Ml KI MO MBKIM0 MIKIM0 WAARSCHUWING BINGO CAPRIOLEN OM CYPRUS Burgerlijke stand Nederl. Motet- en Madrigaalkoor CAREL LAOUT DE NIEUWE OMZEBELASTING Gas Servicedienst Soest WESTMORELAND IS OPTIMISTISCH HEES De voorgeschiedenis DE speciaalzaak voor Uw kind. kleedt Uw kind BETER Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Missa ..Hoilic Christus Natus Est" Bijzondere tarieven en vrijstellingen S.V.V.-volleybal Openbare Leeszaal en Bibliotheek Tekenen met wieltjes en radertjes maar andere deskundigen delen zijn mening niet HET ZONNEHUIS Eiermarkt Tempi o-successen zijn B.D.C. handbal Alsof er In de wereld van 1967 nog niet genoeg oorlog en dreiging daarvoor Bestaat (men denke aan Vietnam, nabije oosten, Jemen enz.) z(jn opnieuw moeilijk heden ontstaan om het sinds 16 augustus 1960 zelfstandige eilandrcpubliekje Cyprus in de Middellandse Zee, met zijn bevolking van 600.000 zielen, waarvan 80% van Griekse en de rest van Turkse afkomst. Sinds 1965, toen aartsbisschop en president Makarios III naar wijziging van de grondwet streefde en het toen omstreeks Kerstmis tot ernstige spanningen kwam die resulteerden in schiet- en moordpartijen, waarbij vooral de Turkse gemeenschap het heeft moeten ontgelden, is het dit jaar tamelijk rustig gebleven. Tot nu opnieuw de moeilijkheden van dusdanig ernstige aard zijn dat Cyprus wederom wereldnieuw is geworden. De crisis van eind 1963 dreigde nog te worden verergerd door de mogelijke in menging van Turkije dat demonstreerde met vlootmanoeuvres en straaljager- vluchten. De Cypriotische regering dien de een aanklacht in en het inderhaast Blljetijds-, baby- en kin derkleding (voor jongens en meisjes tot 12 jaar). GALLENKAMP PELSWEG 11, (nabij busstation Soest-Zd.1, telel 6286 GEBOREN: Martine ELisabeth, dochter van J. H. J. Trapp en van M. J. Ros, Schaepmanstraat 8. Jeroen, zoon van P. Dolman en van C. M. Pieterse, Schoutenkampweg 153. Monique Pau- lina Maria, dochter van F. W. Janssen en van J. T. Bakker, Faas ELiaslaan 43, Baarn. Gerardus Cornelis Maria, zoon van W. M. Renkers en van F. M. A. Hermans, Bilderdijklaan 13. Mar griet Gezina, dochter van J. van Veen en van J. ten Brakel, Prof. Lorentzlaan 223, Soesterberg. Angelique Ellen, dochter van E. Slijm en van J. Zuide- ma, Groen van Prinstererstraat 14. Hendrika Maria, dochter van N. R. W. Wallet en van M. P. van den Eshof, Rubenslaan 113. Alfred Edwin, zoon van H. W. M. Steman en J. Rombout, Van Weedestraat 58. Inge Maria, dochter van H. J. Everts en E. A. C. M. Schouren, Rubenslaan 196. An- nique Marie Julie, dochter van M. A. M. Splinter en M. R. A. Kok, Best, Raadhuisstraat 9c. Ariarma, dochter van P. Beukema en J. A. Nieuwen- huizen. Rubenslaan 58. Sylvia Loui- sa, dochter van W. H. Dijkman en van L. G. Venhuizen, Koninginnelaan 80. Caroline, dochter van A. van 't Net en van M. W. Doorduijn, Schrikslaan 29. Jan Daniël Hendrik, zoon van J. D. H. Meijer en C. A. Meijer, Amersfoort- sestraat 91, Soesterberg. Hélène Jae- nette .dochter van E. P. van Enk en K. van der Most, Eikenlaan 53. ONDERTROUWD: Jan Marinus Veen, Colenso 19 en Elisabeth Hendrika van Leeuwen. Soesterbergsestraat 125. Casper Bernardus Zwaan, le Laurier- dwarsstraat 18 B II, Amsterdam, en An- tonia Luigia Turchet, Braamweg 52. Krijn Johannes Peeneman, P. H. van Rijnstraat 39, Veenendaal en Alberta Delfsma, Generaal Winkelmanstraat 92. Pieter Schrijvers. Bosstraat 90, en Catharina Johanna Lantema, Beuken laan 23. Jacobus Everardus van den Brakel. Diamantstraat 6, Hilversum en Everarda Wilhelmina Cornelia Wolfsen, Molenstraat 75. Johannes Petrus Ri- chardus van Laar, Jan van Arkelweg 47, Stoutenburg en Maria Theresia van Berkel, Mariastraat 10. GEHUWD: Freddy Candido La Bast, Schouwweteringstraat 18 bis, Utrecht en Aaltje Maria de Kuijer, Amersfoortse- straat 11c. Jan Leendert de Ruijter, Van Kinsbergenstraat 127, 's-Gravenha- ge en Catharina Johanna Hellinga, Aagje Dekenlaan 32. Albert Reitsma, Diamantstraat 16, Hilversum en Aplonia Abbel, Koekoekweg 12. Pieter Cor nelis Benschop. Den Blieklaan 21 en Jannetje Druijff, Den Blieklaan 19. Jan Willem Dokter, De Ganskuyl 59 b, Amersfoort en Sijtje de Bruin, Hobbe- m-.laan 28. Gerrit Jan van Donke laar. Torsterweg 9, Stoutenburg en Be- rendina Cornelia Clara Henrica van der Horst, Hartweg 25. Petrus Hubertus Hendriks, Lagegrond 4, Zeist, en Caro- lina Maria Alida Jansen, Amersfoortse- straat 29 a. Teunis Kooij, De Ge- nestetaan 11 en Irene Hendrika Emilia Petronella Janus, De Genestetlaan 15. Jan Cornelis van der Lee, Smalle- weg 16, Burmik en Jantje Sltske de Boer, Insingerstraat 59. Ferdinand William van Dijk, Kerkpad N.Z. 67 en Wilhelmina Adrina var Diermen, Vin- kenweg 22. Hendrik Rebel, Nachte- gaalweg 6 en Wilhelmina Verkerk, Zwaluwenweg 22. Cornelis Her.dri- kus Kwakman, Van der Doesstraat 13, Amersfoort en Wilhemina Elizabeth van Werkhoven, Luitenant Koppenlaan 12. OVERLEDEN: Wilhelmina Hubertina Joanna, 66 jaar, gehuwd met J. D. S. Guilonard, P. C. Hooftlaan 1. Hen drika Philipsen, 67 jaar, gehuwd met G. Floor, Noorderweg 75. Krijntje Hollander, 84 jaar, ongehuwd, Albert Hahnweg 6. Johannes Tuinbeek. 63 jaar, gehuwd met D. Hopping. Bonifa- ciusstraat 14. Elisabeth Zijlstra, 90 jaar, gehuwd geweest met C. G. Heijer, Julianalaan 47. Jonkheer David, Rut- gers van Rozenburg, 70 jaar, gehuwd met barones A. H. van Harinxma thoe Slooten, Birkstraat 106. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) ingrijpen van Britse troepen voorkwam toen een oorlog. Op 30 december wist de Britse minister Sandys een wapen stilstand te bewerkstelligen tussen de beide volksgroepen. Cyprus stond van 1925 af onder leiding van een gouverneur. Er was een uit voerende raad, waarin een procureur- generaal en een thesaurier zitting had den en tevens 4 officiële en 2 niet-offi- ciële leden, terwijl de wetgevende macht in handen was van de gouverneur. In 15 plaatsen waren gemeenteraden die sinds 1943 door de mannelijke ingezete nen boven de 21 jaar werden gekozen. Sinds 1931 werden er dorpshoofden door de gouverneur benoemd. Onder het Britse bestuur leefden de beide bevolkingsgroepen vreedzaam naast elkaar, hoewel de Grieken in de 18de en 19de eeuw herhaalde malen in opstand kwamen tegen de Turkse overheersing, later ontstond bij de Grieken een krach tige verzetsbeweging om aansluiting bij Griekenland te verkrijgen (Enosis). Makarios In 1950 wordt de Grieks-orthodoxe gees telijke Makarios tot aartsbisschop be noemd die te maken krijgt met de E.O.K.A.. een verzetsbeweging die door de Grieken werd georganiseerd en die sinds 1954 onder leiding van generaal Grivas stond, de man die ook nu weer een belangrijke rol speelde in het touw trekken tussen Griekenland en Turkije. In 1956 werd de aartsbisschop gedepor teerd naar de Seychellen-eilanden, en tot 1959 bleef het eiland een toonbeeld van bloedige schiet- en moordpartijen en mislukte onderhandelingen. In dat jaar werd tijdens conferenties te Zürich en Londen eindelijk overeen komst bereikt over de toekomst van het eiland. Op 16 augustus 1960 werd Cyprus een onafhankelijke republiek, waarbij de be langen van de Turkse minderheid wer den gewaarborgd. Aartsbisschop Maka rios werd president, de Turkse leider Kütchük vice-president, en Engeland kon zijn bases behouden. Incidenten Toch bleven er spanningen bestaan die tot uitdrukking kwamen in kleine inci denten die ook in 1963 ontaardden in ernstige ongeregeldheden toen aartsbis schop Makarios de grondwet zodanig wilde wijzigen dat de waarborgen die na zoveel moeilijkheden en bloedvergieten voor de Turkse minderheid waren be reikt door een grondwetswijziging in we zen teniet zouden worden gedaan. De moeilijkheden werden tenslotte in 1964 voorgelegd aan de Verenigde Na ties die op 4 maart een resolutie aan namen tot oprichting van een interna tionale politiemacht en de benoeming van een bemiddelaar. Die politiemacht kwam slechts traag op gang. Engeland, Canada, Ierland en twee van de Scan dinavische landen waren bereid troepen ter beschikking te stellen, andere lan den bleken bereid geld te storten als vrijwillige bijdragen in de kosten. De militaire positie van de Turken werd echter steeds hachelijker en de Turkse vloot stoomde opnieuw op naar Cyprus. Een invasie kon toen worden voorko men door het aandringen van de Vei ligheidsraad tot onthouding van inter ventie en een spoedtransport van Cana dese eenheden naar Cyprus. Toch konden de schermutselingen niet geheel worden voorkomen door het ontbreken van vol doende bevoegdheden en te weinig man kracht. Makarios Om verdere moeilijkheden te voorkomen, begon de N.A.V.O. (in welke organisatie beide landen zijn opgenomen) druk uit te oefenen, terwijl president Johnson de Griekse en Turkse regeringsleiders ont ving, naast de pogingen van een ver tegenwoordiger der Ver. Naties. Alle be middeling stuitte af op verzet van Ma karios, die het verdrag van Zürich een zijdig opzegde, het vertrek van de Britse troepen eiste en de terugkeer van gene raal Grivas bewerkstelligde. Deze reor ganiseerde het Griekse leger en ijverde voor aansluiting bij Griekenland, met behoorlijke toezeggingen voor de Turkse minderheid. De Turken zelf willen ver deling van het eiland. Pas in september van 1964 bond Ma karios wat in. Hij wilde de economische blokkade opheffen. Een economisch en militair verdrag tussen Turkije en de Russen stootte de Grieken een belang rijke troefkaart uit handen. Het man daat van de blauwhelmen werd gehand haafd tot nu, hoewel een bevredigende oplossing, zo blijkt nu opnieuw, nog al tijd niet bereikt is, en gezien de nieuwe moeilijkheden voorlopig ook niet in het verschiet ligt. O geeft vrijdag a.s. in de Nicolaaskerk te Baarn o.l.v. een uitvoering van o.a. van G. P. da Palestrina. Kaarten k 3,50 bij de leden en 's avonds aan de kerk. Jeugdkaarten tot 18 jaar 's avonds aan de kerk. (ii) In een vorig artikel hebben wij uiteen gezet waarom de regering een ontwerp heeft ingediend voor een nieuwe omzet belasting, de B.T.W., de belasting over de toegevoegde waarde. De belasting, waarvan de bedoeling is dat de consu ment haar zal dragen, wordt geheven van producenten en handelaren over de waarde welke zij, ieder voor zich, aan het produkt toevoegen. Dit wordt geëffecteerd doordat bij iedere verkoop de leverancier aan de koper, naast de prijs van het goed, apart de omzetbelasting in rekening brengt en deze daarna afdraagt aan de staat. Deze afdracht mag hij echter verminderen met de belasting die hijzelf over de zelfde periode bij zijn inkoop heeft be taald. De kleinhandel zal in deze heffing worden betrokken. Gevolgen Vele tienduizenden kleinhandelaren zul len hun administratie moeten aanpas sen, wellicht ongeveer honderdduizend, en de fiscus zal deze in zijn administra tie en controle moeten betrekken. Voorts zal de kleinhandelaar geld van de staat onder zich hebben, dat hij bij zijn ver kopen heeft geïnd. Dit laatste is een ge ring bezwaar vergeleken bij het be zwaar dat aan vrijstelling is verbonden. Zou de kleinhandel zijn vrijgesteld, dan zou deze de bij inkoop betaalde belas ting niet van de staat kunnen terug vragen, doch bij zijn verkopen moeten doorberekenen. Met andere woorden de gehele voorraad van de kleinhandel zou met de belasting zijn bezwaard en deze zou dat maar moeten financieren. Ieder dient zich er dus wèl van bewust te zijn dat een vrijstelling, anders dan thans, niet zonder meer een voordeel inhoudt. De kleinhandel moet zijn ad- Was uw waterleiding op t(jd af gesloten en doorgeblazen? Mocht het gebeuren, dat uw wa terleiding bevriest, bel dan direct E. G. KERKHOF Oude Grachtje 14a Telefoon 4332. Soest Zowel het eerste damesteam als het meisjesteam kwamen vorige week uit tegen een V.V.A.-team en beide Amers- foortse teams moesten het onderspit del ven. Het eerste damesteam begon weinig be moedigend door de eerste set met 8-15 te verliezen. De tweede set werd met 15-8 gewonnen en de derde set met 9-15 verloren. De vierde set had dus de be slissing kunnen brengen in het voordeel van de V.V.A.-sters, maar de S.V.V.- dames wisten deze set met 15-12 op hun naam te brengen. Dit was kennelijk te veel voor V.V.A., want ook de vijfde set ging naar Soest en wel met 15-6, een ruim verschil dus. Eindstand 3-2. De meisjes speelden woensdag jl. met nog groter succes dan hun collega's van het eerste team. Zij stonden namelijk geen enkele set aan de meisjes van V.V.A. af door met 2-0 te winnen. Slechter deed het vierde damesteam het. Dit team kwam uit tegen het Baarnse B. G. S. 2 en in dit geval was Baarn superieur aan Soest. De ene na de an dere set ging naar B. G. S. V. 2 zodat de eindstand 0-3 werd, een uitslag die helaas geen verandering bracht in de laagste positie van dit team in zijn klasse. Programma deze week: donderdag 14 december 20.45 uur: S.V.V. 2Spirit 4 (heren); 18.30 uur: V.I.O.S. e—S.V.V. (jongens). Zaterdag 16 december: 20.15 uur: S.V.V. 1—Spirit 3 (heren); B. G. S. V.—S.V.V. 2 (dames); 19.30 uur: Wilhelmina 2 S.V.V. 3. Alle wedstrijden worden gespeeld in de Amersfoortse Sporthal. STUDIEBOEKEN: Van Scholz. De rol van toeval en noodlot in ons leven. Leff, Middeleeuwse wijbegeerte. Na- ta, Jean-Paul Sartre. Klare wijn, Re kenschap over geschiedenis geheim en gezag van de bijbel. Mozes, leider van Gods volk. Van de Pol. Het einde van het conventionele christen dom. Von Galli en Moosbrugger, Het concilie; derde zitting. - De reformatie. Constandse, Geschiedenis van het humanisme in Nederland. Cox, De stad van de mens. Provo, kantteke ningen bij een deelverschijnsel. De Vries. Hop. hop. hop, hangt de socialis ten op! Gortzak, Kluiven op een buitenbeen. Gellerman, Arbeadspro- duktiviteit. Tempel, Verpakking. Alberts, De geboorte en groei van de Nederlandse gemeente. Bruins, De tweeling. Pfahler, Het onbewuste van uw kind. Schulte Nordholt-Treep, Het eenzame kind. Pöggeler, De mondige mens. Hostler. The child's world. Adler, Waarschijnlijkheids rekening en statistiek. Legger en Lu- dilph, Leerboek der mechanica voor het technisch onderwijs en voor zelfstudie. Biologie, samengest. door L. Anker e.a. Het leven der planten. Frei- tag, Weidebloemen en akkerbloemen. De dierenwereld van Afrika. Scha- dé, De functie van het zenuwstelsel. Dokter X, Dagboek van een dokter. Van den Berg, Het ziekbed. Ter Haar, Altijd, overal, iedereen; Het Ned. Roode Kruis. Eichenlaub, Liefde kent geen taboes. Bruck, Geboorteregeling. Reteig, Van rollen tot hollen. Knopfhart, Het rijpaard. De vol maakte Hollandsche keukenmeid. Kunz-Bircher, Bircher Benner kook boek. Van Nes en Scheffel, Wat houd ik in mijn tropisch aquarium? De Bruyn en Noordanus. Leerboek voor de bloemsierkunst. Dirksen, Meet apparaten. Aisberg, Zo werkt de transistor. Dendermonde en Dibbits, Wegen naar morgen. Jacquet, Ge schiedenis van de bouwkunst. Be waard in het hart. Rossi, Musea van Florence. Lindemann, De Gouden Eeuw van onze schilderkunst. Re- noir, Renoir. Schwencke, Portretten in silhouetten. World press photo '66. Brons, Filmtitels maken. Koekoek, Tips voor de amateurfilmer. Stuive ling, Het korte leven van Jacques Perk. De Jong, Twintig poëziekritieken. Hora Adema, Meisjes blijven meisjes. Van Duinkerken, De reis met Rafaël. Ginsberg, Proef m'n tong in je oor. Koolhaas, Niet doen Sneeuwwitje. Sartre, De vliegen. - Met gesloten deu ren. - De eerbiedige lichtekooi. - Vuile handen. Van der Woude, Het myste rie van de Brontës. ministratie aanpassen, d.w.z. een goede kasadmtnistratie houden van de verko pen en tevens een volledige inkoopad ministratie met een aparte rekening- courant voor de B.T.W. Het zal duide lijk zijn dat afwijkende tarieven, naast het algemene percentage van 12, deze administratie nog aanmerkelijk zouden bemoeilijken, daar zowel inkopen als verkopen moeten worden gesplitst. Onvoordelig Een ander nadeel zou zijn dat bij vrij stelling, als de kleinhandel de belasting bij de inkoop reeds heeft voldaan, deze belasting niet kan worden afgewenteld wanneer de goederen niet (bijv. door breuk of uitval) of niet normaal (bijv. bij lagere prijzen tijdens uitverkopen) worden verkocht. Tevens zou de tendens ontstaan de kleinhandel uit te schakelen voor le verantie aan andere ondernemers, bijv. in gevallen waarin een slager aan zie kenhuizen levert, of een groentenhande- laar of een kruidenier aan hotels e.d. Deze andere ondernemers zouden hun bij inkoop betaalde belasting immers niet kunnen aftrekken, terwijl zij dat wel kunnen wanneer zij hun inkopen van niet-vrijgestelde groothandels zouden betrekken! Men denke dus liever eerst nog eens na alvorens een vrijstelling te verlangen. Vrijstellingen Toch zijn er wel vrijstellingen in het ontwerp voorzien. De genoemde bezwa ren gelden nl. niet of slechts in geringe mate wanneer er geen of weinig voor druk is, hetgeen zich vooral voordoet bij dienstverlening. De vrijstellingen vindt men op dit ge bied; zij zijn nl. voorgesteld voor me dische, sociaal-culturele, e.d. dienstver lening, van verzorgings- en ziekenhui zen tot sportorganisaties, consultatiebu reaus, musea en onderwijsinstellingen toe. Voorts voor geldverkeer, verzekeringen, pers, P.T.T., radio en televisie (uitge zonderd de reclame) en begrafenissen. Zoals gezegd brengen deze vrijstelingen mede. dat de voordruk niet wegvalt. De B.T.W. die de tandarts bij de aankoop van zijn stoel heeft moeten betalen, zal hij dus wel verrekenen in de prijs voor het opstoppen van kiezen, doch de dienst zelf die hij verricht, blijft vrij. Tegemoetkoming Om nog even terug te komen op de administratieve beslommeringen van de kleine ondernemers, deze zijn toch wel zo bezwarend geacht, dat daarvoor een voorziening, een financiële tegemoetko ming, is getroffen, ook al betekent deze in feite een ernstige inbreuk op het systeem van de wet, die het voordeel, dat de nieuwe B.T.W. de concurrentie verhoudingen ongerept laat, ernstig kan aantasten. Afdracht mag nl. achterwege blijven, in dien het jaarlijks bedrag daarvan 1200,niet overschrijdt. Ligt het af te dragen bedrag tussen 1200,en 1800,dan is alleen hetgeen boven ƒ1200,uitgaat af te dragen. Ligt het tussen 1800,en 3000.dan is er een korting gelijk aan 3000,minus het af te dragen bedrag. Naar schatting zullen rond 40 °/o der de tailhandelaren en rond 20 °/o van het aantal ambachtslieden, met een geza menlijke omzet van ongeveer 10 in hun branches, van afdracht zijn vrijge steld. Wat dus niet inhoudt, dat zij hun administraties niet zouden moeten aan passen! Nul procent Het tarief van 0 is geen vrijstelling, doch meer een belastingtechnische ma nier om het internationaal goederen- en dienstenverkeer vrij te stellen van hef fingen aan de grens. Het geldt alleen op dit gebied. 4 procent Ondanks de administratieve bezwaren is er naast het nultarief, dat meer een uit voeringskwestie is, toch één echt ver laagd tarief ad 4 in het wetsontwerp voorzien, en wel voor de eerste levens behoeften, waarvoor thans vrijstellingen gelden. De vrijstellingen in het huidige systeem zijn ook geen volledige vrijstellingen, want alleen bij de laatste levering valt op het ogenblik de heffing weg. De be lasting die eenmaal in een eerder sta dium is geheven over de grondstoffen en de bedrijfsmiddelen die bij de produktie zijn gebruikt, rust nog wel op de vrij gestelde goederen en is dus in hun prijs begrepen. Deze z.g. voordruk doet zich in het ont worpen systeem niet voor, vandaar het tarief van 4 °/o. Verhoogde tarieven Gezien de administratieve bezwaren zijn geen verhoogde tarieven voorgesteld. Voor sommige goederen zou dat een on gewenste prijsverlaging medebrengen. Daarom is voor auto's een extra, één malige, z.g. egalisatieheffing ad 15 0 o bij de fabrikant voorzien die niet weer af trekbaar is, en dus moet worden door berekend. Voor alcoholhoudende dranken zal de verlaging van omzetbelasting worden op gevangen door een verhoging van de alcoholaccijns, met 10 Onroerend goed Landbouwers kunnen administratief ge heel buiten de B.T.W. blijven. Grond stoffen en bedrijfsmiddelen zijn voor een deel aan het verlaagd tarief onder worpen, en dit kunnen zij dan niet af trekken, doch hun afnemers mogen de voordruk van de landbouwers wel af trekken, waarna de belasting verder nor maal zal worden verrekend en er uit eindelijk 4 °/o (eerste levensbehoeften) op de consument gaat drukken. Voor som mige agrariërs kan dat nadelig zijn; deze mogen daarom verlangen, dat de B.T.W. ook op hen van toepassing wordt ver klaard, waarna voor hen de gewone re gelen gelden, ook t.a.v. administratie en afdracht dus. Voor de bouw en levering van onroerend goed door aannemers en bouwonderne mers is, in verband met het registratie recht, een regeling getroffen waardoor het geen verschil meer maakt, of de goederen worden geleverd nadat zij ge reed zijn gekomen, of dat, zoals thans meestal geschiedt, voor rekening van de koper wordt gebouwd op vooraf door de koper gekochte grond. Gevolgen De economische gevolgen zijn nog niet te overzien en wij zullen ons dan ook niet aan speculaties wagen. Verwacht wordt dat het totale prijspeil weinig zal veranderen, doch er kunnen verschui vingen optreden. In de dienstverlenende sector: niet-vrijgestelde beroepen, kap pers, horecabedrijf e.d. zal wellicht de druk iets verzwaren. Voor goederen die tijdens het produktieproces vele malen worden overgedragen, waarbij in het huidige systeem iedere keer weer O.B. wordt geheven, zal de B.T.W. wellicht wat minder drukken. Een ander punt is echter, dat onze part ners in de E.E.G. een andere drukver- deling tussen omzetbelasting en inkom stenbelasting kennen dan wij. In Ne derland is naar verhouding de inkom stenbelasting hoog en de omzetbelasting laag. Op dat gebied zal de komende ja ren, wanneer ook de druk zoveel moge lijk moet worden gelijkgeschakeld dus de noodzaak ontstaan het B.T.W.-tarief nog te verzwaren. En dit zal uiteraard direct prijsverhogingen veroorzaken. Het is te hopen dat dan „ruimte" mag worden gevonden de daarbij passende verlaging van de thans reeds overspan nen inkomstenbelasting ook werkelijk te verwezenlijken. Wij zullen het eerst ge loven als wij het zien. Als op bankbiljetten Hebt U ooit goed gelet op de tekenin gen op onze Nederlandse bankbiljetten? De meeste mensen letten daar niet zo op, maar er staan, buiten het portret van de een of andere beroemdheid al tijd een heleboel ingewikkelde cirkels en wiskundige figuren. Van uie figuren die je vroeger met eindeloos geduld met een passer en een lineaal maakte bij de eerste meetkundelessen, maar die nooit helemaal lukten. De figuren op onze bankbiljetten wor den gemaakt met een „guillocheerma- chine", een ingewikkeld en zelfs geheim apparaat, waarmee bij onze geld-druk- kerij speciaal daarvoor opgeleide men sen kunnen werken. Maar U kunt het ook! Wel niet zo prie gelig precies als met een guillocheer- machine, maar met een tekenspeelgoed dat „Spirograph" heet. Artistiek gevoel ontwikkelen De „Spirograph" is een tekenhulpmid del, wat de wieltjes en radertjes uit die hele ingewikkelde machinerie van door zichtig plastic heeft nagemaakt. Met achttien wieltjes, twee ringen en twee lineaaltjes, die met tandradertjes allemaal in elkaar passen, kunnen de meest fantastische figuren en tekenin gen gemaakt worden, in alle kleuren van de regenboog. Je hoeft er niet voor te kunnen teke nen. en het is ook niet een apparaat waar je het van kunt leren, maar door het spel met de „Spirograph" wordt wel het artistiek gevoel ontwikkeld, zo wel bij kinderen als bij volwassenen. Kinderen zullen trots zijn op de mooie figuren die zij zelf getekend hebben, en proberen er achter te komen hoe het apparaat werkt. Daardoor leren zij het eerste begin van wiskunde, zonder dat ze het zelf beseffen. Zij moeten hun fantasie gerbuiken om meer, en mooiere figuren te maken. Zij leren kleuren van elkaar te onderschelden, en kleurkom- binaties te vinden. Niet alleen voor kinderen Maar ook ouderen kunnen geboeid met de „Spirograph" „spelen". Het spel is gebaseerd op wiskunde, zonder alle in gewikkelde formules die er bij horen. Het is erg leuk om dingen te tekenen, die vroeger alleen vakmensen en grote kunstenaars konden maken. De „Spirograph" is geen tekenmachine, want je tekent echt met een potlood of een pen, en doordat de schijfjes door zichtig zijn vergeet je snel, dat je al die mooie dingen met een hulpmiddel maakt in plaats van uit de vrije hand. Ook voor kunstenaars is de spirograph een welkome aanvulling van de moge lijkheden die zij tot hun beschikking hebben. Architekten en beroepsteke naars kunnen er veel plezier en gemak van hebben. Bekroond De „Spirograph" is een uitvinding, die in zijn korte leven al vier onderschei dingen voor het beste speelgoed heeft ontvangen. In Engeland werd hij twee maal bekroond als het beste leerzame speelgoed van het jaar, in Frankrijk kreeg hij de hoogste speelgoedonder scheiding van het jaar 1966, en in Ame rika werd hij genoemd als het beste hulpmiddel voor tekenaars en ontwer pers. De „Spirograph" is sinds kort voor ƒ19,50 verkrijgbaar in elke goede speel- goedhandel. SOESTDIJK 11 t.e.m. 16 december kollekte voor t.b.v. langdurig zieken en ernstig invaliden. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van 13,50 tot 14,50. Middenprijs 14,25. Prijs per kg ƒ2,26. De Soester amateurwielrenners Rutten- berg. De Haas en Van de Broek be haalden een goede 2e, 3e en 4e plaats bij de amateurs tijdens de vijfde rit voor de cycle cross-competitie, die zon dag op het landgoed De Treek te Amersfoort werd verreden. Cor Rutgers van De Adelaar won deze rit. Generaal Westmoreland is optimistisch, maar in Washington schuwt men of ficiële bijval te geven aan zijn bewering dat binnen twee jaar een deel van de Amerikaanse troepen uit Vietnam kan zijn teruggetrokken omdat de Zuidviet- namezen dan zelf mans genoeg zijn om Vietcong en Noordvietnamezen te weer staan. Hij zag ook een glimp van het einde van de oorlog omdat zijn tegen standers intussen de hoop wel moesten hebben opgegeven dat ze de Ameri kaanse troepen konden verslaan. Dat is heel andere taal dan bijvoorbeeld generaal Ridgway aanslaat in zijn me moires. De generaal die in Korea de internationale troepenmacht aanvoerde nadat generaal MacArthur van zijn functie was ontheven, ziet het anders. Hheeft aan den lijve ervaren hoe een verkeerde berekening van de reac ties der tegenstanders tot funeste resul taten kan leiden. Immers: zijn voor ganger stormde af op de Chinese grens en kreeg daarna klappen te verduren die hem vrijwel op volledig verlies van het veroverde kwamen te staan. Hij meent ook dat niet alleen de Chine zen op de achtergrond nog een onze kere factor vormen, maar bovendien acht hij het voeren van een strijd zon der een vastomlijn doel nutteloos. En een precies doel is in de Vietnamese strijd niet aan te geven behalve dan zoiets vaags als Hanoi dwingen te on derhandelen. Pessimistisch Prof. Galbraith, een groot man in de regering van Kennedy, heeft in een an der boek ook een ander inzicht geopen baard dan dat van Westmoreland. Hij ziet de strijd als een die de V.S. niet kunnen winnen en die zij ook niet moe ter willen winnen, omdat die strijd niet door de bevolking wordt gesteund. Kortom: deze twee niet van deskundig heid eespeende beoordeelaars zien het minder optimistisch dan generaal West moreland. Die kan er natuurlijk op wijzen dat Vietcong en Noordvietname zen er niet in zijn geslaagd van de strijd bij Dak To een herhaling te ma ken van Dien Bien Phoe, waar de Fransen vernietigd werden. De Ame rikaanse verliezen zijn zwaar - die van de tegenstander misschien nog wel zwaarder - maar ze hielden stand. Maar het verijdelen van een Vietcong-zege is nog wat anders dan zelf een overwin ning behalen. Ook wanneer het rode offensief bij Dak To helemaal faalt, dan is daarmee is wezen alles hetzelfde gebleven. De strijd gaat verder. De Vietcong met zijn Noordvietnamezen 1 ulp kan dan wel licht niet winnen, maar de Amerikanen en Zuidvietnamezen evenmin. Dat is de impasse waarin men al jaren verkeert. En waaruit men op deze manier nooit zal komen. Althans niet op de manie ren die men tot dusver heeft gepro beerd. Maar aan de woorden van West moreland te oordelen maken nieuwe manieren weinig kans. Bemiddelaar Ook Rusland heeft voor de Britse reso lutie gestemd die de Veiligheidsraad heeft aangenomen om de crisis in het nabije oosten te beteugelen. Nog even paradeerde ze met een eigen kansloze resolutie als kampioen voor de Ara bische zaak, maar de wel kansen bie dende Britse resolutie aanvaardde ze ook. Overigens moet men die kansen niet te hoog aanslaan. Veel zal ervan afhangen wat de door Oe Thant te sturen bemid delaar gedaan kan krijgen. Weliswaar hebben zowel Israël als de Arabische landen dan formeel aanvaard dat de Israëlische troepen de bezette gebieden moeten ontruimen en dat aan de ande re kant de Arabieren de staat van oor log moeten opheffen en dat over en weer eikaars recht op een onbedreigd soeverein bestaan wordt erkend, maar wat moet bij de uitvoering de volg orde zijn? En dan staat er in de resolutie ook iets over een oplossing van het vraagstuk der Palestijnse vluchtelingen. Maar hoe wordt dat tot wederzijdse tevreden heid opgelost? De Arabische landen zijn bar g dat bij al te lang duren van de be:etting de verloren Arabische gebie den toch min of meer ingelijfd zullen worden en daarom hebben ze enige haast. Vandaar hun beperkte ja op deze resolutie. Maar aan de andere kant zou b:i uitvoering van de inhoud van die resolutie een toestand ontstaan die in vrijwel niets verschilt van voor juni, zodat Israël toch geen garanties tegen herhaling van de dreiging heeft. De bemiddelaar zal het niet gemakkelijk krijgen. Zaterdag 16 december, 8 uur, in Hees-kantine. Voor leden, donateurs en poolleden van SPORTVERENIGING De dames van B.D.C. speelden zondag tegen het sterke Olympia uit Hilversum. Bij een van de eerste aanvallen wist Annie Wigtman al 1-0 te scoren. Een gelukstreffer, omdat de keepster de bal in eerste instantie wist te houden, maar achterover vallend, de bal in het doel plaatste. Olympia was in het geheel niet aange slagen door dit doelpunt. Met prima sa menspel wist Olympia al snel gelijk te maken. En zelfs een voorsprong te ne men. Bij rust was er zodoende een 3-1 voorsprong in het voordeel van Olympia. Na rust werd de voorsprong nog groter gemaakt door een penalty die de Olym- pianen mochten nemen. B.D.C. besefte blijkbaar nn pas haar achterstand en ging er dan ook feller tegenaan. De combinaties lukten nu be ter en doelpunten konden zodoende niet uitblijven. Mieke van Leeuwen was degene die driemaal achter elkaar de aanvallen af rondde met doelpunten, zodat een 4-4 stand was bereikt. Keepster Marry v. d. Deijssel hield ver der haar doel schoon, hetgeen haar col lega van de tegenpartij ook deed, zodat het einde met een 4-4 stand kwam. Door dit resultaat blijven de dames leider in de le klasse. Verdere uitslagen waren Adsp. II: Athleta 2B.D.C. 2 8-6; adsp. I: OlympiaB.D.C. 6-12; jun.: Athleta B.D.C. 3-4; heren I: D.S.O.— B.D.C. 7-12; heren II: BH.C. 3—B.D.C 2 11-9

Soester Courant | 1967 | | pagina 3