WIN DE VAKANTIE VAN UW DROMEN iTt/ FUGERS FIETS VAN DIJK'S KAASHUIS VAN ASCH HOEFIJZER O.A. NAAR DE CANARISCHE EILANDEN, GRIEKENLAND, SPANJE, FRANKRIJK, ITALIË EN TIENTALLEN ANDERE TRIPS! HET KEEPERSPROBLEEM 25,90 MIDDELMAN MODE Officiële ALLES V09R UW RIN!}! VREEMDE AANZOEKEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Er is ook voor in UIT EIGEN KEUKEN 5 Utekroketien 3 Misiitatjes 3 Hongaarse Steaks Filé American, 100 gram Vleessalade, 158 gram Leverworst, 258 gram Gekookte Worst, 250 gram 98 et 135 et. 165 ei 95 ei 75 ei 75 ei 85 ei SOESTERBERG S.V.È.—Reaï Madrid UW HOEFIJZER ZEGELS VERSTREKKENDE WINKELIER KAN U ER ALLES VAN VERTELLEN. George Kessler kampt met Van Beveren en Doesburg niet beter, wel jonger dan Eddy P. G. geef een pullpolo Dames-, Heren- en Kinderkleding meedelingen Parkeren W. Pyrmontlaan Ledenvergadering Coop. Landbouwvereniging KSnderrijwieSen - Autopeds Driewielers - Skelters - Regenkleding Tassen enz. VOOR UW 's Lands wijs is 's lands eer Kerkstraat 40 - Soest Een heerlijk avondje begint hij uw klasse slager in Soest Van Weedestraat 66. telefoon 2372 Let op de advertentie van a.s. vrijdag met een leuke verrassing voor alle kinderen van onze klanten SoesterbergRoda 46 0-2 SovaSoesterberg 2-1 Sint op huisbezoek Kath. Vrouwengilde Voor Briljanten ringen Vrijdag 8 december voor de Europa-cup DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 Bondscoach George Kesseler heeft een moeilijke beslissing moeten nemen toen hij bij het samenstellen van de selectie- ploeg voor de interland tegen Rusland op 29 november een keuze moest maken uit de beschikbare keepers. De jonge bondscaoch is nogal resoluut en be paald niet bang om een fout te maken. Maar fouten van voetballers straft hij snel af door hen niet weer in het Ne derlands elftal op te stellen. Zo is nu de doelman van Feijenoord Eddy Pie- ters Graafland, die de faam had zeer betrouwbaar te zijn, na zijn ongeluk kige wedstrijd tegen de Zuidslaven ge passeerd en zijn de jonge keepers Pim Doesburg (24) van P.S.V. en Jan van Beveren (19) van Sparta geselecteerd. Keepersmisère begon in Leipzig De keepersmisere is begonnen met de wedstrijd, die Oranje in het voorjaar tegen Oost-Duitsland speelde in Leipzig. In die wedstrijd maakte de keeper van het Groningse G.V.A.V. zijn debuut. In de eerste helft was Nederland veel ster ker en nam een verdiende 2-0 voor- spreng, maar in die tweede helft bleek, dat Van Leeuwen niet genoeg „kapi tein" was in de defensie, waardoor die niet georganiseerd was en de Oostduitse scherpschutter Frenzel drie van de vier treffers voor zijn land kon maken. Door zijn slechte debuut in die wed strijd bleek het moreel van Tony van Leeuwen zo geknakt, dat hij aan het begin van dit seizoen in een brief aan George Kessler schreef niet meer in aanmerking te willen komen voor het Nederlands elftal in de komende tijd. Daarna werd E. Pieters Graafland weer onder de lat gezet, die uit het elftal was gelaten gedurende enige tijd, om dat hij te oud zou zijn. Nu hebben oudere keepers al menigmaal door hun ervaring hun ploeg door een kritieke fase kunnen helpen, maar Kessler moest en zou een jonge keeper onder de lat hebben. Voor Mexico Kessler is de afgelopen anderhalf jaar sterk gaan werken naar een jong team, dat als een goed ingespeelde ploeg mee moet gaan doen aan het toernooi om fijne Ideeën voor echte verrassingen Torenstraat 19, telefoon 2424 Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 133 van 't Reglement Verkeersregels en -tekens; maken bekend, dat hun college heeft besloten op het gedeelte van de Wal deck Pyrmontlaan, gelegen tussen de grens van de percelen Waldeck Pyr- motnlaan 18 en 20 en de Schrikslaan, door plaatsing van borden 49 van bij lage II van het Reglement Verkeers regels en -tekens het parkeren aan de rechterzijde van dit weggedeelte, ko mende van de Julianalaan, te verbie den. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koning in doch ingediend bij de commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht, die een bewijs van ontvangst geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club. de Koninklijk. Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan gedepu teerde staten van deze provincie. Soest, 28 november 1967. het wereldkampioenschap in 1970 in Mexico. Daarbij vindt Kessler, dat zo veel mogelijk tegen de erkend sterke voetballanden moet worden gespeeld. Vandaar die vriendschappelijke duels met Joego-Slavië en Rusland. Hij heeft tevoren gezegd eerst veel te zullen experimenteren en daar heeft Kessler zich aan gehouden. En door dat experimenteren heeft Kessler nu nog geen team, wel zo'n dikke twintig spe lers die kandidaat zijn voor het elftal, dat voor de wereldkampioenschappen ons land moet vertegenwoordigen. Het was voor de bondscoach een hele tegenslag, dat Van Leeuwen bedankte. „Ik mis daardoor een keuzemogelijkheid uit de talentvolle jonge keepers, die het internationale nievau nog niet heb ben bereikt, omdat ze daarvoor nog wat ervaring missen", zegt de bonds coach. Wat Van Leeuwen kan kunnen ze bij G.V.A.V. niet alleen vertellen, ook de supporters van Ajax en Feije noord hebben hun roemruchte aan vallers zonder succes tegen hem zien opereren. Jongens De bondscoach hakte de moeilijke knoop door. „Ik heb nu twee zeer talentvolle en jonge keepers uitgenodigd voor de selectieoloeg, omdat ik toch eens de keuze moet maken. Ik hoop, dat Tony Van Leeuwen er weer bij zal komen als hij meent dat hij het weer kan en een eventuele tweede ongelukkige wed strijd mentaal kan verdragen. Dat is echter een beslissing, die Van Leeuwen zelf moet nemen. Nu heb ik Pim Doesburg en Jan van Beveren uitgenodigd. Of ze beter zijn dan Pieters Graafland? Dat zou ik niet durven zeggen, maar ze passen wel beter in de selectieploeg, die onderhand moet worden gemaakt voor het wereld kampioenschap. 1970 is het eerder dan je denkt." Pim Doesburg verdedigde vorig jaar nog het doel van Sparta en ging bij de ruil van enkele spelers tussen Spar ta en P.S.V. naar de Eindhovense club, die het niet zo goed doet in de ere divisie. Doesburg is al eens reserve keeper geweest en stond bij Jong Oran je, Nederland-B en het militaire elf tal menigmaal onder de lat. Bij P.S.V. toont hij zich geen international van formaat met een gemiddelde van twee goals per wedstrijd, die hij mede door toedoen van zijn teamgenoten heeft moeten toestaan aan de tegenpartijen. „Cruyffie" bjj keepers De ruim 1.90 meter lange Jan van Be veren, die vorig jaar nog in de scha duw van Pim Doesburg stond, heeft ongetwijfeld nog veel te leren op basis van het grote talent, dat hij heeft. Maar hij zou niet de eerste talentvolle Nederlandse keeper zijn, die een grote toekomst wordt voorspeld maar niet aan de verwachtingen voldoet. Jan van Beveren is al de „Cruyffie" van de doelwachters genoemd, maar hij zal dat nog helemaal waar moeten ma ken. Per slot van rekening was zijn optreden met Jong Oranje tegen Polen onder de 23 jaar niet zo best en kwam Fortuna '54 door een blunder van hem op een 1-0 voorsprong in de wedstrijd tegen Sparta in Rotterdam. Dat wijst in de richting van een minder goede vorm van Van Beveren. De interland tegen Joego-Slavië ging kort geleden verloren door twee blun ders van Pieters Graafland. Nu heeft Kessler hem helemaal gepasseerd, mede omdat hij P.G. te goed vindt voor het reservebankje. De Coöp. Landbouwvereniging hield vrijdagavond in „De Gouden Ploeg" haar jaarvergadering. De vergadering werd geopend door de nieuwe voorzitter de heer P. R. v. Roo- men, die met welgekozen woorden de ontvallen leden J. J. Brouwer, A. P. Hilhorst en W. Wantenaar herdacht. De vergadering had mede door de kun dige leiding van de heer Van Roomen een zeer vlot verloop. Er had een statutenwijziging plaats, die bepaalde, dat personen van 65 jaar en ouder, geen deel meer uit kunnen ma ken van het bestuur of tot commissa ris benoemd kunnen worden. De directeur van de Coöperatie de heer P. J. v. d. Breemer gaf een uitgebreid jaarverslag, waaruit bleek, dat het le denaantal op 1 juli 1967, 237 bedroeg gelijk aan een jaar geleden. De omzet was gestegen tot 450.000 ton tot een bedrag van ƒ2.861.000,het geen een stijging uitmaakte van 150.000,Dat de Coöperatie de om zet niet alleen op peil kon houden, maar zelfs verhogen, kan hoofdzakelijk terug gevoerd worden op de produktie van eigen mengvoeder. Na een afschrijving van 35.000,kon de balans afgesloten worden met een winst van ƒ26.000, Het C.L.O. gaf aan de Soester Coöpera tie voor het beheer en uitstekende ad ministratie het predicaat „Uitmuntend". Tenslotte vermelden wij nog, dat de heer P. R. van Roomen herkozen werd en de heer P. C. Kuyer in plaats van de overleden heer J. J. Brouwer in het bestuur werd benoemd. De heer P. G. Kok werd als commis saris herkozen. De vergadering har1 een zeer geani meerd verloop en werd met de traditio nele verloting besloten. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Zorgen Doesburg schijnt een goede kans te ma ken om de Russische aanvallen op 29 november in laatste instantie onscha delijk te maken. De kans voor Jan van Beveren slaan we iets lager aan, omdat hij nog te weinig ervaring heeft om te gen een zo gerenommeerd elftal als het Russische zijn debuut te maken. Het is jammer voor de bondscoach, dat Piet Keizer tegen Joego-Slavië uit het veld is gestuurd, want dat levert de Amsterdammer waarschijnlijk wel een schorsing op voor enkele wedstrijden met het Nederlands elftal. Nu krijgt Willy van der Kuylen van P.S.V. een aardige kans om zijn rentree in Oran je te maken. De Eindhovenaar is in vertrgenwoordigende elftallen meestal beter dan in zijn club. Voorts is de bondscoach er op uit om het middenveldduo Groot-Muller te vervangen. Hij speelt met de gedachte om eens een ander naast Ben Muller te proberen, maar weet dat hij dan met de spelers van A.D.O. niet - althans nog niet - aan het internationale ni veau komt. Een bondscoach heeft heel wat problemen en zorgen en bovendien heel wat kritiek op zijn beleid Die zorgen worden nog eens extra ver groot, nu ook zeer waarschijnlijk de Ajax spelers niet opgesteld worden. De liefde, het aanzoek en het huwe lijk zijn zo oud als de wereld. Inder daad is er in de loop der tijden wel het een en ander veranderd, maar het leidt alles tot hetzelfde resultaat, er wordt een gezin gesticht. In heel oude tijden maakte de man er zich weing zorgen over. Hij stapte naar de vrouw zijner keuze en sleepte haar aan de haren mee naar zijn woning. En de jonge vrouwen maakten zich evenmin zorgen en wachtten geduldig op de man die haar een keer zou mee sleuren. Bij sommige Eskimo's wordt dit systeem nog altijd toegepast. Maar met het vorderen van de bescha ving kwam hier ook verandering in. De vader liet zijn dochter niet meer zo m,aar bij de haren wegslepen. Hij wenste een vergoeding voor het af staan van zijn dochter, want de moge lijkheid was niet uitgesloten, dat de vader op de verzorging door zijn doch ter was aangewezen, wanneer zijn vrouw mocht overlijden. Deze verzorging moest hij ontberen en daarvoor diende een schadeloosstelling te worden gegeven. De minnaar moest nu zijn geliefde ko pen. Dat hierbij door de vader of beide soms weinig op het toekomstige geluk van de dochter werd gelet en het meis je aan de meest biedende werd ge schonken, moet gezicht worden in een sterk materialistische neiging, die de mens reeds blijkbaar vanuit zeer oude tijden beheerst. Vraag en aanbod Van die tijden af was dus de toestem ming der ouders, hoofdzakelijk van de vader, verplicht voordat men tot een huwelijk kon overgaan. In verschillen de werelddelen bestaat dit koopsysteem nog. Gelijke tred houdende met de voort schrijdende emancipatie van de vrouw wordt er steeds meer met haar wensen en gevoelens reskening gehouden. Ten slotte verdween in de beschaafde we reld de koop geheel en kwamen jonge mensen slechts tot elkaar door weder zijdse liefde. Natuurlijk doen zich nog heden ten dage excessen voor, doch die mogen we als uitzonderingen beschou wen. In de moderne maatschappij Mest de jongen het meisje en het meisje de jongen en veelal geven de ouders hun toestemming tot het huwelijk, zonder daarbij aan eigen baat te denken. Het aanzoek is echter voor vele jonge mannen toch altijd nog een moeilijk probleem, de dapperste en grootste praatjesmaker staat in dat geval dik wijls met de mond vol tanden en met knikkende knieën. Takken en kransen In Japan is dit eenvoudiger. De ver liefde jongeman behoeft niets anders te doen, dan een tak van een speciaal soort heester te snijden en deze op te hangen voor het huis van zijn geliefde. Blijft de tak hangen totdat ze verdord is, dan heeft het meisje geen belang stelling voor hem. Wordt de tak echter binnengehaald, dan weet hij zonder dat er een woord is gesproken, dat de lief de wederzijds is en kan hij, zonder ri sico een blauwtje te lopen, de stoute schoenen aantrekken en zijn opwach ting bij haar maken. In sommige delen van Zwitserland zijn de rollen omgekeerd. Daar kent men het feest van „de liefdekransen", dat elk jaar gevierd wordt. De ongetrouwde meisjes uit het dorp verzamelen bloe men en maken daar prachtige kransen van. Als de avond is gekomen, gaan zij op stap en werpen de kransen door 1" <- open raam bij de jongen van hun keuze naar binnen. Daarmee is de be slissende vraag gesteld en weldra zul len zij het antwoord weten. Dc druiven zijn zoet In een streek van Joego-Slavië kent men geen ander systeem. In de tijd van de wijnoogst stelen ongehuwde meisjes een druiventros en deze wordt opg- hangen voor het gerechtsgebouw. De betrokken meisjes worden bekeurd en moeten voor de rechter verschijnen. Daar krijgen zij stuk voor stuk een boete opgelegd, maar in de rechtszaal zijn ook de jongemannen van het dorp present en wanneer een jongeman voor een bepaald meisje aanbiedt de boete te betalen, dan kan zij dit als een hu welijksaanzoek beschouwen. Zo zien we dat er overal ter wereld bepaalde vormen bestaan om een meisje ten huwelijk te vragen. Wij mogen er om lachen, maar laten we dit niet te snel doen, want ook in ons eigen land waren vroeger en zijn nu soms nog de wonderlijkste gebruiken in zwang. Zonder woorden In de Betuwe en een groot deel van oostelijk Nederland werd en wordt soms nog een huwelijksaanzoek beantwoord door middel van een spekpannekoek. Als het meisje zoveel beslag over 't spek deed, dat dit onzichtbaar werd, dan was het „ja". Maar als de stukjes spek duidelijk te zien waren, dan was er geen hoop voor de arme minnaar. Wanneer het meisje na het aanzoek van de jongen met stoete, brood en koffie komt aandragen, als het ware om de bittere pil te vergulden, is de jonge man afgewezen. In Zuid-Limburg was het gewoonte, dat de boerendochter, die niet van een aanzoek gediend was, met een bezem de vloer rond de jongeman schoonveegde, als wilde zij op die ma nier zijn weg effenen, opdat hij kon gaan De trouwerij Bij de trouwerij waren In verschillende streken diverse gebruiken in zwang en zij zijn het soms nog. Zo was het gewoonte de bruid van haar ouders te halen en naar haar toekomstige woning te brengen. Op een wagen werd het beddegoed en het huisraad geladen, met een bezem in top. De bruidskoe werd meegevoerd alsmede een mand met kip pen; wie de bruid kwamen, mochten zoveel hanen en hoenders meenemen als ze machtig konden worden. Op weg naar het toekomstige huis van de bruid hadden de streekbewoners er voor gezorgd dat er steeds een obstakel, een soort tol op de weg was, van touw of takken. Deze kon niet gepasseerd worden zonder dat er ruimschoots ge trakteerd was. Er zijn ook andere gebruiken die op zeer oude vormen teruggrijpen, zoals het spiegelgevecht, dat de bruidegom en zijn vrienden leveren om in het huis van de bruid binnen te dringen, het geen teruggaat op de vrouwenroof van vroeger. De gebruikelijke feestmaaltijden bij de bruiloft zijn afkomstig van het vroege re verzoeningsfeest, het bezegelen van de vrede tussen de families. Dc boze geesten In sommige streken van ons land kent men nog 't gebruik, dat de aanwezigen met pannen en deksels lawaai makend door het nieuwe huis van het bruids paar gaan om de boze geesten te ver jagen. Ook wordt er wel glaswerk of aardewerk stuk gegooid, want „scher ven brengen geluk". Al dit soort ge bruiken zijn overblijfselen van oud bij geloof. We vinden veel van die dingen nog te rug in de moderne bruiloftsviering. We behoeven hierbij maar te denken aan het bruiloftsmaal, aan het afhalen van de bruid door de bruidegom. Algemeen komt het voor, dat de bruidegom zijn bruid in zijn armen over de drempel draagt (de plaats waar de boze geesten schuilen), allemaal symbolische hande lingen en gebruiken die nog van lang geleden stammen. Over het algemeen is de officiële huwe lijksvoltrekking in de christelijke lan den vrijwel gelijk, aangezien de cere monie door de kerk wordt voorgeschre ven. Wat de bijkomstigheden betreft, is het echt 's lands wijs 's lands eer! •aIlH ,A®cvy °orde£v Soesterberg blijkt nu muurvast te zit ten op een der beide degradatieplaatsen. In haar thuiswedstrijd tegen Roda '46 heeft 7ii met 0-2 verloren. Aan activi teit ontbrak het echter niet. Vaak was zij in de aanval, zowel voor als na de rust. Dat bracht zelfs enige kansen, die echter niet werden benut. Het was Roda, dat middels haar links binnen Hoogland reeds na acht minuten de score opende 0-1. Drie minuten voor rust werd door midvoor Drost de voor sprong vergroot tot 0-2. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft werd er niet meer gescoord. In de uitwedstrijd tegen Sova heeft Soesterberg weer verloren met 2-1. Al vrij spoedig opende Sova de score (1-0), waarna beide partijen elkaar geruime tijd in evenwicht hielden tot 9 minu ten voor rust midvoor Baars met een mooi schot Soesterberg aan de gelijk maker hielp, 1-1. Met deze stand brak ook de rust aan. Na de hervatting ging de strijd weer gelijk op tot twee minuten voor het einde, toen de spanning verbroken werd door het winnende doelpunt van Sova, 2-1. Sint Nicolaas heeft na zijn blijde in tocht in Soesterberg de toezegging ge daan ook dit jaar weer op huisbezoek te gaan. De baten van die visites schenkt de bisschop heel oecumenisch aan De Hoeksteen, ter aflossing van de bouwkosten. Wie prijsstelt op een be zoek. van de Sint, gelieve zich zo spoe dig mogelijk in verbinding te stellen met mevrouw Van der Werk, Plesman- straat 82, telefoon 1472. O De dames van de afdeling Soesterberg van het Katholiek Vrouwengilde heb ben onder leiding van mej. Van Woer- kom een leerzame avond beleefd door zelf te werken aan de vervaardiging van wandkleden, poppen en kussens. De kunstenares had ter inleiding dia's van haar artistiek werk vertoond en haar zelfvervaardigde wandkleden besproken. Vol ijver werden door de aanwezige dames de ideeën van mej. Van Woer- kom uitgewerkt en de resultaten waren buiten verwachting goed te noemen. Tot 6 december kunnen de leden van het K.V.G. zich opgeven voor de jaar lijkse verdiepingsavond op vrijdag 8 december, die in het Kontakt der Kon- tinenten zal worden gehouden. Men kan zich opgeven bij mevrouw Weerdestein, Gen. Winkelmanstraat 21 of bij mevr. Pleij, telefoon 1555. Na de avondmis om 18.30 uur en het gezamenlijk souper zal pater Schelbergen S.J. van Katwijk De Breul te Zeist de inleiding verzor gen. VAN WEEDESTRAAT 40 SOEST - TEL:436I Binnenkort zal er weer een team van Real Madrid naar Nederland komen om te trachten via een overwinning reeds een eerste stap te doen naar de vol gende ronde. Het oetreft hier echter geen voetbal, doch de steeds populair der wordende basketballsport. Ook in deze tak van sport wordt reeds om de Europa-cup gespeeld tussen landskam pioenen. De vertegenwoordiger van Nederland is het Utrechtse S.V.E. dat dit afgelopen seizoen landskampioen is geworden en zodoende het recht verkreeg Nederland te vertegenwoordigen om de Europa cup. Het team van S.V.E. dat nog geen enkele Europacup ervaring heeft, zal het echter bijzonder moeilijk krijgen te gen het geroutineerde Real, dat reeds drie maal Cupwinnaar is geweest en daarnaast vijf maal de finale bereikte. Real Madrid is in Spanje bijzonder po pulair en wordt daar net zo toegejuicht als het voetbalteam. Het team bestaat allemaal uit veelvuldige internationals. Zj heeft onder andere Emillano Rodri- guez reeds 113 maal voor het Spaanse nationale team gespeeld en de aanvoer der van Real. Carlos Sevillanos reeds 96 maal. De langste speler is de uit Amerika afkomstige Cliff Luyk met 2 03 meter. Bij S.V.E. zal nog steeds helaas niet mee kunnen spelen de altijd zeer listig spelende Kees Smit, aangezien zijn ge blesseerde pols nog niet hersteld is. De lange pivot-speler Bart Tuinstra zal met zijn broer Roel Tuinstra voor het Nederlandse geweld moeten zorgen. Deze wedstrijd wordt gespeeld in de Utrechtse Beatrixhal op vrijdagavond 8 december, aanvang 20.00 uur. De wedstrijd wordt voorafgegaan door een rolschaatsshow. Indien U geïnteres seerd bent in deze wedstrijd dient U zo spoedig mogelijk voor een kaartje te zorgen ad 3,75, daar er slechts 2500 plaatsen zijn. U kunt zich hiervoor tot en met zater dag a.s. in verbinding stellen me4. R. Valk, Vinkenweg 39, Soestdijk.

Soester Courant | 1967 | | pagina 3