieten die met dit doel op strooptocht waren. Er kan de heren met de wet in de hand niet meer ten laste worden gelegd dat het rijden in een auto met ver keerd kenteken Als dit de enige preventieve sanctie is op pogingen tot bankroof en wie weet bijkomende moord en doodslag, moet er heel snel iets aan die wet veranderd worden. Anders loopt elke misser af met een sisser. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de navolgende art sen: Van zaterdag 12 uur tot maandag 8 uur J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, telefoon 2815. Van zaterdag 12 uur tot zondag 8 uur W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333. Van zondag 8 uur tot maandag 8 uur J. Borst, Paulus Potterlaan 30, telefoon 4662. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur F. de Morrée, Dr. Rupertlaan 52. Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk". Avond- en nachtdienst t.e.m. vrijdag 10 november apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zr. Sijtsma, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Krui3 Zr. Anthoniana, Nieuwerhoekplein, tel. 4255. Groene Kruis Zr. M. G. Boom, Braamweg 51, telef. 4365. Medisch Opvoedkundig Bureau. Elke 2e en 4e woensdag van de maand, 10.30-11.30 uur v.m., gebouw Wit-Gele Kruis, Molenstraat 11. ning kunnen hebben en de hele woens dag vrij zijn om zich 's avonds volledig *a_ de_ pauze _werd eenschets jegeven te kunnen inzetten. Bij een uitwedstrijd die verder dan België of het Duitse Ruhrgebied wordt gespeeld, geld, dat een speler de hele dinsdag, woensdag en donderdag niet naar zijn werk kan gaan. In vele gevallen zullen de werkgevers tot medewerking bereid moeten zijn, want zeer waarschijnlijk laat de kas van een amateurclub het niet toe, dat de werkgever een vergoeding krijgt voor het extra vrij geven van een goede voet baller, die bij hem in dienst is. B\j semi-profs Toch hopen we van harte, dat het idee van de heer Flipse zal worden gereali- van de huidige structuurplannen. De heer van der Dussen wees er op dat Soest organiek valt onder een grotere conglomeratie Amersfoort, maar hier een zelfstandig onderdeel van zou blij ven uitmaken. De tendens om tot opheffing van klei nere gemeenten te komen, zou zijns in ziens Soest onberoerd laten. Soest was hard op weg om een zelfstandige stad te worden met in 1980 een gepland be volkingsaantal van ongeveer 55.000 in woners. De nieuwe rijksweg ging in het Noor den om Soest heen door de polder. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau (Kerkkoor). 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds K. van Liere. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppai. Heeskapel, ïnsingerstraat. 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren, Soesterbergsestraat 10 uur ds L. de Ru. Eltheto, Driftje. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskerk. AJb. Cuyplaan. 10 en 17 uur ds J. Smit. Middelwijk, P. de Hooghlaan. 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerb 10 en 17 uur ds G. Rang. Wilhelmlnakerk 10 uur ds H. W. Engelkes, Amersfoort. 17 uur ds D. van Enk, Veenendaal. GEREF. KERF Eltheto. 8.30 uur ds W. Borgdorff, Baarn Dank stond voor het gewas. 3 uur ds R. Timmerman, Bunschoten- Spakenburg. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 19 uur ds Van Spijker, Utrecht. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. Woensdag 8 nov. Dankdag voor het ge was. 3 en 19.30 uur ds Van Haaren. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 10. 10.15 uur ds Mr. D. G. Hoevers (Luth.) Den Haag. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Van Weedestraat 19. 10.30 uur Geen Luth. Kerkdienst; Zie Baarn. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Predikant R. Schmutzler. Interkerkelijke Zondagsschool. 10 en 11 uur in de Da Costaschool. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur Dr. S. L. Verheus, Amster dam. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. 10.30 uur ds J. C. Hamel, Monniken dam. voor Soest. Soestdfjk en Soest-Zuld. Koster kerk Maria Onbevl. Ontv. Vredehofstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327. KERK SOEST. Steenhoffstraat. Zaterdagavond 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis In de week H. Missen te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zondag H. Missen te 8 en 9.30 uur. 11.00 uur Hoogmis. H. Missen maandag en dinsdag 8 en 8.30 uur. woensdag 8 en 9.00 uur, don derdag 8 en 19.00 uur, vrijdag 8 en 14.30 uur. Zaterdag 9 en 19 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. Zaterdag 19.00 uur avondmis. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. 18.00 uur Dodenher denking. H. Missen maandag 19.00 uur Gez. H. Mis voor overledene. Overige dagen H. Missen 8 uur. Zater dag 8 en 19.00 uur. R.K. Kerkdiensten Baarn Parochie Maria Koningin Maatkampweg 18 Baarn. Zaterdag 19 uur. Avondmis (Allerhei ligen). Zondag H. Missen 9, 10 en 12 uur. 19 uur Avondmis (Allerzielen). Maandag 8 uur. H. Mis (Allerzielen).

Soester Courant | 1967 | | pagina 3