Sluitende begroting van Soest Kleuren Televisie Pianohandel Van Tol Groot gebrek aan financieringsmiddelen Komt er werkelijk een sporthal Pianohandel Van Tol ct. 89 ct. HvhiL Pianohandel Van Tol Pianohandel Van Tol Pianohandel Van Tol Pianohandel Van Tol Voor PIANO-OMBOUW K.V.P. Voor PIANO STEMMEN ƒ1,10 PP F» - '|M f 9 jëy Voor een PIANO kopen Prot. Chr. blok Voor Hoor Voor PIAN0BANKEN P.v.d.A. Voor vervol? gemeentebegroting zie volgende pagina Voor PIANOREPARATIE VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 De raad der gemeente Soest heeft dins dag de gehele dag en avond besteed aan de behandeling van de begroting 1968. Afwezig waren de heren P. Grift (we gens ziek4"*) en P. C. Pieren (wegens familieomstandigheden), beiden P.v.d.A. Wij hebben onze lezers in een vorige editie reeds bijzonderheden meegedeeld over de gemeentebegroting en de be grotingen van de bedrijven en instel lingen, terwijl wij tevens een aantal vragen van de raadsleden en het ant woord van het college hebben weerge geven. De Voorzitter gaf na opening van de vergadering aan de diverse fracties ge legenheid een algemene beschouwing te houden. TELEFOON 2968 De heer J. R. van Poppelen sprak na mens de K.V.P.-fractie als volgt: De Raadsfractie van de K.V.P. heeft door het overlijden van de heer Hilhorst een groot verlies geleden. Jarenlang heeft hij zijn krachten gegeven in het belang van de Soester gemeenschap en in zonderheid aan de K.V.P. Helaas heb ben wij hem niet meer in ons midden. Het leven staat niet stil, al is het ver lies nog zo groot, we moeten verder. Intussen is de fractie van de K.V.P. weer compleet en is de ontstane wethouders- vakature aangevuld door de benoeming van mevrouw Walter. De fractie van de K.V.P. heeft waardering voor de wijze waarop deze wethoudersbenoeming heeft plaatsgevonden. Mijnheer de voorzitter. Vandaag nemen we in behandeling de begroting voor het jaar 1968. Alvorens tot een beschouwing over te gaan wil ik namens de fractie van de K.V.P. u en uw college dank brengen voor alles wat u in het afgelopen jaar in het belang van de gemeenschap hebt gedaan. In deze dank willen wij ook betrekken alle medewerkers van hoog tot laag, die werkzaam zijn bij de diverse gemeente lijke afdelingsinstellingen en bedrijven alsmede het gehele politiekorps. vesting en Ruimtelijke Ordening voor stander is om de overdracht van wo ningwetwoningen te bevorderen. Uit de opbrengsten van de verkochte woningen kunnen weer diverse urgente werken worden uitgevoerd. Woningbouw Het jaar 1967 heeft zeer weinig ruimte gegeven voor de oplossing van het wo ningprobleem. Voor 1968 liggen de cijfers wel beter. Door het in gebruik nemen van het bejaardencentrum Molenschot, zullen wellicht in het kader van de doorstroming een aantal gezinnen aan een woning worden geholpen, mits er niet te veel vrijgekomen woningen wor den verkocht aan niet Soester ingeze tenen. Onze fractie zal hieromtrent t.z.t. gaarne uitvoerig worden ingelicht. Voor een aantal bejaarden zal 1968 door het in gebruik nemen van het bejaarden huis Molenschot een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Belangrijke re sultaten voor de oplossing van het wo ningtekort zijn echter eerst te verwach ten als de opgezette bouwstromen in het Soesterveen volop tot ontwikkeling ko men; dit zowel in de woningwet- als in de premiesector. Het tempo van bouwen, inzonderheid de woningwetbouw dient daarbij nauwlettend in het oog te wor den gehouden. Er is reeds een achter stand op het bouwschema; wordt deze groter dan betekent dit een groot rente verlies voor de gemeente en de wo ningzoekenden moeten weer langer wachten. Sluitende begroting In uw aanbiedingsbrief behorende bij de begroting 1968 wordt gesteld, dat u met voldoening de Raad voor 1968 een slui tende begroting heeft kunnen aanbieden. Hoewel onze fractie zich met uw vol doening kan verenigen, vraagt zij zich wel af of in een sterk groeiende ge meente, waarin nog zeer veel tot stand moet worden gebracht, we wel blij moe ten zijn. met deze sluitende begroting. We vragen ons hierbij af of alle mo gelijkheden zijn onderzocht, in hoeverre wij met een sluitende begroting behoren te komen; dit mede gezien de reserves waarover de gemeente Soest beschikt. Worden alle pogingen aangewend om zoveel mogelijk extra kapitaal te ver krijgen? Door de snelle ontwikkeling zal er t.a.v. de financiering een progressief beleid moeten worden gevoerd. Er zal een goe de samenwerking moeten zijn tussen de verschillende hoofden van de afdelingen, diensten en instellingen. Kan in dit verband het College ons me dedeling doen of er regelmatig stafbe- sorekingen zijn met de hoofden van de diverse afdelingen? In uw aanbiedingsbrief wordt gesteld dat ingevolge het besluit, verfijning al gemene uitkering op de riolering een verhoging van rond 141.000,kan wor den gerekend. Ben ik juist ingelicht, dan zou men reeds geruime tijd over deze 141.000,— hebben kunnen beschikken. Kunt u ons informeren, waarom hiervan geen gebruik is gemaakt Onze fractie is voorstander om, waar zo mogelijk woningwetwoningen te ver kopen aan de bewoners. In het verslag kunnen we echter lezen ,dat uw college de verkoop van woningwetwoningen aan de bewoners niet wenst te bevorderen. We vragen ons af of de mening van het college in deze wel juist is, mede ge zien dat ook de minister van Volkshuis TELEFOON 2968 ASSORTIE-KRANSJES. Assortie-kransjes van cho colade. fondant en agar- kransjes. 300 gram KERSTBOOMFIGUREN. Chocoladefiguren assortie voor de kerstboom in kleu rige staniol. Zakje a 8 stuks amandelkransjes. Ovenverse koekkransjes, rijk bestrooid met aman delschaafsel. Zakje 250 gram VROOM DREESMANN Op dit punt wil de fractie van de K.V.P. een overzicht hebben van de huidige stand van zaken t.o.z. de oorspronkelijke planning. Dit te meer daar het gevaar niet denkbeeldig is, dat de toewijzing van contingenten voor de komende ja ren, zeker vóór 1968 zullen worden aan gepast aan het werkelijke bouwtempo. Indien dit lager zou liggen dan aanvan kelijk in het produktieschema is aange geven, kan dit nare gevolgen hebben. De aangekondigde verlaging van het lan delijk contingent woningwetwoningen met 10.000 eenheden, zal zeker in de eer ste plaats op dit punt doorwerken. Ook in de gesubsidieerde particuliere sector dienen de onderhandelingen met kracht te worden voortgezet, zonodig door het aantrekken van een tweede bouwstroom in deze sector. Gelet op de in de pers gepubliceerde ge gevens met betrekking tot de per 1 ja nuari 1968 van kracht wordende subsi dieregeling, zullen de vooruitzichten in deze sector voor de belegger aanmerke lijk beter worden. Daarbij dient door de gemeente naar onze mening niet op één paard te worden gewed, aangezien dit een grote binding geeft met alle geva ren daaraan verbonden. Gelet op de door de gedeputeerde staten voor de jaren 1966 t.e.m. 1970 voor onze gemeente geplande ruimte van circa 2000 woningen, waarvan naar onze becijfering thans 2/3 aan woningbouwplannen in de drie sectoren is goedgekeurd of van een bouwvergunning is voorzien, zal onze fractie eveneens op korte termijn willen vernemen over welke bouwplannen thans onderhandelingen met bouwers of beleg gers worden gevoerd teneinde te kunnen nagaan in welke mate de resterende 1/3 wordt gerealiseerd. Hoewel uw college het niet direct nodig acht om door het instellen van een en quête meer inzicht te krijgen in de be hoefte aan eigen woningen en huurwo ningen zou het in dit verband zeker de moeite waard zijn, om aan de hand van de woningaanvragen na te gaan in hoe verre met de bouw van keuzewoningen zou kunnen worden volstaan, teneinde ook van deze categorie een aanvaardbare woning te kunnen brengen. Ligt hier naar uw mening niet een be langrijke taak voor de plaatselijke wo ningbouwverenigingen, zonodig gebun deld tot één orgaan? Volgens de voorgenoemde minister kun nen deze woningen een belangrijke aan vulling zijn op het assortiment woningen die in de laatste jaren zijn gebouwd en die veelal zijn opgetrokken in hoogbouw, zoals ook in onze gemeente het geval is. Vanaf 1 januari 1968 schijnt het gehele subsidiebeleid een drastische verande ring te ondergaan en wel zodanig, dat zowel in de woningwet- als in de pre- miebouw de huren gelijk komen te lig gen, waarbij de woningwetbouw zeer sterk aan contingenten gebonden zal worden en daarentegen de premiebouw niet aan contingentering onderhevig is. Het is belangrijk deze ontwikkeling nauwlettend te volgen om hierdoor te komen tot de bouw van meer ééngezins woningen. Tijdens de afdelingsvergadering zijn vra gen gesteld ten aanzien van de stich- tingskosten en exploitatiekosten van de flatbouw t.a.v. eengezinswoningen. Een duidelijk antwoord is hierop niet gegeven. Onze fractie is voorstander van het begin af bij de opzet van een be stemmingsplan te worden betrokken. Aan de leefbaarheid van de woongemeen schappen zullen hoge eisen moeten wor den gesteld. Met belangstelling wachten wij het een en ander af. Bestaat er gevaar, mijnheer de voorzit ter, dat door de grote bouwactiviteiten in het Soesterveen, de uitvoering van de bestemmingsplannen te Soesterberg vertraagd kunnen worden? Is het niet droevig, dat er zolang ge wacht moet worden op de uitspraak van het bestemmingsplan Eng II? Ten aanzien van het verzorgingspeil in onze gemeente is onze fractie het niet eens met uw zienswijze, dat plaatsing van containers moet worden ontraden. Wanneer men thans door de gemeente rijdt, ziet men diverse stortplaatsen van vuil. Dit ontsiert de gemeente en het is een doorn in het oog van de bewoners nabij deze plaatsen. Is het college bereid enkele containers te plaatsen als proef? Verkeer De moeilijkheden in het verkeer nemen op de wegen in Soest steeds grotere vor men aan. Vooral op de hoofdwegen in Soest en Soesterberg moet van een on houdbare toestand worden gesproken. Over deze materie is reeds lang en veel gesproken, doch de oplossing laat mo gelijk nog jaren op zich wachten. Is het niet in overweging te nemen om namens de raad desnoods per telegram een fel protest te laten horen bij de betreffende minister en hem te wijzen op deze toe standen en tevens te verzoeken de op lossing tot verbetering zo spoedig mo gelijk te bevorderen. Aan de gemeente Soest dient een extra krediet te worden verstrekt om zo spoedig mogelijk te ko men tot een definitief plan en de reali sering daarvan. Kan het college inzichten verschaffen in hoeverre men is gevorderd met het we genplan voor de polders Middelwijk en Lang Eindse maten? We hopen dat de wegen genoemd in de begroting 1968 verbeterd worden en niet door gebrek aan financieringsmiddelen wederom ver traagd worden. P.U.E.M. en verlichting Ten aanzien van de geprojecteerde hoog spanningsleiding door Soest is onze frac tie het eens, dat het natuurgebied ernstig wordt aangetast en tegen de aanleg is W y fl; -f- i MIJ i|f Onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, met aan zyn linkerzyde wethouder K. de Haan, Sociale Zaken; wethouder mevr. M. C. P. VValter-v. d. Togt, Openbare Werken en aan zyn rechterzijde de heer J. Dobben, chef financiële afd. en wethouder J. v. d. Arend, Financiën, werd de gemeente begroting behandeld. op een en ander toch nog in redelijk korte tijd tot stand gekomen is. Toch twaou „v. „v. UU11^ neemt dit niet weg, dat .rij ons af- geprotesteerd. De landbouw wordt doorYraScn of de nu gevolgde methode wel het plaatsen van de obstakels op hun ,.e en meestgelukkige gronden eveneens ernstig belemmerd bij gebruik van de mechanisatie. Heeft de gemeente ook in samenwerking met de landbouworganisaties pogingen onderno men om gezamenlijk te protesteren, des noods gezamenlijk in regionaal verband? Wij vinden het jammer dat de verlich ting op de Birkstraat en Amersfoortse- straat niet wordt verbeterd. Is het college op de hoogte, waarom het Rijk verlichting op voornoemde wegen niet wil verbeteren? Sport en recreatie Mijnheer de voorzitter, ik heb straks al opgemerkt, dat er voldoende aandacht moet worden besteed aan de leefbaar heid. Punten die hiertoe ook behoren zijn de sport- en recreatiemogelijkheden Voor de sport wordt de behoefte aan sportvelden steeds groter. Er is nu al een groot tekort aan sportvelden. Even eens is er behoefte aan zalen voor sport beoefening, overdekt zwembad, instruc- tiebad enz. Als de woningbouw voldoen- TELEFOON 2968 de is gevorderd, zodat de Soester inge zetenen over 'n goede woning kunnen be schikken, is het voor ons de vraag of we dan de woningbouw niet moeten tempo riseren en aan de oplossing van deze sportproblemen een hogere prioriteit gaan geven. In uw antwoord wordt gesteld, dat het beter toegankelijk maken van de bossen een taak is van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer. Het gemeentebe stuur heeft hierin zeker ook een belang rijke taak te vervullen, aangezien ge noemde vereniging wel routes kan uit zetten. doch de paden etc. zullen toch door de gemeente moeten worden aan gelegd. Er zijn thans wel diverse routes uitgezet, doch een aantal hiervan zijn moeilijk te belopen. Onderwys De fractie van de K.V.P. spreekt ook de bezorgdheid uit over het steeds toene mende aantal noodlokalen voor het on derwijs. We hopen, dat in het Soester veen in ieder geval geen noodlokalen worden gebouwd. Met belangstelling wachten we af, wanneer het E.T.I. met het nieuwe scholenrapport verschijnt. Bij de invoering van de Mammoetwet moet er voor worden gezorgd dat de scholen bouw wordt aangepast aan de te stellen eisen, zodat we straks de boot niet mis sen. Gas Ten aanzien van de bomensterfte door eventuele gaslekken is uw antwoord niet erg duidelijk. Was er geen antwoord te geven over de omvang van de schade door sterfte of ziekte van de bomen? Alle inwoners van Soest hebben een fol der thuis gekregen, die betrekking heeft op de Gas-Apparaten-Service en Onder houdsdienst (G.A.S.O.). Omdat de G.A.S.O. in nauwe samenwerking werkt met een gemeentelijk bedrijf, ware het dan niet beter geweest, om eerst de Raad of de Gascommissie hierover te raadplegen? Dit vooral wat betreft de tarieven die zijn vastgesteld. Nog een opmerking van algemene aard. De fractie van de K.V.P. had liever ge zien, dat door het college aan de beant woording van een aantal vragen gesteld in de afdelingsvergaderingen meer aan dacht was besteed. Verschillende vragen zijn oppervlakkig beantwoord en geven voor ons onvoldoende inzicht. Mogen we het volgend jaar rekenen op een betere beantwoording van de vra gen? Tot slot, mijnheer de voorzitter, spreek ik namens de fractie de wens uit, dat we in het komende jaar wederom een goede samenwerking moge hebben met uw college en de andere raadsfracties. Onzerzijds moogt u op onze medewerking rekenen. Voor de Prot. Chr. groep sprak de heer J. W. D. Berkelbach-Van de Sprenkel als volgt: Bij alle eentonigheid, die de begrotings behandeling de laatste jaren gaat ken merken, hebt U voor enige variatie ge zorgd door uw antwoord op het ge combineerd verslag van het afdelings- onderzoek dit jaar met dat verslag te combineren. Wij hebben er begrip voor, dat er bijzondere omstandigheden wa ren, die de voorbereidingen van deze vergadering bemoeilijkt hebben. Wij hebben waardering voor de wijze, waar- Verscheidene, in de afdelingen gestelde vragen zijn slechts gedeeltelijk of eigenlijk in het geheel niet beantwoord. Welke dat zijn, zal in het verloop van deze vergadering wel duidelijk worden. In grote lijnen vertoont deze begroting hetzelfde beeld als die voor 1967. In grote lijnen kunnen wij dezelfde waar dering en kritiek hebben voor hetgeen erin tot uitdrukking is gebracht. Het financieel corset - ons door de rijksoverheid aangetrokken - is nog on verminderd in zijn nauwte tand aange snoerd. Dat wij hier dit jaar niet ver der op ingaan worde niet opgevat als een teken, dat wij erin zouden berus ten. Berusting is funest. Gelukkig toont ook het college geen tekenen van be rusting. Men gaat voort met het ma ken van plannen, getuige het ten lan gen leste verschenen investeringsover zicht 1967-1971, na zeer korte tijd ge volgd door het investeringsoverzicht 1968-1972. Men kan zich afvragen, of niet het tweede alleen voldoende zou zijn geweest en men zich de moeite van het drukken van het eerste had kunnen besparen. Wat het maken van plannen betreft zal het U wel duidelijk geworden zijn dat met betrekking tot de huidige stede- bouwkundige een groeiend onbehagen te bespeuren valt. Over de uitbreidingsplannen en alles wat daarmee samenhangt, is in de af delingen uitvoerig gesproken. Aangezien U ons een nota over deze materie hebt toegezegd, willen wij deze eerst af wachten en er op dit moment niet verder op in gaan. Hier en nu zij ech ter gezegd, dat onze fractie verwacht, dat deze nota binnen afzienbare tijd ter beschikking en ter bespreking komt. Bovendien willen wij er nog eens met nadruk op wijzen, dat wij menen, dat de Raad van den beginne af van de gang van zaken betreffende een be paald uitbreidingsplan op de hoogte moet worden gebracht en tot inspraak moet worden in staat gesteld. TELEFOON 2968 Het beleid inzake grondaankoop wordt voortgezet. Wij kunnen het hiermee eens zijn, mits men zich regelmatig de vraag stelt of de urgentie nog wel steeds even groot blijft. Dat de groei van Soest tot staan is gekomen, hangt stellig samen met de zo geringe toena me van het aantal woningen. Toch is het de vraag of er niet ook andere fac toren in het spel zijn. Hebt U als col- ege een indruk over de druk van bui tenaf? Neemt deze af. of is er geen merkbare verandering. De interesse van industrieën om zich hier te vestigen is - als ik wel ben ingelicht - niet groot. Naast de beschikbare woonruimte kan het feit, dat Soest m het verleden in dustrievestiging niet te zeer heeft aan gemoedigd, een factor zijn. Maar is er in de laatste tijd meer veranderd? Hoe denkt het college over dit punt? Er is hier in Soest nog steeds sprake van woningnood. Met verlangen wordt dan ook uitgezien naar het soulaas, dat de bouw in het Soesterveen moet bren gen. Het is daarom te betreuren, dat het tempo van die bouw vertraagd is. Wij hopen, dat er zich nu verder geen complicaties meer zullen voordoen, al zijn wij er niet gerust op. Hoe staat het met de toewijzing van bouwvolume voor het contingent woningwetwoningen voor 1968? Is er met enige zekerheid te zeggen of er voor de bouw in het Veen een toewijzing te verwachten is? Wat bepaalde technische diensten be treft, menen wij, dat de ontwikkeling in de richting van samenbundeling van deze diensten in provinciaal verband nauwlettend moet worden gevolgd. Wij zijn verheugd, dat na jaren nu eindelijk een gymnastieklokaal zal kun nen worden gebouwd. Met U zijn wij van mening, dat de plannen voor uit breiding van de sportaccommodatie - ook binnenshuis - verder moeten wor den uitgewerkt. Een van de punten ten aanzien waar van het antwoord van uw college op het in één der raadsafdelingen ge vraagde, nogal summier is, betreft het muziekonderwijs. Meer dan een jaar geleden werd meegedeeld, dat er een gemeenschappelijke regeling in de maak was. Nu is de toestand zo, dat er - ondanks herhaald aandringen - nog steeds geen ontwerpregeling is ontvan gen. Is er echter informatie beschik baar in welk stadium van praenatale groei dit ontwerp zich bevindt? Is er een prognose mogelijk, wanneer het te gemoet kan worden gezien? Een en ander is geen al te best voorteken voor de samenwerking met Amersfoort. Het behoort zo langzamerhand tot de traditie in deze vergadering te vragen naar de stand van zaken betreffende een commissie voor de gezondheids zorg. Wethouder de Haan gaf verleden jaar als antwoord, dat het college toen niet meer wilde wachten en toen tot daden wilde overgaan. Kan wethouder de Haan zeggen, welke daden dat in het afgelopen jaar zijn geweest? Van de kant van de V.V.D. is verleden jaar een lans gebroken voor de instel ling van een commissie, die zich met sport- en recreatiezaken zou bezighou den, een suggestie, waar wij wel voor voelen en die - naar ik begreep - ook niet door U verworpen werd. Is er in de boezem van uw college nog eens over gedacht, en zo ja - wat is de vrucht van deze gedachten? Zoals ieder jaar willen wij ook nu een enkel woord wijden aan het verkeer. Rijkswaterstaat heeft ten langen leste gezorgd voor een oversteekplaats over de Rijksstraatweg, hier tegenover het raadhuis. Met het aanbrengen van een aantal witten rechthoeken op het weg dek zijn de moeilijkheden niet opge lost. Het oversteken blijft een gevaar lijke onderneming zolang de oversteek plaats niet van grote afstand als zo danig kenbaar wordt gemaakt. Mis schien kan hierover nog eens contact opgenomen worden met Rijkswater staat en misschien kan dan bij dat contact ook nog eens geïnformeerd worden naar de huidige inzichten, wel ke daar bestaan betreffende de wegen rondom Soest. Het is helaas nog steeds noodzakelijk hier te wijzen op het zo gevaarlijke aftakkingspunt van de Van Weerden Poelmanweg uit de Amersfoortsestraat- weg. Op een desbetreffende vraag uit één van de afdelingsvergaderingen ant woord U laconiek dat de plannen tot verbetering van dit punt in een verge vorderd stadium zouden zijn. Kunt U er iets meer over zeggen? Mag worden verwacht, dat er in 1968 iets zal gebeu ren? De behandeling van deze begroting ge beurt door een college in andere sa menstelling, dan tot dusver. Wij missen de vertrouwde figuur van de heer Hil- Horst, die wij met respect en waarde ring gedenken. De nlotselinge wijziging de samenstelling van uw college heeft uw taak stellig niet verlicht. Ver zwakt is uw college echter zeker niet. Het is anders geworden en dit zal lang zamerhand ook naar buiten blijken. Misschien kan het o.a. tot uiting ko men in een wat bredere horizon van hetgeen in de commissie grondbedrijf en uitbreidingsplannen behandeld wordt in de zin, dat er minder tijd aan rou tinezaken hoeft te worden besteed, zo dat er meer tijd beschikbaar komt voor meer algemene zaken. Mag in dit ver band gevraagd worden, waarom de kwestie van de geprojecteerde hoog spanningsleiding niet in deze commis sie ter sprake is geweest? PHILIPS SPECIAALZAAK TELEFOON 2968 De taken en zorgen van uw college ne men regelmatig toe. Uitbreiding van uw college lijkt ons echter op dit ogenblik nog niet noodzakelijk. Toch zal er voor overbelasting moeten worden gewaakt. Het is voor mij - aan onze gezondheid denkende - maar een kleine stap om van dit laatste over te gaan op een van mijn stokpaarden - deze raadszaal. Uit uw antwoord blijkt, dat aanschaf van andere stoelen overwogen wordt; dat is al iets - al hoopt en verwacht ik, dat het niet bij overwegen blijft. In de af delingen is echter ook - en niet voor het eerst - gesproken over de ventila tie. Uw college zwijgt hierover in alle talen. Toch is ook de ventilatie essen tieel. Er moet iets aan gedaan kunnen worden. Voor de prettige wijze, waarop de ambtenaren ons ook dit jaar behulp zaam zijn geweest, zijn wij erkentelijk. Dankbaar voor uw goede leiding in het afgelopen jaar hopen wij op een voort zetting van dit werk in dezelfde sfeer in raadsvergaderingen, die eenmaal per maand op een vaste dag. 's avonds wor den gehouden op nieuwe stoelen in een geventileerd lokaal. Voor de P.v.d.A. voerde mevr. S. M. Polet-Musler als volgt het woord: De fractie van de P.v.d.A. wil begin nen met haar dank en waardering uit te spreken tegenover het college er het ambtenarencorps dat het ook dit jaar weer mogelijk is de begroting voor het begin van het jaar te behandelen. Ook het feit dat U er in geslaagd bent ons een sluitende begroting aan te bieden stemt tot tevredenheid. Het lijstje van voorgenomen werken is kort en het blijft natuurlijk de vraag of de vaste financieringsmiddelen verkre gen zullen kunnen worden. We vrezen hiervoor het ergste. Want in de aan biedingsnota staat ook een lijstje van niet uitgevoerde werken welke zelfs nog voor een deel uit 1966 over zijn blijven staan. Bij de besprekingen in de raad van september over dit onder werp is gevraagd naar een lijstje van wel geraamde, maar door de moeilijk heden met de vaste financiering niet uitgevoerde werken. Tevens zouden ons dan voorsteller worden gedaan waar deze bedragen dan wel aan konden worden besteed. Het lijkt onze fractie wenselijk om voor wat 't komende jaar betreft, het overleg over deze materie reeds in juni in de financiële commis sie te beginnen. Wij kunnen ons geheel met het stand punt van het college verenigen dat het niet wenselijk is woningwetwoningen te verkopen. Deze zijn tot stand gekomen met grote steun uit de belastinggelden en behoren daarom gemeenschapsbezit te blijven. Het kleine aantal premie woningen dat de gemeente bezit is bij na het enige contigent huurwoningen in deze huurklasse wat hier ter plaat se beschikbaar is en moet dan ook naar het inzicht van onze fractie beslist niet worden verminderd. Wat de nieuwbouw betreft biedt het voor ons liggende jaar wat meer pers pectief en zullen in de loop van het jaar de meest schrijnende gevallen van woningnood opgelost kunnen worden. Wij hebben kort geleden het symbolies starten van de bouw van premiewonin gen in het Soesterveen mee kunnen maken. Laten wij hopen dat deze vlug ger gereed komen dan de woningwet bouw, welke vorig jaar vlak voor de begrotingsbehandeling startte. Bij dit begin dan van de premiewoningen heb ben wij verschillende lange redevoerin gen moeten aanhoren, waarin gedachten naar voren kwamen waar onze fractie toch wel graag bij wil aanhaken. Er werd o.a. gesteld dat het plan voorge financierd werd door de bouwonderne mer. Naar onze mening, hebben wij, dank zij de vakkundige benadering van deze zaak door onze ambtenaren, gun- sitige verkoopvoorwaarden kunnen ver krijgen. De financiering van een plan begint eerder dan met het aanleggen van óe wegen. Gaarne zou onze fractie hierover de mening van het college ver nemen. Het is natuurlijk zinvol met al le betrokkenen samen een plan te ont werpen wat voor de beleggers aantrek kelijk is. Maar onze fractie wil toch een waarschuwing laten horen om niet te afhankelijk te worden van een be paalde groep beleggers. Er klonken n.1. al geluiden van eerst wegen en plant soenen, voor dat de bewoners arriveren. Het herstel van tijdens een paar jaar durende bouw geleden schade zou voor de gemeente een zeer grote verliespost zijn. En we moeten voorkomen dat de gemeente in een dergelijke situatie komt te verkeren. TELEFOON 2968

Soester Courant | 1967 | | pagina 5