Soest toen - Soest nu Het oog gericht op de ruimtebom WAT DOEN DE REDERS REALITEITSZIN ONTWAAKT Vrachtwagen reed Gewestelijk Arbeidsbureau binnen BETER TE VROEG... Vrijdag 17 november 1967 46e jaargang no. 87 Uitgave Brnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gewonde man lag op straat Grote ravage maar geen gewonden Buit bij amateuristische inbraak: 2 flessen whiskey en stukje kaas Protestants Interkerkelijk Thuisfront Open herfsteross „Keep Fit" SOESTER(()OORANT AboniL p. kwart, 3,per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Uit Washington, niet uit Moskou, kwam het bericht dat de Russen volgend jaar de beschikking zouden hebben over een „ruimtebom". Men neemt aan dat mi nister Mc Namara met zijn onthulling kwam om de Russen voor te zijn, die de verjaardag van de revolutie met deze mededeling wensten op te luisteren. Dat zou dan niet alleen een voortref felijk staaltje inlichtingenwerk zijn, maar bovendien beogen de Amerikaanse pu blieke opinie en het congres te behoeden voor een paniekreactie. Dat congres ver diept zich al uitvoerig in de vraag of in de loop der laatste jaren de V.S. niet zijn achter komen liggen in de kern bewapeningswedloop. Werkelijk nieuws is de ruimtebom niet. In vaktijdschriften van militairen is er vaak over gerept. Het wapen heeft een aantal voordelen. 1 De lancering die op zeer grote af- stand mogelijk is verraadt niets over het doel van de bom, zoals de over-de- horizonradar die wel kan opmaken uit 1 een normale raketstart. Bovendien is het 1 eenvoudig mogelijk (de V.S. hebben het j met hun ruimteschepen zeer vaak ge- daan) een satelliet een iets andere koers te geven tijdens de vlucht. En dan weet men van een gelanceerde satelliet nooit of het een bom is of bijvoorbeeld een foto-verkenningsapparaat. De techniek is zeer simpel. Op een ge wenst moment zet men een remraket in werking, de satelliet komt uit zijn baan en stort op aarde neer. En dan komt het grootste nadeel: nauwkeurig mikken is nog niet mogelijk. Mc Namara heeft zijn best gedaan om van te voren onrust te voorkomen. Hij acht het wapen niet zo gevaarlijk, voor al om die slechte richtmogelijkheden. De V.S. hebben daarom afgezien van ruim- tebommen ,zei hij. Maar wel is de ruim tebom meer als terreuwapen, dan als kernbom uiterst geschikt om als af schrikking te dienen: als middel om een tegenstander te weerhouden van kern- bomgebruik omdat de tegenmaatregelen verschrikkelijk zullen zijn Evenwicht Dat is ongeveer ook de overweging van het Amerikaanse overwicht aan raketten met kernkoppen. En daarop bouwt Mc Namara liever dan op het bedenken van afweersystemen die toch altijd lekken zullen vertonen. De enige mogelijkheid volgens Mc Namara om kernbomgebruik te voorkomen is dat beide grote kern machten ondanks elke aanval in staat zullen zijn de eerste gebruiker van kern bommen met gelijke munt te betalen: het befaamde evenwicht van afschrik king. De V.S. hebben het bereikt met een gi gantische macht aan raketten te land en in de zee, de Sowjets willen het berei ken met hun ruimtebommen. En Mc Namara's aankondiging kan wellicht worden uitgelegd als een Amerikaans antwoord dat men zich daarbij neerlegt en het nieuwe Russische wapen niet als een extra-bedreiging ziet. En natuurlijk is het bestaan van be paalde wapens nooit het gevaar, maar wel het gebruik ervan. Dat is wel juist, op voorwaarde dat nooit iemand een oorlog begint tenzij na grondige rede lijke overwegingen. Maar de geschiede nis staat vol van oorlogen waarvan ieder redelijk mens kan zeggen dat het onzin was ze te beginnen. En van oorlogen die voortaan een eind aan verdere oor logen zouden moeten maken, maar slechts de kiemen van een nieuwe in zich droegen. Dergelijke overwegingen maken het bestaan van een (nu dus weer verder verfijnd) atoomarsenaal van gigantische omvang toch maar een grie zelige zaak. KANTMAN. Voor oud-sportlieden en mensen die nimmer aan sport hebben gedaan is dit een pracht gelegenheid de huidige li chamelijke conditie üe testen. Mogelijk wenst men na afloop van deze cross het lichaam in conditie te houden of te brengen. De afdeling Keep Fit neemt gaarne de ze taak op zich. A.<. zaterdagmorgen, 18 nov., om 10 uur, kunt U zich aanmelden voor deze open cross aan de start op het par keerterrein van het sportcomplex aan de Bosstraat. U probeert het toch ook eens? Wij wensen U veel succes! Met een schok van verbijstering heeft Nederland vernomen van de onmenselijk zware straffen, die de Nigeriaanse rege ring de opvarenden van de Nederlandse kustvaarder Jozina heeft opgelegd we gens het vervoer van wapens naar de opstandige provincie Biafra. Tien tot twaalf jaar dwangarbeid in de tropen zullen deze mensen niet allen kunnen overleven. Toch onthoudt de Nederland se regering zich van actie Het tragische is, dat de meeste beman ningsleden niets wisten van het wapen- vervoer. Reders die hun bemanningen bloot stellen aan de risico's van derge lijke transporten, springen op misdadige wijze met hun mensen om. Zelf blijven ze veilig buiten schot. Wie wapens verschepen wil, zou ver plicht moeten worden dit zelf maar eens op te knappen, of hij moet open kaart spelen en vrijwilligers vragen voor der gelijke vrachtjes. Het is onmenselijk er onschuldige en niets vermoedende jonge mensen, onder wie een pas gehuwde, zo er in te laten lopen. Zouden de mensen van het rederijkan toor die deze reis en de bevrachting re gelden, om er een mooi winstje mee te maken, die straf niet kunnen gaan uit zitten inplaats van de misleide beman- I ningsleden???? Koning Hoessein laat op zijn wereld reis als ambassadeur voor de Arabische zaak vaak vrij milde geluiden horen. Nu stond hij al bekend als de minst militante en meest redelijke van de Arabische vorsten en presidenten, maar hij schijnt wel degelijk namens ande ren ook te spreken die thuis dan nog wel wat gespierder taal gebruiken maar dan waarschijnlijk alleen omdat de be volking daaraan nu eenmaal gewend is. Hoessein bijvoorbeeld heeft al enige malen erkend dat Israël een recht op bestaan heeft, al wilde hij dat niet automatisch gelijkstellen met een er kenning in optima forma. Maar nu komt ook uit Cairo het bericht dat de Verenigde Arabische Republiek de vijf punten van president Johnson wel wil aanvaarden, met wel enig voorbehoud, maar dat is dan niet ten aanzien van het punt dat vaststelt, dat alle landen van het nabije oosten recht hebben op een bestaan in vrede. Overigens komt deze melding via een verslaggever van de New York Times. Een beetje verkapt dus, want het be vat waarschijnlijk nog teveel dat de Egyptenaren al te koud op het lijf zou vallen. Het zyn De Egyptische voorbehouden gelden vooral de doorvaart door het Suez-ka- naa 1, de regeling van de vluchtelingen- kwestie en de terugtrekking van de Israëlische troepen. Maar de hoofdzaak is voorlopig dat kennelijk zowel tot Hoessein als Nasser is doorgedrongen dat het bestaan van Israël nu eindelijk maar aanvaard moet worden. Dat is een eind aan de kreten van heilige oorlog om „de Joodse indringers in zee te drij ven". zoals dat heet. Israëls premier Esjkol heeft dit soort klanken al begroet als „bemoedigend". Het realiteitsbesef echter dat hij ver welkomt in Jordanië en Egypte, is nog niet erg levend in Syrië, dat nog volop ageert tegen Israël. Waarschijnlijk een gevolg van het feit dat Damascus net voor Israëlische bezetting is gered door een bevel het vuren te staken onder druk van de VN. En hier blijft een vonk smeulen die opnieuw een brand kan laten ontstaan die de nu opkomen de redelijkheid bij de andere buren van Israël weer wegveegt. Sabotage De Israëli's hebben al enige malen waarschuwende woorden geuit aan het adres van Jordanië over infiltranten die op de westoever van de Jordaan sabo tagedaden komen plegen en dan weer over de Jordaan vluchten - in één ge val onder dekking van Jordaans ar tillerievuur. Officieel moedigt de Jordaanse regering zeker de terroristische activiteiten niet aan. Niet alleen omdat het geen zin heeft om weer een gevecht met Israël te moeten voeren, maar ook omdat die terroristen dezelfden zijn die ook met vreugde Hoessein en zijn koninklijk re gime zouden verjagen. Maar wat kan de regering in Amman doen? Het heeft al aan Israël gevraagd waarom de Jor daanse patrouilles de grens langs de Jordaan beter zouden moeten afgren delen dan de Israëlische aan de ande re kantEn daar zit een zekere lo gica in. Omweg Vast staat ook wel dat de opleiding en ophitsing van terroristen vooral een Syrische aangelegenheid is. Via het door Israël bezette Syrische grensgebied is Op de Prins Bernhardlaan werd woens dagavond een op straat liggende man aangetroffen. Hij bleek na onderzoek te bloeden uit zijn mond, terwijl hij te vens aan zijn hand gewond was. Dok ter Strooband verleende de eerste hulp en oordeelde het beter, dat de man naar Zonnegloren werd overgebracht. Het was de 75-jarige heer C. v. d. Berg uit Soest, die verklaarde, op de Prins F°rnhardlaan te zijn gevallen. Er is een buitengewoon praktisch gids je var. Den Haag-Scheveningen uitge komen, waarin een stratenplan en de routes van tram en autobus zijn opge nomen. Ter oriëntatie van hen, die wel eens in Den Haag moeten zijn, maar de stad niet voldoende kennen, kan deze uitgave van groot nut zijn. We stellen deze gids, voor zover de voorraad strekt ter beschikking van onze V.V.V.-leden. Wie zich ondertussen al bezighoudt met zomerplannen en daarbij denkt aan va kantie in eigen land, vindt goede infor matie over zomerhuisjes, kampeer- en ca ra van terrein en en vakantieoorden in de brochure „Vakantie in en rond Apel doorn." Dit is een door V.V.V. Apel doorn verzorgd adviesblad, waar U stel lig iets' van Uw gading in zult vinden. Ook Twente is al voor de dag gekomen met een vouwblad. Hierin worden adressen gegeven van Vakantieverblijven in Oost Twente. Het gaat om Hotels, Restaurants, Pensions, Zomerhuisjes, Bungalows en Campings. Het lijkt vroeg in de tijd, U al te in teresseren voor de zomerse geneugten, maar voor een goede vakantie, kunt U niet traag te werk gaan. De beste plek jes zijn zó ingepikt. Komt U bovengenoemde drukwerkjes eens bekijken. Wellicht zit er een fijne camping of ander vakantieverblijf voor U in. geen infiltratie mogelijk en daarom wordt de makkelijker weg via Jorda nië gekozen. Bovendien hebben langs de Jordaanoever ook vele vluchtelingen hun kampen en onder de bewoners daarvan zullen de terroristen waar schijnlijk zeer veel sympathie vinden. Ook in de lagere regionen van het le ger zal zeer zeker menigeen geneigd zijn de saboteurs een handje te hel pen, mede dank zij de jarenlange pro paganda dat het verdelgen van de Joodse staat een Allah welgevallig werk is. De overwegingen van Ammam dat het terrorisme alleen maar een gevaar is nu om een overeenkomst te bereiken die vrede brengt in het nabije oosten slaan als hogere politiek veel minder aan. Israël heeft in zijn waarschuwingen er al van gerept dat eventueel de Is raëlische arm lang en machtig genoeg is om de saboteurs ook weer op Jor daans gebied te komen bestraffen. Voor lopig mag men hopen dat dit meer be doeld is om de Jordaanse militairen het helpen van saboteurs wat minder aantrekkelijk te maken. Mocht het inderdaad de bedoeling zijn het dreigement ook uit te voeren, dan is er grote kans dat het pas ontkiemen de kasplantje van Arabische realiteits zin weer snel verwelkt in de hitte van een nieuwe strijd. Een twintig ton zware, achtwielige truck met oplegger is woensdagmorgen het gebouw van het Gewestelijk Ar beidsbureau aan de Steenhoffstraat binnengereden. Er ontstond een enor me ravage, maar niemand raakte bij het wonderlijk goed afgelopen ongeluk gewond. De 31-jarige chauffeur G. A. de Rid der uit Amersfoort voelde na het pas seren van de overweg in de richting Amersfoort, dat zijn combinatie onbe stuurbaar werd. Tot zijn grote schrik trok de wagen naar links, reed dwars over het links gelegen weggedeelte en via het fiets- en voetpad de tuin en vervolgens het gebouw van het Gewes telijk Arbeidsbureau binnen. Er waren op dat moment geen wielrijders en voetgangers, evenmin als tegemoetko mende automobilisten, waardoor erger ongelukken zijn voorkomen. In het kan toor van het Arbeidsbureau zat juist de consulent van de bijzondere be middeling, de heer A. Oudenbroek in Hondsdolheid nadert weer onze grens en omdat diverse soorten wild die levens gevaarlijke ziekte overbrengen, zullen onze honden, en daardoor onze landge noten, gevaar lopen. Het is goed, dat in de grensprovincies nu tijdig alle honden worden ingeënt Beter een maand te vroeg, dan één sterfgeval te laat! gesprek met een werkloze cliënt. Bei de mannen werden door de binnen stormende vrachtwagen met kantoor en al in een hoek van het vertrek gescho ven, maar bleven ongedeerd. De heer Oudenbroek had juist enkele dagen te voren zijn kantoor wat naar achteren verplaatst, aan welke gelukkidge om standigheid hij waarschijnlijk wel zijn leven heeft te danken. De voorpui van het gebouw werd ge heel vernield, terwijl ook de vracht wagen aanzienlijke schade opliep. Het ongeval is het gevolg van het feit, dat een blad van de linker voorvering defect raakte, waardoor de wagen sterk naar links ging trekken, met genoemd gevolg. Twee van opzet vrij amateuristische in braken hebben in de nacht van maandag op dinsdag twee flessen whiskey en een stukje kaas van 3/< kg opgeleverd. Bij de familie H. H. aan de Molenstra;! werd een keukenruit van 60 x 75 cfn vernield, waarna men zich toegang 7 de woning verschafte. Bij ri- faire! t - n Vn*» wat hoog gelegen raam, waar. H. de J. aan de Middelwijkstraat gflt.. hter mj een stukje kaas vond. men nog wat omslachtiger te werk. Uit de garage werden twee autobuitenbanden gehaald en tegen de muur op elkaar ge zet. Aldus kon de inbreker bij een voor Landgoed „Vredehof" aan de Vredehofstraat, 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu In de week van 20 tot en met 25 no vember gaat het P.I.T. op pad. Dat is de week, waarin er gecollec teerd wordt voor het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. Juist in verband met de komende feest dagen, Kerst- en Nieuwjaar, als vele militairen dit feest in de gezellige hui selijke kring moeten missen, kunt U de P.I.T. door deze collecte niet te ver geten in de gelegenheid stellen, ook deze militairen in binnen- en buiten land aangenaam te verrassen. Het giro nummer van de P.I.T. is 5163. Het is al weer geruime tijd geleden dat het bestuur van de R.K.G.V. „Crescen do" het voor Soest unièke besluit nam tot oprichting van een onderafdeling „Keep Fit". Het was niet de bedoeling een behoefte te scheppen die niet bestond, maar ve le oudere en oud-leden van Crescendo stelden een meer aangepaste vorm van soortbeoefening op prijs. De oplossing werd gevonden in de Keep Fit, die in velerlei vormen in vele gro te steden, maar ook in kleinere plaatsen de laatste jaren een grote opgang maakt. Het grootste aantal leden van deze ver enigingen bestaat uit kantoormensen, reizigers, kortom mensen die in hun dagelijks beroep weinig gelegenheid tot lichaamsbeweging hebben. Een groot aantal leden bestaat ook uit mensen die vroeger een tak van sport beoefenden, maar zich daarin nu niet meer kunnen handhaven of van mening zijn dat zij er uit gegroeid zijn in de loop der jaren. Hun lichaamsbeheersing, uithoudings vermogen etc. schieten te kort. Kampen vele verenigingen, die samen duizenden beoefenaars van de Keep Fit omvan gen, met een gebrek aan een ideaal terrein om deze vorm van sport te be oefenen, Keep Fit in Soest mag zich wat dat betreft zeer bevoorrecht voelen. De Soesterduinen annex zijn een ideaal sportterrein. Elke zaterdagmorgen trekken de leden van Keep Fit bij weer of geen weer de bossen en duinen in om hun sport, waarvoor zij bijzonder enthousiast zijn, te beoefenen. Het bestuur prijst zich, evenals de le den, gelukkig met de technisch leider de heer Biggelaar, die beseft wat zijn mensen nodig hebben, die rekening houdt met elk lik die aan zijn zorg is toevertrouwd. Het blijft echter vaak dat slechts nog weinig mensen van het bestaan van Keep Fit afweten. Ook is gebleken dat vele mensen maar moeilijk hun drempelvrees kunnen overwinnen en zij nog steeds niet kon den besluiten het eens te proberen. Daarom hebben de leden van Keep Fit in samenwerking en overleg met het bestuur een open cross georganiseerd op zaterdag 18 november a.s., dus mor gen. Dit houdt in dat alle jonge, maar ook oudere heren in Soest de gelegenheid wordt gegeven eens kennis te maken met deze vorm van sport. Inschrijving voor deze cross staat voor iedereen open tegen de kleine vergoe ding van ƒ0.50. Voor de sportlieden is dit een prachtige ►■gelegenheid eens de eigen krachten en uithoudingsvermogen allround te testen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1