I SPECIALE UITGAVE TER GELEGENHEID VAN DE OPENING VAN DE EXCLUSIEVE SHOWROOM AAN DE VAN WEEDESTRAAT 29 TE SOEST, OP VRIJDAG 17 NOVEMBER LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF G. VAN DEN POL N.V. OPENT NIEUWE SHOWROOM UW HELE HUIS „ZALIG WARM" MET UW EIGEN GASGESTOOKTE CENTRALE VERWARMING Dinsdag 14 november 1967 Deze drie pagina's tellende bijlage, in uw Soester Courant, bedoelt voor u een handleiding te zijn in de doolhof van gasverwarmingsapparaten, geschapen door de komst van het aardgas. Firma van den Pol kan reeds op grote ervaring bogen „Burgerwerk** wordt niet verwaarloosd Kolenkachel verdwijnt Gas won wedloop niet kolen G van den rol-nieuws In dc links op de foto staande schuur bevond zich de eerste werkplaats. Nu kunstsroeed-atelier van Emmy van Leersum. tenties „te koop aangeboden" in alle couranten van ons land, waarbij kolen- kachels en -haarden tegen bespotte lijke prijzen worden aangeboden er- oo, dat de dagen van de kolenkachel geteld zijn. Bij de oudijzerhandelaren staan de ka chels meters hoog opgestapeld als afge dane huisvrienden, te wachten op trans port naar de smeltoven waar hun na jarenlange trouwe dienst, een roemloos einde wacht. maar duurder wordt. Hierdoor is een ideale droom binnen het bereik van el ke Nederlander komen te liggen: cen trale verwarming, waardoor uw hele woning - zomer en winter - ideaal leefbaar wordt. Toen de heer G. van den Pol vlak na de oorlog zijn geboorteplaats Montfoort verliet, om zijn geluk in Soest te pro beren, wekte dat in zijn familie- en kennissenkring wel enige verbazing. Toch kon niemand en niets hem tegen houden. Een eigenschap die in de loop der jaren zelfs zijn scherpe kanten nog niet heeft verloren. Met als enige bagage een tas arriveerde hij op het station Soestdijk, van waar hij zich na informatie, op weg begaf naar de makelaar de heer Lensen, kan toorhoudend op de Van Weedestraat. Hoe vreemd het in een mensenleven kan gaan, blijkt uit het feit dat de eerste deurknop die de heer van den Pol in Soest in zijn handen kreeg, de knop was van het pand waarin nu zijn nieuwe showroom wordt gevestigd. Na kort overleg veranderde het pand Heuvelweg 6, waarin nu Emmy van Leersum een kunstsmeedatelier heeft, en waarin toendertijd de heer van Her waarden eveneens een loodgietersbe- drijf voerde, van eigenaar. Met deze koop was toen een bedrag van ƒ4.500, gemoeid. Met een enorme dosis enthousiasme, een lege portemonnaie, maar met de lopende opdrachten en de aanwezige voorraad, startte de heer van den Pol in Soest, op een bijna onnavolgbare wijze terzijde gestaan door zijn vrouw. Na een korte periode aan de Heuvelweg werd het bedrijf verplaatst naar de Burg. Grothestraat, waarna al weer spoedig een verhuizing volgde naar de Van Lenneplaan, waar een voor een dergelijk bedrijf, enorme bedrijfsruim te is ontstaan. Dominerend in dit complex is de verle den jaar in bedrijf gestelde research- toren, die nationaal en internationaal reeds een grote faam geniet. om te gaan genieten van de onbezorgde jaren van het op leeftijd zijn. Toen het oog gevallen was op het pand aan de Van Weedestraat, werd in nau we samenwerking met het Soester Aan nemersbedrijf H. W. van Asch een ontwerp gemaakt voor de nieuwe show room. Het was beslist geen eenvoudige ver bouwing. Van een van origine winkel woonhuis, moest één grote ruimte wor den gemaakt. Geen zuilen die de steun- muren zouden moeten vervangen, maar één vertrek. Wat de firma Van Asch in de eigenlijk te korte tijd heeft ge presteerd, grenst bijna aan het on mogelijke. Het schilderwerk zowel binnen- als bui ten werd verzorgd door het eveneens uit Soest afkomstige schilderbedrijf van de heer Elings. Voor het aanleggen van de verlichting e.d. werd een beroep gedaan op een broer van de heer Van den Pol. die in Montfoort een zaak heeft in elektrische artikelen. Deze nieuwe showroom heeft door de verbouwing enorme mogelijkheden ge kregen. Men kan nu, wanneer daar om gevraagd wordt, demonstraties geven met elk apüaraat dat in de winkel aan wezig is, terwijl een gedeelte van de nieuwe showroom is ingericht voor de in deze tijd zo geliefde keuken, die in vele combinaties en kwaliteiten lever baar is. Ook heeft men in de showroom een plaats ingeruimd vqor de veel gevraag de kleinere artikelen, variërend van verchroomde handdoekhaken tot mo derne douchekrukjes. Men merkt het al als de buitendeur opengaat, hier brandt de kachel. Een „zalige" warmte komt je tegemoet. Niet een warmtegolf die uit de huiskamer is meegekomen, maar een warmte die in het hele huis heerst. „Doe de deur achter je dicht", een in de winter veel gehoorde uitroep, verliest bij de centraal verwarmde huizen zijn kracht. Nog steeds wordt hoog opgezien wan neer gesproken wordt over een eigen centrale verwarming, hoewel er een dui delijke verandering in deze zienswijze val te bespeuren. Wanneer over een eigen centrale ver warming wordt gesproken, ziet men in gedachte de heer des huizes uit de kel der komen met een mijnwerkersuitmon stering en een gezicht als zwarte Piet. Maar dat is verleden tijd, we zijn na melijk het aardgas-tijdperk ingegaan, ook in de centrale verwarming. Draai de knop maar om en klaar is Kees. In een mum van tijd is het hele huis „zalig" warm. Nog maar al te vaak hoort men zeggen, „ik was dit jaar maar zoveel geld aan verwarming kwijt". En dan wordt een bedrag genoemd, dat bij nadere beschou wing een verwrongen werkelijkheids beeld geeft. Men vergeet daar namelijk bij op te tel len de onkosten van verwarming in bad en studeerkamer, hobby- en kinderkamer en eventuele bij verwarming in de keu ken. Meestal wordt daarvoor gebruik gemaakt van elektriciteit verslindende apparaten. Wanneer men deze kosten voegt bij die van het hoofdvertrek dan komt men aan een heel ander bedrag. En dan blijkt dat dit bedrag hoger ligt dan van een centrale verwarmings-in- stallatie. Uiteraard liggen de installatiekosten per perceel anders. Ze zijn zelfs zo verschil lend dat het onmogelijk is een richt prijs te noemen. Mocht u geïnteresseerd zijn in deze vei lige, schone, moderne en bovenal voor delige verwarmingsmogelijkheid, laat u eens door ons op de hoogte stellen van de vele mogelijkheden, en een op uw woonruimte gebaseerde, geheel vrijblij vende, prijsopgave verstrekken. Men legde zich de laatste jaren vooral toe op het uitvoeren van grotere pro jecten. Daartoe verliet men de conser vatieve werkwijze, en ging over op het geheel door eigen mensen ontwikkelde pre-fabricage systeem. Door de enorme toevloed van orders begon het zogenaamde „burgerwerk" in het gedrang te raken. Mede door het feit dat er grote belang stelling ontstond voor een eigen cen trale verwarmingsinstallatie, werd over gegaan tot vestiging van een speciaal- afdeling die in de afgelopen jaren overduidelijk bewezen heeft, een niet meer weg te denken tak te zijn in het bedrijf G. van den Pol n.v. Toch was men de laatste tijd niet meer zo geluk kig met de plaats van de showhoom aan de Steenhoffstraat. Aanstaande vrijdag 17 november, 's middags om drie uur, opent het in Soest en omgeving overbekende lood gieters- en verwarmingsbedrjjf G. van den Pol n.v., voorheen gevestigd aan de Steenhoffstraat, haar mo derne showroom aan de Van Weedestraat. Ruim drie jaar geleden besloot men. om het zoge naamde burgerwerk niet te verwaarlozen, tot oprichting van een speciaalzaak. In het pand aan de Steenhoffstraat vond men een voor die tijd redelijk geschikte ruimte. Na een behoorlijke verbouwing word een showroom gecreëerd die toen be slist niet gek afstak bjj andere in zijn soort. Dat de gasbel, waarop wij met zijn dertien miljoen leven, tot een dergelijke revolutie op vcrwarmingsgebied zou leiden, zullen niet veel mensen voor mogelijk heb ben gehouden. Toch hield de firma Van den Pol terdege rekening met de perspectieven die dc vondst van het aardgas zou kunnen gaan bieden met betrekking tot de verwarming in het algemeen. de nieuwe showroom gevestigd. In deze, nu veel te kleine showroom, was het onmogelijk een goed overzicht te geven van alle apparaten die geleverd konden worden. Het geven van demonstraties was totaal onmogelijk. Enigszins weggedrukt tussen de omrin gende panden, en verscholen tussen de bomen die lang de Steenhoffstraat staan en het parkeren tot een levens gevaarlijke onderneming maken kwam de showroom onvoldoende naar voren. Men zocht naar een ander, beter lig gend pand, indien mogelijk met een be hoorlijke parkeerruimte. Dit nieuwe pand werd gevonden in de sigaren- en sigarettenzaak van de heer Uiterdijk, die om in vaktermen te blij ven de pijp aan Maarten had gegeven, Toen de Slochterense gasbel in exploi tatie kwam, zou dit het einde gaan be tekenen voor de kolen als primaire brandstof voor verwarmingsapparaten, vooral waar het betreft de particuliere verwarmingstechnieken. De kolenfornuizen waren in de loop der jaren al definitief van het toneel verdwenen. Daarvoor in de plaats kwa men kolenhaarden met een beperkte kookgelegenheid. Het gasfornuis in zijn vele vormen had zijn plaats in de keu- ker veroverd. De kolenhaard heeft het langer uitge houden. Hoewel er nog geen duidelijke cijfers over bestaan, wijzen de adver- En momenteel, zo mogen wij het wel stellen, hebben de kolen de ongelijke strijd met het aardgas verloren. Enerzijds schuilt hierin ongetwijfeld een tragiek - op nationaal niveau zelfs - als wij er aan denken, dat de kolen mijnen, die toch duizenden Nederlan ders werkgelegenheid verschaffen, bin nen enkele jaren gesloten zullen zijn. Anderzijds heeft de exploitatie van de gasbel de grote verdienste, dat de kos ten voor verwarming en koken de laatste jaren naar beneden zijn gegaan. En dat in een tijd, waar alles alleen In dit pand waarin tot voor kort een sigarenzaak was gevestigd, wordt na een ingrijpende verbouwing

Soester Courant | 1967 | | pagina 7