nieuw;peRswensch Pax Christi voettocht trok 5000 deelnemers Christelijke Koorvereni« ing „Sursum Corda" bestaat tiru jaar Kerstviering Mariasehool Het oog gericht op de E.E.G. V.Y.V. -nieuws Vrijdag 29 december 1967 46e jaargang no. 98 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bijkeuken uitgebrand Insluiper aangehouden Winkelier voor honderd gulden opgelieht Nieuw clubhuis voor V.V.Z. POLITIE TEL 4444 Man gooide in woede twee ruiten in Dop en benzine gestolen Gheluyt ter geleegentheyt van d'uytganck van het jaer onses Heeren MCMLXVII en d'Intree van liet Nieuwe Jaer SOESTERI OURANT Abonn. p. kwart, 3.per post f 4,25. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Vijfduizend jongeren uit alle delen van het land hebben in de kerstnacht van uit Baarn, Soestdijk en Laren deelge nomen aan een voettocht naar de Hil- versumse Expohal, waar de voettocht besloten werd met een nachtmis. Een groot deel van de deelnemers startte de voettocht in de kerk aan het Nieu- werhoekplein in Soest. Voorafgegaan door politie, die in de stromende regen de deelnemers op weg brachten, liepen zij al mediterend via de Vredenhofstraat en de Amsterdamse en Hilversumsestraatweg naar Hilver sum, waar om half twaalf de eerste groepen aankwamen. Weliswaar hadden lang niet alle deelnemers hetzelfde doel voor ogen als de organisatoren, doch het enthousiasme was er niet minder om. Een nieuw element in de Pax Christi- vöettochten was de radio-begeleiding. Vanuit het hele land konden belang stellenden via de telefoon aan de dis cussies onderweg deelnemen. Nieuw was ook het grote aandeel niet-katho- lieken, dat niettemin een belangrijke bijdrage tot de discussies over de ver lossing van de wereld leverde. Bij het bakken van een aantal bitter ballen is tijdens de kerstdagen in het perceel Nieuweweg 81 de vlam in de pin geslagen. Het gevolg was, dat de bijkeuken grotendeels uitbrandde er er een schade ontstond van ongeveer 1500,-. Ti.idens het bakken had men de pan met vet op het vuur aan zijn lot over gelaten om naar de televisie te gaan kijken. Weinige minuten later stond de halve bijkeuken in lichterlaaie. De brandweer behoefde echter niet meer op te treden. Het vuur is door de be woners zelf geblust. In Amsterdam is door de politie de 27- jarige K. H. O. P. uit Soest aangehou den. Hij wordt verdacht van een aan tal insluipingen en diefstallen in de om geving van Nieuwerhoek en de Ko- ninginnelaan. De man heeft zich tot verschillende percelen toegang verschaft en hier en daar geld en portefeuilles meegenomen met een totale waarde van verscheidene honderden t,uds' Tijdens een van' zijn nachtelijke zwerf tochten op andermans terrein werd hij gezien door een in bed liggende vrouw. De man stond in de deuropening zijn te bestelen slachtoffers te bekijken, het geen hem uiteindelijk fataal is gewor den. Aan de hand van het overigens vrij vage signalement rezen verdenkingen tegen een bepaalde persoon, welke ver moedens werden versterkt, toen de man na de insluipingen niet meer op zijn adres in Soest werd aangetroffen. Hij bVek ondergedoken in Amsterdam, waar h:i aan het potverteren was gegaan. De man was al verschillende malen eerder met de justitie in aanraking ge weest. Om middernacht begon in de Expohal de nachtmis onder leiding van hoofd aalmoezenier G. Schlatmann. Het werd een zeer sobere kerstviering, zonder de gebruikelijke kerstliederen. Vervolgens luisterden de vele duizenden, zittend op de koude Expohalvloer naar de schrift lezing door burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum. Hij las uit Jesaja. De problemen kwamen na afloop, want toen bleek voor velen geen vervoer naar huis /neer mogelijk. Zij hebben in alle toepasselijke eenvoud de nacht ver der in Hilversum doorgebracht. Een Soester winkelier blijkt enige we ken geleden voor een bedrag van ruim honderd gulden te zijn opgelicht. In november had zich in zijn zaak een zich als handelsvetegenwoordiger pre senterende man vervoegd, die aanbood, foto's voor een kalender van de zaak te willen maken. De winkelier C. K. hapte toe en betaalde grif de helft van de kosten, zijnde 106,De man, ze kere A. F. uit Meppel is daarna ver dwenen, nog wel een keer teruggeko men, maar moet nog altijd de eerste foto maken. Daar zal voorlopig trou wens wel niet veel van terecht komen, want hij is inmiddels in zijn woon plaats aangehouden. Hij was al ver schillende malen eerder wegens oplich terij. verduistering en flessentrekkerij met de politie in aanraking geweest. Over enkele maanden zal de voetbal vereniging V.V.Z. '49 bij haar terrein aan de Ferdinand Huycklaan een nieuw clubgebouw krijgen. De gemeente Soest is al gevraagd om medewerking voor de bouw van een euwe kleedaccom modatie en van V.V.Z.-zijde wil men daar graag nog een kantine met moge lijke vergaderruimte aan toevoegen. Daarbij denkt men niet alleen aan zich zelf, maar ook aan de bezoekers van de wedstrijden, die zich voor en na de wedstrijden en in de rust op het van bijna iedere voorziening verstoken ter rein veelal maar wat moeten behelpen. Als het aan V.V.Z. (en de donateurs en anderen) ligt, zal hierin spoedig verbe tering komen. Het kleedlokaal zal men van de gemeente moeten huren, maar de kantine wordt het eigendom van de vereniging, wanneer tenminste de daar voor benodigde ƒ20.000,op tafel komt. Daarom heeft het V.V.Z.-bestuur al een beroep op alle leden gedaan om ieder initiatief te steunen. Men heeft zich in middels al verzekerd van de belange loze medewerking van de voetbalver enigingen H.V.C. uit Amersfoort en de zaterdagse K.N.V.B.-tweede klasser H.B.S.S. uit Schiedam voor een nog na der vast te stellen propagandawedstrijd. Nadat verleden week donderdagmiddag in het Ludgardisgebouw de eerste op voering plaats vond door de leerlin gen van de eigen school, hebben de jeugdige medewerkertjes aan dit kerst- programma, vrijdagavond voor de be jaarden en de zusters van Nieuw-Ma- riënburg nogmaals hun kunnen ten toon gespreid. Het grote succes dat zij hadden met de schooluitvoering was de reden dat men het verzoek voor dit optreden voor de bejaarden ontving. Toen men vrijdagmorgen dan ook aan de veertig medespelenden, willekeurig gekozen uit alle klassen, de vraag stel de of ze een reprise wilde geven voor de oude van dagen, was een spontaan „ja" het eenstemmig antwoord, 's Avonds om half acht traden ze aan in de recreatiezaal van Mariënburg om voor een kleine honderd belangstellen den, een avond boordevol „genieten" te verzorgen. Mede door het feit dat to taal niet gestreefd werd naar een be paalde graad van perfectie, maar men de spontaniteit een kans gaf, werd dit kerstprogramma een groot feest. Mevrouw Remmerswaal verzorgde de begeleiding op de piano, terwijl de ouders voor de diverse originele cos- tuums hadden gezorgd. Het programma voor de peuze bestond uit samenzang, kerstvertelling, declama tie, muziek, het voorlezen van het kerst-evangelie en het opvoeren van enkele kleine toneelstukjes, terwijl het na de korte pauze zijn bekroning vond in het door Godfried Bomans geschre ven toneelstuk „De nieuwe kerststal van de pastoor". De heer Ankone, optredend als „directeur de la troupe", mocht na afloop samen met de jeugdige mede- we.kertjes een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Misschien kunnen volgend jaar nog meer bejaarden van een dergelijk programma genieten. Suc ces is bij voorbaat verzekerd. Op 3 januari a.s. is het precies tien jaar geleden, dat uit een in Hees be staand koortje de Christelijke Koorver eniging Sursum Corda werd geboren. Ter gelegenheid van het tweede lustrum zal het bestuur van het koor op 4 ja nuari, des avonds van acht tot tien uur, in gebouw De Rank aan de Soester- bergsestraat recipiëren. Tevens wordt op 26 januari een jubileumconcert ge geven in de Juli«anakerk. Op het ju bileumprogramma staan werken van Mozart, Handel, Bruckner en Von We- ber. Medewerking verlenen de organis ten Gerts Muts en Wim Deelen en de Amersfoortse trompettist, de heer Kar stens. Ir, Hees bestond ruim tien jaar gele den een twaalftal, dat na de wekelijk se Evangeldsatie-avond nog enige tijd in muzikale ontspanning bijeen bleef onder leiding van de heer S. van Gor- kum. Tegen de kersttijd voelde men be hoefte om zijn vocale ambities in een kerstconcert tot uitdrukking te brengen, waartoe men in contact kwam met de heer L. J. Meijer, die bij die gelegen heid de leiding van het koortje op zich nam. De resultaten bleken dusdanig te voldoen, dat besloten werd tot de op richting van een permanent koor, waar voor de heer Meijer na veel wikken en wegen zijn medewerking als dirigent toezegde. De Christelijke Koorvereniging „Sursum Corda" ging met achttien leden zeer enthousiast van start en heeft sinds dien nimmer iets van deze animo ver loren. Integendeel zelfs: de belangstel ling voor het koor groeide regelmatig, wat niet alleen tot uiting kwam in een groot aantal toehoorders bij de uitvoe ringen, doch ook in een toeneming van het aantal leden. Ook ver buiten de dorpsgrenzen trok het Soester koor de aandacht, wat leidde tot medewerking aan uitvoeringen in alle delen van het land. De kwaliteiten van het koor zijn inmiddels ook reeds via zes grammo foonplaten, in oplagen van duizenden exmplaren verkocht te horen. „Sursum Corda" zaal van Eltheto, di Ei tin le< Ie» i- he da if uitgegroeid d jm nog geen jaar na de oprich- y het koor uitgegroeid tot 32 l j gelijkelijk over de verschil- i< ir-mmen verdeeld. Inmiddels is al leden al op 75 gekomen. De lebben, zoals op de meeste ko- jyj de overhand: ruim 50. In de ii de afgelopen fcien jaar heeft i ruim 18 werken, voor het gi deel van kerkelijke aard, uit- er Regelmatig wordt medewer- vgheend aan kerkdiensten, volks- begon in de kleine waar was daar spoe- jeugddiensten e.d., terwijl het en toe ook zelfstandig een uit k geeft. II <iM K 'r komt cL^a vond) cale wekelijks (iedere vrij- in Eltheto bijeen om de vo- prestaties op een nog hoger ni veau te brengen, jiog altijd onder lei ding van de heer Meijer. Financieel heeft de koorvereniging al evenmin reden tot klagen, w^ct sinds de oprichting heeft men het nog altijd zonder donateurs kunnen stellen. Omdat midden in de nacht de aan de Soesterbergsestraat wonende F. v. d. K. niet wilde ingaan op een verzoek tot een gesprek met een kennis, de 22-ja rige F. v. d. B. uit Soesterberg, werden bij hem een half uurtje later twee rui ten ingegooid. Van de B. had zich daarover zo opgewonden, dat hij naar de Soesterbergsestraat reed en met een baksteen en een bierflesje twee ruiten aan diggelen gooide. De dader L later m zijn woning van zijn bed gelicht. Ten nadele van de heer B. aan het v. d. Veldenplantsoen is tijdens de kerst dagen een dop van zijn auto ontvreemd. Bovendien werd uit zijn benzinetank twintig liter benzine gehaald. Van de aader(s) ontbreekt nog elk spoor. Wat heeft 'et ons ghebragt? Waerin stelt 't ons te leur? Ons Land bleef wel ghespaart voor krijghs- en andre Rampen maar spanning trilt alom, met vrees voor groot Malheur, Wij deeden 't calmpjens aen en deese schoone Zoomer bragt dit mael zelfs gheen rel in d'oude Amstelstad; de geytenhaarge Jeugt vond niets te provoceeren, zy heeft daar hoopenlyck den buyck van vol gehad. Maer 't politiek Bedryf was nimmer zoo onrustigh. Hoe kraeckt et ooveral, hoe bruyst de nieuwe Wyn van 't Radicaalendom in d'oude Leedersacken, die op dat jongh ghewelt haest niet bereekent syn. Men tragt maer yverigh te crammen ende lijmen, vergadert en beraedt, kyekt strydbaer, zoet of suer, men tragt het oud Recept weer nieuwe glans te geeven: weerstaet Rebellen niet, maar haelt se int Bestuur. In Huyze Drakensteyn werd ons een Prins ghebooren hy is van duytsen bloet (so als wij altegaer), wie wil er hiernae van een Republyck noch hooren? Strackx treedt een Koningh aen. Al wasset gheen beswaer, dat anderhalve eeuw de Vrouwen ons regeerden. Zij deeden 't excellent en 't blyft noch steeds een vraag waerom de Vrouw zoo schaers in Stads- en Landsbestuuren haer plaats vindt. Of is dat noch een te groot Waeg? 'Ligt aen de Mannen niet. De Vrouwen moogen stemmen en stemmen, sooals blyckt, toch meestentijds een Man; zij vinden het niet noodigh om aan ons te bewysen, dat zij het eeven goed of selfs noch beeter kan! Inmiddels sitten wy, naa meer dan twintich jaeren, noch altyd met 't probleem van 't wooninghen tekort. Men doet al wat men kan en sleutelt aen de Huuren. Het is alleen de Vraeg oft daerdoor beeter wordt. In meenich huurhuys kincken nu slegts bange zugten: wat zal de huijsheer doen? Hoe veel gooyt hy er op? Wat dat betreft, is er in eeuwen niets veranderd: de Kleyne Man, hij krijgt het altyd op syn Kop. Een nieuw Ghebiet is weer voor Neederland ontslooten in 't Oude Flevomeer, thans droog en vrugtbaer Land, en zoo wordt stilleckens ons Neerland alsmaer drooger, al houdt ons nat climaet de saeck wel in de Hand. En telckens stond de Krant vol blijd' en droeve dinghen, maer droeve dinghen 't meest: meer Oorloch wast dan Vree, de Neegers in het Land, waer yedereen ghelyck heet, en in het Verre Oost kan men er oock wat mee, 't Volck Israël versloeg de felle Arabieren en Griecken wilden wel met Turcken op de vuyst. De Krant heeft 'altemael gheduldig opghenoomen en bragt dat verre Nieuws tot waer de Leeser huyst. Och. mogt zij koomend Jaer u blyde Maeron melden van Voorspoed en van Vree, van Welvaert en Gheluck, Uw Courantier sou sich daerin wel 't meest verblyden, want soo 't nu gaet, druckt hy het meest in droeven druck. Het is weer zover in de E.E.G.: vijf le den willen wel met Engeland onderhan delen over zijn Lidmaatschapsaanvrage, Frankrijk niet en dus krijgt Frankrijk zijn zin. Dat is al enige malen eerder gebeurd en toen noemde men het een crisis. Ditmaal vermijdt men voorkeur het woord, waarschijnlijk alleen maar om dat men intussen gehard is tegen dit soort situaties. De zakelijke argumenten kan men ge makkelijk vergeten, al voert vooral Frankrijk daarover het hoogste woord. Natuurlijk kan de E.E.G. zich niet per mitteren een zeer zieke Britse economie binnen de gemeenschap te halen zon der meer. Daar moet flink gedokterd worden er. genezen, maar de vijf zien niet in waarom in de tussentijd al niet vast kan worden gesproken en eventu eel meegeholpen bij het herstel. Alleen Frankrijk - notabene zelfs eens een ziek lid - denkt er anders over. En. dan niet om zuiver economische re denen. In feite gaat het, zoals de Lon- dense Times zegt, over de vraag of de E.E.G. een gemeenschap van suikerbie ten moet worden. De Gaulle - en men kan er wel van overtuigd zijn dat zijn standpunt bij zijn lev enniet meer verandert - vindt de huidige toestand best. Ze geeft hem kansen om te handelen naar zijn stel regel dat er geen permanente vriend schappen of vijandschappen zijn, maar wel permanente belangen. En die be langen, zoals hij ze ziet, behartigt hij, overigens voornamelijk omdat alleen te zeer in de E.E.G. zijn ingekapseld om zie hte kunnen permitteren die te laten springen. Bovendien blijkt telkens weer dat de vijf toch niet tegen Frankrijk tot een daadwerkelijk en effectief ver zet kunnen komen. Voor Engeland is het zuur, het heeft een E.E.G.-lidmaatschap nodig. Trou wens ook al een vooruitzicht van lid maatschap, wat een economisch toe komstperspectief biedt dat de gezond making sterk kan bevorderen. Maar het is niet alleen een Brits belang dat hier in het geding is. Het gaat inderdaad ook om suikerbie ten en computers. Het Europa van de zes is nu al bij herhaling te zwak ge bleken om zijn economische macht zo danig te bundelen dat -het tegen de in dustriële macht van de V.S. opgewassen is. Wanneer bij het economisch poten tieel van de zes ook dat van Engeland komt, zijn de kansen om een industrieel tegenwicht te bieden tegen de expansie der V.S. veel beter. Men kan wel spreken van een zieke Engelse economie, maar in verschillen de belangrijke takken van teclinilogie kan het vasteland bepaald niet tippen aan de Britse prestaties. Met name geldt dat voor zaken op het gebied van de ruimtevaart en baanbrekende elektro nica als computerbouw. Het is een beperkt gezichtspunt van Parijs dat het liever een hoofdrol speelt op een modderpraam dan een iets min dere aan boord van een respectabele zeestomer. De andere vijf zijn daar de dupe van, Engeland is er de dupe van en in feite Frankrijk ook. Maar de vijf blijken nu al niet te weten hoe het dan verder moet, hoewel het nieuwe Franse veto al lang in de lucht hang. Dat is de voornaamste reden waarom De Gaulle zich dit alles kan permitteren - de zwakheid en besluiteloosheid der andere vijf. KANTMAN. Nog maar enkele dagen, nog maar wat haastig voortrennende uren, dan zijn we weer klaar met het jaar 1967. Behoort U tot de mensen die terugkij ken, of tot diegenen, die niet houden van terugbladeren? Er zijn altijd bladen, die je zou willen uitscheuren, maar er zijn er ook, die je zou willen inlijsten, omdat zij herin neren aan iets moois iets liefs of een overwinning! Hoe U het nieuwe jaar ook tegemoet treedt, wij V.V.V. Soest, bestuur en in- formatrices, wensen U een Voorspoedig, Vredig en Veerkrachtig nieuw jaar! Dat U in dit gloednieuwe 1968 welkom bent op ons V.V.V.-kantoor, is iets waaraan we U nauwelijks behoeven te herinneren. Maar wij willen U in elk geval uitno digen eens naar ons verkeershuis te ko men kijken, omdat wij het nieuwe jaar ingaan met een vernieuwd interieurtje, dat aanpast bij het kantoor van buur man Ruys, het reisbureau, dat nu ook op alle werkdagen geopend is van 9-17 uur, zaterdags van 9-12 uur. En V.V.V Soest zegt ook nu weer: „het hele jaar, steeds voor U klaar!'' In deze dagen heeft U misschien mee? tijd eens iets te ondernemen. Zet U dan vooral een bezoek aan het Centraal Mupseum te Utrecht .Agnietenstraat 1) op het programma. Een tentoonstelling, die vrijwel uniek tc noemen is, kunt U daar bezichtigen. U kunt daar het werk bewonderen van een kunstenaar, die een heel aparte plaats inneemt in het leven der beel dende kunst: het is de glazenier Joep Nicolas. Wij zijn ervan overtuigd, dat U een contact met deze warmkleurige glas- in-loodkunst niet zou willen missen. Documentatie over Joep Nicolas kunnen wij U verstrekken. En nogmaalseen goed toekomstig jaar!

Soester Courant | 1967 | | pagina 1