Majorettes voor zeventig-jarige P.V.O.? Kleuren Televisie iy/A.ftutzelaai Morgen receptie in Natuurbad In maart jubileumconcert GARAGE STAM „se (soupen snaar Renault dealer Nieuw instrumentarium REQ0RQER süasl klaar 5 januari 1S98 oprieBiïing in de Koopmansbeurs Duro, zedelijke l»Siebt Verzot tegen directeur-president Repetitielokaal voor 25 cent per week 3 nieuwe Êiistruiticnftpii voor 170.— Mannes met «Ie boi39ltar«Ion 60 gaar lid Moester Van Entlioven «lireeteur-giresident Eigen regBeièieüöSïaal v«®s' jf 580.— Op concours naar Zwitserland eigen clublokaal P.V.O. in afd. Citmiuitendheid Rebelleren voor „eigen" bestuur .1. K. de Bruin stiebt uniformenfonds Roerenkagtel en drumband Jubileum-receptie Comité van aanbeveling Niemv I VRIJDAG 5 JANUARI I96R PHILIPS SPECIAALZAAK Kapsalons STEENHOFFST» 53 TEL 284Z SOEST Nieuwerhoekplein l - Soestdijk Telefoon 2850. Vandaag is het precies zeventig jaar ge leden, dat in Soest de harmonie Pa- tiënta Vincit Omnia (Geduld Over wint Alles) werd opgericht en welk feit morgen met een receptie in het restaurant van het Soester Natuurbad en (waarschijnlijk) in maart met een jubileumconcert op gloednieuwe instru menten herdacht zal worden. Het verjaardagsgeschenk, dat P.V.O. mag verwachten, bestaat uit ïen nieuw instrumentarium, waarvoor van diverse zijden financiële bijdragen zijn verleend. Een werkcomité, bestaande uit de heren K. de Haan, J. K. de Bruin, A. H. Hoe gen Dijkhof, Th. de Muijnk en Th. M. Peet heeft zich in het bijzonder ingezet aan de vervulling van de jubileum- wens van P.V.O. Inmiddels heeft de gemeenteraad reeds 8.500,bijgedra gen terwijl een schenking van 1000,- voor een goed doel van de Algemene Bank Nederland aan de burgemeester, eveneens voor de 70-jarige werd be stemd. Een collecte bracht daarnaast nog ƒ3.500,op, terwijl men in eigen kring druk bezig is met het werven van nieuwe donateurs (een lid bracht er 34 aan) en het aansporen van de do nateurs om hun geldelijke bijdrage iets te verhogen, een initiatief, dat ove rigens van het werkcomité is uitgegaan. Alle donateurs hebben daartoe inmid dels een schrijven van het comité ont vangen. De Soester Zakenkring, die destijds in samenwerking met de ge meente nationale zwemwedstrijden in het Soester natuurbad financieel moge lijk heeft gemaakt en de Lagere Tech nische School „Eemland" met een aan tal Baarnse geestverwanten een talen- I tie, gedaan op dezelfde oprichtingsver- taties. De vierde stand deelde in die welvaart mee en begon ook op ander terrein een woordje mee te praten. Men meende - en waarlijk niet ten onrech te - ook recht op ontspanning te heb ben, wat leidde tot de oprichting van tal van muziekgezelschappen, waarvan P.V.O. er één werd. Dc eerste terreinverkennende bespre kingen werden na de hoogmis in her van de Koopmansbeurs, de heer tel Eemland) gehouden. De voor de deur staande kroningsfeesten in Am sterdam - in september 1898 - maanden tot grote spoed. Op 5 januari van dat jaar werd dan ook de oprichtingsver gadering belegd. Het kostte de eigenaar van de Koopmansbeurt, de heer Schalkx, de smid Valkenet en de enige onderwijzer van de enige school in Soest (Kerkebuurt), de heer Uitendaal, weinig moeite om tot de oprichting van de harmonie te geraken. Ook burgemeester Lothe van Doelen Grothe was op deze vergadering aan wezig. Hij kwam al spoedig to* de slotsom, dat de buurtschappen Hees en Wieksloot slecht waren vertegenwoor digd, hetgeen hij evenwel direct kon verklaren uit de erbarmelijke straat verlichting ter plaatse, die destijds niet direct uitnodigde tot een avondwande ling langs veelal nog onbegaanbare we gen. Middenwijk en Birkt waren rijkelijk vertegenwoordigd. „Het is een dure, zedelijke plicht, een eigen fanfare te hebben Men kan beter muziek stu deren dan kaarten af kienen", zo hield Soest's toenmalige eerste burger zijn onderdanen voor. Een besluit van niet minder importan- Maar in 1907 kwam een al geruime tijd sluimerend verzet tegen de energieke schoolmeester Van Enthoven tot uit barsting. Men duldde het niet meer, dat hij alle roem en eer, die P.V.O. behaal de, voor zichzelf opeiste. Instructeur Jochems raakte in de schaduw van de meester, meer er rees verzet tegen de meester. In dat zelfde jaar plaatste de secretaris, de gemeente-ambtenaar Ben schop een advertentie, waarin een in structeur werd gevraagd. De heer Van Enthoven trok zich terug, wat voor P.V.O. echter mede tot gevolg had, dat men het repetitielokaal kwijt raakte. Schilder-dichter Jac. van Looy bood zijn atelier aan de Van Weedestraat eerst te huur (voor 25 cent per week) en later te koop aan, maar de finan ciële middelen van de vereniging lieten niet toe hierop in te gaan. Uiteindelijk bood een bedrag van 77 '/s cent in kas niet zo erg veel financiële armslag. Men kreeg door bemiddeling van de heer J. J. van Vlaanderen tijdelijk de beschikking over het Jozef-gezellenhuis - het tegenwoordige Verenigingsgebouw. Later stelde de heer Limburg Brou wer zijn stenen werkplaats aan de Talmalaan ter beschikking. Inmiddels was de heer Kok uit Utrecht tot instructeur benoemd, een funktie, dc nieuwe president-directeur gebracht. De notaris moest echter al kort na zijn benoeming geldelijk bijspringen. Er waren drie nieuwe instrumenten nodig, maar de benodigde 170,was er niet. De vereniging was slechts 47,44 rijk. De notaris vulde het ont brekende echter uit eigen portemon- naie aan. In 1910 sloeg de penningmeester op nieuw alarm, omdat de instructeur nog enkele maanr'.en honorarium tegoed had. De heer Prillewitz betaalde opnieuw uit eigen zak, maar zond de Soester no tabelen tevens een brief, waarin hij de financiële noden van P.V.O. uiteen zet- practicum schonk, is ook nu weer in gesprongen. Samen met de gemeente zal men garant zijn voor de rente en aflossing van ongeveer 12.000,die P.V.O. zal aangaan om de aankoop van nieuwe (en lager gestemde) instrumen ten mogelijk te maken. Voor de volle dige. vervanging van het instrumenta rium is een bedrag van rond ƒ32.000, nodig. Ook het pas een jaar bestaande jeugd- korps zal in de aangename consequen ties van het 70-jarig bestaan delen en voorzien worden van nieuwe instru menten. In de afgelopen zeventig jaar heeft P.V.O. perioden van grote bloei, maar evenzeer van malaise doorgemaakt. Gelukkig voor de gemeenschap is de vereniging blijven bestaan. Zij is thans weer toe aan een periode van gezonde wederopbouw, wat tot uiting komt in een aantal nog groeiend orkest met thans 34 leden (welk aantal vele tien tallen jaren terug in perioden van bloei overigens ook reeds werd bereikt) en een aan weinig mutaties onderhevig jeugdorkest, waarin thans 48 jongeren hun muzikale gaven etaleren. Daarnaast beschikt de harmonie nog over een 15 man sterke drumband. Van de 70 nogal bewogen jaren van de harmonie heeft Hannes Staal (74) er zestig meegemaakt. Hij heeft wel de meeste dienstjaren op zijn naam, maar wordt in leeftijd nog overtroffen door de heer E. Venema, die inmiddels al de 75 is gepasseerd. Vijfenzestig jaar jonger is het meest jeugdige lid. Riekje Jaars veld. Beiden vieren hun muzikaliteit bot op een althoorn. De fundamenten van P.V.O. werden gelegd in een tijd, waarin de industrie a3n een snelle opmars bezig was. De v/erkende klasse in de stad en op het platteland spoorde zichzelf aan tot gro tere welvaart verkrijgende arbeidspres- gadering, was dat tot oprichting van een comité, dat zich met de inzameling van de nodige gelden zou belasten. Aan de vorming van een bestuur is men op die vijfde januari - ondanks alle goede voornemens voor het pas be gonnen jaar - niet toegekomen. De on derwijzer Van Enthoven werd directeur- president (aan welke funktie hij een aureool van muzikaal gezag ontleende), de oud-militair Jochems uit Amersfoort trad op als instructeur. En daarmede was de fanfare geboren. De leden kre gen les in de school van de heer Van Enthoven, aan die het orkest ook zijn welluidende naam te danken heeft. Het musiceren bleek een liefhebberij, die heel wat meer van de leden ver langde dan men in het eerste uptimisme had durven bevroeden. De Soester fan fare was dan ook niet op de kronings feesten in de hoofdstad aanwezig, tot grote teleurstelling van de toch ijverige muzikanten. In de zomer van 1898, een half jaar na de oprichting, liet men bij de Wil- helminalinde op de hoek van de Korte Brinkweg en de Burgemeester Grothe- straat de Soester bevolking voor het eerst kennis maken met de muzikale kwaliteiten van het orkest. De kennismaking viel goed uit, want weldra stroomden van alle kanten de gelden binnen, waarvan een eigen mu ziektent werd bekostigd. In 1903 bracht de burgerij nogmaals zijn waardering tot uiting door P.V.O. een eigen vaandel te schenken. Spoedig konden ook de eerste medailles en lau wertakken aan het vaandel worden ge hangen. De 74-jarige Hannes Staal, zelden een repetitie missend, blaast nog dapper zijn party mee. die hij dertig jaar lang zou blijven be kleden. Onder zijn muzikale leiding kende P.V.O. een periode van grote bloei. Notaris H. Prillewitz volgde de min of meer naar huis gestuurde heer Van Enthoven op, terwijl de heer J. J. van Vlaanderen tot vice-president werd be noemd. Secretaris werd de heer H. J. Benschop en penningmeester H. B. Pe- tri. De overige bestuursleden waren de heren J. Geytenbeek. D. v. d. Broek, J. Hilhorst, R. van Veenendaal en De Rooy. Het vaandel werd met het nodige muzikale vlagvertoon van de oude naar Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dankzij de komst van de muziekschool mag het jeugdorkest zich in een stijgende belangstelling verheugen. Een stijging die ook het peil van het orkest zeker ten goede komt. te. „De jongens kunnen geen muziek maken op ijzeren potten; er zijn in strumenten nodig", zo schreef hij de ge goede burgerij. De mobilisatie tijdens de eerste we reldoorlog bezorgde P.V.O. weer andere moeilijkheden. Een deel van de leden werd onder de wapenen geroepen. De enige troost was, dat zij bij militaire muziekkorpsen werden geplaatst. Een jaar na de oorlog kocht P.V.O. een eigen houten repetitielokaal aan de Korenweg. De heer Prillewitz schoot de benodigde 500,voor, maar men bleef tobben, want een grote toeloop van nieuwe leden betekende, dat tevens nieuwe instrumenten moesten worden aangeschaft. Met een intekenlijst trok ken de echtgenoten van de leden langs de huizen, met uiteindelijk het gewenste resultaat. Bovendien verhoogde de ge meente de subsidie tot 500,In de afdeling fanfare oogstte P.V.O. talrijke eerste en tweede prijzen. Bij het ju bileumconcours, dat P.V.O. in 1923, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, op het Nieuwerhoekplein gaf, behaalde de jubilaris zelfs de hoogste prijs in de afdeling uitmuntendheid. Dat beteken de, dat P.V.O. een harmonie moest wor den. Men moest opnieuw leren spelen op een klarinet in plaats van op een hoorn. In 1924 werd notaris Prillewitz opge- Renault 4 Luxe v.a. f 4.495, Dauphine Gordini v.a. 5.385, Renault 8 v.a. 5.550, Renault 10 Major v.a. f 6.250, Caravelle Cabriolet v.a. ƒ9.730, Renault 16 v.a. 8.650, Renault Rambler v.a. 16.995, P.V.O. omstreeks 1930 tijdens een van de concoursen, waar toen regelmatig met groot succes werd deelgenomen. In 1958 werd met een concours in het openluchttheater, een receptie en een jubileumconcert het zestig-jarig bestaan gevierd. In 1962 bouwde P.V.O. een eigen clublokaal aan de Beetzlaan, maar een animering van het vereni gingsleven betekende dit niet. De repe tities werden slecht bezocht en nieuwe leden bleken schaars te vinden. In 1963 bereikte men een dieptepunt, mede ook omdat twee grote krachten de verenigingen ontvielen, t.w. de he ren B. Lagemaat en J. S. Besselse. In 1965 werd de heer K. W. Jaarsveld tot voorzitter gekozen. Hij inspireerde de harmonie tot nieuwe daden. Onder zijn leiding is inmiddels ook een bloei end jeugd orkest tot stand gekomen, mede omdat de Amersfoortse Muziek school haar activiteiten tot in Soest uitbreidde. Het aantal leden vertoont nog steeds een welkome stijging. Inmiddels bestaan er bij de dit jaar 40- jaar bestaande Soester Turn Club plan nen om de jarige harmonie een aantal geüniformeerde majorettes te schenken, ëen werkcomité, bestaande uit de heren K. de Haan. J. K. de Bruin, A. H. Hoegen Dijkhof, Th. de Muijnk en Th. M. Peet heeft zich inmiddels met een schrijven tot de ruim 700 donateurs van de jarige P.V.O. gewend, met het ver zoek, de destijds op ƒ1,tot ƒ2,50 vastgestelde donatie te willen verhogen tot tenminste ƒ3,50. In het belang van een betere financiële basis voor P.V.O. heeft het werkcomité het bestuur dan ook geadviseerd, de minimum donatie voortaan te brengen op ƒ3,50. Degenen, die dit bedrag (of meer) reeds betaalden, wordt verzocht, hun bijdra ge te verhogen of te verdubbelen. volgd door zijn ambtgenoot A. Q. Dam mers. Een jaar later kreeg hij de eer volle uitnodiging om met zijn harmonie deel te nemen aan een internationaal concours in het Zwitserse Luzern. De eminente dirigent Kok leidde zijn P.V.O. temidden van de besneeuwde alpen naar een hoogtepunt van haar kunnen, waar voor hij later op het terras van het voormalige hotel Trier de lauweren mocht oogsten. Ook in de afdeling Har monie speelde P.V.O. spoedig de eerste viool, getuige de vele prijzen, die over al in den lande op concoursen werden behaald. waarover de S.T.C. echter bij gelegen heid (inclusief de harmonie) graag wil beschikken. De besprekingen daarom trent zijn al geruime tijd gaande. In 1932 ontstond in de P.V.O.-gelederen een kleine rebellie. Men was het beu, geregeerd te worden door een bestuur, dat niet door de leden was gekozen. Men eiste een bestuur uit de werkende .leden, met daarnaast een adviescom missie. bestaande uit buitenstaanders. Hun wil geschiedde: de heer J. Geyten beek werd voorzitter, de heer B. Lage- mata secretaris en de heer H. S. Stork penningmeester. Verder zagen de heren J Lagemaat, H. van Sitter, J. v. d. Broek en Joh. Staal zich met een be- stuursfunktie belast. In de commissie van advies namen zitting notaris A. O. Dammers, gemeen tesecretaris J. G. A. Batenburg, J. W. Plemper van Baaien, M. Hornsveld en J. van Duuren. Terwijl de eerste prijzen werd gewon nen, bestuurswijzigingen plaats vonden en de gemeente de subsidie verlaagde, bedankte dirigent Kok. Hij werd opge volgd door de heer Drewes uit Laren en deze een jaar nadien door de heer De Vries. In 1945 brak er voor de P.V.O. een pe riode van nieuwe bloei aan met als hoogtepunt de viering van het 50-jarig bestaan in 1948. In 1949 legde de heer J. K. de Bruin de basis voor een uni formenfonds. Hij kan het niet langer aanzien, dat P.V.O. na meer dan 50 jaar nog altijd niet geüniformeerd was. Men had zich tot die tijd met een P.V.O.- pet en -insigne tevreden gesteld. In de vereniging ontstond een andere vereniging, De Knollenplukkers, een boerenkapel, die grote successen oogstte, maar zijn bestaan toch later heeft moe ten opgeven. Later werd ook een tam boer- en drumbandafdeling opgericht. In 1954 presenteerde P.V.O. zich voor het eerst in uniform. Er was voor 8000,aan obligaties omgezet. Twee honderd obligatiehouders gaven hun tientje meteen cadeau. In enkele jaren versleet de harmonie diverse dirigen ten, huldigde men de heren J. S. Bes selse en C. v. d. Broek wegens hun 50- jarig lidmaatschap en begroette men de heer W. J. Lagemaat als nieuwe secre taris. De harmonie Patienta Vincit Omnia houdt morgen een receptie in het Soes ter Natuurbad-restaurant en wel van vier uut tot half zes. Waarschijnlijk zal in maart - zodra men de beschikking heeft over de nieuwe instrumenten en deze tevens zijn ingespeeld - het ge bruikelijke jubileumconcert worden ge geven, waarna men zich vervolgens langzamerhand mag gaan voorbereiden op het 75-jarig bestaan. Vijfentwintig ingezetenen van Soest hebben zich bereid verklaard, zitting t« nemen in het comité van aanbeveling voor het jubileum van de harmonie Patiënta Vincit Omnia, die vandaag pre cies 70 jaar bestaat. Uit deze lijst blijkt, dat P.V.O. zich in de belangstelling va» alle lagen van de Soester bevolking in al haar schakeringen mag verheugen: De leden van het comité zijn namelijk: Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, mr. J. van der Hoeven, particulier se cretaris van H. M. de Koningin, notaris M. van Veeren, Gedeputeerde W. G. Zadelhoff, de wethouders J. van den Arend en K. de Haan, notaris C. J. M. Emmen, pastoor K. L. Reekers, pastoor H. C. W. van der Vegt, pastoor J. H. J. van Gend, ds. H. Roest, ds. M. Wilschut, ds. W. Leerink, A. H. Hoegen Dijkhof (voorzitter Soester Zakenkring), J. C. Brouwer (secretaris R.K. Middenstands vereniging). A. H. F. Smit (voorzitter Soester Winkeliersvereniging). K. Lam (secretaris C.B.T.B., afd Soest). G. C. van den Berg (voorzitter N.K.V., afd. Soest), A. Herckenrath 'directeur Amers foortse Muziekschool), mevr. J. M. van Ginkel-Mohrman (voorzitster U.V.V., af deling Soest), mevr. C. van Dijck van Limburg Brouwer (presidente K.G.V., afd. Soest), H. G. Scholtmeijer (hoofd inspecteur van politie), J. R. van Pop- pelen (voorzitter Coöp. Raiffeisenbank), M. W. Kooy (toonkunstenaar) en N. H. Breedeveld (directeur gasbedrijf). In 1930 kreeg P.V.O. bijvoormeeld op een concours in Baam de eerste prijs met lof van de jury in de afdeling uit muntendheid. Merkwaardig genoeg boet te vanaf dat moment dirigent Kok aan populariteit in. Als een verbitterd man nam hij op 1 maart 1933 ontslag. Een half jaar later keerde hij echter terug, voor vier jaar.

Soester Courant | 1968 | | pagina 5