Vereniging voor contract spelers wil profregeling voor semi-profs HET GEHEIM VAN DE MAYA-BRON FIRMA J, C. BROUWER ZN. Tafeltennis gezonde sport DE FOTOGRAFIE ONTBINDT HET ELEMENT TIJD ATLETIEK- KAMPI0EN WERD KLETSKAMPIOEN KERSTBOMEN Officiële mededelingen EBvSEIIEN BROUWER'S DRANKEN!! 10 KORTING Gas Servicedienst Soest Thompson hield vol Drink, drink, broederlijn drink Schenk er de glazen eens vol Maar dan met Snelheid en reactievermogen eerste vereiste Het volle Evangelie in het Kerstgebeuren Vluchteling verried zijn helpers Koopt Kersverse H. VAN DE FLÏER Terrein verlicht. DINSDAG 12 DECEMBER 1967 Roel Wiersma, de vroegere international van P.S.V. is voorzitter van de Vereni ging van Contractspelers, de betaalde voetballers in ons land. Deze V.V.C.S. is een soort vakbond geworden en heelt zich daarom tot het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen gewend met het verzoek zich daarbij aan te sluiten De V.V.C.S. omvat 1010 van de 1225 be taalde voetballers in onze semi-profcom- petitie. Zeer terecht heelt men besloten zich bij een erkende vakbond te willen aanslui ten, want anders zou het voor de voet ballers heel moeilijk zijn geworden om hun rechtspositie binnen de K.N.V.B. zo goed te maken, dat zij een gelijkwaar dige partner zijn van de clubbestuurders die de leiding van de K.N.V.B. op goed amateuristische wijze uitmaken. Wiersma vertelde ons, dat hij de mening is toegedaan dat er een betere regeling tussen de voetbalclubs als werkgevers JUWELIER HORLOGE» REMBRANDTLAAN 18 - TEL, 02155-4785 ..Van het plein, dat voor de twee thea ters ligt, loopt een breed, geplaveid pad naar een bron, ongeveer twee steenworpen lang. Daarin worden in tijden van droogte levende mensen en ook sieraden geworpen, als offer aan de god. die gunstiger gestemd moet worden. Hun geloof zei hun dat de slachtoffers niet stierven, ook al zagen zij hen nooit terug." Dat las E. H. Thompson, een van de belangrijkste onderzoekers van Zuid- Amerika, in het bekende verslag van ^aken in Yucatar, "an Diego de Landa. Thompson had het oude boek in han den genomen om gegevens voor zijn boek over Atlant's te verkrijgen, maar het verslag over de bron boeide hem zo, dat hij besloot later op zoek te gaan naar de schatten, die daarin moesten liggen. Zelf in de poel Inderdaad heeft Thompson de plaats waar de bron zich moest bevinden, Chicen Itza, bezocht. Het duurde echter 25 jaar, eer Thompson de tijd en het geld had om de verlaten plantage, waar op zich de bron bevond, te kopen en aan het werk te gaan. Dat bestond voorlopig uit het berekenen van de plaats, waar hij met het meeste succes kon gaan zoeken. Want hij vond op de aangegeven plaats een poel van ovale vorm, en de langste zijde had een lengte van meer dan zestig meter. De wanden werden gevormd door steile rotsen, cie 27 meter hoog waren. Door middel van houten modellen, die hij in de poel gooide, vanaf de plaats waarvan hij vermoedde dat de slacht offers in de diepte werden gegooid, kon hij nu bepalen waar de geheimen, als de duistere poel ze had, zich moesten bevinden. Allereerst trok hij echter naar de Verenigde Staten, waar hij zijn plan, zich in de poel te wagen, aan vrienden voorlegde. Zij raadden het hem af. maar Thompson nam wat lessen in diepzeeduiken en keerde met een dui kerpak en een dreg, voorzien van ster ke stalen kaken, die hij voor geleend geld had aangeschaft, naar Chichen It za terug. Succes Terug bij de bron bracht Thompson de dreg zo aan, dat deze de plek die hij had uitgekozen, kon gaan bewerken. Nog altijd had hij niet meer houvast dan het verhaal uit het oude boek, waarvan hij niet kon weten of het wel enige waarheid bevatte. Toen hij met de dreg aan het werk ging, werd het er niet beter op, want dag na dag sloe gen de kaken zich in hopen verrotte bladeren, vermolmde takken en ander hout vast. Daarna volgden de been deren van herten en roofdieren en dan niets als modder en nog eens modder. Merkwaardig genoeg verloor Thompson de moed niet. En met succes, want na ontelbare dagen baggeren kwam dan eindelijk de dreg boven met weliswaar veel modder, maar daar bovenop twee geel-witte bolletjes, waarvan hij spoe dig kon vaststellen, dat het harsbolle tjes waren, die door de Maya gebruikt werden bij hun gruwelijke erediensten. Hij had de wierook van de Maya ge vonden! Daarna duurde het niet lang meer, of de dreg haalde bij iedere greep vond sten op: tempel vazen, koperen schalen, pijlpunten, klokken, gouden schijven en sieraden van jade. Een tenslotte ook de geraamten van jonge meisjes en man nen Thompson had bewezen dat het verhaal van Diego Landa wel dege- lij de waarheid was. Duiken Toen kwam het moment, dat de dreg niets meer ophaalde, de bodem van de poel was bereikt. Maar nu kwamen de lessen, die Thompson had genomen, hem goed van pas. De dreg had zijn werk gedaan, maar alles, wat er nu nog op de bodem lag, kon alleen door mensen handen worden opgehaald. Dus trok hij zijn duikerpak aan, en dook naar de bodem van de bron. Ontelbare malen ging Thompson naar de diepte, en toen hij tenslotte klaar was, bewees zijn totale vondst de waar heid van de legende, en begon hij zijn schat eens nader te bekijken. In totaal had hij meer dan driehonderd hoLten voorwerpen opgehaald, waaronder twin tig ringen, vijf kommen en koppen, veertig platte borden, dozen vol afge broken stukken goud, een schat van honderdduizenden guldens. Daarnaast waren er honderden jade siervoorwer pen, als hangers, rozenkransen, beelden, vaatwerk, offermessen en speerpunten en inlegwerk van turkoois. Dat alles nog afgezien van de archeolo gische waarde van Thompson's schat, die geloofde in een oud verhaal, e.x die genoeg doorzettingsvermogen had om ondanks veel moeite dat geloof waar te maken. en de voetballers als werknemers moet komen. Het is nu zo, dat een voetballer vrijwel niets heeft in te brengen over zaken die hemzelf betreffen. Als een voetballer wil veranderen van club, kan hem dat onmogelijk worden gemaakt door zijn oude club, die de transfersom willekeurig kan vaststellen. Mensenhandel Die transfers zijn doornen in het oog van Wiersma. „Zij belemmeren een ge zonde verhouding tussen de clubs en spelers. Zeker, als een speler van de ene naar de andere club wordt getransfe reerd krijgt hij een bepaald percentage van de transfersom, maar de werkelijke poet komt terecht bij zijn oude club. Ik gun het die club best, maar het is eigen lijk een soort moderne handel in men sen, die tegenwoordig plaats vindt tus sen de clubs. Het gaat steeds om de spelers. Voor hun kwaliteiten wordt een bepaald bedrag aangeboden, dan is het logisch dat het hun toekomt!" Nu gaat in dit geval Wiersma naar onze mening wat te ver. Zijn argumenatie is, dat in het bedrijfsleven een werknemer die ergens anders prettiger kan werken (meestal alleen meer verdienen) makke lijk naar een andere werkgever kan gaan. Nu valt dat in vele gevallen hard tegen, voornamelijk vanwege de c.a.o.'s, die vaak verscheidene beperkende maat regelen bevatten voor het veranderen van werkgever. In elk geval hoeft in het bedrijfsleven een nieuwe werkgever geen transfersom te betalen voor een werk nemer die hij graag in dienst heeft. Oneerlijke concurrentie Wel zijn we het met Wiersma eens, dat de geweldige transferbedragen een vorm van oneerlijke concurrentie betekenen. De clubs met geld kunnen een zo sterk team bij elkaar kopen, dat de financieel zwakkere clubs er niet aan te pas ko men. De financieel zwakkere clubs heb ben de transfers vaak ook nodig om door de verkoop van spelers de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen. Overigens komen van de V.V.C.S. zeer reële voorstellen. Terecht streeft de vroe gere belangen- en nu vakvereniging van betaalde voetballers naar volledig be taald voetbal, dat nu nog slechts bij en kele clubs bestaat en dan soms nog maar voor een deel van de spelers. Naar het Engelse voorbeeld zou er een aparte liga moeten zijn van alle betalende clubs. Deze liga kan een orgaan binnen de K.N.V.B. blijven, maar zou in grote mate zelfstandig haar eigen boontjes moeten doppen. Goede rechtspraak Van zeer veel belang is, dat er een goed gefundeerde rechtspraak komt, liefst via de onafhankelijke rechter. In de K.N.V.B.-rechtspraak wordt in wezen bij conflicten tussen een speler of een club met de K.N.V.B. recht gesproken door één van de partijen. Het lijkt ons juist, dat het normale arbeidsrecht ook van toepassing wordt verklaard op de betaal de voetballers. Althans, wanneer het voetballen hun beroep is. Bij semi-profs ligt deze kwestie heel moeilijk. Voor een deel van hun tijd zijn de semi-profs werknemers van hun voetbalclub en voor een ander deel eigen ondernemers of werknemers in een bedrijf. Het verdient, zoals Wiersma en de zijnen terecht stellen, de voorkeur, dat de be palingen over de arbeidsverhoudingen tussen de spelers en de clubs in stan daardcontracten worden vastgelegd vol gens het systeem van een c.a.o. Nu is dat geregeld in de statuten en regle menten van de K.N.V.B. Medewerking van N.V.V. Nu de vereniging van contractspelers een aanvrage heeft gedaan voor aanslui ting bij het N.V.V. kan worden ver wacht, dat van die kant medewerking wordt verleend bij het opstellen van een ontwerp-c.a.o. voor betaalde voetballers. Overigens moet men daarbij onderscheid maken tussen de semi-profs en de full- profs. Er moet om worden gedacht, dat de c.a.o. voor de semi-profs niet in strijd kan zijn met een mogelijke c.a.o, die zij hebben vanwege hun werk in de gewone maatschappij. Gelukkig neemt de V.V.C.S. een zeer po sitief standpunt in ten aanzien van het bereiken van haar verlangens. Dat wil de V.V.C.S. bereiken door overleg met alle betrokken instanties en niet door het uitbuiten van haar sterke positie. Nu het betaalde voetbal in ons land een vaste positie heeft gekregen is het re delijk, dat duidelijk de rechten en plich ten van spelers en clubs worden vast gelegd. De V.V.C.S. heeft er nu mee te rekenen, dat het niet alleen rechten zul len zijn, die de spelers zullen verwerven. Aan ieder recht is een plicht verbonden. Ook werkgevers De betaalde voetballers hebben er zeven jaar over gedaan om van een belangen vereniging te komen tot een vakvereni ging van meer dan duizend leden. Zij verlangen nu, dat de K.N.V.B. en de be talende clubs op zeer korte termijn, liefst nog vóór het seizoen 1968-1969, tot een werkgeversorganisatie te komen. Gezien de zeer verschillende meningen bij de clubs over allerlei zaken in het betaalde voetbal zal dat wel wat langer duren. De V.V.C.S. mag ze dat niet kwa lijk nemen, want zelf heeft zij ook heel wat interne moeilijkheden moeten over winnen om te komen tot de organisatie die zij nu is. Dat een werkgeversorganisatie een ver- eilste is, is duidelijk. De clubbestuurders en de K.N.V.B. doen er goed aan om zo spoedig mogelijk tot een dergelijk orgaan te komen, anders komen er wis en drie moeilijkheden, zoals vragen in de Twee de Kamer, processen en stakingen. En daar is kans op, want de eerste reacties van de K.N.V.B. waren niet erg bemoe digend. Per slot is het ook maar een zeer beperkt aantal clubs, dat in staat zal blijken om tot het volledig betaalde voetbal over te gaan. En als de V.V.C.S. dan de helft van haar leden houdt, mag zij niet mopperen. Mogelijke profclubs We hebben nu 57 betalende clubs in de Nederlandse competitie. Volledig betaald voetbal kunnen die clubs beoefenen, die gemiddeld zeker 10.000 bezoekers hebben per wedstrijd. Dat zijn: Feijenoord, Spar- ta, Ajax, A.D.O.. Go Ahead, N.E.C., D.O.S., G.V.A.V, M.V.V., Vitesse, Willem II en Alkmaar/Zaanstreek. Mogelijkheden om dat minimum te halen hebben veel meer clubs: D.W.S., Volendam, F.C. Twente, P.S.V., Xerxes/D.H.C., Telstar, N.A.C., Volewijckers, Cambuur, F.C. Den Bosch, Haarlem (mogelijk in combinatie met R.C.H. en/of E.D.O.), Gooiland (in combinatie met Hilversum), P.E.C. (in combinatie met Zwolse Boys), Wagenin- gen, Helmond Sport, Veendam, een Lim burgse combinatie met Fortuna, Sittar- dia en V.V.V., een Europoortcombinatie met Fortuna Vlaardingen, H.D.V.S. en wellicht Excelsior, een Achterhoekse combinatie met Heracles en De Graaf schap en een kleine kans hebben nog H.V.C. en een combinatie van Elinkwijk en Velox. Maar daarmee is de koek dan ook wel dik op. Maximaal komt men aldus tot grote concentraties en slechts 33 clubs. Waarschijnlijk minder, maar zo kan men dan nog met twee divisies een competitie hebben. Onduidelijkheden Het is een beetje onduidelijk hoe de V.V.C.S. het zich voorstelt als er een c.a.o. is met maximale voetbalsalarissen en stevige contracten hoe een club, die Tot 1 januari geven wij op al onze wijnen (ook port, sherry en ver- mouth) bij 12 flessen gesorteerd o.a. RODE en WITTE LANDWIJN, vanaf 2,30 10 BEAUJOLAIS vanaf ƒ3,25 10»/. RIJN- en MOEZEL WIJNEN, vanaf 2,75 10 RODE en WITTE PORT, vanaf ƒ5,25 10 RODE en WITTE VERMOUTH, vanaf 3,50 10 °/o SHERRY, vanaf 3,75 10 °/o BORDEAUX WIJNEN '61, vanaf f 4,75 10 "la ST. ROCH MEDOC '55, vanaf 5,95 10 Verder nog: MACON. COTES DU RHÖNE, CHATEAUNEUF DU PAPE, POMMARD enz. enz. Ook de betere wijnen koopt U bij de vakman- Gratis thuisbezorging. Uw wijnhandelaar voor Soest en omstreken STEENHOFFSTRAAT 64 - SOEST - TELEFOON 02155-2551 Verhuur van servies - glaswerk - bestek - tafels en stoelen in nood is of zich wil versterken een speler, die zij graag wil hebben, kan aantrekken. Dan zal die club betere ar beidsvoorwaarden moeten bieden. In welk vlak die liggen is niet zo belang rijk, want ook de secundaire arbeids voorwaarden behoren in een c.a.o. te zijn geregeld. Het zijn belangwekkende initiatieven, die de V.V.C.S. neemt. We moeten echter de verlangens niet zo absoluut zien, want anders zou een zekere verstarring in het voetballeven kunnen komen en dat mag juist niet de bedoeling zijn. Ook de V.V.C.S. dient het voetbalpeil en de belangstelling voor het voetbal te stimuleren. Onder meer door goede re- geingen voor te stellen voor het deel nemen van de spelers aan interland- of Europese bekerwedstrijden. Indien U uw gasgestookte C.V. of gaskachels nog niet in onze ser vice-dienst hebt ondergebracht, doe dit dan nu. U kunt dan vanaf nu op een dag-en-nacht-service rekenen. Een service-abonnement kost U gasgestookte centr. verwarming (incl. 2 gratis storingsbeurten) 36,per jaar. Gaskachels (incl. 2 gratis storingsbeurten) 22,per jaar. Grote reductie by meerdere gas kachels E. G. KERKHOF Oude Grachtje 14a - Soest Telefoon 4332. Ongeveer 25.000 Nederlanders beoefenen tafeltennis in clubverband terwijl on getwijfeld een nog veel groter aantal de bats officieus hanteert. Toch is tafel tennis nog een jonge sport, die in ons land pas sinds 1935 wordt beoefend. In Engeland deed men omstreeks de eeuw wisseling al aan „ping-pong-avondjes", maar Bert Onnes, onze nationale crack, zou hier hartelijk om gelachen hebben. De deelnemers verschenen in rok res pectievelijk avondtoilet en de batjes waren met perkament bespannen. De bedoeling was elkaar rustig de bal toe te spelen en wie een harde smash gaf, werd voor onsportief uitgemaakt of als een lolbroek beschouwd Pas veel later heeft tafeltennis zich ont wikkeld tot een werkelijke sport met competities in alle landen, toernooien, internationale wedstrijden en wereld kampioenschappen. Niet verwarren met ping-pong Tafeltennis is een sport die hoge eisen stelt aan zijn beoefenaren. Men moet over een grote dosis zelfbeheersing be schikken. een prima concentratievermo gen hebben alsook een razendsnel re actievermogen. Verder juist gevoel voor de bal en snel voetenwerk. Het is onge twijfeld een gezonde sport, want men moet er alle spieren van het menselijk lichaam bij gebruiken. Als U over al deze kwaliteiten beschikt cn uw uithoudingsvermogen niet te wensen overlaat, dan kunt U aan de 2,74 m lange en 1,52 Vz m brede groe ne tafel een goed figuur slaan. Bezit U deze kwaliteiten niet en ziet U ook geen kans ze in voldoende mate aan te kweken, dan vormt U voorlopig geen bedreiging voor onze kampioen. Zijn uw kwaliteiten slechts zeer be scheiden van omvang, dat belet overi gens niets U 's avonds in een clubge bouw of een sociëteit een gezellig spel letje ping-pong te spelen. Vaak wor den tafeltennis en ping-pong met elkaar verward. Inderdaad is bij beide spelen een marmerwit, celluloid balletje nodig maar dit zegt nog niets. Tenslotte heeft men bij klaverjassen en bridge kaarten nodig, maar niemand zal toch willen beweren dat daarom deze twee spelen het zelfde zijn. Rubber Men sprak omstreeks 1900 van ping pong, omdat de met perkament bespan nen bats ping-pong achtige geluiden maakten, maar weldra ontdekten enkele Heden, dat 't houten bat vervolmaakt kon worden als men er een laagje rub ber op aanbracht. Het werd op deze wijze mogelijk de bal een effect mee te geven, die de ping-pongers tot wanhoop bracht. Dit bat zou in de daaropvolgen de jaren het meest besproken en gekri tiseerde onderdeel -an deze sport wor den. Pas in 1926 bij de oprichting van de Internationale Tafeltennisfederatie vond het rubberbat officiële erkenning. In 1952 bij de wereldkampioenschappen in Bombay kwamen de Aziaten met een onaangename surprise, die in de tafel tenniswereld de tongen flink in bewe ging bracht. De Japaners kwamen toen op de proppen met bats, waarop een laagje sponsrubber was aangebracht. Hiermee was het mogelijk enorme ef fecten te geven, waarop de Europese tafeltennissers het antwoord schuldig moesten blijven. De Japanners sleepten daardoor op dit wereld toernooi alle prijzen weg en in de daaropvolgende jaren namen de Chinezen de wereld hegemonie over. Een van de technische snufjes van de Aziatische meesters was de zogenaamde „pen-houder-greep". Zij hielden het bat vast als een penhouder of ballpoint. De Europeanen waren vastgeroest aan de orthodxe greep, als bij het tennisracket, maar dat bracht alleen maar verlies met zich mee. Speltypes Het spontrubber vormde de inzet van felle discussdes in de tafeltenniswereld. Tijdens een congres in 1959 in Dort- mund werd gesloten dat het slechts is ,toegestaan met twee soorten bats te spelen, n.1. een houten bat geplakt met nopjes rubber of een houten bat. be plakt met „sandwich", dat niet dikker mag zijn dan 3 mm (onder sandwich verstaat men een laag sponsrubber met daar overheen een laag nopjesrubber). Er zijn bij tafeltennis heel verschillende speltypes mogelijk. De meeste spelers bezitten een bepaalde specialiteit, waar aan hun speltype is aangepast. Er zijn tafeltennissers, die zeer sterk in het verdedigen zijn. Hun tactiek beperkt zich tot afwachten. Anderen beschik ken juist over een vijmscherpe aanval. Met norme knallen trachten zij hun tegenstanders uit balans te brengen. Verder zijn er die lang spel en die kort spel preferen. Als U een toernooi bezoekt, kunt U zich gemakkelijk in de kracht van de verschillende spelers vergissen. Ziet U eerst twee defensief ingestelde tennis sers aan het werk, dan maakt hun spel een trage indruk. Ziet U vervolgens twee aanvallende spelers, dan ontwik kelt de strijd zich bijzonder snel en biedt deze een attractief spel. Men krijgt dan de indruk dat die aanvallen de spelers veel sterker zijn dan de twee defensief ingestelde tennissers. Die indruk blijkt dan meermalen zeer bedrieglijk te zijn, want komt in een andere game de „aanvaller" tegen de „verdediger" uit, dan is hij soms ner gens en is er zelfs sprake van klasse- verschil. De bekende evangelist br. I. Roose spreekt maandagavond, 8 uur a.s., in Nutsgebouw, Burg. Penstraat te Baarn. Allen hartelijk welkom. Volle Evangelie gemeente Baarn - Soest Reeds eeuwenlang heeft de mens ge tracht zich in z'n fantasiën los te ma ken uit de tijd waarin hij leefde. Ver maarde schrijvers construeren in hun boekwerken machinerieën die hen in staat stelden ziich snel en moeiteloos door de tijd te bewegen en aldus een blik op de toekomst of het verleden te werpen. Het is dan ook een fascinerende ge dachte dat de mens er inderdaad in is geslaagd een instrument te ontwerpen dat hem in staat stelt de dromen van de schrijvers te realiseren. Het middel dat hij daartoe in handen heeft gekre gen heet: de fotografie met de camera als hoofdinstrument. De fotografie heeft het mogelijk gemaakt dat geleerden nu in staat zijn miljoenen lichtjaren ver in het heelal door te dringen. Lichtbron nen waar te nemen die zij normaal ge sproken pas over onmetelijke tijden te zien zouden krijgen. De fotografie stel de hen echter niet alleen in staat in de toekomst maar ook in het verleden door te dringen. Het is nog niet zo lang geleden dat een groep Amerikaan se sterrenkundigen bekend maakte dat zij erin was geslaagd de uitvloeisels van een enorme explosie, die miljarden jaren geleden zou hebben plaatsgevon den en waardoor de zonnestelsels zou den zijn ontstaan, te fotograferen. Op de foto's die werden getoond waren on metelijke hoeveelheden materie te zien die zich met grote snelheid naar alle kanten verbreiden. In tegenstelling tot wat men in het al gemeen denkt wordt de sterrenhemel heden ten dage niet meer uitsluitend bestudeerd door mensen achter enorme telescopen. In plaats van een mense lijk waarnemen bevinden tegenwoordig veelal fotocamera's zich achter de tele scoop. De fotografische emulsies bieden na melijk bepaalde voordelen boven waar neming door mensen. De emulsies zijn namelijk in staat llchtindrukken die zij ontvangen, maar die te gering zijn om geregistreerd te worden, op te slaan totdat de totale hoeveelheid licht die wordt geregistreerd voldoende is om een belichting tot stand te brengen. Het menselijk oog mist deze eigenschap. Een ander voordeel is dat de fotografi sche film niet vermoeid raakt maar voor onbepaalde tijd lichtdrukken kan verzamelen. De fotografie stelt de mens ook instaat terug te keren naar tijden die nog slechts in zijn herinneringen leven. Neemt U maar eens een oud fotoalbum ter hand. Bij het doorbladeren daar van herkent U weer gezichten van vaak lang vergeten mensen, U herin- n: zich de gebeurtenissen weer waar mee die mensen verbonden zijn en herkent als het ware weer hun stem men. Kortom, U verplaatst zich vol ledig naar het verleden. De fotogratie kan ook de tijd stilzetten door gebeur tenissen te registeren die zich in een uiterst kort tijdbestek voltrekken. Denkt U maar eens aan het fotograferen van een geweerkogel die de loop van het wapen verlaat. Ook kan de fotografie een beeld geven van iets dat zich over een langere periode uitstrekt zoals b.v. de groei van een plantje. Om dit groei proces in snel tempo weer te geven wordt op moviefilm op uit elkaar lig gende tijden een opname gemaakt van het verloop van de groei. Bij het af draaien van de film ontstaat dan de indruk dat het groeiproces zich bin nen enkele seconden voltrokken heeft doordat op het scherm te zien is hoe de wortels en de bladeren als het ware uit het zaadje te voorschijn schieten. Dit verschaft de geleerden de moge- ijkheid het anders onzichtbare groei proces nauwkeurig te onderzoeken. Ook andere zaken die voor ons oog verborgen zijn kunnen door middel van de fotografie zichtbaar gemaakt wor den. Een goed voorbeeld hiervan vin den we bij het kernonderzoek. De kerndeeltjes die zich tijdens het splijt- proces met kracht in allerlei richtingen verplaatsen, maar die voor het men selijk oog onzichtbaa. zijn, kunnen met behulp van fotografische emulsies zicht baar worden gemaakt. Een geheel nieuwe toepassing in de fotografie is het fotograferen van za ken die er niet meer zijn. Zo kan bij voorbeeld een fotograaf vaststellen hoeveel automobielen er op een overi gens volkomen leeg parkeerterrein heb ben gestaan. Hij maakt daartoe een op name op een speciale infra-rood film, otnwïkkeld deze en krijgt aldus een beeld van het volle parkeerterrein. Vindt U dat dit ongelofelijk klinkt? In feite ligt de zaak vrij eenvoudig, de plaatsen waar de automobielen heb ben gestaan hebben een andere tempe ratuur dan de plaatsen waar niet werd geparkeerd. De infra-roodfilm registreert deze warmtestraling en geeft aldus een beeld van een situatie die niet meer bestaat. Natuurlijk is wel van belang dat een niet al te grote tijdperiode ge legen is tussen het ogenblik waarop de wagens het parkeerterrein hebben verlaten en het moment waarop de fo to werd gemaakt. Reeds jaar en dag helpt een groepje Westduitse studenten uit sportieve en menselijke overwegingen mannen, vrou wen en kinderen uit diverse milieu's van achter het IJzeren Gordijn naar het westen te ontvluchten. De vluchtroute liep via oost-Berlijn naar Leipzig en over Boedapest naar Wenen. De ontsnappingen uit verschillende lan den van het oostelijk blok liepen voor- treffleijk, met de regelmaat van een klok tot eind juli van dit jaar. Tot zo lang hadden de rode machthebbers en hun grenswachters geen enkele aanwij- ziging tegen het groepje moedige stu denten in West-Berlijn. Bedenkelijker werd de zaak. toen de 25-jarige Jürgen May uit Erfurt, lid van de communistische partij (S.E.D.), de bekende Olympisch en wereldkam pioen atletiek (wereldrecordhouder over de 1000 m), lid van de atletiekvereni ging „Turbine Erfurt" en sportredacteur van het communistische dagblad „Het Volk", de wens te kennen gaf de D.D.R. de rug toe te keren. De laatste Gelijktijdig met hem hielpen de studen ten een tweetal Oostduitse geleerden. De beide geleerden en de wereldrecord houder May kwamen veilig in Boeda pest aan en zetten via Wenen hun reis naar West-Duitsland voort. De geleer den verdwenen dieper West-Duitsland in en „zwegen als het graf", zulks in tegenstelling tot de sportsman Jürgen May, die onverwachts opdook In West- Berlijn en daar in diverse cafés hoog opgaf over het welslagen van zijn vlucht. Hij sprak honderd uit over de vluchtroute en de namen van zijn hel pers als betrof het een sportief evene ment. Zo lokte May met zijn gezwets niet alleen enkele Westduitse journalis ten van het sensatieblad „Bildzeitung" naar zich toe, die een exclusief stuk kopij kregen aangeboden, doch ook en kele geheime agenten van de in West- Berlijn opererende Oostduitse veilig heidsdienst, de S.S.D. Zij poogden de praatgrage sportsman naar Oost-Berlijn te voeren, hetgeen door de gealarmeerde Wesitberlijnse politie ternauwernood kon worden voorkomen. Lange staart Het gevaarlijke optreden van de klets- kampioen had, zoals te verwachten viel, zeer onaangename gevolgen en dat niet alleen voor het menslievende groepje studenten-vluchtelingenhelpers, dat met naam en toenaam bekend werd. De Oostduitse geheime veiligheidsdienst nam spoedig maatregelen door het op pakken van familieleden achter het IJzeren gordijn. Ook wordt nu strenger gelet op hen, die hun vakantie achter dat gordijn willen doorbrengen, met andere woorden: het vluchten is moei lijker geworden na dat misdadig ge zwets van Jürgen May. Heel lastig werd het bezoeken van vrienden en van familieleden voor duitssprekenden. De oostblokken verscherpten de grensbe waking en de communistische macht hebbers instrueerden in die zin hun grenswachters, geheel compleet met toe kenningen van premies en van onder scheidingen. Zo achtervolgden Tsjechische grens wachters op Oostenrijks grondgebied nabij de doorlaatpost Gmünd een drie tal vluchtelingen uit het Oostduitse Leipzig. Een tweetal Tsjechische grens wachters drongen daar vijf kilometer door op Oostenrijks grondgebied, waar zij de 19-jarige Otto Albert Schleenz neergeschoten. Een protest van de Oos tenrijkse regering werd door de Tsje chische machthebbers zonder meer ter zijde gelegd. Niet alleen bij de door laatpost doch ook in het Tsjechisch- Oostenrijks grensgebied bij Nikolsburg is het momenteel zeer gevaarlijk. De rode grenswachters maken aldaar zon der voorafgaande waarschuwing ge bruik van de vuurwapens. Mislukte vluchten De westduitse voetballer Ludwig Kolb uit Frankfurt/Main poogde met verval ste passen zijn verwanten uit Oost- Duitsland. die in Bulgarije met vakan tie waren, naar de bondsrepubliek te halen. Kolb maakte daarbij een kleine fout, die de vluchtende familie en hem zelf noodlottig werd. Iiets dergelijks overkwam de heer Lehmann, een leraar vit Solingen (West-Duitsland). Ook hij wilde met behulp van een valse pas poort zijn in Bulgarije vertoevende zus ter, die in Maagdenburg/D.D.R. woont, naar West-Duitsland smokkelen. De grenswacht ontdekte de pasvervalsing en broer en zus werden gearresteerd. Over het lot der arrestanten is verder niets bekend. Giet op het voorgrande wordt in de Duitse dag- en weekbladen voor „toe risten gevallen" gewaarschuwd c'ie, vol gens die bladen, door de diverse gehei me diensten der oostblokstaten worden, opgesteld. De Duitse vluchthelper Ger- hard Wenzel, een 24-jarige elektriciën uit München, werd in Bulgarije gear resteerd toen hij poogde om de Oost- - duitse familie Mohnert over een smok kelaarspad naar Turkije te helpen. Wen zel werd bijna gelijktijdig gearresteerd met zijn landgenoten Rednhard Fischer, 40 jaar, afkomstig uit Reckinghaussen, die tweehonderd pistolen bij zich droeg en de 23-jarige Manfred Schülze, even eens afkomstige uit München, die 45.000 9-mm patronen met zich voerde. bij Beetzlaan 143 - Soest. Reservering mogelijk. Verkoop van 9.00-21.00 uur. KERKBOUW Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan de Kerkeraad der Gereformeer de gemeente, scrib. van Goyenlaan 36, Soest, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergun ning te verlenen voor het bouwen van een kerkgebouw op het perceel, gelegen nabij de Beukenlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nummers 3796 en 4565 (ged.), zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soesterveen". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 12 december 1967.

Soester Courant | 1967 | | pagina 7