Soest toen - Soest nu Bedrijfsleven schonk P.V.O. veertien instrumenten Nieuwe sporthal gaat Soest f 800.000 kosten Otto Prinsen exposeert in Hilversum Druk bezochte receptie in Natuurbad-rest. Exploitatie in handen van ..Stichting Sportgebouwen Soest Het oog gericht op dollarlast Dinsdag 9 januari 1968 47e jaargang no. 2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Automobilist reed op voetgangers in Gladheid in Soest 2 gewonden na slippartij 50ESTER(i)OURANT Abonn. p. kwart, 3.—s per post f 4,25. Venehttnt lefleïe «Unsfltg e» vtfltel Het Soester bedrijfsleven heeft veertien nieuwe instrumenten voor de 70-jarige harmonie P.V.O. bij elkaar gebracht. De instrumenten werden zaterdagmiddag symbolisch aan het bestuur van de har monie overhandigd door de \oorzitter van het comité „70 jaar P.V.O.", de heer A. H. Hoegen Dijkhof. De lijst geschenken vermeldt trompet ten van Generaal v. d. Brouwer, Lind- ner, Mercurius, Foxboro, Bottelmij. de Winkeliersvereniging Soest, en de heer Hoegen Dijkhof, twee althoorns van de heer De Muynk en Van Kooy, een wald hoorn van Pribor, een trombone van Avia Nederland, een fluit van Dalco en een piccolo van Drukkerij Klomp. De heer Hoegen Dijkhof prees het gro te enthousiasme van de harmonie Pa- tiëntia Vincit Omnia. „Geen moeite is U teveel", verzekerde hij voorzitter Jaarsveld c.s. De P.V.O.-voorzitter toonde zich bij zonder ingenomen met dit cadeau. „Soest heeft de naam, dat er nooit iets kan, maar dit gebaar bewijst het tegen deel. Er zijn in tegendeel maar weinig Een gisteren nog onbekende automobi list is zondagavond omstreeks zeven uur bij garage Stam aan het Nieuwerhoek- olein met zijn kleine, lichtkleurige auto ingereden op een viertal voetgangers, die daar stonden te wachten. Het waren de 33-jarige T. M. D. uit Zeist met zijn 15-jarige dochter en een zesjarig zoon tje, alsmede een ook uit Zeist afkomsti ge dame. De heer D. werd door de automobilist geschept, nadat hij nog juist bijtijds zijn kinderen opzij had kunnen duwen. De heer D. kwam op de motorkap terecht en viel er eerst na dertig meter weer af, zonder overi gens veel letsel op te lopen. Het bleef bij enkele kneuzingen. De automobilist heeft zich van het gebeurde niets aan getrokken en is zonder uit te stappen doorgereden. plaatsen, waar zoiets kan", aldus de heer Jaarsveld, die ter inllustratie van zijn blijdschap met de instrumenten er nog even aan herinnerde, dat de thans nog in gebruik zijnde instrumenten 30 tot 70 jaar oud zijn en dat men voor de jeugd een ledenstop heeft moeten invoeren omdat eenvoudig geen instru ment kan worden aangeboden. Voordien had burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck overigens reeds de eerste woorden tot het jubilerende be stuur gericht. Hij herinnerde eraan, dat de geschiedenis van P.V.O. er een is geweest met bergen en dalen, „maar al tijd waren er bestuursleden, die betere tijden zagen aankomen en altijd hebben zij nog gelijk gekregen", aldus de bur gemeester, die er de nadruk op legde, dat de groei van P.V.O. zeker niet al leen aan de Amersfoortse Muziekschool is te danken. Namens het gemeentebestuur en de burgerij bracht de burgemeester het jubilerende bestuur dank voor de be reidheid, om steeds bij allerlei evene menten in Soest te willen optreden. Zijn waardering bracht hij tot uitdrukking met en cheque van duizend gulden, des tijds door de Algemene Bank Neder land aan de burgemeester geschonken voor een goed doel. Ook de Soeste Sportverenigingen heb ben een gezamenlijke duit in het geld zakje van P.V.O. gedaan. Namens de sportverenigingen overhandigde de heer Th. M. Peet een bedrag van 210,Ter welkome versterking van de vereni gingskas kwam een deputatie van de Baarnse harmonie „Crescendo" met een envelop met inhoud, overhandigd door voorzitter W. Vedder. De Unie van Muziekverenigingen was vertegenwoordigd door de heer C. J. Boom, voorzitter van het Gewest Noord Holland. Hij constateerde, dat waar een mens na 70 jaar toch wel ouder- domsverschijnselen begint te vertonen, dit bij P.V.O. nog geenszins he>* geval was. De heer Boom complimenteerde P.V.O. met name met de bloeiende jeugdafdeling. De heer K. de Haan sprak als wethou der van onderwijs en voorzitter van de De plannen voor de bouw van een sporthal in Soest beginnen in een be slissende fase te komen. Deze week wordt een ontwerp ter subsidiëring aan het rijk en de Nederlandse Sport Fe deratie voorgelegd. Van de verschillende financiële bijdra gen zal een deel van de vormgeving van de sporthal afhangen, „al weten we al wel zo'n beetje wat wel en wat niet mag", aldus wethouder K. de Haan. Met inbegrip van de aanleg van een parkeerterrein, een fietsenberging en plantsoenen zal de nieuwe sport hal rond ƒ800.000,gaan kosten. „Wan neer het rijk en de sportfederatie in deze kosten een belangrijke bijdrage verlenen, wordt het voor de gemeente een dragelijke zaak", meent de wet houder van sportzaken. Ter verkrijging van een zo hoog mogelijke subsidie is het van belang, dat de sporthal zeer intensief wordt gebruikt, zo doelmatig mogelijk en zonder overtollige ruimten wordt gebouwd en in de eerste plaats voor het sportleven wordt bestemd. ,.Het is in het belang van de vereni gingen zelf, dat een zo compact moge lijke hal wordt gebouwd, want de kost prijs zal tenslotte door de verenigingen zelf moeten worden opgebracht", aldus wethouder De Haan. Soest zal dus geen hal krijgen, die ge schikt is voor het organiseren van lan delijke sportevenementen. Daarvoor ligt de Amersfoortse sporthal te dichtbij. Wel zal de hal geschikt zijn voor de beoefening van de specifieke zaalspor ten als zaalhandbal, basketball en vol leybal. De vloeroppervlakte wordt na melijk 43 x 28 meter met een vrije hoogte van zeven meter. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er ook tribunes komen. Dat hangt ech ter weer af van de mate. waarir het rijk de plaatsing van tribunes subsi dieert. „Men zou zich kunnen afvragen, hoe vaak men een tribune per jaar nodig heeft", zei wethouder De Haan, die overigens wel een toenemende publie ke belangstelling voor de binnensporten meende te mogen verwachten. Om reeds een voorspelling te kunnen doen omtrent de gebruikintensiteit heeft de Soester Stichting voor de Lichamelij ke Opvoeding en Sport bij de plaatse lijke sportverenigingen reeds de be hoefte aan het gebruik van de ruimte gepeild. Ofschoon nog geen enkele toe zegging dienaangaande kon worden ge daan, is de verenigingen toch reeds me degedeeld, dat zij moeten rekenen op een huurprijs tussen de tien en twin tig gulden per uur voor de training. De zaalsporten zullen bij eventuele toewij zing de voorkeur genieten. Al geruime tijd zijn vier commissies, waarin het Soester sportleven rijke lijk was vertegenwoordidigd, met de voorbereiding van de sporthalplannen bezig. Deze week zullen de commissies opgaan in de „Stichting Sportgebouwen Soest". Omtrent de samenstelling van het bestuur kon wethouder De Haan nog geen mededelingen doen. „In ieder geval zullen voornamelijk particulieren zich met deze zaak gaan bezighouden, bijgestaan door enkele mensen uit de gemeentelijke sfeer", aldus de wethou der. Omtrent de plaats van de nieuwe sport hal konden evenmin mededelingen wor den gedaan. Aanvankelijk had men een terrein op de hoek van de Eigendom weg en de Nieuweweg op het oog, maar wegens de hoge kosten van de grond en het feit, dat nog niet alle grond ge meentelijk bezit is, heeft men naar een andere plaats moeten uitzien. Men heeft nu de keus tussen verschillende terrei nen. Als mogelijke plaats wordt thans een terrein aan de Verlengde Talma- laan genoemd. Het voltallig bestuur van P.V.O. neemt de gelukwens in ontvangst van de burgemeester. P.V.O.-adviescommissie in welke laat ste funktie hij gewag kon maken van een immer prettige samenwerking met het bestuur. Als verjaardagsgeschenk bood hij een bedrag van 6500,aan (opgediept uit de gemeentelijke pot voor culturele doeleinden), alsmede ƒ2000, voor een muziekinstrument. Voor een zeer waardig slot van deze receptie zorgde de muziekvereniging Soesterberg, die tegen het einde in vol ornaat en er lustig op los blazend en trommelend het restaurant kwam bin nenmarcheren. Na beëindiging van de serenade wenste de voorzitter van de muziekvereniging, de heer Van Brug gen P.V.O. „nog een onbeperkt leven en een onbeteugelde levenskracht" toe alsmede een nuttige bestemming voor het geld, dat hij het bestuur onder cou vert aanbood. Tot de velen, die zaterdag het stra lende P.V.O.-bestuur (met inbegrip van de heer J. K. de Bruin, die enkele ja ren geleden de basis legde voor het uniformenfonds) en de dirigent, de heer Wilderdijk) behoorden o.a. de raads leden A. C. Pieren, A. S. Westra, J. Hom, wethouder J. v. d. Arend, pastoor Reekers, vertegenwoordigers van diver se sportverenigingen, o.a. S.E.C., V.V.Z. en de Soester Turnclub, de directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dussen, de heer Brouwer van de R.K. Middenstandsvereniging en de heer W. Schimmel namens het Groot Gaesbeker Gilde en een vertgeenwoordiger van de firma Hampe uit Amsterdam, die P.V.O. straks van een nieuw instrumentarium gaat voorzien. Ook vertegenwoordigers van andere muziekkorpsen uit de om geving en toonkunstenaar Maarten Kooij waren op de receptie aanwezig. Ten gevolge van het gladde wegdek is zaterdag de 18-jarige mej. A. M. Z. uit Lieshout (N.Br.) met haar auto op de Schapendrift geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurster liep daarbij een pijnlijke linker knie op, terwijl een me de-inzittende, de 27-jarige H. M. J. C. uit Stein verwondingen aan het hoofd opliep. Het tweetal is voor verdere be handeling overgebracht naar het zie kenhuis Zonnegloren. Vrijdagavond 5 januari opende de kunstkritikus Pieter van den Bos in het Goois Museum (Kerkbrink C) te Hi er- sum een tentoonstelling van foto's van Sanne Sannes (1937-1967) en schilderijen en tekeningen van Otto Prinsen. Van den Bos zei onder meer: „Deze Soester kunstenaar stelt zijn ge acheveerde techniek in dienst van een morbide schoonheid. Er is een kil licht tussen aarde en onheilspellend zwerk. Wat zich onder dat uitspansel afspeelt lijkt absurd. Lege landschappen, uit geteerd, onvruchtbaar en vol plateau- De versoberingsplannen die president Johnson de Amerikanen als onaangena me nieuwjaargroet heeft aangekondigd, zullen vooral buiten de V.S. hun groot ste en bitterste effect hebben. Dat is nu eenmaal een konsekwentie van het feit dat de dollar de dobber is waarop het betalingsverkeer in de wereld drijft. En het buitenland zal moeilijker aan dol lars kunnen komen, dat is de teneur van wat Johnson wil. Vooral nu het Engelse pond zich door devaluatie wat buiten schot heeft ge steld, voelt Amerika gevoelig hoe be langrijk de dollar in de wereld is. En de verdedigingsmaatregelen zijn niet on logisch. Dat betekent niet dat de Amerikaanse economie er zo slecht voorstaat. Maar door allerlei oorzaken gaan er meer dollars het land uit dan er terugkomen. De betalingsbalans is zwaar uit zijn evenwicht. En dat kan onaangenaam worden, bijvoorbeeld doordat Washing ton een uitverkoop zou moeten gaan houden van zijn goudreserves. Vele dollars gaan naar het buitenland door de oorlog in Vietnam, door de in vesteringen van Amerikaanse bedrijven elders, door het verlenen van hulp aan andere landen. Wat dit eerste punt be treft, zal er geen verlichting van de last mogelijk zijn, meent de president. En dus wordt de oplossing gezocht bij de twee andere. Dat betekent al direct dat de buiten landse hulp op een lager peil komt dan ooit te voren. De bedrijven zal het moeilijker gemaakt worden dollars te exporteren voor vestiging van doch terondernemingen in Europa en elders, iets waartoe de regering in Washington door pressie goed in staat is. Dit is bijvoorbeeld in Parijs al toegejuicht, want president De Gaulle heeft het niet zo op de economische veroverings tochten die vanuit de V.S. worden on dernomen. Zijn blijdschap is maar betrekkelijk ge rechtvaardigd, want het zal erop neer komen dat de Amerikaanse bedrijven nu ter plaatse financieringsmogelijkhe den gaan zoeken wat een verhoging van de rentevoet in Europa teweeg kan brengen. En dat is nu ook weer niet zo plezierig. Of het ook zal lukken het toerisme ef fectief af te remmen, is nog een vraag, maar tot op zekere hoogte zal het ant woord in ieder geval ja zijn. En ook dat kost Europa dus geld, althans in komsten. Zo voelt Europa ook de kou als Amerika een beetje huivert een konsekwentie van het feit dat de dol lar - overigens zeker niet op wens van de V.S. - een tikje overgewaardeerd wordt Voor de Amerikanen zelf staat te ver wachten dat tal van maatregelen om bijvoorbeeld de negergetto's te verbe teren en de werkloosheid onder de niet-blanke bevolking te verminderen, ook getroffen zullen worden. Ook daar betaalt men dus een zware prijs voor de noodzaak de dollar sterk te houden. Merkwaardigerwijs een noodzaak die meer geldt voor de anderen dan voor de Amerikanen zelf. Er zijn andere op lossingen mogelijk voor het probleem - die zouden echter in de wereldhandel vooral de zwakkere broeders treffen en op de duur voor allen nog onaangena mer gevolgen hebben. De Amerikanen voelen zwaar de last dat hun munt de grondslag is gewor den van het grote wereldbetalingsver- keer - en er nog steeds ondanks lang speuren geen aanvaardbare andere ba sis voor is gevonden. Wat Johnson nu doet is die last ook een beetje mee la ten dragen door de anderen. KANTMAN. Foto Hans Prinsen achtige formaties, die ondergrondse wo ningen doen vermoeden. Voorts zijn er paradoxale, onwezenlijke vegetaties. De droom van Prinsen, zijn hallucinaire wereld, bevolkt met gave knoken en knobbels, irreële metalen onderdelen, houten assen en balken, een halfver teerd luik, alles onder het partina der eeuwen en opgebouwd tot veelogige ge- machinaliseerde wezens. Onbestaanbare assemblages op fundamenten vol ver raderlijke spleten en valkuilen en be groeid met vreemdsoortige korstmossen als een lijkwade over de wereld uit gespreid. De spaakbenen en ellepijpen, het aange vreten hout. het staalkoude koloriet, al les draagt bij tot die imaginaire wur ging, die de werkelijkheid om hals brengt. Maar het is de realiteit die U ziet. Prinsen houdt ons een spiegel voor en waarschuwt De foet in de woekerende apparatuur is het computerkind. In vele van zijn werken vindt U een kruis als wegwij zer. Het oog van de almacht, een mens je in een onvoorstelbare eenzaamheid in een overweldigende wereld. Prinsen stelt de comedie aan de kaak. Hij he kelt en in satiriek, protesteert als Brecht en Kafka tegen de dictatuur, te gen de valse leuzen, tegen deze knet tergekke wereld voor tweederde vol honger en dood. Hij moet wel zo schil deren. Hij droomt klaarwakker de boze droom, die dit leven kan zijn. Ik vind van Prinsen geen kwaad. Ik vind dat hij het Goois Museum een koninklijke start van 1968 bezorgt". Het is een bijzonder gelukkige greep geweest van de museumdirecteur het werk van Prinsen te combineren met de foto's van Sanne Sannes, die 23 maart 1967 gas op de plank, met zijn auto tegen een boom knalde langs de weg tussen Bergen aan Zee en Bergen. Beide oeuvres hebben een artistieke psychiatrie met elkaar gemeen. Dat Sannes foto's kunst zijn - hoe om streden het begrip fotografie in dit op richt ook is - is buiten kijf. Van den Bos vervolgt dan: „Sannes, in Photography Yearbook 1964 gerangschikt onder de zes beste foto grafen ter wereld, zocht niet het mooie plaatje, het mooi om mooi, van de na tuur, het moederschap, de prille liefde en de met harmonische vitale maten geze gende sexbom. Nee. Sannes beduimelde en bekraste zijn negatieven, maakte duD- beldrukken, en joeg met het boekje spottende sluitertijden en brandpunt- afstanden achter de psyche van de vrouw aan. En Sanes knipte pas als hij zijn modellen had in het oerstadium van Eva, ontdaan van de kluisters waar in zij geslagen werd sinds Saulus van Tharsis metamorfoseerde in Paulus, die van paradijs, erfzonde en erotiek een keten smeedde van taboes vaaronder hele generaties zuchtend en vloekend gegaan zijn door poelen van ellende, huichelarij, zielsconflicten, neurotische spanningen en wat al niet meer. Roland Holst schiep hierover een mooi aforisme, hij zei: van alle godsdiensten heeft alleen het christelijke het lichaam verdacht gemaakt. Langzaam groeit er echter een ander besef, wordt het tra nendal waarin wij heten te verkeren, gedempt door de waarachtige en legale vreugde van de bevrijde beleving der erotiek samen met de geestelijke vrij heid en de mogelijkheid tot vrucht baarheid behorend tot het grootste goed van het leven. Ik ben er van over tuigd dat Sannes foto's bijdragen tot meer geluk". Deze expositie is dagelijks geopend van 10-12 en 2-5 uur, zondagen van 2-5 uur. Tot 5 februari. JAN VISSER. J

Soester Courant | 1968 | | pagina 1