Soest toen - Soest nu Astma in getallen Het oog gericht op neo-nazi's Grote belangstelling bij intocht van Sint Nicolaas MANNEN MET SPIJT Cabaretgroep Youth probeerde bet in Soest Dinsdag 28 november 1967 46c jaargang no. M Uitgave llrnkkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Auto in botsing met bromfietser en boom Openstelling postkantoor Firma Van Geet tracteerde Ons Genoegen voor het voetlicht POLITIE TEL. 444 41 Door een uur van onbedachtzaamheid Het huwelijk van christen-democraten en socialisten in de „grote coalitie" van Bonn is niet zo heel harmonieus meer. Bij de S.P.D. bemerkt men enigszins bitter dat ook van de goede daden der socialistische ministers de lof der kie zers gaat naar de christen-democraat Kiesinger, die als kanselier tenslotte het gezicht van het kabinet is. Mogelijk zijn de socialisten de sterkste ministers, maar in de stembus is dat niet beloond. Om gekeerd klinken uit de eigen rijen wel verwijten dat men af en toe ook in stemt met christen-democratische ideeën hoewel dergeijke compromissen over en weer nu eenmaal de prijs van een coa litie vormen. Bij de S.P.D. zou men wel graag zien dat er in Duitsland een twee-partijen stelsel kwam en dat zit er ook wel in: S.P.D. en C.D.U. zijn het bij het aan gaan van hun regeringsverbond eens ge worden over de noodzaak het kiesstelsel te wijzigen tot een zuiver districten stelsel. Uit de top van de C.D.U. komen nu op eens stemmen om die kieswet toch maar wat sneller te herzien. In eerste aanleg lijkt dat een uiting die er op wijst dat men ook daar snakt naar een situatie waarin één van de twee grote partijen alleen en zelfstandig de regeringsverant woordelijkheid draagt. Of anders gezegd: de C.D.U. wil het liever alleen doen dan met de S.P.D. Dat zou een soort wraak zijn voor een socialistisch dreigement de coalitie te laten springen, als de C.D.U. bepaalde plannen bleef doorzetten. Zo'n dreige ment houdt wat in, want dan zou de C.D.U. weer naar de F.D.P. terug moe ten omdat ze zonder partner geen meer derheid haalt, of S.P.D. en F.D.P. zouden samen moeten gaan. De haast van de C.D.U. is echter in we zen anders gebaseerd. De neo-nazi's van Von Thadden, de N.P.D., boeken als maar successen die weliswaar niet over weldigend zijn, maar die zeker maken dat de nationaaldemocraten bij de vol gende verkiezing hun intree doen in Bonn. En men ziet nu aan de F.D.P. hoe een kleine partij soms invloed kan laten gelden die boven haar getal uitgaat. Dat vindt de C.D.U. griezelig. Bij een districtenstelsel, waarbij dus de zetel gaat naar de man en de partij die de absolute meerderheid haalt in een district, zal vrijwel steeds of de S.P.D. of de C.D.U. winnen. Andere stemmen gaan verloren, met op zijn hoogst een enkel district dat een eenzame liberaal of neo-nazi afvaardigt. Tot de haast van de C.D.U. draagt bij dat dit alles maar beter geregeld kan zijn voor de grote coaitie springt. De F.D.P., die weet vrijwel uitgeroeid te worden door zo'n kieswet, zal er zeker niet aan meewerken en dus als voor waarde om coalitiegenoot te worden eisen dat die wet de ijskast ingaat. De C.D.U. ziet kennelijk de kansen op het springen van de coalitie steeds groter worden en dat maakt ook dat men zich de luxe van wachten niet meer kan ver oorloven. KANTMAN. zekeren van meer dan 400 collectepun- ten in het land. De akker van begrip en sympathie is in dit jubileumjaar zo goed mogelijk geploegd. De duizenden oogsters zullen nu in november moeten kunnen ervaren of de ploeg goede vo ren heeft getrokken. De nog in de kinderschoenen staande cabaretgroep Youth met jongeren in de gelederen uit Soest en Amersfoort, heeft zich afgelopen vrijdag voor het eerst in Soest gepresenteerd, weliswaar aan een qua omvang zeeT bescheiden publiek, maar niettegenstaande dat toch wel met enig succes, al stonden de wat oudere leden van 't Nut aanvankelijk wei wat onwennig tegenover de wat vrijere pretenties van de Youth-jonge- ren. Het kost ook inderdaad wel wat aan passingsvermogen om van de fonetisch gave poëzie van Kloos en Perk over te stappen naar de non-conformistische dichtkunst van heden ten dage. Een ding is gelijk gebleven. De jongeren van vandaag hebben nog altijd het meest te zeggen. In de tijd van de tachtigers was dat trouwens niet anders. Waar het vroeger of de schoonheid van "e na tuur, de gaafheid van de liefde en niet minder van het vers zelve ging, gaat het bij de hedendaagse jeugd meer om de inhoud zelve, of zij nu Vinkenoog of Hans Keiler en Els van Oennen he ten. Vorm en inhoud zijn dus niet meer een. Voorop staat nu de inhoud: (nog altijd) de liefde - zij het dan wel van andere zijden belich - maatschappelij ke toestanden en kwesties van oorlog en vrede. En als zodanig vonden de gedichten van Hans Keiler en Els van Oenen ook wel weerklank, evenals trouwens de liederen van de uit Soest afkomstige Marijke van Keulen. Dat men toch niet helemaal heeft afge rekend bleek uit de voordracht van de Ballade tegen de lastertongen van de levenskunstenaar Frangois Villon. wiens poëzie aan kracht nog niets heeft ver loren. Zeer verdienstleijk kwam Youth voor de dag met het toneelstuk „Hallo is daar iemand" van W. Saraoyan, dat duidelijk maakte, dat men zeker niet in de gevangenis behoeft te zitten om zich eenzaam te voelen. Alleen aan een vlotte presentatie zal Youth nog enige aandacht moeten schenken. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart. ƒ3.per post ƒ4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Duizenden Soester kinderharten zijn za terdag tijdens en na de intocht van Sint Nicolaas en zijn zwarte gevolg weer harder gaan kloppen. Vele hon derden kleumende kinderen en ouders, aanzienlijk meer dan andere jaren, zijn zaterdagmiddag getuigen geweest van de intocht van de hoogbejaarde goed heiligman. Al ver voor half twee ston den de jongens en meisjes zich al bij het station Soest-Zuid te verdringen, om vooral niets van de aankomst van de kindervriend te missen. Ook talrijke welpen en kabouters, koud van buiten, maar warm van binnen, alsmede een optocht sprookjesfiguren stonden klaar om de Sint te verwelkomen. Luid toeterend kondigde de stoptrein om even over half twee de aankomst van de Spaanse bisschop aan. Op het perron werd hij welkom geheten door de heer J. Kok namens de Soester Win- keliersvereni ging. De heer Kok vond, dat St. Nicolaas er in het afgelopen jaar niet merkbaar ouder op was geworden. „Alleen uw baard heeft wat aan lengte gewon nen. Menige jongeling mag jaloers zijn op zo'n eerbiedwaardig gezicht meende de tweede secretaris van de winke liersvereniging. Als bijdrage tot de in standhouding van de bisschoppelijke ge zondheid bood hij Sinterklaas een weeg schaal aan. Met een vorstelijk uitzicht over de drommen kinderen, de welpen en ka bouters, het kinderkoor, de sprookjes figuren en de er vrolijk op los blazen de P.V.O. begon de Sint aan zijn ge bruikelijke toespraak, terwijl zijn zwar te voetvolk zich onderwijl onder de Soester jeugd begaf om hier en daar wat uit te delen, hetzij snoepgoed, het zij een vermaning. Tevens deed de Sint hier zijn eerste greep in zijn reeks prijzen voor de tekenwedstrijd, waar voor hij ruim 4000 inzendingen van de Op het bordes van het gemeentehuis begroette de burgemeester Sint Nico laas en zyn vele zwarte Pieten. schooljeugd had ontvangen. Na een vo cale solo van een der kinderen van het jeugdkoor begaf de Sint zich, vooraf gegaan door de harmonie, op weg naar het gemeentehuis, waar hem een ont vangst door het college van burgemees ter en wethouders wachtte. Ook hier stonden lang voor de aankomst al vele honderden bibberende kinderen in blij de afwachting klaar, bezig gehouden door een muzikale show van een drum band uit Vianen. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck verheugde zich bijzonder, Sint Nico laas weer .in Soest aanwezig te mogen weten, de Sint zelf trouwens niet min der. De Sint bleek inmiddels prinses Irene in Madrid tot buurvrouw te heb ben gekregen. Een heel klein Pietje kwam daarvan getuigen. Alvorens hij naar de Pietenschool gaat (waarop hij het reeds tot de 17e klas heeft gebracht) mag hij bij tante Irene een snoepje ko men halen. Sint Nicolaas verkondigde hier ook een boodschap, van de vrede. „Het zal nooit vrede kunnen worden als wij niet eerst onder elkaar in Soest vrede hebben", zei de goedheiligman. Hij drong dan ook bij de jeugd aan op meer eerbied voor de onmiddellijke naaste, waarna hij ook hier de prijzen van de teken wedstrijd (tegoedbonnen) uitreikte. Ruim overtijd begaf de stoet, gadege slagen door ook de wethouders mevr. M. C. P. Walter-van der Togt en de heer J. van den Arend, zich naar de Schrikslaan, waar de laatste verplich tingen wachtten, alvorens de Sint en zijn pieten zich aan hun wat geheim zinniger taken konden gaan wijden. Bij een botsing met een bromfietser en een boom op de Beetzlaan is zondag de 24-jarige automobilist H. A. J. K. uit Soest gewond geraakt. Uit de Nachte- Met ingang van 1 december a.s. zal het hoofdpostkantoor (dus niet de bijkanto ren) voorlopig ook 's avonds van 19.00 tot 20.30 uur geopend zijn. Dit geldt niet voor het inwisselen van pasmunt. Voor alle overige handelingen kan het publiek terecht. De direkteur van het postkantoor laat voor de goede orde nog mededelen, dat de laatste buslichting op 19.C uur ge handhaafd blijft. De overbekende Amersfoortse Firma Van Geet, die onder de leuze „Voor Dienstbetoon en Vakmanschap' in Amersfoort en wijde omgeving haar cliënten voorziet van alle mogelijke elektrische huishoudelijke apparaten, radio, T.V. enz. tracteerde zijn cliënten vrijdagavond op een cabaretshow in het Grand Theater. Om acht uur week het gordijn vaneen en de heer Van Geet wenste de vele aanwezigen, die het theater tot de nok vulden, een „Goeie Avond". Onmiddellijk hierna presenteerden be kende artisten van radio en televisie een goede show, waaraan allen een pret tige avond beleefden. Frans Dumee, die zijn sporen als con ferencier reeds ruimschoots verdiende, had de aangename taak de andere ar tisten van naam te annonceren. Corrie Brokken was ongetwijfeld de ster van de avond en zij bracht haar succesnummers „MIdeaal" en „La Mamma" naast een wervelende opeen volging van Amerikaanse hits van vroeger en nu. Zij ontpopte zich als een ras-conferencière. Jacques Schutte begeleidde haar aan de vleugel. De „Mounty's" brachten de aanwezigen in een bulderstemming met hun kolder, terwijl Fred Kaps na de pauze bewees waarvoor hij reeds een groot aantal jaren wereldkampioen goochelen was. Het zou niet van goed koopmanschap getuigd hebben indien de Firma Van Geet deze gelegenhei1 niet te baat had genomen om haar artikelen onder de aandacht van de aanwezigen te brengen. Het enorme toneel, dat slechts voor een gering deel door de artisten werd be speeld, was smaakvol gevuld met pa- radepaardjes uit de grote Van Geet- coliecte, terwijl in de zaal tijdens de pauze o.a. een prachtige B O stereo apparatuur werd gedemonstreerd. Zaterdagavond heeft de toneelvereniging ..Ons Genoegen" zich na lange afwezig heid weer aan het publiek gepresenteerd, ditmaal met een komische thriller van Harold Mac Pherson, „Gieren op 't vei lig nest". De heer G. Veldhuizen, die *n moeilijke dubbelrol speelde, zette een aardige cre atie van een stotterende gelukszoeker op 't toneel, alsmede 'n heel wat minder on- schuldige „beroepskiller". De heer W. j Daatselaar vertolkte op verdienstelijke I wijze de rol van hoteleigenaar. In zijn hotel, gesitueerd op een eenzaam eiland,1 speelt het hele stuk zich af. Een aantal j juwelendieven proberen elkaar de buit van een kraak afhandig te maken. De situatie wordt gecompliceerd, als een van de hotelgasten, de niets met de film te maken hebbende stotterende Jack Cable een verbluffende gelijkenis toont met een van de juwelendieven. Tot kort voor het eind van het stuk worden zo wel de gasten en bewoners van het hotel als het publiek omtrent de al of niet toevallige gelijkenis van Cable in het ongewisse gelaten. En bij dat alles houdt hoteleigenaar Tony Bryce zich de be loning voor de aanhouding van de die- j ven en voor de terugbezorging van de juwelen voor ogen. Al zijn hoop gaat in rook op, wanneer de meest onhandige, d.w.z. van twee linker handen voorziene Cable het complot ontmaskert en de procent van alle ziekteverzuim. In Nederland, waar dus ruim een kwart van de bevolking ademhalingsmoeilijk heden heeft, komt één procent van het totale aantal kinderen in aanmerking om wegens astma te worden behandeld. Een op de tien ernstige astmapatiëntjes kan maar in een speciaal voor deze ziekte ingericht centrum ter behande ling worden opgenomen. Speurwerk nodig Ons land telt namelijk slechts vijf van zulke centra, de totale beddencapaciteit van deze inrichtingen is ongeveer vijf honderd. Om alle patiëntjes te kunnen behandelen zouden de jaarlijkse kos ten (thans ƒ15 miljoen) dus vertienvou digd moeten worden, hetgeen dan - ge steld dat de mankracht van zulk een uitbreiding beschikbaar zou zijn - an dere activiteiten van de astmabesrtij- ding mogelijk weer zou afremmen. Want in deze sector van de gezond heidszorg is er nog geweldig veel wat gedaan moet worden, vooral op het ge bied van de research. Over deze zo fre- kwent voorkomende ziekten als astma, bronchitis en andere dergelijke aan doeningen van de ademhalingsorganen is eigenlijk nog veel te weinig bekend om een doeltreffende aanpak mogelijk te maken. Dit wetenschappelijk speurwerk zal antwoord moeten geven op een groot aantal vragen. Er dient meer bekend te worden over de verschillende ont- staansmomenten, over de resultaten van de onderscheidene behandelingsmetho den, in het bijzonder over het effect van de therapie met diverse medica menten. IVIcer dan 500.000,- Het tafereeltje dat ik in het begin van dit artikel schilderde moet zich overi gens hebben afgespeeld tijdens de vier de astmacollecte. Want thans lees ik in het lustrumnummer van Contrastma, orgaan van de vereniging tot steun aan het Nederlands Astma Fonds, dat er thans - in de periode van 13 tot en met 18 november - voor de vijfde maal een jaarlijkse inzameling zal worden gehouden. En nu er in deze beschouwing toch sprake is van cijfers: de redaktie van dit driemaandelijkse periodiek verwacht, dat bij de komende collecte een bedrag van vijfhonderdduizend gulden ruim schoots zal worden overschreden. Dat is geen slag in de lucht want in 1965 werd met een kleine 200 collectepunten ƒ232.000 opgehaald en het vorige jaar was de opbrengst al niet ver van de genoemde 500.000,met collectes in 330 plaatsen. Dit jaar ziet het er naar uit, dat het Nederlands Astma Fonds zich kan ver- In een open rytuig maakte Sint Nico laas de tocht van station Soest-Zuid naar het gemeentehuis. In ons land zijn er niet minder dan 3.375.00 astmapatiënten. Van deze bijna vier miljoen mensen zijn er 2.500.000 die regelmatige zorg behoeven. Acute be handeling is noodzakelijk voor 625.000 Nederlanders, het aantal werkelijk erns tig zieken beloopt ongeveer 250.000. Dat zijn cijfers, die tot nadenken stemmen. Ons land staat in dit opzicht niet al leen, ook in het buitenland heeft men op dit terrein zijn problemen. In Ame rika is veertig procent van het school verzuim het gevolg van respiratoire aandoeningen, in Duitsland is dertien procent van de invaliditeit door dit soort aandoeningen ontstaan, in Enge land zijn ze de oorzaak van twintig gaalweg kwam de veertienjarige A. J. v. d. K. die zich met zijn voeten op een bromfiets voortbewoog en niet tij dig meer voor de auto kon stoppen. De jongen reed tegen de zijkant van de wagen, ondanks het feit, dat de auto mobilist naar rechts uitweek. Deze raakte daarbij de stoeprand, slipte, ver loor de macht over het stuur en botste tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, de bestuurder licht aan het hoofd gewond. Gehoord bij een straatcollecte: „Astma? Wie heeft er nu astma?" De vragen steller was blijkbaar van mening dat het hier om een zo zeldzame ziekte ging dat het de moeite niet loonde om voor de bestrijding van dit lijden geld in te zamelen. Prof. dr. N. M. G. Orie, hoogleraar in de longziekten aan de rijksuniversiteit te Groningen en voorzitter van de me dische raad van het Nederlands Astma fonds, heeft op een dit voorjaar te Utrecht gehouden vergadering enkele cijfers genoemd, waaruit blijkt dat het hier gaat om een wel zéér verbreide ziekte gaat! Tc weinig mogelijkheid tot behandeling juwelendieven voor verdere acties uit schakelt. Naast W. Dasselaar en G. Veldhuizen kwam ook mevrouw Saarloos als de zus ter van de hotelhouder tot goed spel, evenals de heer T. Saarloos als de hand langer van een der op de juwelen azende mannen. Mej. S. Kamerbeek zette een verdien stelijke dochter des huizes op het to neel, die na één dag reeds de man van haar keus gevonden had. Ze zal alleen wat aan het stotteren moeten wennen Zeventig procent van de mannen die zich tijdens hun dienst bij de Royal Navy hebben laten tatoeëren, heeft spijt dat zij dergelijke versieringen hebben laten aanbrengen als zij in het huwe lijk treden. Dat laze wij voor U in het Engelse medische tijdschrift The Lan cet. Die spijt kunnen wij ons best voor stellen, want wat men bij de keuring van schepelingen al niet voor mens onterende en perverse voorstellingen op armen, benen, borst en rug kan aan treffen, tart werkelijk iedere beschrij ving. De dertig procent zeelieden die geen spijttatoeanten waren, zullen wel een eenvoudig anker of een keurige reddingsboei hebben laten aanbrengen. En welke goede Engelse jonge vrouw zal gesjokeerd zijn door een eerlijke tekst als „Brittania rules the waves" of door de edele, vrome en monarchale heilwens: „God save the Queen".

Soester Courant | 1967 | | pagina 1