H r 1 li Televisie Bronchiletten WEET U HET NIET MEER? eren oeden «IN||pillHli|pPP Overheid is in voorlichting veel te ouderwets V.V.D.-kamerlid dr. K. van Dijk: GARAGE STAM Meningen van lezers HET VERSTOORDE EVENWICHT oppenbrouwers U KUNT NIET ALLES WETEN Krabbels van Knelis Renault dealer Gemeenteraadsvergadering Bejaarde man door bromfietser aangereden Soosfer kunstschilder KEES VAN DER WEL Een nieuwe golf van devaluaties .«ringen 1 1 j- KOM WASSEN BIJ DE Examen Amersfoortse Muziekschool J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. VRIJDAG 1 DECEMBER 1967 -Er wordt teveel ruimtelijke ordening en planologie bedreven over de hoofden van de bevolking heen. Ten aanzien van de ruimtelijke ordening zijn pro vinciale en gemeentelijke overheid veel te ouderwets. Als er geen pers was wist vrijwel niemand iets van de plan nen af". Dit zei dinsdagavond het Twee de Kamerlid dr. K. van Dijk op een bijeenkomst van de V.V.D. in Eltheto. De heer Van Dijk sprak over de pro blemen van de ruimtelijke ordening. Het liberale kamerlid zag geen enkele aanleidng om voort te bouwen op prog noses. volgens welke ons land in het jaar 2000 21 miljoen inwoners zal heb ben. De heer Van Dijk sprak er zijn verbazing over uit, dat deze voorspel lingen, die hij paniek-statistieken noem de, door iedereen maar zonder meer voor waar wordt aangenomen en waar op men verder bouwt Met name in de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs zijn reeds duidelijk de gevol gen van deze wat de heer Van Dijk Howstdrank in fa bi et vorm» 95 ct leugenachtige voorspellingen noemde, waarneembaar. Men vreest een ernstig tekort aan faculteiten, laboratoria, col legezalen e.d. In dit verband consta teerde men tevens, dat leden van ge meenteraden en provinciale staten zich zo vaak door „mooie kaarten" laten im poneren en alles onmiddellijk voor waar aanemen. Ook daarom zou het volgens de spreker nuttig en noodzake lijk zijn, indien de burger meer in spraak in de ruimelijke ordening krijgt en niet alles buiten hem om wordt ge regeld, zodat hij voor voldongen feiten komt te staan. Niettemin doen zich in de ruimtelijke ordening tal van problemen voor, ten aanzien van de volksgezondheid (water bodem- en lucht veron trein in ging e.d.), problemen van landbouwkundige aard etc. De heer Van Dijk wees in dit op zicht op de moeilijke positie, die de politcus inneemt. ,,De oplossing van problemen rond water- en luchtveront- reinging vereist een wetenschappelijke en technische kennis, die men van een loopjongen des volks nauwelijks mag vragen", zo zei hij. Er zijn echter ook duidelijker raakpunten met de politiek, bijvoorbeeld waar het de landbouw be treft. Ondanks heit feit, dat de agra rische mogelijkheden in de drooggeleg de of nog droog te leggen IJsselmeer- polders zeer gering zijn, zijn er toch nog enkele mensen, die boer willen worden. Sommigen beginnen over dc grens een nieuw bestaan, zonder rege ringssteun. Problemen ook ten aanzien van de be stuurlijke indeling van Nederland. Het aantal gemeenten is dc laatste jaren al gedaald van ruim duizend naar on geveer achthonderd. Volgens de heer Van Dijk moet men met het samen voegen van gemeenten overigens wel zorgvuldig te werk gaan. Bij voorkeur zal een grote beroepsdifferentiatie moe ten opstaan, opdat men geen eenzijdige belangenvertegenwoordigng in de ge meenteraad krijgt zodat eenzijdige dis cussies kunnen worden vermeden in het belang van een zo duidelijk demo cratische werkwijze. De heer Van Dijk zei voorts, dat de ondernemer in Nederland niet in bij zonder hoog aanzien staat, zulks in tegenstelling tot Amerika, waar men heel wat meer respect voor hem kan opbrengen, zo heeft de heer Van Dijk kort geleden tijdens een verblijf van bijna twee maanden in de states heeft 'kunnen constateren. Naar de mening van de heer Van Dijk zouden de on dernemers zich publiek meer moeten roeren. REKENINGEN. Hoe lang moeten be taalde belastingaanslagen, giroafreke ningen en kwitanties (nota's) bewaard blijven? Antwoord: De verschuldigde belasting over enig belastingjaar kan na 5 jaar niet meer worden ingevorderd. Dit houdt dus in dat u de daarop betrek king hebbende belastingbewijzen niet langer dan zodanige termijn nodig zult hebben. Wat andere vorderingen betreft, is de verjaringstermijn dertig jaar met uit zondering van de vorderingen die wij hieronder opnoemen, bij welke een vermoeden van betaling na een veel kortere tijd wordt aangenomen. 1 jaar: De rechtvordering van meesters en onderwijzers in kunsten en weten schappen wegens lessen per maand of korter, voorts van hen, die van het verschaffen van woning en kost hun beroep maken, van hen die werkzaam heden verrichten in dienstbetrekking en alj ondergeschikten bij betaling per kwartaal of korter. 2 jaar: De rechtsvordering van artsen en apothekers, die van deurwaarders, die van kostschoolhouders en van ande re meesters voor het loon van hun on derwijs en voorts die van werknemers anders betaald dan hierboven genoemd. Voor de vorderingen van advocaten, procureurs en notarissen geldt eveneens een verjaringstermijn van twee jaren. Ten aanzien van onafgedane zaken kun nen advocaten en procureurs geen vol doening vorderen van voorschotten en verdiensten, die meer dan tien jaar mochten achter zijn. 5 jaar: De rechtsvorderingen van tim merlieden, metselaars en andere werk bazen tot betaling hunner leveranties en lonen, die van winkeliers tot betaling der geleverde goederen voorzover deze rechtsvorderingen betrekking hebben op werkzaamheden en leveringen, die niet voor het beroep van de schuldenaar hebben gediend. SLIJTERIJ - Kunt U mij inlichtingen geven over de benodigde diploma's voor het exploiteren van een slijterij en een snackbar? Gaarne gegevens over de eventueel te volgen cursussen die voor deze branches bestaan. Is dit ook mo gelijk voor een vrouw? Antwoord: Voor het exploiteren van een slijterij hebt U nodig een slijters diploma, waarvoor als opleidng bestaat de schriftelijke cursus van 't Vako-insti- tuut. Koningin Wïlhelminaweg 30, Zalt- bommel (tel. 04180-2445), die een dame ook volgen kan. Voor het exploiteren van een snackbar zijn geen diploma's vereist. VOORDEUR. Ik woon in een huur huis waarvan de voordeur door de verhuurder al drie keer in de grondverf is gezet maar nog nooit is bijgeschil derd. Mag ik de deur nu zelf schilde ren met glascarbolineum? Antwoord: Wij adviseren U ter voorko ming van moeilijkheden, uw voornemen om zelf schilderswerk te verirchten aan de buitenkant van uw huurwoning schriftelijk kenbaar te maken aan de eigenaar van het huis. met het ver zoek om U op de hoogte te stellen van zijn eventuele bezwaren. Mocht dit schrijven niet het gewenste resultaat opleveren bericht U ons dat dan, waar na wij U weer met raad en daad terzij de zullen staan. OPPERVLAKTE - Welke gemeente in Nederland heeft de grootste oppervlak te in hectaren en hoeveel hectare is die gemeente groot? En wat is de juiste volgorde in grootte van de volgende steden? Velp, Eindhoven, Wassenaar, Zeist en Hilversum. Antwoord: De oppervlakten van de ge meenten boven 20.000 hectare zijn res pectievelijk: Zuidelijke IJsselmeerpol- ders 65527, Noordoostpolder 50120, Apel doorn 34112, Opsterland 23039. West stellingwerf 22847, Ooststellingwerf 22618, Wieringermeer 20.900, Amster dam 20749 en Rotterdam 20354. Van de Renault 4 Luxe v.a. 4.495, Dauphine Gordini v.a. 5.385,—» Renault 8 v.a. ƒ5.550, Renault 10 Major v.a. 6.250, Caravelle Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. ƒ16.995,—' Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850. kleinere gemeenten waarvan U de op pervlakte in ha wenst te weten be draagt die in volgorde van grootte: Rheden (waartoe Velp behoort) 8339, Eindhoven 6462, Wassenaar 5320, Zeist 5004, Hilversum 4621. En nu vindt U het, evenals wij, wellicht aardig om te weten welke gemeente de kleinste op pervlakte heeft? Dat is de gemeente Nieuwpoort in Zuid-Holland aan de Lek tegenover Schoonhoven met een oppervlakte van 56 ha. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., vaD 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier „GOUDEN" KOETS - Is het waar, dat de gouden koets helemaal van goud is? Antwoord: Het antwoord dat wij U hierop moeten geven is wel enigszins ontnuchterend, geen enkel deel is van goud gemaakt. Evenals de zg. „gouden" sloep, is de koets bedekt met een uiterst dun laagje bladgoud, ook wel toren goud genoemd. U ziet, het is niet alles goud wat er blinkt. GODSDIENSTEN. Hoe oud zijn de meest bekende godsdiensten waaronder ook het boeddhisme en het Mohamme danisme? Hoe groot is de aanhang, uit gedrukt in miljoenen? Antwoord: De primitieve religie, d.w.z. de godsdienst der natuurvolken, zoals animisme en stam godsdiensten, is eigenlijk zo oud als het mensdom. Het tegenwoordig aantal van de volksstam men die thans nog in hun primitieve staat leven en die ongeveer 5 van de wereldbevolking uitmaken of 150 miljoen. De getallen voor de overige groepen in miljoenen: Christendom 878, Jodendom 13, Islam 428, Hindoeïsme 379, Confucianisme 300, Boeddhisme 189, Sjintoïsme 34, Toaïsme 30, overige en zonder godsdienst 600. Het Christendom bestaat sinds het begin van onze chris telijke jaartelling. Het Jodendom sinds Abraham, die leefde pl.m. 1550 vóór Christus. De grondlegger van de Islam was Mohammed en de Mohammedaanse tijdrekening begint met de hidjra, de vlucht uit Mekka in 662 v. Chr. De hin doeïstische cultuur in haar sociaal-reli- giueze aspecten is nu ogneveer 2000 jaar oud. De Chinese filosoof K'oeng-Foe-Tre (wiens naam gelatiniseerd is tot Con- fucius) leefde omstreeks 500 v. Chr. Siddharta, de stichter van het Boed dhisme leefde omstreeks 500 v. Chr. Siddharta, de stichter van het Boeddhis me leefde ook omstreeks 500 v. Chr. Hij werd geboren in Kapilavastn in het grensgebied van India en Nepal. De nationale religie van Japan, het Sjin toïsme. kan eigenlijk nauwelijks een godsdienst genoemd worden, maar is een vermenging van verering van de natuur en van de voorouders. De „go den" zijn gepersonificeerde natuur krachten .waaronder de zon de voor naamste plaats inneemt onder de naam van Amaterasoe no Omikami. Sjinto betekent „De weg der goden", die dus zijn oorsprong vond in de begintijd van het Japanse volksbestaan, eeuwen voor het begin van onze jaartelling, over welke periode echter geen historische gegevens bestaan. En tenslotte het Taoïsme of Tauïsme (Tau weg), de leer die zich in China naast het Confucianisme en het Boed dhisme heeft gehandhaafd, hoewel de volksgodsdienst een complex van ele menten vormt uit deze drie. De grond legger van het Tauïsme was Lautze (600 v. Chr.). MEDEZEGGENSCHAP. Als ouders hun boerenbedrijf voor de duur van 12 jaar aan één van hun kinderen hebben verhuurd kan dan de vader na die twaalf jaar (de moeder is intussen over leden) de huur verlengen zonder dat de andere kinderen daarin medezeggen schap krijgen? Antwoord: Indien na het overlijden van moeder de erfenis niet is geschei den en gedeeld, dan zijn, als er geen testament was, vader en kinderen te zamen eigenaar van de boerderij en hebben dus alls medezeggenschap over de verlenging en opzegging der pacht. Opzegging moet minstens 1 jaar voor het aflopen van het huurcontract schrif telijk gedaan worden bij deurwaarders- exploit. De erfgenamen kunnen echter binnen 6 maanden, na het overlijden van de erflater zich tot de pachtkamer wenden met het verzoek tot beëindi ging der pachtovereenkomst. D.e gemeenteraad van Soest is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen dinsdag 12 december a.s., des voormid dags 9.00 uur, met eventuele voortzet ting des namiddags 14.00 uur, ter be handeling van de navolgende agenda: 1. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die der be drijven en tot goedkeuring van de be grotingen van het openluchttheater, de sportstichting en de Malvahoeve voor het dienstjaar 1968. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1968, als bedoeld bij artikel 55 bis van de Lager-onderwijswet 1920 voor gewoon lager, uitgebreid lager en voortgezet gewoon lager onderwijs; B. en W. stellen voor de navolgende bedragen vast te stellen: voor het ge woon lager onderwijs 108,40 per leer ling: voor het uitgebreid lager onder wijs 176,96; voor het voortgezet ge woon lager onderwijs 146,voor een meisjesleerling en 134,voor een jon gensleerling. b. als bedoeld bij artikel 189, lid 5, van het „Besluit buitengewoon onder wijs 1967" voor het buitengewoon lager onderwijs. B. en W. stellen voor de navolgende be dragen vast te stellen: Van Arkel In stituut 160,per leerling; school Sa natorium Zonnegloren" 155,school koloniehuis Trein 8.28 197, 3. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare scholen voor g.l.o. en u.l.o. voor het jaar 1968. Bij het oversteken van de Steenhoff- straat, ter hoogte van de kruisweg, let te de 74-jarige J. G. K. uit Soest on voldoende op het verkeer, dat over het rijwielpad reed—Het gevolg was, dat hij werd aangereden door dé 24-jarige bromfietser G. B. G. uit Soest. De be jaarde voetganger liep verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzin gen op. Hij is overgebracht naar Zon negloren. Geachte Redaktie, Met veel belangstelling las ik in uw blad van 21 november de vraag betref fende de inbouw op de ambtelijke pen sioenen en uw duidelijk antwoord daar op. De vraagsteller had U deze moeite kun nen besparen wanneer hij lid was ge weest van de Nederlandse Bond van Ge pensioneerden. Deze bond heeft juist de laatste jaren veel kunnen doen voor de verbetering van de ambtelijke pensioenen, waarvan de vraagsteller nu mede profiteert. De bond is nog steeds paraat en staat altijd klaar om vragen van leden be treffende pensioenaangelegenheden per soonlijk te beantwoorden. Dë secretaris van de afdeling Soest is de heer G. Hovenkamp, P. C. Hooft- laan 28. Ik hoop, dat de vraagsteller zal beslui ten zich aan te melden als lid van onze bond en dat velen hem hierin zullen volgen. Bij voorbaat dank voor plaatsing van dit schrijven. Hooachtend, M. DE REGT Voorzitter afd. Soest Ned. Bond van Gepensioneerden. Inderdaad, het is beslist geen eenvoudige zaak om een origineel Sint Nicolaas-geschenk te kiezen. Bent U langer zoeken moe, bedenk dan dat een tekening, schilderij of aquarel van de zonder twijfel een zeer geslaagd geschenk zal zijn. Met recht zult U dan kunnen zeggen, „Kunst voor een betaalbare prijs"! Laat U de collectie, geheel vrijblijvend, eens tonen. KERKPAD z.z. 24, recht tegenover de Molenstraat (hoek Witte Paard- straatje). Dc devaluatie van het Engelse pond sterling is een economische gebeurtenis van dc eerste orde voor dc gehele wereld. Allen die aan het economisch front staan ervaren het ook zo en zij nemen met een zoetzuur gezicht kennis van de fraaie zinnen waarmee deze monetaire misstap wordt goedgepraat. Deze devaluatie is een kiezen uit veel kwaads cn het blijft daarom een kwaad. Een waardevermindering van een der hoofdvaluta in de wereld sleept vroeg of laat altijd andere landen mee, die sterk aan dc bedoelde hoofdmunt gebonden zijn. Wij zien dit reeds aan Denemarken, Ierland, Israël, Hongkong en Spanje, die onmiddeliyk het Britse voorbeeld gevolgd hebben. Zweden en Noorwegen hebben zich nog afgewend maar hoe lang zullen zij het houden? Hoe staat het met Por tugal, om over de verwikkelingen in andere werelddelen maar heen te stappen, waar b.v. Australië nog wankelt. Jc C1 Als Engeland devalueert dan betekent het dat de Engelse goederen voor landen die niet meedevalueren, goedkoper wor den en dat de Engelsen in diezelfde landen met meer ponden voor die bui tenlandse goederen moeten betalen. Voorzover men in het buitenland grond stoffen koopt, moet daar ook meer voor worden neergeteld en daarmee wordt in het eigen land een prijsstijging ingeluid. Die prijsstijging moeten de Engelsen ver werken, maar ze kunnen op de buiten landse markten gemakkelijker concur reren. In het economisch leven van de Engelsen dus een druk op het eigen ver bruik en een stimulans voor de export. Voor Nederland vraagt de Engelse de valuatie een aanpassing in het gehele commerciële tableau. Engelse auto's wor den goedkoper evenals Engelse stoffen, electrotechnische en chemische artike len. Ook de Engelse schepen zijn goed koper te koop. De waardedaling met een zevende is nogal een forse ingreep. VOOR NAAR Van Weedestraat 80-82 - Soest Onze export Engeland kan nu fermer concurreren op de vreemde markten en ontneemt een stuk van de export aan andere landen, ook aan Nederland. Met name wordt onze export van zuivel en tuinbouw ern stig getroffen. De Denen zijn onze grote concurrenten op dit gebied op de En gelse markt en die devalueren mee. In andere landen zullen wij feller moeten concurreren met de Engelsen op het ge bied van machinerieën, textiel en far maceutische produkten. Onze export wordt afgeremd en onze werkloosheids cijfers zullen de neiging vertonen te stijgen. Directe schade lijden allen die hun geld in Engelse waarden hebben belegd. Wij denken aan de bezitters van sterling- obligaties en aan de exporteurs en han delshuizen die elders Engelse saldi aan houden. Zij verliezen van de ene dag op de andere eenzevende van die waarden. Omgekeerd is het vanzelfsprekend dat de Engelse importeurs die in guldens, marken en francs moeten voldoen daar nu plotseling meer ponden voor neer moeten tellen. Veroveren De betekenis van de devaluatie in En geland kon op zeer korte termijn nog niet blijken. De wisseling van export omdat het ene land meer verkoopt en het andere minder vraagt tijd. In hoe verre de veranderde waardeverhouding de sociaal-economische omstandigheden in verschillende landen beïnvloedt, hangt af van een complex van factoren. Die liggen in de eerste plaats verankerd in het land dat waarde vermindert. Dat land zal zijn kans moeten grijpen, zoals premier Wilson ook duidelijk heeft ge steld. De Engelsen zullen met hun dikwijls vreemde maten en afmetingen nog eerst die exportmarkten moeten veroveren. Zij zullen hun fabrieksoutillage aan de bui tenlandse markt moeten aanpassen. In hoeverre zullen de Engelsen daar eerst voor moeten importeren? Hebben zij voldoende kapitaal om voor alle aan passing in waardeverminderende ponden op tafel te leggen? Dit is nog een vraag. De rentestand is buitengewoon hoog worden in Groot-Brittannië en de ka- pitaalvraag zal er nog toenemen. De prijzen in Engeland gaan stijgen. Ont aardt die prijsstijging in een wissel koers- of looninflatie? Dan zal de prijs JUWELIER -HORLOGER van het Engelse produkt zoveel hoger worden dat het hele devaluatievoordeel daarmee teniet wordt gedaan. Zelfbeheersing In dit opzicht maken de Britse vak bonden het de Engelse regering niet gemakkelijk. Als door de prijsstijgingen de stakingen erger worden, gaat er zo veel produktiecapaciteit verloren dat de Engelse industrie in grote moeilijkheden blijft. Het slagen van de Britse geldope- ratie hangt vervolgens af van de mone taire zelfbeheersing, die de andere lan den zullen tonen en kunnen verdragen. Zal Nederland de exportklap die het krijgt, kunnen opvangen? Zullen wij onze werkloosheidscijfers, die toch al niet rooskleurig zijn met andere mid delen kunnen opvangen? Zal onze ka pitaalmarkt door de Engelse operatie onder druk komen of zal onze positie als financieel centrum bijvoorbeeld ster ker worden. Op dat terrein hebben wij de laatste halve eeuw aan kracht inge boet. Vertrouwen Zal er voldoende vertrouwen in onze gulden blijven? Dat hangt ervan af in hoeverre een mogelijke prijsdaling com pensatie zal bieden voor de onmogelijk heid om de lonen drastisch te verho gen. Van onze vakbondsleiders wordt daarom ook veel wijsheid gevraagd. De financiële experts van de E.E.G.-landen zullen gezamenlijk moeten trachten zo met hun saldi te manoeuvreren dat de Engelsen met de continentalen in de pas kunnen lopen en dat er een even wicht ontstaat in financiële kracht. Vin den wij dat evenwicht niet in het wes ten dan zal de 18e november een tijdperk inluiden van grote internationale con currentie van herhaalde devaluaties en importbeperkingen. Dan volgt er sociale onrust en grote spanning tussen de vol ken waarbij er koren op de molens komt van ultra-nationalisten. Wij hebben eerder zo'n tijdperk gekend in de dertiger jaren en wij moeten ver mijden daar opnieuw in terecht te ko men. Binnen enkele jaren zullen wij we ten of de operaties van nu voor de wereld heilzaam geweest zijn. Verschoten bruine kokosmatten maakt men weer fris door ze schoon te ma ken met een oplossing van overmang- aanzure kali en heet water. Wilt U op een feestje met een bloem in uw knoopsgat verschijnen, brandt dan het steeltje eerst even af met een lucifer. De bloem blijft dan langer goed. Stryk rond het sleutelgaatje van uw fietsslot lichtgevende verf, dan weet U ook in het donker waar het sleuteltje gestoken moeten worden. Hard geworden nagellak kunt U weer bruikbaar maken met amyacetaat. Dit is verkrijgbaar in iedere drogisterij. Amandelen springen bjj het hakken niet weg als men eerst een beetje sui ker op het hakbord strooit. Chocoladevlekken verwijdert men met zeepspiritus of een boraxoplossing. Het vet van de melk verdwijnt door het gebruik van tetra. Op gezette lijden zijn een zwart ge zicht en handen wel eens leuk. We ge bruiken hiervoor wat houtskool of een gebrande kurk. Vooraf insmeren met een weinig vet is aan te bevelen. In de handel is voor dit doel ook wel een zwarte schmink verkrijgbaar. De groe ne zeeppot is er goed voor om 't er weer af te krijgen. Vis schoonmaken is dikwijls extra moeilijk, omdat de vis glibberig is; wrijf de handen daarom van te voren met wat keukenzout in. Vis schubt men gemakkelijker onder water. U legt de vis in een teiltje met koud water en schubt hem dan; dit voorkomt ook het rondspringen van de schubben. Het schubvrij maken gaat heel goed met een nieuwe pannen- spons. Vis die moeilijk te schubben is, moet U een poosje in azijnwater leg gen. Vis is vers wanneer de ogen helder zijn, het vlees onder de kieuwen rood is en als, wanneer U met uw vinger een putje in het lijf maakt, dit er van zelf weer uitgaat. Gebakken vis die U een paar dagen wilt bewaren, overgiel U met wat azijn. De smaak zal hierdoor ook lekkerder worden. Vislucht is gemakkelijker uit dc pan- nen te krijgen door deze met een halve citroen uit te wrijven. Daarna wordt de pan nog goed omgewassen waarna alle vislucht verdwenen zal zijn. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak stom versteld stao van de baoze van de laande ut ut ooste van ongse wereld deel. Hebbe zullie eerst een knaop van een ij zere gording tusse west en oost oppe- haange, en toeng nog is een bar hooge muur, noeng laote ze de minse weer naor ut buutelaand gaon. Ik denk zo bie ming eige da zullie de leste jaore an da gordmg un meega- niek hebbe emaokt waormee zullie ut af en toe een bietje op kenne trekke. En teugeswoordug ebeurt da mit de regelmaot van de klok. We binne allegaor al kingd in huus bie ut staotssirkus van de Russe en ut bellet. Maor ok een heule kwak sport- minse komme al ongder ut gording deur. Soms blief ter wellis een ach ter, maor de meeste gaon meteen mee terug. Noeng hebben wullie hier in ongs laand bar wienug te maoke mit Russe, of ut motte minse uur de ongderwereld wee- ze, waant die geeve rissersjeurs ok de naom Rus, maor da binne der in Soest schaat ik zo nie arrug veul. Maor ofeloope woensdagavongd hebbe wullie wel zeker mit de Russe te mao ke ehad. En om noeng te zeige da wul lie die vesiete mit un gerust haart te gemoet zaage, is wel bar zachies uute- drukt. Veural nie nao de trammelaant mit de maanne van Aajaks uut Amsterdam. Ut hiet da zullie uut solliedaarieteit mit naotraaper Keizer bedaankte veur ongs nasjonaale elleftaal. Maor veur ming magge ze da heul rustug merao- kelse kingderachtughied noeme. Vlaak naoda zullie ut besluut enome hadde, kriege die lummels der bar spiet van, maor ut was al te laot. Der waore een paor wieze minse en die besloote zongder perdon, omda zul lie zo bar onsportief waore, dat ze veurlopig maor effe buutespel mosse blieve staon. Minse wa zalle die luu op der luu neuze hebbe gekeke. Daor speulde in Rotterdaam ellef oraan- jemanne, zo'n groos partietje voetbaale, of zullie nog nooit wa aors hadde edaon en zoas wullie maor heul zelde op de tillevise te zien kriege. Noeng binne der netuurluk hoope Aa- jaks-anhaangers die zeige as ongze speulers hadde meegedaon han hadde wullie mit tien teuge nul ewonne. Ik ken nie bewieze da die luu ongeliek hebbe. maor ik mot ut eerst nog wel is effe zien. Ut is alleen veur de deebetaante te hoope da zullie nie meteen in ut vur- geetboekie raoke as de Aajaks-speu- lers weer in genaode worre annenome. De Russe die vollegende week teuge de Engelse motte speule, hebbe ongetwie- feld wel effe raor op ekeke. Da hadde zullie van zo'n klein laandje nooit ver- waacht. Ut was veur hullie wel aordig dat er juust in de rust een uutzending was van de Hollaandse afdeling van hun seportesklup, om hullie effe moed in te spreke. Ut leek der effe op dat ut zouw hellepe, maor da paakte toch weer aanders uut. Zullie moeste mit leege haande naor huus. Maor wa veur slinger de minse der ok nu weer an zalle geeve is niet belaangriek, ut veurnaomste is da ellef jonge sportie ve minse, mit op der luu schouwers de zwaore laast, om zongder de „beste speulers" van ongs laand een eervol resultaot te haole, heulegaor deeje ver- geete da we in ongs laand nog minse aachter de haand hebbe as Kruiffe, Groot, Keizer, Nuninga en Swart, die we noeng gekscherend tweede keus hebbe hoor noeme. As ik het voor ut zeige had dan liet ik de luu eerst maor een paor wed- strieje mitmaoke vanof de trebuune. Dan kenne zullie is zien da je ok zong der een bar groote naom te hebbe, ok best een heul aorig partietje voetbaale ken. Zellefs mit drie teuge een van de Russe winne. Ik mot ut de Engelse nog zien doen. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng. Zaterdag 25 november, werden door de Stichting Werkgemeenschap van Neder landse Accordeon- en Mondharmonika Organisaties, accordeon-examens afge nomen aan o.a. een aantal Soester leer lingen van de Amersfoortse Muziek school. Alle jeugdige candidaten slaagden met ruim voldoende cijfers. Geslaagd voor examen Elementair, de candidaten: Jaap Berghuis. Henny Geers (Soesterberg), Hans Heinsman (Soester- berg), Eddy Hes (Soesterberg), Otto Hooft, Eva Kok, Frits Roest. Liesbeth Smits, Roland Smits, Leonieke Wasse naar, Mieke Wassenaar en Joke Wester- veld. De algehele indruk van deze examens was, naast een voortreffelijke organi satie, een bijzonder hoog peil van het accordeon-onderricht aan de Amersfoort se Muziekschool en haar dependances te Soest en Soesterberg. Generaal Winkclmanstraat 62 Soesterberg Tel. 03463-1223-1458 Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.)

Soester Courant | 1967 | | pagina 9