ERWTENSOEP PAKKETS Al RUNDERLAPPEN 9SINAAS APPELEN 100 ^::fneis3X88 SIMON DE WIT Ufasseeeüe DE NIEUWE OMZETBELASTING 1968 DE KENNISBANK BIJ SlffiON DE WIT BENT U BETER AF! DOOR JAN COTTAAR per pot BELEGEN KAAS O SNBJWORST SPLITERWTEN I CELSIOFLUIERSMK 8 HARINGEN 1EE 6R0LM0PSEN IflE CHOCOLADEMELK fl£ë STUKKEN TABAC Deel IDe algemene opzet Nu het buiten zo koud is doet was toch ook h de De elektronische vraagbaak van de (nabije) toekomst i De Nëderlandse topsport in 1967 Alle wetenswaardigheden en hoogtepunten in woord en beeld. Liefst 170 foto's Sjjè?!1 LAAT UW KANS NIET VOORBIJGAAN want voor deze aanbieding geldtA ZOLANG DE VOORRAAD STREKT lip Een waardevol cadeau voor jong en oud^Ks diverse smaken (o.a. appelkersen) GELDERSE ROOKWORSTierso/ vacuüm verpakt perstuk V.V.GOUDSE II2 KILO Sn TARTAAE 100 gram' 112 KILO DONSJE pakcil0metervan275voorBmM^J in emmertje lUw in emmertje B literfles of 3 kleine flesjes *yü«ï# in plastic zak rrta9er® Pil g||| DINSDAG 28 NOVEMBER 1967 door de leverancier in rekening ge brachte B.T.W., die apart op de nota moet worden vermeld, terugvragen. Ook dit Is een verbetering van het huidige systeem. In het ontwerp is echter de mogelijk heid opengehouden, uit conjuncturele overwegingen, te bepalen dat deze B.T.W. over bedrijfsmiddelen eerst mag worden afgetrokken van de over de verkopen verschuldigde B.T.W.naar mate de bedrijfsmiddelen worden ver bruikt, dus afgeschreven. Krediet aan de staat Dit laatste brengt ons op een ander punt. Wanneer de B.T.W. eerst naar tijdsgelang van het verbruik der be drijfsmiddelen mag worden terugge- eist betekent dat een krediet van het bedrijfsleven aan de staat. De leveran cier van dat bedrijfsmiddel heeft de B.T.W. immers al afgedragen en aan de koper in rekening gebracht. Deze laatste kan hem eerst langzamerhand terugvorderen, hoewel de betrokken produkten de consument nog lang niet hebben bereikt en er dus nog helemaal geen reden tot heffing was daar er nog niets werd verbruikt. Konsekwent doorgeredeneerd zou er echter alleen maar reden tot heffing zijn bij de laatste levering, nl. die van de particuliere verbruiker en logisch zou dus zijn alleen de kleinhandel, die onder het huidige regime juist is vrij gesteld, met de heffing te belasten. Dat is echter niet mogelijk, daar te veel ondernemers aan ondernemers zowel als aan particulieren leveren. Om al deze leveranties is de detailhan- de» uit elkaar te houden, en daarvan bewijs voor de fiscus te leveren, is ech ter onuitvoerbaar. Het thans voorgestel de systeem is daarom beter en ook internationaal overeengekomen. Teruggave Onder het huidige systeem wordt een veel belangrijker krediet aan de staat verleend, doordat reeds vroeg in de produktieketen heffingen voorkomen, die niet verrekenbaar zijn. Overgang naar het nieuwe systeem moet dus mee brengen, dat over de voorraden die op het moment van overgang aanwezig zijn teruggave moet worden verleend. Dat zal in beperkte mate en vertraagd geschieden. Dit zal dan tevens de aan passing van de prijzen aan de nieuwe toestand geleidelijker maken. Voor een teruggave ineens van het te vroeg genotene onder het tegenwoordi ge systeem ontbreken de geldmiddelen. Het is nog niet geheel duidelijk hoe het gat moet worden gestopt, dat ontstaat doordat de belasting in het nieuwe stel sel niet meer zoveel te vroeg wordt ge- ind. Afgezien van de vraag of - zoals zal blijken - de kleinhandel daar naar moet verlangen, zou deze vrijstelling in het thans voorgestelde systeem niet passen. Het zou in de eerste plaats een finan cieel nadeel zijn, daar de kleinhandel dan de vóórbelasting niet zou kunnen aftrekken en dus 'n voorraad, bezwaard met B.T.W. zou moeten belasten. Bovendien zou, om een gelijke belas tingopbrengst te verkrijgen, het per centage op de inkoopprijs van de de tailhandel hoger moeten zijn dan dat op de verkoopprijs. En dat zou weer tot gevolg hebben, dat de belastingdruk op de meest gangbare artikelen met een relatief lage brutowinst en dus een ver houdingsgewijs hoge inkoopprijs zwaar der zou worden en de druk op de meer luxe artikelen, met een hogere winst marge, juist lager. Met andere woorden: van een gelijkmatige druk zou niet veel meer terecht komen. Een onvermijdbaar nadeel dus van het nieuwe systeem - en geen klein nadeel! - is dat een honderdduizend nieuwe ondernemers thans in de belastinghef fing moeten worden betrokken, die thans nog zijn vrijgesteld. Zij zullen hun administraties moeten perfectione ren zowel wat de inkopen als wat de verkopen betreft en bovendien een re kening-courant van de B.T.W. moeten bijhouden. Voor de kleine ondernemers is er een tgeemoetkoming in het finan ciële vlak voorzien welke wij een vol gende keer nader zullen bespreken. fie Wet op de Omzetbelasting 1968, waarvan een ontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend, behelst een ge heel nieuwe opzet van de omzetbelas ting. Het doel van de belasting blijft hetzelfde als dat van de oude omzet belasting, nl. het heffen van een be lasting op het gebruiken en verbruiken van goederen en diensten door parti culieren. Dit doet men dan door de ondernemers, fabrikanten en handelaren in te schakelen als onbezoldigd belas tingambtenaar, door van hen de belas ting te heffen in de verwachting dat zij die dan weer op de consument ver halen. Tot zover lopen het bestaande en het nieuwe, voorgestelde, systeem nog pa rallel. De rest is geheel verschillend, zodat met recht van een nieuwe om zetbelasting mag worden gesproken. Tot goed begrip van wat gaat volgen dient duidelijk te zijn, dat de naam eigenlijk niet goed is. Het betreft een belasting, niet op de omzet (zoals de inkomstenbe-' lasting op het inkomen) doch op het particulier verbruik hier te lande; dit geldt voor de oude zowel als de nieuwe. De omzet van de producent of hande laar dient slechts om basis en tijdstip van de heffing te bepalen. De oude O.B. In het huidige systeem wordt in prin cipe bij iedere levering in de produc tiesector 5 °/o belasting geheven. Ver wisselt een goed dus, in de loop van zijn fabricage, vier keer van eigenaar voor het de consument bereikt, dan is er iedere keer 5 aan kostprijs bij In een gedeeltelijk in het Engels gesteld bericht meldt De Automatisering Gids dat Bull-General Electric in het komende voorjaar als eerste Nederlandse compu ter-leverancier een „time-sharing" cen trum zal openen. Het blad heeft vervolgens twaalf regels nodig om uit te leggen wat dit Engelse begrip betekent. Het blijkt een soort in formatiecentrale te zijn van het type dat al lang een Nederlandse naam heeft: kennisbank. Dat is het tenminste in aanleg. In de omschrijving wordt namelijk gezegd dat het een centraal opgestelde computer is, waarvan een aantal gebruikers zich ge lijktijdig kan bedienen. Men komt met de installatie in verbinding via bv. een telefoontoestel op het eigen bureau, dient de computer zijn opdracht toe en krijgt antwoord. Door het gemeenschappelijke gebruik van zo'n installatie komen de kosten zo laag te liggen dat ook kleine ondernemingen en zelfs particulieren een beroep op het rekentuig kunnen doen. Aldus ongeveer de beschrijving. De toekomst Wat hier wordt geschetst is precies con form de voorspelling die we kunnen ho ren van de kant van de futurologen. Futurologie is het specialisme dat zich bezig houdt met het schetsen van een toekomst die te voorspellen is op grond van onderzoekingen die nu al worden gedaan. Nu denken velen nog steeds dat een computer een machine is, waarvan men zeer veel profijt kan hebben bij (bijvoor beeld) berekeningen ten behoeve van de vliegtuigbouw of andere technische pro jecten. Maar in Frankrijk is het geval bekend van een arts, die een computer heeft gehuurd voor het bijhouden van zijn vaklitteratuur en ook uit Frankrijk kwam enige tijd geleden het bericht, dat een electrocardiogram van een patiënt in een ziekenhuis te Tours was geana lyseerd door een computer te Wash ington. Het cardiogram was de machine voorgelegd via de communicatiesatelliet Early Bird en de analyse was, langs de zelfde weg, per omgaande ontvangen. Explosie Zo gaat inderdaad de toekomst eruit zien. Niet, omdat computers zulk aardig speelgoed zijn, maar omdat we er niet meer buiten kennen. Iedereen die op de hoogte wil blijven van de ontwikkelingen op zijn eigen vakterrein lijdt onder de informatie-explosie": het verschijnsel dat er veel meer wordt gepubliceerd dan één mens kan lezen, zelfs al is hij spe cialist op een zeer beperkt terrein. Om een concreet voorbeeld te geven: iedere burger wordt geacht, de wet te kennen. Maar in de praktijk blijkt, dat er wetten bestaan, waarvan zelfs offi cieren van justitie en rechters nooit heb ben gehoord (laat staan, dat zij alle jurisprudentie beheersen). Dit probleem waar vind ik snel de informatie, nodig om mij zo goed mo gelijk te oriënteren kent iedere be oefenaar van een verantwoordelijk be roep. Hier biedt de elektronische infor matieverwerking uitkomst. Geheugen gekomen. Dit noemt men het cascade stelsel. Vrijgestelde leveringen brengen niet mee dat het produkt vrij van omzetbe lasting wordt, doch betekenen alleen, dat er nog meer omzetbelasting komt bij hetgeen bij vroegere eigenaars reeds is geheven en dat in de kostprijs van de latere eigenaars is begrepen. In beginsel is dat oude systeem zeer eenvoudig. Het is slechts ingewikkeld en moeilijk toepasbaar geworden door de vele bijzondere tarieven en vrijstel lingen, die zowel de administraties der onbezoldigde heffers als de controle door de welbezoldigde heffers zeer be moeilijken. Twee maten Een tweede nadeel is, dat het aantal leveringen, dat zich voordoet tijdens de bewerking van grondstof tot produkt, sterk kan verschillen voor gelijke pro dukten. Is de gehele produktieketen in handen van één grote fabriek, dan wordt het goed weinig of niet verhan deld voor het de consument bereikt. Zijn er verschillende kleine tussenper sonen, die ieder een deel van de be werking verrichten, dan komt er bij iedere overdracht telkens weer een per centage van de waarde op dat moment bij de prijs. De grote fabriek kan dus daardoor veel goedkoper produceren. Er zijn nog veel meer van dergelijke punten, doch nog één belangrijk nadeel zouden wij willen noemen, dat optreedt bij import en export. Bij export wordt de omzetbelasting teruggegeven. Niet alleen uit een oogpunt van concurrentie met het buitenland, doch in de eerste plaats in principe, omdat de heffing al leen bedoeld is voor verbruik hier te lande. Omgekeerd wordt bij invoer om zetbelasting geheven, ongeveer gelijk aan hetgeen op soortgelijke in het bin nenland vervaardigde goederen reeds drukt. Ongeveer, want zoals gezegd, de ze druk kan bij soortgelijke goederen sterk verschillen. Men moet dus bij in voer en uitvoer met gemiddelden wer ken en deze liggen in de praktijk wat aan de lage kant. Dat bemoeilijkt dan de exoort en bevordert de import. Zou men ze verhogen dan zou men in strijd kunnen komen met verdragen met an dere landen en/of represailles ontlok ken van die anderen, waar als regel ook om-etbelasing wordt geheven. De E.E.G. In E.E.G.-verband zijn nu richtlijnen opgesteld, en door de aangesloten lan den aanvaard, om te komen tot een meer gelijke wijze van heffen, die te vens voert tot een meer gelijke druk en tot de mogelijkheid de heffing bij invoer en de teruggave bij uitvoer te doen vervallen, zonder dat daardoor de binnenlandse concurrentieverhoudingen worden verstoord. Er zijn nog meer facetten aan, doch dit is de grote lijn. Dit alles wordt be reikt dooreen nieuw systeem, dat aan het ontwerp van de nieuwe wet ten grondslag ligt. nl. de zg. belasting over de toegevoegde waarde, afgekort B.T.W. Frankrijk kent dit systeem reeds, zij het ontsierd en, wat erger is, ingewikkeld gemaakt, door diverse uitzonderings bepalingen. Duitsland zal het binnen kort invoeren en alleen al uit een oog punt van onderlinge concurrentie moe ten de anderen al volgen. Het principe is al weer eenvoudig en men is thans van plan om het een voudig te houden door relatief weinig vrijstellingen en afwijkende heffings percentages toe te staan. 12 °/o Bij iedere levering zal de verkoper naast en apart van de prijs van 12 °/o (soms een ander percentage) aan de koper in rekening brengen en aan de staat afdragen. Tijdens de productie- en de distributiefase (dus zolang het goed of de dienst niet aan de consu ment is geleverd, resp. bewezen) mag hij van de af te dragen belasting ech ter aftrekken wat hij bij zijn edgen in koop heeft moeten betalen over dezelfde periode. Koopt hij in een bepaalde maand veel in, dan zal het kunnen voorkomen dat hij per saldo over die maand nog wat terug krijgt. Alleen de consument krijgt niets terug en zo wordt per saldo ieder goed of iedere dienst belast met 12 var. de prijs, exclusief de belasting; on geacht hoeveel leveringen tijdens de produktie al dan niet hebben plaats gevonden. Bovendien zal een heffing bij invoer weer kunnen worden afge trokken als heffing bij inkoop, en deze kan dus vervallen. Bij export behoeft geen teruggave te worden verleend, daar aan de exporteur reeds teruggave is verleend van het geen hij bij inkoop aan zijn voorganger had betaald. Deze mogelijkheden vloeien voort uit het feit dat bij dit systeem bij iedere producent en handelaar de goe deren die hij in voorraad heeft vrij zijn van belastingdruk, daar hij de zg. voor belasting, d.w.z. de van zijn voorgan gers geheven en hem door die voorgan gers in rekening gebrachte, belasting heeft terugontvangen. Investeringen Daar komt nog bij, dat onder inkoop in het bovenstaande ook moet worden begrepen de aanschaf van machines, gebouwen en andere bedrijfsmiddelen, waarvan de kosten naar de mate van verbruik in de prijs van het produkt terecht komen. Bij aanschaf van deze bedrijfsmiddelen mag men dus ook de Men kan, zoals bekend, een computer vrijwel alles laten doen, als de opdracht maar nauwkeurig geformuleerd wordt. Men kan het ding bijvoorbeeld zo pro grammeren dat het een Russische tekst in begrijpelijk Engels kan vertalen. Maar men kan diezelfde machine dan niet vra gen hoeveel twee maal twee is, want daar is een andere programmering voor nodig en als die er niet in zit, komt het antwoord er niet uit. Ingewijden voorzien een toekomst waarin een net van elektronische kennisbanken de aardbol zal omspannen. Een medische kennisbank vol symptomen, diagnoses en therapieën, een volkenrechtelijke kennis bank, geprogrammeerd met alle verdra gen ter wereld, een kennisbank voor ver zekeringsagenten, een kennisbank be voorraad met alle inzichten op het ge bied van de theoretische natuurkunde Iedereen zal van een dergelijk netwerk op elk gewenst moment de informatie kunnen betrekken die hij op dat ogen blik nodig heeft en dit zal het aanzien van onze samenleving in de komende tien, twintig jaar ingrijpend veranderen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 9