clË3 tam HALLOfiCA TSNERIPE ZOEKMDS WINTER r vLJ EJGvSETTEN eren oeden oppenbrouwers KLIMMEND LANGS DE ZONEGRENS RUYS&CO VEILIGHEID VOOR ALLES PofOlbrengt De Nederlandse politiek is in discrediet geraakt OPTIEK SPUKER BESTRIJDING VAN KROTVORMING Telefoonnummer ziekenauto 5980 van Knelis Krabbels waar nog altijd de heksen rondwaren De bevolking is nog altijd bij? j gelovig Openbare Leeszaal en Bibliotheek ICHTHART I ÏSfU" Z VI/ 2 IREOSMSEIN)TEINl Ned. Vrouwen Electr. Ver. Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 15 november V.V.D.-kamerlid H. Wiegel R.K. Jongerensoeiëteit KOM WASSEN BIJ DE Verkoop Kinderpostzegels VRIJDAG 3 NOVH"-*—!"7 VOOR NAAR Van Wccdestraat 80-82 - Soest Omdat de grens van Oost- en West-Duitsland dwars door de Harz loopt, is dit prachtige bergland met zyn vele historische en vooral legendarische bezienswaar digheden niet meer in trek bij de Nederlandse toeristen. Maar wie van rustige wandelingen houdt door eeuwenoude bossen, over steile hellingen en langs brui sende stroompjes en klaterende watervallen, kan juist in dit brok natuur zijn hart ophalen. De pittoreske geveltjes van Wernigero- de en het puffende tandradbaantje van de Broeken, met 1142 meter de hoogste top daar, mogen dan onbereikbaar zijn geworden voor de Westeuropeanen, er blijven aan deze zijde van de zone- grens nog voldoende belangrijke lust oorden over. En op vele plaatsen vinden we leven dige herinneringen aan oude legenden: De enorme hoefafdruk van het grote paard van een reus, die over de afgrond sprong, de hoge open ruimte die Hexen- tanzplatte genoemd wordt en nog door velen gemeden wordt. Van oudsher is de bevolking er bijgelovig geweest. Nog vele merkwaardig gevormde rotspartijen dragen namen van figuren, die slechts in oeroude sagen voortbestaan. Heksen zouden er nog altijd rondwaren, verga deren en feesten. Daar de Harz voor een deel uit eruptie ve gesteenten bestaat, zoals melafier en porfyriet, zullen de eerste bewoners wel meermalen opgeschrikt zijn door de vul kanische invloeden en zullen de verha len over de reuzen, die met rotsblokken knikkerden, en over de betoverde bos sen wel te wijten zijn aan de bewegin gen en bevingen van de bodem. Lood en zilver Aan de houthakkers, de steenhouwers, de mijnwerkers en de veehouders is niet te zien, dat onder de mantelvormige la gen van het boven-carboon rijke ijzer-, koper-, lood- en zilverlagen liggen. Bo- Raadhuis en kerk in Goslar JUWELIER HORLOGER S0EST0ÜK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Jeugdboeken: Bruna, B is een beer. Michalkow. Het eigenwijze geitje. Mit- gutsch, Pedro's sombrero. Neumann en Frost, Dop en het abrikozenboompje. Plucha en Meyer-Rey, Kareltje en zijn haantjes. Sancha, Mitla en Lalo. Van Bergen, Als Oma er niet was! Van Bergen, Poeske en haar tante Ma- rianne. Bomans, Pirm, Frits en Ida. 2 delen. Uit den Boogaard, Van boer Dikneus. Broos, Van Kees en Rik. Broos, Van Miep en Willie. Broos, Van Tommie en Fientje. Franke, Sonja voor het eerst naar school. Grashoff, Josientje en haar kleine deugniet. Hildebrand, Karei, de klein zoon van Daan de eend. Hildebrand, Wolle Wasbeer. Hildebrand, Wolle Wasbeer en het nieuwe nest. Jansma, Zo'n Sjoukje toch.! Laan Pinkeltje gaat naar Pinkeltjosland. Aiken, De gemene gouvernante. Allfrey, Met de dolfijn mee. Van Delden, Nettie's mooiste vakantie. Van den Eeren- beemt. Geheimen rond het hoge huis. Van den Eerenbeemt, Een huis vol ple zier. Fabricius, De avonturen van Jantje en zijn vrienden Koko en Se- bastiaan. Grashoff, Het regent niet altijd. Hagers, Ientje van de zilver meeuw. Hildebrand, Belfloor en Bon- nevu en de dartele baron. Jewett, De witte reiger. Jonsson, Vickie en de sterke mannen. Kumar, Lex en de poppenkast. De Man, Succes voor Annemieke. -De Man, Van zessen klaar wordt kampioen. Meister en Andersen, Roof op het sloependek. Meister en Andersen, De verdwenen film. Par- kinson. De ponyclub. Slegers, Smok kelaars in Wolvedam. Sleigh, Het ge heim van de lappendeken. Van den Tol, De avonturen van Mieke Moermans. Unnerstad, Een schuit vol plezier. De Zeeuw, De koopmansklerk van Nille- Neuve. Breckenridge, Radiojongens omnibus. Butner. Nachtelijk avontuur op Paaseiland. De Cervantes Saave- dra, Don Quichot. Dixon, Twaalf uur 's nachts. Dixon, De verdwenen pro fessor. Eekhof, De rode pelsjager. Groothedde, Op avontuur in Connemara. Haarman, De strijd om de Chinese schat. Maran, Het monster van het zwarte water. Peters, Vickey belandt in de vijfde. Van der Plaats, Erna in Noorwegen. Van Rooy, Testvlucht bo ven Balaya. Urban, Avonturen van een zwerversjongen. Vendelier, Baaf Jellinga maakt geschiedenis. Bakker, Oliespionage op het eiland. Benson, Het teken van de wolvenklauw. Ben son, Wolvenkogels voor Buck Baily. Van Breda, Ontmoeting in Venetië. Van Breda, Weerzien aan de Cóte d'Azur. Van Campen, De andere weg. Van Duysen Stomps, Curly redt de show. Van Duysen Stomps, Hoe moet dat nu, Curly? Feenstra, Er verandert niet zoveel. De Graaf, Cindy's gelukkig weekend. De Groot-Canté, Christien gaat pionieren. Ter Haar, Boris. Hagers, Waar is je hart, Claudia? Hoogland, Anders dan andere meisjes. vengronds vinden we immers alleen de houtkoolbranders en de arbeiders van de steengroeven en de bosarbeiders met ontblote bovenlijven aan het werk. De veehouders, die elke dag hun koeien met luid kleppende bellen naar en van de bergweiden drijven, zien er ook niet als Groninger herenboeren. Wel valt een zeker welvaart af te lezen uit de kleurige en vaak met beelden op gesierde gevels, maar omdat het toeris me sinds de oorlog niet zo is uitgegroeid als dat in andere streken, hebben hotels en winkeliers het niet altijd gemakke lijk. Vooral in de keizersstad Goslar met Duitsland oudste stadhuis (uit de 10de of 11de eeuw) en het weelderige gilde- huis kunt ge u verbazen over de bouw stijl welke men vroeger prefereerde en de luxe, welke er geheerst moet hebben. De z.g. huldigingszaal in het Rathaus heft niet alleen rijkelijk beschilderde wanden, maar ook een geheel met bij belse voorstellingen beschilderd plafond. 's Keizers hart Bepaald pompeus is het Keizershuis. Een liggende beeltenis van keizer Hendrik III op een stenen sarcofaag zou doen vermoeden dat daar zijn gebalsemd li chaam is bijgezet. In werkelijkheid stierf deze tweede Duitse keizer op 5 oktober 1056 op kasteel Bodfeld, niet zo ver hier vandaan in de Harz, en daar is hij toen begraven. Volgens de overlevering wordt in Goslar zijn hart bewaard in de gou den schrijn aan de voeten van het beeld. Maar wie gelooft - na al die vertelsels over nachtelijke heksenfeesten, vuur spuwende draken, reuzen die over de rivierdalen springen en kobolden die de grotten bevolken - nog overleveringen? Dorpjes als Altenau met landelijke rust en ouderwetse eenvoud bekoren dan nog meer. Het ligt midden tussen ongerepte wouden en de steile smalle voetpaadjes noden tot het beklimmen van de impo sante hellingen tot de sneeuwgrens, die in dit klimaat niet eens zo hoog ligt. De sneeuw blijft op 850 meter hoogte nog 136 dagen en op 1000 m hoogte 162 da gen van het jaar liggen. En dat is geen verhaaltje, maar statistisch vastgesteld. Dit ruwe gebergte is overigens niet al leen de waterscheiding tussen Elbe en Wezer, het vormt ook de scheiding tus sen Hoogduits en Nederduits. En nu is daar de politieke scheiding tussen oost en west nog bij gekomen. De zonegrens Men wordt er tijdig voor gewaar schuwd. De zonegrenzen zijn duidelijk aangegeven. Een aantal oude verkeers wegen is afgesloten. Voetpaden zijn hier en daar versperd. Maar plotseling ont rolt zich het sinistere schouwspel voor uw ogen als u hoog op de helling van een Westduitse bergwand neerblikt op een Oostduits dal. Het is daar nog stiller. Aan de oostelij ke kant van de grens bevindt zich het verschrikkelijke niemandsland met de verborgen landmijnen, de wachttorens, het prikkeldraad en de nu en dan luid blaffende honden. Duidelijk zijn de nie tige figuurtjes te zien, die het gehele oosten van Duitsland beheersen. Won derlijk kleine mensen in een ontboste strook. Waar maakt het westen zich eigenlijk druk om? Maar als we afgedaald zijn naar de voet van een bulderende waterval, het schuim ons om de oren spat en onze voeten uitglijden over de glibberige nat te stenen, weten we gelijk weer hoe klein de mens is temidden van de krach ten om ons heen. ANTAARNS - HEKWERK ETTERS - OPENHAARDEN UIFELS - DEURSIERHEKKEN AMPEN ENZ. i - nci\ntriiv OPENHAARDEN X CURSIERHEKKEN TTT r] Keuze uil meer den 100 ontwerpen I BSedcrt 1937 AC TaI 0091 le Hezerlaantje 46 - Tel. 2231 KUNSTSMEEDWERK IN STIJL 15 daagse vliegreis vol pension Hotel Equador vanaf f 412,- p.p. Hotel Obelisco vanaf f 411,- p.p. Hotel Royal vanaf f 821,- p.p. vraag ook naar overwinteringsreizen Soest Steenhoffstraat 9A tel. 2886 Recente grote branden, die voor vele tientallen miljoenen guldens schade veroorzaakten, hebben in de verzeke ringswereld stemmen doen opgaan, de eisen voor brandbeveiliging te verscher pen dan wel de premies voor de brand verzekeringen belangrijk te verhogen. Nu moet worden gezegd, dat er in vele oude bedrijfsgebouwen beslist nog veel kan worden verbeterd. Automatische brandmelders, aangesloten op de brand weercentrale, en sprenkelinstallaties ontbreken veelal. Op de aanwezigheid van blusmiddelen behoort door de brandweer te worden toegezien, maar een brandwacht in het gebouw tijdens de nacht of de lange week-ends ont breekt en oefeningen met de blusmid delen worden er veel te weinig en in kleine bedrijftpanden nooit gehouden. Het is daarom zelfs raadzaam, een extra premie te gaan heffen voor brandgevaarlijke bedrijven. Deze zullen dan meer en betere beveiligingsmaatre gelen gaan nemen en dat ig in aller be lang. Met twee bussen van „Amerasfoorts Bloei" maakten leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" met enkele genodigden een exueursie naar Udenhout. In het hotel „Bosch en Duin" te Uden hout werd gedemonstreerd met electri- sche matrassen, wat de interesse had van de aanwezige dames. Na het gebruik van een koffiemaaltijd werd de terugtocht aanvaard; onderweg werd even gepauzeerd in restaurant „Het Zwijnshoofd" te Vianen. Op 8 no vember a.s. is er weer een koffiemor- gen in het ..Oranjehotel" te Soest, Burg. Grothestraat 70 en op 16 november een boekbespreking over een boek van Anth. van Kampen, ook in dit hotel. Bij uitzondering is er op 15 december een excursie naar het zelfbedienings- bedrijf te Amsterdam, van planten, bloemen, vaasjes, bakken en potten enz. voornamelijk voor de kerstdagen. Op 19 december wordt de kerstmiddag gehouden in de grote zaal van „Brand punt" in Baarn om 2 uur. Dames die zich nu melden als lid voor 1968, kun nen dit kerstfeest meemaken tegen een bescheiden entree. VERBETERING GALERIJWONINGEN OP DE ENG Reeds diverse malen is ter sprake ge komen het beton en hekwerk van de ga lerijwoningen op de Eng te laten ver ven. Om financiële redenen is dit tot op heden niet mogelijk gebleken. Thans is' de situatie zo dat het schilderen niet langer uitgesteld kan worden. Daarom vragen B. en W. aan de raad een kre diet van ƒ24.000,om deze werkzaam heden uit te voeren. Voorts verkeren de pannendakbedekkin gen van de 70 eengezinswoningen aan de Ruysdaellaan, Hobbemanlaan en Ver meerlaan in slechte staat. Regelmatig optredende lekkages zijn hiervan het ge volg. Voor de dringende herstel- en ver nieuwingswerkzaamheden is 13.500, nodig. Het college vraagt daarom een krediet van 13.500, WIJZIGING BEZOLDIGINGSVERORDENING 1966 Het bestuur van „De Malvahoeve" ver zoekt het daarvoor in aanmerking ko mende personeel in te schakelen voor de door de minister van Binnenlandse Za ken ingestelde toelageregeling voor ploe gen- en onregelmatige dienst. B. en W. zijn van mening, dat de directrice, waar voor deze toepassing wordt verzocht, voor een dergelijke toelage in aanmer king komt. DE HERSTELWERKZAAMHEDEN AAN DE OPENBARE SCHOOL VOOR G.L.O. TE SOEST-ZUID Tijdens het stormweer is schade toege bracht aan de uitgevoerde herstel- en vernieuwingswerkzaamheden van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid. Een bedrag van 578,zullen de kosten van herstel vergen. B. en W. stellen voor een krediet van ƒ600,beschikbaar te stellen. AANSCHAFFING VAN LEER- EN HULPMIDDELEN Het R.K. schoolbestuur te Soesterberg verzoekt medewerking voor de aanschaf van diverse leer- en hulpmiddelen. Vol gens overlegde begrotingen worden de uitgaven geraamd op ƒ2.200,B. en W. stellen voor hiervoor een krediet be schikbaar te stellen. Het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" te Soest verzoekt medewerking voor diverse aanschaffin gen t.b.v. de chr. school voor u.l.o De totaaluitgaven zullen ƒ3000— belopen en stellen B en W. voor. hiervoor een kre diet tot dit bedrag te voteren. ZAKELIJK RECHT VOOR DE P.U.E.M. De P.U.E.M. heeft verzocht haar een za kelijk recht te verlenen voor het leggen, hebben en houden van een hoogspan ningskabel langs de Middelwijkstraat. Molenstraat en Beukenlaan. Onder de gebruikelijke voorwaarden en een eenmalige vergoeding van 330, hebben B. en W. hiertegen geen be zwaar. ONTHEFFING VAN DE „ZONEVERORDENING HINDERWET" De heer A. Rossewij, Gen. Winkelman- straat 115 te Soesterberg verzoekt ont heffing van de „Zoneverordening Hin derwet" voor het oprichten van een in- richtin gtot opslag van propaan- en butagasflessen op het achtererf van bo vengenoemd perceel. Onder bepaalde voorwaarden hebben B. en W. hiertegen geen bezwaar. De heer J. J. H. Buitendijk, Soester- bergsestraat 57. alhier, verzoekt onthef fing van de „Zoneverordening Hinder wet" voor het oprichten van een opslag en verkoopplaats van maximaal 2500 jachtpatronen in bovengenoemd perceel. Het college heeft hiertegen geen be zwaar. Avia Nederland C.V., Prins Bernhard- laan 28 te Soest verzoekt ontheffing voor het uitbreiden en wijzigen van een brandstoffenverkooppunt, alsmede het vestigen van een quick-serviceruimte op het perceel Birkstraat 108, alhier. Onder bepaalde voorwaarden hebben B. en W. geen bezwaar. Op een vraag van de heer Faber, voor zitter van de afd. Soest van de V.V.D., zei de heer Wiegel omtrent de positie van D '66, dat deze partij zich met moeilijke manoeuvres tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. poogt op te stellen. Ove rigens had de heer Wiegel de - indruk, dat de kamerfractie van D '66 dichter bij de P.v.d.A. staat dan de achterban. Hij zei voor D '66 een zeer grote ver kiezingsoverwinning te verwachten bij de komende gemeenteraadsverkiezingen in Helmond. Voor een belangrijk deel zou de partij dit te danken hebben aan de wetenschappelijk verantwoorde en op hoog peil staande propaganda. Naar het oordeel van het liberale kamerlid wordt in Nederland de politiek nog te weinig van de wetenschappelijke kant benaderd. Kritiek had de heer Wiegel op het rap port Costen betreffende de te ver wachten geluidshinder rondom Schip hol, niet alleen op de inhoud ervan en de aanbevelingen, maar ook op het feit, dat het drie jaar lang in de la is gebleven en nu min of meer door de feiten is achterhaald. De heer Wiegel zei, dat de V.V.D. bij de behande ling van het rapport (die inmiddels reeds heeft plaatsgevonden) een wette lijke regeling voor de geluidshinder zal eisen. Indien de regering daartoe niet bereid zou blijken, zou de V.V.D. een motie indienen. De afdeling Soest van de V.V.D. heeft in een motie aan het hoofdbestuur haar verontrusting kenbaar gemaakt over het feit, dat zoveel veelbelovende jonge li beralen bij andere partijen een poli tiek onderdak hebben gezocht, juist nu er in het hoofdbestuur binnenkort enke le plaatsen beschikbaar komen. De af deling Soest heeft een evenredige ver tegenwoordiging in het hoofdbestuur naar leeftijdsklasse bepleit, aangezien men van mening is, dat vele jonge li beralen de V.V.D. de rug hebben toe gekeerd wegens de geringe kansen op bestuursfunkties. De motie zal pas in de loop van het volgend voorjaar op het landelijke con gres van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in behandeling komen. in de huid gezondheid en zuiverheid „De politiek in Nederland staat niet in een erg hoog aanzien. In Engeland is het een grote eer om een ministerzetel te mogen bezetten. En omdat in ons land de politiek in diskrediet is ge raakt, komen dikwijls heel onbekende, maar daarom overigens niet minder be kwame mensen op de ministerszetel te zitten". Dit zei maandagavond het V.V.D.-Tweede Kamerlid, de heer H. Wiegel, op een bijeenkomst van de V.V.D. in het Verenigingsgebouw. Naar zijn mening wordt deze gang van za ken nog in de hand gewerkt door de in ons land zo langzamerhand ontstane vreemde wijze om ministers op straat te zetten. „Minister Smallenbroek werd niet naar huis gestuurd omdat hij een uiterst slecht minister van binnenland se zaken was, maar omdat hij een deukje in een andermans auto had ge reden en destijds kon minister v. d. Berg vertrekken, omdat hij in een echt scheidingsprocedure was gewikkeld", al dus het liberale kamerlid. De heer Wiegel meende ook, dat mo menteel een grote mate van onstabili teit in de Nederlandse politiek is ont staan. De situatie is thans ernstiger dan ooit tevoren. „Het feit, dat de K.V.P. niet meer onder de duim zit van de heer Romme, maar onder de pink van de heer Schmeltzer, bevordert de sta biliteit bepaald niet en is ook voor de regering ondermijnend", zei hij. Ove rigens had hij veel waardering voor het beleid van het kabinet De Jong. „Dit zijn geen stoere en zware jongens, die met centimetersdikke nota's komen en uiteindelijk weinig doen, maar in tegere mensen, die hun financiële en sociaal-economische politiek richten op de huidige situatie in ons land en af stemmen op de budgetaire positie". Een kabinet moet naar de mening van de heer Wiegel niet worden beoordeeld op het tekort op de begroting. „Begrotin gen worden altijd overschreden. Het gaat veel meer om de mentaliteit van de bewindslieden", zo zei de heer Wie gel. Hij was wel van oordeel, dat er op het ministerie van buitenlandse za ken nu eens een frisse wind moet gaan waaien. „Ofschoon minister Luns een uiterst bekwaam man is, raakt hij na vijftien jaar toch wel in een bepaald stramien verzeild. In het belang van een zo fris mogelijke politiek zouden de bewindslieden niet langer dan acht jaar achtereen mogen aanblijven", meende de heer Wiegel. In dit opzicht zei hij ook het te betreuren, dat de woorden in de troonrede betreffende een spoedige bevordering van de vrede in Vietnam niet in daden worden om gezet. De heer Wiegel toonde zich een voorstander van tijdelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam. 12l£K£NFONDSL VEMNCKB I SOESTEBBERGSESTR.WEG 26 i TEL 2982 Met betrekking tot de liberale Jonge ren Organisatie voor Vrijheid en De mocratie, die het afgelopen weekeinde een rumoerig congres in Amersfoort hebben gehouden, waarop de redactie van het J.O.V.D.-orgaan De Driemaster tot aftreden werd gedwongen, zei de heer Wiegel, dat de onverdraagzaam heid tussen de J.O.V.D.-leden toeneemt, waarvoor hij het huidige hoofdbestuur verantwoordelijk meende te kunnen stellen. Niettemin zag hij voor de libe rale jongeren een belangrijke taak weg gelegd. „De J.O.V.D. moet niet de bijwa gen. maar locomotief van de V.V.D. zijn", vond de heer Wiegel. Na het geslaagde beatfeest van 21 ok tober j.1., gaan de poorten van het Lud- gardusgebouw open voor de jongeren van Soest, en de bekende Beat R en B Group „The Chunx" zal de dansmuziek verzorgen. Deze bekende band uit Utrecht doet be slist niet onder voor die van 14 dagen geleden, de „S.O. four" uit Driebergen. Na het wat moeilijke begin, heeft het bestuur een voorlopige planning kunnen maken voor de rest van het jaar. 18 november komt een Amsterdamse band „The Parrots", bestaande uit 6 man o.a. 'n saxafonist. Hun terrein ligt meer op dat van de echte R en B. zij zijn een begrip voor Noord-Holland. 9 december weer een Soester band n.1. „The Miseries". Voor de kerstdagen een speciale verrassing .welke nader bekend zal worden gemaakt. Het bestuur verwacht a.s. zaterdag het 100e lid. Voor dit 100e, lid heeft het bestuur gemeend iets te moeten doen. Hij of zij zal in een der pauzes wor den bekend gemaakt, en krijgt een gra tis lidmaatschapskaart, bewijs van toe gang en 1 consumptie. De zaal is ge opend om 19.30 uur, de aanvang 20.00 uur. De heer Peschar heeft in de Tweede Ka mer uiting gegeven aan zijn overtuiging dat de belastingen in Nederland niet omlaag kunnen. Naar zijn mening laten de sterke groei van de gemeenschaps uitgaven en de stijgende bevolkingsgroei een correctie van de belastingdruk niet toe. Het gaat er om wat er verstaan moet worden onder gemeenschapsuitgaven. Daaronder rekent drs. Peschar ook het vervangen van de bestaande krottenwij ken in Den Haag, Amsterdam en andere steden. Wij zijn het met de heer Peschar eens dat de verkrotting in de steden toeneemt ondanks de fantastische stijging van de overheidsuitgaven. De socialist vergat echter in de gloed van zijn pleitrede dat die verkrotting goeddeels te danken is aan de politiek van zijn eigen partij. Sinds 1940 heeft men in Nederland onder druk van de P.v.d.A. een huurpolitiek gevoerd die tot gevolg heeft gehad dat de eigenaars van huizen onvoldoende middelen ter beschikking houden om hun bezit in stand te houden. Over nieuwbouw voor verhuur wordt met uit zondering van pensioenfondsen en insti tutionele beleggers door niemand meer gesproken. Een kwart eeuw roofbouw op ons hui- zenbezit gaat zich wreken. En nu moet de gemeenschap dit weer recht trekken? Voor de ruimteverdeling zullen wij aan gemeenschapsinvloed niet ontkomen. Maar de bouw hoort een zaak te zijn van het particulier initiatief. Een huis behoort door zijn bewoner te worden ge financierd en niet door de staat of een ander. Het is dus wel mogelijk om de belasting druk te verlichten mits men de staats taak tot het nodige beperkt en via het particulier initiatief de bezitsvorming aanmoedigt. Het eigen-huizenbezit bij voorbeeld kan de krotvorming bestrijden. Ajje ut ming vraogft dan mok zeige dak ving da de school- keinders van teugus- woordug ut verge- leeke bie vreuger meraokuls goed heb- be. Noeng bink heul nie jeloers. Ik ken zel- lufs wel zeige dak bar blie bin veur ze. Maor om effe duudeluk te weeze, Ik hep ut noeng over de keinders van de laogere school. Ut is netuurluk zo dat de eerste klaap un daolder waord is, de ongdergrond mot goed weeze. Enk geloof da daor teuguswoordug behoorluk wat anedaon wordt. Ik hep nie veul meer te maoke mit schoolkeinders. Maor veural in de tied da zullie hun repporte kriege dan komme ming oom-zeigertjes effe an loope. Ze laote dan hullie repporte door ming bekieke, en houwe hun haandje op veur un fooitje. Ze hebbe dan ok vaok was spulle bie zich die ze op school emaokt hebbe. Minse tis haost nie te geleuve dat die keinders dat emaokt hebbe. Ut lieke wel leerboeke vol mit ploatjes. Maor da binne de schrifte waor zullie alles in op motte schrieve. En mit plaotjes overal vandaon hebbe ze de boel versierd. Noeng begriep ik heul goed da de kein ders van teuguswoordig nie meer de keinders van vreuger zijn, behalleve dan as ut gaot om ut uuthaole van aopestreke. Waant da zal wel nie ver- andere. Maor vreuger waster geen radiejoo en tillevisie en noeng hebbe zullie gewoon dur luu eige pregramma. Veur de al lerkleinste noeng weer Piepo mit zun indiejaanse vrind. En geloof maor da die pukkies dur nog wa van opsteke. Veur de grootste binne dur un heule kwak pregrammaas. Maor ok op de schoole ister veul veraanderd. Noeng kriege de keinders meziekles, verkeers- les, haandearbeid, blommeschikke en noem maor op. Da waore dinge waor toeng zellefs de bovemeester niks van maokte. Noeng maoke un heule kwak groote minse weer trammelaant om un neije les an de toch al bar lange rie toe te voege Sekseweele opvoejing. Ik mot zeige dak ut geen slecht ideej vin. Maor as noeng al die groote minse die daorover motte beslisse ut al nie eens kenne worre, dan vraog ik ming af wa die keinders daor nie van motte denke. Ajje je keinders teugeswoordug un bietje medern op wil voeje, en wie doet da nie. Ik bedoel wie prebeert da nie. Dan hep de ooievaor zun laangste tied wel gevlooge. Maor vollegens ming zalle al die groo te minse dur nie zo'n trammelaant over motte blieve, maoke, of ut wel of nie deur mot gaon, waant dan begint ut er op te lieke da zullie dur zellef nog nie riep veur binne. Ik ken ming nie veurstelle da dat de bedoeling is. Ik laas in de kraant dat de Vereneging veur Vreemdelingeverkeer ok een bietje hellept mit de opvoejing en ut ongder- wies van de keinders. Zullie maoke van folders die zu nie meer gebruuke, en meer van die spul le, pakkette die de keinders kenne krie ge veur school waor ze daor wondere mee kenne doen. Biena ellek plaotje vingd wel een plaotsje in een of aor schrift. Ik ving ut meraokuls, da die minse van die vureneging daor an denke. ze hebbe uuteraord wel wat aors te doen. Waant nie alleen in de zomermaonde, maor noeng ok in de wintermaonde binne dur nog heul waat aktievieteite. In ut speciejaole hoekie in de kraant ken je dur alles van leeze. Veur un klein bedraag kenne de min se ok nog lid worre van de V.V.V. Dat hep ok nog wel wat veurdeele, maor da kenne de vrouwe in ut gebouwtje bie ut gemeentehuus wel vurtelle. Waant ajje iets wil weete over vekaan- sie, konserte, uut gaon en nog veul meer, daor kenne ze je daor alles haor- fijn uut lei ge. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers verzorgt ook dit jaar weer de verkoop van Kinderpostzegels en kaarten „Voor Het Kind". Het plaatselijk comité bestaat uit de dames: M. C. F. van Bolhuis-Lukkien, N. ten Berge-Honigh en J. C. Wessels Boer-van Mens. Het comité wordt bijgestaan door vele U.V.V.-sters. Van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 3 uur zijn telkens twee dames in de stand op het hoofdpostkantoor aan wezig. De verkoop begint op dinsdag 7 no vember. Alleen op die dag worden de „first-day-covers" (eerste dag envelop pen) verkocht. De enveloppen moeten dezelfde dag op het postkantoor worden afgegeven om het bijzondere stempel te verkrijgen, dat voor verzamelaars van bijzondere waarde is. De prijs van de zegels is: 12/8 - 15/10 - 20/10 - 25/10 - 45/20. De serie kost 1,75. De zg. velletjes met 10 zegels in gangbare waarden kost 2,50. Behalve Postzegels is er ook een grote collectie prachtige Kerst- en Nieuw jaarskaarten, waarvan de opbrengst eveneens aan De Stichting Voor Het Kind wordt afgedragen. Deze Stichting verdeelt jaarlijks enige miljoenen tus sen diverse instellingen voor kinderen, die hulp nodig hebben. Er zijn op het postkantoor ook Pro Ju- ventute Kalenders te koop, die geen extra aanbeveling nodig hebben. De prijs is: ƒ3,90. Verleden jaar bracht de Kinderpost zegelactie 3813,49 op. Ieder jaar is de opbrengst groter. Helpt U ons dit jaar de 4000,te overschrijden? Telefonische en schriftelijke bestellin gen worden gaarne ingewacht bij mevr. van Bolhuis, P. C. Hooftlaan 35, tel. 4411.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9