Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5980 DREIGING CYPRUS SNELVERKEER EN ALCOHOL V.V.V.-nieuws ZIJN OF NIET-ZIJN Onderzoek naar geluidshinder vliegveld Soesterberg HET MES ER IN 80-jarige schilderes uit Soest kreeg in landelijke wedstrijd eervolle vermelding Het oog gericht op gifgas RESERVE-DOKTERS GEVRAAGD Vrijdag 1 december 1967 ber 1967 46< 46e jaargang no. 91 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van We edestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Tussen borrelen en sturen 81-jarige liep tegen auto A.B.T.B. herdacht overleden voorzitter SOESTERPOÜRANT ost f 4,25. Verschi Abonn. p. kwart. f3.per post f4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vredig De opwinding over Cyprus duurt voort. Terwijl de bemiddelaars van de V.S., van de N.A.V.O. en van de Ver. Naties nog op en neer forensden tussen Athe ne en Ankara, voer de Turkse vloot al uit. Toch zag het er naar uit, dat de twee landen het in ieder geval wel eens zijn over een vermindering van de troepensterkte op het eiland. Zowel Turkije als Griekenland hebben het recht eenheden op Cyprus te legeren, maar vooral de Grieken hebben aan zienlijk veel meer manschappen binnen gebracht dan was afgesproken. Generaal Grivas werd teruggeroepen en dat op zichzelf was al kalmerend. Niet dat het iets veranderde - het wach ten is nog altijd op de Cyprioten tot die leren met elkaar te leven. En dat kan heel lang duren. Vermoedelijk was er noch in Ankara, noch in Athene echte lust om tot een oorlog over te gaan. Hun kans De Turken hebben echter wel met enig talent uitgebuit dat Athene zich zelfs niet de schijn kon aanmeten om over Cyprus met de Turken op de vuist te gaan. Hun dictatoriaal bewind staat in de wereldopinie al slecht aangeschre ven en bovendien is de binnenlandse populariteit der generaals twijfelachtig - menigeen zou misschien de kans grij pen hen ten val te brengen. Bovendien kon Turkije er haast zeker van zijn dat het ook tot op grote hoog te de steun heeft van het Kremlin, dat in elk geval een afkeer heeft van de huidige machthebbers in Athene en juist weer bezig is te proberen betere vrienden te worden met Ankara. Welis waar staat Moskou ook achter Maka- rios en zijn neutralistische opvattingen maar dat is dan meer om te voorkomen dat het eiland weer een vast steunpunt van de N.A.V.O. wordt. Zeker is Mos kou er niet op gesteld dat over Cyprus de bemoeienissen van N.A.V.O. en voor al V.S. nog intenser worden met het oostelijk deel van het middellandse-zee- gebied. Tegenvaller De grote strop is voor Makarios. Die had liever rust gehad. Naar zijn me ning was de Turkse minderheid op Cyprus langzaam maar zeker bezig zich neer te leggen bij het onvermijdelijke. Wanneer hulp uit Turkije alsmaar uit bleef, zouden ze zich «c; .peten schikken dat de C ft |ftap° °?g> prioten de dienst^ ft. ip da, Door de nu onts' a* is de Turks- Cyprioten weer de hoop hcVnieuwd dat Ankaraa toch voor elkaar zal krijgen dat er een autonoom gebied voor hen zal komen op het eiland. Of misschien wel een splitsing van het staatje in twee nog kleinere. Die herleefde hoop en die nieuw opgelaaide tweedracht maken haast zeker dat ook na deze cri sis er weer een volgende zal komen! gelijk persoon verbrandt per uur 50 x 0.15 7.5 gram alcohol. Dit komt over een met ongeveer 9.5 cc. Bij een lichaamsgewicht van 75 kilo gram „verwerkt" men dus per uur 9.5 cc -an de alcohol, die z/ich in de bloed stroom bevindt. Weegt men meer, dan verbrandt men meer; weegt men min der, dan verbrandt men minder alcohol per uur. Weten we nu, dat een glas sherry (ge middelde inhoud 50 cc) 9 cc absolute alcohol (dus van 100 sterkte) bevat, dan kunnen we aan de hand van het bovenstaande nagaan, dat na ongeveer één uur deze alcohol uit het bloed is verdwenen. Van invloed is natuurlijk de snelheid waarmee wordt gedronken. Zitten we een uur lang met één glaasje voor ons en nemen we zo nu en dan een slokje, dan zal de verbranding de toevoer van alcohol kunnen „bijhouden". Bij een hoog drinktempo loopt het bloedalcohol- gehalte echter snel op. Wanneer we twee glazen sherry vlug achter elkaar leegdrinken, zal het ongeveer twee uur duren voor de opgenomen alcohol weer uit ons bloed is verdwenen. Op deze wijze is het dus vrij eenvoudig om na te gaan hoe lang we na het ge bruik van een drankje moeten wachten, om weer op verantwoorde wijze aan het verkeer te kunnen deelnemen. Al leen bij het gebruik van grotere hoe veelheden alcohol ligt het even anders. Hierbij speelt de „kater" nog een rol. Naar de mening van het Verbond voor Veilig Verkeer doet iemand, die 's och tends de onaangename gevolgen onder vindt van de een avond tevoren rijke lijk genoten alcohol, er niet verstandig aan in een dergelijke toestand het stuur in handen te nemen. We mogen aannemen, dat iedereen de betekenis kent van de leuze: „Geen al cohol vóór of tijdens deelneming aan het verkeer." Wat er met „tijdens" wordt bedoeld, is wel duidelijk. Het begrip „vóór deelneming aan het ver keer" is echter nogal rekbaar. Hoe lang is „vóór"? Wanneer we een borreltje hebben gedronken, moeten we dan één uur, twee uur of een halve dag wach ten alvorens achter het stuur te gaan zitten? Bij het beantwoorden van deze vraag moeten we uitgaan van de wetenschap, d alcol. 1 in het menselijk lichaam een constante verbrandingssnelheid heeft. Praktisch gesproken is het ver brandingsproces niet te versnellen. Per uur vermindert het bloed alcoholge halte met 0.15 promille. Derhalve hangt de hoeveelheid alsohol, die per tijds eenheid in het lichaam verbrandt, af van het gewicht aan lichaamsvochten, c.q. van het lichaamsgewicht. Het gewicht van de lichaamsvochten bedraagt ongeveer twee derden van het totale lichaamsgewicht. Weegt iemand 75 kilogram, dan beschikt hij dus over 50 kilogram lichaamsvochten. Een der- Wat is het weer gezellig overal in deze dagen vóór de verjaardag van onze goede, trouwe Sinterklaas. Feestelijke verlichting en een enorme keuze uitge stalde cadeaus. Maar wat zal er gepie kerd worden over het wat voor wieen over de gedichten! En om in de trant te blijven: Van Amsterdam of Rotterdam, of Utrecht en Den Haag, 't Verkeershuis heeft de plattegrond en die verkoopt men graag aan ieder, die veel reizen moet soms de weg niet vindt. Kom even aan bij V.V.V. voor dit geschenk van Sint. Een andere aanbied'ng is het „combina tie-pakketje". Hierin hebben wij voor U alle gegevens verzameld over de aantrekkelijkheden in de provincie Utrecht, bijzonderheden over wandelterreinen, kastelen, torens, musea en oudheidkamers. Een leuk cadeautje voor het gezins hoofd, die er van houdt er met de fa milie op uit te trekken, maar daarbij tevens aan de wetenswaardigheden niet wil voorbijgaan. Alweer een idee... van V.V.V. Het congres van de Partij van de Ar beid heeft zich staande kunnen houden in de storm van de fel betogende vleu- gel(be)spelers. Nieuw Links moge dan met een kwart van het aantal bestuurs zetels aan invloed hebben gewonnen, de gevaarlijkste van de scherpe kantjes zijn er voorlopig afgeslepen. Zo zal de P.v.d.A. (nog) niet in haar programma opnemen, dat Nederland de N.A.V.O. moet verlaten. Hoe aantrekkelijk dat denkbeeld ook moge zijn voor de pa cifisten, de economen, de mensen met dure plannen op ander gebied, en de dienstplichtigen die wel wat korter wil len dienen, we mogen de vesting- West- Europa niet slopen en ons land niet openleggen voor mogelijke indringers. Want dan blijven er straks ook geen pacifisten, geen economen, geen plan nenmakers en zelfs geen Nederlandse soldaten meer over. We kunnen de N.A.V.O. evenmin mis sen als de belasting. Gedeputeerde Staten van Utrecht over wegen een verder onderzoek te doen in stellen naar de geluidshinder rond het miltaire vliegveld Soesterberg „opdat bij het behandelen van de aan ons ter goedkeuring voor te leggen bestem mingsplannen kan worden beoordeeld of en in hoeverre de bewoners van de ontworpen bebouwing ernstige hinder te vrezen kunnen hebben en dus de geprojecteerde bebouwing al dan niet aanvaardbaar is". Gedeputeerde Staten delen dit mede in antwoord op vragen van de commissies tot onderzoek van de provinciale begro ting. Het college wijst erop, dat reeds eerder een uitbreidingsplan mede op grond van te verwachten geluidshinder in hoog ste instantie niet werd goedgekeurd. Dat betrof het plan „Bosch en Duin" te Zeist. G.S. zijn zich er wel van bewust, dat de defensiebelangen, verbonden aan het al of niet voortbestaan van het vlieg veld Soesterberg niet mogen worden onderschat. „Dit mag er echter niet toe leiden, dat andersoortige, uit nationaal oogpunt eveneens eminente belangen zoals de volksgezondheid en de veilig- Blijkens een betrouwbaar onderzoek zou er een enorme verschuiving optreden in de zetelverdeling der Tweede Kamer, indien er dit najaar verkiezingen waren geweest. En het laat zich wel aanzien, dat dergelijke verschuivingen bij de vol gende stembusstrijd eerr feit worden, als er voor die tijd geen wezenlijke wijziging in de politieke constellatie komt. D '66 zou van 7 zetels naar 24 kunnen springen, zegt de enquête. De K.V.P. zou 10 zetels verliezen. Alhoewel de A.R. achteruit zou gaan, wijst de telling van oktober op winst voor de C.H.U. en de V.V.D. De Boeren vallen van 7 terug op 4 en de communisten van 5 op 2. Vermoedelijk zal het heel anders lopen, als de hoofdbesturen van de christelijke partijen nu eens de knoop konden door hakken. Met name een K.V.P. doet er verstandiger aan nu te splitsen in een (linkse) volkspartij en een (rechtse) staatspartij als voor de oorlog, waarna de weg vrij ligt voor een linkse concen tratie en een zich daar tegenover op stellende groep rechtse partijen. Over enkele jaren zal dan duidelijk worden of wij met een systeem van twee a drie partijen, dan wel met een andere indeling verder moeten gaan. al- hei d, ernstig in het gedrang komen' dus Gedeputeerde Staten. Verschillende commissieleden betreuren het, dat de pogingen van het provin ciaal bestuur om het vliegveld te doen opheffen, zonder resultaat zijn geble ven, evenals trouwens G.S. zelf: „De ernst van de bezwaren van de geluids hinder wordt door ons zeker niet on derschat". De commissieleden hebben dan ook aangedrongen op een nieuw onderzoek naar de mate van geluidsoverlast. De leden van de begrotingscommissie ver wachten, dat de uitkomsten van een dergelijk onderzoek zo schrikbarend zullen zijn, dat met zo'n rapport als steun het college van G.S. zich opnieuw tot de minster zou kunnen wenden. De vraag doet zich volgens de commissie leden namelijk voor, of de miltaire om standigheden alleen doorslaggevend moe ten zijn bij het besluit van de Minis ter om het vliegveld te handhaven. Men vraagt zich dan ook af, of het niet beter is, zich tot een andere Minister dan die van Defensie te wenden, een minister, „die gevoeliger is voor de be zwaren op het gebied van de volksge zondheid". Eerst nadat een onderzoek naar de om vang van de geluidshinder zal zijn in gesteld, zal het college van Gedepu teerde Staten overwegen om zich ook eens tot een andere minister met dit probleem te wenden. De 80-jarige mevr. Neeltje Prins-v. d. Broek, wonende Eikenlaan 3, heeft voor een paar fraaie resultaten gezorgd. Na eerst de provinciale toets der kunstkri tiek ruimschoots doorstaan te hebben, heeft zij in Rotterdam deelgenomen aan een landelijke Co-opwedstrijd, waarin zij het tot een eervolle vermelding bracht. Mevr. Prins, die al eerder voor opmer kelijke kunstprestaties zorgde, schildert uitsluitend uit liefhebberij. Een school opdracht voor haar kleinzoon was in 1954 aanleidng voor haar, om ook eens haar vaardigheid met het tekenpotlood te proberen. Hoewel zij nooit eerder aspiraties in die richting heeft getoond, lukte het wonderwel. Mevr. Prins was zelf trouwens ook niet ontevreden. Zij begon wat te experimenteren met wa terverf en kwam weldra tot werkstuk ken, die meer dan alleen de aandacht van de naaste famile kregen. Mevr. Prins heeft zich uitsluitend op autodidactische wijze verder in de schil derkunst bekwaamd en inmiddels een niveau bereikt, waarop haar schilderijen voor reproductie op een grammofoon- platenhoes in aanmerking komen. De eerste contacten daarvoor zijn reeds ge legd. Haar schilderijen, over het algemeen van bescheiden omvang, vinden nu gre tig aftrek, vooral in de familekring. „Het mooiste heb ik steeds wegegeven", zegt zij, maar wat er in haar rijkelijk volgehangen woning nog is overgeble ven, is zeer de moeite van het bewon deren waard. Landschappen hebben haar voorkeur. Haar inspiratie put zij grotendeels uit toeristische kalenders, tijdschriften* exT^ Omtrent haar schildertempo hult mevr. Prins zich in een mysterieus stilzwijgen. „Dat gaat niemand wat aan", vindt de krasse 80-jarige. Overigens is het niet zo, dat men haar ieder moment van de dag met verf en penseel bezig ziet. Want zij doet zelf nog helemaal het huishouden. Tot dusver heeft zij onge veer 400 schilderijen op haar naam staan. Vredehofstraat, gezien vanaf het Nieuwerhoekplein, 50 jaar geleden. Dezelfde plaats nu. Woensdag is de 81-jarige heer A. K. uit Soest gewond geraakt toen hij bij het postkantoor tegen een auto liep. De heer K. stak juist naast de zebra de Steenhoffstraat over. Hij lette uitslui tend op het verkeer uit de richting Amersfoort, met het gevolg, dat hij halverwege de weg werd aangereden door een uit de andere richting komen de auto, bestuurd door de 47-jarige Amersfoorter H. F. K. De voetganger liep een hersenschudding op. Hij is op genomen in Zonnegloren. De afdeling Soest van de A.B.T.B. zijn het afgelopen verenigingsjaar drie steunpilaren, mede-oprichters en wer kers van het eerste uur ontvallen, die woensdagavond op de eerste vergade ring van dit seizoen door een groot aantal leden zijn herdacht. Het zijn oud-voorzitter A. P. Hilhorst, die op 64-jarige leeftijd bij een verkeersonge val om het leven kwam, de heer J. Brouwer, aan wie de Soester boeren ook zeer veel hebben te danken, en de heer W. Lantema, die 18 jaar na de oprichting secretaris-penningmeester van de Soester A.B.T.B. is geweest. Vice-voorzitter Van 't Klooster memo reerde dat de heer A. P. Hilhorst de leden en bestuursleden van de A.B.T.B. steeds door zijn ruime blik en grote kermis van zaken heeft geboeid. Door zijn vele funkties op hoog niveau wist men bij de A.B.T.B. steeds alles uit de eerste hand. Volgens de vice-voorzitter zag de over ledene de A.B.T.B. als een vereniging, die het gehele gezin omvatte. De groei en bloei van de verenigng zijn voor een zeer groot deel aan de heer Hil horst te danken, zei de heer Van 't Klooster. Ook herinnerde hij nog even aan zijn politieke carrière, die hij gro tendeels in dienst stelde van de boe- tenstand. De voorzittershamer van de A.B.T.B. wordt nv tijdelijk gehanteerd door de liec J. Hilhorst. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte heeft de directeur van gemeen tewerken aan de hand van de struc tuurnota voor Soest de toekomstige ontwikkeling van de gemeente geschil derd, zoals hij al enkele malen eerder op andere plaatsen heeft gedaan. De heer v. d. Dussen ging daarbij van het oude en voor de meeste aanwezigen nog zeer sprekende verleden uit. Het is thans openlijk bekend geworden, zowel door ooggetuige verslagen van journalisten als door officiële rappor ten van het Internationale Rode Kruis, dat Egypte in Jemen, van januari tot juli van dit jaar, bommen met gifgas sen heeft afgeworpen. De meeste op dorpjes en in de buurt van troepen concentraties der nationalistische Ara bieren neergekomen bommen, hebben meer dan duizend doden veroorzaakt. Duizenden patiënten zullen voor hun leven ongelukkig blijven. Het gas, van verschillende dodelijke soorten, jS geleverd door de Sowjet- Unie, zoals op gevonden scherven aan toonbaar was. Mede doordat verschil lende soorten gas zijn gebruikt maakt het de indruk, dat Jemenitische bevol king zonder meer gebruikt is als proef konijn voor de Russische gassoorten en dat de bommen daarvoor aan Egyp te zijn geleverd. De onmenselijkheid van dit optreden van Egypte met medewerking van de Sowjet-Unie is door de officiële rap porten van het Rode Kruis algemeen bekend. Ook bij de Verenigde Naties! Doch er is in de vergaderingen van dit lichaam met geen woord over gespro ken. Er is door het secretariaat-gene raal geen enkel onderzoek ingesteld noch gevraagd om nadere inlichtingen. Deze zaak wordt uit politieke overwe gingen doodgezwegen! Van de duizen den slachtoffers van deze onmenselijke proeven trekt geen enkele regering zich iets aan. Slechts het Internationale Ro de Kruis heeft er enige hulp kunnen bieden, niettegenstaande een convooi van duidelijk herkenbare rode-kruis- auto's ook een Egyptische luchtaanval had te doorstaan. Dit leveren en beproeven van gas druist volkomen in tegen de internationale voorschriften van de Geneefse Conven tie, waarin het gebruik van dodelijk gas in geval oorlog werd afgezworen. Ook Rusland heeft deze ondertekend, ook Egypte! En nu het toch is gebeurd, zwijgt de wereld, zwijgen de Verenigde Naties! Er is veel rumoer in vele landen over de oorlog in Vietnam. Ook dat is een onmenselijke strijd, maar ook daar komt de onmenselijkheid in hoofdzaak van de Vietcong, van de Noordvietnamezen, van de communisten. En dit is niet eenzijdig bezien. De fei ten spreken een duidelijke taal. Toch zullen, in de onmenselijkheid van deze strijd, ook de Amerikanen niet geheel vrijuit gaan. En men kan er inderdaad altijd nog over twijfelen of de Ameri kanen het recht of de plicht hebben of er goed aan doen om daar in Zuid- Vietnam te vechten tegen het commu nisme. Daarover kan men van mening verschillen en zo men het afkeurt er tegen ageren. Dat blijft begrijpelijk. Maar onbegrijpelijk is het, dat men dan nog niet harder reageert tegen het ge bruik van dodelijk Russisch gifgas door Egyptische militairen. En dat nog wel op een burgerbevolking van mede-Ara bieren, waartegen Egypte om zuiver politieke redenen te velde is getrok ken. Pas toen de Egyptische luchtmacht door Israël in juni grotendeels was vernietigd, moesten de Egyptische troe pen zich uit Jemen terugtrekken en is - na een laatste „proef" - het werpen van gasbommen gestaakt. Maar ook de Israëliërs vonden na de verovering van de Sin al daar voor Egypte achtergelaten gasbommen van Russische makelij, die nog net niet ge bruikt konden worden. De wereld zwijgt over dit alles. De „verontrusten" in vele westerse landen zwijgen over dit Russische gas. Wel werd er door die „verontrusten" alarm geslagen toen in enkele kranten had gestaan dat de Amerikaanen in Viet nam het politiële traangas zouden heb ben gebruikt. Maar.van gifgas in Jemen wil niemand iets weten. Dat Rusland dit maakt en door een bevriende militaire macht laat gebruiken, dat lokt geen protest-de monstraties uit. Daartoe worden de de monstranten niet geïnspireerd. Want uit de niet-communistische landen komen zulke inspiraties niet Misschien wordt het nu ook begrijpe lijk. waarom Egypte's Nasser alweer luidop durft verkondigen, dat na de nederlaag van juni, waarin tachtig pro cent van alle vliegtuigen en tanks ver loren ging, Egypte's militaire macht al weer sterker zou zijn dan deze begin juni was. Dat kan nog nauwelijks in méér vliegutigen en méér tanks liggen. De conclusie ligt, ra wat over Jemer bekend werd, voor de band. De „doktersdienst" heeft in vele geval len al zegenrijk gewerkt. Als een arts afwezig is, kan de centraalpost een an dere dokter waarschuwen en bij spoed gevallen hulp verlenen. In kleinere plaatsen functioneert de week-enddienst bij toerbeurt of een andere praktische regeling. Zelden wordt vergeefs een be roep op de plaatsvervanger gedaan. Helaas hebben de doktoren in Vlaar- dingen vorige week verstek laten gaan, toen een aangereden kind meer dan drie kwartier op straat bleef liggen zonder hulp. Ook een ambulance kon niet ko men „wegens personeelsgebrek". Het komt werkelijk nog voor, dat artsen weigeren te komen, ook al zijn ze thuis, omdat ze „geen dienst" hebben. Er wordt dan beleefd verwezen naar „de dienstdoend arts". Maar de dienstdoende arts kan wel ver weg de praktijk in zijn, of naar een ander spoedgeval zijn ge roepen. En o.i. hoort er dan toch een reserve te zijn, die aan de volgende dringende oproep gehoor kan (en wil) geven.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1