Soest toen - Soest nu E.H.B.O. aid. Zeist won Tempo-beker Het oog gericht op Konstantijn Prachtig concert van Motet- en Madrigaal koor Nederlandse Vereniging Bescherming v Voetgangers, distriet Utrecht opgericht Dinsdag 19 «lccomlier 19G7 46e jaargang no. 96 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Vuurwerk op bril ontploft Gireren van abonnementsgeld Nog geen verhoging van abonnementsgeld Bromfietster tegen kerende auto Reecn doodgereden Voetballer brak zijn been Doorgereden na aanrijding Enthousiasme voor Kerstconcert Ned. Motet- en Madrigaalkoor Automobilist na alcohol gebruik en botsing over de Politie controleerde 632 voertuigen SOESTER(<)OORANT Abonn. p. kwart, 3.—. per post f 4.25. VerschUnt tedere dinsdag en vrijdag Het eerste ongeluk met ontplof fend vuurwerk heeft zich in Soest alweer voorgedaan. Door een zeer toevallige samen loop van omstandigheden is het voor het slachtoffer en de da der (de 10-jarige H. B. uit Soest) bijzonder goed afgelopen. De tien-jarige jongen gooide een rotje naar de 6-jarige R. H. V. Het vuurwerk kwam precies op de bril van het jongetjv. tot ontploffing. Hoewel de bril hele maal aan diggelen ging, liep de jongen geen letsel op. Hij kreeg zelfs geen glassplinters in het oog. De bril heeft voorkomen, dat het vuurwerk in de ogen van de zes-jarige terecht zou zijn gekomen. In verband met dit ongeval wijst de politie er nog eens op, dat streng zal worden toegezien op de naleving van het verbod om vuurwerk tot ontploffing te brengen. Dat verbod geldt voor iedereen, ongeacht de leeftijd. Bovendien mag aan personen beneden de leeftijd van 21 jaar geen vuurwerk worden verkocht. De Generaals in Athene hebben het pleit gewonnen. De jonge koning, die in een misschien wat overmoedige bui de macht meende te kunnen (terug) grijpen, is met zijn gezin uitgeweken. Konstantijn heeft voorlopig vakantie. Toch zullen de heren, die nu in het zadel zijn blijven zitten, wel iets heb ben geleerd. Heel erg stevig is namelijk hun bewind niet verankerd. De bevol king moge dan ditmaal nog niet zelf zijn opgestaan, een andere maal kan het wel eens van beneden af komen en grote volksmenigten zijn moeilijker in bedwang te houden dan één enkele koning, die op een verkeerd moment tot actie schijnt te hebben gecomman deerd. De nieuw gevormde regering zal der halve niet te veel impopulaire maatre gelen kunnen afkondigen of in stand houden. Zij zal haar best doen, haar greep op alle troepenonderdelen te ver stevigen. Zij zal ook haar gezag over de vloot moeten herstellen, indien die wer kelijk trouw aan de koning bleef en naar Kreta over voer, zoals de berich ten wilden doen geloven. Niet erkend De Griekse koning is nog jong. Hij zal er niet in berusten alleen maar een vorst in ballingschap te zijn. Hij zal zich blijven beijvere.i voor de Griekse zaak en wel een aantal hoofdsteden af reizen, om te proberen enige steun te verwerven. Voor de N.A.V.O. en andere Europese verhoudingen is er meer klaarheid ge komen in de rol van Athene. Het be wind daar is nu niet langer legaal. Het zal in feite erkend moeten worden, al vorens andere regeringen er officieel verder mee in zee kunnen gaan. En met die erkenning zal het niet zo vlot gaan. In de kwestie Cyprus zullen de Turken nu op meer steun van de andere naties kunnen rekenen. President Makarios zal verder moeten inbinden en de rege ring te Ankara kan gebruik maken van de Griekse machteloosheid door ruime concessies af te dwingen voor de veiligheid van de Turkse minderhe den. Het volk van Griekenland heeft wei nig erg gehad in de staatsgreep. De censuur heeft de meeste gegevens uit de pers geschrapt. Men kan natuurlijk bui tenlandse radiostations opvangen, waar van enkele uitzendingen in het Grieks w~zor2eo, maar die buitenlandse zen ders weten lang niet alles, dat er in Griekenland gebeurt. Met de buitenlandse handel zal het moeilijker worden. De bevolking, die toch al niet in weelde baadde, zal zich meer genoegens moeten gaan ontzeg gen. Reizen naar het buitenland worden waarschijnlijk moeilijker. Toeristen zul len er minder komen. Op deze wijze kan Griekenland nog een aantal jaren door sukkelen. De gene raals kunnen in die tijd hun macht ver sterken, maar dan moeten zij wel zor gen dat zij zich bij de bevolking niet impopulair of gehaat maken. De buur landen zullen weing of niets kunnen doen, om de koning opnieuw op zijn troon te helpen. Alleen Turkije zou de beslissende stoot kunnen geven, indien het b.v. onenigheid kreeg met Athene over Cyprus. Maar tot nog toe dreigen de Turken alleèn maal, zonder werke lijk één vinger in het vuur te steken. Koning Konstantijn zal moeten wachten tot het volk zelf in beweging komt, de troepen het onderling oneens worden of hun generaals verjagen en de politici hem terugroepen. Zo lang heeft hij voorlopig vakantie. KANTMAN 3,00 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en ƒ4,25 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het eerste kwartaal 1968 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 januari wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aan de incasseerders af gegeven. Het Ministerie van Economische Zaken heeft de uitgevers van dag- en nieuwsbladen toestem ming verleend tot verhoging van de abonnementsprijzen per 1 ja nuari a.s. met 1 cent per ver schijnend nummer, hetgeen voor ons blad neerkomt op 2 cent per week, of rond 25 cent per kwartaal. Wij stellen deze verhoging af hankelijk van de uitkomsten van ons blad over 1967 en daarom voor het eerste kwartaal 1968 nog niet tot verhoging overgaan. Indien blijkt, dat ook voor ons blad verhoging van de abonne mentsprijs noodzakelijk is, zul len wij dit vóór de aanvang van het tweede kwartaal berichten. Administratie SOESTER COURANT Het Motet- en Madrigaalkoor (zestig leden uit Soest en 25 uit Baarn) heeft vrijdagavond rond 900 bezoekers in de Sint Nicolaaskerk te Baarn verrast met een bijzonder gaaf en sfeervol uitge voerd kerstconcert. Dirigent Carel Laoüt blijkt bij zijn koorleden een zeer hoge graad van vocale precisie te hebben bereikt, wat door de talrijke toehoorders, ondanks 'n eerbiedig stilzwijgen, overeenkomstig werd gewaardeerd. Het concert, waarvoor Kees de Wijs op het orgel een bijdrage leverde, opende met het motet, gevolgd door de mis „Hodie Christus natus est" van Da Pa- lestrina, een van de grootste meesters van de gewijde muziek. Da Palestrina, door het Concilie van Trente als voorbeeld gesteld als ver- wereldlijker van de kerkelijke muziek, heeft in zijn mis en zijn in -voorberei ding daarop gecomponeerde motet een bijzonder fraai contrast geschapen tu~- sen enerzijds gewijde soberheid en an derzijds een feestelijke uitbundigheid, gepaard gaande met een enorme klank rijkdom. Het achter in de kerk opge stelde koor toonde zich bijzonder goed bij machte om dit muzikaal rafinement aan de bezoekers door te geven. Uit het zeer gevarieerde en veelzijdig oeuvre van Jan Pieterszoon Sweelinck zong het koor eveneens het Hodie Christus natus est uit de vijfstemmige „Cantiones Sacrae", muziek met orgel begeleiding op lithurgische teksten. In deze jubelzang demonstreerde het koor een grote fijngevoeligheid voor de on gekende klankrijkdom van deze op ho ge leeftijd gecomponeerde zwanenzang van Sweelinck. Een grote bewondering oogstte het Mo tet- en Madrigaalkoor ook met de (overigens niet in het programma op genomen) verschillende kerstliederen, waaraan organist Kees de Wijs nog een aantal bewerkingen van bijzonder klank- zuivere kerstliederen van Louis Claude d'Aquin toevoegde. Enkele van de lie deren, waarop hij variaties speelde, worden heden ten dage nog in Frank rijk gezongen Op de Stadhouderslaan botste de afge lopen vrijdag de 26-jarige bromfietster I G de J. uit Soest tegen een kerende auto. De 75-jarige H. v. d. W. uit Soest s'.ond stil langs de Stadhouderslaan. Hij wilde zijn wagen draaien en reed daar toe achteruit een inrit van een tuin in, zonder te letten op het verkeer over het rijwielpad. De bromfietster heeft door krachtig te remmen nog wel getracht om een aanrijding 4e voorkomen, maar is daarin niet geslaagd. Met een hersenschudding is zij overge bracht naar het ziekenhuis Zonnegloren. Vrijdagavond organiseerde de Soester E.H.B.O. vereniging de jaarlijkse Tem po-bekerwedstrijd in het Verenigings gebouw. De belangstelling was ondanks een goed T V.-programma groot en het ongeval deze keer geheel in stijl: Een valpartij op de wielerbaan van twee Tempo-wiel renners. Er namen vier ploegen aan deze wed strijd deel, vanuit Zeist, Leusden, Soes terberg en Soest, die allen naar beste weten de onfortuinlijke renners hebben verbonden en vervoerd. De jury bestaande uit de Soester dok toren Rip, als voorzitter en mevr. dok ter Kuipers met dokter Borst, hadden het niet eenvoudig, zodat drie ploegen me' minimaal verschil van punten ge- pla tst werden. D^jMgroep van Zeist werd evenwel met groje voorsprong eerete mede dank zij de fbijzonder goede leidster, die daar- doc ook de eerste leidersprijs ver- ove *de. De door ziekte verhinderde voorzitter werd vervangen door de heer H. Smit, die de juryleden, de werkende ploegen en niet te vergeten de twee slachtoffers me+ hun leider de heer Van Diermen, onder aanbieding van een leuke attentie, hartelijk bedankte voor hun sportieve strijd. De volgorde was: Zeist. 274 pnt., leidster 58 pnt. Leusden, 211 pnt., leidster 46 pnt. Soest, 209 pnt., leidster 36 pnt. Soesterberg, 206 pnt., leidster 47 pnt. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers (V.B.V.). waarvan het hoofd bestuur in Den Haag zetelt, heeft dit jaar terwille van haar groeiend leden tal een paar nieuwe districtsbesturen in gesteld, onder andere in de provincie Utrecht. De V.B.V. stelt zich ten doel de belan gen van de voetgangers als verkeersca- tegorie te behartigen, daarbij rekening houdend met de eisen van de andere verkeersdeelnemers. Het zou een mis verstand zijn te menen dat de V.B.V. de klok wil terugzetten door zich te ver zetten tegen de groei van het gemoto riseerde verkeer, maar wel vraagt ze een eigen plaats voor de voetgangers te midden van dat verkeer. De V.B.V. tracht haar doel te bereiken door de aandacht van de bevoegde in stanties te vestigen op situaties die een bedreiging kunnen vormen voor de vei ligheid van de voetgangers. Vooral kleu ters, bejaarden en minder validen ge nieten daarbij de bijzondere belangstel ling, omdat deze zoals de statistieken uitwijzen het eerst als slachtoffers van het moderne verkeer vallen. Wanneer de autoriteiten eenmaal attent zijn gemaakt op gevaarlijke punten die bij de snelle uitbreiding van de steden veelal ongemerkt kunnen ontstaan, blijkt het in de praktijk meestal mogelijk hier in verbetering aan te brengen, bij voor beeld door het aanleggen van zebra's met voetgangerslichten of het invoeren van een maximum snelheid. Ook worden in sommige steden de drukste winkel straten op bepaalde tijden van de dag of de week gesloten voor rijverkeer, zo dat tijdelijk veilige voetgangersgebieden ontstaan. Het initiatief hiertoe is in enige CC O gevallen, waaronder Den Haag en Haar lem, van de V.B.V. uitgegaan en ver volgens overgenomen door middenstands- verenigingen en andere belanghebbenden. Hieruit blijkt wel dat de V.B.V. haar werk niet kan verrichten zonder de steun van velen, leden en niet-leden: particu lieren, overheidsinstanties en deskundi gen. Het rijk, sommige provincies, waar onder Utrecht en tal van gemeenten verlenen hiervoor jaarlijks een subsidie. In samenwerking met de verkeerspolitie organiseert de V.B.V. regelmatig voet gangerscursussen, waarin niet alleen theorie-lessen worden gegeven, maar ook praktische oefeningen worden gedaan. Vooral voor bejaarden voorziet deze cur sus in een behoefte. Verder werkt de V.B.V. aktief mee in een door haarzelf opgericht Comité ter bevordering van de kleuterbescherming. Voorlichtingsmateriaal hierover kan door de scholen worden aangevraagd ten ge- bruike van de ouders. Op onderwijstentoonstellingen pleegt de V.B.V. aanwezig te zijn met een goed gedocumenteerde stand. Voorts brengt ze een aantal kleine, maar uiterst nut tige voorwerpen in de handel: identi teitsplaatjes, reflecterende armbanden en ijssporen. waarmee de voetganger op gladde wegen toch stevig ter been kan blijven. De V.B.V. geeft haar leden voorlichting over verkeersontwikkelingen en -proble men in het blad „De Voetganger". Ver talingen van artikelen over verkeerspro blematiek in het buitenland verschijnen in „Cijfers, Feiten, Meningen" Het aantal leden neemt ook in onze pro vincie toe. Niet alleen particulieren zijn lid, maar ook scholen, bejaardentehuizen en derge lijke instellingen. Daarom werd het no dig een districtsbestuur voor Utrecht te vormen, waarin verschillende verkeers- deskundigen uit stad en provincie zit ting hebben. Het secretariaat is gevestigd in Utrecht, Prof. Ritzema Boslaan 70. Het behoeft geen betoog, dat dit bestuur zich aanbe volen houdt voor suggesties betreffende de verkeersveiligheid, ook van de kant van niet-leden. Gesignaleerde gevaarlijke punten zullen worden bezocht, en met hulp van de plaatselijke autoriteiten zal worden gestreefd naar verbetering. Zoals de praktijk heeft uitgewezen is dit geen hopeloze zaak, want het blijkt dat men zich in brede kringen bewust is van het belang hiervan. Twee automobilisten uit Soest hebben het afgelopen weekeinde een ree dood gereden. Een dier werd het slachtoffer op de Soesterbergsestraat nabij „Zonnegloren", terwijl het andere dier zijn leven gaf bij een botsing met een auto op de Hil- versumsestraatweg in Baarn. De auto's liepen in beide gevallen vrij aanzienlijke en moeilijk verhaalbare schade op. Tijdens een voetbalwedstrijd op het B.D.C.-terrein aan de Bosstraat heeft de 30-jarige A. J. Beijer tijdens een botsing met een tegenstander zijn linker been gebroken. De onfortuinlijke voet baller is overgebracht naar Zonneglo ren. In de nacht van zaterdag op zondag is in zijn woning te Utrecht de 26-jarige B. J. B. aangehouden, nadat hij na een ongeluk in Soesterberg was doorgereden zonder zich bekend te maken. B. kwam vanuit de inrit naar Boltini en reed met zijn auto de Amersfoortse straat in de richting Utrecht op zonder aan een uit de richting Amersfoort ko mende automobilist, de heer A. M. uit Zeist, voorrang te verlenen. Er volgde een aanrijding. Vijftig meter voorbij de botsing stopte B. even om de gevolgen gade te slaan, maar verdween toen snel in de richting Utrecht. Een toevallig passerende wegenwacht zette de ach tervolging in, maar slaagde er niet in, de doorgereden automobilist tot staan te brengen. Wel kon hij het kenteken opnemen, aan de hand waarvan later in de nacht de man van zijn bed is gelicht. Meerdere bezoekers van het Kerstcon cert, dat door het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor vrijdagavond j.1. in de Nicolaaskerk te Baarn werd gegeven, willen dit graag nogmaals beluisteren. Het prachtige programma en de sublie me uitvoering zijn hiervan bepaald wel de oorzaak. Het Soester koor geeft op vrijdag 29 december a.s., in de St. Jans Basiliek tc 's Hertogenbosch, een herhaling van dit concert. Bij voldoende deelname willen deze enthousiasten een bus naar 's Hertogen bosch laten rijden. Soester belangstellenden kunnen zich voor de reis opgeven bij het V.V.V.- kantoor. Steenhoffstraat 9, Soest, tele foon 2886. werden bij elf auto's technische gebre ken geconstateerd. Ook voor paleis Soestdijk werd ge- conroleerd. Hier werden 85 automobi listen aangehouden. Een ervan bleek onder invloed, zeven konden geen pa pieren tonen en een automobilist had nog een schuld aan de justitie te vol doen. Twee kentekens zijn ingenomen. Tien auto's hadden technische gebreken. De controle van de Amersfoortse po litie aan de Birkstraat leverde (tezamen met een controle aan de Stichtse roton- do bij de Amersfoortsestraat) het vol gende resultaat op: één automobilist was onder invloed van sterke drank, in' twaalf andere gevallen werd alcohol gebruik geconstateerd, één automobilist bezat geen rijbewijs, terwijl veertien verklaarden, de papieren niet bij zich te hebben. Een auto werd wegens teveel technische gebreken uit het verkeer ge nomen. De actie is bedoeld als waarschuwing voor de weggebruikers, tijdens de ko mende feestdagen extra voorzichtig te zijn en geen alcohol te gebruiken. Op de kruising van de Bosstraat en de Den Blieklaan verleende de automobi list J. G. M. van B. dit weekeinde geen voorrang aan de over de voorrangskrui sing rijdende automobilist H. J. R. uit Leusden. Een aanrijding was het ge volg, waarbij Van B. met zijn wagen over de kop sloeg. De bestuurder bleef overigens ongedeerd. Aangezien hij echter naar het inwendig gebruik van alcohol rook, is hem een bloedproef af genomen. In het kader van een landelijk goed voorbereide en geheimgehouden con trole-actie heeft de politie te Soest en Soesterberg 632 auto's gecontroleerd op gebreken en de rijvaardigheid en be voegdheid van de bestuurders. De actie leverde ter plaatse een vrij rijke oogst op. In Soest werd gecontro leerd op de Stadhouderslaan en nabij de grens met de gemeente Amersfoort op de Birkstraat, terwijl in Soesterberg op de Amersfoortsestraat, op het weg getje langs Boltini en na sluitingstijd van de dancing op de hoek van de Van Weerden Poelmanweg werd ge controleerd. In totaal constateerde men bij 14 auto mobilisten het gebruik van alcohol, of schoon niemand hiervan niet in staat kon worden geacht tot het besturen van een auto. Verder konden 27 personen geen rijbewijs tonen en 17 geen ken tekenbewijs. Een automjbilist gaf di rect toe, geen rijbewijs te hebben. De anderen zullen hun papieren nog moe ten tonen. Wel is tegen hen proces ver baal opgemaakt. Twee kentekenbewij zen bleken bovendien niet op de naam van de bestuurder te staan. Tenslotte nei KersTTOnceri zou mei voneaig ge weest zijn. wanneer een compositie van J. S. Bach ontbrak. Van hem speelde Kees de Wijs het preludium en de fuga in G. Al met al een zeer boeiend sfeer vol concert, waarin het Motet- en Ma- drigaralkoor zich van-zijn" beste muzika le kant heeft laten horen. Voor een niet onbelangrijk deel komt deze eer mede dirigent Carel Laoüt toe. Dit zelfde programma wordt op 29 de cember in Den Bosch gegeven. I

Soester Courant | 1967 | | pagina 1