yjpO/Ctv* V.V.Z.-nieuws S.E.C.- nieuws LICHAMELIJKE OPVOEDING B.D.C .-nieuws Hees- meuws DE ELEKTRISCHE AUTO DE K0MPANJIE VAN VERRE ƒ1,00 LICHAAMS BEWEGING S.E.C.-zaterdag ,The Red Stars' Standen voetbalcompetitie Sporthuis Eb. Kareisen en Zn. Mixed Hockey Club Soest B.D.C. handbal ,.De Meteoor' krijgt een nieuwe toekomst ..Ons Genoegen" Geen spreekuur Openbare Leeszaal en Bibliotheek Gevonden voorwerpen VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 LAGE VUURSCHE-S.E.C. Het op weg naar promotie zijnde S.E.C. zaterdagelftal gaat morgen naar de La ge Vuursche, om daar de degens te kruisen met de club van die naam. De thuisclub heeft uit acht wedstrijden niet meer dan vijf punten bij elkaar kun nen voetballen. De bezoekers hebben er tien meer. Zij voeren de ranglijst dan ook met twee punten verschil op Levu en een veel grotere voorsprong op het als derde geklasseerde Eminent Boys aan. De eerste wedstrijd tussen beide clubs eindigde in een sprekende 7-1 overwinning voor S.E.C. Het verschil zal op het hobbelige veld onder de rook van kasteel Drakensteijn morgen waarschijnlijk niet zo groot zijn, maar toch nog wel groot genoeg om S.E.C. ongeslagen te laten blijven. De opstelling van het eerste luidt: doel Kramer; achter v. d. Schagt, Baptist, De Vries en Hartman; midden Wolfsen en Beijer; voor Hoefman, Stalenhoef, Sengers en Hop. De wedstrijd begint om kwart voor drie. SOESTERBERG 2-S.E.C. 2 Ook het tweede elftal mag in staat worden geacht om met de beide pun ten naar huis terug te komen. Dat zou dan moeten geschieden ten koste van Soesterberg 2, dat in de eerste wedstrijd met een 5-1 nederlaag naar huis werd teruggestuurd. Ook voor het tweede dus waarschijnlijk behoud van de lei dende positie, waarvoor zullen zorgen: doel Bakker; achter Kok, Staal en Vee- nendaal; midden Cairo en Van Delden; voor Rademaker, Rouwendaal, Espinalt Porto, Hodde en Vink. De wedstrijd in Soesterberg begint om kwart voor drie. SOVA 3-S.E.C. 3 Voor het derde S.E.C.-zaterdagelftal staat ook een uitwedstrijd op het pro gramma en wel in Amersfoort tegen Sova 3. De bezoekers zullen het hier beslist niet cadeau krijgen. Een een zijdige wedstrijd zal het dan ook be slist niet worden, maar waarschijnlijk toch wel een kleine zege voor de be zoekers, die het in deze competitie ook boven verwachting goed doen. De opstelling van S.E.C. 3 luidt: doel Kraaij; achter Hannessen, Piepen broek en Rijken; midden Beijersbergen en Kraaij; voor Van 't Klooster, Koele- wijn, Roels, Van Beek en v. d. Berg. De v. ?dstrijd in Amersfoort vangt even eens aan om kwart voor drie. 95 PRIMEUR VOOR DAMES VAN RED STARS RED STARS-MIDLAND 31-4 Het damesteam van „The Red Stars" heeft voor een primeur gezorgd in de basketballsport. Niet zozeer omdat zij de wedstrijd tegen Midland met duide lijke cijfers wonnen, maar om twee an dere redenen. In de eerste plaats wis ten zij de score van de tegenpartij ge durende dertig van de veertig minuten blanco te houden, maar. als nog grotere prestatie gold wel het feit dat alle ze ven meisjes in deze wedstrijd geen en kelij ke persoonlijke fout hebben ge maakt. Een zeer opmerkelijk iets. Het was reeds in de eerste minuten duidelijk dat Midland geen partij was voor Red Stars. De Red Stars-dames zorgden ervoor, dat zij een goede zone- verdediging toepasten, waar Midland niet doorheen kon komen. De eerste helft eindigde met een voorsprong van 8-0 voor Red Stars, hetgeen aan de lage kant was. In de tweede helft liep het nog beter en werd Midland volkomen tot alleen verdedigen gedwongen. Oorzaak hiervan was voornamelijk dat coach Rudi Blok van Red Stars de meisjes de taak gaf te pressen. Slechts tweemaal gelukte het Midland op de Red Stars-helft te komen, hetgeen evenzovele punten op leverde. Voordien had Red Stars de score al opgevoerd tot 18-0. Het werd dus 18-4 en later 31-4. RED STARS 1-ARCHIPEL 1 53-85 Het herenteam van Red Stars heeft het tegen Archipel niet tot winst kunnen brengen. In een zeer aantrekkelijke wed strijd bleef Archipel de baas. Jammer was het, dat Red Stars zonder wissel spelers moest spelen, omdat drie spe lers plotseling ziek waren geworden. Archipel liep in de eerste helft uit tot 36-23. In de tweede helft maakte Red Stars nog dertig doelpunten waartegenover Archipel er nog 49 plaatste, zodat de eindstand 85-53 voor Archipel werd. T.O.V. 2-V.V.Z. 2 Voot het tweede elftal van V.V.Z. (het eer9te is morgen vrij) staat een belang rijke wedstrijd op het programma en wel in Baarn tegen T.O.V. 2. Het gaat om de bovenste plaats, die nu door bei de ploegen gedeeld wordt. Op het sport park „Ter Eem" in Baarn kan dus een spannend duel tussen twee topploegen worden verwacht. Winst voor één van beide ploegen betekent tevens de leiding in de afdeling. Voor V.V.Z. moet er toch wel een gelijk spel inzitten. De opstelling van de V.V.Z.-reserves luidt: doel J. Putters; achter L. Hilhorst, D. v. d. Bovenkamp, R. J. Brouwer en C. van Hamersveld; midden B. Rademaker en A. Ruizendaal; voor P. Altena, F. Steenmeijer, J. van Doorn en J. Akker man. Reserve is H. Verwoerd. De wedstrijd begint om 2.45 uur. Om twee uur vertrekt men uit Soest. V.V.Z. 3-HUIZEN 6 Ook voor het derde elftal staat alweer een returnwedstrijd op het programma en wel tegen Huizen 6. De wedstrijd moet zonder meer gewonnen kunnen worden. De eerste wedstrijd eindigde met een 8-1 overwinning voor de Soes- tenaren. Ook voor het derde elftal staat een toppositie op het spel. Die zal ver dedigd en verbeterd woiyien door doel W. den Breejen; achter H. W. v. d. Worp, J. v. d. Bovenkamp, H. Wege- rif en M. van Ginkel; midden J. van Kooy Gzn. en F. Hornsveld; voor H. Brons, C. van Velzen, A. H. van Wijk en J. A. Kampen. Reserve is D. Duits. Aanvang: 2.45 uur. RODA 2-V.V.Z. 4 Het vierde elftal zal het in Hamers veld tegen Roda 2 niet gemakkelijk krijgen. Ofschoon Roda ergens in het midden van de ranglijst staat, hebben zij het in deze competitie tot dusver wel iets beter gedaan dan V.V.Z. De Soestenaren hebben de laatste wed strijden echter een opvallend herstel getoond, zodat een gelijk spel wel tot de mogelijkheden kan behoren. De opstelling van het vierde, dat om kwart voor drie aantreedt en om twee uur uit Soest vertrekt, luidt: doel C. Pouw; achter H. van Velzen, A. Snij ders, C. de Wit en A. van Neerbos; midden A. F. de Boer en Joh. van Kooy; voor T. Delfgou, G. Wijma, T. Verkade en R. Bavinck. Reserve is G. Pothoven. V.V.Z. 6-HOEVELAKEN 4 Voor het zesde elftal zijn er morgen meer winstkansen en wel tegen Hoeve laken 4, dat om kwart voor drie op bezoek komt. Wanneer V.V.Z. met de zelfde inzet en overtuiging speelt als in de laatste wedstrijden, moet de volle winst in eigen huis kunnen blijven. Daarvoor zullen zorgen: doel S. de Hiep; achter S. Wijma, J. v. d. Berg, B. Mor ren en E. G. de Boer; midden G. Rui zendaal en H. Donk; voor J. van Kooy, W. de Ruiter, J. Groart en A. v. d. Hoek. Reserve is R. van Dalen. Behalve het eerste elftal is morgen ook het vijfde vrij. DONAR-S.E.C. S.E.C. 1, dat het thuis nog steeds niet tot een overwinning heeft kunnen bren gen, gaat zondag naar het Hilversumse Donar, dat zondag j.1. met 2-0 zijn meerdere moest erkennen in het thans met een oud-international „uitgeruste" D.O.S. '01. Donar heeft in deze wed strijd evenwel uitstekend partij gege ven en bezet ondanks dit verlies nog altijd de vierde plaats, die het zeker zal willen behouden. Voor S.E.C. daarentegen begint het zaak te worden, ervoor te waken, dat men niet in de onderste regionen van de ranglijst terecht gaat komen. Tussen de laagste geklasseerde (Zedst) en S.E.C. bestaat nog maar een verschil van drie punten, terwijl Zeist bovendien nog een wedstrijd minder heeft gespeeld. Van de zeven punten, die S.E.C. tot nu toe bij elkaar gevoetbald heeft, werden er overigens zes in uitwedstrijden behaald. Van de vier uitwedstrijden werden er drie gewonnen en eindigde er één in verlies. Op grond hiervan zou een po sitief resultaat tegen de Hilversummers verwacht mogen worden. Donar heeft zich op eigen terrein ook niet onver slaanbaar getoond. Mogelijk, dat uit de ze strijd een punt mee naar Soest ge bracht kan worden. Veel meer zal er vermoedelijk niet inzitten. S.E.C. blijkt nog altijd met het pro bleem van een doelman te zitten. Van Zoghei is inmiddels via het reserve- bankje naar het tweede elftal verdwe nen, terwijl Van Essen nu zijn plaats heeft moeten afstaan aan Van Hattum. Ook halfspeler Van Veen is in het twee de elftal terecht gekomen. Zondag zal als halfspeler Aalbers opereren. Het elftal is als volgt samengesteld: doel Van Hattum; achter De Rooy, Dor- restein. Krijt en Hoed; midden Van Boeijen en Aalbers; voor v. d. Broek, Surstedt. Woudenberg en Duyst. Re serves zijn B. van Essen en L. Rutten- berg. De wedstrijd in Hilversum begint om half drie. H.M.S. 2-S.E.C. 2 Het tweede elftal gaat zondag naar Utrecht om daar tegen het sterke H.M.S. 2 te proberen, één of twee pun ten uit het vuur te slepen. Het zal voor de bezoekers een bijzonder zware op gave worden, maar gezien het ver toonde spel in de laatste wedstrijd te gen koploper Hercules 2 is S.E.C. niet geheel kansloos. Voor de wedstrijd zijn verkozen: doel Van Zoghei; achter Van Remmerden, Rodermond, Henk Luschen en A. Hooyer; midden J. Veenendaal en Van Veen; voor Dettmer, De Jong, Bos man, Rijnders. Reserve is B. Burgman. De wedstrijd begint om twaalf uur. S.E.C. 3-DE MEERN 2 Het derde elftal van S.E.C. krijgt zon dag de reserves van De Meern op be zoek. Gezien beider positie op de rang lijst heeft S.E.C. een zeer goede kans op de overwinning. Voor deze wedstrijd, die om twee uur begint, zijn opgesteld: doel Kok; achter D. Hooyer, Abbel en Pothoven; midden Pureveen en Hui- zinga; voor Lenarduzzi, Herman Lu schen, E. Brouwer, L. van Breukelen en W. de Bruin. Reserve is Scheur water. 3e klasse D, K.N.V.B. D.O.S. '01 8 14 S.E.C. 8 7 Baarn 8 13 Holland 7 6 Ultrajectum 8 9 Vriendenschaar 8 6 C.D.N. 8 8 S.D.O. 8 b Donar 8 8 V.V.Y. 7 b D.E.V. 7 7 Zeist 7 4 Ie klasse A, afd. Utrecht De Vesting 10 15 S.C.H. 8 7 B.D.C. 9 14 M.S.V. '19 8 6 Voorwaarts 9 12 E.M.M. 9 6 Minerva 8 11 Actif 8 b A'foortse Boys 9 10 Kampong H b Stormvogels 7 8 Maarssen 9 3 2e klasse A, afd. Utrecht Renswoude 8 14 Baarn 9 9 T.O.V. 8 10 Scherpenzeel 7 6 Vallei vogels 8 10 Candia '66 7 6 Kulan 8 10 Hees 7 3 S.V.P. 9 10 Advendo 9 1 V.V.Z. 8 9 3e klasse D, afd. Utrecht S.E.C. 8 15 F.A.K. 9 7 Levu 8 13 Puem 7 b Em. Boys 7 10 Lage Vuursche 8 b Majella 7 9 V.C.U. 8 b Grift Boys 8 8 B.V.C. 8 1 SCHAATSEN SPORTARTIKELEN SCHAATSEN SLIJPEN Deelnemer St. Nicolaas-aktie. KONINGINNELAAN 32 Telefoon 2650, na 18 uur 2749. Het bedrag dat Rusland jaarlijks be- steeds aan de sport bedraagt nu, in 1967, ongeveer acht miljard gulden. Het zou teveel gevergd zijn van onze regering, indien ten behoeve van de Nederlandse sport maar een tiende of een honderdste van dit enorme bedrag werd gevraagd. Maar zou een duizend ste deel - ƒ8 miljoen - onoverkomelijk zijn? Het kan beschikbaar komen, als we de toto wat stimuleren, o.m. door de hoofdprijzen niet meer aan een ma ximum te binden. Dat kost de schat kist geen cent. De Nederlandse regering zou ook haar steentje aan de sport kunnen bijdragen door nu de bouw toe te staan van de uitgestelde af afgewezen gymnastiek lokalen bij lagere scholen en middel bare scholen en haar toestemming te verlenen voor de bouw van ontworpen sporthallen, zwem- en instructiebaden. Het zouden prachtige objecten zijn in gebieden waar werkloosheid ontstaat. RODA 2-S.E.C. 4 Het vierde elftal wacht zondag in Ha mersveld een zware opgave tegen Roda 2. De eerste wedstrijd werd weliswaar door S.E.C. gewonnen, maar daar kwam een grote dosis geluk bij. Zonder ge luk vaart echter geen voetbalclub wel. Mogelijk is vrouwe fortuna ook nu de Soestenaren weer gunstig gezind met dan een overwinning tot gevolg. Een gelijk spel moet onder normale om standigheden toch wel haalbaar worden geacht. De opstelling van het vierde is: doel v. d. Vaart; achter J. v. d. Linden, K. Wildenburg en Heinen; midden Kan- ters en Roest; voor v. d. Brakel, Schim mel, Nijhuis, Voskuilen en Dorrestein, Reserve is Opmeer. De wedstrijd begint om twaalf uur. S.E.C. 5-AMERSFOORTSE BOYS 4 Het vijfde elftal krijgt Amersfoortse Boys 4 op bezoek. De recente resulta ten van S.E.C. 5 zijn er wel naar, dat een overwinning voo. de thuisclub mag worden verwacht. Hiervoor zullen moeten vechten: doei Van Rossum; achter Van 't Klooster en Valero; midden Hoed, Meeder en Wes- terveld; voor Schalkwijk, Wijnands, Nie- waal, Daseslaar en Veldhuizen. Reser ve is Lantema. S.E.C. 6-A.P.W.C. 5 Het zesde elftal van S.E.C. speelt even eens een thuiswedstrijd en wel tegen het Amersfoortse A.P.W.C. 5. De Soes tenaren staan er zeer goed voor. Na vier wedstrijden hadden zij slechts twee verliespunten. De Amersfoorters volgen S.E.C. echter op de voet, zodat een spannende strijd met een gelijk spel of een kleine overwinning voor de thuis club mag worden tegemoetgezien. De opstelling van het zesde is: doel Van Beek; achter Wildenburg, Belt en Tolboom; midden Kareisen, Hoebé; voor Duist, Alderden, v. d. Brink, Legemaat en Lagemaat. Reserve is Smit. Aanvang van de wedstrijd 14.30 uur. JEUGPROGRAMMA Voor de jeugd van S.E.C. staan de vol gende wedstrijden op het programma: S.E.C. jun. A-Resto A (2.45 uur), Quick B-S.E.C. jun. B (3.30 uur). S.E.C. jun. C-Amsvorde B (1.45 uur), S.E.C. adsp. a-S.J.V.V. a (1.45 uur), K.V.V.A. adsp. c- S.E.C. b (3.30 uur). B.D.C. adsp. f-S.E.C. c (2.15 uur), S.E.C. pup. 1-K.V.V.A. 1 (1.00 uur), K.V.V.A. pup. 2-S.E.C. 2 (1.00 uur), S.E.C. pup. 3-H.V.C. 3 (1.00 uur), H.V.C. pup. 4-S.E.C. (1.00 uur) en A.P.W.C. pup. 3-S.E.C. 5 (1.00 uur). KLAVERJASAVOND Hedenavond wordt er in de S.E.C.-kan- tine wederom geklaverjast. Het bestuur rekent weer op een even grote opkomst als tijdens de vorige avonden, toen gemiddeld zo'n zestig leden de avond bezochten. De bond heeft voor zondag a.s. een in haalprogramma vastgesteld, waardoor B.D.C. I vrij is. Dat is eigenlijk wel jammer, want ook het eerste elftal heeft twee weken niet gevoetbald en dat was zondag j.1. wel enigszins merk baar. De eerste elftalspelers, die toch een mooie kans op het kampioenschap ma ken doen er dus goed aan zo'n vrije zondag op de een of andere manier toch nuttig te besteden, opdat de con ditie op peil blijft. Stilstand is meestal achteruitgang en dat kan voorkomen worden. Het verdere programma luidt: B.D.C. II-Gooi III, 2.30 uur. Laren II-B.D.C. III, 12.00 uur. Veense Boys II-B.D.C. IV, 12.30 uur. B.D.C. V-Veenendaal III, 2.30 uur. B.D.C. VIII-Amersfoortse Boys V, 12.00 uur. B.D.C. IX-K.V.V.A. VI. 12.00 uur. Limvio V-B.D.C. XI, 1200 uur B.D.C. VI-B.D.C. X, 11.00 uur. (Oefen wedstrijd). HEES 3-HOOGERHEIDE 3 Het derde elftal van Hees (het eerste is vrij van competitiewedstrijden) ont vangt morgenmiddag het Hilversumse Hoogerheide 3. Gezien de recente resul taten van het derde en de posities op de ranglijst moet deze wedstrijd in een overwinning voor de thuisclub kunnen eindigen. De opstelling van Hees 3 luidt: doel Muis; achter Van Bruggen en Blom; midden Snijder, De Jong en Vrakking; voor Kroon, Elfferich, Ot- ten, H. de Bree en Koppen. DE POSTHOORN 2-HEES 2 Het tweede elftal van Hees gaat mor genmiddag bij de Posthoorn-reserves op bezoek, wanneer althans de terrein- en weersomstandigheden dat toelaten. Voor het tweede elftal zit er toch wel een winstkans in. De opstelling van het tweede luidt: doel M. Altena; achter Rauch en Kamp horst; midden H. Kok, J. de Boer en H. Altena; voor Bosman, S. de Boer, Sakkers, Budding en Walet. Het eerste elftal speelt morgen een vriendschappelijke wedstrijd en wel in Breukelen tegen de sterke eerste klas- ser Vitesse. Deze wedstrijd begint om één uur. IIEES-S.E.C. 1-4 Het eerste elftal van Hees heeft gister avond op het halfverharde terrein aan de Birkstraat een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen het eerste za terdagelftal van S.E.C., dat (nog) een klasse lager speelt. Hees, dat het deze competitie nogal teleurstellend doet, bleek deze oefenwedstrijd hard nodig te hebben. Zij verloren met 1-4. De rust ging in met een 3-0 voorsprong voor S.E.C. Voor rust was S.E.C. duidelijk de be tere ploeg, die door doelpunten van Sengers (twee maal) en Stalenhoef op 3-0 kwam. Na rust zag het handjevol toeschouwers een gelijk opgaande strijd. Na tien minuten verkleinde Hees de achterstand tot 3-1, maar kort voor het einde schoot de Hees-back Van Beek in eigen doel: 4-1 derhalve. Sen gers miste voor S.E.C. nog een straf schop. Wedstrijdprogramma zaterdag a.s. Thuis. Jongens A-Schaerw. D, 14.30 uur. Meisjes A-S.C.H.C. E. 14.15 uur. Meisjes B-Kampong E, 15.15 uur. Uit. Amersfoort C-Jongens B, 14.15 uur. Baarn B-Jongens C, 14.15 uur. Voordaan C-Meisjes C, 15.15 uur. Wedstrijdprogramma zondag a.s. Thuis. 11.00 uur Heren III-Kampong XI. 11.00 uur Heren IV-Baarn II. 12.30 uur Dames I-Hic I. 12.30 uur Heren Vet.-S.C.H.C. Vet. 14.00 uur Heren I-Scheybeek. Uit. 11.00 uur Schaerw. 9-Heren V. 11.00 uur Voordaan III-Dames II. 12.30 uur Voordaan V-Dames III. 14.00 uur Gooische VI-Heren II. Ten gelegenheid van het 50-jarig be staan van de voetbal- en handbalver eniging S.D.O. speelde de dames van het eerste team van B.D.C. een demon stratiewedstrijd voor een talrijk publiek B.D.C. kwam met een zeer jonge ploeg in het veld met onder andere de ju nioren Ria Tolboom, Joke van de Hoed en Diny Kok. Door deze verjonging werd er zeer snel gespeeld, hetgeen bij zaalhandbal een eerste vereiste is. Spectaculair en met veel applaus be loond was het keepen van Diny Kok, die de schutsters van S.D.O. volkomen uitschakelde. Met twee prima doelpunten van Tilly Smeeing, waar de dames van S.D.O. maar één doelpunt tegenover wisten te stellen, werd een zwaar bevochten 2-1 overwinning behaald. KLAVERJASSEN Het bestuur van B.D.C. heeft gemeend buiten het verzorgen van handbalwed strijden, ook iets meer voor haar leden te doen. Daarom wordt er vanavond een klaverjaswedstrijd gehouden. Bij voldoende deelname is men van plan dit in de toekomst in competitie-ver band te gaan spelen. De wedstrijd vindt plaats in het Ver enigingsgebouw en begint om 20.00 uur. Alle leden donateurs en andere ge- interesseerden zijn van harte welkom. Het eerste twaalftal van Meteoor is vrij. Het tweede twaalftal moet om 11.00 uur aantreden in een uitwedstrijd tegen Vogels 3. Opstelling. Jannie Altena, Hetty Kruit- bos, Hannnie v. d. Biezen. Hanneke van Gestel, Yvonne Doornekamp, Wil Huur- deman. Jan v. d. Kuil, Wout Deijs, Ot- to v. d. Bor, Willi v. d. Bor, Frans v. d. Kuil, Wim Kraay. Reserve; Gerda v. d. Biezen, Jannie Meerveld, Rudi Lagemaat, Dik Wouters. De zondag j.1. gespeelde wedstrijd Me teoren I-Biko 2 eindigde in een moei zame overwinning voor de Meteoren (4-3). In een tijd waarin elektriciteit, raket- aandrijving en atoomenergie niemand meer verbazen, rijdt ons voornaamste vervoermiddel nog altijd door middel van een sterk verouderde ..ïachine, die lekt, trilt, stinkt, kan bevriezen en ko ken, lawaai maakt, veel ruimte in be slag neemt en over het algemeen niet bepaald betrouwbaar is. Met deze bezwaren voor ogen is het geen wonder dat er ernstige plannen en projecten zijn om de benzinemotor te vervangen door een elktrische. Heeft de elektrische auto nu werkelijk toe komst? Luchtverontreiniging vraagt nieuwe krachtbron Dat de elektrische auto tamelijk plot seling in de belangstelling staat, is in de eerste plaats te danken aan de ac ties die tegen de autoconcerns zijn ge voerd over de toenemende luchtveront reiniging. De schadelijke gassen beginnen een be dreiging van de volksgezondheid te vormen en een van de voordelen van een elektrische krachtbron voor auto's is het ontbreken van de schadelijke uitlaatgassen. Maar de verwezenlijking van de elek trische automotor is iets wat naast vele voordelen ook ernstige problemen met zich mee brengt. Al in 1899 reed de Belg Camille Jenatzy met een „elek- tromobiel" een recordsnelheid van niet minder dan 105 km/u. Dat was in de tijd waarin de strijd tussen benzine-, stoom- en elektromotor in volle gang was, die door de benzinemotor tame lijk snel werd gewonnen. De taxi's In Amsterdam hebben nog jaren elek trische taxi's gereden, maar hun actie radius bleef beperkt, omdat de accu's snel leeg raakten. De stoomwagen ken nen de ouderen onder ons alleen nog in de vorm van de stoomwals. Het systeem van de elektrische aandrij ving is sinds de tijd van die eerste elektrische auto uit 1900 weinig ver anderd. Het gaat om een elektromotor die de wielen aandrijft en zijn energie put uit een accu, de lood-zwavel-accu. De snelheid van de motor wordt door de bestuurder geregeld en hierin zijn sinds die tijd veranderingen ten goede gekomen. Inmiddels is men druk bezig met de ontwikkeling van nieuwe mo toren en accu's, die nog geen van alle bevredigen en waardoor het nog wel enkele jaren zal duren voor een aan vaardbare oplossing is gevonden. De ontwikkeling van de accu wordt al bedreigd door de brandstofcel, waarbij door toevoer van chemische stoffen een reactie op gang komt waardoor stroom ontstaat. In de accu wordt door een chemisch proces stroom bewaard. De accu heeft alleen elektrische aanslui tingen nodig, wat weer een voordeel is vergeleken bij de brandstofcel, die naast elektrische aansluitingen ook aanslui tingen voor brandstoftanks nodig heeft. Nadelen Een nadeel bij de toepassing is dus dat er ruimte in de wagen verloren gaat en het gewicht toeneemt. Bij de accu is dat niet het geval, maar daarbij speelt dat andere grote nadeel een voorname rol, namelijk de beperkte actieradius, de kleine afstand die men kan rijden. Als de accu leeg is, moet hij worden opgeladen (en dat vergt 12 tot 24 uur) of worden vervangen (en dat vereist talrijke „wisselplaatsen" en enorme voorraden). Als men bij de toepassing van de accu een behoorlijke afstand in één keer wil afleggen zouden er een groot gewicht en een grote ruimte nodig zijn om dit te bereiken. Bij de brandstofcel heeft men één of meer brandstoftanks nodig. Daarbij spelen ook andere factoren een rol, zo als de bestaande benzinestations. De accu-auto maakt die stations overbodig, maar vraagt wel om ruil-accu's, sleep diensten en elektrische stopcontacten langs de weg. Bij de brandstofcelauto spelen de benzinestations wel een rol, omdat _e naast de bekende produkten ook andere chemische stoffen kunnen gaan leveren om de brandstoftanks te vullen. Misschien is er in de toekomst een ontwikkeling mogelijk waarbij deze twee systemen samen kunnen gaan. De voordelen van de elektrische auto's zijn van dien aard dat vele Amerikaanse, Engelse, Franse en Duitse fabrieken zich ernstig met de ontwikkeling er van bezig houden soms al experimen tele elektrische auto's hebben gebouwd. Voordelen De Elektrische krachtbron brengt grote veranderingen voor de auto. Ten eerste wordt het rijden vereenvoudigd omdat koppelingspedaal en versnellingsbak ge heel ontbreken. Er is alleen een draai kruk nodig zoals een trambestuurder bedient waarmee men in verschillende standen toerental en trekkracht regelt. De elektromotor ontwikkelt geen scha delijke dampen, is binnen en buiten he lemaal schoon en werkt volkomen ge ruisloos. Bovendien is deze krachtbron geheel trillingsvrij, behoeft geen voorzie ningen om te veel geluid tegen te gaan. trillingen te smoren en heeft geen in- laatsgeruisdemper van node. Ook de onderhoudskosten zijn veel la ger door het beperkter aantal bewe gende onderdelen. Koppeling, versnel lingsbak, koelsysteem, met radiateur en ventilator, startmotor enzovoort zijn niet meer nodig, zodat de toekomst van de elektrische auto er zeker rooskleurig uitziet, al zal het nog wel even duren voor alle moeilijkheden voldoende zijn opgelost. C1 Zaterdag 25 november a.s. geeft onze plaatselijke toneelvereniging „Ons Ge noegen" een uitvoering van de thril ler in 3 bedrijven „Gieren op het Vei lig Nest" van Harold Mc. Pherson. Zo als gewoonlijk in het Verenigingsge bouw. Het is een zeer geestig stuk met span nende momenten, dus kunnen de do nateurs van „Ons Genoegen" en ande re belangstellenden op een prettige avond rekenen. Naar wij vernamen, zijn de medespe lenden bijzonder enthousiast en vast besloten, het publiek niet teleur te stellen. Na afloop van de voorstelling bestaat gelegenheid tot het maken van een dansje, want er is bal na tot 2 uur. Wethouder K. de Haan maakt bekend, dat hij op dinsdag 21 november a.s. ver hinderd is zijn wekelijks spreekuur te houden. 4 0 o van de geconstateerde misdrijven in ons land werden in 1963-'65 gepleegd door buitenlanders, zo leert een nieuwe statistiek van het C.B.S. Maar dat cijfer betreft alleen nog maar de gevallen, waarin de daders konden worden ach terhaald. En dat is juist heel moeilijk als het buitenlanders betreft. Geregeld wippen vreemdelingen met duistere be doelingen even over de grens om hier hun slag te slaan en zij zijn al lang en breed verdwenen, voor hun euveldaad is ontdekt, of de grenskantoren kunnen worden gewaarschuwd. En het zijn vaak de ernstige delicten die door deze bui tenlanders worden gepleegd, zoals bank roven. inbraken met geweldpleging, moord en doodslag. En dan zijn er nog de buitenlandse arbeiders, die hun hef tige emoties afreageren met een ge vaarlijk wapen in de hand. Ook met het oog op de toenemende bru taliteit van de smokkelaars en de clan destiene grensoverschrijdingen van on gewenste vreemdelingen en de blijkbaar georganiseerde import van ongevraagde (vaak onnodige) arbeiders uit verre lan den, wordt het zaak de grenscontrole drastisch te verscherpen. Studieboeken: De groei. Fens, De ge vestigde chaos. Feith, Julia. Marja, Tussen de gemaskerden. Borges, De aleph en andere verhalen. Fantastische verhalen. Griezelverhalen, deel 2. Leblanc, Arsène Lupin, gentleman-inbre- ker. Wij zijn allemaal maar mensen. Zosjtsjenko, En zo leven wij. broer tjes. Mills, De socioliogische visie. Dohmen, Boosheid en gerechtigheid. Freud, Abriss der Psychoanalyse. Se- ven famous one-act plays. Shaw, An- drocles and the lion. - Man and super man. - Three plays for puritans. De Boo, Heraldiek. Zumthor, Het dage lijks leven in de gouden eeuw. De Vries, Heldenlied en heldensage. Per- rault, Sprookjes van Moeder de Gans. Casson, Het oude Egypte. Contenau, Zo leefden de Babyloniërs en Assyriërs ten tijde van Nebukadnezar. Heurgon, Zo leefden de Etrusken. Carcopino, Passie en politiek in het Romeinse kei zerrijk. Charles en Charles-Picard, Zo leefden de Carthagers. Giovannitti en Freed, De bom moet barsten. Ford, Vlucht naar de vrijheid. Booy, Morgen zal alles anders zijn. Lammers, Hin derlijk volgen. Schenk en Spaan, Al is ons prinsje nog zo kleinTien-3- 1966. Van der Eijk, Een handvol Ha genaars. Van Kuilenburg, In Rotter dam ben ik geboren. Lucas-Dubreton, Zo leefden de Florentijnen. Moutin, Ciano contra Mussolini. Damase en Frasnay, 100 jaar Parijs. Van Egeraat, Tsjechoslowakije. Huddleston, Zwarte vlekken op Johannesburg. Lane, Plei dooi voor de waarheid. Norel, De Noordhollanders. Orpheus, Niet zonder Theseus. Novak, De toekomst is aan ons. Denis, Jeeps in de jungle. Smeets, Revolutie in Afrika. Huibergt- se, Achter de Hoge Atlas. Tadema Sporry. Exotisch Azië. Pearlman en Yannai, Betoverend Israël. Jeugdboe ken: Van Kerkwijk, De ontvoering uit „De Swaan". Van der Land, Wij zijn rebellen. Jansonius, Katja. - Rennie. Johns, Biggles Co. De Jong, Springplank naar het geluk. Lens, Politieagente Ria Bruins maakt promo tie. - Politieagente Ria Bruins met va kantie. Van Luipen-Bronwasser, Het gaat altijd anders. Van der Meer- Prins, Elselinda. - Waarom niet, Susan? Peters, Vickey's capriolen. Renes- Boldingh, Romance in Hesseloo. Sa- ris, Brug tussen gisteren en morgen. - Tamara, wie ben je? Stolz, Michel, wacht op mij. Van Tricht, Een va- cantiebaan. Vendelier, Démasquémet big boy Bas. Van der Zee, Dokters assistente voor het leven. Andres, De Bijbelse geschiedenis. Svinaas, Avon turen van Tom. Op het bureau van politie alhier zijn als gevonden voorwerpen aangegeven: geel zeil jack, groene meisjesmuts, bank biljet, grijs jongens jasje met hand schoen, 1 paar zwarte dames hand schoenen, poncho, zilveren armbandje, blauw herencostuum op klerenhanger, blauwe ballpoint, jongensfiets, kruiwa gen, donkerblauwe herenhandschoen, rode jongenstrui, bos sleutels, kinder portemonnee. Aan komen lopen: grote donkergrijze hond. wit-zwart konijn, klein zwart hondje. RUMBONEN. De bekende kwaliteit. Nu nog voordeliger. 250 gram 89 ct. VENDA DROP. Medicinale drop, katjes, knoopjes, dubbelzout en assortie drop. 2 zakjes h 150 gr. KLAVERTJE VIER. Extra fijne koekjes. Een Nobo specialiteit dus lekker. Zak èt 250 gram 79 ct. VROOM DREESMANN Hoe de lichaamsbeweging uit de tijd raakt, kunnen we dagelijks constateren. Niet alleen bij grote mensen die liever met de auto een brief gaan posten, dan te lopen naar de dichtsbijzijnde brie venbus. Bussen moeten klaarstaan om de arbeiders die nog niet zelf een auto hebben, van en naar hun werk te bren gen. Zelfs schoolkinderen worden al per auto en per bus gehaald en gebracht. En dat begint al vroeg bij de kleuter school. En thuis komen steeds meer ge makkelijke stoelen om uit te rusten van het rijden ente relaxen. Zelfs hun vrije tijd brengen sommigen door in de auto, of zittend in de berm van een autoweg. Voor we straks „op ons werk" in een fauteuil zitten met alleen nog maar enkele drukknopjes in de armleuning voor het in- en uitschakelen van de computer die voor ons denkt en werkt, moeten we vooral de kinderen toch meer in beweging houden. Er zijn geluk kig allerlei sportverenigingen. Ze doen er veel gezondheid op!

Soester Courant | 1967 | | pagina 13