Soest toen - Soest nu iNieuwe Raad van EU presenteerde zich op Prinsenbal van instuif r.k. Jong Soest INTOCHT ST. NICOLAAS Het oog gericht op sociale zuinigheid HOOFDZAAK VREDESKANSEN IN JEMEN NIET TE SMOREN Dinsdag 14 november 1967 46e jaargang no. 66 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dertiende gast op ..De Paardekamp" Don Bosco-groep en Niek Savio-groep Zwarte kat bracht ongeluk Vijftien kippen gestolen R.K. Jongeren Sociëteit Soestdijk Ned. Reisvereniging Eiermarkt Bijeenkomst St. Cer. Partij, afd. Soest Links rijdende bromfietster aangereden Reebok doodgereden Turk aangereden Onder auspiciën van de Soester Winkeliersvereniging zal St. Nicolaas met zyn gevolg zün intocht in Soest doen op zaterdag 25 november a.s. De kindervriend zal te 13.30 uur aankomen in Soest-Zuid. Toen in het begin van dit jaar de hui dige regering het bewind overnam van het interimkabinet Zijlstra, nadat nu een jaar geleden de regering Cals-Von- deling was gevallen, trof zij een voor het land nog niet erg rooskleurige fi nanciële situatie aan. Een handelsba lans met een groot tekort, stijgende in flatie en stijgende uitgaven voor nood zakelijke voorzieningen, waaronder - na jaren - ook weer hulp ter bestrij ding van de groeiende werkloosheid. Het was niet zo'n aangename en zeker geen populaire taak waarvoor het ka binet De Jong zich zag gesteld. Er wa ren vele wensen en noodzakelijkheden, die \'eel geld zouden vergen, doch er moest op de uitgaven beknibbeld wor den, om het tekort, geraamd op toch al bijna drie miljard, nog enigszins binnen de perken te houden. Je kunt niet verder springen dan je stok lang is en in die geest stelde de regering de begroting voor het nieuwe jaar vast. Voorzichtig was er nage gaan wat beslist geen uitstel kon dul den, wat de burger nog kon bijdragen en wat nog wel even kon worden uit gesteld of slechts gedeeltelijk kon wor den begonnen. Met een flinke meerder heid keurde de Tweede Kamer die be groting en die plannen goed. Zuchtend natuurlijk over dit of dat wat nu nog niet kon, maar er zich bij neerleggend omdat de situatie nu eenmaal niet zo rooskleurig was. Maar dan komen de begrotingsplannen, de nieuwe wetten en voorstellen stuk voor sutk aan de orde en dan begint toch weer het touwtrekken. Dan menen kamerleden, zelfs van de partijen der regeringscoalitie, dat er voor dit of dat toch wat geld uit de rijkskas beschik baar moet worden gesteld. Van de zijde van de oppositie is dit volkomen begrij pelijk. Die oppositie ziet de zaken im mers iets anders, draagt niet de directe verantwoordelijkheid, kan gerust meer vragen, al was het alleen maar om deze regering in het nauw te drijven en eventueel te doen vallen. Dat mag men rekenen tot de taak van de oppositie. Bij de behandeling van de A.W.Z. - Al gemene Wet bijzondere Ziektekosten - dringen echter ook vele leden van de A.R.P. en de K.V.P. en enkele van de C.H.U. er samen met P.v.d.A. en D'66 bij de regering op aan om veel meer dan de voorgestelde 475 miljoen uit 's rijks kas hiervoor uit te trekken. Dat is natuurlijk een prachtig voorstel, want de burger moet al zoveel aan sociale premies betalen, dat vrijwel iedereen wel zou willen, dat het premiebedrag maar eens niet meer steeg en dat al wat dat sociale gevoel meer vergt dan nu maar eens uit de algemene middelen wordt bijgepast. De regering heeft dat bij het opstellen van haar plannen en begroting ernstig bekeken, maar kwam tot de conclusie dat het niet kon, dat er op meer plan nen en uitgaven moest worden beknib beld en dat ook voor die A.W.Z. dus slechts een beperkt bedrag kon worden beschikbaar gestled. Men is met de grote lijnen van de begroting accoord gegaan en dan doet het toch wel vreemd aan, dat uit die ,.men" nu een aantal kamerleden het beleid willen gaan doorkruisen en de eigen regering willen dwingen haar begrotingsbeeld te wijzigen. Een kamerlid is natuurlijk niet gebon den alle regeringsvoorstellen goed te keuren, ook niet als hij tot de coalitie behoort, doch als hij eerst overtuigd is, dat de bij de begroting betrachtte voor zichtigheid nodig is, dan is het toch in- konsekwent om nu met de oppositie mee te gaan en méér te vragen dan de begroting toelaat, hoe fraai dat de kie zer dan ook in de oren moge klinken. Er zijn nog meer belangen die om meer geld A-ragen. De invoering van de mam moetwet voor het onderwijs maakt eigenlijk ook meer geld nodig dan de 23 miljoen waarmee de regering ko mend jaar wil beginnen. De heer Tans van de P.v.d.A. wilde daarvoor graag 27 miljoen extra, die voor een juiste doorvoering misschien broodnodig zijn. Maar het kan niet. Niet volgens het beleid van deze regeling. Daarom kon ook de hogere uitgave voor de A.W.Z. niet. We hebben enige jaren 'n beetje te royaal geleefd, nu moet er dus wat zuinig aan gedaan worden. Dat wisten ook de christen-radicalen. Ook zuinig zijn kan tot betere sociale verhoudin gen leiden. Eerder dan door stijging der inflatie. KANTMAN. De hoofden van scholen achten zich uiterst belangrijke kinderopvoeders. Zij hebben eigen inzichten, die sterk kunnen afwijken van de oude en verouderde ideeën die de ouders van de nu school gaande kinderen er op onderwijsgebied er nog op nahouden. Daardoor ontstaan conflicten. Een aantal ouders wil niet zonder meer voor allerlei verrassingen komen te staan en dagelijks nieuwe din gen ontdekken die het kind leerde of meemaakte. De schoolhoofden kunnen er niet mee volstaan te zeggen, dat de tij den veranderd zijn, of dat zij geen tijd hebben voor tekst en uitleg. Als er een schoolarts komt, behoren de ouders daarvan af te weten. Als kin deren moeten worden ingeënt, behoren de ouders daar toestemming voor te ge ven. Als er een nieuw vak zal worden gedoceerd, behoren de ouders te worden geraadpleegd, precies zoals zij hun wen sen kenbaar mogen maken over de vorm van het godsdienstonderwijs. Zo zullen ook het schoolreisje, het huiswerk, melk- verstrekking, vorming van sport- en hobbygroepen, sparen, collecten op school en zelfs de kleding punten van bespre king moeten zijn op de ouderavonden of in de vergadering van de schoolvereni ging. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f3,per post ƒ4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en rrtfflig Ruim anderhalf uur later dan het tijd stip genoemd in onze courant arriveerde om half twaalf de dertiende gast op „De Paardekamp". Het 20 jaar oude paard Mentor van de Rijkspolitie uit Bergen aan Zee maakte zijn laatste grote rit per auto. Zijn vaste berijder en vriend, de Wacht meester Leiten vergezeld door zijn echt genote, waren mee naar Soest geko men om hem aan de goede zorgen van mejuffrouw Erna Arends en de heer Bloem toe te vertrouwen. Het spreekt voor zich zelf dat het af scheid tussen baas en paard niet ge makkelijk was, na 15 jaar trouwe sa menwerking op de patrouille-tochten langs de kust van Bakkum naar Ber gen. Maar de gedachte dat door deze plaatsing in „De Paardekamp" de „op lossing" slachtplaats geheel van het to neel verdwenen was vereenvoudigde het afscheid in niet geringe mate. Zondag j.1. werd in het gebouw aan de Parklaan een groepsfeest gehouden. On geveer 100 welpen en verkenners kwa men om half drie bijeen om deel te nemen aan verschillende soorten spe len. Nadat vooraf alle leidsters en lei ders waren ingelicht hoe alles zou moe ten gebeuren en deze tevens als scheids rechters waren ingedeeld, gingen alle welpen en verkenners van start. Er werd heel enthousiast gespeeld en het was leuk om te zien hoe ieder zijn uiterste best deed om een zo goed mo gelijk figuur te slaan. Om ongeveer half vijf werd het sein gegeven dat de wedstrijden waren geëindigd. Allen gingen allen weer terug naar de Park- Familie te Soest-Zuid waar een eucha- ristie-viering werd gehouden. Aan het einde hiervan werden drie nieuwe leid sters geïnstalleerd n.1. de dames L. Kok, N. van Leeuwen en M. Eggen- kamp, waarbij ook de ouders van de ze leidsters aanwezig waren. Daarna gingen alleen weer terug naar de Park laan voor een gezamenlijke „snert- maaltijd". Dat smaakte best. 't Was half zeven toen de bijeenkomst werd ge sloten. De rowanafdeling zorgde voor het samenstellen van de spelen, het klaar zetten van de tafels en het in gereed heid brengen van de „Snertpot". Op de Ossendamweg is op de elfde van deze maand de 19-jarige mej. J. M. K. uit Soest met haar fiets tegen een overstekende zwarte kat gereden. De wielrijdster kwam ten val en liep een hersenschudding op. Zij kreeg ook nog enkele andere verwondingen. Hoewel ons nog bijna anderhalve maand van Kerstmis rest, zijn het afgelopen weekeinde reeds vijftien kippen gesto len. Dat gebeurde ten nadele van melk handel W. P. S. aan de Steenhoffstraat. De eigenaar trof de volgende morgen het harmonicagaas geheel vernield en verbogen aan. Kadi (rechter) Abdel Rachman Iryani is door een staatsgreep president geworden van de republiek Jemen, die daardoor de vrede dichterbij ziet dan ooit gedurende de vijf jaar dat een burgerloorlog woedt. Eigenlijk woedde er meer dan een bur geroorlog. Toen de militair Sallal zijn functie van commandant der lijfwacht gebruikte om de imam af te zetten in 1962, wist de vorst te ontkomen. Sallal riep de republiek uit en zijn troepen streden verwoed met de bergstammen die trouw waren gebleven aan de imam en het koningschap dat al elf eeuwen hier gevestigd was. Toen het met de repu blikeinen niet zo vlot liep, stuurde pre sident Nasser Egyptische hulptroepen geleidelijk aan zoveel dat de kersverse republiek wel onder Egyptische bezetting leek te leven. Als gevolg hiervan voelde Saoedi- Arabië's vorst koning Feisal zich geroe pen om de imam te helpen, voornamelijk met aan olie verdiende dollars wat in Jemen zo goed is als soldaten, want trouw moet wel gehonoreerd worden. Feisal deed dit niet zozeer uit liefde voor zijn collega, de imam, dan wel om zijn tegenstander Nasser de voet dwars te zetten en hem in ieder geval te be letten een nasseriaans bruggehoofd te vormen op het Arabisch schiereiland dat vrijwel geheel, tot Saoedi-Arabië behoort. Gefaald De Jemenieten waren er de dupe van dat Nasser en Feisal op hun ruggen een strijd uitvochten van u/at groter allure dan alleen maar de staatsvorm van hun Zaterdag 18 november a.s. gaan de jon geren van Soest weer dansen in het Ludgardusgebouw. Ditmaal komt naar Soest de bekende Beat R en B Group „The Parrots" uit Amsterdam, een 6-mans bezetting met o.a. saxofoon. Deze groep is een begrip voor Noord- Holland, waar zij dan ook een veel ge vraagd en succesvol orkest is. Op de vorige dansavond werd, zoals ver wacht, het 100e lid ingeschreven. De ge lukkige was R. v. d. Meer, die hiervoor een kleine stoffelijke attentie ontving. De eerstvolgende dansavond zal zijn op 9 december, met medewerking van „The Miseries'. Aden Er zijn al plannen geopperd om de re publiek te behouden en de imam slechts het geestelijk gezag te hergeven. In ieder geval is men van beide zijden tot enige inschikkelijkheid bereid en een oplossing is dus in zicht. Zelfs als Jemen een republiek blijft is dit bitter voor Nasser, die met Jemen ook zijn beste kansen verliest om ook het naburige Aden tot zijn invloedssfeer te maken. In deze Britse kolonie met aan verwante protectoraten vechten de di verse bevrijdingsfronten tegen elkaar nu de Engelsen spoedig vertrekken en het eigen leger van de federatie lijkt amper bij machte om de orde te handhaven. Een mooi troebel water waarin de vis vangst veelbelovend was. Maar nu kon het daar wel eens minder pro-Nasse- riaans uitpakken dan Cairo ooit meende te mogen verwachten. Donderdag, 23 november a.s. organi seert de Ned. Reisvereniging weer een avond in gebouw Middelwijk, Talma- laan/hoek P. de Hooghlaan, Soest. Deze avond wordt verzorgd door het film bedrijf K. en N. F. de Groot uit Hil versum met kleurenfilms en kleuren dia's. Aanvang 20.00 uur. De titel luidt: „Naar de Franse Riviera en Corsica". Op de weekmarkt 45.000 eieren van Middenprijs 15,75. werden aangevoerd f 15,— tot 16,25. Prijs per kg ƒ2,50. Zaterdag- en zondagavond organiseerde de Instuif R.K. Jong Soest wederom het Prinsenbal, dat ieder jaar als voorloper van het carnavalsfeest op de elfde van de elfde (november) wordt gehouden. Zoals gebruikelijk maakte ook op dit prin senbal de nieuwe Prins Carnaval met zijn nieuwe Raad van Elf zijn opwachting. Op beide avonden presenteerde do Raad van Elf zich dit jaar als een mannenkoor. Onder leiding van de prins, de heer W. Butzelaar, hadden de leden een speciaal 4-stemmig lied ingestudeerd, dat voorzien van een speciale carnavalstekst ten gehore werd gebracht. Met begeleiding van de band de „Skyliners" werd hierna do nieuwe carnavals-schlager 1967-1968 door alle aanwezigen meegezongen. Hij nam echter niet de nodige voor zichtigheid in acht, waardoor hij werd aangereden door de automobilist J. V. (28) uit Haarlem. De Turk brak zijn kuitbeen. Als iemand in de oppositie is, worden alle middelen aangegrepen om hem on schadelijk te maken. Eerst door de be handeling van de zaak uit te stellen, of te traineren, dan door hem belachelijk te maken of hem in woorden gelijk te geven, doch toch anders te handelen. We maken het zelfde weer mee. nu de partijvernieuwing op handen is. Vele ja ren lang is de zaak op een zijspoor ge rangeerd, uitgesteld en afgesteld. Nu er toch beweging in is gekomen, worden de groepen die in de oppositie zijn, bij de ene partij bespottelijk gemaakt en in de andere partij afgedaan als lieden die toch eigenlijk precies het zelfde willen als wat in het partijprogramma staat De programma's zijn altijd erg wijdlopig, zodat er wel meer in staat dat nooit uit gevoerd werd. Bovendien verergeren de bestuurderen de innerlijke onrust en de ontevredenheid door deze starre houding. Wie poogt de revolutie in een politieke groepering te onderdrukken door te roe pen dat hij het zelfde wil als de anderen doen, komt bij een werkelijke splitsing tussen wal en schip te vallen. En een partij die opstandigen kleineert, koeie- neert of passeert, kweekt zelf meer ver zet door deze houding. land. Het falen van Sallal om zelfs met Nassers hulp Jemen geheel te beheersen, was al onaangenaam voor de Egyptena- ren, maar de nederlaag tegen Israël maakte het hem zelfs militair en finan cieel onmogelijk door te gaan met steun. Er waren al een paar keer contacten ge weest tussen Nasser en Feisal om we derzijds de hulp te staken, maar volgens Arabische traditie was dit steeds op niets uitgelopen. De laatste keer in Khar toem echter werden Nasser en Feisal het weer eens, echter zonder er Sallal in te kennen. En dus kwam er weer geen eind aan de strijd, niet alleen tot woede van Nasser (en misschien ook Feisal, al lijdt die nooit aan dollargebrek) maar vooral van vele Jemenieten, zelfs oude makkers van Sallal. En dat leidde tot de staats greep. Intussen heeft ook de imam wel ingezien dat de elfhonderd jaar oude staatsvorm nooit in glorie hersteld kan worden, ze ker niet nu het land zo bitter met de twintigste eeuw kennis heeft gemaakt. Op donderdag 16 november, 's avonds half acht zal in de kleine Rembrandt- zaal, Rembrandtlaan II te Soestdijk, ds. Middelkoop, predikant te Zwolle, een tijdrede houden. Iedereen is welkom. Op de Korte Brinkweg ter hoogte van de F. C. Kuyperstraat is zaterdag de 17-jarige bromfietser C. A. uit Soest door een autó aangereden. Zij kwam .an de Stadhouderslaan en ging in de ru'.oting van de Lange Brinkweg Het meispe reed evenwel geheel aan de linker zijde van de weg. Op dat mo ment kwam uit de F. C. Kuyperstraat de 23-jarige automobilist A. K. uit Baarn. Hij zag het meisje links rijden en week daardoor naar het midden van de weg uit. De bromfietster week echter in dezelfde richting uit. zodat zij fron taal in botsing kwam met de auto. Het meisje liep een heupfractuur en een gebroken knie op. Zij is opgenomen in Zonnegloren. De heer J. A. uit Soest bracht zaterdag een dode reebok aan het bureau van politie. Hij had het dier op de Van Weerden Poelmanweg doodgereden. Zijn auto liep tengevolge van de botsing lichte schade op. Op de Burgemeester Grothestraat is zaterdag de Turk H. K. door een auto aangereden. Hij was uit de bus ge stapt en wilde de straat oversteken.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1