I m Raad aan behandeling van gemeentebegroting begonnen DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM Café Restaurant „Bosch en Duin" heeft nieuwe zaal MET RAAD EN DAAD Geen sloop maar verbouw Mooiste inzending op iubileumvogelshow van P. J. F. Kloren Krabbels van Knelis Klaar terwijl u wacht BEVEROL smeerstation gsffa ggy; Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 20 december In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Vleesverkoop Ned. Christen Vrouwenbond KOM WASSEN BIJ DE DINSDAG 12 DECEMBER 1967 Vanmorgen om 9 ik de gemeen teraad van Soest aan «e behandeling van de gemeentebegroting voor 1968 en de bedrijfsbegrotingen begonnen. In grote lijnen vormen het vraag- en ant woordspel van raadsleden en dagelijks gemeentebestuur (B. en W.) een herha ling van de al eerder gestelde schrifte lijke vragen, waarop op dezelfde wijze door het college van burgemeester en wethouders is geantwoord. Eei van de leden van de commissie tot onderzoek van de begroting heeft via het geduldige papier reeds opgemerkt,i dat hij het onnodig vindt om gelden te reserveren voor de aankoop van kunstwerken. Zi. kan het geld voorlo pig wel befter worden besteed. Niet iedereen blijkt het met hem eenc te zijn. Men acht het wel degelijk van be lang. dat ook iets wordt gedaan aan de verfraaiing van het dorpsbeeld. Een ander lid wil nu reeds overgaan tot de aanschaffing van een kunstwerkje voor de Eng. B. en W., dde het nut van een kunstwerkfonds wel degelijk in zien, overwegen om in de loop van 1968 een kunstwerk voor de Eng aan te ko pen. De Prinses Marijke kleuterschool zal in de toekomst een nieuwe huisvesting krijgen. Over een schetsplan voor nieuwbouw is met de inspectrice voor het kleuteronderwijs reeds overeenstem ming bereikt, zodat dit plan nu ver der kan worden uitgewerkt. Dat delen B. en W. mede in antwoord op een op merking van een raadslid naar aanlei ding van de slechte staat, waarin deze kleuterschool zich bevindt. Een van de raadsleden heeft zich ook voorstander getoond van het doorbere kenen der huren aan sportverenigingen van de aanleg van sportvelden. Indien nodig zou dan een subsidie kunnen worden verstrekt. Thans zijn er vol gens dit raadslid verkapte subsidies mogelijk. Een tweede raadslid wil weten, welke maatstaven voor de subsidiëring worden aangelegd. Hij vraagt zich af, of de onderlinge verhou- Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 ding nog wel juist is. Aangezien de voorgestelde wijziging van de huurbe- rekening verschillende bezwaren ont moet, willen B. en W. het huidige sys teem handhaven. De maatstaven zijn neergelegd in de subsidieregeling sport verenigingen, die in 1966 door de ge meenteraad is vastgesteld. Iedere sport vereniging kan in aanmerking komen voor een subsidie, bestaande uit een bedrag van 100,benevens een be drag van ƒ1,50 voor elk jeugdlid (van 6 t.e.m. 17 jaar), alsmede een bedrag, gelijk aan 50 van de kosten van me dische sportkeuring met een maximum van ƒ2,per gekeurde. De vraag, of de onderlinge verhouding nog wel juist is, zal aan het bestuur van de sport stichting worden voorgelegd. Wel mer ken B. en W. op, dat de subsidiebe dragen in vergelijking met andere ge meenten aan de lage kant zijn. Ten aanzien van de bouw van een sport hal delen B. en W. mede, dat een com missie, samengesteld uit vertegenwoor digers van de sportstichting, sportver enigingen en bedrijfsleven, sinds enige tijd de mogelijkheden en moeilijkheden onderzoekt. Een ander raadslid maakt zich bezorgd over de sportvelden van K.V.O. te Soes- terberg, aangezien z.i. de velden gere serveerd zijn voor woningbouw. B. en W. erkennen, dat het gebied, waarop de huidige velden van K.V.O. liggen, inderdaad is aangewezen voor dorps- uitbreiding. Of hierop woningen zul len worden gebouwd is echter nog geenszins zeker. Verschillende leden van de raad vragen zich af, of het niet tijd wordt om te zorgen voor een nieuw kampeerterrein, bijvoorbeeld in de omgeving van het Soester natuurbad. Men acht dit voor delig voor de exploitatie van het bad. B. en W. delen even mede, dat inge volge het streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug het gebied van de gemeente Soest is aangewezen voor de dagrecrea tie, zodat een kampeerterrein in strijd zou zijn met de opzet van de ruimte lijke ordening in de provincie Utrecht. Een ander lid vraagt, of het mogelijk is om de bossen beter toegankelijk te maken voor het publiek door het aan leggen van meer fiets- en wandelpaden en door het in betere staaf brengen van de bestaande paden. In antwoord hier op zeggen B. en W., dat de rijwielpa den in de bossen zo goed mogelijk wor den onderhouden. Daar het hier een natuurgebied betreft, menen burgemees ter en wethouders, dat niet meer paden moeten worden aangelegd. „Het uitzetten en markeren van wandelrou tes door de bossen is een taak van de vereniging voor vreemdelingenverkeer", aldus het college. Verschillende leden vinden ook, dat de rijwiel- en wandel paden langs de grote weg steeds slech ter worden. Men vraagt zich af, waar om hierin nog steeds geen verbetering is aangebracht, ondanks de verleden j. A jaar door het college gedane toezeg gingen. B. en W. hebben de raad ech ter kunnen mededelen, dat inmiddels met de verbetering van de rijwielpa den is begonnen. Het is de bedoeling, dat hiermede in 1968 zal worden door gegaan. Het rijl: verleent in deze kosten echter geen bijdrage. De bossen zijn ook in ander opzicht voor diverse raadsleden een bron van voortdurende zorg en wel vanwege de hoge kosten. Een van de raadsleden vraagt zich in verband hiermede af. of de heffing voor het bedrijfsschap voor de bosbouw en houtteelt nog wel zin heeft. Een ander lid wil echter wel eens weten, wat er allemaal met het geld voor de bossen wordt gedaan. Hij wandelt zeer frequent door de bos sen, maar heeft nog nooit verbeterings werkzaamheden kunnen ontdekken. Bo vendien zijn de paden in slechte staat van onderhoud en loopt hij z.i. ieder moment het gevaar, over een van de zeer vele boomstronken te struikelen. Een ander raadslid, dat kennelijk op andere plaatsen wandelt, heeft echter wel verbeteringswerkzaamheden kunnen constateren. B. en W. zijn het met de raad eens, dat de bosbouw momenteel een zware crisis doormaakt. Het gemid delde nadelig saldo per hectare be draagt ongeveer ƒ110,Het bosbezit van de gemeente Soest omvat 330 hec tare op gedeeltelijk slechte grond, zo dat een netto-uitgave van 36.600, relatief niet hoog genoemd kan worden volgens B. en W. Verder is de aandacht van het college gevestigd op de uurwerken van de Oude Kerk en andere kerken. De ver schillende uurwerken lopen niet met elkaar gelijk, zijn maar gedeeltelijk verlicht en volgens sommigen aan ver vanging toe. B. en W. erkennen, dat het uurwerk en de verlichting van" de to renklok inderdaad nog al eens hape ringen vertonen. Gemeentewerken zal trachten, hierin verbetering te brengen. Enkele leden willen op de hoogte blij ven van de verwikkelingen op be stuurlijk niveau in het kader van de regionale samenwerking tussen de ge meenten Amersfoort, Hoogland, Leus den, Stoutenburg, Hoevelaken en Soest. Een lid vraagt, of het college bereid is om aan de raad alle voorstellen, die door B. en W. ingevolge de samenwer- kingsregeling worden gedaan, voor te leggen. B. en W. zijn bereid, met dit verzoek rekening te houden. Nu de laatste tijd steeds meer cafés e.d. worden gesloten, of met sluiting worden bedreigd, vermindert even snel het aan tal gelegenheden tot het houden van bruiloften, recepties en partijen. In een plaats die zich in de komende jaren gaat uitbreiden van 30 tot 70 a 80 duizend inwoners, is dat een slecht geluid. Toen in april de heer W. H. C. Verhoeve café restaurant „Bosch en Duin" over nam van de toenmalige eigenaar, de heer Kok, had hij reeds een vastomlijnd plan in zijn hoofd voor de veranderingen die hij aan zou gaan brengen. Het restaurant is tevens clublokaal van de biljartvereniging „Soestdijk", voorheen gevestigd in café „Soestdijk" aan de Vredehofstraat, maar wegens ruimtege brek gedwongen een ander onderkomen te zoeken, wat in „Bosch en Duin" werd gevonden. De nood aan zaalruimte die momenteel in Soest heerst, was voor de heer Ver hoeve aanleiding om een gedeelte van zijn zaak met een verplaatsbare wand af te scheiden waardoor een ideale ruimte ontstond voor het houden van diverse festiviteiten. In de ontstane ruimte is plaats gemaakt voor een apart buffet, terwijl ook toiletten zijn bijgebouwd, waardoor de zaal geheel onafhankelijk is van het café. In de zaal is voldoende ruimte voor meer dan tachtig personen, terwijl dan tevens nog gelegenheid overblijft voor het ma ken van een dansje of anderszins. Met de vlak achter de zaak liggende sportvelden, waar zoon Jan bij B.D.C. een aardig partijtje meespeelt, is men vooral tijdens de weekends verzekert van een grote belangstelling. Op dit moment drijft de heer Verhoeve, oud beroepsmilitair, de zaak samen met zijn vrouw en een zoon, doch hij hoopt dat een van zijn zoons, die z'n militaire dienstplicht vervuld op Aruba, en zijn baret in januari aan de kapstok hangt, hem ook in de zaak komt assisteren. Deze zaal, waarvoor nu al tijdige reser vering wordt aangeraden, vormt zonder twijfel een aanwinst voor Soest, al ligt hij inderdaad wel iets buiten de route. HUWELIJKSE VOORWAARDEN. - Wij zijn in Indonesië getrouwd en in 1953 naar Nederland gerepartieerd. In Indo nesië waren we op huwelijkse voor waarden getrouwd. Wij hebben bij aankomst in Nederland wel ons huwe lijk hier laten registreren, maar niet de huwelijkse voorwaarden (die wel in In donesië werden geregistreerd). Zijn de ze voorwaarden hier nu wel geldig? Antwoord: Op het ogenblik is het mo gelijk dat tijdens het huwelijk huwe lijkse voorwaarden worden gemaakt mits aan de daartoe gestelde vereisten wordt voldaan. U doet er verstandig aan alsnog te laten registreren dat U in Indonsië op huwelijkse voorwaarden bent getrouwd. Mocht U het bewijs daarvan niet kunnen overleggen dan kunnen nl. nieuwe huwelijkse voor waarden worden gemaakt. Wendt U daartoe tot een notaris. LUTHERHERDENKING. - Wordt er in verband met de Lutherherdenking een penning geslagen? Antwoord: Er is ons hieromtrent niets bekend. Gezien het feit dat het slaan van dit soort penningen uitgaat van particuliere instellingen en/of bedrijven op dit gebied, is het zeer wel mogelijk dat er toch zulke penningen worden ge slagen. Het verlenen van zakelijke be middeling op dit gebied valt vanzelf sprekend buiten het bestek van deze rubriek. PREMIEHEFFING. - Een weduwe van 65 jaar heeft als inkomen ƒ3129, Wordt zij aangeslagen in de premiehef fing algemene ouderdomswet en alge mene weduwen- en wezenwet? Antwoord: Wanneer men eenmaal 65 jaar is behoeft men geen a.o.w.- en a.w.w.-premie meer te betalen. In het jaar waarin men 65 wordt, krijgt men wel een aanslag over het deel van het jaar vóór die 65e verjaardag. Deze wordt berekend naar jaarbasis en dan naar tijdsgelang verlaagd. PRISNITZ. - Kunt U mij vertellen of de watergeneeskundige Prisnitz iets te maken heeft gehad met de plaats Die ren? Op een fietstocht door de Prisnitz- laan in Dieren ontdekte ik nl. een ge denksteen van hem. Ik kan er echter nergens een publikatie over vinden. Antwoord: In Laag Soeren, dat even als Dieren behoort tot de gemeente Rheden heeft aan het eind van de vo rige eeuw het badhuis „Bethesda" ge staan, waar watergeneeskunde werd toegepast wegens de aanwezigheid van b-jnnen (of wellen). Op het monument in Dieren staat onder de vier namen van watergeneeskundigen Prisnitz ver- Velen zullen zich afgevraagd hebben wat er gaat gebeuren mét de voormali ge Nijverheidsschool aan de Molen straat. Zoals uit de foto blijkt lijkt men in een gevorderd stadium van slopen. Niets is echter minder waar. Zoals algemeen bekend mag worden verondersteld is het gebouw voorbe stemd voor de herberging van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. Het slopen van de kap houdt verband met het optrekken van het gebouw met een verdieping, terwijl het dak in over eenstemming met de platbouw op de omringende Eng, ook plat zal blijven. Over het interieur kunnen we mede delen dat de uitleenbibliotheek voor de jeugd op de bovenverdieping en de uit leenbibliotheek voor de volwassenen op de benedenverdieping zal komen. Elk via een eigen ingang te bereiken. In het benedengedeelte zal een zaaltje van 8 x 13 meter worden ingericht als lees zaal, terwijl er op de bovenverdieping een zaaltje beschikbaar zal komen voor exposities, lezingen enz. meld. Mocht U over een en ander nog meer willen weten, dan kunt U zich richten tot de redactie van de Arnhem se Courant, die enige tijd geleden een artikel heeft geplaatst over deze aan gelegenheid, geschreven door Walter Hendriks. AANSCHAFFING LETTERDOZEN Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soest-centrum verzoekt 35 let terdozen te mogen aanschaffen. De kos ten van genoemde aanschaffingen wor den geraamd op ƒ350,B. en W. stel len voor hiervoor een krediet beschik baar te stellen. Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier VERLENGING ONTRUIMINGS TERMIJN Aangezien Gedeputeerde Staten aan een besluit tot ontruiming van de woning Nieuweweg 116 vóór 20 september 1967 de goedkeuring onthouden hebben en deze verlengd willen zien tot 1 april 1968, stellen B. en W. voor deze termijn tot 1 april 1968 te verlengen. OVEREENKOMST VIJZELGEMAAL Bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg is een vijzelgemaal ge bouwd. Dit gemaal is bestemd voor het bemalen van de in het waterschap De Langeinsche Maten aanwezige regen- wateroverstorten. Daar de mogelijkheid bestaat, dat het gemaal voor dit doel niet nodig is, doch uitsluitend voor re geling van de waterstand in een ge deelte van de polder, dienen naar de mening van B. en W. de daaraan ver bonden stroomkositen ten laste van het waterschap te komen. Een overeenkomst daartoe met het waterschap zal tot stand moeten komen. Morgen, woensdag, om 2.00 uur is er weer vleesverkoop aan het slachthuis voor houders van gele kaarten genum merd van 151-275. De advent bijeenkomst van de Ned. Christen Vrouwenbond Soest-Zuid wordt gehouden woensdag 13 december des avonds 8 uur, in de Rank, Soesterberg- sestraat 18. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck van Soest heeft vrijdagavond de jubi leumvogelshow van de Soester vogel vrienden ter gelegenheid van het derde lustrum van deze vereniging geopend. De burgemeester wees op het grote nut van een vereniging ter stimulering van de liefhebberij en uitwisseling van de kennis. Bovendien vond hij een vereni ging van belang voor het bereiken van nog hogere prestaties. „Dat een ten toonstelling eveneens het houden van vogels stimuleert, blijkt wel uit het grote aantal inzendingen, ook van bui ten Soest. Dit zal tevens voor de eigen leden een belangrijke prikkel zijn om het prestatieniveau te verhogen", aldus de burgervader, die na de verenigings bestuurders met het jubileum geluk gewenst te hebben ook de prijzen uit reikte. De kampioenen waren W. van Daal uit Baarn bij de gepigmenteerde vogels en stammen; C. de Goede bij de vetstofkanaries, P. J. F. Klören bij de tropen, R. P. J. Wijnands bij de gras parkieten en J. van Midden bij de pos tuurkanaries en P. Dijkman bij de par kieten. De schoonste vogel had even eens de heer P. J. F. Klören. In totaal zijn op de jubileumexpositie ongeveer 350 vogels, waaronder zeer zeldzame en dus kostbare, te bewonde ren geweest, o.a. van inzenders uit Amersfoort, Soest, Baarn, Odijk, Hilver sum. Apeldoorn, Weesp en Zeist. Naast gelukwensen van de burgemees ter en van bestuursleden van zuster verenigingen uit Soest en de omgeving mochten de heer D. J. Kuijper en zijn medebestuurders ook de gelukwensen in ontvangst nemen van de heer Bos uit Doorn, mede-oprichter van de Soes ter Vogelvrienden en thans bondsbe- stuurslid. In de categorie kanaries werden twee prijzen behaald door C. de Goede, C. D. Verburg, G. J. Harmsen. J. Man schot, J. v. d. Pol, W. van Daal, A. Naron, J. Deijs en derde prijzen door J. v. d. Pol, C. de Goede, W. van Daal, W. Birkhoff, P. J. C. Dijkman, A. de Heus, A. Naron, G. J. Harmsen, E. van Es en J. Deijs. Een eerste prijs werd behaald door de heer J. v. d. Pol. Bij de tropische vogels werd een eerste prijs behaald door de heer P. J. F. Klö ren,, H. van Rossum en J. A. Schalkx, terwijl derde prijzen werden gewonnen door H. Versteeg, A. Verhagen, G. Land, H. van Rossum, P. J. F. Klören, D. J. Kuiper, D. J. P. v. d. Heuvel, J. A. Schalkx en H. Duft. De door vele firma's uit Baarn, Soest, Amersfoort en enkele andere plaatsen beschikbaar gestelde ere-prijzen beston den onder meer uit grammofoonplaten, albums voor sigarenbandjes, borrel glaasjes, asbakken, bierglazen, medail les, voerautomaten, flessen drank, ther mometers, balpoints, sigaretten, vogel- voer en bekers. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak ming ooge hep uut ekeke, toengk veu re- ge week over de ge meente begrotung las. Minse, minse wat worre daor een belaangrieke zaoke besproke, daor kejje je as eerzaom inwo ner geen veurstelling van maoke. Om alle dinge diek eleeze hep nao te vertelle is nie nodig, maor der waore der toch wel een paor die heulegaor ut verelle waord binne schaat ik zo. Der waore beveurbeeld een paor raods- en kemissieleeje die teuge de barrege- meester en de wethouwers zeeje da zul- lie graog een bietje comfortabelder wouwe zitte. En da snaapte ik nie arrug bes. Ik ken ming bes begriepe dat asjje mot zitte dajje dat zo prettug mogeluk wil doen, maor ik wis nie da we in Soest raods- leeje hadde die „zaate". Maor der binne wel meer dinge waor je as inwoner niks van weet. Ook waore der nog luu die vongde da de Soesder pelissiemanne meer presesse verbaol mosse geeve. Ut liek wel of zullie der previesie van kriege. Zullie vergeete heulegaor da een pelissieman der nie is om alleenig maor bonnetjes uut te delen, maor zoas Gart ut zo meraokels mooi ken zeige, een opvoeijende taok heeft, en dit binne Gart zun woorde, een goeie opvoeier straft nie. das nie peedegoogies. En as wullie die raodsleeje hullie gang laote gaon dan maoke zullie van elle- ke pelissieman een roort boeman, en da ken volleges ming nooit de bedoeling van de pelissiemannebaos weeze. Die raodsleeje wille noeng as een pelis sieman een ootomobielist ziet rieje die een bietje te haard gaot, da zullie hum een bonnetje geeve, noeng da liek ming geen kunst maor ik beloof die heul pelissieman dat die man een barre he kel an pelissiemanne zal kriege. Kiek dan flingk een pelissieman die zo'n otoomobilist behoorluk op zijn fin- gers tik veul meer waord. Der waore ok raodsleeje die om optree- je vroege teuge ut opslaon van bouw- materiaole op de stoep voor ut huus. Da liek ming wel een bietje ver ge- zoch van die luu. Maor meschien vong de zullie ut raodzaom om der luu stem veur ut end van ut jaor nog effe te laote hoore. De Soesder minse mochte soms is gaon denke da zullie der allee nig maor zate om te luustere. Zullie kenne veul beter an aore dinge denke. As ik in de raod zaat, of in un kemmissie dan wis ik ut wel. Ik zouw veurstelle om de ingaang vanut Colen- so-parrek mooier te maoke, dan weete alle minse die daor veurbie gaon temin- ste dat daor een parrek is. Maor ik wil die luu ut warruk nie uut der luu haande haole, dus zullie motte die din ge zelluf maor bekieke. Meschien is ter wel eentje die is veur ken stelle dat de hongde en katte broekies an motte hebbe, zodat zullie nie op de straot kenne doen wa ze tuus motte doen. Meschien komme der dan wel opebaore hongde- en katte twelette, veur daomes en heere beeste. Zullie zien maor. ut is hullie warruk en nie van Knelis. Maor ut liek ming van die veurstellers geen biester beste zet da zullie hebbe gezeit wullie wille meer presesseverbaol. De pelissiemanne wille een betere verhouding mit de minse, zullie wille heulegaor geen boeman speule, al loopt er messchien wel eentje bie die da toch wel een aordig spelletje fingd. De raods- en kemissieleeje ver- teugewoordige ongs, maor ik hep nooit teuge die luu gezeit ik wil meer bon netjes, ik kiek wel uut. Laote zullie daorom eers zaoke anpakke die de heu- le gemeenschap goed doen, en as dat dan in kanne en kruuke is dan gaon zullie maor is kieke of ter nog wat aores veur te stellen is, vervroegd pes- joen of zoiets. Van Goyenlaan 156, teL 5897. Op de Eng.

Soester Courant | 1967 | | pagina 5