Ev€4\ \JUaC At MUH AtlOb. \4* At IJ H 1 11 P.V.O. krijgt jubileumgeschenk van 2000.- P. BEfJER HET adres: H. REGNERY P. BEIJER OLIEBOLLEN eren oeden P. Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 POLITIEBUREAU WORDT UITGEBREID EN VERBETERD UITBREIDING SPORTVELDEN AAN DE BOSSTRAAT GESCHENKEN BITTERBALLEN H. REGNERY P. BEIJER CR0QUETTEN EUROPA BLIJFT OUDERWETS IN 'T VERKEERDE BED oppenbrouwérs RUSS. EIEREN DE OPSTANDEN GEMEENTERAADSVERGADERING wrijf MET DE FEESTDAGEN HUZARENSALADE Vrouwen Electriciteits- vereniging vierde kerstfeest Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" IVOLVOl Opbrengst collecte WORDEN AANGEKONDIGD IN DE V.S. VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 De raad der gemeente Soest kwam woensdagavond in vergadering bijeen, ter behandeling van een 27 punten tel lende agenda, welke behandeling echter een vlot verloop had. De voorzitter deelde bij de opening me de, dat de heren P. Grift (P.v.d.A.), J. R v. Peppelen (K.V.P.) en A. S. Westra (V.V.D.) wegens ziekte verhinderd wa ren. 1 Vaststelling van de notulen van de vergaderingen, gehouden op 20 septem ber, 27 september en 18 oktober 1967. Zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. 2. Ingekomen stukken, a. Beëdiging van de heer P. Huyser als waarnemend-gemeenteontvanger, b Schrijven d.d. 15 november 1967 van gedeputeerde staten te Utrecht inzake ontgronding in de gemeente Zeist door J v. d. Krol met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, c. Schrijven d.d. 16 november 1967 van de hoofdingenieur-directeur van rijks waterstaat te Utrecht inzake onderzoek beplanting langs rijksweg 1 b met voor stel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. d Schrijven d.d. 15 november 1967 van de hoofdingenieur-directeui van rijkswaterstaat te Utrecht inzake de aanbrenging van wegmarkering bij de kruising Amersfoortsestraat-Van Weer den Poelmanweg met voorstel dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, e. Koninklijk Besluit van 16 novem ber 1967, nr. 5, inhoudende goedkeu ring van de verordening op de heffing en invordering van leges met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. borat f. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. g. Schrijven van burgemeester en .wet houders d.d. 13 december 1967 betref fende de gewone dienst van de begro ting 1967 met voorstel dit voor kennis geving aan te nemen. De heer P. Heyser, werd op de gebrui kelijke wijze door de burgemeester als waarnemend-gemeenteontvanger be ëdigd. De heer P. C. PIEREN (P.v.d.A.) maakte bij punt b. de voorzitter op de ergelijke toestand attent, tengevolge van het vuil storten in de zandafgraving in de na bijheid van het woongebied en vroeg om meer politietoezicht. Ook de heren C. Verheus (Chr. blok) en J. J. Ebbers (V.V.D.) vroegen om verbe tering. De VOORZITTER deelde mede, dat er reeds een bespreking had plaats gehad, vooral met het oog op de moei lijkheid, dat deze zandafgraving op Zeistergebied lag en de Soester politie deze grond niet mag betreden. Hiervoor komt echter een oplosing. De heer VERHEUS (Chr. blok) stelde voor om daar containers of anderszins te plaatsen, opdat de mensen op deze wijze hun vuil kwijt kunnen. VAN Nieuwcrhoekplein 7 - Tel. 2964 IN GOUD EN DOUBLÉ v.WEEDESTRflHT 40 TEL4361 - SOESTD'JK Ongeveer tachtig leden uit Baarn en Soest van de Nederlandse Vrouwen Eleotriciteitsverendging hebben dinsdag middag in Het Brandpunt in Baarn het kerstfeest gevierd. Na de opening van de presidente, mevr. A. Hosman- Aartse verzorgden mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis en mevr. M. H. Harten-van Ingen declamatie en piano spel. De presidente wees er in haar openings woord op, dat de franje rond het kerst gebeuren bij winkeliers wel te begrij pen is. Het geeft enige cachet aan het feest, waarbij de innerlijke beleving naar de mening van de presidente toch de boventoon moet voeren. De geboorte van Gods zoon is tenslotte toch het meest belangrijke. Zowel de declamatie als het pianospel oogstten veel succes. Hierbij werden door de aanwezigen diverse kerstliede ren meegezongen. Nadat in de pauze enige taarten waren verloot, ontvingen de twee medewerk sters aan deze geslaagde kerstmiddag tenslotte een attentie, waarin men de dank tot uitdrukkking bracht. De heer EBBERS drong o.m. aan op verbetering van het vuilnis ophalen, vooral als door een feestdag de inwo ners soms een week op de vuilniswa gen moeten wachten. Wethcuder mevr. WALTER deelde ech ter mede, dat in dergelijke gevallen een extra wagen zou meerijden. De heer C. PIEREN (P.v.d.A.) atten deerde bij punt f. van de ingekomen stukken nog even op de achterstand van huurbetaling van enige sportver enigingen, waarop hij door wethouder DE HAAN gerustgesteld werd. Overige ingekomen stukken voor ken nisgeving aangenomen. 3 Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soeit voor het aanschaffen van sets, tafeltjes met stoelen en letterdozen t.b.v. de Da Costaschool voor g.l.o. te Soest; Kosten 14.000, Conform besloten. b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van letterdozen t.b.v. de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. ie Soest. Kosten 400, Conform besloten. c. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van luxaflex zonwe ring t.b.v. de Groen van Prinsterer school. Kosten, ƒ225, Conform besloten. 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van een legesmachine. Kosten f7000, Nadat de heer M. DE GROOT (B.P.) nog gevraagd had of dit ook personeels- besparing zou geven en de VOORZIT TER hierop met een „neen" moest ant woorden, doch hierbij opmerkte dat hierdoor wel door de voortdurende uit breiding der gemeente de personeeluit- breiding voorlopig achterwege kon blij ven, werd dit voorstel aangenomen. 5. Toorstel tot wijziging van de Drank en Horecaverordening. Aldus besloten. 6. Voorstel tot aankoop van grond ge legen: a. aan de Rademakerstraat van L. Zwart; b. aan de St. Theresiastraat van de R.K. Parochie van de onbevlekte ont vangenis van de Heilige Maagd Maria in Soestdijk. Conform besloten. 7. Voorstel tot ruiling van gronden, gelegen aan de Eikenlaan en de Kolo- nieweg met W. Groenesteijn. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevrouw A. G. Suvaal- de Vries als hoofdleidster aan de open bare kleuterschool te Soest-Centrum. De raad kon zich met het voorstel ver enigen. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor het vestigen van een assemblagebedrijf van tandheelkundige toestellen in het per ceel Braam weg 43 a. Het voorstel wordt goedgekeurd. 10. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een jubileumgeschenk aan de muziekvereniging P.V.O. De muziekvereniging P.V.O. bestaat in januari 1968 70 jaar en het werkcomi té tot viering van dit jubileum ver zoekt het Gemeentebestuur de vereni ging als jubileumgeschenk een instru ment aan te bieden als bijdrage in de voorgenomen vernieuwing van het in strumentarium. B. en W. stellen voor hiervoor een cre- diet te verlenen van 2000, Zonder commentaar goedgekeurd. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van een muziekinstrumentarium t.b.v. de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Soest-Centrum. Kosten 500, Aldus besloten. 12. Voorstel tot het verstrekken van consumptieve kredieten onder hypothe cair verband. Enige inwoners hebben credieten aan gevraagd, waarvoor Je raad in de ver gadering van 20 sept. 1967 haar goed keuring gaf. Daarom stellen B. en W. voor een bedrag van ƒ24.000,beschik baar te stellen, teneinde aan deze aan vragen te kunnen voldoen. Het voorstel werd aangenomen. BESTELT U S.V.P. TIJDIG. Dit voorkomt teleurstelling. NIEUWERHOEKPLEIN 6 TELEFOON 2774 VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 13. Voorstel tot het overbrengen naar het grondbedrijf van voor het opmaken van een plan voor recreatieve voor zieningen en voor het houden van bo demonderzoeken verleende kredieten. Conform besloten. 14. Voorstel tot het treffen van diver se voorzieningen aan de openbare school voor u.l.o. aan de Middelwijkstraat. In de voormalige openbare school voor g.l.o. aan de Middelwijkstraat moeten enige voorzieningen worden getroffen. In een leslokaal, Jat geheel is inge richt voor natuurkundelessen, worden ook lichtproeven gehouden. Daarom is het noodzakelijk, dat ramen en deuren lichtdicht worden afgesloten. De kosten hieraan verbonden met de aanschaf van llchtweringsgordijnen worden beraamd op ƒ1.015,B. en W. stellen voor, hiervoor een krediet tot dit bedrag te verlenen. In dezelfde school is in een aantal lo kalen geen goede en medisch verant woorde vloerbedekking aanwezig. De kosten voor het aanbrengen van een marmoleum vloerbedekking worden ge raamd op 1800,Ook daarvoor wil het college een krediet van 1800,be schikbaar stellen. Na een opmerking van de heer M. DE GROOT (B.P.) werd het voorstel goed gekeurd. 15. Voorstel tot wijziging van het Al gemeen Ambtenarenreglement. Conform besloten. 16. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening ziektekostenvergoeding na be ëindiging dienstverband. Conform besloten. 17. Voorstel tot wijziging van de Be zoldigingsverordening. Conform besloten. 18. Voorstel tot het sluiten van een overeenkomst betreffende het vijzelge maal aan de Maatweg met het water schap De Langeindsche Maten. ongebakken 10 voor ƒ1, Bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg is een vijzelgemaal ge bouwd. Dit gemaal is bestemd voor het bemalen van de in het waterschap De Langeinsche Maten aanwezige regen- wateroverstorten. Daar de mogelijkheid bestaat, dat het gemaal voor dit doel niet nodig is, doch uitsluitend voor re geling van de waterstand in een ge deelte van de polder, dienen naar de mening van B. en W. de daaraan ver bonden stroomkosten ten laste van het waterschap te komen. Een overeenkomst daartoe met het waterschap zal tot stand moeten komen. Conform besloten. 19. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Nieuweweg 116 en intrekking van het besluit van 20 sep tember 1967. Na een opmerking van de heer DE BRUIN (V.V.D.) goedgekeurd. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van letterdozen ten behoeve van de openbare school voor g.l.o. te Soest- Centrum. Kosten ƒ350, Conform besloten. 21. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. de aanleg van bestrating voor twee flatgebouwen aan de Albert Cuyplaan. De bouw van 96 woningen, uitgevoerd in 2 flatgebouwen aan de Albert Cuyp laan, nadert zijn voltooiing. Als gevolg hiervan vragen B. en W. een krediet van 85.000,voor riolering en bestra tingen, welke toegang moeten geven tot deze woningen. Mevr. P. J. ORANJE-ENTINK (V.V.D.) stelde nog de vraag of dit werk door de gemeente werd uitgevoerd, waarop de wethouder Mevr. WALTER ant woordde, dat dit uitgevoerd werd door een aannemer. Hierna werd het voorstel aangenomen. 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de uitbreiding van de sportvelden aan de Bosstraat. Ten behoeve van de uitbreiding van de sportvelden, ingebruik bij de voetbalver eniging S.E.C. aan de Bosstraat, stellen B. en W. voor een krediet, groot 22.500 beschikbaar te stellen, hoofdzakelijk be nodigd voor het inzaaien van graszaad. Dit terrein zal in het voorjaar van 1969 bespeelbaar zijn. De heer drs. G. H. OLDENBOOM (Chr. blok) wees nog op de geluidshinder van de microfoonmuziek van het sportcom plex. Het betreffende voorstel werd goedge keurd. 23. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van „Traffipax"-apparatuur t.b.v. de politie. De hoofdinspecteur van politie verzoekt het college van B. en W. te willen over gaan tot de aanschaffing van een zgn. Traffipax-apparatuur. De apparatuur dient voor het op foto vastleggen van de geconstateerde over tredingen tijdens de surveillance van de politieauto. Ook voor APPELBEIGNETS, APPELBOLLEN, APPELFLAPPEN enz., natuurlek naar De kosten van aanschaf en montage zullen pl.m. ƒ10.000.bedragen. B. en W. stellen voor een krediet tot dit bedrag te verlenen. Enige raadsleden vonden de aanschaf fing onsympathiek, hetgeen de VOOR ZITTER doeltreffend bestreed. Hij zei o.m. dat als de weggebruikers zich cor recter gedroegen, veel minder ongeluk ken zouden gebeuren en deze aanschaf fing misschuen dan niet nodig zou zijn. Het voorstel werd goedgekeurd. 24. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aankoop en verbouwing van een noodgebouw t.b.v. het bureau van politie. B. en W. stellen voor een crediet van f 15.000,te verlenen voor de aankoop 9.000,en aanpassing 6.000,van het naast het huidige politiebureau staande noodgebouw van de Algemene Bank Nederland N.V. Het houten gebouw wordt uitermate geschikt geacht als dependance bij het politiebureau, waarir. zich het gebrek aan ruimte erg laat voelen. Enige raadsleden o.a. mevr. S. M. PO- LET-MUSLER (P.v.d.A.) en de heer drs. L. J. DIJKSTRA (Chr. blok) maakten de opmerking, dat de raad destijds in het geheel niet op de hoogte was ge steld, van de beschikbaarstelling door de gemeente van de betreffende grond aan de Algemene Bank Nederland N.V. De VOORZITTER gaf dit verzuim wel toe, maar het voordeel van de gemeente was zo groot, dat er mede hierdoor niet aan gedacht Is. Het college kreeg fiat tot aankoop. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van het hoofdbureau van politie. In verband met de ingebruikneming van de dependance naast het politie bureau acht men he., gelijktijdig nood zakelijk dat enige interne veranderingen in het hoofdbureau plaats vinden. De kosten hiervoor worden geraamd op 24.950,B. en W. stellen de raad voor een crediet tot dit bedrag te verlenen. Zonder discussie goedgekeurd. 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen aan de centrale verwar mingsinstallatie van de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk aan de Beetz- laan. De aanleg van een nieuwe centrale ver warmingsinstallatie in de openbare la gere school aan de Beetzlaan zal een bedrag vergen van ƒ2100,De ver nieuwing is noodzakelijk door gecon stateerde lekkages, die het gevolg zijn van een foutieve constructie onder de betonvloeren jaren geleden. Conform besloten. 27. Voorstel tot oninbaarverklaring van een aantal posten over de jaren 1963 t,/m. 1966. Enige raadsleden hadden hierover nog vragen te stellen, welke echter alleen achter gesloten deuren behandeld kon den worden, zodat hiermede voo? de pers de vergadering ten einde was. VOOR Ongebakken 4 voor ƒ1, Na de verwoestingen die de Europese landen elkaar hadden toegebracht in de tweede wereldoorlog, heeft er enige tijd de hoop gegloord, dat althans West- Europa zich nu zou verenigen in hechte samenwerking. Rusland was naast Ame rika een grote mogendheid geworden, het daartussen gelegen Europa kon door economische èn politieke samenwerking een derde macht worden, die zich niet de kaas van het brood behoefde te laten eten. Vanwege allerlei politieke factoren kwam het slechts tot een economische samen werking tussen zes Europese landen en landjes. Andere staten hielden zich bui ten de E.E.G. of werden er bewust bui ten gehouden. Die zes vormden echter een machtig potentieel geheel, vooral op het gebied van industrie en landbouw. Ondanks velerlei pogingen kwam het echter niet tot een politieke samenwer king, tot een gemeenschappelijk politiek beleid van de zes. Integendeel, hoe meer de tijd vorderde, hoe sterker weer de nationale belangen gingen spreken, ook ten aanzien van de economische samen werking. ONZE HEERLIJKE delden, is men thans feitelijk bezig met een langzame afbraak van deze samen werking. De Europese raad van ministers heeft de begroting voor 1968 van Euratom sterk beknot, vrijwel geheel gehalveerd, het geen betekent, dat het gemeenschappelijk onderzoek op het gebied van de kern energie nauwelijk meer tot enig belang wekkend resultaat zal kunnen leiden. Ook hierin voert het nationale eigenbe lang weer de boventoon. De grootste partners, Frankrijk en West-Duitsland, die tenslotte het meeste geld ervoor be schikbaar kunnen stellen en over het grootste aantal wetenschappelijke krach ten ervoor beschikken, voelen er weinig voor hun vondsten op dit gebied te de len of met de anderen tot stand te doen komen. Heel simpel gezegd komt het daar wel op neer. Ook Frankrijk beschikt over een atoom bom en over de daaruit voortvloeiende research op het gebied van kernenergie En president De Gaulle wil dat ten goe de doen komen aan de Franse grandeur en voelt er niets voor dit in een Euro pese samenwerking te stoppen, waardoor eventuele resultaten niet meer tot de e: ?-■ grandeur kunnen bijdragen. En de Duit sers, die immers een vriendschapsver drag met De Gaulle sloten, verwachten meer van een goede samenwerking op dit gebied met Frankrijk alleen, dan in Euratom-verband. Als een noodlottig gevolg van generaal De Gaulle's nationalisme, zien we, hoe geheel West-Europa langzaam maar ze ker weer in de oude fouten van natio nale eer en eigenbelang vervalt. Het zal er eens de wrange vruchten van pluk ken. Telefoon 02154-2323 Amalialaan 19-21 Een gemeenschappelijke defensie was al veel eerder door Frankrijk getorpedeerd. De Euromarkt, eenmaal op gang geko men, viel niet zo gemakkelijk meer af te breken, wilde men eigen belangen niet te zeer schaden. Men moest toen wel voort, maar het ging steeds met pijn en moeite. Angstig lette ieder van de zes regeringen er op, dat in de eerste plaats het nationale belang niet door de gezamenlijke regeling geschaad zou wor den en onderhandelde net zo lang tot er voor het eigen land een voordeel uit te halen viel. Maar met veel schipperen kwam de gezamenlijke markt dan toch langzamerhand min of meer tot stand. Maar verder gaan in gezamenlijke rege lingen lijkt steeds minder waarschijnlijk. We zien hoe Frankrijk zich weer heeft verzet tegen de aansluiting van Enge land. Uit zuiver nationale belangen. We zien hoe West-Duitsland een eigen weg- vervoersregeling gaat treffen, die nau welijks rekening houdt met de belangen van de vervoerders der andere vijf lan den. Men was ook begonnen met een samen werking op het gebied van het vreed zaam atoomonderzoek, in de Euratoom. Dat was hoogst noodzakelijk, want door hun diverse kostbare proeven op dit ge bied, hadden Amerika en Rusland daar in een voorsprong, die alleen maar gro ter dreigde en dreigt te worden. Er wer den dus enkele Europese onderzoekcen tra opgericht, verenigt in de Euratoom. Inplaats echter dat de zes regeringen hun financiële en wetenschappelijke krachten hierin nu zoveel mogelijk bun- De Bejaardenzorg is een heel moeilijke zorg omdat veel oudere mensen liefst verzorgd worden in hun oude. vertrouw de omgeving en zich niet graag laten overbrengen naar een tehuis waar zij goed (en soms ook beter) verzorgd zou den kunnen worden. Daar komt bij, dat een aantal instellingen die op menslie vende wijze ouden van dagen willen ver zorgen, gelijk royaal voor zichzelf wil zorgen. En dat brengt de „tegenpartij" weer in financiële zorgen. Aan de hand van treurige cijfers is nu uitgemaakt, dat 30 van de bejaarden in een verkeerd bed ligt. In de rust huizen liggen soms mensen die in een psychiatrische inrichting thuishoren. An dere patiënten moeten eigenlijk naar een verzorgingstehuis en een klein aantal kan beter thuis zijn. Ook is het aantal verzorgingstehuizen veel te klein, om de vele minder valide en invalide oudjes op te nemen, zodat deze laatste groep niet behoorlijk geholpen kan worden. Het zal nodig zijn, eens behoorlijke re gels te stellen voor de opname van ouden van dagen. Nu het aantal bejaarden met de dag toeneemt door ons stijgend leef tijdcijfer, moet er paal en perk worden gesteld aan de uitbuiting door tehuizen die veel geld vragen voor weinig of geen verzorging en dient er behoorlijk te worden bijgepast aan instellingen die een uitstekende oude dag bezorgen aan minder valide oudjes die dat zelf niet allemaal kunnen betalen. ',:*a VOOR NAAR Van Wcedestraat 80-82 /- Soest VOOR De vorige week in Soestdijk gehouden kollekte voor Het Zonnehuis t.b.v. lang durig zieken en ernstig invaliden heeft 1.372,59 opgebracht. UW GEZELLIGHEID MET OUDEJAARSAVOND IS ENORM GESLAAGD MET Vietnam zal bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen zonder twijfel een hoofdrol spelen in de campagnes. Maar waarschijnlijk niet de hoofdrol, die mo gelijk gereserveerd zal zijn voor de po gingen om ordeverstoringen in de V.S. zelf in de kiem te smoren. President Johnson is al druk bezig zich te oefenen voor de rol van „underdog" die zijn voorganger Truman met zoveel succes speelde: van de man die het goede wel wil, maar daarbij wordt geremd door de afkeer van de heren afgevaardigden en senatoren om hem daarvoor de mid delen te verschaffen. Voor een belangrijk deel slaat dat op de moeilijkheden die hij heeft bij het aan genomen krijgen van een crime bill, een wet ter bestrijding van de misdaad. Waarbij het niet alleen gaat om de oude vertrouwde vormen van misdaad, maar vooral om ordeverstoringen in de afme tingen van opstanden in negergetto's en dergelijke. Ergernis De president rekent daarbij waarschijn lijk niet mis. Zelfs in van nature nogal vrijzinnige bladen als de New York Ti mes kan men constateren dat daar de ergernis groter is over de pogingen van demonstranten om bijvoorbeeld inlij vingsbureaus van het leger te barricade ren dan over het af en toe wel zeer harde optreden van de agenten daarte gen. Johnson heeft als voorzorg tegen moei lijkheden van deze aard en getto-opstan den al legereenheden getraind om te voorkomen dat net als vorig jaar de vrije-tijdssoldaten van de nationale gar de door afwisselend te zacht en te hard op te treden de zaak verknoeien. Dat die soldaten het geleerde in praktijk kunnen brengen is zonder twijfel. Dr. Martin Luther King organiseert voor maart een dislocation-actie in Wash ington, een poging om de werking van de overheidsinstanties onmogelijk te ma ken door horden demonstranten. Zijn actie is een poging om het voor de laat ste keer met geweldloosheid te probe ren, maar het is wel zeker dat het niet geweldloos zal blijven. Beter Negerleider Stokeley Carmichael is juist terug in de V.S. na een wereldreis met de boodschap dat opstandigen in neger getto's ditmaal aanzienlijk beter georga niseerd zullen zijn. Als Johnson goed rekent en de Ameri kanen het inderdaad zat worden dat al lerlei groepen een loopje nemen met het gezag, kan hij met een harder en doel treffender optreden succes boeken en waarschijnlijk genoeg om andere kandi daten voor het presidentschap kansloos te maken. Maar als hij verkeerd gokt en de chaos in de steden der V.S. volgend jaar groter is dan ooit tevoren, dan is het niet uitgesloten dat zijn kansen zeer gering worden. Het oude recept Een beetje curieus is het wel toegegaan met de Amerikaanse onthulling dat hét Zuidvietnamese bevrijdingsfront N.L.F. de politieke organisatie van de Viet- cong vertegenwoordigers bij de Ver enigde Naties wilde detacheren. Secre taris-generaal Oe Thant bevestigde prompt die melding, waarbij hij aante kende, dat de N.L.F. ook had beloofd het bericht te ontkennen als het uit mocht lekken. Die belofte is ook gehou den. Maar waarom? Als de N.L.F. niet bekend wil hebben dat ze in de V.N. mee wenst te praten, hoe had men dan moeten reageren als N.L.F.-ers inder daad toestemming hadden gekregen om naar New York te gaan? De Amerikaanse redenering is vrij sim pel. Washington heeft geen bezwaar als de N.L.F. in de Veiligheidsraad e.d. een woordje meespreekt als belanghebbende toeschouwer, maar het heeft geen lust een propagandacentrum van de Vietcong in eigen huis te halen. En dat laatste werd gevreesd. Waarom eigenlijk? Men krijgt niet de indruk of de Vietcong op dit moment geen kans ziet het Amerikaanse publiek uitgebreid voor te houden dat die oorlog in Vietnam eigenlijk helemaal fout is en beter gestaakt kan worden. Geen vyfde Goed, de N.L.F. krijgt dus geen officieel kantoor in New York. Maar hiermee is meer verloren dan gewonnen. Het feit alleen al dat de N.L.F. kennelijk meer en meer aandacht gaat wijden aan de diplomatieke kant van de kwestie-Viet- nam en dat moet men toch als ach tergrond zien van het verlangen naar een kantoor duidt op een veranderde instelling. De V.S. houden er weliswaar aan vast dat de enige gesprekspartner waarmee ze te maken hebben, Noord-Vietnam is en de regering in Hanoi, maar daarbij wordt vergeten dat de N.L F., de Zuid vietnamese tegenstander dus, bepaald niet zomaar een vijfde rad aan de wagen is. Hanoi is belangrijk, maar het zal toch niet over de verlangens van de eigen lijke strijdenden in het zuiden heen kun nen lopen. Gesuggereerd is al dat Washington er vooral tegen is de N.L.F. enig aanzien te verschaffen, die het door een vesti ging bij de Ver. Naties ongetwijfeld zou krijgen, omdat het daardoor als maar moeilijker wordt te voorkomen dat ooit in Saigon eens een coalitie aan het be wind zou komen waarin ook de N.L.F. deelneemt een methode die de oplos sing zuiver aan de Zuidvietnamezen zelf opdraagt. De generaalsregering in Saigon is daar wel tegen, maar dat wil nog niet zeggen dat een dergelijke coalitie geen mogelijkheid zou bieden voor een oplos sing van de kwestie-Vietnam, zonder al te veel gezichtsverlies voor de deelne mers aan de strijd, vooral ook voor de V.S. Intussen heeft Johnson nieuwe troepen naar Vietnam gestuurd. Het gaat daar voorlopig op de oude manier voort. Een oude manier die zo langzamerhand wel bewezen heeft dat die in ieder geval niet erg veel bijdraagt tot een oplossing. Maar voor nieuwe methoden is het ken nelijk nog te vroeg in Washington.

Soester Courant | 1967 | | pagina 11