v.v.v .-nieuws Enorm succes voor het Ned. Motet- en Madrigaalkoor Prijsuitreiking scholieren-basketbaltoernooi POLITIEKE DRUK '68 BRANDWEER RUKTE AFGELOPEN JAAR 62 MAAL UIT Het oog gericht op Vietnam Vrijdag' 5 januari 1968 17e jaargang no. 1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ned. Bond van Gepensioneerden, afd. Soest Nieuwe flat aan Soesterbergsestraat Nieuw clubhuis op ijsbaan binnenkort open Agressieve herdershond afgemaakt Uitslag kerstpuzzel 1967 Totale schade ruim een ton minder dan in 1966 Rustige jaarwisseling in Soest S.E.C.-voorzitter legt funktie neer Gevonden voorwerpen SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f3.—, per post f4,25. Verschynt iedere dinsdag en vrijdag Misschien is het u, evenals ons, ook op gevallen, dat men ditmaal bij de jaar wisseling, in de verschillende kranten en tijdschriften, vrijwel geen prognoses kon aantreffen over de vooruitzichten voor 1968. Dat is niet zo erg verwonderlijk. We leven zo snel, de ontwikkelingen in de wereld op alle gebied tonen zich in een zo enorm tempo, dat het steeds moeilijker wordt die ontwikkeling op de voet te volgen, laat staan te kun nen voorzien wat er zich overmorgen weer zal voordoen of wat de gevolgen ervan morgen zullen zijn. Natuurlijk houdt de hele wereld zich' nog bezig met de oorlog in Vietnam, hoopt iedereen van alle partijen dat die oorlog althans dit jaar tot een einde zal komen. Maar niemand durft er een voorspelling over te wagen. De regering der Verenigde Staten, en velen met haar, is er van overtuigd dat deze strijd tot een voor haar acceptabel einde te moeten brengen, omdat zij anders spoedig in nóg gevaarlijker oorlogssitua ties zal komen. Anderzijds hoopt men, dat de politiek- psychologische druk, die via vele landen ter wereld op Amerika en zijn bondge noten wordt uitgeoefend, de kracht van het Amerikaanse verzet tegen het ver werven van de communistische hegemo nie in het verre oosten, zal breken. Het valt te betwijfelen of dit zal gelukken, maar er kunnen zich iedere dag ontwik kelingen voordoen, die er grote invloed op gaan uitoefenen. Er dienen zich trouwens reeds ontwik kelingen aan, die weinig goeds voorspel len voor een vredige samenleving in 1968. We doelen hier in de eerste plaats op de onrustbarende versterkingen van de Russische vloot in het gebied van de Middellandse Zee. Daar gaat een steeds dreigender druk van uit op de omlig gende landen, temeer daar deze vloot ook beschikt over met raketten uitge ruste schepen, waartegen de westelijke vloten nog geen afweerwapen hebben Hoe trefzeker en dodelijk deze raketten kunnen zijn, werd bewezen door de be schieting van de Israëlische torpedoboot ,,Elath", door een Egyptisch schip, ver kregen van Rusland, waardoor de Is raëliër prompt in de grond werd ge boord. De Sowjet-Unie verwerft zich ook ver scheidene steunpunten voor haar vloot langs de kusten van de Middellandse Zee, waardoor het haar straks mogelijk zal worden druk op het westen uit te oefenen, zonder dat er nog een schot wordt gelost. Hoe zich die toestand zal ontwikkelen is thans ook nog moeilijk te voorzien. Rusland blijft ook militaire steun ver lenen aan Egypte en andere Arabische landen, om de Arabieren maar aan te tonen, dat ze hun vriend willen zijn. Ook dit met de opzet de invloed van het westen in deze contreien te redu ceren en zelf die positie zo mogelijk over te nemen. Frankrijk tracht deze poging min of meer te verijdelen, door met de wolven mee te huilen en nu zijn steun aan Israël te onthouden. Ook in deze situatie zijn ontwikkelingen te verwachten, die het politieke beeld in de wereld plotseling kunnen doen veranderen. Zeker is, dat het westen zich ook hierin te slap en bedachtzaam toont, gebonden als Amerika's handen zijn door de oorlog in Vietnam, Engeland zich door zijn deplorabele economische toestand genoodzaakt ziet zich overal terug te trekken en Frankrijk een eigen spelletje wil spelen om enige zeggings kracht in de wereld te behouden. Dat kan tot een voor de vrede uiterst ge vaarlijke situatie leiden. Ook valt nog moeilijk te voorspellen hoe de politieke situatie in West-Europa zich zal ontwikkelen, waar het in de E.E.G. in 1968 bepaald niet zo vlot zal gaan na de afwijzing door Frankrijk van Enge- lands toetreding. Dat kan tot spanningen leiden, die de kracht van het westen niet zullen bevorderen, de tweespalt verhogen en zodoende meewerken tot verhoging van de oorlogskansen. Het is bepaald niet zo geruststellend, dat Rusland de militaire uitgaven danig heeft verhoogd en overal versterking van de conventionele bewapening zal plaatsvinden. Dat lean tot plaatselijke conflicten leiden, die politiek van grote invloed kunnen zijn. De Ned. Bond van gepensioneerden, af deling Soest, houdt op dinsdag 9 janu ari, des middags van 2-3 uur, in de Gouden Ploeg, Middelwijkstraat 74, zit ting. Iedere gepensioneerde, die een of andere inlichting wenst, kan zich aldaar vervoegen. Het nieuwe jaar is dan toch nog koud begonnen. De sneeuwlandschapjes op onze Kerst- en Nieuwjaarskaarten zijn werkelijkheid geworden. Toch heeft ja nuari dat hoopvolle van de stijgende lijn, die straks in de lentd terecht komt. Zo'n vooruitzicht geeft moed. Er blijven altijd dingen om ons op te verheugen. Een daarvan is het tweede Provincie- concert in Tivoli te Utrecht, waar we weer met de bussen van Tensen heen gaan. Om 19.30 uur vanaf Colenso of Nieuwerhoek en verder volgen de bus sen de hoofdweg met de daaraan ge legen vaste halte-plaatsen. Het wordt een B.B.-concert. Neegeen Brigitte Bardot, maar een Bach en Bruckner. Voor de liefhebbers een ware gebeur tenis. Het is mogelijk, dat een enkele niet- abonné toch de twee volgende concer ten van de serie zou willen bijwonen. Men moet zich hiervoor eerst met ons in verbinding stellen, zodat wij dit aan Tivoli kunnen doorgeven, waardoor men ook in staat wordt gestled van het bus vervoer gebruik te maken. Dit tweede bus-concert vindt plaats op donderdag 11 januari. De wandelkaarten voor het nieuwe sei zoen, die onze wandelaars nodig heb ben om in de bossen van het Kroon domein te mogen wandelen, kunnen bij ons gehaald worden. De prijs is 1,10 voor het gehele jaar, waarop U per soonlijk, of met uw gezin, toegang wordt verleend. Voor het Landgoed Pijnenburg is dit jaar geen toegangsbewijs meer nodig. Voor het eerst is dit natuurgebied voor het publiek opengesteld. Men houde zich echter aan het ver zoek van alle eigenaren van privébos- sen of stichtingen ~n natuurreservaten, deze fraaie terreinen met respect te behandelen. Aan de ware natuurvriend (in) hoeven wij dit feitelijk niet eens te zeggen. We zijn trots op de mooie, nog onge- B?pte omgeving van Soest en willen deze graag in ere houden. De voormalige burgemeesterswoning „Anne Marie" aan de Soesterbergse straat zal binnenkort onder de slopers hamer vallen. De danig in verval ge raakte villa, eens een pronkstuk in de gemeente, gaat plaats maken voor een verzorgingsflat voor oudere alleenstaan den en bejaarden. De flat, die 39 wooneenheden krijgt, is een ontwerp van de Soester architect ir. H. N. van Wijk. De flats, bestaande uit twee of drie kamers, zijn over drie bouwlagen verdeeld. In de serviceflat komen ook een conversatiezaal en enke le logeerkamers. Tevens zullen er enke le autoboxen worden bijgebouwd. Voor de laatste oorlog woonden in de villa aan de Soesterbergsestraat de burgemeesters Visser en Des Tombes. Na de bevrijding heeft men in een op welling van optimisme van een overi gens respectabele tuin een aviflora wil len maken, maar de onderneming liep op een fiasco uit. Tien jaar geleden richtte een brand grote s<" ade in de eens zo trotse villa aan. Sindsdien is Anne Marie aan de weergoden en de tand destijds overgele verd, met thans duidelijk zichtbare ge volgen. Binnen enkele weken zal het nieuwe clubhuis van de ijsvereniging „Peters Baan" geopend kunnen worden. Het van een zeer ruime kantine, kleedkamers en douches, toiletten en een bestuurskamer voorziene gebouw is inmiddels bijna gereed. De bouw heeft ongeveer ƒ50.000,ge kost. Een bedrag van 20.000,heeft de vereniging zelf bijeen gebracht door ieder jaar een deel van het voordelig saldo voor de bouw van het clubhuis te reserveren. Daarnaast heeft de ge meente zich garant gesteld voor een door de vereniging gesloten lening van 24.500,die men in het najaar be sloot af te sluiten. Tenslotte heeft ook de provincie nog een financieel steentje, groot ƒ5500,bijgedragen. Het gebouw is grotendeels in eigen be heer gebouwd, mede, omdat de bouw kosten destijds op ƒ60.000,tot 80.000,werden begroot. Het bestuur was van oordeel, dat het aanmerkelijk goedkoper moest kunnen, wat ook ge bleken is. De leden zelf hebben de grondwerkzaamheden en het storten van. de betonnen fundering voor hun rekening genomen. De verdere opbouw werd voornamelijk door de firma H. W. van Asch verzorgd. Het ligt in de bedoeling om het club huis straks (na afloop van het schaats seizoen) ook aan derden te verhuren, opdat een rendabele exploitatie van het gebouw kan worden verkregen. Een agressieve herdershond, toebeho rend aan bewoners van de Prins Ber^- hardlaan, is verleden week afgemaal t, nadat het dier het 12-jarige meisje E. uit Soest had gebeten. Het meisje kreeg verschillende beten in haar bovenbeen en .noest zich onder doktersbehandeling stellen. De herdershond heeft al verschillende malen eerder voorbijgangers gebeten. Verleden week hebben de eigenaars van het dier gevolg gegeven aan het ver zoek van de politie om de hond te la ten afmaken. Het enthousiasme waarmede men tij dens de kerstdagen aan het oplossen van onze kerstpuzzel is begonnen moet enorm groot geweest zijn, gezien het ongekend grote aantal inzendingen. Het aantal goede oplossingen was 326 stuks. Onder deze 326 goede oplossingen heb ben wij de vijf waardebonnen van 5,— verloot, welke werden gewonnen door: G. A. J. Maris, Oude Utrechtseweg 2, Soest-Zuid. A. M. van de Berg, Steenhoffstraat 13, Soest. J. Groenestein, Korenweg 6, Soest. S. T. van den Deyssel, Eigendomweg 76, Soest. C. J. van Idenburg, Bilderdijklaan 43, Soest. Zij krijgen hun waardebon, die bij elke winkelier als betaalbon kan worden aangeboden, per post thuis gezonden. Voor oplossing zie elders. Vrijdag j.1. gaf het Neder! Motet- en Madrigaalkoor een herhaling van het kerstconcert, dat op vrijdag 15 decem ber gegeven werd in de Nicolaaskerk te Baarn. Ditmaal werd het kerstconcert uitge voerd in de St. Jan's Basiliek te Den Bosch. In aanwezigheid van ongeveer 300 aandachtige toehoorders heeft de dirigent, de heer Carel Laoüt, met zijn koor volop geprofiteerd van de mach tige acoustiek in deze grote kerk. Jam mer was het dat het grote orgel, dat door de heer H. ten Hacken bespeeld zou worden, 's middags bij het inspe len een mankement vertoonde, zodat de orgel-werken moesten worden uit gevoerd op het z.g. koororgel, dat wordt gebruikt bij de normale liturgie-vierin gen. Hierdoor kwam het orgelspel niet voldoende tot zijn recht. De Soester Brandweer is het afgelopen jaar in totaal 62 maal uitgerukt, waar van twee keer voor niets. De overige malen betrof het zes uitslaande bran den, tien binnenbranden, vijf bermbran den, vijf buitenbranden en evenzoveel bos- en heidebranden, drie autobranden, vier schoorsteenbranden, een hooiberg- brand, terwijl zestien maal werd uitge rukt voor het doven van het vuur op een vuilstortplaats. Daarnaast werd vijf maal hulp verleend aan andere korp sen o.a. te Soesterberg en Zeist. Bij al deze branden werd een totale schade van naar schatting 32.800, aangericht, hetgeen meer dan een ton minder is dan het jaar daarvoor (toen de fabriek van Procar in vlammen op ging). De meeste schade ondervond de familie Berkhof aan de Koningsweg, die een hooiberg verloren zag gaan; schade 10.000,Een schade van 7.000, ontstond bij een uitslaande brand bij de fam. H. A. Menning aan de Ossendam- weg, terwijl een andere uitslaande brand in Bos en Duin voor drieduizend gulden schade aanrichtte. In zestien gevallen was het spelen-met-vuur de oorzaak van de brand. Tweemaal ontstond brand door kortsluiting, vijf maal omdat de In de r.k. u.l.o. aan de Steenhoffstraat organiseerde de Soester basketballvcr- eniging „Red Stars" voor de eerste maal een scholierenbasketballtocrnooi. De finale tussen Kweekschool-Amers- foort en de Antonius u.l.o. uit Utreeht werd door laatst genoemde gewonnen. De beer Th. M. Peet, directeur van dc Stichting voor de Lichamelijke opvoe ding en sport, reikte de pryzen uit. Voor een volledig verslag verwijzen wij naar de sportpagina. vlam in de pan was geslagen, één maal door hooibroei e.d. Het aantal brandkranen werd het afge lopen jaar met achttien uitgebreid en kwam daarmede op 313. De putten aan de Hooiweg en de Birkstraat verkeren nog in vrij slechte staat. Een en ander blijkt uit het jaarverslag 1967, dat dinsdagavond tijdens de ge bruikelijke nieuwjaarsbijeenkomst van de Soester brandweer aan burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck is aangeboden. Van de voorzitter der brandweervereni ging de heer W. Groart kreeg de bur gemeester tevens een boek over de ge schiedenis van de brandbestrijding, ge titeld „Vuur en Vlam" aangeboden. De brandweer leed het afgelopen jaar een gevoelig verlies door het overlijden van de heer G. H. Nieland, die wegens zijn verdiensten voor het korps tot ere lid was benoemd. De heer Nieland, ja renlang bestuurslid, was 78 jaar. Op de eerste feestelijke bijeenkomst in het nieuwe jaar (muzikaal opgeluisterd door Jan Gorissen c.s.) maakte de burgemees ter tevens een aantal benoemingen be kend. Tot adspirant brandwacht in op leiding werden benoemd de heren Th. Geeve, W. van Dasselaar, M. Onwezen, C. A. de Raadt en W. J. Roest. De heren C. van Essen en W. Kersten werden be noemd tot brandwacht eerste klasse en C. J. van Doorn en D. A. Stolk tot hoofdbrandwacht. „De brandweer is op de goede weg. Wanneer in goede kameraadschap en saamhorigheid de taak kan worden ver vuld, dan mag ook het jaar 1968 met vertrouwen tegemoet worden gezien", meende de burgemeester. Brandweercommandant J. Groart maak te later op de avond bekend, dat de eerste tien alarmeringsapparaatjes nog deze maand kunnen worden verwacht. Dit jaar zal waarschijnlijk de nieuwe garage in gebruik genomen kunnen wor den. Tevens zijn twee brandweerwagens (een gereedschapwagen en een druk- spuit) in aanbouw. De jaarwisseling is in Soest bijzonder rustig verlopen. Hier en daar is de brand gestoken in een paar kerstbomen, zonder dat overigens regelend behoefde te worden opgetreden. Wat de jeugd nog niet aan kerstbomen heeft verbrand, kan morgenmiddag on der supervisie van de brandweer in vlam worden gezet. Aan de Eikenlaan en het Nassauplantsoen worden mor genmiddag om vier uur kerstboomver brandingen gehouden, onder het toe ziend oog van de Soester spuitgasten. Men dient de kerstbomen er overigens wel zelf naar toe te brengen. Ongelukken zijn er tijdens de jaarwis seling ook niet gebeurd. Alleen op het v. d. Veldeplantsoen zag een automo bilist een langs de weg staande lan taarnpaal over het hoofd, met het ge volg, dat hij er tegenaan reed. Het kwalijke was echter, dat de man na dien direct doorreed. Voorbijgangers wisten echter het kenteken te noteren. De wagen bleek toe te behoren aan de Arnhemmer A. A. H. Over Vietnam wisselen blakend optimis me en diep pessimisme elkaar regelma tig af. Dat is al een langjarige traditie geworden. Op dit ogenblik is het opti misme weer in zwang in Washington, zij het dat men het bepaald niet bla kend kan noemen en nog minder alge meen. Er is een bezoek van president Johnson geweest aan paus Paulus, die nu weer een vredesmissie zou overwegen. Van generaal Westmoreland komen weer be rekeningen van dodentallen der Viet- cong, waaruit men mag opmaken dat die zo langzamerhand de lust tot vech ten wel moet vergaan. Dan is de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken opvallend aan het reizen via Parijs waar hij gemakkelijk mensen kan ontmoeten van het Natio nale Bevrijdingsfront. Duidt dit alles er op dat een gesprek nu echt wat nader is gekomen? Wie dat denkt, vergeet dat intussen ook geleidelijk aan de mogelijkheid wordt geopend om van Zuid-Vietnam uit Viet- cong-eenheden te achtervolgen tot op het grondgebied van Laos en vooral Cambodja. Dat zou dan een uitbreiding van het gevechtsterrein betekenen, een nieuwe intensivering van de strijd. En tussen haakjes een die zeker de nood zaak zou oproepen nog meer Ameri kanen overzee te sturen. Dat duidt niet op een naderende oplossing. Er zijn zeker geen tekenen die er op wijzen dat Hanoi de strijd al zo moe is dat die er niet een nieuw strijdtoneel bij zou durven nemen. Aan de andere kant is er voor Hanoi ook weinig hoop dat de meerderheid in de V.S. het vech ten zat is geworden. De laatste Harris- poll berekent dat 62 °/o ertegen en slechts 22 voor is dat de V.S. een matiging van de strijd (met name het staken van de bombardementen) in te stellen om te laten zien hoe vredelievend Amerika wel is. Een anti-oorlogforum onder lei ding van de tegen Johnsons herverkie zing agerende senator McCarthy trok wel veel televisiebekijks, maar dat zegt nog weinig. Aan de andere kant begint men zich veel meer zorg te maken over de in vloed van de uit Vietnam terugkerende neger-soldaten op de rassenconflicten in het land zelf. De mannen die goed ge noeg waren om in Vietnam te vechten zijn er zeker de mannen niet naar die er genoegen mee nemen teruggestuurd te worden naar de sloppen om daar werkloos rond te hangen. Buitenlandse experts die de strijd be kijken, zien dat de Amerikaanse positie inderdaad een stuk sterker is geworden in de laatste paar jaar. Maar de com munistische positie is niet evenredig verzwakt. Als die al verzwakt is. Een afwegen van winst tegen wat dit ge kost heeft, is dan ook bepaald niet voor delig voor Washington. Generaal Beaufré, de Fransman die in dertijd in de Indochinese oorlog gevoch ten heeft, vertelt aan het blad News week dat hij de situatie van toen her kent in die van nu en hij meent dat geen overwinning mogelijk is. Sir Ro- bert Thompson, de Brit die op Malakka de guerilla tegen de communisten won, ziet geen militaire oplossing, alleen een waarbij Zuidvietnamese politiek, econo misch en militair zelf opgewassen is en ook opgewassen wil zijn tegen de Viet- cong. Dat laatste is al zo vaak gepro beerd en het is steeds maar niet gelukt. De voortekenen zijn ook nu niet gunsti ger. En intussen zit er dan voor de V.S. weinig anders op dan doorgaan op de oude voet. Het zit erin dat ze daarmee nog bezig zullen zijn bij de volgende jaarwisseling. KANTMAN. Drie leden van het S.E.C.-bestuur zul len binnenkort hun funktie neerleggen. Het zijn de heren M. Wilhelm (voor zitter), J. P. C. Veldhuizen (secretaris) en J. E. Roeymans (commissaris). De leiding van de vereniging komt in han den van de heer J. Verhoef. Een en ander heeft de huidige S.E.C.-voorzitter, de heer M. Wilhelm maandag medege deeld op de traditionele nieuwjaarsre ceptie van de voetbalvereniging. Vele leden, oud-leden, donateurs en aanhangers hebben van deze gelegen heid een dankbaar gebruik gemaakt om het bestuur een voorspoedig, maar voor al sportief 1968 toe te wensen met ho pelijk goede resultaten. De heer Wilhelm kon met trots terug zien op hetgeen de laatste jaren door S.E.C. is gepresteerd. Hij sprak de hoop en tevens het vertrouwen uit, dat het nieuwe bestuur de ingeslagen weg zal volgen. Veel waardering had de heer Wilhelm ook voor de verrichte werkzaamheden van de rijk aan ideeen zijnde secretaris Veldhuizen en het zui nige financiële beleid van penning meester Roeymans. De heer Wilhelm op zijn beurt werd in het zonnetje gezet door de nieuwe voorzitter-in-spe, de heer Verhoef. Hij kan uiteraard niet ongemerkt aan de veertien bestuursjaren van de heer Wil helm voorbijgaan, een periode, waarin S.E.C. een grote bloei heeft gekend en het aantal leden zag groeien tot over de vijfhonderd. Bij het bureau van politie alhier zijn als gevonden aangegeven een regenjas, zwarte portemonnee, bruine lederen want, zilveren schakelarmband, wieldop Mercedes, herenfiets, paar glacé dames handschoenen, damesbril, autosleutel, blauwe damesjapon, rijksdaalder, groen kinderpetje. Aan komen lopen zwarte poes, klein bruin hondje en witte kip.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1