Ac BENT U OOK ZO HOFFELIJK ALS U ACHTER HET STUUR ZIT? VOOR HETTE LAAT IS De wereld kan vergaan ik wil ik zal ik ga ik heL ik neem ik rij ik kan ik moet ik voor ik eerst ik zal, ik zal ik kan ik heb ik wil mi' ik moet eerst ik VERD... IK VOOR ik heb, ik moet ik zal, ik... Denk ook eens aan een ander in het verkeer JUBILEUM ZONDER SENSATIE NIEUWE THEORIEëN (assette EG vSETTEN VON THADDEN RUKT OP NAAR BONN Oude voorspellingen zijn niet zo absurd Anti-atomen betekenen het einde U kunt niet alles weten Wetenschappelijk mogelijk Uw RECORDER staat klaar bij M 00UDEN SWAAR" POLITIETEL. 4444 Materie en anti-materie zijn kosmetisehe werkelijkheden Tienergroep Middel wijk WÈsmi m- - Wat een geweld Ned. Ver. van Huisvrouwen Vleesverkoop VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 In alle religies van de mensen is de ondergang van de we^ld een thema dat wordt aangeroerd en beredeneerd. Wanneer onheilsprofeten het over de dreigingen hebben waaraan mensheid en leven blootstaan, is het „vergaan" van de wereld hun laatste woord. Het merkwaardige is, dat deze hypo these, die tot dusver alleen gelding had in de oncontroleerbare regionen der mystiek en in de stellige beweringen van de Adamski's dezer aarde, nu in de pure wetenschap een aanwijsbaar be grip is geworden. Verstaat men onder „vergaan van de wereld" een plotselinge vernietiging in niets, zonder een spoor van materiële as, dan kan dat en dit kunnen is we tenschappelijk gezond. Plus en min De mogelijkheid houdt verband met de begrippen positief en negatief, plus en min, waarmee we allen vertrouwd zijn. Zoveel meters onder A.P. of boven A.P. Zoveel graden boven en onder nul, noordpool en zuidpool van de magneet, positieve en negatieve elektrische la dingen, we werken er om zo te zeggen dagelijks mee. In de atoomwereld met zijn ongeveer 100 elementen nam men tot nu toe een groepering in één richting waar. Noe men we die gemakshalve de positieve of de plusrichting. Maar het is mogelijk dat er een spie gelbeeld van deze groepering bestaat in negatieve of min-richting? Met andere woorden: dat er een nega tief waterstofatoom bestaat en een ne gatief helium-atoom, de hele rij langs tot aan uranium en de zwaardere stof fen toe? Ons spiegelbeeld Is er egens een negatieve wereld, die, wat de daarin sluimerende krachten betreft, het spiegelbeeld is van de onze? Of zijn er zelfs meer van deze werel den? Als dat zo is, zouden zij elkander, ook niet in de vorm van ruimtereizigers, kunnen naderen, want hoezeer deze we relden of wezens ook op elkaar zouden lijken gelijk twee druppels water, zij zouden in één geweldige „ontbering" van stralingsenergie verdwijnen. De astronomen Hoyle en Burbidge heb ben tot onze geruststelling uitgerekend dat in ons melkwegstelsel hoogstens één op de tien miljoen van een „ver keerd" teken voorziene, primitieve, ker nen bestaan. Maar daarentegen houdt men het voor mogelijk dat zekere bronnen van radio- straling, die zich bevinden ter hoogte van een der sterren van het sterren beeld de Zwaan en van de nevelvlek bekend als Messier 87 (beide bronnen ver buiten het gebied van de Melkweg gelegen), de energie voor deze straling ontlenen aan de vernietiging van ma- terieën en met tegengesteld teken. Ook onder onze microscoop Tot nu toe beschikt men niet over de middelen om de aanwezigheid van deze anti-materie aan te tonen. Alleen het constateren van de verwerkking van stralingsenergie van zodanige waarden, dat zij theoretisch alleen ontboeid kun nen raken bij de ontmoeting van stof en anti-stof, heeft tot het vermoeden van het bestaan van deze anti-werel- den geleid. Het is echter volstrekt niet uitgesloten dat men bij het ontwikkelen van de krachtige deeltjes-versnellers, waarvan er thans reeds reuzen in Amerika en Rusland bestaan en waaraan de „Cern" in Genève in Europees coöperatief ver band werkt, zover zal komen, dat men er mee in staat raakt - op kleine schaal - anti-atoomkernen, b.v. van kernen van deuterium (zware waterstof), te voorschijn te roepen. Men zal dan in staat zijn materie en anti-materie in ongevaarlijke hoeveel heden tezamen te brengen; en het ge drag van deze machtige kosmische te genstelling als 't ware onder het mi croscoop waarnemen. Linksom of rechtsom? In de laatste jaren is er al zoveel uit de wereld van het atoom bekend ge worden en zijn er zoveel wetenschap pelijke en technische nieuwigheden in gevoerd en toegepast, dat we nog op verrassingen rekenen mogen. Prof. Segré gaf zelfs al een aanduiding welke richting het onderzoek zou kun nen inslaan, om achter de nieuwe waarheid te komen. Deze richting houdt verband met de ontdekking van de Chinese natuurkun digen Lee en Yang, n.1. de ontdekking van de z.g. dispariteit in de draai-im- pulsen van kleine atomaire deeltjes. Waarvoor zij een Nobelprijs ontvingen. Het is een te moeilijk onderwerp om hier aan te snijden, maar 't komt er op neer dat tegen de verwachtingen in, niet evenveel deeltjes links om hun as tollen als er rechts om tollen, of om gekeerd. Een voorbeeld dus van de verstoring van de in de wereld van de stof ver onderstelde symmetrie. 2ltKtNFONDSL 6 V£RANCl£R SOESTEPBEBGSESTB.WEG 26 TEL 2382 Met grote feesten en militaire parades en redevoeringen heeft de U.S.S.R. haar gouden jubileum gevierd. Maar zonder bijzondere sensaties, zelfs niet op het gebied van de ruimtevaart als men af ziet van de Amerikaanse meldingen over een Russische ruimtebom. Wel zijn enige -veten wat duidelijker ko men te staan. Een niet zo belangrijke overigens met het Cuba van Castro dat een derderangs delegatie naar Moskou stuurde, die daar overigens vrijwel ge negeerd werd. En een ongetekende ge lukwens uit China die namens het Chi nese volk sprak tot het Russische volk en met opzet niet tot de leiders van dat volk. Maar dat het tussen die twee met boterde wist men al en dat Castro het niet met de heer Brezjnew kan vinden, Brezjnew, wel sterk geëtaleerd als de man van het collectieve groepje regeer ders, legde nogmaals de nadruk op zo wel de fouten der Chinezen als de mis daden der Amerikanen in duidelijk bericht aan Washington dat Moskou nog altijd pal achter Hanoi staat en zeker geen reden ziet Ho Tsji tot inschikkelijkheid aan te ™a"3n' dat is al geruime tijd het bekende Rus sische standpunt. Geen Op liet feest in Moskou was tevens een groot congres van communistische partij leiders uit de hele wereld, inclusief ein delijk weer eens Joego-Slavie. Dat zou iets hebben kunnen worden als d® ®fsjt. conferentie (waaraan al smds sjow wordt gewerkt) die Chinauit de familie van moderne communisten moet stoten. Maar daarvoor h®bbt r ge- vaardigden naar het feest zeker metsg voeld, al zou het een mooi jub ledm geschenk zijn geweest voor Brezjne Niet duidelijk is of m de j communistische beweging toch nog veel hoop leeft dat de splijting kan worden en allen, met inbegr P Chinezen, weer eens éen lijn gaan trek ken; of dat menige partij- en s»3ts" leider er best tevreden mee is dat Mos kou veel aandacht moet besteden aan de kwestie-China en daardoor minder ge legenheid heeft de nationale PartUe" el" ders al te zeer onder druk te zetten. VAN WEEDESTRAAT 52:-- - SOESTERBERGSESTRAAT 30 Dat er in atomen van een stof enorme, krachten schuilen, weet eenieder die van de atoombom of van de waterstof bom heeft gehoord. Bij de atoombom komt energie vrij door splijting van het uranium-atoom; bij de waterstofbom door atoomfusie. Dat wil zeggen: het aaneenklonteren van atomen waterstof tot andere element-atomen. Maar wat gebeurt er wanneer een atoom en een anti-atoom elkaar ont moeten? Neem een waterstofatoom, dat in onze wereld een positieve kern heeft, met als begeleider een negatief elektron. Elektrisch houden kern en begeleider elkaar in evenwicht; er heerst rust. Die rust zou er ook zijn, wanneer een wa terstofatoom een negatieve kern had en een positieve begeleider. Anti-atoom Sommigen van ons schrijven met de linkerhand. We vinden het gek. Ik ten minste kan geen leesbare letter met m'n linkerhand schrijven. Maar er is geen denken aan, dat - als ik een lin kerhandschrijver tegenkom - wij ter stond met elkaar op de vuist gaan en de Geneeskundige Dienst onze resten op een baar moet wegdragen. Ook zijn we bereid aan te nemen, dat, wanneer op Mars een andere mensenwereld wordt ontdekt, het feit dat ze allemaal links handig zijn, geen reden behoeft te we zen om te veronderstellen, dat ze an ders gelukkig zijn, lijden of twisten, dan wij. In de wereld van d materie evenwel zouden atomen en anti-atomen elkaar - in een flits van onverdraagzaamheid - vernietigen. Een flits letterlijk te ne men; want beide zouden opgaan in een soort röntgen-straal, die gevaarlijk is ook. „Waar maakt men zich al niet druk over" - zegt u - „er bestaat toch maar één soort atoom". Dat is 't 'm. Onomstotelijk hebben de aardse atoom- verbrijzelingsmachines aangetoond dat er atomen en anti-atomen besatan. En dat ze elkaar vernietigen als ze tesa- men komen. Het einde! Dat is een griezelige ontdekking. Het is bovendien waarschijnlijk geworden dat er evenveel materie als anti-mate rie bestaat. Zonder dat iemand, die uit een van die beide op opgebouwd, weet uit welke soort. Stel, U ontmoet een man van Mars. Ontroerd stormt U op 'm toe en zegt: Aangenaam met u Verder komt U niet, want nauwelijks hebt u de hand uitgestoken, of u bent beiden opgegaan in een lichtflits var grote schoonheid. Materie en anti-materie hebben elkaar vernietigd! Hoe is het dan mogelijk, dat het uni versum (als het dan voor de helft be staat uit materie en voor de andere helft uit anti-materie) nog bestaat? Ko men die twee wereldhelften, waarin hoegenaamd geen verschil in gedragin gen is te bespeuren, immers tesamen dan baadt de omtrek zich één moment in een wonderlijk licht en valt daarna de stilte Dacht U dat onze wereld anders zou zijn en zich anders zou gedragen, wan neer we de jongens „meisjes" en de meisjes „jongens" hadden genoemd? En deze betekenis heeft toch het begrip materie tegenover het begrip anti-ma terie. Maar zodra het om omgekeerd gerichte elektrische krachten gaat, wordt 't anders, zodra men die bij elkaar brengt. Dicht byeen. Dat deze materie- en anti-materie-wer- alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN kelijkheid tot nu toe niet heeft geleid tot een catastrofe, komt door de enorme afstanden in het heelal waardoor de beide materiesoorten elkaar niet dicht genoeg konden naderen om elkaar uit te roeien. Aanvankelijk eiste de theorie van Hannes Alfvèn, aangevuld door Oskar Klein, beiden Zweedse fysici, dat de werelden van materie en anti-ma terie mateloos ver van elkaar verwij derd moesten liggen als twee afzonder lijk ruimtelijk gegroepeerde stelsels van enorme omvang. De nieuwste theorie - die bovendien in teressante bespiegelingen veroorlooft over het ontstaan van de wereld - maakt dat niet noodzakelijk. Materie- en antimateriegroepen kunnen relatief dicht bij elkaar leven door een ef- fekt, dat vergeleken wordt met het lot van een drppel water, die terstond ver dampt bij aanraking met een opper vlak dat even heter is dan kookpunt, maar langer intact blijft als dat opper vlak licht binnenwaarts gebogen is en dat oppervlak aanzienlijk hoger is in temperatuur dan de waterdruppel die er op rust. Het is boeiend te bemerken dat hier eigenschappen een rol spelen, die in 't klein de zenders van Hilversum I en II in staat stellen hun zendbuizen te koelen met st:om. De Alfven Klein- theorie maakt twee concurrerende „ont sta an-van-de-wereld"-theorieën on waarschijnlijk. Daarom is zij een sen satie. REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Zaterdag 18 november, 's avonds acht uur is er voor de Tienergroep Middel - wijk een dansavond, opgeluisterd door de „Tree-Out". Door een vergissing met betrekking tot de datum zijn de reeds aangekondigde „Miseries" verhinderd. Een speciale tiener-bar in de hal zorgt al direct voor een fijne sfeer. PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE REKLAME Men verzoekt ons opname van het vol gende Als er berichten verschijnen over de eventuele gevolgen van de kernwapens, zal menigeen denken "Wat een geweld. Wanneer de nieuwste ontdekkingen door de ruimtevaart gepubliceerd worden, is de algemene reactie: „Geweldig". Toch brengen deze krachten en ontdek kingen geen oplo sing voor de werke lijke nood van de mensen zelf. Zij bren gen geen innerlijke rust en vrede. Dus is dit geweld toch niet zo geweldig! God zegt: „Het evagelie is een kracht voor een ieder die gelooft." En deze kracht, dit geweld, belooft en geeft ons de innerlijke vrede, die blijft tot in eeuwigheid. Degenen die in de aller eerste plaats zoeken naar die vrede met God, nodigen wij hartelijk uit om maandag 20 november in het Ver enigingsgebouw (Zaal Zuid) Steenhoff- s'raat te komen luisteren naar H. Blan- kespoor, voorganger van een volle evan gelie gemeente te Den Haag. Men zie ook de advertentie in dit blad. De agenda voor de rest van dit jaar ziet er als volgt uit Dinsdag 21 november voorlichtingsmid- dag over merkartikelen in Het Brand punt, Oude Utrechtseweg 4, Baarn. Aan vang kwart over twee. Dinsdag 28 november sinterklaasmiddag met medewerking van Mej. Portielje. Brandpunt, Baarn, aanvang kwart over twee. Dinsdag 12 december koffieochtend In de sociëteit op het Stationsplein hoek Gerrit van de Veenlaan te Baarn. Aan vang half elf. Woensdag 13 december herhaling excur sie Nederlands Zuivelbureau te Rijswijk. Donderdag 21 december kerstmiddag met voordracht van Aaf van Gestel. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats aan de houders van grijze kaar ten genummerd van 1 tot 65 en geel genummerd van 1-75. De Neo-Nazi's van Adolf von Thadden hebben een grootse landdag gehad. Hun leider sprak fier van de aanstaande intocht der N.P.D.'ers in de bondsdag met een man of veertig. Een bescheiden uitspraak volgens anderen die goede kans zien dat von Thadden een fractie van wel vijftig man kan aanvoeren. Tenslotte doen wat fiere leuzen over het vaderland, het rein houden van de jeugd en zo meer het wel, al zijn ze politiek volkomen inhoudsloos: ze ap peleren nu eenmaal smakelijk aan al lerlei sentiment. Nu zijn veertig - of vijftig - N.P.D.'ers op zichzelf niet zo'n groot gevaar voor de democratie (tussen haakjes een woord dat in de manifesten van die partij niet voorkomt). Bedenkelijker dan wat dit groepje zelf kan doen, zijn de reacties die ze teweeg brengen in andere partij en. Tenslotte hengelen allen in het zelf de kiezerskorps en het aanslaan van ultra-rechtse ideeën zal groepen in de C.D.U./C.S.U. en vooral in de wat ge talssterkte betreft vrij wankele F.D.P. waarschijnlijk ervan overtuigen dat men niet von Thadden alléén op de senti menten moet laten spelen. Wrijvingen Tot dusver bleef dat vrij beperkt, eigen lijk voornamelijk tot Beieren, waar Strauss' C.S.U. zich herhaaldelijk van Thaddens-achtige argumenten bediende om het stemvolk te lokken. Als dat an ders wordt, zal de grote C.D.U./C.S.U.- combinatie waarschijnlijk een nog gro tere interne verdeeldheid gaan krijgen dan ze onder Erhard al had en nu eigenlijk nog heeft, al kan kanselier en partijleider Kiesinger dat aardig be mantelen. Iets in deze geest kan men al ontwa ren in de grote regeringscoalitie, waar in nu de ernstige wrijvingen te zien zijn tussen socialisten en christendemo craten. Gesteld dat in de toekomst deze twee groten elkaar niet meer vinden en de S.P.D. weer in de oppositie gaat, dan maakt von Thadden zelfs kans dat zijn fractie in bepaalde gevallen op de wip komt te zitten. En zo een grotere invloed kan gaan uitoefenen dan de hele neo-nazistische beweging eigenlijk toekomt. Een weinig opwekkend voor- uitricht, dat alleen voorkomen kan worden door een betere verstandhou ding tussen de partijen. Kopjes en bekers, die lekken, krijgt men waterdicht door ze in de melk mee te koken. Hoedevoiles en dergelijke kunt U stij ven als u in het laatste spoelwater een beetje suiker oplost. Geef een bed patiënt altijd gekleurde zakdoeken. Deze zijn gemakkelijker te rug te vinden dan witte. Gebruik oud wittebrood om suède hand schoenen te reinigen. Naborstelen met een rubberborsteltje. Doorgezakte zittingen van rieten stoe len worden weer strak als men ze aan de onderkant goed nat maakt met heet water en azijn. Naspoelen en in de open lucht en zon laten drogen. Naai aan de binnenkant van uw wollen handschoenen en wanten een stukje van oude glacés. Vergeet ook de duimen niet. De handschoenen gaan hierdoor veel langer mee. Is de korst van uw cake verbrand, snijd dan de gehele korst er af en bestrijk uw cake met boter, waa*»i U het ge heel bestrooit met chocoladestrooisel.

Soester Courant | 1967 | | pagina 15