118 jaar P.T.T. in Soest Hoofdpostkantoor Soest nam nieuw bestellerspaviljoen in gebruik Geschiedenis Telefoonpost niet liainibetliening tfulpkanioor nerd Sioofdkanioor Ambtswoning werd tdofooiiccntraSc Ruimtegebrek Toekomstplannen Hoofdkantoor. teÊjkanteor en postagentschappen Noodzakelijke oplossingen Van 0 naar bijna 50 bestellers Toch nog moeilijke bestellingen Drukke tijd Buslichtingen Openstelling kantoren VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 Maadag j.1. was het dan zover. Na een lange tijd van voorbereiding werd een nieuw paviljoen voor de afdeling Be stelling in gebruik genomen. Zoals in het algemeen bij eLke uitbreiding van winkel of fabriek was ook hier het nij pende gebrek aan ruimte de oorzaak van het tot stand komen van dit nieu we paviljoen. Bij gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe paviljoen lijkt het ons interessant de historie van de Soester „Tante Pos" eens in onze herinnering terug te roepen. Deze historie gaat. aan de hand van nog voorhanden zijnde stukken, terug tot het jaar 1849. Honderdachttien jaar geleden was er in Soest reeds een postkantoor, al was het toentertijd nog maar een hulppost- kantoor, dat vermoedelijk heeft gelegen ingericht voor de automatische centrale van de telefoondienst. Tijdens deze verbouwing moest het postkantoor ontruimd worden en de ge hele dienst werd tijdelijk ondergebracht in het gemeenteperceel tegenover het postkantoor, het voormalige gebouw van de Gemeente-ontvanger, thans ingebruik als kantoor van de Vrijwillige Brand weer en de Bescherming Bevolking. Hoe de situatie toen precies was en welke factoren er toen een rol speelden bij deze verbouwing, is moeilijk te ach terhalen. Een feit is, dat deze verbou wing eerst tegen het einde van 1932 ge reed kwam. Twee dagen voor Kerst- agentschappen welke gelegen zijn aan de Laanstraat 66 en de Driehoeksweg 2. Het bijkantoor Soestdijk, met daarvoor de enigste groene brievenbus var. ge heel Nederland, was vroeger uitsluitend geopend als het Paleis „bewoond" was. De bewoners van het dorpsdëel Soest dijk zouden het thans niet meer kunnen missen. Bij de vestiging van het postkantoor in 1893 bestond het personeel uit 10 per sonen, t.w. een directeur, drie kantoor- Vooral in deze tijd van het jaar vormt het bestellen van de post, op de ver van de weg gelegen huizen, voor de bestellers een groot probleem. aan de „Rijksstraatweg naar Amers foort", welke wegaanduiding wij vele malen lazen op de oude en zeer oude prentbriefkaarten van onze gemeente. De voorstellingen hierop betroffen vil la's, parken, wegkruisingen enz. gele gen langs de rijksweg van het paleis Soestdijk tot aan de grens met de ge meente Amersfoort. Deze hulpkantoorvorm heeft geduurd tot het jaar 1893. In het jaar 1891 was men namelijk begonnen met het maken van plannen voor een nieuw gemeente huis. De toenmalige P. en T.-dienst kreeg van het gemeentebestuur het aan bod van enige lokaliteiten in dit nieu we gemeentehuis, echter alleen op de voorwaarde dat het hulppostkantoor zou worden omgezet in een ,,hoofd"postkan- toor, waarmede de P. en T.-dienst ak koord ging. Op 1 april 1893 vond de ingebruikne ming plaats van dit nieuwe „hoofd"- kantoo- Met ingang van 3 mei van datzelfde jaar werd in het hoofdpostkantoor de telegraafdienst gevestigd, terwijl op 11 september 1906 dit gebouw de telefoon dienst ging herbergen. Nadat in 1913 een nieuw gebouw voor de P.T.T.-dienst werd gebouwd, dat op 20 december 1913 in gebruik werd ge nomen (het huidige postkantoor), werd met ingang van 31 maart 1914 de huur overeenkomst met het gemeentebestuur opgezegd. Ten gevolge van de gestadige uitbrei ding van de gemeente Soest en de daar mede gepaard gaande toeneming van het verkeer deed zich reeds in 1928 een nijpend ruimtegebrek in het postkantoor voelen. Met het oog op een flinke verruiming werd toen besloten tot een ingrijpende verbouwing, waarbij tevens de boven het kantoor gelegen ambtswoning werd mis werd het gebouw weer in gebruik genomen. Morgen, zaterdag 23 decem ber, is dat dus precies 35 jaar geleden. De voortschrijding der techniek, het toenemen van het aantal P.T.T.-mensen in Soest, de uitbreiding van de dienst verlening enz. deed zich in de vorm van ruimtegebrek gedurende deze peri ode wederom voelen' en'In 1957 waren er verbouwingsplannen in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Toen men deze plannen dacht te gaan realiseren gooide o.a. de beruchte „be stedingsbeperking" roet in het P.T.T.- eten. Tot op heden kon aan deze ver bouwing geen uitvoering worder. ge geven. Om in ieder geval tijdelijk aan het ruimtegebrek een einde te maken werd een afzonderlijk paviljoen voor de be- stellersdienst achter het postkantoor ge plaatst en j.1. maandag in gebruik ge nomen. Dit wil niet zeggen dat men nu tevre den is. Het ligt namelijk in het voorne men om binnen afzienbare tijd het huidige kantoorgebouw te modernise ren en aan te passen aan de in de toekomst te stellen eisen. De enorme groei van Soest na de jaren dertig was voor de P.T.T.-dienst een aanleiding om het publiek meer in eigen omgeving tegemoet te treden. Naast het centraal gelegen hoofdkantoor en het nabij het Paleis Soestdijk gele gen bijkantoor, stichtte men twee post- hoort een modderbad beslist niet tot de onmogelijkheden. Deze omstandigheden, gepaard met ziekte enz. maken het de P.T.T. wel moeilijk „op tijd" te werken. Het publiek heeft echter wel begrip voor deze moeilijkheden en waardeert, ver afgelegen, de trouwe helpers van Tante Pos. ambtenaren en zes bestellers. De drie kantoorambtenaren bedienden toen tussen neus en lippen door ook de telefoonpost door middel van z.g. handbediening. Zo'n 75 jaar geleden werden de bestel diensten te voet uitgevoerd over dik wijls onbegaanbare wegen en dat ook economie groeide vanzelfsprekend ook het aantal personeelsleden bij de P.T.T. in een gestadig tempo. De zes man „voetvolk" rond de eeuw wisseling werd in de loop der jaren „afgelost" door bijna vijftig man „fiets- volk", die nu geen enkele moeite heb ben met 11.000 en op piekdagen met 25.000 poststukken. Een directeur en tien kantoorambtena ren zorgen er verder voor dat voor het publiek de zaak gesmeerd loopt. Behalve enkele uitzonderingen tijdens noodsituaties met grote hoeveelheden sneeuw, worden de bestellingen niet meer te voet maar Der rijwiel gedaan. Een dienst wordt per bromfiets uitge voerd, terwijl de bakfietsen voor de postpakketten en grotere briefpakjes plaats hebben moeten maken voor de In het rechtse deel van het gemeentehuis (3 ramen en deur) was van 1 april 1893 tot 31 maart 1914 het postkantoor gevestigd, terwijl achter dit kantoor het „politie korps" (2 man sterk) een plaats had. De toegang tot de politie vormde een deur, die zich in het midden van de rechter zijgevel bevond. len jaren aanzienlijk verbeterd zijn en van een trottoir werden voorzien zijn er toch nog veel moeliijk bereikbare woningen. Bij veel regen en sneeuw be- Om de dienst op de voorgeschreven wijze te kunnen blijven uitvoeren gaat men in landelijk verband trachten ver betering te brengen in de bestelling van de post aan de moeilijk bereikbare per celen. Men denkt hierbij aan het plaat sen van brievenbusjes aan de verharde In het oude bestellers-sorteerlokaal, wat zich direct achter de kantoorruimte bevond, kon men vooral tijdens de kerstdrukte geen voet verzetten, zonder zich eerst door een berg postpakketten heen geworsteld te hebben. In het nieuwe beslellcrs-sortcerderspaviljoen heeft men de kerstdrukte 1967, na even gewend te zyn, redelyk goed kunnen verwerken. nog vijf maal per dag, want in de kom van het dorp werden toen vijf be stellingen per dag uitgevoerd! De te bestedien poststukken, die meer malen per dag te voet in Baam -verden opgehaald, waren toen nog gering, hoog stens enige honderden per dag. Met de niet te stuiten groei van de bekende rode postauto's. Iedereen ontvangt graag op tijd zijn post en de P.T.T.-mensen stellen alles in het werk om hieraan dagelijks tege moet te komen. Dat dit niet altijd even eenvoudig is, is van vele factoren af hankelijk. Hoewel vele wegen de laatste tiental- weg. Een maatregel overigens die in België op het platteland reeds is door gevoerd. De bestijging en afdaling van de vele trappen in de flatgebouwen met armen vol post geeft ook veel oponthoud. Voor deze „moeilijke" adressen overweegt men eveneens het aanbrengen van brieven bussen op de begane grond. Het is momenteel een zeer drukke tijd voor de post. Er worden zeer grote hoe veelheden kerst- en nieuwjaarskaarten, kalenders, kerstpakjes enz. ter post be zorgd. Deze extra poststukken moeten allemaal in korte tijd worden verwerkt, d.w.z. sorteren naar plaats van bestem ming, vervoeren en bestellen. Dit bete kent uiteraard veel extra werk en de mogelijkheid van vertraging. Hoewel het voor de kerstkaarten reeds te laat is adviseren wij onze lezers graag: Post tijdig uw nieuwjaarswensen. Wacht niet tot de laatste dag. De bij-brievenbussen worden op werk dagen, behalve zaterdag gelicht om 04.35, 13.15, 17.20 uur, op zaterdag om 04.35 en 9.00 uur. Het tijdstip van de laatste lichting fcv£n de brievenbus van het hoofdpostkan toor, voor de verzending per nacht trein, valt om 19.30 uur. Voor zegelverkoop, postpakketten, aan getekende stukken, telegraaf en spaar bank: is het hoofdkantoor geopend maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 19 uur, zaterdag van 8.30 tot 11.30 uur; bijkantoor Soestdijk is voor deze zaken geopend maandag tot en met vrijdag, van 8.30 tot 17 uur. Zaterdags ge-ioten. Agentschap Laanstraat: maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag 9- 12.30 en 14-18 uur. Woensdag 9-12.30 uur. Zaterdags gesloten. Agentschap Zuid: maandag t.e.m. vrij dag 9-12.30 en 14-17 uur. Zaterdags ge sloten. Voor de overige geldzaken is het hoofd kantoor geopend maandag t.e.m. don derdag 8.30-15 uur, vrijdag 8.30-20.30 uur. zaterdag 8.30-11.30 uur. Het bij kantoor Soestdijk is voor deze overige geldzaken geopend op maandag t.e.m. donderdag van 8.30-15 uur, vrijdag 8.30- 17 uur. Zaterdags gesloten. Agentschap Laanstrac-t: maandag, dins dag en donderdag 9-12.30 en 14-15 uur, woensdag 9-12.30 uur, vrijdag 9-12.30 en 14-18 uur. Zaterdags gesloten. Agentschap Zuid: maandag t.e.m. don derdag 9-12.30 en 14-15 uur, vrijdag 9-12.30 en 14-17 uur. Zaterdags geslo ten. Opgemerkt wordt, dat op alle postin- richtingen op maandag tot en met vrij dag van 15 uur tot de eindsluiting postcheques tot 2.000,kunnen wor den geïnd. Honderden meters moeten vaak extra worden afgelegd om een poststuk te be zorgen. Er is thans sprake van een eventueel wetsontwerp, waarin bewoners van dergelijke ver van de weg gelegen percelen verplicht worden tot het aanbrengen van een brievenbus aan het begin van hun zoals op de foto afgebeelde „Eigen weg".

Soester Courant | 1967 | | pagina 7