Meningen van lezers MIKSMO kleef!* Uw kind BETER Burgerlijke stand BESCHERM UW PLANTEN Heropening Rijwiel- en Bromfietshandel Ben Jansen Spatten op papier SOESTERBERG Krabbels van Knel is DE sneeiaa^aak voor Uw Geslaagd Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De winter komt weer buiten en binnen Provincie zoekt centrale plaats voor huisvuilverbrandin<r Kerstavond Don Boscogroep Bij i j vishandelaar ruim f 500.gestolen Vogeltentoonstelling P0L1TIETEL. 4444 Voetbal Examens brandweer V.I.O.S. Collecte Hoe kunnen ouders falen KOM WASSEN BIJ DE Opvoering door Utile Dulci DINSDAG 5 DECEMBER 1967 BINT NIKOLAASAKTIE EEN GROTE FLOP. Dat de Winkeliersvereniging Soest, ge dreven door haar voornaamste streven om tijdens de Sint Nikolaastijd de be langrijke bestedingen in Soest te doen plaatsvinden, uitzag naar een manier om dit voor het Soester kopende pu bliek aantrekkelijk te maken, is een voor de aangesloten winkeliers loffelijk streven. Dat zij dit doet via opplakvellen waarop lettertjes moeten worden geplakt, is een kwestie van bekijken, want het gros van de hedendaagse huisvrouwen doet dage lijks of wekelijks niet anders dan vellen volplakken met allerlei soorten bonnen. Dat zoveel huisvrouwen dit, al of niet met behulp van de kinderen, graag doen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat elk volgeplakt vel een bepaalde waarde in geld vertegenwoordigt. Bij inwisseling van de vellen met zegels ontvangt zij immers contant geld Dat de Winkeliersvereniging op dit inge burgerde stramien ging voortborduren was beslist niet zo dom gezien. Dat zij dit een origineel tintje gaf door, in- plaats van bonnen, lettertjes te laten plakken tot een zin die een stimulerende werking moest uitoefenen op de koop gewoonten van ons Soestenaren, was zelfs goed gevonden. Blijetijds- baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 laar). GALLENKAMP PELS WEG 11. (nabij busstation Soest-Zd). telef 6286 GEBOREN: Wilhelmina, dochter van H. van Remmerden en van T. de Graaf, Koninginnelaan 47. Anna Maria, dochter van S. F. Besselsen en van J W. van Wijk, Beetzlaan 111. Axel Olof, zoon van F. de Zoete en J. M. Niesten, Lange Brinkweg 44. Frank, zoon van H. A. Bok en van J. M. Bruin, Braamweg 106. Ronald Everardus, zoon van E. J. de Beer en van A. B. Kuijer, Anna Paulownalaan 30. Chris- tine, dochter van W. Ploeg en van H. Nieuwland, Colenso 12. Eduard Fran- ciscus, zoon van M. W. van Rijkom en van F. Salomon, Gen. Spoorstraat 44, Soesterberg. Robert Hendrik, zoon van H. J. Duinsbergen en van S. Schut, Amersfoortsestraat 29a, Soesterberg. Conny, dochter van P. T. Groenesteijn en van C. M. J. van de Greijn, Wiek- sloterweg w.z. 29a. Lucia Maria Anna, dochter van C. J. M. Emmen en B. I. M. J. Helmer, Soesterbergsestraat 105. Annemieke Renée, dochter van O. N. Henson en van G. M. Renooij, Nieuw- straat 66. Marco Gerardus, zoon van G. J. van Zal en J. G. M. van de Kant, Julianalaan 52. Florence Maria Eli- zabeth, dochter van J. G. van Huissteden en A. van Geest, Soesterbergsestraat 28. Antonius Gerardus, zoon van A. T. G. Beemer en G. M. M. Rigter, Heuvel- weg 44. ONDERTROUWD: Willem Gijsbertus Schimmel, Koninginnelaan 64 en Johanna Wilhelmina Roest, Beetzlaan 128. Louis Cornelis Maria Bunck, Van Be- verminkstraat 20 .Warmond en Aaltje Wijnhoff, Kerkpad z.z. 32. Herman Antonius Maria Hilhorst, Prins Bern- hardlaan 21 en Hillegonda Lankreijer, Hartweg 43. Sikko Harke Hiemstra, Tulpstraat 30, Baarn en Elsje Abbel, Molenstraat 35. Wulfert Wouterus van der Meij, Soesterbergsestraat 18 en Leni Maaike van der Wende, Dorpsweg 62 Goedereede. Cornelis Emaunel Johan- nes Stolwijk, Oude Utrechtseweg 51 en Elizabeth Maria Okhuijzen, Vosseveld- laan 38. Karei Albertus van der Hucht, Braamweg 71 en Bartha Henriët- te Emsbroek, Burg. ter Pelkwijklaan 219, Utrecht. Amabel Juan Nicolina, Lange Beekstraat 21, Amersfoort en Jantje Sjoukje Veldhuizen, Schaepmanstraat 94. GEHUWD: Gijsberthus Petrus Berhulvus Wilms, Dorpsstraat 82, Bergen (L.) en Johanna Hendrika Wantenaar, Heide weg 32. Johannes Maria in den Haak, L. Reaalstraat 13, Utrecht en Maria Alijda Hartman, Birkstraat 18. Aldert Cornelis Johannes van Reijn, Parklaan 10 en Cornelia Alberdina van Manen. Rubenslaan 7. Johannes Baptist Grift, Hartweg 9 en Alijda Johanna Everarda Kok, Braamweg 26. Anton van Drumpt, Dr. Abraham Kuijperlaan 13, Amersfoort en Janneke Cora Meeuwes, Middenlaan 3. Aalbert Stuivenberg, Beetzlaan 37 en Jacoba Dreuning, Beetz laan 37. Gerrit Jan Schouten, Molen eind 36-37, 's-Gravenland en Bianca Ka- lee, Gen. Winkelmanstraat 35. Gerrit Tjietse van der Gaast, Foekenlaan 24 en Irma Johanna Espeet, Pieter de Hoogh- laan 9. OVERLEDEN: Geertruida Geziena Oonk, 69 jaar, gehuwd met R. H. M. Flamink, Rubenslaan 44. Gerardus van Beer schoten, 66 jaar, ongehuwd, Nieuweweg 79. Cornelia Maria van der Knijff, 82 jaar, weduwe van J. Donk, Beckeringh- straat 43. Johannes Brus, 37 jaar, on gehuwd, Verl. Talmalaan 21a. Lena- beth van der Hoeven, 78 jaar, weduwe van G. van Kleef, Beckeringhstraat 43. Amelia Geertruida Marie Budding, 80 jaar, weduwe van B. A. Pietersz., Dalweg 42. Dat zij voor een vlotte uitgifte in de winkels handige doosjes gebruikte, moet een plezier geweest zijn voor hen die de lettertjes uitgaven. Tot zover ging waarschijnlijk alles op rolletjes, letterlijk en figuurlijk. Toen de aktie een paar dagen draaide, kwam er echter een enorme aap uit de mouw, want wat blijkt het geval te zijn De te formeren zin „Soest voor alle 5 december wensen" is met de verkregen lettertjes (èèn voor elke bestede gulden) zonder al te veel hiaten en moeiten vol te plakken, echter op dat ene cijfertje 5 na. Hoewel de plakaktie aanvankelijk wel willend werd ontvangen, want zo rede neerden we: elke aangesloten winkelier geeft voor elk vol geplakt vel onmid dellijk contant een gulden terug, ont stond er een razende antistemming toen bleek dat men acht of tien kaarten be plakt had, maar dat men met geen mo gelijkheid een kaart compleet kon krij gen, om de doodeenvoudige rede, dat er bij de uitgereikte lettertjes geen vijfjes uit de handige doosjes kwamen. Handig waren de doosjes ook in dit op zicht, want geen enkele winkelier is zo dom om meer uit het doosje te trekken dan nodig is. De klanten zien dan name lijk al gauw hoelang of ze moeten tal men met betalen om aan de gewenste lettertjes te komen. Mijn kruidenier, gealarmeerd door het gegons over de lettertjes, hield 't doosje in de gaten en reikte meters letters uit, maar kwam, op het begin van de rol na, geen enkele vijf meer tegen. Het kwaad begon zichzelf te straffen, want men begon in plaats van „letter tjes" om Contantzegels, Hoefijzerzegels enz. te vragen. Dat de verontwaardiging bij de winke liers, die uiteindelijk het klachtenboek mogen bijhouden, begon te groeien, kon niet uitblijven. Dat eventueel ook de ontwerper, al of niet bestuurslid van de winkeliersver eniging, verontwaardigd is geworden, is voor hem maar te hopen, want dat zou betekenen, dat hij of zij de uitvoering „tot in de finesse" niet op zijn eigen naam heeft staan. Ik geloof dat hij zich dan gelukkig mag prijzen. Hij en zijn bestuur staan thans voor de taak om het Soester publiek, dat zich „genomen voelt", een afdoende verkla ring voor te leggen. Een nieuwbakken Soester inwoonster, Mevr. J. G. M. van H.-P. Naar aanleiding van bovenstaande brief hebben wij het Bestuur van de Winke liersvereniging „Soest" om commentaar op dit schrijven gevraagd. Het weder woord laten wij hieronder volgen. Geachte redactie. Uiteraard is het niet de gewoonte om brieven waaronder een volledig adres van de inzender ontbreekt van commen taar te voorzien. Toch willen wij voor deze keer van deze regel afwijken. Het is o.i. voor een buitenstaander, wel ke niet op de hoogte is van alle wet telijke bepalingen waarmede men tegen woordig bij de organisatie van een actie dient rekening te houden, niet mogelijk meer dan een uiterst oppervlakkige en daardoor niet objectieve beoordeling van een actie te geven. Toch willen wij de geachte briefschrijf ster graag het volgende mededelen: Wij ziin van mening, dat. zolang deze actie loopt (tot 10 december a.s.), het voor ons ondoenlijk en onverantwoord zou zijn, onze actie ter discussie te stel len. Wij zijn er eveneens van overtuigd, hen, die thans bezwaren tegen deze ac tie hebben, er na afwikkeling van de ge hele actie, van te kunnen overtuigen, aan de hand van de financiële gegevens welke ons eerst dan ter beschikking staan, dat ook voor hen de actie „Soest voor alle 5 december wensen", reële en gunstige mogelijkheden heeft gehad. Wij zijn voornemens hierop nader in te gaan bij het bekend maken van de winnaars van de slagzinwedstrijd, welke plaats zal vinden in de Soester Courant van vrijdag 22 december a.s. Met dank aan de door de redactie gebo den gelegenheid eerder genoemde brief van commentaar te voorzien. Het bestuur „Winkeliersvereniging Soest" LETTE RA CTIE Jarenlang heeft de bonnenactie 't goed gedaan tijdens de Sinterklaasweken. Nu hebben we een letteractie gekregen. Toen ik het een en ander in de krant had gelezen, was ik nog niet direct ent housiast. „Hoe krijg je zo'n kaart vol", dacht ik. Natuurlijk een overschot van een bepaalde letter en enkelen die er nooit bijzitten. Mijn vrouw begon meteen inkopen te doen, en ik moet zeggen, het ging leuk. De eerste avond hadden we een kaart vo1 Voor de week om was, lagen er drie volle kaarten. De tweede week was het iets minder. Ik zou haast gezegd hebben: „Gelukkig, want waar moet je al die slagzinnen vandaan halen". Al met al een leuke actie. Een gulden terug voor een volle kaart, en nog kans op een mooie prijs. We houden nog even vol. J. K. Voor het Uniepraktijkdiploma Machine- schrijven slaagden de dames L. P. K. Mantyla en S. v. d. Veer en de heren Jhr. F. W. A. van Asch van Wijck en E. G. Staal. Het diploma Stenografie Nederlands werd behaald door de dames J. Bos, D. M. Glaasker en M. M. Glaasker. Zij werden opgeleid door Instituut Hou wers te Baarn. Dir H. W Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) De jaargetijden volgen elkaar als de wijzers van de klok. Onze planten heb ben het dan eens te warm, maar ze hebben dan ook wel eens last van de koude. Nu de winter weer voor de deur staat, moeten we er voor zorgen, dat de vorst geen schade kan veroorzaken in huis en tuin. In huis zal het gemakkelijker gaan dan in de tuin, daarom schenken wij dit keer eens onze aandacht merendeels aan de tuinplanten. Er zijn planten die winterhard en die dit niet zijn, zoals bv. het geval is bij heesters en gevel- planten. Deze dienen beschermd te wor den door voor langs de planten wat dennetakken te binden. Stromatjes nodig De meeste hortensia's zijn wel winter hard, maar de bloemknoppen niet. De ze laatstcn moeten derhalve beschermd worden en dat doen we niet door op de grond wat turfmolm te strooien, maar door stromatjes rondom de plan ten te plaatsen. De bloemknoppen van de hortensia's zullen bij minder strenge en late vorst niet gauw bevriezen, maar ze lopen wel kans als de planten in de herfst nog behoorlijk aan de groei zijn en mogelijk de vorst wat vroeg invalt, al is die ook niet zo streng. Het is dus zaak de planten te beschermen vóór eventuele vroeg invallende vorst. Anemonen, troschrysanten, montbretia's, vuurpijlen zijn ook niet winterhard. Door het aanbrengen van flinke stro bundels met de voet op de aarde be schermen we deze planten. Een sierra- barber geven we een flinke kruiwagen met blad over zijn standplaats. Bedekken Muurbloemen, tuinanjelieren, duizend schonen, vergeet mij nietjes en viool tjes zijn tamelijk winterhard, maar het kan geen kwaad ze wat te bedekken met enige lichte dennetakken, waar over wat trufstrooisel aangebracht wordt, maar ze zorgen er voor dat dit niet gestrooid wordt op de bladeren. De klokjesbloem mag wel wat bedekt wor den, evenals de silene; neem hiervoor liever wat stro. Hyacinthen, narcissen, anemonen, iris, oxalis, ranonkels krijgen een bedekking met turfstrooisel, maar mogen nimmer afgedekt worden met stalmest. De knolbegonia, gladiolen, tuberrozen, dalia's gaan elk jaar uit de grond voor dat de vorst zijn intrede doet. We la ten deze planten eerst drogen in de zon. maken ze schoon en plaatsen ze in krukdroog turfstrooisel op een niet vochtige maar vorstvrije plaats. Vooral bladhoudende planten hebben vaak te lijden van vorstschade, omdat 's morgens de zon op bevroren planten schijnt en mogelijk ook de felle oosten wind langs de planten waait. Bij voorkeur worden deze planten niet op de oostkant geplaatst. Staan ze ech ter reeds op deze verkeerde plaats, dan dienen we ze te beschermen door het aanbrengen van gaaslinnen aan de voorzijde (dus aan de koude kant). Binnenshuis Ook in huis komt bevriezing wel voor en wel door te droge kamerlucht. Ten einde dit te bestrijden nemen we onze toevlucht tot meer bespoeiingen. voor vele planten breekt nu de rust periode aan, waardoor ze tijdelijk min der water krijgen, maar vooral geen voedsel. Een clivia krijgt minder water ten einde de bloei in het voorjaar te be vorderen. De hortensia krijgt ook steeds minder en minder water, want deze plant moet volkomen bladerloos de winter ingaan en wel liefst op een koe le plaats (een paar graden vorst kunnen hier geen kwaad doen). De alom bekende ster van bethlehem snijden we af tot op een paar vingers boven de pot, zetten haar op een koele plaats maar goed in het licht, terwijl de aarde vrij droog gehouden moet worden. We doen er goed aan de kamerplanten in de wintermaanden geen koud water te geven en er zorg voor te dragen, dat ze goed in het licht staan, want gebrek aan licht is meermalen oorzaak van achteruitgaan der planten. Geef ze dus een plaatsje zo dicht mo gelijk voor een raam, maar haal ze 's avonds daar weg. Juist voor de ra men is het in de huiskamer vrij koud, er wordt immers 's nachts niet of niet zo hard gestookt. Cactussen, vetplanten, begonia's, de an- thurium en vele andere vragen beslist veel licht. Tijdens de periode waarin wij nog niet naar bed zijn, verdient het aanbeveling de planten zodanig te ver plaatsen, dat zij beschenen worden door een elektrische lamp, zodat zij wat warmte opdoen. Begiet een bevroren plant nooit direct met warm water, maar laat haar ont dooien in een ongestookt, vorstvrij ver trek. Zodra U bespeurt, dat de plant vorstvrij is, kunt U wat water toedie nen, maar zeer matig. Zaterdagmorgen vond onder grote be langstelling van familie, cliënten, rela ties en bekenden de officiële ingebruik name plaats van de sinds twee jaar aan de Laanstraat 36, recht tegenover de Vinkenweg, gevestigde bromfiets- en rijwielhandel van de heer Ben Jansen, tot voor twee jaar nog gevestigd in een pand aan de Beckeringhstraat. waar nu een garagebedrijf is gevestigd. Dit pand waar de heer Jansen ruim vijf jaar geleden zijn bedrijf vestigde, bleek uit eindelijk meer geschikt voor een gara gebedrijf, dan voor d-? rijwiel- en brom fietshandel, mede door zijn ligging op het kruispunt en in de directe omge ving van het Industrieterrein. Dit vormde mede de aanleiding dat werd uitgekeken naar een ander pand, dat echter beslist niet te ver van het oude gelegen mocht zijn, in verband met het grote aantal cliënten in die omgeving. In zijn nieuwe showroom, waarachter een modern ingerichte werkplaats en onderdelenmagazijn is verrezen, zijn al le produkten van het in Nederland over bekende merk Batavus aanwezig. De bromfietsen, toerfietsen, racefietsen, vouwfietsen, kinderfietsen enz. vormen het decor voor de diverse accessoires od het gebied van rijwiel en bromfiets. In een apart gedeelte is plaats gemaakt voor een uitgebreide sortering gloei lampen en klein elektrische apparatuur als stekkers, stopcontacten e.d. De vele bloemstukken en cadeaus die de show room veranderden in een bloementuin vormden het overtuigend bewijs van de goede relatie die bestaat tussen de heer Jansen en zijn cliëntèle. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Herinnert U zich nog, hoe U zich vroe ger grieperig van de ene zakdoeken- was naar de andere sleepte, en hoe uw eerste baby lijnen vol met luiers op zijn geweten had? Menige huisvrouw was dan ook enthousiast, toen de eerste papieren zakdoeken op de markt kwa men. en zij zal zich - net als U, waar schijnlijk - hebben afgevraagd waarom er niemand eerder op het idee was ge komen, om papier te gebruiken voor artikelen, die vuil geworden, weer ge wassen moeten worden. Hef antwoord hierop was eenvoudig: luiers, zakdoeken en verband zijn in de loop der eeuwen steeds van textiel ge maakt, omdat er nog geen papiersoort was, stevig en toch zacht en soepel ge noeg, om aan de „tedere" eisen van ba by en neus te voldoen. Maar de uitvinding van celstof bracht het balletje al spoedig aan het rollen: de fabricage van verband en zakdoeken werd eerst ter hand genoemen, alras gevolgd door luiers, die zeker niet de laatste mogelijkheid tot huishoudelijke toepassing van papier zouden zijn, want zeer binnenkort komen er ook papieren schortjes op de markt. Een zeer prak tisch artikel in de keuken: er kan van alles op gespat worden, en als het schort een paar keer gedragen is, kan een nieuw schort worden aangedaan, want de vrolijk bedrukte schortjes zul len in verpakkingen van drie stuks weldra verkrijgbaar zijn in de winkel O Het provinciale bestuur wil in de toe komt komen tot een centrale ver brandingsinstallatie voor het huisvuil. Allen in de gemeenten Soest, Amers foort, Baarn, Leusden en Stoutenburg wordt het huisvuil via compostering verwerkt. Alle andere gemeenten in de provincie Utrecht storten het huisvuil ergens. In de meeste gemeenten gebeurt dat op vrij bedenkelijke wijze, zo menen Gedeputeerde Staten. Vandaar het stre ven naar een centrale oplossing van dit probleem. Met de verschillende gemeen tebesturen wordt hier omtrent binnen kort overleg gepleegd. Binnenkort kunnen provinciale staten hieromtrent een rapport en een begin sel-uitspraak verwachten. Omtrent de vraag, of het op de weg van de pro vincie ligt om financiële medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een centrale vuilverbrandingsinstallatie hebben Gedeputeerde Staten nog geen standpunt ingenomen. Op woensdag 13 december a.s. zullen de verkenners van de Don Boscogroep 's avonds om 8 uur, in het St. Jozef gebouw aan de Steenhoffstraat, een kerstspel opvoeren. Deze opvoering zal worden gegeven voor alle leden van de Don Boscogroep en van de Niek Savio-welpengroep met hun ouders en eventuele gezinsleden. Bij de vishandelaar V. aan de Konin ginnelaan is het afgelopen weekeinde een bedrag van ruim vijfhonderd gul den gestolen. De vishandelaar ontdek te zondag, dat een geldkistje onder de toonbank leeg was, terwijl hij uit de geldlade een bedrag van 22,50 miste. Niets wees echter op inbraak. Er waren geen ramen en deuren vernield of ge forceerd, zodat de eigenaar vermoede lijk een achterdeur heeft laten open staan. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De Soesterbergse vogelsvereniging „On ze Gevleugelde Vrienden" organiseert van 8 tot 10 december de tweede vogel expositie in de dependance Dorpshuis. De trekking van de loterij zal op 10 december plaatsvinden. ST. BOVS-SOESTERBERG 4-0 Met 4-0 heeft Soesterberg verloren in de uitwedstrijd tegen St. Boys. Dat was wel te verwachten, daar ditmaal ge speeld moest worden tegen de koploper. Toch weerde Soesterberg zich in de eerste helft dapper. Pas in de 24ste minuut gelukte het St. Boys de score te openen, 1-0. Het deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft moest een ontmoedigd Soesterberg na een half uur de bal weer laten passe ren, 2-0, even later gevolgd door een hoekschop van de gastheren, 3-0. En met 4-0 kwam het einde. Alle kandidaten van de Soesterbergse Vrijwillige Brandweer zijn geslaagd voor het theoretisch en praktisch examen ter verkrijging van het diploma „Drager persluchtmasker". Het betreft de vol gende brandweerlieden A. Blok, A. J. van Balkom, A. Bluekens, H. van Gin- kel, G. van Ginkel, W. van Soest, C. Tammer en H. J. Vos jr. Het praktisch examen werd woensdag 29 november afgenomen in de Marechausseekazerne. De ontspanningsvereniging V.I.O.S. or ganiseerde zaterdagavond weer een grote bingo-avond in de grote zaal van „De Hoeksteen", waarvoor veel belang stelling bestond. De collecte ten bate van het Prote stants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft ƒ208,— opgebracht. Het oudercomité van de beide r.k. scho len kon in een vlot tempo de jaarver gadering houden, waarna de psycho loog, drs. C. H. B. van Steenhoven, di recteur van Maatschappij Zandbergen in Amersfoort een gespreksavond in leidde met een causerie over het on derwerp: „Hoe kunnen ouders falen?" Spreker wees er op, dat men zelden of nooit kan nagaan op welk punt en door wie er nu eigenlijk gefaald is, wanneer er zich opvoedingsmoeilijkhe den voordoen. Als er iets niet goed is met het kind, dan is minstens het hele gezin er bij betrokken. Gedragsmoeilijk heden kunnen ontstaan door een com plex van veel faktoren, dat de ver keerde gedragingen van het kind ver oorzaakt. Het ouderschap begint reeds bij de moeder, wanneer het kind gaat komen en de houding naar dat ongeboren kind nog wordt bepaald door de wijze, waar op men zelf werd grootgebracht en werd opgevoed, vaak werkend als een onbe wuste invloed. Bewust of onbewust is ook de houding van de ouders ten op zichte van bepaalde kinderen. Het ene kind ligt de ouders beter dan het an dere, waardoor men opzettelijk gaat verwennen. Men heeft ook vaak de nei ging kinderen te gaan vergelijken met eigen broers of zusters en dan ziet men vaak het kind niet zoals het wer kelijk is, maar zoals het misschien wel Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak ut meraokels evaor- luk fing om op de verjaordaag van Sinterklaos nog effe te motte schrieve over zaoke die mit zijn verjaordaag nie veul, maor mit ut fees alles te maoke hebbe. Ut mot ming effe van ut haart, dak van de week van ming Kneliao op ming falie hep ekrege omdak zukke mooije woord e hep eschreve over de aksie van de Soesder winkeliers. Noeng fingk wel dat frouwe, en daor vaalt uuteraord ok ming Kneliao ong- der, zich heulegaor nie mit mannezaoke motte bemoeije. Zodoende weet ming Kneliao nie wat ik in ming krabbels schrief. Maor ondaanks da is ut nie bar vaok veurekomme da ze ut nie eens mit ming was as ze ze in de kraant zag staon, maor deuze week is ut dan toch ebeurd. Minse wat een storrem in een koppie water. Hoechtum. Noeng maok ze wel is meer van een mug een oliefaant, maor noeng liep ut heulegaor de spuu- gaote uut. Zuk hoestere, bar. Ut is maor goed da zij Sinterklaos nie is, waant dan konk er van luste. Wat was ut gevaal, Kneliao hep net as aore jaore der Sinteklaosinkope in Soest edaon, en ze hep daorveur hoope ze gels ekrege. Noeng hak al een bossie formeliere mitgenomme, waant die kej- je veur niks kriege, en alles wa Knelis veur niks ken kriege gaot mee naor huus, dus ming Kneliao kon meteen mit plaake beginne. Noeng hep ze daor teu- geswoordug een vaaste avongd veur, waant je krieg ajje noeng wa gaot koo- pe haost overal zegels, dus ze mot er wel effe veur gaon zitte. Noeng had ze al zeuve formeliere vol, en ze zat al druk te rekene, zeuve guldes terug en zeuve mooije kaan se op een pries. Vol- legens Kneliao mankeerde alleen nog maor de slaagzin an ut formelier, maor toengk ming der ok effe mee bemoeijde bleek alras dat ut teuge zat, waant waor ut getaal vief mos zitte zat niks en da kon nie. Maor der waore geen vieve, dus was ut zeig maor daag teu ge die zeuve guldes. Waant ut is of Sinterklaoszegels of aore zegels, nie al- lebie. Wa gong ming Kneliao te keer. En zo as ik bin in da soort dinge, ik strekte ming kuijerlaate, en gong bie een groo- te winkel bie ongs in de buurt effe poolshoogte neme. Ongderweg liep ik te denke over een paor orriezienele slaagzirme, waant die motte op da formelier as alle zegeltjes der op zitte, maor da vaalt heulegaor nie mee. Noeng hek der vreuger ok wel is een emaokt, maor die wordt noeng deur iedereen ebruukt. Ondertusse was ik bie die winkel an- nekomme, en vroeg an een van die deerntjes of ik de baos effe kon spree- ke. Da deerntje wis heul nie of der baos der wel was dus da mos ze gaon vraoge. Toeng ze terugkwaam konk an der gezich al zien da de baos der nie was, maor toengk luusterde naor da deerntje mos ik wel effe laache. Der baos was ter nie, waant hie was Sin- terklaosinkoope gaon doen in Hilver sum en Aomursfoort. Ik bin meteen maor weer naor huus egaon, en hep ongderweg maor aore slaagzirme loope prakkezeere. „Naor Hilluvursum en Aomursfoort mit bus of trein kos poen, terwiel je ut hier ok ken kriege, dus waorom zouw je ut doen!" Noeng binne dat meer as twintug woor- de, dus das toch geen goeje. Ik hep ok nog een paor goeje evongde, maor die schrief ik hier netuurluk nie op, waant dan worre ongze kaanze als maor klein- der. As wullie teminste van de week nog een paor vieve kriege. En da hoop ik maor aanders stao ik veur de ge- vollege nie in. Ut liek alles bie elkaor un bietje op de wedstried van de frisdraanke fe- briek, daor is ok een ding bar moeje- luk te kriege. Maor daor binne dan ok prieze te wirrne van vierduuzend gul des. Noeng ken veur die plaakbonneaksie nog een kaans op goeije ofloop komme, en da mot ut zo weeze as Knelis denk, de vieve zitte allegaor op ut end van de rol. Dus wullie zouwe motte waachte tot ut end in zicht komp, maor nie te laang netuurluk, waant wie ut ongderste uut de kan wil hebbe krieg de deksel op zun neus. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng eens zou kunnen worden. De heer Van Steenhoven gaf aan de hand van enige sprekende voorbeelden uit zijn prak tijk de problemen weer rond intelli gente en lichamelijke gesteldheid van de kinderen. „Utile Dulci" heeft voor een matig be zette zaal in „De Hoeksteen" het seizoer weer geopend met de opvoering var een tweetal blijspelen, waarin de draak wordt gestoken met toestanden en men selijke verhoudingen rondom de eeuw wisseling in Rusland en Engeland. In het Russische blijspel werd de rol van mamaatje Pawla vertolkt door Cecile Verhoekend, die hierin op na tuurlijke wijze een uitbeelding gaf van de eenvoudige Russische volksgeest. John van de Berg speelde als de zoon van mamaatje uiterst kluchtig spel. Coby Corstens was als keukenmeid, maar vooral in haar doublure van vriendin Anna een lust om naar te luisteren en te kijken. Ook de min of meer dramatisch gespeelde rollen wer den goed ten tonele gebracht. Na de pauze volgde het blijspelletje „Zeven Vrouwen" van James Berrie. In dit spel was Cecile Verzoekend in staat om in kort tijdsbestek zeven typen van vrouwen weer te geven, waarbij W. van Beek als de bescheiden kapitein Rattray haar terzijde stond: Het gast vrije echtpaar Tovey werd zeer ver dienstelijk gespeeld door Jan van Sta veren en Ada van Eek.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5