Soest toen - Soest nu r MAKARIOS V.V.V.-nieuws Groot Kerstconcert Nederl. Motet- en Madrigaalkoor GEEN HEER IN HET VERKEER Het oog gericht op huurbeleid HARTZEER ALS DE SPUIT BRANDT Vrijdag 3 dcccml»cr 1967 46e Jaargang no. 93 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van We edestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Tentoonstelling in raadhuis .i v Jm Wees link, rijdt niet links Voor langdurig zieken Ned. Vrouwen Elektr. Vereniging afdeling .Eemland'' Concert in de Oude Kerk Uitbreiding Dierenasyl Volkskerstzangavond Kerst-bingoavond S.P.S.V. R.K. Jongeren Sociëteit soesteriCTourant Abonn. p. kwart, 3.per post f 4.25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het volle licht valt weer op de gebaar de president van Cyprus, aartsbosschop Makarios, dank zij wie de kwestie Cy prus net zo gevaarlijk is gebleven ook al heeft een trio van bemiddelaars dan voorkomen dat Turken en Grieken el kaar over dit eiland in de haren vlo gen. De voornaamste bemiddelaar was Cy- rus Vance. al genoemd als mogelijke toekomstige Amerikaanse minister van defensie. Zijn missie was voltooid, zei hij zij zijn vertrek naar de V.S., maar dat moet een staal van onverwoest baar optismdsme zijn, want juist op hetzelfde moment ging secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties zijn goede diensten aanbieden om de crisis Cyprus te bezweren Dat aanbod van Oe Thant komt juist op een moment dat de Griekse en Turkse regeringen eigenlijk wel tot een akkoord zijn gebracht. De laatste ge sprekken van Vance waren ook met Makarios en die is aanzienlijk minder redelijk dan de regering in Athene en Ankara. In de Turkse hoofdstad spreekt men ronduit over de aartsbisschop „die zijn kuiperijen met kan laten." Daar steekt een goede dosis mohammedaanse haat jegens de „papas" in. maar niet hele maal ten onrechte. Makarios voert zijn eigen politiek - en hij hoeft minder dan de Griekse of Turkse regering de ge volgen te duchten. Macht Het generaalsregime in Athne heeft goede redenen het niet tot een gevecht te laten komen met Turkije: het kan misschien rekenen op een nederlaag, want de Turken zijn goede soldaten, maar het mag nog meer de kans vre zen dat de met deze dictatuur niet in stemmende Grieken de generaalsrege- ring wegvagen. In Ankara staat men weliswaar op de bres voor de stamgenoten op Cyprus maar zou ook niet met liefde een oor log beginnen, omdat de Turken weten dat daarop bijvoorbeeld de N.A.V.O. kan barsten en zij dan alleen komen te staan tegenover de Russische druk om invloed te hebben op de Bosporus, de zeeëngte die Middellandse Zee en Zwarte Zee verbindt. Bondgenoten zijn voor de Turken eigenlijk belangrijker dan Cyprus. Maar Makarios heeft geen last van dit soort overwegingen. De aartsbisschop is ;teld op zijn eigen macht. Met de mond belijdt hij weliswaar wel een beetje de enosis, maar hij weet dat daarmee zijn eigen iol zal worden te ruggebracht tot die van een provincia le gouverneur of zoiets die maar heeft te doen wat Athene zegt. In feite is hij niet zo voor die enosis - aansluiting bij Griekenland. Hij is liever kapitein op een modderpraam dan matroos op een oceaanstomer. En daarom kan hij zich permitteren dwars te gaan liggen, ook als Athene en Ankara de redelijk heid laten zegevieren. Da+ de Grieken hun van enosis beze ten generaal Grivas terugroepen op Turkse eis is hem wel. Maar hij wil absoluut niet zijn nationale garde mis sen, zijn wapen om met behulp van zijn griekssprekende landgenoten de turks- sprekende minderheid in bedwang te houden. Dat zijn tienduizend man - bij na zoveel als er Griekse troepen klan- destien door Grivas binnen waren ge- loodsd, hoewel er maar een kleine dui zend mochten zijn volgens de verdra gen. Deze inheemse macht maakt het Makarios mogelijk zijn politiek van on afhankelijkheid te blijven bedrijven en hij wil daar niet buiten. Konsekwcnt Hierbij blijft buiten beschouwing dat de turkssprekende minderheid onder lei ding van ace-president Kütchük nu ook niet bepaald heeft bijgedragen tot In Theater Carré komen nieuwe voor stellingen nadat de Snip en Snap-show er zoveel succes heeft gehad. "We hebben een goed bericht voor de genen, die de musical „Anatevka" vo rige keer hebben gemist, n.1. dat er een tweede serie voorstellingen wordt ge presenteerd. Vanaf 21 december gaat deze serie lopen. Hier zijn de Kerst dagen dus bij inbegrepen. Op tweede kerstdag is er tevens een matinee-voor stelling. De vóórbespreking voor de plaatsen is deze week opengesteld, ook voor de be spreekbureaus en U weet het, daarvan is V.V.V. Soest er een. Tijdig contact met ons opnemen is wel gewenst. Naar Carré is het altijd een ware stormloop, vooral voor Anatevka. In de periode, voorafgaande aan „Ana tevka". worden er enkele andere voor stellingen gegeven. Ook hiervoor kunt U uw plaats door ons laten reserveren. Wij geven U hierbij de data en de ti tels van de eerstvolgende prestaties. 8, 9 en 10 december Rooie Sien, aan vang 20.15 uur. 14, 15 en 16 december Internationaal Folkloristisch Danstheater, aanvang 20.15 uur. En tenslotte nog op 17 december Tra vestie Show „It's to-day", aanvang 20.00 uur. Alles wat theater Carré te bieden heeft, is op gemakkelijke wijze bereik baar geworden door plaatsreservering via V.V.V. Soest. Wij hpoen in de toekomst ook nog met andere theaters in kontakt te komen, zodat U voor uw uitje meerdere keuze heeft. Voorlopig is onze service op Car ré geconcentreerd. Maakt U hiervan zoveel mogelijk gebruik en komt U vooral tijdig bespreken. een soepel functioneren van de Cyprio tische samenleving. Met name de jong ste schieterijen op Cyprus waren minder Makarios' schuld dan die der Turks- Cyprioten. Maar het is nu eenmaal zo dat de fouten der Turks-Cyprioten in het niet vallen bij de konsekwente po gingen van Makarios en de zijnen om op Cyprus een inderdaad volslagen Grieks-Cypriotische bewind te voeren. Oe Thant heeft nu zijn persoonlijke be middeling aangeboden. Voor zover het de regeringen in Athene en Ankara be treft, zal hij daarmee net zo min moei te hebben als Cyrus Vance had Maar aan Makarios zal ook hij een bittere pul hebben. Waarbij de geschiedschrijver kan aantekenen dat de Grieks-orthodoxe geestelijken zoals Makarios juist onder het vroegere Turkse bestuur hun talen ten ontwikkelen om 20 driest de poli tiek van zelfbehoud en zelfhandhaving te bedrijven als Makarios nu ten toon spreidt vanuit zijn nietige presidents zetel. En intussen blijft een oorlog tus sen Grieken en Turken dreigen, waar van beide partijen weten dat het sop de kool niet waard is. u Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat in het gebouw staande achter het gemeentehuis een tentoonstelling zal worden gehouden inzake de toekomstige ontwikkeling van Soest. Deze tentoonstelling is geopend op: dinsdag 12 december 1967 van 14.00-17.00 uur en van 19.30- 21.30 uur; woensdag 13 december 1967 van 19.30-2130 uur; donderdag 14 december 1967 van 14.00-17.00 uur en van 19.30- 21.30 uur; vrijdag 15 december 1967 van 19.30-21.30 uur; zaterdag 16 december 1967 van 14.00-17.00 uur. Soest, 8 december 1967. Reeds lange tijd is het rustig geweest rond het Nederlands Motet- en Madri gaalkoor. Achter de schermen werd echter intensief gestudeerd voor 'n gran dioos Kerstprogramma. Het Nederlandse Motet- en Madrigaal koor, waarvan het leden-tal inmiddels 85 bedraagt, heeft haar studie nu vol- toodi en zal een groot Kerstconcert uit voeren op vrijdagavond 15 december a.s. in de Nicolaaskerk aan de Kerk straat te Baarn. Het koor, dat onder leiding staat van de Baarnse dirigent Carel Laoüt, geeft een uitvoering van de 8 stemmig-dub- belkorige „missa Hodie Christus Natus Est" van Giovanni Perluigi da Palestri- na. Deze Italiaanse componist heeft zich De Amsterdamse politie heeft zich weer van een onprettige kant doen leren kennen, toen zij een Larense huisvrouw, moeder van 4 kinderen, en haar vrien din oppikten wegens tippelen, toen bei den op een echtgenoot per auto wacht ten. Niet alleen die aanhouding was fout, maar nog meer de houding van de agenten op het bureau, die vermeen de lichte vrouwen met allerlei vunze praat aan boord kwamen en nog col lega's opbelden, om ze naar de mooie meisjes te laten komen kijken Het beschamendst vinden wij, dat de hogere politie-autoriteiten daar allemaal zo licht overheen stapten. Op een poli tiebureau zou nu eenmaal altijd „man nentaal" worden gesproken. Dat is be paald geen mannentaal van die autori teiten. Er was veel zelfbeheersing nodig bij de dames om de mannen in dat bureau geen klap in hun gezicht te geven. Het zal ons verbazen als er dan geen werk van was gemaakt door die mannen. Nu de dames zich zo fatsoen lijk hebben gedragen, behoort er toch van bovenaf een behoorlijke tik te wor den uitgedeeld. Het zal de echtgenote van een politie- off'cier maar eens overkomen! veel bezighouden met het componeren van koorwerken voor de menselijke stem. Hij gebruikte hierbij dus geen instrumentale begeleiding. Het Soester koor wordt dan ook niet door org'of orkest begeleid, hetgeen aan de zangers zeer hoge eisen stelt. Carel Laoüt Mede tot de hoogtepunten van het pro gramma behoren ook twee prachtige kerst-motetten, t.w. een 5-korig motet van J. P. Sweelinck en een eveneens 8-stemmig motet van da Palestrina. De orgelwerken, die in het concert voor komen worden uitgevoerd door Kees de Wijs, organist en koorleider te Baarn. Hij speelt werken van J. S. Bach en de middeleeuwse franse componist Louis Claude d'Aquin. Aanvang van 't concert 8.15 uur. Kaar ten verkrijgbaar bij de leden. Tevens vermelden wij, dat het koor is uitgeno- Beetzlaan (landweg met bomen) met op achtergrond huizen aan de Nieuwstraat digd ditzelfde programma uit te voeren in de St. Jan's Kathedraal te 's Her togenbosch. De uitvoering in 's Herto genbosch vindt plaats op vrijdag 29 december a.s. Met name op de rijksweg door Soest en op de Soesterbergsestraat blijkt het bij herhaling voor te komen, dat men (met fietsen en bromfietsen), als het niet nodig is, liever niet de weg over steekt en dan maar links blijft rijden. Tegen deze ingeburgerde, doch straf bare gewoonte zal vanaf volgende week door de politie rigoureus worden op getreden. Dus: weest link en rijdt niet links. Van 11 t.e.m. 16 dec. wordt in Soestdijk jaarlijkse kollekte gehouden voor de Vereniging „Het Zonnehuis", de ver eniging die christelijke verpleging be oogt van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden en onge acht godsdienst of gezindte. Zij doet dit thans in vier „Zonnehui zen", die gevestigd zijn te Beekbergen, Doorn, Vlaardingen en Zuidhorn (Gr.). In deze moderne verpleegtehuizen wor den bijna 600 zieken, invaliden en ge handicapten verpleegd. Na uitvoering van de huidige bouw plannen zal de vereniging haar zorg over meer dan duizend hulpbehoeven den kunnen uitstrekken. Deze plannen omvatten de bouw van een „Zonnehuis" te Amstelveen met 300 bedden waar onder 100 voor geestelijk gestoorde be jaarden en de bouw van een nieuw „Zonnehuis" te Doorn. Ongeveer 60 jaar later De Nederlandse Vrouwen Elektr. Ver eniging afd. Eemland organiseert woens dag 13 december a.s. een excursie naar Amsterdam. Daar zullen de leden een kijkje mogen nemen in een bloemen en plantenbedrijf. Op dinsdag 19 december, 's middags 2 uur wordt de kerstmiddag gehouden in de grote zaal van „Brandpunt" te Baarn. Het concert van de maand december in de Oude Kerk, dat in verband met de a.s .feestdagen niet tegen het einde der maand kan plaatsvinden, is vastgesteld op woensdag 13 december, 's avonds 8.15 uur. Het Hervormd Jeugdkoor en het orkest van de Muziekkring de Nederlandse Can- torij zullen een uitvoering geven van het Magnificat van J. S. Bach, voor vijf stemmig koor, soisten en orkest. Solisten zijn Maria v. d. Slikke, sopraan; Ine Kooy, alt; Rudi Grasman, tenor; Pier Veldman, tenor; Kees de Groot, bas. Leiding Maarten Kooy. Bovendien vermeldt het pdogramma het concert voor hobo in f van J. S. Bach, met als solist Victor Swillens. Het dierenasyl van de afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, gelegen aan de Klein Engen- daalweg zal een belangrijke uitbreiding ondergaan. Naast de thans bestaande ziekenboeg zal een apart gebouw verrijzen met 12 moderne verblijfplaatsen voor opgeno men katten. De zwerfdieren en pensionpoesen, moe ten, alvorens in het grote huis te wor den opgenomen, eerst ingeënt worden tegen kattenziekte. Voor de uitvoering van deze maatregel is de huidige zie kenboeg te klein. Op woensdag 20 december a.s. zal in de Julianakerk aan de Julianalaan de volkskerstzangavond worden gehouden. Aanvang 8 uur. In de plaats van onze burgemeester, die verhinderd is aanwezig te zijn, zal deze avond worden geopend door Mr. J. van der Hoeven uit Soest en verder zullen als sprekers fungeren ds L. de Ru, geestelijk verzorger van Zonneglo ren. thema: Bethlehem. Ons Doel, en Pastoor H. D. C. van der Vegt van de Maria Kerk te Soestdijk, thema: Beth lehem, Ons uitgangspunt. Verder zullen medewerken het Paleis koor, de Chr. Koorvereniging „Sursum Corda", Julianakerkkoor onder leiding van de heer L. J. Meijer; het gecom bineerde koor van de Maria en Petrus en Pauluskerk, o.l.v. de heer G. v. d. Schepop; Mannenkoor „Apollo". o.l.v. de heer G. v. d. Schepop; Kinderkoor, o.l.v. Paula van Alphen; Harmonie „Crescendo" te Baarn, o.l.v. de heer J. de Winter. Orgel: de heer G. den Broeder. Decla matie: mevrouw M. Maatman. Iedereen, die hiervoor belangstelling heeft, wordt uitgenodigd deze avond met ons samen te zijn. Wanneer zulks gewenst zou zijn, wil men gaarne zorgen voor het rijden van auto's t.b.v. bejaarden en/of invaliden. Wilt U zich daarvoor vóór 17 december melden bij de heer E. Belgraver-Bil- derdijklaan 6. Soest-Zuid, telefoon 5203, of H. J. Brink, Julianalaan 8, Soest- dijrtelef. 2981. Ook jongeren zijn hartelijk welkom. Op donderdag 21 december a.s., des avonds 3 uur, zal de S.P.S.V. in de zaal van het restaurant van -het Soester Na tuurbad de kerstbingo-avond houden. De liberalisatie van de huurpolitiek in Nederland wordt voortgezet, zo hebber, wij gemerkt. Minister Schut van volks huisvesting zal alle na-oorlogse wo ningen met 4 per jaar in huur laten stijgen. Daaronder zijn de woningwet woningen, die voor de regering zo'n d e begrotingspost vormen. Wil de overheid de regeringsuitgaven behoorlijk verminderen dan zal zij al lereerst de subsidie op woningen moe ten afschaffen. Het is immers een zotte vertoning dat iemand in een huis woont dat door een ander wordt betaald. Ondanks alle kritiek van betrokkenenis de overheidsgedachte om de huren op kostprijsbasis te brengen economisch volkomen juist. Het '5 alleen zo jammer dat de overheid dit voor woningen, waarbij zij zelf financieel betrokken is, noodzakelijk acht, maar dat zij de par ticuliere eigenaars van vooroorlogse woningen in de kou laat staan. De minister wil de doorstroming naar deze woningen bevorderen voor hen, die een dure woning kunnen betalen. De minister doet niets voor huiseigenaren, die al jaren met een te lage huurop brengst worstelen terwijl hun huurders de economisch verantwoorde hogere huur best kunnen opbrengen bij een doelmatig uitgavenpatroon. Er heerst een chaos in Nederland op het terrein van de huur en verhuur van onroerend goed. Er is een bescher mingsmuur opgetrokken voor huurders van goede huizen, die onder het mom van recht de kans geboden wordt om hoge inkomsten te vormen in de vorm van onderhuur terwijl de eigenaars fi nancieel het nakijken hebben. Tallozen wonen in goedkope huurhuizen terwijl buren, die toevallig een zelfde leeg koophuis bewonen, wel in staat blijken hoge bedragen aan aflossing en rente op te brengen. Dan is er plotseling geen sociaal probleem meer voor de minister. Voor de volkshuisvesting bestaat er zo langzamerhand maar één groot sociaal probleem en dat is het onrechtvaardige en onaanvaardbare huisvestingsbeleid dat door alle na-oorlogse kabinetten is gevolgd. De regering de Jong schijnt daarop geen uitzondering te willen ma ken dan alleen ten bate van de staats kas. KANTMAN De dansavond van zaterdag a.s. zal in het teken staan van St. Nicolaas. De Spaanse gasten zullen op spectacu laire wijze de aanwezigen in de sfeer van het reeds geëindigd St. Nicolaas- feest trachten te brengen. De muziek is die avond in handen van „The Mise ries". Aanvang wederom 20.00 uur. Naar aanleiding van de onlangs met succes gehouden voettocht van de in ternationale Pax Christie, is er ditmaal een manifestatie op touw gezet door de Ned. Pax Christie op 24 december. Uit geheel Nederland zullen met bussen de deelnemers naar enkele plaatsen in het Gooi worden gebracht, o.a. in Soest bij de R.K. kerk aan het Nieuwerhoek- plein. Van daar uit zullen zij te voet vertrek ken naar de Expohal in Hilversum, al waar zij de nachtmis zullen kunnen bijwonen. Deze manifestatie zal door radio en T.V. worden verslagen. Eventuele gegadigden voor deze mani festatie kunnen voor nadere inlichtin gen terecht bij P. v. Dijk, Albert Hahnweg 25, alhier. Voorts is er op 2e Kerstdag dansen met medewerking van de bekende top-group „Peter and the Blizzards". Het overplanten van een hart is geen exclusieve Zuidafrikaanse zaak. Het is daar praktisch tot stand gekomen, maar de medische wetenschap stond er al lang voor klaar. Ook in Nederland zou een hart kunnen worden getransplan teerd en gezien de enorme kundigheid en vaardigheid van onze chirurgen, zal het ook in ons land wel lukken. Het is hier echter nog niet gebeurd, omdat voor deze ingreep de toestem ming van twee patiënten en hun fa milies noodzakelijk is. En op dat punt liggen de zaken hier minder gemakke lijk. Welke ouders zu.len hun kind het hart laten ontnemen? Er zijn hier nu al meer dan eens moeilijkheden indien er een sectie gewenst is. Misschien komt er spoedig een reclame actie onder het motto: heb eens (een) hart voor een ander! Wie brandblusmateriaal in huis heeft, mag toch wel goed toezien of het nog bruikbaar is voor het doel. De vulling van bepaalde handblusmiddelen moet geregeld worden ververst. In bedrijven moeten oefeningen worden gehouden, zodat het personeel in geval van brand met de spuiten kan omgaan. Het moet niet gaan als in Zaandam, waar dit week-end een kortsluiting in een nevelspuit een brand veroorzaakte, welke de garage deed uitbranden waarin o.a. een motorbrandspuit van de gemeente stondDergelijke ge vaarlijke brandblussers kan men maar beter in een brandkast deponeren. Voor normale blusmiddelen zijn gangen en portalen en in elk geval kale muren de beste plaatsen.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1