KLAPROOSDAG 1967 GARAGE STAM EMIGRATIE BEVORDEREN OF AFREMMEN GABRIEL METSU VERBOUWINGSOPRUIMING Fa. TON BEUKEN VAN DE VEN HOGESCHOOL DER WETENSCHAP VOOR 1)1 DAMES WEER EEN SLAG OM ENGELAND SPIONNEN IN DE STRIJD TUSSEN OOST EN WEST Met spanning wordt gewacht op november 1967... Renault dealer Diverse Laarzen Horlogebandjes Stadstassen 300 jaar geleden begraven BIJZONDERE KOOPJES IN DE VAN DE t.o. busstation Soest-Zuid Accordeonvereniging „Animato" in het koper Minister Schut heit eerste paal KINDERBOEKENWEEK LAAT ZE LEZEN Een map vol leuke verrassingen gratis Belangrijke volleybal wedstrijd Nederlands Astma Fonds Gevonden voorwerpen Ons is gebleken dat er misverstand bestaat omtrent het adres van de Dit adres is uitsluitend: Begrafenisonderneming St. Barbara Directeur J. M. A. Lustenhouwer Zeepost Geslaagd JAPONNEN DElX-PIèCES ROKKEN BLOUSES JUMPERS VESTEN HANDSCHOENEN SHAWLS PANTALONS J. Hoppenbrouwers VOORKOM DE SLIP'! VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Oktober 1944. Najaar in Nederland, 's Nachts heeft een kille mist zich om de bomen van het bos gedrapeerd, die in de ochtenduren blijft hangen en zelfs nog dichter en dikker wordt. Alles is stil. Alleen het druppelen van de mist uit de kalende bomen op het dor re blad eronder, wordt gehoord. Te zien is e. helemaal niets. Oktober 1944. Oorlog in Nederland. Ja, er is toch iets te zien in het kille, mis tige bos. Daór, tussen de struiken, sluipt een geüniformde gestalte over de natte grond. Plat op de buik, zich op de elle bogen voortbewegend, schuifelt hij voort. Af en toe wachtend, de oren ge spitst, of hij iets hoort in het vijandige wit van de mist vlak vóór hem. Maar als hij iets hoort, is het al te laat. Vanuit de bosrand rikketikt een vijandelijke mitrailleur. De sluipende soldaat valt voorover, zijn gelaat ver bergend in het mos van het bos, ergens in het zuiden van ons land. Hij zal Canada niet meer terugzien. Hij krijgt op een oorlogskerkhof, ergens in Noord-Brabant, een stenen zerk met zijn naam erop. Plus de datum waarop hij werd geboren en waarop hij viel in het mistige bos. op die oktoberochtend van 1944. En zijn zerk zal niet de enige zijn. Immers, er staan er meer dan 30.000 in ons land, op meer dan 500 be graafplaatsen, alle van geallieerde ge vallenen uit de jaren 1940-1945. H(j kwam uit Canada. Hij kwam uit Canada. Zijn ouders wo nen er nog. Oude mensjes zijn het nu, die moeten zien toe te komen van een pensioentje. Hoe zouden zij ooit naar Nederland kunnen gaan om daar het graf van hun enige zoon te zien, die sneuvelde bij de bevrijdingsgevechten van oktober 1944 in Noord-Brabant? En toch worden zijn waarschijnlijk vol gend jaar uitgenodigd om over te ko men en dan de gast van het Neder landse volk zijn. Immers, in Amster dam. in één der statige grachtenhuizen, is het hoofdkantoor van het Nederlands Oorlogsgraven Comité gevestigd. Van daar worden de uitnodigingen verzon den naar de nabestaanden van de meer dan 30.000 in ons land gesneuvelde en begraven geallieerde soldaten. Vele tien duizenden zijn hier al geweest. Andere tienduizenden wachten nog, zoals die vader en moeder in Canada. Zullen zij in 1968, volgend jaar dus, kunnen komen? Dat hangt af van de ..Klaproos-collecte", die door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité wordt gehouden in de week van 6 tot 12 no vember, met als hoogtepunt „Klaproos- dag" op zaterdag 11 november. De op brengst van deze inzameling bepaalt hoeveel uitnodigingen volgend jaar naar de oorlogsnabestaanden kunnen worden verzonden. Wat men zich voorstelt te doen, kun nen we nu al zeggen: het gastvrijheid verlenen aan verscheidene grote groe pen nabestaanden: vier uit Engeland twee uit Canada en wellicht ook één uit de Verenigde Staten. Bovendien zullen vele nabestaanden alleen of met enkele lotgenoten de gasten van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zijn Het hangt dus af van het geld, dat het Nederlandse volk elk jaar graag geeft voor de nabestaanden van de meer dan 30.000 jongens, die voor onze vrijheid hun hele leven gaven. Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. ƒ5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250, Cara veile Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. ƒ8.650, Renault Rambler v.a. ƒ16.995, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. r SCHOENHAND EL LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koningi n nel aan 76 - TeL 4145 o.a. ook in ribfluweel. Iedereen in Nederland zal het er mee eens zijn dat de regering alle moeite moet doen om in de noordelijke en zui delijke provincies een zodanige struc tuur te scheppen dat ook hier het eco nomische leven kan meegroeien met dat van de randstad. Dit proces zal echter miljarden vergen en eveneens de nodige tijd vragen. Daarnaast zullen dus alle middelen moeten worden aangegrepen om jong en oud blijvend van werk te voorzien want de werkloosheid is een groot kwaad. Bij die middelen beho ren ook de migratie en emigratie. De Australische regering heeft een plan bekend gemaakt om goedkope charter vluchten te doen uitvoeren tussen Aus tralië en Nederland. Deze maatregel heeft ten doel om de grote afstand tus sen beide landen enigszins te over bruggen en daarmee de emigratie te be vorderen. In Australië is ruimte en is er werk voor duizenden jongeren, die daar een nieuwe toekomst willen bou wen. Het komt ons voor dat de Australische regering voor Nederland met dit plan op een goed moment komt. Wij dachten voorts dat onze regering in het ver leden steeds welwillend heeft gestaan tegenover de emigratie van Nederlan ders. Moeten wij nu van onze kant ook niet een bijdrage leveren om de vesti ging van Nederlanders elders in de we reld te bevorderen? Wij dachten dat dit ook een vorm van hulp aan onderont wikkelde landen zou kunnen zijn. Bo vendien kan daarmee ook de werk loosheid effectief worden bestreden. Er worden derhalve twee vliegen met één klap getroffen. Hoe verbazingwekkend dat juist op dit moment de P.vd.A. met een gedachte komt om de uitgaven voor de emigratie te beperken. Of moeten de werklozen er tot elke prijs blijven om met dit wa pen in de hand politieke agitatie tegen het regeringsbeleid te plegen? Toen de schilder Gabriël Metsu op 24 oktober 1667, dus dezer dagen 300 jaar geleden, in de Nieuwe Kerk te Am sterdam werd begraven, zijn er drie klokken voor hem geluid. Uit het be grafenisboek weten we ook, dat de schilder het laatst woonachtig was „voor aen inde Leysestraet". Het zijn die vergeelde papieren uit de archieven, die kleine onthullingen doen uit het leven van Gabriël Metsu, die een groot schilder is geweest maar over wie zo weinig bekend is, dat in 1753 de biograaf Arnold Houbraken al moest bekennen: „Het is ons leet dat wij zo weinig in opzigt van zijn levenswijze weten te zeggen." Zijn juiste geboortedatum is niet be kend, doch aangenomen wordt dat deze moet liggen in de eerste maanden van 1629 en dat hij de zoon was van Jacques Metsu die in 1615 was getrouwd met Jaquemijntgen Garnicrs en op 6 maart 1629 overleed. Als dit inderdaad zo is heeft Gabriël Metsu zijn vader nooit gekend. Zijn moeder verloor hij, toen hij 22 jaar was, n.1. op 8 september 1651. Vryende met Sara aangetroffen in Gouda Wie was nu die Jacques Metsu? We vinden de naam. die duidelijk op Vlaamse afkomst duidt, vermeld in een notariële akte van 28 maart 1615 No taris Coolwijck te Gouda verklaart daarin o.a.: „Compareerden Bernart de Clercke, oud 49 jaar en Barbara Hans- strate, zijnde huisvrouwe, oud 49 jaar, wonende binnen Gouda, hebben ver klaard ten verzoeke van Jan Maertensz Dijcker, dat zijlieden 14 dagen voor al- derheyligen geweest zijn ten huize van Charel Tabernier in den haert, omme met Jacques Metsu schilder, die ten zeiven huijse gelogeert was, aff te ma ken zekere questie, die zij hadden ut- staende ter zaken van zeker Patroon van een Rabatken, dat Jaques Metsu nyet en hadde gemaeckt, zulx hem 't zelve bij hen attestant was aenbesteet, en dat zij alsdoen hebben gezien dat Jacques Metsu ende Sara, des voorsz. Taberniers dochter vryagies wijze, in den haert op de banck bij den anderen zittende, de zelve Sara zeer schryde, hoorende zij attestanten, dat zij tot Jacques Metsu zeijde, sult ghij mij dus niet verlaten, zonder dat hij hoorde wat Jecques daerop zeide, maar Barba ra, verklaert gehoord te hebben, neen!" „Brokjes" leven Was de Jacques Metsu, van wie in deze acte sprake is. dezelfde als die in 1625 met Jacquemijntgen trouwde? Als dat zo is heeft het „neen", dat door Bar bara werd gehoord, weinig of geen waarde gehad. En dan zullen er wel heel wat praatjes over gegaan zijn. Want dat is de eeuwen door hetzelfde geweest en zal ook wel altijd zo blij ven: de mensen praten graag over de mensen, vooral als dat in ongunstige zin kan gebeuren. Gabriël Metsu, toen al als meester schil der in Amsterdam gevestigd, heeft het ondervonden! Een acte van 19 juli 1657, verleden voor de Leidse notaris H. Westfrisius, vermeldt, dat Gabriël Metsu, wonende op de Prinsegracht te Amsterdam, laat verklaren dat er ten onrechte praatjes over hem de ronde doen als zou hij een vrouw van lichte zede mee naar de Academie van Lei den hebben genomen en als zou hij 's morgens om zes uur uit een ver dacht huis te Leiden zijn gekomen Men ziet het: een „brokje" uit het le ven van Gabriël Metsu. Zo zijn er meer. Op een acte van notaris F. Doude te Leiden uit 1644 komt de naam van de schilder voor op een lijst van schilders, die zich willen verenigen tot een Sint- Lucasgilde. Vier jaar later werd dit gilde opgericht en Gabriël Metsu werd als lid ervan vermeld. In 1650 echter werd reeds hechter zijn naam de aan tekening gemaakt: „Uyt der Stadt ver- trocken." Weinig datering Na het overlijden, op 8 september 1651 van zijn moeder, werden als voogden over hem aangesteld notaris De Haes, Cornelis Jansz., van beroep bakker, en Jan Adriaensz. Keyser. Op 11 januari 1654 dankte Metsu, op dat tijdstip „vol- jaerde jongman" geworden, zijn voog den voor hun „trouwe zorg." Afgaande op de laatstgenoemde datum zou men mogen aannemen, dat Gabriël op of kort voor 11 januari werd geboren. Op 12 april 1658 werden de huwelijkse voorwaarden opgesteld van Gabriël Metsu en Isabella de Wolff, in het bij zijn van Maria de Wolff-De Grebber en met als getuigen Antonius de Greb ber en Roemer van Staveren. Van 17 november 1664 dateert een testament van Gabriël en Isabella „wonende op de Princegracht." Van het oeuvre van Metsu zijn in to taal slechts 22 schilderijen gedateerd. Aan de hand hiervan kan men enigs zins de andere van hem bekend zijnde werken in een chronologische volgorde stellen, doch gemakkelijk is dat niet. Eduard Plietzsch en H. Gerson hebben op de grote moeilijkheden ervan ge wezen. Het blijft altijd maar gissen Niettemin heeft toch ook prof. drs. J. N. van Wessem een poging gewaagd, toen in 1966 in De Lakenhal in Leiden een grote Metsu-tentoonstelilng werd gehouden. BANKSTEL van 1680,— voor 1375,— Geheel skay met palissander, beklede dubbele schuimrubber kussens. BANKSTEL van 1650,— nu voor 999,— Schuimrubber kussen, prachtige stof en hoge en lage fauteuil. BANKSTEL, geheel overgestoffcerd met mooie groene stof, losse kussens, van 1050.nu f 790, Artifort FAUTEUILS, o.a. van 350,'— nu Artlfort 2-ZITSBANK, van ƒ595,— voor Fristho DRESSOIR, 2.40 lang. palissander van 835,nu Idem EETHOEK, palissan., van ƒ650,nu Kamer yzersterke BOUCLÉ, groen, 4.00 x 3.80 meter, incl. leggen LEVERING ONDER VOLLE GARANTIE. 275.- 475.- 690,- 525.- 250,- r o Zaterdag 18 november zal er een muzi kaal feest zijn in de Noordzaal van het Verenigingsgebouw. Op deze avond viert de Soester Accordeonvereniging haar 12 Vs-jarig jubileum Donderdag 16 nov. speelt het ensemble voor de bewoners van „Nieuw-Mariënburg". Woensdag 22 november zal minister Schut aan de Smitsweg in het Soester Veen de eerste paal heien als voorbe reiding voor de bouw van bijna 400 flatwoningen. Dezer dagen zal J. J. van Gent's bouwbedrijf n.v. te Amersfoort starten met de hieraan voorafgaande werkzaamheden. Invloeden Prof Van Wessem ziet in het vroegste werk enige verwantschap met Jan Steen en beschouwt het schilderij Chris tus en de overspelige vrouw uit het Louvre als een afsluiting van de vroe ge periode van de schilder, die daarna, met De Goudweger (Boston), zijn eigen stijl heeft gevonden met „een scheme rige, intieme atmosfeer en een ronde re peinture." Ondanks die .eigen stijl'ondergaat Metsu vele invloeden van tijdgenoten. Prof. Van Wessem wijst daar ook op. Gerard ter Borch, Johannes Vermeer, Pieter de Hoogh en Jan Steen zijn namen, die steeds weer in gedachten komen wan neer men het werk van Metsu ziet. Men kan Gabriël Metsu beschouwen als een schilder, die de techniek tot in de perfectie beheerste cn daardoor, on der bepaalde invloeden, tot opmerke lijke prestaties kon komen. Hoogtepunten Het is ongetwijfeld de Delfse Vermeer geweest, die hem inspireerde tot de prachtige en zo gaaf geschilderde pa neeltjes als „Dc briefschrijver" en .Brieflezende vrouw". „Vrouw aan het virginaal" is beïnvloed door zowel Ver meer als Den Hoogh en „Het zieke kind" is niet denkbaar zonder Jan Steen. De hier genoemde werken zijn hoogte punten uit het overigens nogal on evenwichtige werk van Metsu. Glan zende hoogtepunten. De schilderijen uit zijn laatste periode vertonen, zoals prof. Van Wessem terecht heeft opgemerkt, „een verarming in de kleur en. bij een grotere tekenachtigheid. een verstijving in de bewegingen." En de oud-directeur van de Lakenhal, nu hoogleraar aan de Rijksacademie in Amsterdam, vervolgt dan met de op merking: „Of de ziekte, die hem zou vellen, zijn creativiteit verlamde, of dat hij een periode van artistieke dor heid doormaakte, blijft een onopgelost probleem. Voor zijn inzet pleit in elk geval, dat hij niet verviel in een her haling van het vroeger bereikte, maar tot het laatst bleef zoeken." 21 oktober tot 4 november Door de jury aanbevolen Jaap ter Haar - BORIS 6,50 Fonke Dragt - DE ZEVENSPRONG ƒ9,75 Paul Biegel - KINDERVERHALEN 9,50 Deze en honderden andere verrukkelijke jeugdboeken, bü ons voorradig. Bovendien By aankoop van ƒ5,- kinderboeken: Er gaat een wereld voor U open bij: BOEKHANDEL G. J. WESSELS Soesterbergsestraat 53 Telefoon 02155-2419. Soest EEN STAART De astronomen vragen zich nog steeds af, of het een feit is dat de aarde even als kometen een staart heeft. Het ver moeden ontstaat uit een bericht van de Mariner-4, die het bestaan van een staart meldde van ten minste 20 miljoen kilometer. Dergelijke verschijnselen zouden kunnen worden veroorzaakt door de „zonne wind", die gasmassa's deze vorm laat aannemen. Misschien staat een en ander in verband met de beruchte Van Allen- stralingsgordels. VERMAGERINGSMIDDEL Er is een opzienbarende manier gevon den om zonder allerlei al dan niet scha delijke middelen uitstekend te vermage ren. In Amerika nam men proeven hier mede door een aantal „gewichtige" men sen tweemaal per maand bij elkaar te laten komen en hen over hun gewicht, eetgewoonten en aanverwante onderwer pen te laten discussiëren. Ze beurden elkaar (geestelijk) wat op en ontdekten vele nieuwe manieren om hun eetge woonten te wijzigen, wat belangrijk is wanneer men zijn gewicht wil vermin deren. Het resultaat was dat de oude gewoonten ten opzichte van maaltijden zich wijzigden en gemiddeld bijna vijf tien pond in korte tijd per persoon af getrokken kon worden. OPZIENBAREND SLOT Een Japanse firma heeft een slot ont wikkeld, dat geheel afwijkt van de be staande. De sleutel heeft geen inkepin gen meer, maar een serie ingebouwde magneten, werkend volgens het principe <'st gelijke (magnetische) polen elkaar -ifstoten. De voordelen zijn dat de sleu tel en het slot hun precisie niet verlie zen door slijtage, de sleutel praktisch onmogelijk kan worden nagemaakt. Het aantal variaties is bijna 100 keer zo groot. De Japan Housing Public Corpo- poration heeft het bij wijze van proef in gebruik. Op dinsdag 14 november zal in de Amersfoortse Sporthal een interessante volleybalwedstrijd plaats vinden, die ook vele Soesters zal interesseren. De kampioen van Nederland „Blok keer" uit Den Haag komt n.1. die avond een wedstrijd spelen tegen een volley balteam van de firma Horman uit Soest. De wedstrijd zal om 8.30 uur aanvan gen. terwijl om 7.30 uur een voorwed strijd gespeeld zal worden tussen een Amersfoorts team en V.V.A. Het zal velen niet bekend zijn, dat ruim 800.000 Nederlanders aan astma, chronische bronchitis of verwante aan doeningen van de ademhalingsorganen lijden. Achthonderdduizend mensen, dat is ongeveer een 30-voud van het inwo nertal van de gemeente Soest! Dc bestrijding hiervan kost zeer veel geld. Jaarlijks moet er ƒ800.000,— op tafel komen. Reeds zijn er in 180 plaatsen afdelingen gesticht en thans is dat ook het geval in Soest. U kunt helpen door lid of do nateur te worden van deze afdeling. Het voorlopig bestuur zal bestaan uit de heren R. W. Nieuwaal, voorzitter; J. W. v. d. Werff, penningmeester; me vrouw M T. M. van Weering-Postma, secretaresse; de heer B. C. A. Nicolas, adviserend arts; mevrouw v. d. Werfff; mevrouw M. Leber-Scheenloop en Zr. G. H. Pluim, bestuursleden. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: linker dames glacé handschoen, zwarte rubberlaars, grijze herenhandschoen, ge ruite tas met sportuitrusting, witte jas- schort. nieuwe rolschaats, hoes met 3 sleutels, gouden schakelarmband, wit fiefppompje, dameshorloge, zuid-wester, klttóerbnl, damesparaplu, kinderparaplu, shawl, zwarte knipportemonnee, brom- Letsplaatje, kinderhandschoen, doos pakpapier, beige portefeuille, bromfiets- plaatje Aan komen lopen: zwart jong poedeltje. TUSSEN HERFST EN WINTER De temperatuur in deze overgangsweken van herfst naar winter geeft ons al een voorproefje van wat ons te wachten staat en langzamerhand verschijnt er een andere en steviger kost op onze tafel. Wij geven u als „keukenhulp" een week- menu voor de komende tijd: Hongaarse zuurkool, aardappelpuree, chocoladepudding met vanillesaus. Groentesoep, saucijsjes, koolraap met peterseliesaus, aardappelen. Lever, bieten, gebakken aardappelen, muesli. Gebakken vis, spruitjes, aardappelen, broodschoteltje. Spiegelei. gemengde rauwkostsla, aardappelen, pannekoek. Gebakken plak boterhamworst, ja gerskool, aardappelen, gebakken grut jes met stroopsaus. Macaroni of spaghetti met gehakt en tomaten, fruit, koffie. - De zuurkoolschotel uit het zondags menu is een stoofschotel, waarin zo wel de groente als het vlees gesmoord worden. Paprikapoeder, tomatenpuree en kar- wijzaadjes geven er het Hongaarse tintje aan. - Breng eens wat variatie in de stan- daardsausen, die bij wintergroenten worden gegeven. Wat vers gesneden frisgroene peterselie doet het bij de koolraap bijzonder goed! - Muesli is een Zwitserse specialiteit met wereldvermaardheid. Met dit re cept maakt u het extra vlug klaar. - Het broodschoteltje is een toevluchts oord voor boterhammen die in de loop van de week niet op het bord en in de maag zijn terecht gekomen. Op deze manier is het een economi sche en smakelijke restverwerking. - Weet u het nog? Ook in deze tijd is een rauwkostsla van wintergroenten niet te versmaden! Smakelijke combi naties zijn: witlof en biet; kool, wor tel en biet óf savooiekool en selderij- knol. - Een gefruit en daarna gestoofd meng sel van uien en wittekool noemen we jagerskool. - Gebakken grutjes zijn het waard om weer eens in het volle keukenlicht te zetten. - Een makkelijk klaar te maken maca roni- of spaghettischotel sluit dit weekmenu af. In Luxemburg is weer een slag om En geland begonnen. In de ministerraad van de E.E.G. komt ter sprake hoe het nu verder moet met het Britse verzoek om toetreding. Dat Frankrijk daar nog steeds niet erg voor is, staat vast. Ook staat vast dat de bondsrepubliek wel graag Engeland in de club ziet verschijnen, maar het daarover niet tot een breuk met Frankrijk wil laten komen. Vandaar dat al geleurd wordt met een plan om voorlopig maar wat voorberei dende besprekingen te houden die eigen lijk toch tot niets verplichten. Dat ver hoedt dan wel een Frans nieuw veto maar het lost ook weinig op. De Gaulle hoeft nu niet luid en onaangenaam voor anderen non te zeggen. Dit uitstel is hem ook welgevallig. Hij hoeft ook niet met nogal absurde redenen aan te ko men als zou Engeland niet Europees genoeg zijn. Tenslotte is de Europese Commissie in Brussel hem al voor geweest door een keurige lijst van moeilijkheden op te stellen zij het dan dat de commissie niet zei dat daarom van die toetreding niets kon komen; ze zei dat die proble men wel moeilijk maar niet onoplosbaar waren. Dat het met de Britse economie op het moment een beetje hapert, is geen be langrijk bezwaar. Trouwens ook in de E.E.G.-landen gaat het niet zo florissant. Wel geven de huidige stakingen kort bij de spoorwegen, langer in de havens nog eens een extra accent aan de kwetsbaarheid van de Britse economie. Maar dat is voor de commissie nog mak kelijker te verteren dan bijvoorbeeld de geweldige inspanning die de Britten zul len hebben om zich agrarisch bij het vasteland aan te passen. Het hoofdprobleem is het pond sterling omdat dat nu eenmaal nog altijd een functie heeft als wereldvaluta. Meer dan een kwart van de wereldhandel wordt in ponden afgewikkeld. Dat schept voor Londen de last dat een groot deel van de Britse betaalmiddelen hetzij in feite, hetzij in tegoeden in omloop zijn over de hele wereld. Dat gebeurt op een basis van vertrou wen, want voor elke tien pond die als tegoed op de wereld wordt aangehouden is er eigenlijk maar één werkelijk in Londen voorhanden. Als ieder zijn te goeden zou opvragen, zou dus een ramp gebeuren. Dat een aantal Arabische vorsten dit deed naar aanleiding van de huns in ziens pro-Israëlische houding der Brit ten in het conflict tussen Israël en Egypte deed in Londen dan ook flink pijn. De sjeiks verlegden hun tegoeden naar Zwitserland en Engeland sloot op zijn beurt weer een transactie met Zwit serse banken om een al te grote ver zwakking van het pond te voorkomen. Nu krimpt de betekenis van het pond als wereld valuta geleidelijk in. Eens deels zorgt Wilson ervoor dat de Britse schatkist niet al te veel meer steekt in militaire bases overzee, waardoor India, Singapore e.a. hun tegoeden aan ponden zien slinken zodat van die kant de Britse staatskas minder bedreigd kan worden door opvraging van het tegoed. Bovendien zijn diverse landen in het tra ditionele sterlingblok druk bezig dollars en goud als basis van hun schatkist te verzamelen, liever dan tegoeden aan ponden. Dit betreft bijvoorbeeld Nieuw- Zeeland en Australië, maar ook Ceylon en India. De Britse verplichtingen uit sluitend vanwege het gebruik van het pond als wereld valuta zijn echter nog altijd bijzonder zwaar, eigenlijk te zwaar tenzij Wilson de Britse economie opeens gezond kan toveren en daarin gelooft niemand. Natuurlijk heeft het voor Londen ook wel enige voordelen dat het pond een wereld valuta is, maar de lasten zijn ge durig zwaarder geworden dan de lusten. Aan de andere kans is het bestaan van ruime internationale betalings- en ver rekeningsmogelijkheden een voorwaarde voor een uitgebreide wereldhandel, waarop de welvaart van heel wat landen is gebaseerd. Een radicale oplossing van Engelands problemen door devaluatie van het pond bijvoorbeeld wordt alleen daardoor ge remd dat zoiets nog meer en nog ernsti ger problemen in de rest van de wereld zou oproepen die dan toch weer hun weerslag zouden hebben op de Engelsen zelf. Inderdaad: het probleem is groot. Een oplossing zou kunnen zijn dat de ver grote E.E.G. als geheel de last over neemt die de Britten nu alleen dragen. Daartoe zou zij gemakkelijk in staat zijn en men zou kunnen zeggen dat het ook niet meer dan de plicht is van een economisch blok dat zo'n groot brok van de wereldhandel voor zijn rekening neemt. Waarmee alleen maar gezegd wil zijn dat zelfs een zo netelig probleem als dat van het pond best op te lossen is, mits er goede wil aanwezig is aan beide zijden. De jongste gesprekken in Luxemburg doen niet vermoeden dat die er bij de Fransen erg groot is. begrafenisonderneming St. Barbara te Soest. Vredehof straat 5 - Telefoon 2327 - Soest Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Cap San Marco" 6 nov. Australië: ms „Iberia" 10 nov. Brazilië: ms „Cap San Marco" 6 nov. Canada: ms „Belgiën 8 nov. Chili: ms „Manuël Mejia" 7 nov. Indonesië: ms „Sumaeus" 10 nov. Kenya, Oeganda: ms „Mobeka" 10 nov. Tanzanië: ms „Gangc" 10 nov. Ned. Antillen: ms „Neptunus" 7 nov. Suriname: ms „Oranje Nassau" 8 nov. Verenigde Staten van Amerika: ms „At lantic Saga" 8 nov. en ss „American Rover" 10 nov. Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Zonnekerk" 8 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Onze plaatsgenoot de heer G. Heef slaagde te Delft voor het doctoraal exa men Bouwkundig ingenieur. Van Weedestr. 80-82 - Soestdijk Het gaat een beetje vreemd in de spio- nagewereld op het ogenblik. Kort nadat de Rus Abel gelegenheid kreeg in een boek te beschrijven hoe hij de Britse en Amerikaanse geheime diensten in het ootje nam, verscheen in Engeland een boek van de Brit Gwynne dat beschrijft hoe hij de Sowjets in de maling nam. Vervolgens raakt vanuit Moskou be kend, dat hun agent Kim Philby bijna de hoogste posten in de Britse geheime dienst had bereikt en zonder meer ja renlang best werk voor Moskou heeft geleverd. Opvallend is dat uitgerekend op dit moment een Rus in Duitsland naar de Amerikanen overloopt en een groepje van zijn medewerkers op het Duitse ministerie van buitenlandze zaken wordt ingerekend. Dat houdt dan wel de er kenning in dat die groep jarenlang van profijt is geweest voor de Russen, maar het houdt ook in dat hun dienst kenne lijk evenzeer heel zwakke plekken heeft. Want niet alleen komt de overgelopen Rus met zijn kennis, maar wie weet hoe lang hij al in feite dubbel spel speelde? De volgende fase is ongetwijfeld weer een Russisch succes. Beide partijen heb ben er kennelijk belang bij eikaars mo reel op deze wijze een knauw te geven. En ondertussen kan men er zeker van zijn dat wederzijds nog menig spionage- groepje opgewekt verder werkt, t Voorkom de slib door 1 op'de 5 ongelukken u aan te passen aan op autosnelwegen weersornstandighe. ontstaat door slippen. |den en wegsituatie. I V v V. VERMINDER SMElHElm maak geen scherpe kL—— stuurbewegTger, er ï'CRTOM VtLlI voorkom dat u krach, gebruik hoofd, voet e-{ tig moet remmen, jhand met verstard".

Soester Courant | 1967 | | pagina 5