JmmÊÊÊÊsEÊÊBÊÈÊ Soest toen - Soest nu B.D.C. lijdt zware nederlaag S.E.C. behaalt eerste volle winst in thuiswedstrijd LAATSTE INTELLECTUEEL VERLAAT HET WITTE HUIS DE AMERIKAANSE INVASIE IN EUROPA Het oog gericht op De Gaulle ONTSLAG OP STAANDE VOET Dinsdag 5 #lecenil»er 1967 46e jaargang no. 92 Uitgave Drnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Interlas nam nieuwe kantine in gebruik Alcoa (Aluminium Company of America) verleent licentie aan Lindner N.V. Mislukte aanval op „wereldrekord" kruipen Automobilist na aanrijding van twee fietsers doorgereden Een terrein vol voetangels en klemmen ük 7 SOESTERI OÜRANT Abonn. p. kwart, f3,per post ƒ4,25. Verschijnt tedere dinsdag en vrtJdif Met Robert Strange Mc Namara ver laat de laatste intellectueel de Ameri kaanse regering, zegt men in Wash ington. Toen Kennedy aan het bewind kwam, verzamelde hij een braintrust om zich heen, die in de V.S. half met misprijzen, half met respect de egg heads genoemd werd: de eihoofden, ex- professoren en dergelijke die behalve hun kennis en hun kundigheid ook brui sende ideeën meebrachten. Bij de opvolging door Johnson verlieten de meesten al spoedig het kabinet van de nieuwe president, die nu eenmaal meer een kundig bestuurder van zijn vak was, dan een man die met elan nieuwe ideeën stimulerend kon uitdra gen. Ze voelden zich niet meer thuis. Mc. Namara voorlopig nog wel; hij was tenslotte ook in de eerste plaats een vakman in het leiden van grote orga nisaties. Zoals hij als president-directeur het Ford-concern had bestuurd, deed hij het nu met het Amerikaanse defensie- apparaat. Dat was eigenlijk iets ongehoords; mees tal waren het militairen die in het Pen tagon de baas waren, al dan niet met een burgerfiguur als loze fagade. Nu was Mc Namara de baas en zeker niet alleen in naam. Hij besliste ijskoud, na met computerachtige nauwkeurigheid zich alle voor- en nadelen van alle mo gelijke besluiten eigen gemaakt te heb ben, en deed vervolgens wat het beste resultaat gaf bij de minste kosten. Vyanden Hij heeft zich tal van vijanden gemaakt onder generaals en admiraals door een eind te maken aan de concurrentie tus sen leger, marine en luchtmacht op ra- kettenterrein, door af te zien van kolos sale vliegtuigen en zo meer. De „mense lijke computer" gaf niet om prestige objecten van de militairen. Hij ging naar Vietnam en kwam terug met de conclusie dat de bombardemen ten op het noorden zuiver militair be zien niet veel voorstelden. Hij berekende of het zin had een anti-raket-raket te ontwikkelen en kwam tot de slotsom dat het geldverspilling zou zijn. In beide opzichten luisterde president Johnson meer naar zijn generaals en naar zijn senatoren, die hem wilden verwijten te zacht te zijn in Vietnam, of te weinig te doen voor de veiligheid van de V.S. Dat laatste dan met het oog op een anti raket-raket en er kwam van het Witte Huis de order een afweersysteempje op te bouwen dat tegen China gericht zou zijn. Minister Mc Namara, die wel degelijk beseft dat na dit begin een nieuwe be wapeningsrace ook met de Sowjet-Unie kan ontstaan, verdedigde toch dit hem onwelkome besluit zeer loyaal. Hij weet tenslotte ook dat op politieke gronden De Internationale Lasproducten Handel maatschappij N.V. „Interlas" heeft vrij dagavond bij het kantoor- en fabrieks complex aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg een nieuwe kantine in ge bruik genomen. Tot dusver ontbrak het bij „Interlas" aan een dergelijke accom modatie, wat vooral ook de ruim 100 leden tellende personeelsvereniging voel de. Directie en personeel hebben samen het geld bijeengebracht voor de aankoop, de montage en montage van een semi-per- manent gebouw, dat voor het grootste deel geheel is opgeknapt en omgetoverd in een sfeervolle kantine met toneel, bar en keuken. De aankoop en verbouw, vrijwel geheel geschied door de eigen onderhoudsploeg, heeft ongeveer 50.000 gekost. Tijdens de feestelijke opening spraken de beide directeuren, de heren H. C. van Arum en M. B. v. d. Wetering, alsmede de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer H. Majoor hun voldoening uit over de nieuwe aanwinst. Zij hoop ten, dat er een veelvuldig en intensief gebruik van gemaakt zal worden. De N.V. Interlas werd veertien jaar ge leden in Zeist opgericht. In Soesterberg ■werd de hechtere basis voor het 100 man personeel omvattende bedrijf gevonden. Interlas heeft momenteel vestigingen in Duitsland en Engeland. Dindner N.V. Verpakkingenindustrie, gevestigd te Soestdijk, heeft met Alcoa overeenstemming bereikt over een li centie voor de fabricage van aluminium sluitingen op bier en gazeusehoudende dranken voor de Benelux landen. Alcoa is het grootste alummiumbedrijf te wereld met 51.300 employees en staat op de lijst van- de 500 grootste Ameri kaanse bedrijven als 43ste genoteerd met een jaaromzet van 1.372.987.000, Alcoa heeft o.a. vestigingen in Surina me. Lindner zal, na het installeren van nieuwe apparatuur, daar de huidige ca paciteit reeds volgeboekt is, n 1968 met de produktie beginnen. Tot dat moment zullen de sluitingen worden geïmpor teerd. Dindner N.V.. welke oorspronkelijk sinds 1835 importeur van kurkprodukten was, is in 1960 in Soestdijk aangevangen met de fabricage van metalen flessluitingen en verpakkingen. De aan haar toebeho rende N.V. Hollandse Metaaldrukkerij d'Huy Co is eveneens in Soestdijk gevestigd. wel vaker iets nuttig en nodig kan zijn dat zakelijk misplaatst is. Ondermijnd Een verschil van mening met de presi dent is niet de eerste oorzaak voor Mc Namara's ontslagaanvrage. Wel be gint zijn positie op het Pentagon een beetje ondermijnd te raken doordat Johnson kennelijk wel eens het oor leent aan generaals die bij Mc Namara geen voet aan de grond krijgen. Maar vermoedelijk is de voornaamste reden voor Mc Namara toch wel, dat hij nu zeven jaar zijn uiterst moeilijke taak heeft vervuld en dat is heel lang. Bo vendien is hij van professie toch nog altijd econoom. Hij doceerde als hoog leraar bedrijfseconomie voor hij naar Ford ging en hij zal zo langzamerhand ook wel eens terug willen naar zijn vak, zeker nu de leiding van defensie door politieke redenen niet meer zo strikt zakelijk gevoerd kan worden als hij graag wil. Die kans krijgt hij als directeur van de Wereldbank, waarvoor Johnson hem heeft voorgedragen. Dat Johnson dit deed duidt er al op dat het tussen de twee echt niet tot geweldige ruzie is ge komen. Een andere zaak is dat (ondanks de haat van vele hoge militairen en ook van de strijdlustigste politici) Mc Nama ra een enorm aanzien had bij het Ame rikaanse publiek dat hem niet zonder reden de beste minister van defensie noemt die de V.S. ooit hebben gehad. Dat Johnson die ruggesteun zal moeten missen wanneer volgend jaar verkie zingen worden gehouden voor het presi dentschap is voor hem een tegenvaller, al beschikt hij waarschijnlijk over ge noeg politieke handigheid om dat weer op te vangen. Dat het een lastige wedstrijd zou wor den in Harmeien tegen S.C.H. wisten de Blauw-witten reeds lang, maar een 6-2 nederlaag had niemand verwacht. S.C.H. ging vlot van start en ontwikkelde, on danks het zeer slechte terrein, dat me de door de regen van de laatste dagen in een modderpoel was veranderd, een serie vlotte aanvallen op het B.D.C.- doel. De achterhoede wist met kunst en glijwerk onheil te voorkomen. Ge heel tegen de verwachting in kwam op dat moment een doelpunt voor B.D.C. Een uitstekende dieptepass van J. v. Fulpen stelden J. Dorrestein in staat B.D.C. na 5 minuten met 1-0 de lei ding te geven, nadat deze de uitlopen de doelman Geutrsen met een goed schot verraste. Reeds in de 12e minuut kon linksbuiten Timmermans gelijk maken nadat diver- achterhoede spelers, inclusief Van De Hilversumse tankwagenchauffeur Cor van Maurik (38) heeft zaterdag een vergeefse aanval gedaan op het „we reldrekord" kruipen, dat momenteel met 7,5 kilometer in handen is van de 26- jarige Piet Schepers uit Didam. De Hilversummer wilde zaterdag van zijn woonplaats via Baarn naar Soest en eventueel naar Amersfoort kruipen, maar al aan de grens van Baarn en Hilversum ter hoogte van kasteel De Hooge Vuursche moest hij zijn poging opgeven, nadat een geneesheer hem dat al eerder had aangeraden. De heer Van Maurik had vijftien kilo meter willen afleggen, d.w.z. tot de Grote Kerk in Soest. Hij meende even wel als beroepsmilitair over voldoende fysieke conditie te beschikken om zijn kruiptocht na twintig kilometer in Amersfoort te beëindigen. Maar het is dus heel anders gelopen, dan de Hil versummer zich had voorgesteld. Rond half negen was hij uit zijn woon plaats vertrokken, gevolgd door talrijke belangstellenden en een bezemwagen, die eerst in de stad en later op de Hil- versumsestraatweg behoorlijk het ver keer ophield. Niet zonder moeite was hij 3 V? uur later voor een korte rustpauze bij hotel Groot Kievitsdal op de grens van Baarn en Hilversum aangekomen. De tankwagenchauffeur, die achtereen volgens uit het Nederlandse leger en het Vreemdelingenlegioen deserteerde, na in de West gelegerd te zijn geweest en in Korea gevochten te hebben en dientengevolge statenloos werd ver klaard, begon hier al duidelijk symp tomen van vermoeidheid en vooral pijn aan handen en knieën te vertonen. Af gewisseld door vrij lange rustperioden kwam hij nog tot kasteel De Hooge Vuursche, maar moest toen zijn poging opgeven. Hij had toen een afstand van ruim vier kilometer afgelegd. De heer Van Maurik, vader van dertien kinderen, is vastbesloten, zijn poging te herhalen, maar dan beter beschermd. Thienen, do:or de gladheid geen con trole over de bal konden krijgen. 1-1. Een fel offensief van S.C.H. leverde een schot op van rechtsbuiten C. Pot. Dit schot werd door een B.D.C.-verde diger van richting veranderd en zodoen de onhoudbaar voor Van Thienen. 2-1. Voor de rust kwam B.D.C. nog slechts sporadisch tot een tegenaanval. Een van deze weinige kansen eindigden in een schot van J. Beyer tegen de paal. 5 minuten voor rust kwam B.D.C. nog goed weg. Eenmaal door een wegens hands, op de rand van het strafschop gebied genomen, vrije trap die door J. Beijer uit het doel werd gekopt en kort daarna een flitsende kopbal die echter door Van Thienen werd onder schept. Na rust zagen we slechts 1 elftal voetballen en dat was S.C.H. Met uitzondering van doelman Van Thmienen en enkele achterhoedespelers vertoonde het spel van B.D.C. geen enkele inzet. Dat de B.D.C. verdedigers niet alles al leen konden bleek reeds in de 12e mi nuut van de 2e helft toen J. Pot een kans goed benutte. 3-1. Drie minuten daarna kon E. Schwarze 4-1 scoren uit een vrije trap. In de 30e minuut was het weer een vrije trap die hoog voor het doel werd geplaatst en het was weer J. Pot die de stand op 5-1 kon brengen. Het ge ringe enthousiasme bij de blauw-witten bleek ovtrduidelijk bij de totstandko ming van het zesde doelpunt. De S.C.H.- speler F. Baas passeerde alleen 7 B.D.C. -ers en ondanks dat zijn schot in eerste instantie werd gekeerd door de uitste kende doelman Van Thienen, kon P. Schwarze de terugspringende bal in schieten. 6-1. Met nog 3 minuten te spelen kon J. Verhoeve, dank zij goed voorbereidend werk van Dick Dorresteyn, nogmaals tegenscoren zodat de eindstand 2-6 werd in het voordeel van S.C.H. De enige lof die iemand verdiende komt toe aan het adres van doelman Van Thienen die zijn club behoedde voor een nederlaag met dubbele cijfers. S.C.H. echter was reeds vroeg in de Sinterklaasstemming daar zij met doelpunten strooiden als waren het pe pernoten. De eerste helft was al van bijzonder slecht gehalte. Hoewel er wel hard werd gewerkt aan beide kanten, was het plaatsen zo uiter mate slecht, dat daaruit met de beste wil van de wereld geen doelpunten konden voortkomen. Voetbal is nog altijd een spel van voor al je ogen en hersenen gebruiken en dat liet bij beide partijen veel te wen sen over. Een uitzondering hierop was bij S.E.C. Van Boeyen, die over een behoorlijke techniek beschikt en dikwijls passjes afgeeft, dip een beter lot verdienden. S.E.C. kroop na 20 minuten door het oog van de bekende naald, toen Krijt de bal uit het verlaten doel moest koppen. Twee inwoners van Soest, de 33-jarige P.T.T.-er en de onderwijzer H. E. v. d. E. zijn verleden week op het kruispunt Trier bij paleis Soestdijk door een auto aangereden. De bestuurder van de wa gen ging er na de botsing van door maar kon een paar uur later in Baarn worden aangehouden. De beide wielrij ders reden over de rijksweg in de richting Baarn toen zij werden aange reden door een automobilist, die de rijksweg overstak naar de Praamgracht zonder de twee fietsers voorrang te verlenen. Beiden kwamen ten val maar konden nog net het kenteken van de wagen opnemen. De auto bleek op naam te staan van een inwoner van Soest, die de wagen echter inmiddels al door verkocht had. Aldus 1 wam men bii de 20-jarige L. V., eveneens uit Soest te recht. Deze dienstplichtig militair werd korte tijd later aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De auto is in beslag genomen wegens technische ge breken. Een lichtpuntje bij S.E.C. was het goede spel van spil Dorrestein. die een goede plaatsvervanger van „the good old" Ruttenberg zal worden. Over de eerste helft is niet veel te zeggen. De partijen wogen vrijwel te gen elkaar op, zodat de spelers met een 0-0 stand de kleedkamer gingen opzoeken. Na rust vlotte het bij S.E.C. beter. Er werden diverse aardige aanvallen op gezet, waardoor de D.E.V.-verdediging van streek raakte. Door een mistrap in de Doornse verdediging, kreeg Wouden berg een vrije kans en scoorde onhoud baar 1-0 voor S.E.C. D.E.V. gaf zich nog niet gewonnen en er ontspon zich een felle, maar spor tieve strijd, goed geleid door scheids rechter Harmsen. Beide partijen kregen nog diverse sco ringskansen, maar tot doelpunten kwam het niet meer. S.E.C. had haar eerste thuiswedstrijd gewonnen en twee zeer kostbare punten vergaard. Verdere uitslagen: Baarn-Ultrajectum 2-0. C.D.N.-Donar 1-1. Vriendenschaar-V.V.IJ. 1-0. D O S. '01-S.D.O. 2-0. Holland-Zeist 2-1. De Britten voeren een systematisch of fensief om de door De Gaulle zo streng bewaakte poort naar de E.E.G. open te krijgen voor zichzelf en een reeks E.F.T.A.-landen. Al eerder heeft "Wilson daarbij aange voerd dat het voor de Zes toch attrac tief moet zijn de onmiskenbaar grote technische kennis en kunde van de En gelse industrie binnen bereik te krijgen. En vooral om zo een grotere inter- Europese samenwerking te krijgen tus sen bedrijven, die dan samen opgewas sen zouden kunnen zijn tegen de Ame rikaanse overmacht, Wilson stelt vast dat de economische toekomst afhanke lijk is van de technologische macht die een land of een landengroep kan ont wikkelen. Als hij zegt dat Europa op dat punt aardig in de verdrukking raakt tussen de V.S. en de Sowjet-Unie, dan constateert hij niets nieuws. Het is ook tot De Gaulle al wel door gedrongen dat de Amerikaanse industrie haast onstuitbaar ook in Europa op dringt en hij heeft daarover al zijn ru zies gehad. Onder meer stond het hem tegen dat de Franse computer-industrie dreigde te veramerikaansen. Hij heeft wel iets tegen kunnen houden, maar niet dat General Electric uit de V.S. in feite de kurk is geworden waarop de Franse firma Buil nog met een beetje schijn van onafhankelijkheid bleef drij ven. Kolonisatie De Gaulle ziet in het oprukken van de Amerikaanse industrie voornamelijk een soort kolonisatiepoging die hem als trots nationalist uiteraard tegen de borst stuit. Dat is een beetje een negentiende- eeuws standpunt. Hoe men het ook (en beter) kan bekij ken, kan De Gaulle leren uit een boek van zijn landgenoot Jean-Jacques Ser- van-Schreiber, de hoofdredacteur van L'express allerminst 'n Amerikanen- hater en niet zo'n erge vriend van De Gaulle. Dit boek, „De Amerikaanse uit daging", geeft een enorme opsomming van de enorme investeringen van Ame rikaanse bedrijven, vooral elektronische, in Europa: de laatste tien jaar ver over de vijftig miljard. Met als resultaat dat ze in Frankrijk alleen al 65 °'o van de tele-communicatie-industrie beheersen. Dat is dus ook de industrie die alle ver fijnde apparatuur moet maken die voor kernwapensystemen en ruimtevaart no dig is. In de sector chemie zijn vergelijkbare voorbeelden aan te voeren. Servan- Schreiber rekent zijn lezers overigens voor dat die investeringen grotendeels zijn gedaan met in Europa geleend geld: in zekere zin betalen de Europeanen de Amerikanen de prijs waarvoor ze wor den overgenomen. Verstandiger Zijn conclusie is dat de Amerikanen hun invasie op een rijke markt, waar ze goede winst menen te mogen verwach ten, niet maken met de macht van hun dollars maar met hun superieure orga nisatietalent en het betere vermogen om zaken op poten te zetten, zó dat ze ren deren. Het is niet het geld maar de know-how die het hun mogelijk maakt meer en meer op eigen terrein de Europeanen te komen beconcurreren. De tegenmaatregel moet, aldus Servan-Schreiber, niet zijn met alle macht die Amerikanen buiten de deur te houden, maar hen te imite ren. Hijzelf heeft dat bijvoorbeeld zeer profijtelijk gedaan door van zijn blad een imitatie te maken van Newsweek en Time. Dat imiteren kan slechts gebeuren door zelf ook de overvloed van talentvolle managers, geleerden en technologen te kweken. Mannen die tegen de invallers opgewassen zijn. En de grootste hulp daarbij kunnen we weer volgens Ser van-Schreiber daarbij krijgen van de Britten, die weliswaar niet helemaal op Amerikaans peil staan maar er aanzien lijk dichter bij komen dan de Europea nen van het vasteland. Zakelijker De vereenigde economische macht van de Zes plus Engeland kan op zo rede lijke termijn dat het nog zin heeft, de technologische achterstand op de V.S. wegwerken, opdat Europa in dat op zicht zelfstandig blijft en geen achter tuintje wordt van de Amerikaanse reu- zenfirma's. Daarmee komt hij ongeveer in het straatje van Wilson, al schreef hij zijn boek al voor die zijn theorieën luchtte. Dan hoort De Gaulle het ook eens van een ander. Maar helaas is de Franse president niet erg bereid naar anderen te luisteren. Het nut van Wilsons uit spraken en van de discussie die Ser- van-Schreibers boek in Frankrijk op gang heeft gebracht kan wel zijn dat de anderen in de E.E.G. zich wat krach tiger gaan opstellen tegenover de rem mende oude man in het Elysee. Daarop speculeert Wilson kennelijk, o.m. door ook als voorloper op Brits lid maatschap oilateraal technologische sa menwerking aan te bieden. Zijn argu ment is zakelijk sterk genoeg, maar he laas gelden voor De Gaulle allerlei on zakelijke overwegingen vaak zwaarder. Verder praten over Britse toetreding tot de E.E.G. heeft nog maar weinig voor uitzichten na De Gaulles persconferen tie. De Franse president liet doorsche meren dat pogingen om het Britse E.E.G.-lidmaatschap er toch door te drukken, alleen maar de Euromarkt kon den laten springen. Dat is ongeveer hetzelfde dreigement als tegen hèm is gebruikt voor het geval hij de besprekingen met een veto zou tor pederen. Met als voornaamste verschil dat het uit zijn mond overtuigender klinkt: hij doet wat hij zegt en de an deren praten meer dan ze doen. De argumentatie van de generaal is am per veranderd, ook niet door de deva luatie van het pond. De Britse economie is chronisch ziek en zou slechts de hele E.E.G. aansteken, tenzij vooral op landbouwgebied voor de Britten zulke enorme uitzonderingen gemaakt zouden worden, dat ze onaanvaardbaar moeten heten voor een gemeenschap die toch uit moet gaan van gelijkheid der leden. Er zou trouwens volgens hem niet alleen in de economie der Britten, maar in vrij wel hun hele geaardheid heel veel moe ten veranderen voor ze acceptabel zijn. Wel was De Gaulle bereid onder welke naam ook nauwere banden aan te kno pen tussen E.E.G. en Engeland en zijn E.F.T.A.-partners. Maar concreter werd hij daarover niet. Voor het overige gaf de generaal enige reprises van oude stokpaardjes. Zijn af keuring voor Israël, het verwijt aan de V.S. dat ze dollarinflatie exporteren (een misbruik waar een eind aan moet ko men), nog een verwijt aan de V.S. dat ze zo vast zitten aan de Vietnamese oor log dat de grote mogendheden niet ge zamenlijk problemen uit de weg kunnen ruimen als dat in het nabije oosten, een foei jegens de Canadese regering die de Franssprekenden in Quebec in een min derwaardige positie houdt. En natuurlijk een pleidooi voor terugkeer naar de gouden standaard, gesneuveld in de ja ren na de crisis van 1929. Aan de huidige goldrush had hij uiter aard geen schuld. Aldus de generaal, die zeker nu hij 77 is, zomin zin heeft op te houden met regeren als in veranderen van zijn opinies. KANTMAN Het is mogelijk een werknemer wegens een dringende reden op staande voet te ontslaan, maartoch heeft men zich daarbij als werkgever aan bepaalde voorwaarden te houden. Doet men dit niet, dan kan men zich allerlei narigheid op de hals halen. Ontslag op staande voet kan nl. uitslui tend worden gegeven wegens dringende redenen. Als „dringende reden" voor de werkge ver noemt de wet: daden, eigenschappen of gedragingen van de werknemer, die tot gevolg hebben, dat van de werkge ver redelijkerwijs niet kan worden ge vergd de dienstbetrekking te laten voort duren. Bevvyzen Vermoedens of verdenkingen vormen geen redenen tot ontslag. De patroon moet over deugdelijke bewijzen beschik ken. De reden van ontslag moet de werkne mer meteen worden meegedeeld. Is een vergrijp geconstateerd dat niet door de beugel kan, dan dient het ont slag metterdaad op staande voet te wor den gegeven. Wordt een werknemer bij voorbeeld 's morgens om tien uur op diefstal betrapt, dan moet het ontslag onder mededeling van redenen onmid dellijk volgen en kan nooit worden ge zegd dat de werknemer na de schafttijd of de volgende dag niet meer behoeft terug te komen. Het loon moet worden uitbetaald tot op het moment, waarop de werknemer ont slagen werd. Wordt hij op dinsdagmor gen om 10 uur ontslagen, dan moet hem het loon worden uitbetaald, waarop hij tot en met dinsdag 10 uur recht heeft. Verdenking Verdenkt men een werknemer van dief stal of knoeierij, dan is dit geen reden tot ontslag. Eerst dient de patroon abso- lte zekerheid te hebben, dat wil zeggen over bewijzen te beschikken, dat de werknemer zich aan een vergrijp heeft schuldig gemaakt. Op vermoedens kan nu eenmaal geen ontslag worden ge geven, ook al komt redelijkerwijs slechts één persoon als schuldige in aanmerking. In dergelijke gevallen komt het nogal eens voor, dat de werkgever het risico van ontslag op staande voet niet durft te nemen en dat hij daarom aan de di recteur van het Arbeidsbureau toestem ming vraagt de arbeider te mogen ont slaan. De politie wil hij niet inschakelen, maar anderzijds wil hij de werknemer niet langer in dienst houden, omdat het vertrouwen geschokt is. Over het algemeen zal de directeur van het Arbeidsbureau een dergelijke ont slagaanvrage niet in behandeling nemen en zelfs weigeren, omdat van hem niet verlangd kan worden dat hij zich op het terrein van politie of justitie gaat be wegen en hij ook geen beslissingen wil nemen waardoor een onschuldige getrof fen zou kunnen worden. Uit het bovenstaande volgt dat de ver antwoording voor een ontslag op staande voet geheel bij de werkgever ligt. Protest De werknemer, die op staande voet ont slagen wordt, kan alleen bij de kanton rechter protesteren. Slechts wanneer de dringende reden kennelijk onredelijk blijkt te zijn, kan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau ingrijpen. Dit behoort echter tot de zeldzaamheden. Het kan echter voorkomen, dat de werk gever niet zo heel erg sterk staat ten aanzien van het bewijs van de dringen de reden, bijvoorbeeld het bewijs van de diefstal. De mogelijkheid bestaat dus dat de patroon geen gelijk krijgt als de werknemer bij de kantonrechter gepro testeerd heeft. Het gevolg daarvan is, dat het ontslag op staande voet nietig (is ongeldig) is en dat de werknemer nog steeds in dienst is van de patroon. Nabetaling Dat wil dus zeggen, dat de patroon van de dag af, dat hij de arbeider heeft weggezonden, nog steeds het volle loon moet betalen. En aangezien een kantongerechtsproce dure zeer lange tijd kan duren, is het helemaal niet denkbeeldig dat de pa troon een jaar of nog langer loon moet nabetalen. Om nabetaling van het loon tijdens de gehele procedure te voorkomen, kan de patroon na een werknemer op staande voet ontslagen te hebben, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau ver zoeken om hem subsidiair, voor zover de arbeidsovereenkomst nog zou mogen be staan, toestemming te geven deze over eenkomst te verbreken. Als de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau de gevraagde toestem ming verleent, ook alweer onder de voor waarde: ,voor zover de arbeidsovereen komst nog bestaat", zal de patroon, ook als de kantonrechter hem in het onge lijk stelt, nooit langer loon behoeven te betalen dan tot de dag, waarop de ar beidsovereenkomst met toestemming van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau verbroken is.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1