Soest toen - Soest nu Kunstmarkt ten bate van bejaarden Expositie over toekomstig Soest geopend Soestenaar wegens bezit, verhandelen en kweken van verdovende middelen aangehouden V.V.V.-nieuws Het oog gericht op generaals-principes EEN UIT WEG Vrijdag 15 december 1967 46e jaargang no. 95 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 y Tienergroep „Middehvijk" Nieuwjaarsreceptie Kamer van Koophandel Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, afd. Soest Volkszangavond Instuif jong Soest SOESTERtflOURANT Abonn. p. kwart, 3,per post f 4,25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In het gebouw achter het gemeentehuis heeft burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck dinsdagmiddag een tentoon stelling over de toekomstige ontwikke ling van Soest geopend. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van een aantal ambtenaren van gemeentewerken en gemeentehuis, die de bezoekers aan de hand van foto's (gemaakt door de heer J. Pasman), tekeningen en maquettes een indruk willen geven van het toe komstig aangezicht van Soest. De expo sitie heeft uiteraard voor het grootste gedeelte betrekking op het Soesterveen en is opgezet aan de hand van het structuurplan voor de gemeente, waar van de bezoekers een gratis uitreksel krijgen. Burgemeester Bentinck toonde zich bij zonder ingenomen met dit initiatief. Hij wees er nog eens met nadruk op, dat het gemeentebestuur hier helemaal bui ten staat, „zodat alle eer verwezen moet worden naar de betreffende ambtena ren". Dat zijn o.a. de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dus- sen, de heer Van Leeuwen, die een belangrijk deel van de vervaardiging der tekeningen voor zijn rekening heeft genomen, de heer Borreman en de heer Van Amerongen. De burgemeester vond het zeer prettig aandoen, dat dit team met zoveel ple zier de kennis buiten de eigen kring wil uitdragen. „Op eenvoudige, aan schouwelijke en instructieve wijze kan men op deze tentoonstelling kennis ne men van de toekomstige ontwikkeling van Soest. Een ruime belangstelling van de zijde van de ingezetenen zal de grootste beloning voor de organisatoren zijn" meende de burgemeester. Hij verrichtte de opening kort voor de middagzitting van de gemeenteraad, die dinsdag de gemeentebegroting heeft vastgesteld. Alle raadsleden woonden de opening dan ook bij en brachten nadien een kort bezoek aan de exposi tie. De tentoonstelling laat onder meer zien de plaats, die Soest heeft in de Morgenavond (zaterdag), te 8 uur, houdt de Tienergroep „Middelwijk" een dans avond, waarop de band „All-art-studio" uit Purmerend voor het goede ritme zal zorgen. Deze band heeft kort gele den in Zeist nog een prijs behaald. Alle tieners zijn welkom. De Kamer van Koophandel voor Amers foort en Omstreken zal op donderdag 11 januari 1968 haar traditionele nieuwjaarsreceptie houden. Deze bijeenkomst zal plaats vinden in de St. Willebrordus kapel, het ont vangstcentrum van het stadsbestuur. Muurhuizen 102 te Amersfoort en vangt om 15.30 uur aan. Jong en oud toonden grote belangstel ling voor dc verschillende fasen van de toekomstige ontwikkeling van Soest. regio, zowel in het kader van het samenwerkingsorgaan voor Amers foort en omstreken als in de visie van het provinciaal bestuur, dat zijn ge dachten daaromtrent heeft neergelegd in een nota „Oog op Utrechts toe komst". Voorts omvat de tentoonstelling foto's van het oude en grotendeels al verdwe nen Soest, het huidige Soest en teke ningen en maquettes van het in op bouw zijnde en toekomstige Soest. Er zijn tekeningen van het bijna gereed zijnde bejaardencentrum Molenschot, van de in aanbouw zijnde brandweer- garage, van enkele geplande scholen en kerkgebouwen en van de pas gestarte bouw in het Soesterveen. Op de eerste dag heeft de tentoon stelling al een groot aantal bezoekers etrokken. Vanavond van half acht tot half tien en morgenmiddag van twee tot vijf uur kan men nog een indruk krijgen van het Soest, zoals het waar schijnlijk gaat worden. Het boekje „Soest in ontwikkeling", dat aan alle bezoekers gratis wordt verstrekt, verklaart in tekst en tekening de structuurnota, met name ten aanzien 'ran het Soesterveen. In de brochure worden achtereenvol- ;ens de historische groei van Soest, de plannen voor het Soesterveen, de noor delijke helling van de Eng, het plan Kortend, het toekomstig stadscentrum, de al in ontwikkeling zijnde buurt Smïtsweg en de sport onder de loep genomen. Zoals bekend zal Soest uit groeien tot een stad van 60.000 tot 80.000 inwoners. In zijn woning te Soest heeft de poli tie de 28-jarige F. J. P. aangehouden wegens het bezit, verhandelen en zelfs kweken van verdovende middelen. Zijn arrestatie volgde kort na de aanhouding van een Westduitser in Wiesbaden. In middels is ook de Utrechtse fotograaf J. W. aangehouden. Er worden nog meer arrestaties verwacht van personen, aan wie P. verdovende middelen heeft verkocht of gegeven. De werkeloze Soestenaar toonde al sinds vele jaren een grote belangstelling voor Oosterse landen. Op één van zijn reizen in Turkije kreeg hij van een taxichauffeur in Istambul een hoeveel heid hasjiesj aangeboden. Hij accepteer de het verdovende middel en was sinds dien een geregelde klant van de taxi chauffeur. De laatste vier jaar reisde P. liftend regelmatig naar Turkije, waar hij aanzienlijke hoeveelheden hasjiesj „We hebben heerlijk in de sneeuw ge wandeld!" Dit vertelde een sportieve kennis en we veronderstellen, dat er meer enthousiaste winter-tippelaars zijn, zodat we eens naar onze wandelkaartjes gingen kijken om U gelegenheid te geven een route uit te zetten. Het Voespoorkaartje kent U vermoedelijk al, maar misschien de uitgave van de Vereniging van vrienden van het Gooi nog niet. Dit Gooi-kaartje vertelt U het een en ander over de schoonheid van Het Gooi, de bezienswaardigheden en de natuur reservaten. Het geeft wandelaars en fietsers een dui delijk beeld van de mogelijkheden, die er voor hun sportieve genoegens zijn en wie, evenals onze kennis van wandelen in de sneeuw houdt, kan door middel van deze plattegrond tot 'n goed bestu deerde, mooie tocht komen. Maar natuurlijk ook zonder sneeuw be wijst de Gooi-kaart U een dienst. De prijs is 1,en bij ons verkrijgbaar. en andere verdovende middelen kocht en van de handel een volledig bestaan opbouwde. Een deel van de verdoven de middelen wendde hij aan voor eigen gebruik. Op één van zijn reizen kwam P. in de trein in aanraking met de Duitser F., aan wie hij een deel van zijn bezit verkocht. Later zocht de Duitse, contact met P. en verzocht hem om een nieuwe hoeveelheid hasjiesj. Kort nadat de hasjiesj bij hem was afgeleverd, werd de Duitser gearresteerd. Tijdens zijn verhoor verklaarde hij, de verdovende middelen te hebben ontvangen van de Soestenaar, die dan ook enkele dagen later in zijn woning werd aangehouden. Vlak na zijn arrestatie werd zijn kamer bij zijn 80-jarige tante door de politie helemaal omgekeerd. Men kwam tot enkele verassende ontdekkingen. Inder daad trof men hoeveelheden hasjiesj en andere in pijpjes en blokjes verwerkte verdovende middelen aan, alsmede een waterpijp, een instrument om de verdo vende middelen te nuttigen. Tevens trokken twaalf cactussen de aandacht van een rechercheur, die pas eer. cur sus over verdovende middelen achter de rug had. Deze cactussen bleken na een deskun dig onderzoek gebruikt en gekweekt te worden voor de winning van mesca line, een vloeistof, die bij inwendig ge bruik dezelfde reacties oproept als L.S.D. Mescaline werd volgens een zeer oud reept reeds door de Indianen uit planten gewonnen. P. bleek ook in het bezit van literatuur, waarin de win ning van mescaline en andere verdo vende middelen werden beschreven. Al le stoffen, die door de politie werden aangetroffen, zijn voor onderzoek naar een laboratorium gezonden. Tenslotte trof men op de kamer van de Soestenaar nog een geluidsband aan, waarop men aanvankelijk alleen maar muziek, maar later ook gesprekken van P. met de Utrechtse fotograaf en een Amsterdams kantoormeisje vond. Dins dag werden beiden aangehouden. Het Amsterdamse meisje blijkt achteraf niets met de zaak te maken te hebben. In middels wordt naastig gespeurd naar andere personen, aan wie P. in de loop der jaren zijn verdovende midde len verkocht. Sneeuw en koude hebben Otto Schou ten, Jos Vermeulen en Arti Shock-af gevaardigde Piet Riethoven geïnspi reerd tot het houden van een kunst markt, waarvan een belangrijk deel van de opbrengst bestemd za zijn voor de Soester bejaarden. Het heeft enige moeite gekost om een geschikte loka liteit voor de kunstmarkt te vinden, maar na langdurig overleg kon de gro- e zaait van he Middelwijkgebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk-voog- dijraad voor een bedrag van 75,wor den gehuurd. De kunstmarkt zal - in tegenstelling tot de aanvankelijke plan nen - ook maar één dag duren. Mor genochtend om tien uur vindt de ope ning plaats. Op de kunstmarkt zullen merendeels jonge kunstenaar hun wer ken verkopen. Van de opbrengst zal een gezellig kerstfeest voor de bejaar den worden georganiseerd, waarvoor overigens wel eens grote belangstelling en vooral kooplust van de zijde van het publiek noodzakelijk is. Thans doet zich een gunstige gelegenheid voor om ook jets voor het vergeten deel van de be. 'iking te doen. Voor deze gelegenheid zijn onder meer uitgenodigd H.M. de Koningin, oud minister W. Drees, minister van bui tenlandse zaken mr. Luns, burgemeester S. P. baron Bentinck van Soest, Gert en Hermien Timmerman en de plaat selijke industrie. De kunstenaars, die hun medewerking hebben toegezegd, zijn Otto Schouten met karmische tableaus en ander klein werk; Jos Vermeulen met schilderin gen en tekeningen; Piet Riethoven met portretten en beeldplastieken; Kees van der Wel met schilderijen; Rien de Rol ler, eveneens met schilderijen; Wout Wilgenburg met kleine plastieken, Se- bo Wetmers met schilderijen, Frans Jansen met foto's, Bé Klein met potten- bakkerswerk en Viktor Eugène met collages. Inmiddels heeft ook Herman Egtbers uit Baarn zijn medewerking toegezegd Hij vertoont wandplastieken. De heer Sebo Detmers zal tegen specia le prijzen kerstbomen beschikbaar stel len om aldus deze actie een extra sti mulans te geven. De Kerstbomen wor den zogeleverd, dat ze naderhand weer in de tuin kunnen worden gepoot. Dank zijn de organisatoren verschul digd aan mevr. v. d. Wetering voor de medewerking en bij voorbaat al aan al degenen, die de Bejaarden Actie Soest tot een succes helpen maken. Men kan tot morgenavond elf uur op de kunstmarkt aan de Talmalaan te recht. De U.V.V. afdeling Soest zal op maan dag 18 december a.s., om 12 uur, een kerstviering houden. Deze kerstviering zal plaats vinden in de zaal bij de Émmakerk en al diege nen worden verwacht, die lid zijn van de bejaarden-sociëteiten in het Anna Paulownahuis en de Lichthoek, terwijl ook de werkende leden van de U.V.V. welkom zijn. Wij herinneren U aan de volkskerst- zangavond, die op woensdag 20 decem ber a.s. zal worden gehouden in de Julianakerk, des avonds om 8 uur. Behalve de plaatsen benodigd voor de medewerkenden, zijn alle plaatsen vrij. evv-.- St Kerkpad N.Z. met op de achtergrond de Petrus en Pauluskcrk, 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu. Frankrijk levert aan Irak vijftig-straal jagers, iets waarover men zich in Israël een beetje ongerust maakt. En boos, want men zou kunnen zeggen dat het de vijftig toestellen zijn die Israël be steld en betaald heeft, die nu naar een land gaan dat zich bij de zesdaagse oorlog van deze zomer allerminst on betuigd heeft gelaten. Nu veranderen vijftig straaljagers niet met een klap de hele krachtsverhouding in het nabije oosten, al is het aantal in verhouding tot het totaal der luchtmachten zeker niet gering. Akeliger is dat Frankrijk ijverig wa pens gaat leveren naar dit gebied, ter wijl de Sowjet-unie en Amerika het juist zeer kalm aan doen in dit opzicht. Daar beseft men, dat in een streek waar de gemoederen allerminst be daard zijn, de aanwezigheid van goede wapenvoorraden de verleiding groot kunnen maken ze ook te gebruiken. Voor Israël komt er het bittere punt bij dat Frankrijk wel weigert wapens - zelfs reeds betaalde wapens - te leveren aan Israël. Maar dat komt omdat Is raël stout is geweest, zoals De Gaulle op zijn persconferentie duidelijk heeft gesteld. Het is bekend dat de Franse president op zijn persconferenties uitgebreid zijn politieke daden motiveert met moreel hooggestemde argumenten. Ethisch doen de V.S. vrijwel alles fout en ook de Canadese regering laat zich niet leiden door de eenvoudige stelregels die ieder moet kennen die goed en kwaad van elkaar kan onderscheiden. (Dat laatste slaat dan op de „verdrukking" van de Franstalige Canadezen. Met de Bretons in Frankrijk is het natuurlijk een heel andere zaak, zoals de generaal graag zal uitleggen: het verschil is dat dit in Frankrijk is.) En waarom stuurt De Gaulle nu wa pens naar een gebied waar de boel zo gemakkelijk in vuur en vlam kan uit barsten? Om hoogstaande redenen? Nee, nuchter omdat hij bezig is met de Iraakse regering een contract te sluiten over olieleveranties aan een Frans staatsbedrijf. Dat heeft niets te maken met oliebe hoeften van Frankrijk, daarover is geen kou aan de lucht. Maar er is wel een financieel voordelig zaakje te maken, al gaat het dan ten koste van Britse, Amerikaanse en Nederlandse oliemaat schappijen. Dit is dan de zelfde De Gaulle die de V.S. verwijt met zijn re- geringspolitiek hun zakenleven te be voordelen en zo een soort kolonisatie te voeren. En wat Israël betreft: indertijd bij de grote Frans-Engelse expeditie naar het Suezkanaal was in Frankrijk het plan uitgebroed om Israël vast de beslissende slag te laten leveren in de Sinaï-woestijn. En dit is maar een voorbeeld. Terwijl Amerika en Engeland zich houden aan het embargo dat de Ver. Naties hebben gelegd op wapenleveranties aan Zuid- Afrika, legt Frankrijk contacten om de regering in Pretoria te voorzien van allerlei wapentuig. Met in het kielzog andere Franse handelaars. In Rhodesië is het grootste Franse textielconcern gesignaleerd als koper van tabak, die ook al weer in verband met een embar go daar moeilijk te verkopen is. Kortom: De Gaulle doet zo ongeveer wat hij de V.S. verwijt. Alleen: dit is niet verkeerd, natuurlijk, want het gaat om Franse belangen. De hoogstaande principes van de Franse president zijn voornamelijk daarop gebaseerd. KANTMAN De Instuif Soest zal op zondagavond 17 december a.s., te 20.00 uur, weer een dansavond organiseren en het bestuur heeft gemeend de muzikale verzorging te mogen toevertrouwen aan de beatband Strange '66 die bij de Instuif geen onbe kende is. Dat het een geslaagde avond wordt staat bij voorbaat al vast. De Amarikaanse hoogleraar van Finse afkomst D. A. Jokinen, die al eerder een goed stadsplan voor den Haag ontwikkelde, dat echter door tegenkan ting van andere zijde werd verworpen, heeft nu op verzoek van de Stichting Weg plannen gemaakt voor Amsterdam, Deventer en Maastricht. Die plannen zijn revolutionair en zullen daarom me nigeen schokken Tochm ontzien zi.i het stadsschoon en een aantal heilige huis jes. Omdat het verkeer in onze steden steeds erger vastloopt, zal men binnen enkele jaren tot een beslissing moeten komen. Binnenst 'den kan men niet zonder meer voor autoverkeer verbieden of vrijwel ontoegankelijk maken, want dan ver stikt men de middenstand en de be volking is de dupe. Men kan ook niet drastisch gaan breken in stedeschoon en gebouwenbezit. Pro. Jokinen heeft een gulden middenweg gewezen. Helaas wordt het wel een kostbare ope ratie om de steden zulke dure auto viaducten. verkeerscircuits op drie en vier verschillende niveaus en kostbare parkeergarages te doen bouwen. Boven dien moeten er dan weer woonwijken bijkomen ter vervanging van de buur ten, welke geamoveerd moeten worden om ruimte te maken voor de verkeers afwikkeling. De vraag is nu. waar al dat geld vandaan zal moeten komen. Het antwoord zal wel zijn, dat alleen de allergrootste steden „iets" kunnen doen. Dat iets mag echter geen „lap middel" of „half werk" zijn. Want dan zit de bevolking daar over weinige ja ren nog in het slop. Ook een stad die wil leven, moet aan zijn verkeerstoekomst bouwen!

Soester Courant | 1967 | | pagina 1