Soest toen - Soest nu HET ZWIJGEN VAN MC NAMARA Verenigingsgebouw Peters' Baan voor aanvang van het schaatsseizoen gereed BEGROTING 1968 IS SLUITEND HET KAN DUS WEL... Het oog gericht op toegeven Dinsdag 7 november 1967 46e jaargang no. 84 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2.1SS - Postgiro 126156 Voorzieningen in Soester Natuurbad Politie-apparaat kost jaarlijks meer dan een miljoen Hartaanval achter stuur Openluchttheater is afgeschreven Ned. Christen Vrouwenbond Soestdijk Uitgaven op de gewone dienst gestegen tot 13.2 miljoen Bazar N.P.B. I EL. BRANDWEER 3 3 3 3 Ned. Christen Vrouwenbond Soest-Zuid SOESTERldOURANT Abonn. p. kwart. ƒ3.—. per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Er gaan al een tijdje geruchten dat Mc Namara, de Amerikaanse minister van defensie, op zijn reizen in Vietnam over tuigd is geraakt dat de huidige strijd wijze daar geen kans op succes heeft zeker niet de bombardementen van noor delijke steden en installaties. Zo denken ook anderen wel, die echter ook niet een andere aanpak kunnen aanprijzen waar van het succes gegarandeerd lijkt. Ver moedelijk is Mc Namara in een derge lijke impasse geraakt. De „menselijke computer" zoals hij wel geschetst wordt is een man die zijn betogen pleegt op te bouwen uit ijzersterke berekeningen en wetenschap pelijk verantwoorde prognoses en daar mee zijn critici doorgaans op een af stand weet te houden, ook al overtuigt hij ze niet. Zijn eigen opinie of ideeën pleegt Mc Namara niet als bruikbare argumenten te beschouwen tenzij voor zien van een wetenschappelijke rugdek king. Het zou kunnen zijn dat hij juist door het ontbreken daarvan en omdat hij mentaal niet geschikt lijkt om smoes jes te vertellen waarin hij zelf niet ge looft, prefereert te zwijgen, men hoort hem niet meer als woordvoerder van de regering in Vietnam. Rusk als plaatsvervanger In zijn plaats spreekt nu voornamelijk Rusk, de minister van Buitenlandse Za ken in de eerste plaats politicus zoals Mc Namara, in de tweede plaats ma nager. Diens argumenten zijn van geheel andere aard. Hij werkt met de boeman van de Chinezen, een ietwat kwalijke redenering want de Chinezen houden zich juist angstvallig buiten de strijd behalve dan mondeling. Hij rept van de nood zaak een machtsevenwicht te handhaven in Azië door de China omringende lan den sterk genoeg te maken om de druk uit Peking te weerstaan. Kortom: rede neringen van Amerikaans eigenbelang, zonder een ethisch sausje over de hulp aan een strijdende democratie e.d. dat tot dusver nooit ontbrak in Vietnam- verklaringen. De verschuiving van de militair-tech nische expert Mc Namara naar de poli ticus Rusk heeft ook nog een andere verklaring, die Rusk zelf ter sprake bracht in een gesprek met congresleden, die voor een staking van de bombarde menten zijn. Rusk stelde hun voor ogen dat een opschorting van de bombarde menten nu voor de Noordvietnamezen een reden tot triomf zou zijn. Immers, dat zou niet anders kunnen zijn dan een bezwijken van de Amerikaanse presi dent voor de druk van de publieke opi nie in de V.S., gedemonstreerd niet al leen in geschriften van intellectuelen vau'- in de vorm van advertenties in kramen gebracht maar vooral in de kolossale betoging van tienduizenden voor het Pentagon in Washington. En hoe kan men verwachten dat Hanoi na zo'n klinkend succes op het Amerikaanse strijdtoneel erg bereid zal zijn om te on derhandelen? Nog geen beslissing Tenslotte heeft Noord-Vietnam al meer malen de overtuiging uitgesproken dat het alleen maar hoefde door te zetten omdat de Amerikaanse bevolking toch gauw genoeg de oorlog zat zou worden en hem zou opgeven. Als spontaan ge baar van Johnson zou de staking der bombardementen nog iets hebben be reikt misschien, maar kennelijk afge dwongen niet. En dat geldt niet alleen voor dit aspect, maar voor iedere wijzi ging van de strategie in Vietnam. Dat zou betekenen dat de regering in Wash ington de burgerij eigenlijk verklaarde In de loop van het volgend jaar zal de gemeenteraad opnieuw een aantal voor stellen ter verbetering van het Soester Natuurbad krijgen voorgelegd. Van de voor dit jaar voorgenomen werken kon alleen de verbetering van het parkeer terrein worden uitgevoerd. In het vol gende begrotingsjaar zullen daarom voorstellen worden gedaan voor: a. de bouw van een nieuwe kiosk ter vervanging van de uit 1934 daterende houten kiosk; b. het maken van een nieuwe ingang aan de Van Weerden Poelmanweg; c. de bouw van een nieuwe werkplaats en bergruimte ter vervanging van het thans daarvoor dienende en uit 1933 daterende voormalige garderobege bouw; d. het schilderen van de bassins; e. het uitbreiden van de verharde pa den. De begroting van de Stichting tot be heer van het Soester Natuurbad ver toont een tekort van 17.645,tegen 16.600,J, dat voor dit jaar was ge raamd. De betrekkelijk geringe stijging van het nadelig saldo kon echter slechts worden bereikt door een tariefsverho ging, waarmede de hogere kapitaallas- ten, personeelskosten, kosten van wa terzuivering en waterverwarming e.a. moeten worden gecompenseerd. De abonnementen zullen het komende jaar 10,en 15,gaan kosten, voor zover althans tijdens de voorverkoop besteld. Later worden ze met 2,50 verhoogd. De dagkaarten gaan ƒ0,90 en ƒ1,25 kosten, de 10-badenkaarten ƒ8, en 11,50. De totale inkomsten uit de verkoop van abonnementen en dagkaar ten worden geraamd op 195.425,bij na ƒ22.500,méér, dan voor dit jaar is geraamd. Het algemeen onderhoud van het Soes ter Natuurbad vergt een bedrag van 13.000,Hierin zijn o.a. de kosten opgenomen voor schilderwerk (ƒ6350,-), herleggen van gedeelten van de betege ling 1450,en het verbeteren van de waterleiding in de damesgarderobe (ƒ1000,Daarnaast vergt het onder houd van de plantsoenen nog een een bedrag van ƒ16.000,. dat ze nu al enige jaren had geblunderd en dat is iets wat zeker aan de voor avond van presidentverkiezingen geen politicus kan doen. Een man als Mc Na mara, die koele zakenman overweegt het misschien wel zoals een groot bedrijf (hij komt van General Motors) het roer omgooit als dat economisch het nuttigst is en trouwens ook in het belang van de aandeelhouders. En dat kon wel eens de voornaamste reden zijn van zijn zwij gen nu: dat hij om politieke redenen een puur logische beslissing niet kan nemen omdat redenen van politiek binnenlands prestige een ommezwaai beletten. De openbare veiligheid is voor de ge meente Soest, maar meer nog voor het rijk een kostbare aangelegenheid. De instandhouding van een goed toegerust politie-apparaat zal het komende jaar in Soest ruim 1,14 miljoen gulden gaan kosten, welk bedrag echter grotendeels door het rijk wordt vergoed. Ongeveer twee-derde deel van de kosten wordt veroorzaakt door de personeelskosten, die voor 1968 zijn geraamd op ƒ753.000 voor 48 politiemensen. De reserve-poli- tie vraagt een bedrag van 7290, welke kosten volgend jaar geheel door het rijk zullen worden vergoed. De bij de politie in gebruik zijnde ge bouwen vragen aan onderhoud e.d. ruim ƒ26.000,terwijl voor hetzelfde doel een bedrag van ƒ30.727,is uitgetrok ken voor de politionele voertuigen, die per jaar voor zo'n ƒ23.000,aan ben zine verrijden. De politiemannen worden voor ruim 18.500,per jaar uigerust. Een be drag van ongeveer 14.900,gaat naar de P.T.T. wegens gebruik en onder houd van telefoon- en mobilofoon-ap- paratuur. De weinige inkomsten, die de politie dan nog heeft 12.000,aan geïnde bekeuringen) moeten nog aan het rijk worden afgedragen. Daar staat even wel tegenover, dat het rijk van de 1,14 miljoen gulden, die de politie de ge meente Soest kost, een dikke één mil joen vergoed. Het politie-apparaat kost de gemeente zelf dan ook nog maar 47.800, Anders is het gesteld met de brand weer, die ook waakt voor de openbare veiligheid, doch waarvan de kosten (voor 1968 geraamd op ƒ212.000,ge heel voor rekening van de gemeente komen. Het onderhoud van brandblus- en red dingsmiddelen wordt geraamd op ruim 37.000,terwijl aan beloningen en salarissen 16.725, moeten worden uit betaald. De overige kosten voor de openbare veiligheid worden in hoofdzaak bepaald door de kosten, verbonden aan het on derhoud van de straatverlichting 190.000,onderhoud en plaatsen van borden 34.000,) en Bescherming Be volking 18.800). Het hoofdstuk open bare veiligheid vertoont een nadelig saldo van ruim een half miljoen gulden. Op de Amersfoortsestraat te Soesterberg is donderdagavond de 60-jarige heer J. J. Pos uit Bilthoven achter het stuur van zijn auto getroffen door een hart aanval. Tengevolge daarvan heeft hij vermoedelijk dieper op het gaspedaal ge trapt, waardoor hij in botsing kwam met een voor hem rijdende auto, bestuurd door de heer B. A. Verschoor (27) uit Soesterberg. Diens auto werd aan de achterzijde zwaar beschadigd; de andere wagen aan de voorzijde. Persoonlijke on gelukken hebben zich verder niet voor gedaan. De heer Pos is per ambulance van de G.G. en G.D. naar een Amersfoorts zie kenhuis overgebracht. Het openluchttheater te Soest is een ge meentelijke instelling geworden, waar nog maar heel weinig geld in omgaat. Bedroegen in 1966 de werkelijke uitga ven nog bijna 21.000,voor het ko mende jaar wordt het totaal der uitga ven op nog maar 1040,geraamd. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het destijds in het theater geïnvesteerde be drag van ƒ28.495,inmiddels is afge schreven. De voornaamste kosten worden nog ge vormd door voorgenomen verbeteringen (ƒ200,onderhoud (ƒ350,en per soneelslasten 250, Ook het komende jaar wordt geen druk gebruik van het theater verwacht. Op het programma staan vier voorstellingen, waarvan twee door de V.V.V. te verzor gen en één door de Soester Zakenkring. Het theater brengt aan huur dan ook niet meer dan ƒ285,op: 75,per voorstelling, minus 10 °/o korting voor de V.V.V. Men zal in het vervolg gratis gebruik kunnen maken van de rijwielstalling. Er is namelijk niemand bereid gevonden voor het beheer van een stalling. De bij drage van de gemeente Soest in de kos ten van beheer (voor dit jaar nog 3000,is komen te vervallen aange zien de posten rente en afschrijving niet meer op de begroting van het open luchttheater voorkomen. Letterlijk „ijs en weder dienende" ligt het in de bedoeling dat het nieuwe ge bouw van de Soester schaatsenrijders- verenigng „Peters* Baan" nog voor de aanvang van het aanstaande schaats seizoen in gebruik genomen kan wor den. Dit gebouw, er is in de hele provincie Utrecht geen schaatsvereniging te vin den die een dergelijk gebouw bezit, wordt geheel in eigen beheer gebouwd. De totale kosten van de bouw, die on dermeer werd mogelijk gemaakt door een provinciale subside, bedragen onge veer 50.000, Buiten een gelegenheid tot het gebrui ken van consumpties, en een garderobe, zijn er kleedkamers voor dames en heren met eigen douches. Deze voor zieningen zijn speciaal aangebracht met het oog op eventueel te houden wed strijden. De 2400 ledoen van Peters' Baan mogen beslist trots zijn op hun eigen Vereni gingsgebouw. De afdeling Soestdijk houdt donderdag 9 noverhber a.s., des avonds om acht uur, haar ledenvergadering in het wijk- gebouw bij de Emma kerk, Regentesse- laan. Spreker de heer De Kruyff te Barne- veld over de „Algemene bijstandwet". Dit is een onderwerp dat ook door het hoofdbestuur wordt aanbevolen. Ook gasten zijn hartelijk welkom'. Burgemeester en wethouders van Soest zijn erin geslaagd, de gemeenteraad op nieuw een sluitende begroting voor het dienstjaar 1968 aan te bieden. De inkom sten en uitgaven worden voor het ko mende jaar geraamd op ruim 13,2 mil joen gulden. De algemene uitkering uit het gemeentefonds (de belangrijkste bron van inkomsten van de gemeente) kon voor het komende jaar 966.000,hoger worden geraamd dan voor dit jaar het geval was. De algemene uitkering wordt voor het komende begrotingsjaar ge raamd op bijna 6,2 miljoen gulden, ter wijl voor het lager onderwijs kan worden gerekend op een uitkering van 1,18 mil joen gulden uit het gemeentefonds. Aan diverse gemeentelijke belastingin komsten wordt onder het hoofdstuk dek kingsmiddelen van algemene aard een bedrag van ƒ583.680,geraamd. De in komsten aan grondbelasting worden ge raamd op 148.000,terwijl de perso nele belasting naar schatting een bedrag van 350.000,in het gemeentelaadje zal brengen. De inkomsten uit de hondenbe lasting en vermakelijkheidsbelasting zijn begroot op resp. 35.000,en 25.000, Hoewel wegens het ontbreken van vaste financieringsmiddelen diverse kapitaal- werken geen hogere goedkeuring kregen, zijn op de begroting voor 1968 toch weer diverse bedragen voor rente en afschrij ving in verband met noodzakelijke voor- zieningen ter handhaving en zo mogelijk verbetering van het verzorgingspeil der gemeente opgenomen. Daartoe behoren de verbetering van de Wieksloterweg en de aanleg van het gedeelte tussen de In- singerstraat en de Bosstraat 103.000, riolering en wegaanleg Vondellaan en de aanleg van een nieuw gedeelte tussen de Soesterbergsestraat en de Braamweg (ƒ550.000,verbreding van de Korte kerkstraat 135.000,verbreding en riolering van de Beckeringhstraat (ƒ410.000,verbreding en riolering van de Laanstraat 620.000,Voorts zijn opnieuw in de begroting opgenomen de tot dusver niet goedgekeurde kredieten voor de riolering van het oude gedeelte van de Van Goyenlaan en omgeving 175.000,riolering en reconstructie van de Plasweg-Foekenlaan en omgeving (ƒ205.000,verbetering van de Van Beuningenlaan en de Bartolottilaan 100.000,verbetering en riolering kampweg 300.000,Verder zijn op de kapitaaldienst voor het komende jaar uitgaven geraamd in verband met de kosten van de uitbreidingsplannen (ƒ24.000,de aankoop van motorvoer tuigen voor de politie 20.000,aan koop van een Landrover voor de politie (ƒ21.000,aankoop van een manschap- penwagen voor de brandweer (ƒ11.500, en de aankoop van een mobilofoonstation voor de politie 4500, De gemeentelijke leningschuld zal op 1 januari 1968 met een miljoen ten op zichte van het jaar daarvoor zijn opge lopen tot ruim 39,3 miljoen gulden. De boekwaarde van de verschillende ob jecten en investeringen bedraagt 58,4 miljoen gulden, waarvan 39,3 miljoen is gefinancierd met vaste leningen en 8,4 miljoen met eigen kapitaal, reserves en gestorte waarborgsommen. Bijna 10,7 miljoen gulden dient te worden gefinan cierd met kasgeld en in rekening-courant opgenomen gelden. Het eigen kapitaal en de reserves van de gemeente belopen een bedrag van 4,9 miljoen gulden, waaronder een reserve van bijna 1,2 miljoen voor de stadsuit leg. Op de bazar, die de afdeling Soest van de Nederlandse Protestantenbond vori ge week woensdag heeft gehouden, heeft de trekking plaats gehad van de aan die bazar verbonden verloting door de oud-voorzitter, notaris M. van Veeren, in tegenwoordighed van de politie. Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen: 20. 41. 130, 179, 223. 245, 260, 276, 314. 336, 375, 383. 441, 574, 683, 687, 709, 884. 888, 933, 1025, 1085, 1089, 1090, 1105, 1119, 1197, 1220, 1236, 1324, 1331, 1357, 1363, 1447. 1461. 1542, 1672, 1723, 1754, 1757, 1763, 1766, 1778, 1794, 1824. 1904, 1922, 1946 en 1998. Voor zover men de gewonnen prijzen niet thuis bezorgd krijgt, kan de win naar van een prijs deze onder inleve ring van het betreffende lot verkrijgen bij mevrouw Dekker, Bosstraat 35, tel. 4035. Nog immer wordt gepoogd een regeling te vinden die voor de toekomst een beetje rust garandeert in het nabije oosten. De voortekenen zijn niet erg gunstig. In de eerste plaats hebben de Egyptenaren met hun raketten niet al leen de torpedoboot jager Elath in de grond geboord, maar bovendien alle kansen van die Israëlische ministers die het vinden van een redelijk verge lijk belangrijker achten dan de vervul ling van alle Israëlische verlangens. Nu wordt de toon aangegeven door mi nister van defensie Dayan en de zijnen, de onverzoenlijksten die menen dat al leen geweld iets kan bereiken. En die desnoods de bezette gebieden willen behouden omdat die veiliger grenzen betekenen voor Israël zelf. Dat is een beetje een schijnredenering, want juist Nassers Russische raketten stellen nog eens duidelijk in het licht dat alleen met gebiedsuitbreiding het hart van Israël niet te beveiligen is. Maar omgekeerd heeft de Israëlische wraakoefening ook meer in vlammen laten opgaan dan de raffinaderijen van Suez. De Egyptische economie heeft daardoor een geweldige klap gekregen, die de bevolking ongetwijfeld misère zal bezorgen. Een misère kweekt bitter heid, misschien zelfs zoveel dat Nasser eens een keer werkelijk en definitief het veld moet ruimen. Maar met of zonder Nasser zal een ge kweld volk zonder meer van zijn re geerders felheid eisen. Ook in het Egyp tische kabinet zijn de kansen van de gematigden weer geslonken. Ondanks dit alles blijven sommigen toch nog altijd licht zien in de netelige situatie. Nasser heeft dan weliswaar zijn zegen gegeven aan de raketaanval op de Elath door de bedrijvers ervan uitbundig te onderscheiden, maar het kan goed zijn dat hij dit alleen maar deed omdat de natie in zijn korte roes van glorie het van hem verwachtte. Maar dat hij zelf in zijn maag zat met deze militaire actie, die bijvoorbeeld heel goed zijn ondernomen uit zenuw achtigheid of zelfs op initatief van ho ge legerfunctionarissen die op deze ma nier een belemmering wilden opwerpen tegen de steeds toenemende geruchten dat Nasser eigenlijk wel een vergelijk nastreefde. Zo'n achtergrond werd des te aanneme lijker nu Egypte - via het regerings blad Al Achram - gereageerd heeft op de Indiase ontwerpresolutie, zij het dan dat het blad die niet helemaal steunt in de vorm waarin ze aan de Veiligheids raad is gepresenteerd. Als aanvaardbaar wordt erin wel ge citeerd een verklaring van de landen in het nabije oosten, waarin ze eikaars recht op onafhankelijkheid, nationale soevereiniteit en territoriale onschend baarheid erkennen. Dat is eigenlijk al heel wat: een slechts schamel verhulde erkenning van de staat Israël en een eveneens ietwat gecamoufleerde beëin diging van de staat van oorlog. Natuurlijk zijn er nog meer geschil punten over. Egypte wenst geen afge zant van Oe Thant als bemiddelaar. Israël is daar trouwens ook niet voor. Egypte wenst nog altijd terugtrekking op de grenzen van voor juni. inclusief ontruiming van Israël en het wil nog steeds geen Israëlische schepen door het Suezkanaal laten varen. Alles met alles geen reden voor de Israëli's om het Egyptische aanbod met beide han den aan te pakken. Maar er zit wel degelijk een keer in de Arabische op vattingen, zoals trouwens ook uit woorden van koning Hoessein onlangs bleek toen hij eveneens maar nauwe lijks verkapt de staat Israël recht op erkenning toegaf. Dat alles wil niet zeggen dat er al een akkoord in zicht is. Maar de stap naar een gesprek tussen Israël en de Ara bische landen is wel kleiner en min der onmogelijk geworden dat het tot voor kort leek. En zo'n gesprek zal de oplossing moeten brengen. KANTMAN. De brand in Zeist, waar tientallen mil joenen guldens schade werd geleden, heeft geleerd dat er door de overheid wel snel kan worden geholpen. Een dag na de ramp kwamen de bulldozers al in actie voor de heropbouw van het verwoeste bedrijf der Hernhutters en was er al voor tienduizenden guldens bijeengebracht ter leniging van de nood der dakloze gezinnen, kwamen de te keningen van de architect gereed en besliste de gemeente over het afstaan van terrein. Werkploegen werken nu dag en nacht en de P.T.T. zorgde de zelfde dag voor een noodcentrale. Des te verbazingwekkender is het, dat andere urgente zaken wel vele maan den en zelfs jaren op afdoening moe ten wachten. Duidelijk is bewezen, dat gemeentebesturen wel eens te vaak roe pen, dat het niet zo snel kan. Het kan dus wel, maar men wil het graag rustig aan doen. De afdeling Soest-Zuid houdt haar le denvergadering op woensdag 8 novem ber om 8 uur in Eltheto. Deze avond zal verzorgd worden door het Chr. Blindeninstituut Bartimeus te Zeist.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1