„stiLLe nacht, heiLiqe nacht" Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Wilsons aanzien GOED. DAT ER POLITIE IS SNELVERKEER EN ALCOHOL GOD IS NIET DOOD ANTI-SNEEUW V.V.V.-nieuws ONWEER-OOGST Amersfoort wil van ioest meer begrip voor grotere bestuurlijke samenwerking Vrijdag 22 december 1967 46e jaargang no. 97 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Prinses Beatrix en Prins Claus vieren kerstmis met kinderen Inie van Vrouwelijke Vrijwilligers Engeland bedankt voor een twee mil jard gulden zware Zuidamerikaanse wa penorder, zulks indachtig de uit 1964 stammende resolutie der Ver. Naties, die een embargo legt op het leveren van oorlogstuig aan de republiek der apart heid. Zoals alle embargo's niet geheel effectvol, want menigeen slaat het geld- verdienen hoger aan dan het volgen van de V.N., met name president De Gaulle. Nu is het zo dat de meeste voorstem mers voor het embargo indertijd daar zelf niet de minste pijn aan hadden: ze leverden toch al geen wapens aan wie dan ook. ze kochten ze slechts. Voor Engeland is dat wat anders. Dat heeft juist pijnlijk ervaren dat de economie er alleen door grotere uitvoer weer boven op kan komen. En moet komen, wil het pond niet nogmaals devalueren. Onder die omstandigheden nee zeggen tegen een order van twee miljard doet dan wel pijn. Moreel hooggestemde daden doen het al tijd wel in Engeland, maar toch kon pre mier Wilson er in dit geval niet zonder meer mee aankomen. Tenslotte is er in het land een niet geringe groep die zon der meer de verwantschap met ex-do minion Zuid-Afrika van veel meer be lang acht dan resoluties van de Ver. Naties, die door de vele ex-koloniën in Afrika en Azië als het ware zijn afge dwongen. Dat zijn niet allemaal conser vatieven. Ook ministers als George Brown van Buitenlandse Zaken en Den nis Healy van Defensie vinden als ove rigens goede socialisten dat niet zomaar nee tegen Pretoria gezegd kon worden. De doorgewinterde Wilson heeft een tac tisch zeer handig spelletje gespeeld door vorige week reeds het bericht van de wapenorder uit te laten lekken, zodat alle nodige gal reeds van tevoren ge spuwd kon worden en hij zo'n beetje kon uitrekenen hoe de kaarten politiek lagen. Er was enige onenigheid in het kabinet zelf (nu uiteraard ontkend), die in spoed beraad der ministers wel bijgelegd moest worden: wie in Labour wil nu vernietigende verkiezingen? De regering doet zich dus weer homo geen voor. Maar de schaderekening is geducht. Immers: er blijkt nu duidelijk dat Wilson zich slechts met behulp van listigheden tegenover zijn kabinetsleden kon handhaven. Zijn gezag en aanzien bij de bevolking en dan weer niet alleen bij de conservatieven is er nogmaals mee geslonken. Juist nu hij het gezag zo dringend no dig heeft om bijvoorbeeld de looneisen en stakingslusten in toom te houden, die nog altijd een grote bedreiging vormen voor het streven het pond weer gezond te maken. KANTMAN Hoe moeilijk het is, de dader van een moord te vinden, werd dezer dagen be wezen door de Utrechtse recherche. Een half jaar deed zij er over, om met een ploeg van tien man een brutale roof overvaller in te rekenen en dat is dan nog alleen gelukt, omdat de onverlaat bij een derde aanslag mis sloeg en dit laat ste slachtoffer bleef leven. Toen konden na zijn arrestatie drie moorden worden opgehelderd. En mogelijk heeft deze ke rel nog wel meer op zijn geweten. Wij kunnen de politie niet dankbaar ge noeg zijn. dat zij ons van deze gevaar lijke moordenaar en van de oudere aan stichter verlost heeft door stug volhou den en het blijven observeren en com bineren. Zo'n vangst bewijst beter dan vele advertenties, dat het goed is dat er politie is Leerzaam staatje Hoe kan men weten hoeveel alcohol men in het bloed heeft? Een exact ant woord op deze vraag kan slechts de bloedproef geven. Hieronder volgt even wel een „vuistregel". Na gebruik van: Bloedalcoholgehalte: 1 tot 2 glazen 0.20.4 promille 3 tot 4 glazen 0.60.8 promille 5 tot 7 glazen 1 promille 8 tot 9 glazen 1.6 promille Dit geldt voor een man met een ge wicht van 75 kg. Alle soorten alcoholhoudende dranken leiden tot hetzelfde resultaat wat het bloedalcoholgehalte betreft. Een glas bier of wijn heeft dus hetzelfde effect als een glaasje jenever. Meer kans! Prof. dr. R. F. Borkenstein van de Universiteit van Grand Rapids (U.S.A.) stelde vast dat men bij een bloedalco holgehalte van 0.8 promille twee keer zoveel kans heeft om bij een verkeers ongeval betrokken te geraken dan wan neer men nuchtef is. Bij een bloedalco holgehalte van 1 promille zijn de kan sen zes keer zo groot en met V'z pro mille alcohol in het bloed heeft men zelfs vijfentwintig maal meer kans om bij een verkeersongeval betrokken te geraken. De bloedproef heeft zich een vaste plaats in onze verkeersrechtspraak verworven. Toch is de basis, waarop het verkrijgen van dit bewijsmiddel berust, bijzonder wankel en smal. Zo vormt de eis van vrijwillige toestemming van de verdach te om zich aan de bloedproef te onder werpen, een directe belemmering tot algemene toepassing in al die gevallen, waar politie of justitie deze nodig ach ten. Thans worden jaarlijks 5.000 bloed proeven genomen, maar 30 tot 50 van de verdachten weigert zich er aaa te onderwerpen. SOESTER QURANT Abonn. p. kwart, f 3,—» per post ƒ4,25. VerschRnt Iedere dinsdag en vrRd»| Het Christendom staat in de branding van deze tijd. Op zijn flanken beuken de golven van ongeloof en negativisme, van onkerkelijkheid en zelfs bespotting. Uit die golven beluistert men kreten als: „God is dood" „het christendom heeft gefaald" „de kerken kunnen worden opgedoekt". En bij zo'n kreet, als „God is dood", wil men het doen voorkomen alsof dat de schuld van het christendom is. Niets is minder waar. Niet het christen dom heeft, zo men wil, gefaald, doch de mens. De mens in de christelijke wereld, die het niet kon opbrengen om het ge bod van de liefde tot de naaste op te volgen, doch eerder zichzelf zocht. Die het eigen belang veel intenser nastreeft dan dat van zijn naaste, die het voor beeld en de woorden van Christus uit eigen zwakte niet heeft kunnen navolgen. Die het gemakkelijker en prettiger vond het Gouden Kalf te aanbidden dan van uit opofferende liefde te leven. Niet het christendom is de schuld van oorlogen, verdrukking en andere mis standen, maar de mens, de mensheid, van oost tot west en van noord tot zuid. Alle opstandigen en alle zoekenden die de kerken de schuld willen geven van alles wat zij niet goed achten in deze wereld, passen een methode van in quisitie toe. Omdat het dan niet goed gaat, zoeken zij een schuldige. Dat kun nen, dat willen zij natuurlijk niet zelf zijn. Doch een schuldige moet er we zen. En wie komt daar dan beter voor Prinses Beatrix en Prins Claus vieren morgen met de jeugd van de Lage Vuursche op kasteel Drakensteijn het kerstfeest. Namens het koninklijk paar zijn alle kinderen van 6 tot 12 jaar uit de Vuursche uitgenodigd om morgen middag op Drakensteijn te komen. Na mens prinses Beatrix en Prins Claus kregen de kinderen een persoonlijk schrijven van de particulier secretares se van de prinses, mej. M. C. P. Wij nen. De tekst luidde als volgt: „Hunne koninklijke hoogheden prinses Beatrix en Prins Claus der Nederlanden hebben mij gevraagd, je uit te nodigen op za terdag 23 december a.s. om 17.00 uur, bij kasteel Drakensteijn te komen. Zij stellen zich voor met de kinderen van de Lage Vuursche rond de Kerst boom in de tuin kerstliederen te zingen en daarna een kop chocola te drinken". Er zullen drie kerstliederen worden ge zongen t.w. „Nu sijt wellecome", „Stille nacht, heilige nacht" en „De herdertjes lagen bij nachte". Er worden morgen 45 kinderen in de tuin van het kasteel verwacht. In de Ver. Staten is men ver gevorderd met experimenten om een mengsel sa men te stellen dat wegen vrij moet houden van ijs en sneeuw, inplaats van de schadelijke zand- en zoutmengsels zoals die nu gebruikt worden tegen de gladheid. Het meeste uitzicht biedt een mengsel van 75 °/o trikaliumfosfaat en 25 °/n formamide, dat in staat is tot een tem peratuur van 22° C de wegen vrij te houden. Daarbij treedt evenmin schade aan het wegdek als bij de auto-onder kanten op. Binnenkort hoopt men met de produktie te kunnen starten. Ze liggen weer vlak voor ons, die heerlijke feestelijke dagen, waarin we elkaar als familielid of vriend de hand reiken om samen de vreugde te onder vinden van de band, die ons bindt. De blijde boodschap van Kerstmis brengt ons weer dicht bij elkaar en hoe wij dit feest van het licht ook willen herden ken, hetzij stemmig of uitbundig, het gevoel van genegenheid dat ons tesa- men houdt, worden wij ons in deze tijd weer inniger bewust. Ook V.V.V. Soest wenst U een goede Kerstviering en ook zij hoopt, dat zij de band met U mag verstevigen tot in de verre, toekomstige jaren toe. U weet het, V.V.V. Soest helpt U graag ur wil U, zo ver haar krachten reiken alle service verlenen. Wie idee had om met de feestdagen naar Theater Carré te gaan om Ana- tevka te zien, moeten wij erop attent maken, dat er op eerste Kerstdag geen matinee-voorstelling zal zijn. Zondag 31 december worden er in het geheel geen voorstellingen gegeven en op maan dag 1 januari is de matinee-voorstelling vervallen. Dus dan alleen avondvoor stelling. De voorstellingen-reeks gaat nog door tot en met 25 februari 1968. Bespreekt U tijdig, maar rekent U niet te veel op de zaterdagavond-voorstellingen. Deze worden voornamelijk gereserveerd voor Amsterdam zelf, dat wil zeggen, dat de beste plaatsen dus besproken zijn en U meestal bent aangewezen op de galerij. Wie dit geen bezwaar vindt, kan altijd nog z'n geluk beproeven. Voor de wandelaars komt de tijd van het vernieuwen van de wandelkaarten weer aan. U weet het: toegang Kroon domeinen, gezinskaart (gehele jaar gel dig) ƒ1,10 en toegang landgoed Pijnen burg eveneens per gezin (gehele jaar geldig) ƒ1,10. Nogmaals vreugdevolle Kerstdagen! Thans dezelfde plaats Russische landbouwdeskundigen hebben vastgesteld dat in streken waar het ge middelde aantal dagen waarop onweer voorkomt, de oogstopbrengst van ver schillende granen hoger is. Maïs, tarwe, en ger~t komen hier sneller tot wasdom. De groeisnelheid ligt 10 tot 30 dagen voor op granen uit streken waar min der onweer is. Waarschijnlijk moet de oorzaak gezocht worden in de electro- magnetische velden die door onweer worden opgeroepen. Misschien valt dit in de praktijk bewust toe te passen. in aanmerking dan degeen die hen op hun feilen wijst? De kerk van Christ- tus. Waarom heeft die alle ellende niet voor komen? Die praat het ons al eeuwen lang voor, dat het hier allemaal mooi en prachtig zou kunnen zijn, dat er een soort goochelaar is en als je maar in hem gelooft, dan zal het goed zijn te leven in deze wereld. Maar het is alle maal illusionisme gebleken. De goochelaar toverde geen vrede en opofferingsgezindheid en liefde tot de naaste uit zijn hoge hoed. Dat had hij behoren te doen. Hij alléén. En dan had den wij het wel willen aanvaarden. Graag zelfs. Maar dan moet hij niet ons op het toneel roepen om hem te assis teren. Wij willen kijken en er in een gemakkelijke stoel van genieten. Als hij het echter zonder ons niet kan, dan is hij geen echte goochelaar. Zo is feitelijk de situatie bij hen die God dood verklaren, die menen dat het christendom heeft gefaald. Neen, niet het christendom maakte de oorlogen, de onderdrukking, de ellende. De mens die spreekt van „God is dood" heeft het vertrouwen in zichzelf verlo ren. Hij twijfelt aan zijn eigen vermogen tot goed te zijn en goed te doen. Hij kan zijn materiële verlangens niet loslaten. Hij meent dat zijn maag en een vredig vegeteren belangrijker is dan rijn geest, die altijd worstelt en zoekt en hem on rustig maakt. Die naar God zoekende geest moet maar verdonkeremaand worden. Hij vindt hem toch niet en dat is zo inspannend. Dus we verklaren God gewoon voor dood, dan hoeft die geest nergens meer naar te zoeken en dat is veel rustiger. Als er dan toch iets misgaat, dan kunnen we de schuld gerust op God gooien, die faalde om levend te blijven. Want een schul dige moet er gevonden worden, anders ga je zeker twijfelen. 1 Doch zo lang er mensen zijn is God niet dood. Alleen de mens kan Hem dood verklaren, uit angst voor zichzelf. De mensen verklaren nu de christelijke god dood. Maar die is er niet, is er nooit ge weest. God, het goddelijke, is echter in ieder mens. Die is niet te binden aan één religie noch aan één volk noch aan één mens. Wie God dood verklaart, verklaart zijn eigen geest voor dood. Hij spreekt nog slechts met de mond, woorden waaraan „de geest" ontbreekt. Die dan ook niet zullen beklijven. Dat is in ieder geval een troost voor al wie nog wel beseft dat de geest, dat God leeft. Voor hen blijft Kerstmis een be lofte. Burgemeester en wethouders van Amersfoort zullen proberen, bij het ge meentebestuur van Soest meer begrip te wekken voor de wenselijkheid van een grotere bestuurlijke samenwerking in het kader van het Samenwerkings orgaan „Eemland", waartoe ook dc ge meente Soest is toegetreden. Behalve Soest zijn ook de gemeenten Amers foort, Leusden, Stoutenburg en Hoeve laken tot deze intergemeentelijke rege ling toegetreden. Aangezien Hoevelaken als niet-Utrechtse gemeente aan de sa menwerking deelneemt, behoeft de re- Jfccng goedkeuring van de Kroon. B. en W. van Amersfoort verwachten, dat de regeling op zeer korte termijn aan de Kroon ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Soest (evenals de raden van Leus den en Stoutenburg) zich gedistanci- eerd van het standpunt, dat met kracht dient te worden gestreefd naar de tot standkoming van een regeling, door middel waarvan tenminste het gebied van de gemeenten Amersfoort, Leusden en Hoogland in vergaande mate als eenheid wordt bestuurd. In de komende vergaderingen van het Samenwerkings orgaan Eemland zullen B. en W. van Amersfoort trachten, het gemeentebe stuur van Soest toch nog tot andere ge dachten te brengen. Intussen stelt Amersfoort ook pogingen in het werk om ook de gemeenten Baarn, Bunschoten, Eemnes, Nijkerk en Woudenberg ertoe te bewegen, toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling. „Die samenwerking in de regio en de ontwikkeling daarvan moet niet beperkt worden gezien tot de gemeen ten, die nu in het orgaan zijn ver enigd". zei deze week burgemeester mr. Joh. de Widt van Amersfoort op een raadsvergadering van de keistad. Maandag jl. vierde de U.V.V. afd. Soest kerstfeest in de mooi versierde zaal van de Emmakerk. Al vroeg in de ochtend kwamen de wer kende leden der U.V.V. samen voor het voorbereidende werk om de leden van de beide bejaarden-societeiten goed en gastvrij te kunnen ontvangen. De meer dan 100 aanwezigen werden welkom geheten door de voorzitster, mevr. A. M. van Ginkel-Mohrmann. Zij sprak een kort bezinningswoord, terwijl zij ook haar dankbaarheid uitsprak over het feit. dat zoveel spontane hulp en toewijding was gegeven, waardoor deze feestdag tot stand was gekomen. Dit on derstreepte zij met het Gebed van Fran- ciscus van Assissië. Mevr. Oranje-Entink las vervolgens het Kerstevangelie uit Lucas 2, waarna de verzorgde maaltijd een aanvang nam. De drie lange tafels waren ook dit jaar weer fraai versierd, mede dankzij de door de bejaarden zelf op de sociëteiten geknipte papieren kleedjes, een niet te onderschatten bijdrage aan de uiterlijke verzorging van het feest. Er werd muziek gemaakt en met orgel begeleiding van mevr. Brink zongen allen de bekende kerstliederen. Ook hebben de aanwezigen genoten van door de he ren Renes en Visser voorgedragen ge dichten. Mevr. Oranje las het weinig bekende kerstverhaal „Kerstmis in de morgen" van de wereldberoemde schrijfster Pearl Buck voor, dat bijzonder in de smaak is gevallen. Toen de voorzitster het afscheids- en dankwoord had gesproken dankte de heer De Lange namens alle societeits- leden de U.V.V. voor de prachtig voor bereide en feestelijk verlopen kerstmid dag, die nog lang in ieders geheugen zal blijven. De sociëteit in het Anna Paulownahuis verwacht op 28 december haar leden, die in de Lichthoek begint weer op 2 januari 1968. Hellingweg met Verhoeve Stichting (thans Van Arkel Instituut) 50 jaar geleden

Soester Courant | 1967 | | pagina 1