9 H I i 1 I Toegangsweg naar „Molenschot" 1 80.000.- TORENSTRAAT 5 - SOEST eren oeden Gemeenteraadsvergadering Fietsenbewaarplaats van 11.700, Nieuwe huistelefooninstallatie voor gemeentebedrijven f 51.000,— HET GEKLEURDE LINTJE MET RAAD EN DAAD GARAGE STAM Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool D. ENGEL HET BEHOUD VAN UW TANDEN 1 1 oppenbrouwers Renault dealer POLITIE TEL. 4444 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 De voorzitter opende de vergadering met gebed en deelde daarna mede, dat de heer P. Grilt (P.v.d.A.) door ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen. Alvorens met de agenda te beginnen, werden eerst de geloofsbrieven onder zocht van heit nieuw benoemde raadslid de heer P. L. J. M. Storimans (K.V.P Dit in verband met het overlijden van de heer A. P. Hühorst. Deze werden in orde bevonden, zodat de heer Storimans als lid van de Raad werd geaccepteerd. Vervolgens werden de ingekomen stuk ken behandeld: a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Mededeling van burgemeester en wethouders inzake het aanbrengen van centrale verwarming in vier woning wetwoningen bij de brandweerkazerne met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Koninklijk Besluit van 13 oktober 1967, nr. 52, inhoudende goedkeuring van de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het verle nen ran eerste hulp bij ongelukken met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. VAN DE MODERNE V. WEEDESTRflflT 40 TEL:4361 - SQESTDUK d. Brieven van de Raad van Bouw ondernemers en de N.V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten inzake de acti viteiten van het bouwfonds met voor stel deze voor kennisgeving aan te ne men. e. Besluit van de voorzitter van het centraal stembureau ter benoeming van de heer P. L. J. M. Storimans tot lid van de raad dezer gemeente, met voor stel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. f. Mededeling van de voorzitter van het centraal stembureau, dat de heer P. L. J. M. Storimans de benoeming tot lid van de raad dezer gemeente heeft aangenomen, met voorstel deze mededeling voor kennisgeving aan te nemen. g. Schrijven d.d. 1 september 1967 van B. W. Noordam inzake enige situaties op het industrieterrein met voorstel te berichten conform brief van burgemees ter en wethouders d.d. 2 november 1967. h. Schrijven d.d. 21 oktober 1967 van J. J. Ebbers en P. C. Pieren waarin vragen worden gesteld met betrekking tot de storting van menselijke geraam ten in de Zandgraverij aan de Kamp weg in de gemeente Zeist en een brief van burgemeester en wethouders. i. Schrijven d.d. 26 oktober 1967 van burgemeester en wethouders van Fin- sterwolde met het verzoek adhesie te willen betuigen aan de motie van de raad van die gemeente inzake de be strijding van de werkloosheid met voor stel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen stuk onder h. kon nog niet door de voorzitter beantwoord worden, daar B. en W. van Zeist nog niet op een verzoek van Soest voor uitvoerige inlichtingen hadden gereageerd. Overige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet voor: a. het oprichten van een opslagplaats van jachtpatronen in het perceel Soes- terbergsestraat 57, b. het oprichten van een inrichting tot opslag van propaan- en butagasflessen aan de Gen. Winkelmanstraat te Soes- terberg, c. het uitbreiden en wijzigen van een brandstoffenverkooppunt en het vesti gen van een quick-service-ruimte aan de Birkstraat 108. a. De heer J. J. H. Buitendijk, Soester- bergsestraat 57, alhier, verzoekt onthef fing van de „Zoneverordening Hinder wet" voor het oprichten van een opslag en verkoopplaats van maximaal 2500 jachtpatronen in bovengenoemd perceel. Het college heeft hiertegen geen be zwaar. b. De hr. A. Rossewij, Gen. Winkelman straat 115 te Soesterberg verzoekt ont heffing van de „Zoneverordening Hin derwet" voor het oprichten van een in richting tot opslag van propaan- en butagasflessen op het achtererf van bo vengenoemd perceel. Onder bepaalde voorwaarden hebben B. en W. hiertegen geen bezwaar. c Avia Nederland C.V., Prins Bernhard- laan 28 te Soest verzoekt ontheffing voor het uitbreiden en wijzigen van een brandstoffenverkooppunt, alsmede het vestigen van een quick-serviceruimte op het perceel Birkstraat 108, alhier. Onder bepaalde voorwaarden hebben B. en W. geen bezwaar. Alle ontheffingen conform goedgekeurd. 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. het verrichten van herstelwerkzaamheden, aan de openbare school voor g.l.o. te Soest- Zuid. Tijdens het stormweer is schade toege bracht aan de uitgevoerde herstel- en vernieuwingswerkzaamheden van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid. Een bedrag van 578,zullen de kosten van herstel vergen. B. en W. stellen voor een krediet van ƒ600,beschikbaar te stellen. Conform besloten. 5. Voorstel tot heit beschikbaarstellen van een krediet voor de uitbetaling van belastingschade. Conform besloten. 6. Voorstel tot intrekking van het be sluit van 17 februari 1965 tot verkoop van grond, gelegen aan de Laanstraat hoek Weteringpad aan de N.V. Nesolas te Amsterdam. De heer M. DE GROOT (B.P.) is van mening, dat de schoonheidscommissie te veel invloed kan uitoefenen opbouw werken. De voorzitter bestrijdt dit en denkt eerder, dat onbekwame architec ten deze moeilijkheden veroorzaken. Wethouder J. VAN DEN AREND wees nog op het feit, dat contact tussen schoonheidscommissie en architect al tijd mogelijk is, zodat bij een nuttige en bekwame samenwerking geen moei lijkheden behoeven voor te komen. 7. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan P.U.E.M. N.V. voor het leggen van een hoogspanningskabel. De P.U.E.M. heeft verzocht haar een za kelijk recht te verlenen voor het leggen, hebben en houden van een hoogspan ningskabel langs de Middelwijkstraat, Molenstraat en Beukenlaan. Onder de gebruikelijke voorwaarden en een eenmalige vergoeding van ƒ330, hebben B. en W. hiertegen geen be zwaar. Conform besloten. 8. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Beckeringhstraat van H. Kwakkel, b. nabij de Dorresteinweg van G. van Logtenstijn, c. nabij de Dorresteinweg van F. van Schaik, met vaststelling van de desbetreffende begrotingswijziging. De raad had tegen deze aankopen geen bezwaar. 9. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het r.k. schoolbestuur te Soesterberg verzoekt medewerking voor het aan schaffen van leer- en hulpmiddelen voor de St. Carolusschool voor g.l.o b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor aanschaf fingen t.b.v. de chr. school voor u.l.o. c. het bestuur van de stichting „van der Huchtscholen" voor het bouwen van een fietsenbewaarplaats bij de van der Huchtschool voor u.l.o Het R.K. schoolbestuur te Soesterberg verzoekt medewerking voor de aanschaf van diverse leer- en hulpmiddelen. Vol gens overlegde begrotingen worden de uitgaven geraamd op ƒ2.200,B. en W. stellen voor hiervoor een krediet be schikbaar te stellen. Het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" te Soest verzoekt medewerking voor diverse aanschaffin gen t.b.v. de chr. school voor u.l.o De totaaluitgaven zullen 300,belopen en stellen B en W. voor, hiervoor een kre diet tot dit bedrag te voteren. Het bestuur van de stichting „Van der Huchtscholen" te Soest verzoekt mede werking voor de bouw van een fietsen bewaarplaats bij de onder dat bestuur staande Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan 13, alhier, waarin 75 fietsen en 25 bromfietsen kunnen worden gestald. Aangezien bij de ruim 150 leerlingen tel lende school in het geheel geen rijwiel bewaarplaats aanwezig is, achten B. en W. het gewenst de gevraagde medewer king te verlenen en het benodigde kre diet van ƒ11.700,beschikbaar te stellen. Voorstellen goedgekeurd. 10. Voorstel tot vaststelling van de gemeentelijke vergoeding over 1966: a. overeenkomstig de bepalingen van de Kleuteronderwijswet, b. op grond van artikel 103, le lid van de Lager-onderwijswet 1920, c. op grond van artikel 101 bis van de Lager-onderwijswet 1920. d. op grond van artikel 212 van het Besluit buitengewoon onderwijs 1967. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening 1966. Het bestuur van „De Malvahoeve" ver zoekt het daarvoor in aanmerking ko mende personeel in te schakelen voor de door de minister van Binnenlandse Za ken ingestelde toelagere^ling voor ploe gen- en onregelmatige 'enst. B. en W. zijn van mening, dat de directrice, waar voor deze toepassing wordt verzocht, voor een dergelijke toelage in aanmer king komt. De heren WESTRA (V.V.D.) en VAN DEN BERG (K.V.P.) vragen waarom niet meerdere ambtenaren hiervoor in aanmerking komen. Wethouder DE HAAN zegt echter dat voor die andere ambtenaren een andere regeling is getroffen, waarmede vooral de heer VAN DEN BERG het niet eens is. De wethouder zegt toe dit nog eens in het georganiseerd overleg ter sprake te brengen. 12. Voorstel inzake het opnemen en bel eggen van kasgelden. Het college kriigt hiervoor van de raad de gevraagde toestemming. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van kredieten uit de reserve art. 24c t.b.v het verfwerk aan beton en hek werk van de galerij won in gen en pan nendakbedekking van eengezinswonin gen op de Eng Reeds diverse malen is ter sprake ge komen het beton en hekwerk van de ga lerijwoningen op de Eng te laten ver ven. Om financiële redenen is dit tot op heden niet mogelijk gebleken. Thans is de situatie zo dat het schilderen niet langer uitgesteld kan worden. Daarom vragen B. en W. aan de raad een kre diet van 24.000,om deze werkzaam heden uit te voeren. Voorts verkeren de pannendakbedekkin gen van de 70 eengezinswoningen aan de Ruysdaellaan, Hobbemanlaan en Ver meerlaan in slechte staat. Regelmatig optredende lekkages zijn hiervan het ge volg. Voor de dringende herstel- en ver nieuwingswerkzaamheden is 13.500,— nodig. Het college vraagt daarom een krediet van f 13.500, De heren VAN POPPELEN (K.V.P.), ELBERTSE (K.V.P.) en VAN DEN BERG (K.V.P.) vragen o.a. of deze ver nieuwingen ook voor andere blokken te verwachten zijn en of hier van verfraaiing of onderhoud sprake is. Wethouder VAN DER AREND geeft een uiteenzetting en kan nu niet. zeggen of deze kosten ook spoedig aan andere complexen gemaakt zullen moeten wor den. Wel kan hij mededelen, dal de destijds geleverde dakpannen van slech te kwaliteit waren. Het voorstel werd aangenomen. 14. Voorstel tot het herbenoemen van de leden van de commissie ex artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. Het college kan van de bevoegdheid tot het vorderen van woonruimte geen ge bruik maken, dan na een jaarlijks te benoemen commisse van advies te heb ben geraadpleegd. Aangezien de zittingsduur van de leden van deze commissie op 7 decmeber a.s. eindigt en de betreffende personen een herbenoeming aanvaarden, stellen B. en W. voor de navolgende leden te herbe noemen: 1. mevrouw H. M. Meurer- Van Eyk, Talmalaan 33, Soest; 2. me vrouw S. M. Polet-Musler, Hildebrandt- laan 6, Soest; 3. de heer J. C. Brou wer, Soesterbergsestraat 117, Soest; 4. de heer H. M. v. d. Rotte, Amersfoort- sestraat 16, Soesterberg: 5a de heer H. Stoltenberg, Heideweg 28, Soest. Plaatsvervangend lid is de heer J. D. L. Zoetelief. Genoemde commissieleden werden op nieuw benoemd. 15. Voorstel tot het verstrekken van een uitkering-ineens over 1967 aan het daarvoor in aanmerking komend ge meen tepersoneel. Het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel zal over het jaar 1967 nog een suppletie worden toege kend van 1,7 °/o van het salaris in de vorm van een uitkering-ineens. Het college stelt voor deze uitkering tege lijk met het salaris over de maand no vember 1967 uit te betalen. Conform besloten. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor dc inrichting van een noodlokaal t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest-centrum. De inrichting en aankleding van dit noodlokaal zullen ƒ9.500,gaan kosten. B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag hiervoor beschikbaar te stel len. De raadsleden hadden hiertegen geen bezwaar. 17. Voorstel tot het berschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest- centrum. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-Centrum verzoekt een extra krediet beschikbaar te stellen voor leer- en hulpmiddelen, dit in ver band met het uitbreiden van het aan tal leerlingen in de eerste klas. Een krediet van 1350,wordt hiervoor aan de raad gevraagd. Conform besloten. 18. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijnen van de onbewoon baar verklaarde woningen Klaarwater- weg 99 en 101, le Weteringpad 4, Os- sendamweg 28 en Ericaweg 4. Aangezien aan de bewoners van de navolgende onbewoondbaar verklaarde woningen nog geen andere woonruimte verstrekt kan worden, stellen B. en W. voor de ontruimingstermijn met een Bosstraat 5, telefoon 2543 en Kerkstraat 51. telefoon 6621. jaar te verlengen. Het betreft de wo ningen Klaarwaterweg 99 (tot 24 dec. 1968), Klaarwaterweg 101 (tot 24 dec. 1968), le Weteringpad 4 (tot 1 dec. 1968), Ossendamweg 28 (tot 1 jan. 1969) en Ericaweg 4( tot 24 dec. 1968). De heer VAN POPPELEN (K.V.P.) wil de weten hoeveel onbewoonbaar ver klaarde woningen er nog op oplossing wachten en zag gaarne zo spoedig mo gelijke ontruiming tegemoet. De heer DE GROOT (B.P.) maakte het college erop attent, dat het advies van de gemeentearts niet was binnenge komen. De VOORZITTER kon de eerste vraag van de heer Van Poppeten niet direkt beantwoorden, doch deelde mede dat er ook in 1967 dergelijke woningen ont ruimd waren, doch dat er wel eens een keus gemaakt moest worden, welke gevallen het meest urgent waren. Aan de heer De Groot antwoordde hij, dat het antwoord van de gemeentearts waarschijnlijk achterwege was gebleven door vakantie van de betreffende arts cn drukke werkzaamheden. Plichtsver zuim, zoals de heer De Groot zich uit drukte, wilde hij niet onderstrepen. Ook dr. BERKELBACH-v. d. SPREN KEL (Chr. blok) ageerde scherp tegen deze uitdrukking. Onbetwist de beste tandpasta De heer DE GROOT antwoordde, dat hij 't in deze geest niet had bedoeld. Het voorstel werd hierna aangenomen. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een toegangsweg naar het gebouwen complex van het bejaardencentrum „Molenschot". De bouwwerkzaamheden aan het hoofd gebouw van het bejaardencentrum „Mo lenschot" zijn thans zover gevorderd, dat het noodzakelijk is de naar dit gebouw leidende wegen aan te leggen. Het is de bedoeling deze toegangsweg naar de hoofdingang met een zijtak, waarop de toegangen tot de dienstruim ten kunnen aansluiten, in definitieve staat aan te leggen in het verlengde van de bestaande Albert Cuyplaan. Blijkens een opgemaakte begroting zul len de totale kosten een uitgave vergen van 80.000,Het college stelt voor het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Conform besloten. 20. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van een nieuwe huistelefooninstallatie voor het gemeentehuis, het bedrijf gemeentewer ken en het gasbedrijf. In de raadsvergadering van 16 novem ber 1966 werd een krediet van ƒ51.000 beschikbaar gesteld voor de aanschaf fing van een nieuwe huistelefooninstal latie voor het gemeentehuis, het be drijf gemeentewerken en het gasbedrijf. Aan de desbetreffende begrotingswijzi ging is door G.S. de goedkeuring ont houden. Het laat zich aanzien, dat voorhands voor genoemde uitgave geen vaste fi nancieringsmiddelen beschikbaar zullen komen. De aanschaffing is echter ur gent. Daarom stellen B. en W. voor dit te bekostigen uit de hogere aJge- mene uitkering uit het gemeentefonds van circa 100.000,Deze installatie eist een krediet van 51.000,Het col lege stelt voor hiertoe te besluiten. C- 1 f voeger. ruif de «'-'i' U ttrug In om» koUtkb» keiuer modellen. Vervoeidlfld uil «oepel rupp» We'. f.p-cofd. Os fcms U (Wfl fooi. Reed» tmal (Iedere dag geopend, 's maandags gesloten.) De heer WESTRA (V.V.D.) vroeg zich af, of er geen urgenter gevallen waren om deze ƒ100.000,te gebruiken bv voor wegen, die gevaar opleverden, den. Wethouder VAN DEN AREND deelde echter mede, dat uit diverse overwe gingen deze installatie voorrang moes! hebben. De bedragen, voor verbetering van wegen lagen hoger als heit thans beschikbare bedrag. Het voorstel werd aangenomen. 21. Voorstel tot het samenstellen van commissies tot wering van schoolver zuim. De navolgende commissieleden werden benoemd Voor de commissie te Soest; L. Overhoff, hoofd oJ.s. Soestdijk, Beetzlaan 50. J. Kenemans, hoofd Da Costaschool, Pr. BernharcLlaan 13. A. F. Th. Kloppenburg, hoofd St. Bonifacius- school, Steenhoffstraat 24. Mevrouw P. H. Hennephof-van Trier, ouder leerling v. d. Huchtschool, Frans Halslaan 15. F. v. d. Hoven, ouder leerling, Maria- school, Koninginnel aan 25. Voor de commissie te Soesterberg: J. Rosing, hoofd Chr. school Soester berg, Amt. van Leeuwenhoeklaan 3. A. J. van Balkom, hoofd Titus Brandsma- school Soesterberg, Ant. van Leeuwen hoeklaan J. L. Boer, hoofd o.l.s. Soes terberg, Prof. Lorentzlaan 13. Mevrouw C. H. Verhoeff-den Baars, ouder leer ling o.l.s. Soesterberg, Chr. Huygens- laan 52. A. Smorenburg, ouder leerling St. Carolusschool Soesterberg, Gen. Win kelmanstraat 60. 22. Voorstel tot toekenning van een schadevergoeding op grond van artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening aan G. Torie te Zwartsluis. Het verzoekschrift van G. Torie te Zwartsluis inzake toekenning van een rchade vergoeding wegens wijziging van het bestemmingsplan Industrieterrein, is ontvankelijk verklaard. De schade- beoordelingscommissie komt tot een uiteindelijke billijke schadevergoeding van ƒ10.950,Aangezien de kosten van de commissie door de gemeente moeten worden gedragen stellen B. en W. voor een krediet van ƒ11.850,be schikbaar te stellen. Conform besloten. 23. Voorstel tot wijziging van de „Verordening op de heffing en invorde ring van een recht voor het ophalen van huisvuil in de gemeente Soest". Bewoners van flatgebouwen maken ge bruik van de vuilnisstortkokers, mits deze aanwezig zijn. Tot dusverre waren deze bewoners vrij gesteld van de heffing van het recht voor het ophalen van huisvuil. De bewoners van de onderste woonlaag kunnen jeen gebruik maken van de vuilnisstortko kers, die dus op de traditionele wijze hun vuilnis moeten aanbieden in vuil nisemmers. Daarom achten B. en W. het dan ook redelijk dat voor de flatbewoners, die gebruik maken van een vuilnisstortkoker een jaarlijks recht van 15,wordt ge heven. Conform besloten. 24. Voorstel tot het aangaan van een rechtsgeding tegen de firma M. Libben- ga en de firma M. Kosterman en Zo nen. De gemeente Soest wil tegen twee fir ma's een rechtsgeding aanspannen, daar op normale wijze geen betaling is te verkrijgen. Het betreft een vordering op de firma M. Kosterman en Zonen te Wijk bij Duurstede, groot 590,90 wegens toegebrachte schade aan een dienstleiding van het gasbedrijf, en een vordering op de firma M. Libbenga, verwarmingstech niek, Eemnesserweg 70 te Baarn, groot ƒ2.700,80 voor de levering van twee gas kachels. Nadat de heren WESTRA (V.V.D.) EB BERS (V.V.D.) en ELBERTSE (K.V.P. enige vragen hadden gesteld, werden B. en W. hiertoe gemachtigd. 25. Voorstel voor het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Soesterberg. Na door drie sollicitanten gegeven proef les, is de keus gevallen op mevrouw C. Oosterlen-Schaap, thans waarnemend hoofdleidster aan de desbetreffende kleu terschool. B. en W. stellen de raad voor mevrouw Oosterlen als hoofdleidster te benoemen. Met algemene stemmen werd mevrouw C. Oosterlen-Schaap benoemd. 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. de Malvahoeve. Dit punt werd aangehouden. 27. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet inzake onteigening van een perceel grond aan de Nieuweweg. Een crediet van ƒ139.250,werd hier voor beschikbaar gesteld. 28. Voorstel tot beschikbaarstelling van een jubileum-geschenk aan de muziek vereniging „Soesterberg". De muziekvereniging „Soesterberg" viert dit jaar haar 40-jarig jubileum. De vereniging recipieerde 11 november. Het bestuur heeft gevraagd van de ge meente een jubileumgeschenk in de vorm van een muziekinstrument te mo gen ontvangen. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet van 1500,te verlenei.. De heer DE GROOT (B.P.), hoewel niet tegen het voorstel, had gaarne nog eni ge toelichting, die hij kreeg van wet houder DE HAAN, waarna het voorstel werd aanvaard. Wethouder DE HAAN deelde nog mede, dat ook voor P.V.O., welke harmonie in Januari 1968 zeventig jaar bestaat, een dergelijk voorstel te verwachten is. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met de mededeling, dat 24 novem ber wederom vergaderd zal worden met waarschijnlijk als hoofdschotel de be noeming van de nieuwe wethouder. VÖOR NAAR Van Wecdcstraat 80-82 - Soest Prof. Dr. Wal ter Halls tein, de grote voorvechter van de Europese eenheid, heeft terecht een der hoogste Neder landse onderscheidingen ontvangen tij dens zijn bezoek aan de 20-jarige Ne derlandse Europese Beweging. Dit is gelijk een duidelijke uitspraak tegen de Franse politiek, vooral door de aanwezigheid in de zelfde vergade ring van de Engelse onderhandelaar lord Chalfont, die de gelegenheid aan greep met klem van argumenten te betogen, waarom het noodzakelijk is Engeland in de E.E.G. op te nemen. De Gaulle. die er voor zorgdroeg dat prof. Hallstein de E.E.G. werd uitge werkt, stuurde ook lord Chalfont onver- richterzake naar huis. Misschien krijgt ook hij een lintje voor zijn vergeefse moeite. Het is echter wel jammer, dat onze minister van buitenlandse zaken geen andere middelen te baat neemt om het Franse doordrijven dwars te zitten. Een minister kan toch wel over betere machtsmiddelen beschikken, dan een (politiek) gekleurd lintje STRUIKEN VERPLAATSEN. - Ik wil in mijn tuin een hortensia, een rozen struik en een klein seringeboompje ver plaatsen. Hoe moet ik dat doen? Antwoord: Het najaar is hiervoor een zeer goede tijd, mik de bladeren van de struiken afgevallen zijn. Zijn ze er nog niet af, dan ze er even afplukken. Maak van te voren al flinke plantgaten ruimer dan de wortelpruik na het rooien. De plantgaten hoogstens 2 steek diep in de grond daaronder loswrikt ken. Bij het rooien een flinke wortel kluit laten zitten want juist die haar wortels aan het eind zijn het werk zaamst. Zet de struiken zo diep in de grond als ze gestaan hebben, rekening houdend met het nazakken (inklinken) van de grond. Gebroken of gekneusde wortels moeten natuurlijk van te voren worden uitgesneden. Gebruik goede grond en bedek de grond na het plan ten met blad, turfmolm of iets derge lijks voor het uitdrogen en bescherming tegen vorst. Najaarsplanting is beter dan planting in het voorjaar. IRIPAR. - Op de achterruit van de auto van onze pastoor staat „iripar". Wij hebben hem al verschillende malen ge vraagd wat dat woord betekende, maar als antwoord glimlachte hij slechts. Kunt U ons helpen? Antwoord: U bent er wel achter, hoe U er toch achter kimt komen! Iripar is een Baskisch woord. De betekenis van dit Baskische woord, dat op de achter ruit van de auto van uw glimlachende pastoor staat, is „glimlach". Wij ver onderstellen dat deze onthulling U wel een glimlach zal ontlokken! PASPOORT. - Kan een kind ingeschre ven worden in het paspoort van zijn vader of moeder en zo ja, hoe kan het dan apart met vac'er of moeder mee naar het buitenland? Antwoord: Een kind beneden de leef tijd van 16 jaar kan bijgeschreven wor den op het paspoort van de vader, met toestemming van de moeder, en omge keerd, maar niet op beide tegelijk. Dit brengt bij grensoverschrijding beurte lings met vader of moeder voortdurend administratieve rompslomp met zich mee. De eenvoudigste oplossing is een pas poort aan te vragen op naam van het kind zelf dat ook 5 jaar geldig is, en dat nog het voordeel geeft, dat het kind zelfs zonder geleide, doch wel met toe stemming van de ouders de grens kan passeren. AUTOMOBIELVERKOPER. - Welke op leiding moet ik volgen om automobiel verkoper te worden en waar kan ik de ze het best volgen? Antwoord: Voor volledige inlichtingen betreffende de opleiding voor de auto handel kunt U zich wenden tot het „Instituut voor de Autohandel". Hoge- steeg 2a, Driebergen (tel. 03438-2780/ 3296). De cursusduur is 2 jaar, waarbij geen bepaalde toelatingseisen gesteld worden. Een schriftelijke cursus is ook mogelijk: het adres hiervan is Instituut Maxwell, Westerstraat 8, Utrecht. Dit is een 2-jarige cursus en de kosten be dragen ƒ300, PRINS JAN VAN LUXEMBURG. - Met wie zijn de broer en zusters van prins Jan van Luxemburg getrouwd en waar wonen zij? Antwoord: De zusters van groothertog Jan zijn gehuwd. Hieronder volgen de namen der echtparen en hun adressen: prinses Elisabeth, gehuwd met hertog Frangois-Ferdinand van Hohenberg, 17 Federburgstrasse, Ravensburg, Würt- temberg. Prinses Marie-Adelaide, gehuwd met graaf Carl Josef Heuckel van Donners- marek, 2 Austrasse, Baden, Zwitserland. Prinses Marie-Gabrielle, gehuwd met graaf Knud van Holstein-Ledreborg, kasteel Ledreberg, Leire, Denemarken. Prins Charles van Luxemburg, van wie het adres zelfs aan de ambassade van Luxemburg in Nederland niet bekend is. Prinses Alix, gehuwd met prins Antoine de Lignes, Chateau de Belveil, Belveil (Hainaut), België. MUNTEN. - Hoeveel is een gouden tientje van koning Willem III uit 1876 waard en heeft een kwartje van 1941 nog waarde, en een dubbeltje van 1935? Antwoord: Een gouden tientje van 1876 is niet zeldzaam. Als het in goede staat verkeert is het wellicht 40,50, waard. In de handel zal het wellicht duurder zijn. terwijl de inkoopsprijs van de handel lager zal liggen. Een kwartje van 1941 en een dubbeltje van 1935 hebben nauwelijks verzamelwaar- de. Alleen in stempelnieuwe staat is het enkele kwartjes tot een gulden waard. Renault 4 Luxe v.a. f 4.495, Dauphine Gordini v.a. ƒ5.385, Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250, Caravelle Cabriolet v.a. 9.730,— Renault 16 v.a. ƒ8.650, Renault Rambler v.a. 16.995, Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7