„heeRlrjkheiö isselt" VRIJDAG 5 JANUARI 19BR Een onzer lezers zond ons het navol gende schrijven, waarop wij uitvoeriger zullen ingaan dan in de rubriek „Met raad en daad" gebruikelijk is. Redactie Soester Courant, Soest. Myne Heren, In de kleine W.P. encyclopaedie, uit gave 1950 van Elsevier, lees ik by het woord Soest: gemeente in Utrecht, om vat dorp Soest en o.a. het gehucht Is selt. Als geboren Soester is my dit niet be kend, maar kunt U my, via uw rubriek „Met raad en daad", mededelen welk gedeelte van Soest hiermede bedoeld wordt? Met vriendelykc groeten en dank voor de te nemen moeite, verblyf ik, hoogachtend, J. VAN LEEUWEN Koekoekweg 13, Soest. Het woord „gehucht" is hier onjuist ge bruikt. Isselt was geen klein dorp en zelfs geen buurt, zoals er vroeger meer dere in Soest waren, b.v. de omgeving van Koninginnelaan (toen Veenhuizer- straat). Laanstraat en Nieuwstraat, dat „Het Hart" werd genoemd. De thans nog bestaande wegen Hartweg en Korte Hartweg duiden hier op. Een tweede buurt vormde de bebouwing tussen de Soesterbergsestraat, Oude Utrechtseweg en de later aangelegde spoorlijn Baarn - Den Dolder met de naam „De Bunt", waaraan de Buntweg zijn naam te danken heeft. Naast „De Bunt" lag „De Hei", waar door de Heideweg ontstond. De gronden en boerderijen aan weers zijden van de Birkstraat vormden de buurt „De Birk", vandaar de naam Birk straat. Een vijfde buurt werd gevormd door de gronden aan de Wieksloterweg O.Z en naaste omgeving met de naam „Hees". Isselt was een heerlijkheid en in hél j zesde deel van het aardrijkkundi# wocr-l denboek der Nederlanden, samengesteld i door A. J. van der Aa en uitgegeven in 1845, wordt met betrekking tot Isselt het navolgende gezegd: Isselt, heerl. in Eemland, prov. Utrecht, arr. en kant. Amersfoort, gem. Soest; palende N. aan de Eem, O. aan de stad Amersfoort, Z. aan de Soesterweg, W. aan de plaats Birkhoven. Deze heerl. bevat het geh. Isselt, en beslaat eene oppervlakte van 149 bund. 60 v. ell.telt thans 9 h., bewoond door 13 huigez., uitmaakende eene bevolking van 40 inwoners, die meest hun bestaan vinden in landbouw en veeteelt. Vroeger had men in deeze heerl. ook eene glas- blazery, maar deeze is in het jaar 1830 afgebrooken. De Herv., die hier 7 in getal zijn, onder welke 3 Leedematen, behooren tot de gem. van Soest. - De R.K., van welke men er 34 aantreft, worden tot de stat. van Soest gereekend, doch gaan meest, wegens de naabyheid, te Amersfoort te kerk. Men heeft in deeze heerl. geen school, maar de kinderen genieten onderwijs te Amersfoort. De heerl. bestond vanouds slechts uit eenen ridderhofstad, met een kasteel, cn was als zoodaanig in het jaar 1330 bekend, wanneer zy door het geslacht van Isselt bewoond werd. Michiel van Isselt getuigt, cRt zyne voorouders, wier thans staat op de hoek van deze weg en de nu haaks op bedoelde weg lopende Isseltseweg. Het verdere deel van de Isseltseweg, welke zich vroeger uitstrek te tot de Eem, is opgegaan in het in dustrieterrein. Tegenover de kapel, dus aan de andere zijde van bedoelde nieuwe weg, bevindt zich de nieuwe technische school „Niek Savio". Het achterste gedeelte van de kapel, zichtbaar aan de verhoging van het af lopend deel van het dak, waarop een torentje, is het priesterkoor en het over blijvende deel, waarboven de kop aflo pend lager is aangebracht, de eigenlijke kapel, waar de bewoners van de heer lijkheid gezeten waren tijdens de dien sten. De kapel is, zoals uit de foto blijkt, later verbouwd tot woning, doch het is niet uitgesloten, dat deze in de toekomst weer meer in de oorspronkelijke staat wordt teruggebracht. De woning is door een muur, waarin een klein oud deurtje, van het priester koor gescheiden, waardoor dit een af zonderlijk geheel vormt. In het koor bevinden zich een 6-tal grote nog zeer fraaie wapenschilden, ter wijl zowel in de linker als rechter muur twee gebrandschilderde ramen zijn aan gebracht. (Zie foto's). Op een gemetselde verhoging staat het overblijfsel van een van zwaar hout ver vaardigd altaar, waarin een opening waarin de altaar- of offersteen heeft gelegen. In dit priesterkoor zijn verschillende bewoners van de heerlijkheid begraven, doch grafzerken zijn in de vloer niet aangebracht. In een kleine nis, waarvoor een ijzeren hekwerkje is aangebracht, staan 2 ur nen, doch van welke personen de as daarin wordt bewaard is evenmin be kend. Op het altaar ligt een oud handtekenin- genboek, waarin de eerste handtekening eind 1939 werd geplaatst Omstreeks deze tijd zal wel bekend zijn geworden, dat er plannen bestonden het Soester grondgebied „Isselt" aan Amers foort over te dragen en waarschijnlijk is daardoor een grotere belangstelling naar de kapel uitgegaan. Niet alleen Soester en Amersfoortse in gezetenen hebben hun handtekening in dit boek gezet. Men treft er ook namen in aan van personen uit alle delen van het land, zelfs uit Amerika. Zoals verder uit de foto blijkt bevindt Naardien aan deeze heerl. vroeger on derscheidene leengoederen behoorden, zoo stelde de Heer, behalve den Schout, de Schepenen en den Secretaris, ook den Leengriffier aan. Isselt licht V<t u. W.N.W. van Amers foort, 4 u. N.O. van Utrecht. Er staat hier eene kapel, weleer aan de H. Bar- bara toegewijd, waarin vroeger eene vikarij gevestigd was, welke ter bege ving stond van de Heeren van Isselt. Deeze kapel, waarin ook de vroegere Heeren en Vrouwen begraven zyn, dient thans tot begraafplaats van de familie Jacob van Dam van Isselt. Men ziet er nog eenige wapenborden en een altaar met zyne versierselen. Het wapen van Isselt bestaat in een schild van keel (rood) met veertien bal len, staande vier, vier, drie, twee, een, van zilver. Verder is nog bekend, dat in het jaar 1500 ene Vrouwe Beyeraet van Isselt in het huwelijk trad met Willam van Dam, Raad en Schepenen van Amersfoort. De kapel hierboven genoemd, bij enkele oudere gemeentenaren nog wel bekend als „Kapel van Isselt", werd in 1339 ge sticht door Heer Dirk Cozijn van Isselt en in de jaren 1922 en 1923 gerestau reerd door Willem Edmond van Isselt. Een der gebrandschilderde ramen, die thans nog in de muur van de kapel staan, werd in 1649 aangebracht door Jor. Cornelis van Isselt. De heerlijkheid „Isselt", dat alle gron den van Isselt omvatte, behoorde in het begin van de tweede wereldoorlog tot de gemeente Soest, doch bij een beschik king van 5 augustus 1940 (getekend door secretaris-generaal Frederiks) werd deze met ingang van 1 september 1940 toege wezen aan de gemeente Amersfoort. De kapel is gelegen aan de Isseltseweg, welke, komende van Soest, de tweede landweg is voorbij het woonwagenkamp, links van de Amsterdamseweg, de brede weg langs het industrieterrein van Amersfoort naar het centrum van Amersfoort. Door de gemeente Amersfoort werd veel grond van de familie Van Isselt aange kocht en toegevoegd aan haar industrie terrein, dat zich thans uitstrekt tot de huidige grens van Soest. De kapel staat rechts van en haaks op de Isseltseweg en de op de foto zicht bare muur is de rechterzijde van de kapel. Aan de linkerzijde van de kapel is een nieuwe weg aangelegd, zodat de kapel heerl. het was, aldaar gewoonde hebben. In de veertiende eeuw was deeze heerl. reeds in bezit van de familie Van Dam, die ze thans weder bezit, zonder dat het blijkt, hoe zij daar uit geraakt is. Omtrent het jaar 1610 werd Isselt be zeten door den zoon van Cornelis Jansz. van Vianen, die zich heer van Isselt noemde. De heerl. is leenroerig aan den prior van Utrecht, en in het jaar 1769 op de heer Gerbrand Ignatius Sasse verleid, die haar, in 1777 (den 7den septem ber) verkocht aan den heer Mr. Jacob van Dam, Raad in de Vroedschap der stad en Ontvanger van de twintigste en veertigste penning der prov. Utrecht, en zijn echtgenote Vrouwe Aletta Fran- cisca Buyk, in wier geslacht de heerl. tot nu toe gebleven is, zynde thans eigenaar den Heer Mr. Jacob van Dam van Isselt, Ridder van den Nederland- schen Leeuw en President van de Ar- rondissements-Regtbank te Amersfoort. zich naast de kapel een boomgaard, en het lijkt ons dat naast deze boom gaard, haaks op de Isseltseweg. een toe gangsweg naar de kapel heeft gelegen, omdat daar een gerestaureerd, monu mentaal hek, met op de linker en rech ter zuil een gebeeldhouwde hardstenen leeuw met schild, toegang geeft tot de kapel. De kapel is vrij te bezichtigen, maar wij adviseren dit niet bij slecht weer te doen. De Isselseweg is bij regen nogal modderig en men moet door de mooie kamer van de bewoonster, mevrouw Van Coterlet, om het mooie van de kapel te kunnen zien. Na de grondafstand aan de gemeente Amersfoort werd de grens van Soest aan de rechterzijde van de Birkstraat de Zandlaan. de weg tussen hotel „Het Witte Huis" en het sportpark Birkhoven en aan de linkerzijde de Middelhoefse- steeg, op de hoek waarvan het woon wagenkamp is gelegen. De oppervlakte van Soest bedroeg na de grondafstand, dus nu nog, 4615 ha. In deze, door een smeedyzeren deur af gesloten nis, worden de beide urnen bewaard.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7