WasseeeJie Tsjiang Kai-Sjek IS DE COMPUTER VRIEND OF VIJAND VAN DE MENS Nu het buiten zo koud is doet U de was teeh ook in de Officiële mededelingen De 80-jarige revolutionair MET RAAD EN D AAD EDISON WAS EEN HANDIGE ZAKENMAN en trok veel profijt van zijn genialiteit S0ESTERBERG ELEKTRISCHE VISSEN Hij zal eerder de mens behoeden In onze collectie BRILMONTUREN Fa. I». F. VOIGT De achtergrond Collecte Een nieuwe expositie in „Goed Wonen" Kath. Vrouwengilde Voetbal Muziekvereniging hield receptie Spanningen van 300 tot 800 Volt vellen een volwassen man POLITIE TEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 Er bestaan computers die kunnen scha ken. Er zijn al vele computers die door middel van ponskaarten de administra tie van een groot bedrijf overnemen en vele personeelsleden overbodig maken. Er zijn computers in ontwikkeling die de diagnose van een zieke zullen kun nen stellen. Er zijn computers die de plaats van de winkelier achter de toon bank kunnen innemen. Bovenstaande is een kleine bloemlezing van kranteberichten die verontrustend genoemd zouden kunnen worden. Als de ontwikkeling van de computer zo doorgaat gaat ze misschien de mens nog eens overheersen! Om antwoord op die vraag te krijgen spraken we met de heer J. Brouwers uit Apeldoorn, die bereid was om op heldering te verschaffen. Toepassingen Is het waar dat computers al dat soort dingen kunnen doen? „Ja, dat is waar. Maar ik moet er di rect bij zeggen dat zoiets veel sensa tioneler lijkt dan het is. Computers zijn en blijven voorlopig zeer domme ma chines, die maar heel weinig kunnen, maar dan wel verschrikkelijk vlug. Hoe dom ze zijn blijkt uit de volgende anecdote. Iemand heeft 2 horloges waar van de een stilstaat en de ander 10 minuten achterloopt. Hij legt de com puter het probleem \roor welk horloge hij moet wegdoen en welk behouden. Het antwoord luidde: Het horloge dat stilstaat moet u behouden. Het wijst 2 maal per dag de juiste tijd aan. Het andere horloge doet dat nooit! Er zijn eigenlijk maar drie taken waar voor ze werkelijk geschikt zijn. Dat zijn het tcehriisch-wetenschappelijk reken werk, de commerciële toepassing en het bewaren van informaties. Bij het tech- nisch-wetenschappelijk rekenwerk doet de computer zijn werk bij vraagstukken die vaak wiskundig zijn en waarbij zo veel rekenwerk te pas komt, wat bo vendien zeer ingewikkeld kan zijn, dat het inschakelen van een computer ge wenst is." De graankorrel „Hoe weinig er voor nodig is in prin cipe kan ik het best met een voorbeeld duidelijk maken. Misschien kent u de legende van de man die als beloning aan een koning vroeg op een schaakbord het eerste vak te beleggen met één graankorrel, het tweede met twee, het derde met vier enzovoort. Ieder gewoon mens die kan optellen zou het totaal kunnen uitre kenen, maar de kans op fouten en de tijd die ervoor nodig is, zijn bezwaar lijk. Een computer doet dat in enkele seconden en zonder fouten. Bij de tech- WEDEROPBOÜWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan de vereniging „De Utrechtse Heuvelrug", Achter St. Pieter 20, Utrecht, op haar daartoe gedaan ver zoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van een toiletgebouw, op het per ceel, gelegen aan de Foekenlaan, kada straal bekend gemeente Soest, sectie D, nummer 3074, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Landelijk Ge bied". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 14 november 1967. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemerfè zijn om aan de vereniging „De Utrechtse Heuvelrug", Achter St. Pieter 20, Utrecht, op haar daartoe gedaan ver zoek, op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een toiletgebouw op het perceel, gelegen aan de Van Weerden Poelman- weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nummer 3076, zulks in afwij king van het bestemmingsplan „Lan delijk Gebied". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 14 november 1967. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan Aardoliebelangen Gemeenschap N.V., Prins Bernhardlaan 28 te Soest, op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wderopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een kan toorgebouw, quick-service-ruimte en woonhuis op het perceel, gelegen aan de Birkstraat, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie C, nummers 1836 en 1984, zulks in afwijking van het be stemmingsplan „Soest-Zuid". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie te inzage. Soest, 14 november 1967. nisch-wetenschappelijke taak wordt de computer dus ingeschakeld bij proble men als het samenstellen van een weer bericht, radio-astronomie, enquêtes, het uitrekenen van de baan die een ruim teschip zou moeten volgen om een be paald object te bereiken!" Commercie U noemde nog twee taken? „Inder daad. Dat is dan als eerste de toepas sing van de computer bij bedrijven. Daar is een hele afdeling nodig voor het berekenen van salarissen, facture ring, voorraadadministratie, te veel om op te noemen. Wanneer mensen dat doen, is er veel tijd voor nodig. Er kunnen en worden ook fouten gemaakt die allemaal weer ongedaan gemaakt moeten worden. De computer is hier opgedoken in de vorm van een pons kaarten verwerkende machine. Het bes te te vergelijken, waaruit tevens blijkt hoe oud het principe daarvan al is, is dat met een draaiorgel. Daarbij stopt de orgelman immers een lage karton nen band in zijn instrument waar al lerlei gaatjes zitten? In zo'n gaatje valt een pennetje, de band instrueert als het ware het instrument, en fouten of verkeerde noten hoort men niet. Som mige carillons die zo bediend worden, werken met een trommel waar hetzelf de systeem wordt toegepast. Bij de ponskaart gaat het precies zo. De gaatjes in zo'n kaart bepalen wat de computer moet doen. Natuurlijk is dit zeer summier aangeduid want er komt nog veel meer bij kijken, maar dat komt er bij een draaiorgel ook". Nieuwe funetles Maar als zo'n computer de administra tie overneemt, komen er dan geen men sen op straat te staan omdat ze over bodig zijn? ,Ja en nee. Wanneer de computer de administratie overneemt komen er in derdaad mensen vrij, maar die kunnen elders misschien ingezet worden. Daar komt omscholing bij te pas. Overigens is het ook zo dat de computerindustrie weer allerlei nieuwe functies schept, zo als de programmeur, die de gegevens pasklaar maakt voor de computer en mensen die die gegevens gaan verzame len. Globaal gezien is er weinig of geen sprake van mensen die zonder werk komen. Dat is in het verleden ook wel gebleken, toen de machines de men selijke handenarbeid verdrongen. In- plaats van minder waren er meer men sen nodig om het werk aan te kunnen." Informatie „Het derde punt is het opbergen van informatie. Computers kunnen worden uitgerust met heel grote geheugens, waardoor ze de meest uiteenlopende ge gevens kunnen bewaren, zoals bevol kingsregisters, archieven voor de politie bij de vingerafdrukken, bij de rechts spraak in de vorm van jurisprudentie, medische rapporten, of wetenschappe- lije artikelen". Zijn er nog andere mogelijkheden? „Natuurlijk, en nu komen we bij de berichten die U in de krant las. Com puters kunnen worden gebruikt om de ene taal in de andere om te zetten, Frans in Noors, om wat te noemen. Ze kunnen muziek componeren, wiskundige stellingen bewijzen, de baan van een projectiel berekenen, en leren schaken. Daar komt geen „denken" aan te pas in de zin zoals wij dat kennen, maar het onderzoeken van mogelijkheden met uitsluiting van de fouten. Een com puter kan in zekere zin ook leren. Een voorwaarde daarbij is de mogelijkheid tot programmaverandering." Durft U een toekomstvoorspelling te doen ten aanzien van computers? „Heel moeilijk. De meningen zijn daar over zeer uiteenlopend. Vele deskundi gen menen dat de computer heel veel van het menselijk vermogen zal kun nen overnemen en evenaren of zelfs overtreffen, maar dat ze nooit in staat zullen zijn om creatief te zijn, met an dere woorden zullen kunnen denken of op ideeën komen. Anderen zijn ervan overtuigd dat ze dat wel kunnen, in die zin dat de menselijke hersenen eigen lijk op zich ook computers zijn, die werken met gegevens die ze in het le ven opgedaan hebben." Oorlog? Zou de machine, de computer de mens eens dwingen tot een oorlog om de baas te blijven? .Natuurlijk niet. Alles dat mensen doen is niet objectief bekeken. De gevoelens en hartstochten en weet ik al niet be ïnvloeden ons voordeel zo, dat we vaak verkeerde oplossingen kiezen. De com puter, zo hij al eens tegenover de mens zou komen te staan, wat ik persoonlijk niet geloof, zal objectief blijven en geen oorlog gaan voeren, die immers tot niets leidt. Hij zal eerder de mens be hoeden tegen het ondernemen van po gingen om menselijk leed te veroorza ken, doden te laten vallen, gebouwen te verwoesten. Heus, wanneer we de computer verder kunnen ontwikkelen, zal hij een zegen voor de mensheid blijken te zijn. Al leen de mens zelf kan de computer te gen zijn eigen soort keren". Men spreekt tegenwoordig wel over de robots, die middels de computer een mens tot op zekere hoogte kunnen^ imi teren, wat denkt U daarover? „Het antwoord daarop ligt al in die robot zelf besloten. Ze kunnen soms met hun ogen knipperen, een onnatuurlijk taaltje spreken, lopen op een houteri ge manier, wat al niet. Zelfs met alle toepassing van de hedendaagse elektro nische kennis van de mens kunnen we in geen geval een robot construeren die ook maar enigszins te vergelijken is met een mens. Daar is geen sprake van. Heus, U hoeft zich niet ongerust te maken". We verlieten de heer Brouwers met het opgeluchte gevoel dat de computer de mens toch niet bedreigt, wat voor velen een hele geruststelling moet zijn. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancler Op 31 oktober van dit jaar werd de Chinese generaal en staatsman Tsjiang K'al- Sjek tachtig jaar oud. Nog altyd president van de nationalistische regering van China, zetelend op het eiland Formosa voor de Chinese kust, sinds de communisten z^jn legers in 1949 versloegen en hy zich terug moest trekken. De Chinese Volksrepubliek werd uitgeroepen en de rol van Tsjiang leek uitge speeld. Niemand verwacht dat hy nog by zijn leven terug zal keren als een figuur die van invloed zal ztfn op de lotgevallen van het Chinese volk. Die invloed heeft hy wel gehad. Tsjiang K'ai-Sjek heeft een grote rol gespeeld in de geschiedenis van China na de eerste revolutie. Tsjiang K'ai-Sjek werd geboren in een tijd waarin het oude China al niet meer in staat was zijn geïsoleerde positie in de wereld te handhaven. Het heeft te maken gehad met twee opium-oorlogen, bezetting door Rusland van het Ili- en het Amoergebied, door de Fransen van Cochin China, het tegenwoordige Viet nam en diverse opstanden. Tsjiang was nauwelijks 7 jaar oud toen de Chinees- Japanse oorlog uitbrak en in 1900 volg de beruchte Bokseropstand. In 1908 sterft keizer Kwang-sju, opge volgd door een kind van drie jaar, on der regentschap van prins Tsj'oen. Maar het jonge volk van China ontwaakt, de oude regeringssystemen blijken niet meer te voldoen en de revolutie zal in 1911 losbarsten. Het klimaat daarvoor is dan wel bijzonder rijp: in Mongolië en Mandsjoerije heerst een epidemie van longenpest, in de centrale provincies ver oorzaken enorme overstromingen een on gekende hongersnood. Er komt ontevre denheid die zich in een van de provin cies uit door de gevolgde regeringspo- litiek bij de spoorwegen, die de provin ciale belangen verwaarloost. In oktober 1911 ontploft er bij vergissing een bom in het huis van revolutionaire leiders en die knal wordt het sein om openlijk de revolutie te verklaren. Revolutie Bij het uitbreken van de revolutie be vindt Tsjiang zich in Japan, maar hij keert onmiddellijk terug. Na zijn mid delbare schoolopleiding had hij al een bezoek aan Japan gebracht en in 1906 gaat hij naar de Militaire Academie te Pau-ting. Zijn verdere militaire opleiding ontvangt hij in Tokio en bij zijn terug keer naar aanleiding van de revolutie LATHYRUS. - Wanneer moet ik het zaad van een vaste lathyrus zaaien? Antwoord: U kunt dit op verschillende tijden doen afhankelijk van de omstan digheden. a. Februari-maart in kistjes of potten onder glas of plastic hoes in de warme kamer. Na opkomst hoes of glas ver wijderen en ze koeler zetten. Daarna in potjes zetten in voedzame grond en na half mei buiten uitplanten. b. In maart-april in potjes in een kou de bak of vorstvrije kamer, drie zaden per potje. Met potkluit na half mei uit planten. c. Ln de volle grond in april zaaien. Er is echter dan kans dat ze hetzelfde jaar niet bloeien. Wanneer de plantjes goed afgehard worden dan kan ook in het laatst van maart uitgeplant worden. onderscheidt hij zich diverse malen als legeraanvoerder. In de wilde jaren na 1911 sluit hij zich aan bij de tegenstanders van Yuan Sje- k'ai, bekwaam staatsman en generaal, die begreep dat de dynastie ten einde liep en inplaats van de revolutie neer te slaan met zijn uitstekend gedrild leger, in 1912 de republiek uitroept. Tsjiang ziet zich genoodzaakt diverse malen te vluchten, onder meer naar Ja pan en Sjanghai. Hij heeft zich aange sloten bij Soen Yat-sen. die in 1913 een nieuwe revolutie uitroept die geen succes heeft. Beide figuren, Yuan Sje-k'«i en Soen Yat-sen blijven belangrijke figuren in de daaropvolgende jaren en Soen stuurt in 1923 Tsjiang naar Moskou, uit welk bezoek de benoeming van de Rus sische agent Borodin volgt, die na zijn landgenoot Joffe het bolsjewisme met kracht begint te propageren. De invloed van het communisme waar Tsjiang la ter nog zoveel mee te maken zal krijgen, begint op te komen. In 1924 wordt hij benoemd tot president van de Militaire Academie in Whampoa en tevens tot lid van de commissie voor militaire zaken. Huweiyk en stryd In het daaropvolgende jaar, 1925, over lijdt de man aan wie Tsjiang trouw was, Soen Yat-sen en wordt de nationalis tische regering gevormd. Tsjiang behaalt enkele militaire over winningen en wordt in 1926 president voor de commissie militaire zaken en op perbevelhebber van een expeditie tegen het noorden, waarbij hij de gehele vallei van de Jang-tse verovert. Maar dan komt het tot een breuk tussen de succes volle generaal en de vertegenwoordiger van de communistische vleugel in de partij, Borodin. Aanleiding is eigenlijk het feit dat de aanhang van het communisme te groot wordt naar Tsjiang's zin. Mao Tse-toeng schrijft in dat jaar, 1927' zijn „Bericht over de boerenbeweging in Hoe-Nan". In maart van dat jaar vormt Tsjiang een nieuwe Nationale Regering te Nan king en begint een ernstige vervolging der communisten, die door diverse ge beurtenissen voorspoedig verloopt en waardoor de invloedssfeer van het com munisme sterk wordt ingekrompen. Tsjiang K'ai-Sjek klaagt hen aan in zijn „Manifest aan het volk". De positie van de Russische communistenleider Borodin wordt tenslotte onhoudbaar en hij ver laat China. De populariteit van Tsjiang is echter verdwenen door het terrorisme waarmee hij de communisten te lijf is gegaan en hij besluit uit de partij te treden en vertrekt weer naar Japan. De strubbelingen in de partij maken zijn terugkeer echter mogelijk en enkele maanden later heeft hij zijn oude posi tie terug, mede door zijn huwelijk met de zuster van de vrouw van de overleden Soen Yat-sen. Eenheid De eenheid die Tsjiang K'ai-Sjek voor ogen staat is nog steeds niet bereikt en komt ook de eerstvolgende jaren niet. Steeds weer breken er onlusten en op standen uit die hij moet onderdrukken en tenslotte ontaarden de onlusten in een burgeroorlog. Het hoogtepunt ligt in 1930, waarbij generaals strijden tegen de nationale regering met wisselend succes, waarbij de beslissing in zekere zin af hangt van de zijde die een jonge maar schalk in Madsjoerije zal kiezen. Tsjiang's troepen beginnen echter het overwicht te krijgen en als tenslotte de maarschalk zijn zijde kiest, is Tsjiang's overwinning zeker. Hij houdt in oktober 1930 een feestelijke intocht als hoofd van het verenigd China. Dan breekt in 1937 de tweede oorlog tussen China en Japan uit, nadat Japan in 1931 Mandsjoerije al bezet heeft, en heeft Tsjiang zijn handen vol om de Japanners te weerstaan. Er komt tijdelijk een nationalistisch-com- munistisch front tot stand, hoewel Tsjiang niet ophoudt de communisten te bestrijden. Deze samenwerking duurt tot 1941, waarna de verhouding steeds slech ter wordt. Het communisme heeft al in 1928 de eerste rode republieken gesticht en in 1934 begint de beroemde lange mars van Mao Tse-toeng door twaalf provincies die eindigt in Yen-an, waar Mao gekozen wordt als partijvoorzitter. Na de capitulatie van Japan komt het in 1949 opnieuw tot een burgeroorlog en Tsjiang K'ai-Sjek's legers worden defi nitief op het vaste land verslagen. In 1949 trekt Tsjiang zich tijdelijk terug om in 1950 president van de nationalis tische regering op Formosa te worden, een toestand waar tot vandaag de dag geen verandering meer in is gekomen. Thomas Alva Edison was reeds als kind een pientere knaap, die op verschillend gebied duidelijk voor ogen zag, wat de wereld ontbeerde om een snelle ontwik kelingsgang naar groter welvaart te kun nen volgen. Zijn leven is er een bewijs van soe je als onbemiddelde jongen evjengoed, misschien zelfs beter, de we- herd kan veroveren dan als nazaat van welgestelde ouders. Hij is eeri van de vele; Amerikanen geweest, die als kran tenjongen hun loopbaan begonnen en als een groot man stierven. Reeds op twaalfjarige leeftijd had deze jongen een handeltje in kranten aan de stations. Verschillende van zijn kame raadjes nam hij op naburige kleine sta tions in dienst als agent, zodat hij een grote omzet had en reeds een inkomen genoot van ongeveer vijftig gulden per week. Van krantenjongen bracht hij het spoedig tot redacteur, want hij stichtte een eigen krant. Men moet zich niet voorstellen dat hij een groot kantoorge bouw bezat met de monstermachines uit onze tijd. Hij kocht slechts een eenvou dige drukpers, die hij in een treinwagon installeerde. Hij was directeur-redacteur van een treinkrant naar zijn eigen idee. Zakeiyk inzicht In Amerika woedde de burgeroorlog en Edison zag dat de mensen zeer hongerig naar nieuws waren. Gedurende de trein reis, die soms dagenlang duurde, vonden er belangrijke gebeurtenissen plaats. De mensen lazen toen al even graag in de trein als nu. Op de stations waren tele graafkantoren gevestigd en hier rende Edison op af telkens als de trein stil stond. Hij verzamelde het laatste nieuws en verkocht dit via zijn tijdens de reis gedrukte krant aan de reizigers. Er werd om zijn blad gevochten en Edison deed goede zaken. Van het overgespaarde geld bouwde hij zijn eerste laboratorium, ook al in de trein. Door een ongeluk kwam er brand in zijn wagen, waarna hij met labora torium en al uit de sneltrein werd ge worpen. Hij kon opnieuw beginnen. De jonge uitvinder zat vol frisse ideeën. Hij trachtte deze voor praktische doel einden aan te wenden, maar begreep dat hiervoor een goede theoretische onder grond noodzakelijk was. Daarom besteed de hij enkele jaren al zijn geld voor de aankoop van boeken en wetenschappe lijke tijdschriften. Steeds las hij iets, dat eigenlijk boven zijn geestelijke stand lag, maar door zijn stalen wil bereikte hij een hoge graad van ontwikkeling. Ten slotte ging hij gewapend met zijn kennis naar New York. De eerste patenten Edison verkreeg daar binnen vijf jaar vijf patenten op zijn verbeteringen aan de telegrafie. Voor zijn sublieme presta ties ontving hij 40.000 dollar van de „Gold and Stock Telegraph Company", waarvoor hij werkte. Nu had hij vol doende geld om een lang gekoesterde droom in vervulling te doen gaan: het bezit van eigen eigen laboratorium. In het voorgaande bleek reeds, dat Edi son een goed zakenman was. Hij kop pelde de uitvinders- en zakengeest en opereerde in vrije uren in het laborato rium, terwijl zijn meeste tijd nog besteed werd aan de bouw van automatische druktelegrafen, waarvoor hij een fabriek had geopend. Nog geen dertig jaar was de energieke man toen hij reeds met behulp van een groep financiers een zeer modern labo ratorium in Menlo Park in New York bouwde. Dit zou het geboortehuis worden van een groot aantal uitvindingen, ook van de gloeilamp. Het elektrisch licht Edison kwam niet zelf op de idee van een. gloeilamp. Het beginsel van elek trisch licht werd het eerst ontwikkeld door sir Humphrey Davy in het begin van de vorige eeuw. Hij liet twee kool spitsen zien, die tegenover elkaar waren opgesteld en waarmee werd aangetoond, dat elektriciteit in licht kan worden om gezet. Nu was het grote probleem waarmee men worstelde, hoe er een draad kon worden gevonden waardoor de stroom kon worden geleid, zodat er licht ont stond. Het was J. W. Starr, die in 1845 als materiaal platina gebruikte en daar mee een eerste schamel succes boekte. Zijn elektrisch licht was nog onvolmaakt omdat er teveel energie verloren ging en de temperatuur niet hoog genoeg kon worden opgevoerd. Vele geleerden wierpen zich nu op het onderzoek. De eerste verbetering kwam na de ontdekking, dat men gebruik moest maken van een luchtledige glazen bol om de gloeidraad gemakkelijker en beter aan het gloeien te krijgen. Het was nog een extra verrassing, dat in die luchtledige ruimte ook de koolstof veel minder oxy- deerde. Men voelde dus, dat men op de goede weg was en duizenden onderzoe kers werkten koortsachtig verder. Wat deed Edison Twee boekten er successen. Het waren Swan in Engeland en Edison in Ame rika. Edisons vinding werd het meest gewaardeerd. Hij construeerde een soort materiaal dat veel overeenkomst ver toonde met kunstzijde. Dit vond hij niet toevallig: integendeel, men schat dat op zijn laboratorium ongeveer honderddui zend proeven zijn genomen voordat men een juichkreet kon laten horen. Tiental len malen wilden zijn medewerkers het opgeven, maar de geniale geest van Edi son en zijn onvermoeibare werkkracht gaven de doorslag. Zijn pogen zou niet tevergeefs zijn. In oktober van het jaar 1879 was Edison met zijn werkers weer aan het proeven nemen. Veertig uren hadden zij achter een gewerkt toen plotseling de lamp aangloeide. Het was geen moment te vroeg. In an dere landen was men bezig met proeven, die van het succes niet verder verwij derd waren dan Edison. Bovendien be gonnen de financiers van zijn laborato rium heftig te protesteren tegen de lange duur van dit onderzoek en de grote sommen die ermee gemoeid waren. Uit eigen middelen had de uitvinder dit pro ject nooit kunnen financieren. Naar de vervolmaking De eerste gloeilampen van Edison brand den 45 tot 50 uur. Ze waren dus nog lang niet volmaakt. Het is echter begrij pelijk, dat bij de eerste publieke demon stratie, die twee maanden later in Menlo Park werd gehouden, vele monden van verbazing openvielen. In tegenwoordig heid van het gemeentebestuur en 3000 genodigden werden er 700 lampen aan gestoken, die tussen de bomen waren op gehangen. Het verhaal gaat, dat velen dachten aan een flinke brand bij de plotselinge gloed en met angstige ogen naar boven keken. Algemeen werd de vinder om zijn succes geprezen. Edisons eerste kooldraadlamp had wel ongeveer de vorm van onze lampen, maar er moest nog veel aan verbeterd worden. Twee jaar zou de vinder zelf nog prutsen voordat hij een behoorlijk produkt kon tonen. Na hem zijn stap- voetse verbeteringen aangebracht. Vele materialen werden beproefd. Het duurde zelfs nog tot 1913 voordat Langmuir een nieuw licht opging waar mee een goed bruikbare wolframlamp werd verkregen. Hij slaagde erin de zwarte aanslag aan de binnenzijde van de bol weg te nemen. Die aanslag was te wijten aan het vervluchtigen van wolfram tijdens het branden van de lamp. Om dit vervluchtigen tegen te gaan. vulde Langmuir de lamp met gas. Samen met de ontwikkeling van de spi- raaldraadlamp heeft Langmuir de voor naamste schaduwen weggenomen, die nog over de gloeilamp hingen. De lamp brandde echter reeds, dank zij duizenden onvermoeide zoekers, dank zij vooral Edison, de grote voorvechter van technische vooruitgang. Hij ontstak het licht van de moderne verlichting en gaf daarmee aan de wereld een kans om vele duistere uren in het leven te veraange namen. Zijn leven en werk zijn een voorbeeld voor allen die zonder veel middelen hun levenstaak moeten aan vangen. Ook daarin is zijn leven een lamp voor ons geweest. Laten wij ook dit licht brandende houden zoals wij erin geslaagd zijn de eerste gloeilamp uit zijn handen te ontwikkelen tot een symfonie van licht, die de wereld ver fraait in de uren dat het zonlicht ons in de steek laat. De ln de afgelopen week gehouden Klaprooscollecte heeft alhier 334,36 opgebracht. In de toonzaal van „Goed Wonen" aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg wisselen de exposities elkaar regelmatig af. Op 17 november wordt de vierde ge opend. Exposanten zijn Ineke Veenstra, Victor Ldriford, Krijn van Dijke, Hans Timmer, Ed Dukkers en Rien Groene. Van hen worden schilderijen, plastie ken en wandkleden tentoongesteld. Men behoeft zich niet te haasten om de ten toonstelling te gaan zien, want zij blijft tot 3 januari van het volgende jaar. De afdeling Soesterberg van het ka tholiek Vrouwengilde organiseert woens- das 15 november een kunstzinnige avond. Mejuffrouw Van Woerkom, be kend kunstenaresse, zal aan de hand van dia's van eigen werk tonen wat van zogenaamd waardeloos materiaal te creëren valt. UTRECHTSE BOYS-SOESTERBERG 6-0 In de uitwedstrijd tegen Utrechtse Boys moest Soesterberg een verpletterende 6-0 nederlaag incasseren. De tegenstanders waren beslist sterker. Tocht was Soesterberg wel actief en vaak in de aanval. Het kreeg zelfs een paar maal een kans, die echter niet werd benut. Het waren de Boys, die na een half uur de score openden, 1-0. Na de her vatting kwam Soesterberg nog veelmeer in de aanval, doch het succes bleef uit. Dat had wel de tegenpartij, die na 25 minuten weer het doel vond, 2-0. Bij onverwachte doorbraken werd de stand regelmatig verhoogd tot 6-0. Er zijn vissen, die een eigenschap be zitten die bij geen enkel ander levend dier op aarde bekend is. Dat is het vermogen om elektrische schokken te weeg te brengen. Het is niet één be paalde vis die dit kan, maar het ver mogen komt voor bij niet verwante soorten, zowel in zoetwater als in zee, b.v. een aal levend in de tropische wa teren bij het Middenamerikaanse con tinent, voorts grote en kleine elektri sche katvissen en een krachtige rog, een platte vis met zweepachtige staart. De aal kan men wel eens in aquaria zien als de zogenaamde sidderaal. Dik wijls worden dan de stroomstoten door een gevoelig instrument opgevangen en via een luidspreker in geluid omgezet. De toeschouwers kunnen dan de elek trische ontladingen van de aal horen als een hevig gekraak en geknetter. Toch zegt dit het publiek nog weinig, want het vertelt niet veel van de mach tige intensiteit van dergelijke stroom stoten. Gevoelige schokken De kracht van de stroom varieert met de grootte van de aal. Een aaltje van een halve meter lengte kan echter reeds een zodanige schok geven, dat de per soon die hem beetpakte zo'n tik krijgt, dat zijn hand uit het water vliegt en hij een gevoel heeft alsof zijn arm uit het lid is gedraaid. In een van de aquaria repareerde een oppasser de bak waarin zich een aal van een meter lengte bevond. Hij moest in de omlijsting een bout schroeven en meende veilig te zijn voor de ontla dingen van het dier, wanneer hij het water niet aanraakte. Toch kreeg hij een verschrikkelijke schok, die hem de schroevendraaier uit de handen rukte. Zo gebeurde het ook dat bezoekers in het aquarium plotseling bij een ont lading van een grote aal hevig begon nen te trappelen. Wat bleek het geval te zijn? De vloer was pas geschrobd en nog vochtig en nu verplaatste de elek trische stroom zich via het water op de omlijsting van de bak en via de me talen poten naar de vloer, alwaar de stroom zich verspreidde door het vocht. De bezoekers op de vochtige vloer Ter gelegenheid van de viering van haar 40-jarig jubileum hield het be stuur van de muziekvereniging „Soes terberg" zaterdagmiddag in café-res taurant 't Centrum een druk bezochte receptie. Wethouder De Haan kwam na mens het gemeentebestuur zijn geluk wensen aanbieden, vergezeld van de prettige mededeling omtrent een voor genomen jubileumgeschenk namens de gemeente van een bedrag van 1500,- bestemd voor het nieuw aan te schaf fen instrumentarium, echter onder voorbehoud, daar het betreffende voor stel nog in de e.v. raadsvergadering in behandeling moet komen. Van de volgende sprekers noemen we o.m. de commandant van de vrijwillige brandweer van Soesterberg, de heer Luijf, alsmede de voorzitter van de gevleugelde vrienden", de heer Wijhe. In al deze toespraken kwam de grote waardering tot uiting voor het jubi lerende muziekkorps, dat een onmisbaar deel uitmaakt van onze dorpsgemeen schap. Een bewijs voor de grote popu lariteit en sympathie, die het korps ge niet, is wel dat niet alleen vertegen woordigers van muziekverenigingen uit Soest, Amersfoort en Hoevelaken het bestuur kwamen gelukwensen, maar ook deputaties van alle plaatselijke ver enigingen, vaak onder aanbieding van een geldelijk bedrag in enveloppe voor de nieuwe instrumenten. Ook prachtige bloemstukken waren stille getuigen- De drumband van „Laetitia" kwam nog een serenade brengen. In welgekozen bewoording bracht de voorzitter, de heer Van Bruggen, dank aan alle spre kers en andere felicitanten. Het was een mooie receptie en het ls nu maar te hopen, dat bij al die luister het aantal werkende leden op pijl blijft. Het moet voor kandidaat-leden toch wel voldoening geven om te weten hoe zeer hun werk wordt gewaardeerd. voelden een lichte prikkeling in de be nen. 300 tot 800 volt Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat een grote aal - en zij kun nen tot ongeveer twee meter lang wor den - stoten geeft van 300 volt, stoten, die een paard kunnen doden en zelfs een volwassen man tegen de grond kunnen slaan. Bij de rog is de kracht nog heviger; daar heeft men de span ningen gemeten van niet minder dan omstreeks 800 volt. Deze dieren gebruiken deze elektrische ontladingen als wapen. Zo|n aal, die niet erg vlug is, zwemt rustig naar een school visjes toe. Is hij er in de buurt, dan geeft hij een ontlading. De school vlucht uiteen, maar een aantal van de dichtstbijzijnde dieren blijft versuft drij ven en de aal kan zijn prooi zonder enige moeite verschalken. En zo wordt het spelletje steeds herhaald. Ook als verdedigingsmiddel is deze eigenschap niet te versmaden. De elektriciteit wordt bij deze dieren opgewekt door spieren. Bij de aal zijn het drie paar spierachtige weefsels, waarvan de voornaamste zich van even achter de kop vrijwel over de gehele lengte van het lichaam aan weerszijden van de ruggegraat uitstrekken. De se cundaire organen lopen er evenwijdig mee, zijn kleiner, maar meer in de buurt van de aarsvin. De derde reeks elektrische organen liggen meer in het achterste deel van het dier. Eigen centrale Alen kunnen zelf de kracht van de schokken regelen en de kracht ervan neemt af wanneer zij in korte tijd snel achtereen schokken hebben afgegeven. Het elektrisch vermogen raakt dan uit geput en er zijn vele uren nodig om nieuwe voorraad op te doen. De alen zijn onderling niet gevoelig voor hun schokken, de katvissen ech ter wel. De roggen zijn erg moeilijk levend te vangen en nog niet voldoen de bestudeerd. Zo vormen deze vissen een unieke groep dieren met de merkwaardige eigenschap elektrische ontladingen te kunnen geven, waarmee weer blijkt dat de natuur vele wonderen herbergt.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9