Soest toen - Soest nu COMPROMISJE ZOEKEN Sneeuw brengt in Soest kinderoret, romantiek en werk, heel veel werk ZEVEN - DRIE Noorderweg 23 HOE GROOT IS EEN MILJARD Het oog gericht op vredesgeruehten Dinsdag' 12 december 1967 16e jaargang no. 91 (Jitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Op kerstpost horen kinderzegek Inbraak aan de Dennenweg p r Kerstspel Ned. Protestantenbond Wel en wee van witte winterweelde Tentoonstelling in raadhuis 50ESTER(Ï)OURANT AboniL p. kwart, f 3.per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag Vijf E.E.G.-landen zoeken naar een compromis om toch de Britten binnen de gemeenschap te halen ondanks het nee van het zesde lid, Frankrijk. Of liever: van De Gaulle. Het is eigenlijk al de tweede fase. Er stond al een reeks bezoeken aan Parijs voor de deur van o.m. de Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Willy Brandt. Maar dat is door de persconfe rentie van de president zinloos gewor den. - die heeft daarin al een knette rend nee laten horen als antwoord op alles wat Brandt had kunnen vragen. Jetan Rey, de nieuwe voorzitter van de Europese commissie, heeft ondanks Frans tegensputteren in de raad van ministers dan toch dc opdracht gekre gen om in Londen eens poolshoogte te gaan nemen. Intussen is dan weer de persconferentie gekomen die zijn reis haast zinloos maakt, maar hij is ge gaan. Op de fles? Er zijn enige mogelijkheden. Een ervan is het doodeenvoudig tot een breuk te la een komen tussen de vijf en Frank rijk, waardoor de E.E.G. in zijn huidi ge vorm in feite op de fles gaat Dat is een verantwoordelijkheid die niemand durft te dragen: het zou ook te gek zijn. Dus moet een compromis gezocht wor den. De Gaulle zelf heeft in de richting van een associatie gewezen, maar daar voe len de Britten niet voor. Terecht: want die positie geeft hun geen enkel recht, geeft ze wel enige voorrechten, maar die kunnen van de enr dag oo de an dere weer verdwijnen als de associatie wordt opgezegd. Niemand verhult dat er een reeks moei lijkheden is. die opgelost zou moeten worden voor Londen de zevende E.E.G.- hoofdstad is en het zou dus redelijk zijn een soort compromis op te stel len, dat de Britten een behoorlijk zware taak oplegt. Maar hun dan ook dc ze kerheid geeft dat ze lid worden zodra die taak is volbracht. In die geest rede neert men. Oppositie Alleen De Gaulle redeneert niet mee. Hij heeft gesproken en daarmee basta. Er is slechts een klein feitje dat de an deren toch hoop geeft dat Parijs mis schien - door de nood gedrongen - wat soepeler wordt. Giscard d'Estaing, the door zijn mede werking met de gaullisten deze een meerderheid in het parlement geeft, wenst wel een Britse lidmaatschap. En zo zijn er meer tekenen dat de Fransen niet meer zo automatisch slikken wat de oude generaal hun belieft voor te schotelen. Kan in Parijs de toestand zo groeien dat de president, eenvoudig om medestanders te behouden, wat water in zijn wijn doet, dan zijn er kansen. Tenslotte is er één kenmerk van de Franse president dat hij zich tot dusver altijd heeft weten aan te passen aan hetgeen hij als onvermijdelijk zag: zo ging het bijvoorbeeld ook in Algerije. Jammer is alleen dat de vijf anderen daar zelf weinig aan kunnen bijdragen Het wachten is maar op de reacties van de andere Fransen. t Het jaar strompelt op zijn laatste be nen. Het rept zich, voor zover die stram geworden onderdanen reppen toelaten, naar de Oudejaarsavond. Maar vóór het zover is en we weer vette vingers kun nen halen aan besuikerde oliebollen en buikige appelflappen, is er al het nodige feestwerk verzet. Letterlijk, want het plaatsen van de kerstboom, hoe feeste lijk op zich ook, blijft werk. Wie het liefdevol bereiden van bouten geen werk noemt, heeft nooit een huis vrouw op 24 december aan de arbeid gezien. Ja, en dan zijn er de kaarten en kaartjes. Gelukkig Kerstfeest - Voor spoedig Nieuwjaar. Miljoenen papieren wensen, kleine en grote, mooie en foei lelijke, zwart-witte en helgekleurde. Een baaierd van wensen, niet te tellen! En het worden er elk jaar meer, zeggen de posterijen. U frankeert ze natuurlijk met kinder zegels, uw kerst- en nieuwjaarskaarten. Ja. dat doet U toch? Op uw kerstpost horen kinderzegels, daar kunt U ge woon niet onderuit! Bij het warmste, huiselijkste feest van het jaar horen ■warme gedachten, gedachten aan kin deren voor wie er ook Kerstmis en Nieuwjaar zal zijn, allicht, maar anders, misschien toch wel minder warm en minder huiselijk. He* is eigenlijk heel wonderlijk dat er nog zoveel mensen zijn die vergeten kinderzegels op hun late decemberpost te plakken, die ver geten dat er kaarten „voor het kind" zijn (heel mooie kaarten waar uw vrien den en kennissen in het buitenland be paald gelukkig mee zullen zijn). Want natuurlijk is het een kwestie van vergeten, van er in de drukte niet aan denken. Dat zal U deze keer niet overkomen. U bent er nu tijdig aan herinnerd. Uw postkantoor heeft genoeg kinderzegels. Een inbraak bij de familie Van E. aan de Dennenweg heeft een nog onbekende dader een buit van ongeveer 900, opgeleverd. Via een ingeslagen ruit heeft men zich toegang tot de woning ver schaft. In een bureaukast trof men een envelop aan, waarvan de inhoud, be staande uit een bedrag van 850, werd meegenomen. Hetzelfde lot onder ging de betrekkelijk kleine inhoud van een portemonnaie, die elders in het huis werd gevonden. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. '1 De sneeuw die heel Nederland een „wit- weekend", „witter kan het niet", bezorg de, heeft ook Soest niet onberoerd ge laten. Buiten de enorme last die de le veranciers zaterdagmorgen ondervonden bij het afleveren van hun produkten, ondervonden en ondervinden de mannen van Gemeentewerken nog steeds grote last van deze eerste winteraankondiging. „Het verlangen om mens te worden" is de titel van het Kerstspel, dat op de 3e Adventszondag wordt opgevoerd in het kerkgebouw van de afdeling Soest van de Nederlandse Protestantenbond. Aan dit spel werken voornamelijk jon geren mee, die ons naar Zweden zullen voeren, daar waar de geheimzinnige Trollen leven. Een van deze Trollen - de Bosman - komt in nauwer contact met d - men sen. Hoe hij tenslotte mens wordt, via de kribbe van Bethlehem, kunt U zon dag a.s. meebeleven. Er wordt véél gezongen in dit spel, dat voor jongeren en ouderen zeker de moeite waard is. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in dit blad van vrijdag a.s. Zeven dagen zult ge rusten en drie da gen werken, zegt de kalender van 23 december tot en met 1 januari a.s. Om dat de kerstdagen en nieuwjaar dit jaar zo vallen, zal menigeen in de ver leiding komen, om de overblijvende drie werkdagen ook maar vakantie te nemen. Het is niet zo'n vreemde gedachte. Men kan dan van tien dagen rust genieten, terwijl het maar drie verlofdagen kost. Vooral voor degenen die het de afge lopen maanden heel erg druk gehad hebben, is zo'n extra rust een gezonde oplossing ?n beslist medisch verant woord. Misschien zelfs wel noodzake lijk. Leek het er in de vroege zaterdagmor genuren nog op dat de dooi de over hand zou krijgen, al heel vlug bleek dat de vorst zou zegevieren. De straten veranderden in onbegaanbare modderpoelen, de vooral in Soest-Zuid staande bungalows en landhuisjes ver anderden in „kerstkaart-achtige" versie ringen, terwijl de Soester Duinen een metamorfose ondergingen, en gelijkenis met de buitenlandse wintersportcentra gingen vertonen. Honderden enthousiastelingen worstelden zich met hun sleeën naar de toppen van de dik besneeuwde duinen, om zich met duizelingwekkende vaart in het dal te laten glijden, terwijl de meer serieuze wintersportbeoefenaren zich met hun skieën iets afzonderden en op hun lange latten, voordat de verre reis naar het buitenland gemaakt wordt, probeerden of het vorig jaar geleerde nog in de be nen zat. De plotselinge witte winterweelde heeft zaterdag en zondag tal van mensen, voorzien van alle mogelijke sneeuw- sportattributen, naar de Soester bossen en duinen getrokken. Zowel rond pa leis Soestdijk en kasteel Drakensteijn te Lage Vuursche als in Soest boden de bossen een welhaast zomerse aanblik, althans wat het aantal mensen betreft. De ellende voor velen kwam pas tegen het invallen van de duisternis, toen zij tot hun schade moesten ervaren, dat achteloos in de bermen en bossen ge reden auto's zich niet zonder meer weer op de goede weg lieten brengen. Menig maal moest pure mankracht de dienst- weigerende techniek te hulp komen. En daarmede was het nog niet afgelopen, want vervolgens raakte men op ver schillende plaatsen (o.a. de Biltseweg) verzeild in langzaam voortschuifelende files, die af en toe een lengte van enige kilometers bereikten. Zoals reeds gemeld wordt deze week, in het gebouw achter het gemeentehuls, een tentoonstel ling gehouden betreffende de toekomstige ontwikkeling van Soest. Deze tentoonstelling is geopend op: dinsdag 12 december 1967 van 14.00-17.00 uur en van 19.30- 21.30 uur; woensdag 13 december 1967 van 19.30-21.30 uur; donderdag 14 december 1967 van 14.00-17.00 uur en van 19.30- 21.30 uur; vrijdag 15 december 1967 van 19.30-21.30 uur; zaterdag 16 december 1967 van 14.00-17.00 uur. Soest, 8 december 1967. Overigens hebben sneeuwval en glad heid de weggebruikers wel tot voor zichtigheid gemaand, maar in Soest heb ben zich geen ongelukken van noemens waardige omvang voorgedaan. Het bleef bij en1 ge auto's, die in de sneeuw ble ven steken. Waar de meeste mensen onder winter se omstandigheden bij een kachel of andere warmtebron weer wat op tem peratuur trachten te komen, probeerde zaterdag de Baarnaar H. J. van D. om van binnenuit de koude te trotseren. Hij drukte en sloeg vervolgens een fles sterke drank achterover, met het resul taat, dat hij enkele uren later voor het station Soest letterlijk en figuurlijk in de kou zat. De pas twintig jaar oude jongeman bleek namelijk te voldoen aan een signalement, dat kort tevoren de wijnhandelaar Brouwer had opgegeven van een man, die hem had opgelicht. De Baarnaar had zich bij hem in de winkel vervoegd, een fles cognac be steld en een krat bier en was daarna verdwenen. De fles had hij maar vast meegenomen, de flesjes bier liet hij op een achteraf niet bseaand adres bezor gen. Bij een naburige slager ging hij op dezelfde wijze te werk. Zijn gulzig heid heeft hem echter uiteindelijk par ten gespeeld. Hij is voor zover bekend echter de enige geweest, die erg veel last van het plotselinge winterese weer heeft ge had. Wie heeft er niet gefantaseerd wat hij zou doen, als hij eens de honderdduizend won in de staatsloterij of alle kruisjes had in de voetbalpool? De stoutste fantasieën worden nog over troffen door de werkelijkheid als u het geluk beschoren was geen honderddui zend, maar een miljard gulden te win nen Want als u dat miljard dan spoorslags naar een bank zou brengen om het te beleggen tegen een rente van 4 °;'o,zou het mogelijk zijn dagelijks die honderdduizend (die u immers begeerde) op te strijken! U moet dan natuurlijk niet de moeite nemen, het gewonnen totaalbedrag eerst even te gaan natellen. Met dat tellen gaat namelijk een aantal dagen verloren en gedurende die tijd zou u nog geen rente ontvangen, omdat uw kapitaal nog niet belegd was. En dat aantal dagen zou u nog lelijk tegenvallen. U kunt maar met een beperkte snelheid geld tellen. Laten we eens aannemen, dat u er erg rap in bent, omdat u dat dagelijks doet. Dan haalt u met moeite 3.000 guldens per uur. Natuurlijk maakt u wel overuurtjes voor dit goede doel. U zult er graag zestien uur per dag Hoe fel de gevechten ook zijn, elke keer weer duiken geruchten op over nieuwe pogingen om tot vrede, of op zijn minst een wapenstilstand te komen. In Vietnam zelf uit zich dat in verhalen over een zogenaamd gevangen genomen hoge functionaris van het nationale be vrijdingsfront, die alleen maar naar Sai- gond zou zijn gekomen om contact op te nemen met de Amerikaanse ambas sade. Andere berichten reppen van con tacten tussen het bevrijdingsfront (of de Vietcong, de gewapende afdeling daarvan)' en de Amerikanen in Thai land. Dat zijn altijd berichten die ontkend worden om twee redenen. Als de be sprekingen er zijn en succes willen heb ben, zullen ze in het diepste geheim ge voerd moeten worden. Voortijdige mel dingen van besprekingen zouden de schijn wekken dat de ene of de andere partij om het gesprek gevraagd heeft, een teken van zwakte dat geen zich kan permitteren. Aan de andere kant is het ook zo dat men over deze gesprekken niet kan spreken omdat de oorlog niet alleen een zaak is van de Amerikanen en de Vietcong. De eersten hebben ook te maken met de Zuidvietnamse regering, de tweede met de Noordvietnamese en bovendien waarschijnlijk ook in hoge mate met de Chinezen. Zo ontstaat altijd een botsing tussen de diplomatieke noodzaak voor beide strij dende partijen niet elk contact met el kaar te verliezen en de eisen van de propaganda, de psychologische oorlogs voering. om dergelijke contacten als on mogelijk af te schilderen. Men mag daarom aannemen dat er wel degelijk enige contacten zijn tussen de twee partijen. Behulpzaam kan onder de huidige omstandigheden zijn, dat in elk geval Peking op dit moment niet meer n de meest oorlogszuchtige stem ming is. De culturele revolutie daar is vrij plot seling afgezwakt: men hoort niet meer van strijd tussen pro- en anti-mao-groe- pen, er worden geen buitenlandse am bassades meer gebrandschat en de rode gardisten schijnen nu eindelijk terug gestuurd te zijn naar de schoolbanken. Zelfs de felle aanvallen op president Lioe, die nog altijd zijn zetel bezet, zijn verstomd. Het leger maakt de indruk de strijden den uit elkaar te houden. Dat betekent ook dat dit leger de handen vol heeft en geen behoefte heeft aan een toene ming van het risico dat het Noord- Vietnam te hulp moet komen - met materiaal rt met mensen. Wellicht speelt dit door het achterhoofd van de Britse premitr Wilson, die voor nemens heeft om weer eens een grote diplomatieke toer t^ gaan maken met Washington en Moskou als stopplaatsen. A de orde zullen vele andere proble men komen, maar het zou vreemd zijn als Vietnam niet ter sprake kwam. En het is bekend Brits recept dat de pre mier poogt op internationaal terrein een succes te boeken als hij met binnen landse moeilijkheden sukkelt. Misschien een beetje egoïstisch motief dan, maar als Wilson inderdaad slaagt het tot een gesprek te laten komen tus sen de strijdenden in Vietnam, hoeft niemand daarover ondankbaar te zijn. KANTMAN aan doorwerken en met acht uren slaap, eten, toilet maken, ander werk en ont spanning genoegen nemen. Dan kunt u het in ongeveer 55 jaar redden en dan naar de bank hollen, waar men het geld bij ontvangst nog eens zal overtellen. Want geen bank gelooft u op uw eer- ijke gezicht als u aan het loket zegt: Hier is een miljard, ik heb het zelf al geteld. Er kon eens één gulden aan man keren. U kunt een miljard gulden bij elkaar sparen, als u week-in week-uit in een loterij de honderdduizend zou (kunnen) winnen. Als u daar vroeg mee begint, hebt u na tachtig jaar nog maar vier honderd miljoen bijeen, maar dat is voor jonge mensen geen bezwaar. Die zullen, gezien de stand van de medische weten schap tegen die tijd. misschien wel twee honderd jaar oud worden en als ze nu maar geen enkele week vergeten het goede lotje te kopen waar de 100.000 op valt, kunnen ze in het jaar 2168 het miljard bereiken. Ze moeten dan nog wel 55 jaar tellen bij de bank, maar misschien is er tegen die tijd ook een telmachine uitgevonden die het in tien jaar doet. Wilt u die jaren tellen sparen, dan kunt u uw miljard gulden ook terstond gaan uitgeven. U gaat dan met uw geld. dat niet in uw portefeuille past maar wel in zo'n duizend 10-tons vrachtwagens, de winkels langs. Dat veroorzaakt wel da gelijks een fikse verkeersopstopping, maar de boetes kunt u gemakkelijk be talen. Het zal u zelfs nog moeite kosten om uw geld in 75 jaren kwijt te raken. Dat lukt alleen als u er helemaal geen rente van wilt hebben, anders krijgt u er elke dag weer een ton bij. Zonder die rente zult u nu dagelijks 36.000 moeten besteden, ofwel ieder uur 1500,Dat wil zeggen, dat u zich per dag 4 auto's van ƒ9.000 moet aanschaf fen, of 12 kleurentelevisietoestellen, of 200 herencostuums, of per uur 600 pocketboeken. Wilt u het geld liever be steden om er eens lekker van te eten en te drinken, dan zult u bijvoorbeeld in het duurste restaurant 400 complete di ners van 40,kunnen laten serveren elke dag en daarbij nog 400 flessen champagne moeten leegdrinken. En dan is er nog genoeg over voor 100 porties oesters, en 100 warme lunches, en 250 sorbets, en 1000 borrels, en 2000 kro ket jes en 2000 kopjes koffie, inclusief fooien. De moeilijkheid is, dat u nooit tijd hebt om uw roes uit te slapen, want de vol gende dag moet u alweer vroeg op om opnieuw 36.000,—: kwijt te raken.

Soester Courant | 1967 | | pagina 1