Soest toen - Soest nu f ST. NICOLAAS WIL VREDE IN DE WERELD Feestelijke herdenking van 12V2-jarig bestaan Animato t4 :>a f *1 Telefoonnummer ziekenauto 5980 Het oog gericht op KINDERBIJSLAG TOCH WEL AANBEVOLEN... Dinsdag 21 november 1967 mber 1967 1 46< 46e jaargang no. 08 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Winkeliers halen Sinterklaas zaterdag naar Soest Drie wildstropers aangehouden Familie mishandelde echtp aar 1\t}: Bromfietsdieven aangehouden Reeën aangereden Wijkavond in de Julianakerk Cabaret in Gouden Ploeg Eiermarkt SOESTER (ÜOURANT Dst 4,25. Versch Abonn. p. kwart, ƒ3,—, per post ƒ4,25. Verschuilt Iedere dinsdag en vrtydaf Vele kinderharten zijn in deze donke re dagen met wat minder regelmaat dan van een Zwitsers precisie-uurwerk gaan tikken. De aanwezigheid van St, Nicolaas en zijn zwarte dicipelen, afge lopen zaterdag in ons land gearriveerd, inspireert weer velen tot een voorbeel dig gedrag, zij het veelal maar van tij delijke duur. Zaterdag zal St. Nicolaas in Soest zich er weer van komen vergewissen, wat er van zijn verleden jaar gegeven raad en geuite wensen is terechtgekomen. De Soester Winkeliersvereniging is er namelijk in geslaagd, de Spaanse goed heiligman voor een bezoek aan Soest te strikken. Afgelopen nacht hebben wij de kou ge trotseerd om - gesteund door een „Handleiding voor amateur-speurders" van Sherlock Holmes - op Neerlands donkere daken op zoek te gaan naar Sinterklaas. Toegegeven: het vereist een zekere vaardigheid om zich op de veelal rij kelijk van mos en andere vegetatie voorziene daken staande te houden, maar de techniek kwam ons te hulp; menige t.v.-antenne heeft ons voor een vroegtijdig einde van onze missie be hoed. Ofschoon het op dit uur van de dag niet erg druk pleegt te zijn op onze daken, heeft het toch geruime tijd ge duurd, alvorens wij de Sint op het spoor kwamen. Weliswaar troffen wij al betrekkelijk dicht bij huis enkele af drukken van paardenhoeven aan, hier en daar een enkele geveltoerist, die onze aanwezigheid niet erg op prijs bleek te stellen en een terrein verken nende zwarte piet, die door zijn schut kleur nauwelijks opviel, doch het duur de tot boven de Amsterdamse binnen stad, alvorens wij Sinterklaas zich met het gemak van een prof-voetballer in een vierde klas amateurclub op zijn schimmel zagen voortbewegen, een kennelijk erg zware zak op de rug en een Nederlandse Gids van Van Ege- raat in de bejaarde, maar nog zeer vaste hand. „Der Schimmelreiter", zoals Sinterklaas zonder veel omhaal van woorden door de Duitse schrijver Theodor Storm is genoemd, toonde zich hier erg verrast. ,,Ik kom hierboven wel meer mensen tegen", zei hij, onderwijl op zijn zak wijzend. ..Die daar bijvoorbeeld". In derdaad bleek er enig leven in de zak te komen. „Hij wilde hetzelfde huis in als ik, maar waarschijnlijk met een an dere bedoeling. Te oordelen tenminste naar de gereedschappen, die hij bij zich had". De inbreker begon zich nu danig te roe ren, maar Sinterklaas sloeg verder geen acht op hem. „Dit jaar ben ik in Nederland om er de vrede te prediken. Dat zal ik zater dag in Soest ook komen doen. Vrede in de wereld moet beginnen bij vrede in onze huizen. En daar ontbreekt nog wel eens wat aan", zegt hij, een beetje roet uit zijn baard strijkend. Als om zijn woorden kracht bij ^e zet ten begint de derde verdieping van het In Soesterberg zijn zaterdag drie wild stropers aangehouden. Het zijn de 21- jarige houtbewerker F. v. d. B., de 17- jarige grondwerker N. van E. en de 32-jarige H. J. D., allen uit Soesterberg. Bij een hunner, te weten v. d. B., werd een compleet abattoir aangetroffen. Een onderzoek in de schuur brdcht aan het licht, dat hier meermalen reeën werden geslacht. Er werden er verschillende aangetroffen. Toen men in de tuin ging graven, kwa men ook nog twee huiden met de kop pen er nog aan, naar boven. Het vlees werd verkocht aan D. Verschillende huiden, een hamer, zaag en bijl, zes jachtgeweren en een auto zijn door de politie in beslag genomen- Men bleek wel over een jachtvergun ning te beschikken, maar dan voor heel andere doeleinden en bovendien voor een geheel ander terrein. En tenslotte is het jachtseizoen momenteel gesloten. Het drietal is gearresteerd, maar in de loop van het weekeinde weer vrij ge laten. Er bestonden reeds geruime tijd ver denkingen tegen de drie mannen. Vrij dagavond ging de politie posten en met succes. Het 15-jarige meisje P. en haar vader cn moeder hebben zaterdag een proces verbaal gekregen wegens mishandeling van het in de buurt wonende echt paar B. Tussen de Middelwijkstraat en het Kerk- pad ontstonden moeilijkheden, nadat de heer B. enkele voetballende jongens de bal had afgenomen en deze naar het politiebureau wilde brengen. Toen hij in zijn auto was gestapt, begon vader P. uit alle macht aan de portierkruk te rukken, met het gevolg, dat het ding het even later begaf. Toen de heer B. uit zijn wagen stapte, kreeg hij van P. een paar klappen in het gezicht en te gen de borst. De 15-jarige dochter van P. liet zich evenmin onbetuigd. Zij gaf in de deuropening staande mevr. B. een duw, waardoor zij achterover de gang in viel. En tenslotte deed ook mevr. P. nog een duit in het familie zakje door de op de grond liggende mevrouw B. nog een paar trappen na te geven. Vader, moeder en dochter kregen alle drie een proces verbaal wegens mishan deling. huis, waarop wij in de kou staan te huiveren, een echtelijke ruzie op gang te komen. Het paard begint ongeduldig te trappelen. „Kijk vriend", zegt Sinter klaas vaderlijk, „dat is nou precies wat ik bedoel. De vrede moet van de men sen zelf uitgaan. Daar ligt onze taak. Kan de mens zich een mooiere opdracht denken?" Het antwoord kan niet an ders dan ontkennend luiden. Vanuit de zak klinken nu duidelijk kre ten van protest op. St. Nicolaas geeft hem zijn vrijheid terug. Met een onge wone behendigheid maakt de man zich uit de voeten, alle ongemakken van het dakplaveisel ten spijt. „Iedereen moet de kans krijgen om op nieuw te beginnen. In deze tijd van het jaar zal dat wel lukken. December is de maand van de inkeer. Iedereen wil het nieuwe jaar goed beginnen. Maar de weg naar de hel is lang, zeer lang. Eigenlijk zou ik halverwege het jaar nog eens moeten terugkomen". Uit de binnenzak van zijn tabbert haalt de zuidelijke welde ener nu een dood gewoon Nederlands spoorboekje te voorschijn. „Als alles goed gaat, kom ik zaterdag rond half twee op station Soest-Zuid aan. Ik heb juist vandaag een enkele reis gekocht. Ik geloof, dat een groep padvinders me komt ver welkomen. Sinterklaas krapt eens nadenkend in zijn baart. Hij schijnt even te aarze len. „Tja", besluit hij tenslotte, „het is eigenlijk wel jammer, dat zoveel men sen hun medewerking van geld laten afhangen. Waarom moet mijn rit door het dorp nu worden opgeluisterd door een drumband uit Vianen?" vraagt Sin terklaas zich met enige verbazing af. Maar het toch meelopen van P.V.O. - compleet met jeugdorkest - maakt al weer veel goed. „Kijk", zegt Sinterklaas, terwijl hij zich voor een opkomend briesje aan een for se antenne vasthoudt. „Hier heb ik 4000 tekeningen van Soester kinderen. De beste artistieke produkten worden met tegoedbonnen beloond". Voor ruim tweehonderd gulden heeft de Sint prijzen van één, twee, drie en vier rijksdaalders gekocht. We bladeren even in de imposante stapel tekeningen, waar van er één wegwaait, doch even later door een uit het niets opduikende piet wordt ""teruggebracht. De piet stamelt enkele onverstaanbarj woorden en ver dwijnt even later in een schoorsteen, waarschijnlijk in die van het ruziënde echtpaar, want het rumoer verstomt direct. De bagage van St. Nicolaas tijdens het komende bezoek aan Soest zal tevens bestaan uit 1250 speculaaspoppen, waar van hij er 750 zal uitdelen bij het punt van aankomst, bij het gemeentehuis, waar hij zijn pleidooi voor de vrede zal houden, en bij het eindpunt aan de Schrikslaan. Wij tonen enige bescheiden belangstel ling voor de leeftijd van de goedheilig man. „Er doen zoveel geruchten om trent uw werkelijke ouderdom de ron de". Sinterklaas knikt instemmend. „Ik zal he' even voor U nakijken". Hij slaat zijn fameuse boek op en begint de tur ven te tellen. „Ja, ja", zucht hij. ik houd het nauw keurig bij hoor". Het duurt even, voor hij is uitgeteld. ..Ik kom tot driehon derdvijfenveertig". Waarschijnlijk wel 's werelds oudste bewoner. „Vermoedelijk wel" geeft hij toe, „ofschoon de Russen altijd nog wel iemand weten te vinden, die nog net iets ouder is". Op dat moment dringen enkele vage juke-box geluiden (Kom van dat dak af") tot boven door. „Kom", zegt Sinterklaas, „ik stap maar weer eens op". En met een bedreven heid, die nauwelijks in overeenstemming met zijn leeftijd lijkt, stapt hij op zijn paard en verdwijnt in het nachtelijk duister. „Tot zaterdag", roept hij ons nog achterna. De Sint komt zaterdag rond half twee per trein aan. Rond half drie wordt hij aan het gemeentehuis verwacht en om streeks vier uur zal hij bij de Schriks laan voor die dag afscheid nemen, want er staan dan nog een paar be zoeken aan Soester bejaarden op zijn weer drukke programma. In verband met een verkeersovertre ding werden in de nacht van zaterdag op zondag twee Hilversummers, de 19- jarige J. de R. en de 22-jarige C. M. aangehouden. Bij nader onderzoek ble ken zij geen verzekeringspapieren van de bromfiets te kunnen tonen. Toen zij wat nader aan de tand werden gevoeld, kwam aan het licht dat zij de brom fiets bij het station in Amersfoort had den gestolen. Juist toen de politieman bezig was, de bromfiets in de auto te laden, zagen de twee jongens kans, te ontsnappen. Hun identiteit was op dat moment nog niet bekend. Later in de nacht trof de surveillerende Baarnse politie op de BiLtseweg twee jongens aan, die zich verdacht ophielden en bij het naderen van de politiewagen zich achter een paar bomen verstopten. Het tweetal werd aangehouden en naar de naam gevraagd, maar aangezien de Baarnse politie op dat moment van de aanvankelijke aanhouding in Soest nog niets wist, moesten de beide mannen weer worden losgelaten, aangezien in Baarn van een strafbaar feit niets was gebleken. Eerst zondagmorgen, nadat ook de Baarnse politie van de brom fietsdiefstal op de hoogte was ge bracht, konden de bedde mannen in hun woonplaats van hun bed worden gelicht. Zij hebben de bromfietsdiefstal bekend. Op de Van Weerden Poelmanweg ter hoogte van het Soester Natuurbad is het afgelopen weekeinde opnieuw een ree aangereden, ditmaal door de auto mobilist J. v. d. L. uit Soest. Het dier verdween na de aanrijding in de bos sen en is daarna niet meer gevonden. De auto liep geen schade op. In Maartensdijk kwam de heer V. in botsing met een ree. Hier waren de gevolgen wat erger. De auto liep een onverhaalbare schade van ƒ250,op, terwijl de ree dusdanig werd gewond (gebroken rug), dat het moest worden afgemaakt. Zaterdagavond vierde de Accordeon vereniging „Animato" in het Vereni gingsgebouw het feil, dat zij 12 V2 jaar geleden werd opgericht. Om geheel juist te zijn op 1 april 1955. In het voorjaar van 1955, vatte enige personen het plan op een accordeonvereniging op te rich ten en er werd met 8 leden gestart. Voorzitter de heer H. G. Scholtmeijer opende de avond en heette een zo goed als geheel gevulde zaal hartelijk welkom. In 't bijzonder wethouder J. v. d. Arend, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, alsmede diverse af gevaardigden van verenigingen. Spreker memoreerde in 't kort, dat wat Animato nu is, ongeveer 25 leden, te dr ë-jen is aan 't harde werken van zijn v^ebestuursleden. Vple moeilijkheden moesten in de loop der jaren overwon nen worden en 't kost dikwijls enorme voorbereiding om iets op muzikaal ge bied te bereiken. In 't bijzonder dankte hij hiervoor de dirigent de heer B. Pot, die uit erkentelijkheid een enveloppe met inhoud uit handen van de voorzit ter ontving. Nadat de heer Scholtmeyer nog even op de verloting met prachtige prijzen had geattendeerd, nam het concert een aanvang. Er werd fijn gemusicieerd en de stem ming was uitstekend. Ongetwijfeld is het muzikale peil vooruitgegaan, terwijl het goed gezien was, voor de pauze een licht klassiek programma ten gehore te brengen en na de pauze een populair gedeelte. Zoals gezegd er werd vlot gespeeld en alles getuigde van een goede voorberei ding. Na de pauze vonden nog enige officiële handelingen plaats. In de eerste plaats bracht wethouder J v. d. Arend de gelukwensen over van het gemeente bestuur. Hij deed dat in een hartelijke toespraak en gaf Animato de verzeke ring, dat het gemeentebestuur het be staan van Animato op hoge prijs stelde en hoopte, dat de vereniging tot nog grotere bloei zou komen. De voorzitter van P.V.O., de heer Jaarsveld, over handigde een enveloppe met inhoud. Het gebeurt niet zo heel veel, dat drie bestuursleden t.w. de heren Scholt meyer, B. J. van den Linden en E. Ra demaker, die de vereniging hadden op gericht. thans nog deel uitmaakten van het bestuur. Zo ook de heer B. Pot, de dirigent en het lid mej. Joke van der Linden, die eveneens vanaf de oprich ting aan Animato verbonden waren. Dat de vereniging dit alles in hoge ma te waardeerde bewees wel het feit, dat zij allen bij monder van drs. J. Kanters fraaie cadeaus in ontvangst mochten nemen. Dat ook het aanwezige publiek hun werken waardeerde, bewees wel de luide bijval. Animato kan op een geslaagde jubi leum-viering terug zien, terwijl ook de stemming tijdens het bal er goed in zat. Op donderdagavond, 16 november 1.1. werd in de Gereformeerde Kerk aan dé Julianalaan een wijkavond gehouden. De vergaderzaal „Credo" was geheel bezet. De vergadering stond onder lei ding van Ds. Rang. Na de opening met gebed en psalmgezang, verkreeg Ds. Wilschut het woord voor het houden van zijn referaat, getiteld: „Hoe lezen wij de Bijbel en bijzonder de eerste hoofdstukken van Genesis?' De referent wees erop, dat de weten schap, die zich bezig houdt met onder zoek der Heilige Schrift, ook in de leest van deze nieuwe tijd moet gezien wor den. Door steeds voortgaande studie hebben we meer licht gekregen in de zgn. moeilijke gedeelten in de Bijbel. De spreker toonde met tal van voor beelden aan, dat vele teksten gelezen moeten worden in verband met het oosters spraakgebruik en ook in ver band met de afkomst van de schrijver van de geschiedenis, of profetie. Omdat de inkleding van de geschiedschrijving in die tijd geheel verschillend is van de wijze, waarop wij die gewend zijn te boek te stellen, valt het ook moei lijk een juiste exegese te geven van een aantal teksten in de Bijbel. Het is de taak van de theologen, om steeds maar weer te graven in de Schrift om tot de juiste conclusies te komen. Men is er van teruggekomen om elke tekst in de Bijbel letterlijk op te vatten, doch het onderzoek is erop gericht om door heel de Bijbel heen het volle licht te laten vallen op het centrale punt van de Godsopenbaring: Jezus Christus! Het doet er dan ook minder toe of we al dan niet geloven, dat de slang gesproken heeft, of de ezel van Bileam. omdat uiteindelijk de Heilige Schrift slechts één gouden draad loopt: de komst van Jezus Christus in het vlees. De met grote aandacht gevolgde rede werd gevolgd door een brede discussie. Alle vragers werden door Ds. Wil schut uitvoerig beantwoord. In de pau ze was gelegenheid tot onderlinge ken nismaking, terwijl de dames rondgingen met koffie en koek. Ds. Wilschut besloot de vergadering met dankgebed. Vrijdagavond 1 december wordt er in de zaal van de Gouden Ploeg een café- chantant cabaret georganiseerd door Arti Shock. Hieraan zullen meewerken Ruud van der Hoofd. Marijke van Keu len en de Groep Cabamime uit Am sterdam. Deze groep brengt een vorm die tussen cabaret en mime ligt. Het programma dat zij brengen heet „Laat je niet kisten". Zij zullen op deze avond ook enkele nieuwe nummers in pre- miere brengen. Zaterdag a s. is cabamime op de radio te beluisteren in het programma Sjook. Ruud van der Hoofd zal enkele Engelse cabaret- en volksliedjes zingen, terwijl Marijke van Keulen eigen Nederlandse liedjes ten gehore zal brengen. Arti Shock rekent vlak voor sinter- klaat op veel mensen en zal daarom een voorverkoop houden. Kaarten in voorverkoop zijn verkrijgbaar aan het V.V.V. De kinderbijslag dateert uit de tijd van de Duitse bezetting. De Duitsers stel den dat systeem niet in de eerste plaats in uit sociale overwegingen doch voor al om het Germaanse ras in stand te houden en zich te doen uitbreiden, om ook na de oorlog weer over voldoende soldaten te kunnen beschikken. Die kinderbijslag van het eerste kind af werd ook na de oorlog door Neder land gehandhaafd. Het was een soort sociale credo geworden. De gezinnen met kinderen moesten gesteund worden door allen. Het gold dan wel niet voor allen, de vrije beroepen en eigen onder nemers bleven er voorlopig en ten slotte gedeeltelijk van verstoken, hetgeen wel aantoonde dat de kinderbijslag een politiek punt was geworden. De werk nemers waren er aan gewend geraakt, hun huishoudelijke economie was er op afgestemd, het vervallen ervan of verminderen werd daardoor een punt waaraan de politieke partijen niet durf den raken. Inmiddels ontwikkelde Nederland zich, zowel in aantal ingezetenen als in so ciale ideeën. Een snel groeiende bevol king stelt het land en zijn burgers voor steeds grotere problemen van huisves ting, recreatie, opleiding en verkeer. De hele wereld neemt trouwens snel Ln be volkingsaantal toe. Vanzelfsprekend volgt hieruit - want de problemen worden beangstigend - dat er op beperking van de geboorten wordt aangedrongen. Er gaan hier en daar weieens wat aar zelende stemmen op, die nog bedeesd vragen of het niet beter zou zijn de kinderbijslag maar wat te verminde ren, waardoor misschien ook het aan tal geboorten wat wordt geremd. Ge boortebeperking door de pil en andere middelen krijgt tevens een steeds open lijker propaganda. Ook de Nederlandse kerken nemen reeds een ander stand punt in dan vroeger. Intussen heeft Nederland zich ook wat de overige sociale wetgeving betreft zo ontwikkeld, dat de voor al deze wetten te betalen premies een bijzonder zorge lijke hoogte zijn gaan bereiken. Al die verzorging van de wieg tot het graf, bij ziekte, invaliditeit, overlijden van man enz. vindt men prachtig, het zijn prima politieke stokpaardjes, maar het moet toch allemaal betaald worden, ge deeltelijk door de werknemers zelf, voor het grootste deel door de werkgevers. En voor beide groepen van de bevol king wordt langzamerhand de last daar van als te drukkend gevoeld, terwijl er nog steeds wat bij komt. Ook uit die overwegingen komt steeds sterker de gedachte naar voren om dan toch aan die kinderbijslag maar eens iets te doen. Nog is het zo, dat de mi nister of v/ie er dan ook over begint van de zijde van de politieke partijen nog de wind van voren krijgt en het dus politiek niet haalbaar lijkt, maar de nood zal tenslotte toch dwingen. De nood geschapen door de overbevolking en de nood van te hoog gestegen socia le premies. Het is vanzelfsprekend dat wie trouwt uiteindelijk ook kinderen wil hebben. En in de beginjaren van een huwelijk, als de kostwinner nog niet toegekomen is aan het maximum loon voor zijn ca paciteiten stellen opgroeiende kinderen het gezin natuurlijk het meest voor fi nanciële problemen. Eenmaal aan het systeem van de kinderbijslag gewend, is het dan ook moeilijk dit systeem los te laten, juist ook met het oog op de jonge gezinnen. Bijslag voor het eerste en ook nog voor het tweede kind blijft o.i. zeker aanvaardbaar. Maar er is zeker veel voor te zeggen om het voor volgende kinderen dras tisch te verminderen of geheel af te schaffen. Het is niet langer verant woord om een verdere kinderzegen maar te blijven subsidiëren, alsof we blij moeten zijn met die aanwas van de bevolking. Die aanwas gaat ons steeds meer benauwen, in velerlei opzicht, dus dienen we juist alle middelen in het werk te stellen om het aantal geboorten te beperken. Wie ondanks de thans ter beschikking staande middelen dan toch een grotere kinderschare wil hebben, moet dat geheel voor eigen verant woordelijkheid nemen, zelf geheel de kosten daarvan dragen. Het is, gezien de omstandigheden, eigen lijk zo vanzelfsprekend als wat. maar nu gaat het er om of de politici de durf kunnen opbrengen om die mening - waar ze zelf waarschijnlijk best van overtuigd zijn - ook openlijk naar vo ren te brengen. Het wordt hoog tijd! KANTMAN. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks hoendereieren van 15,tot 16,25. Middenprijs ƒ15,80. Prijs per kg ƒ2,81. In een jaarvergadering van rijschool houders hebben een wetenschapsman en een praktijkvrouw bewezen, dat de vrouw beter geschikt is als rij-instruc- teur dan vele mannelijke collega's. De vrouw is immers geduldiger, gematigder, verdraagzamer, meer geïnteresseerd in de leerling en meer geneigd zich aan te passen aan de ander. Grote bedrijven geven tegenwoordig ook de voorkeur aan vrouwen als zij mensen zoeken voor bepaalde functies, waarin die eigenschappen het belangrijkst zijn. En dan te bedenken dat er nog werk gevers zijn die hun vrouwelijk personeel ontslaan als zij gaan trouwen, of brie ven van vrouwelijke sollicitanten stee vast terzijde leggen of als een lachertje afdoen

Soester Courant | 1967 | | pagina 1