v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu Het oog gericht op AARDIGE BOODSCHAPPEN TOTO-LOSS DE WIJZE DWAAS VAN CAMBODJA RUITEN INGOOIEN! Soester schaatspret van korte duur Voetganger ernstig gewond Vrijdag 12 januari 1968 47e jaargang no. 3 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Jongeman aangehouden die inreed op voetgangers Auto met gebreken uit verkeer genomen spoorloos verdwenen Doodgereden ree Soester Turnelub viert 40-jarig bestaan De Vietcong, of liever de politieke baas daarvan, het N.L.F. (nationaal bevrij dingsfront) is zeven jaar oud. Zowel Washington als Moskou stuurden voor de verjaardag een aardige boodschap. President Johnson gaf in een televisie- interview te kennen dat hij er wel voor was als de Vietnamezen onder elkaar tot overeenstemming kwamen over vrede en dat wat hem betreft de regering van president Thieu en het N.L.F. daarover gerust contact met elkaar mochten op nemen. Dat is aardig gezegd, maar noch Thieu, noch het N.L.F. voelen er veel voor. Niemand minder dan het trio Kosygin, Breznjnew en Podgorny tekenden het Moskouse felicitatietelegram, waarin nog eens werd vastgesteld dat de Sowjet- Unie pal achter de Vietcong-eisen staat met terugtrekking van alle vreemde troepen, d.w.z. Amerikaanse, en staking van de bombardementen voorop. Via het persbureau Tass werd bovendien ter ge legenheid van de Vietcongweek (met in zamelingen e.d. in elke stad) nog ver klaard dat wat Johnson had gezegd toch allemaal maar oude koek was. Dat laatste is niet helemaal waar. In tegendeel. De bombardementen op Noord-Vietnam hadden de bedoeling Ha noi de Zuidvietnamese strijd zo te doen tegenstaan dat het maar liever ging onderhandelen. Amerika zag niet de Vietcong eh het N.L.F. als de eigenlijke tegenstander maar Ho Tsji Minh, die er overigens geen geheim van maakt dat hij hulp verleent aan zijn geestverwan ten beneden de grens. Zo langzamerhand is wel duidelijk dat Ho niet denkt over onderhandelen en Johnson is eigenlijk bezig volledig rechtsomkeert te maken. Als hij N.L.F.- en Vietcong-mensen tot een gesprek kan bewegen, kan Ho daar weing te gen inbrengen. De laatste maanden zijn er trouwens wel meer tekenen geweest dat het N.L.F. niet ongenegen was tot contac ten met de Amerikanen, een ontwikke ling die de officiële regering in Sai gon met lede ogen aanzag. En probeer de te beletten door ook voor de deur van de Amerikaanse ambassade men sen te arresteren die daar voor een gesprek aanklopten. Wat Thieu en de zijnen het meest te genstaat, is dat Johnson openlijk er van rept, dat een volgende regering best eens een coalitiekabinet kon zijn met zowel de huidige politici als Vietcongers erin. Thieu verdenkt de Amerikanen er van dat die zoiets alleen maar wensen om een goed excuus te krijgen voor het vertrek van hun troepen. Daarbij op de koop toenemend dat op die coalitieregering wel een zuivere Vietcong-regering zal volgen, zo onge veer volgens het recept dat de com munisten indertijd in Tjecho-Slowakije toepasten. Daarin kon de Zuidvietnamese presi dent best een gelijk hebben. Het zal hem troosten dat er weing kans be staat dat de Vietcong Washington dit genoegen zal doen. Maar of dat ook anderen troost kan bieden is dan weer een heel andere vraag. KANTMAN. Een bewoner van Huize „Zuidereng" aan de Eigendomweg is dinsdagmorgen ernstig gewond geraakt, toen hij op korte afstand van zijn woning door een automobilist werd aangereden. De 42-jarige W. J. van der H. liep met een huisgenoot aan de rechterkant van de weg. Een uit de zelfde richting komen de automobilist de 24-jarige vertegen woordiger H. P. uit Soest merkte de beide voetgangers n de duisternis te laat op. Weliswaar trachtte hij door naar links uit te wijken nog een aan rijding te voorkomen, maar de meest links lopende voetganger werd toch ge raakt. De heer v. d. H. liep bij het on geluk twee open beenbreuken, een her senschudding en verwondingen in het gezicht op. De automobilist kwam ver volgens op de linker weghelft in bot sing met een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer J. M. van B. uit Soest. Deze liep bij de aanrijding eveneens verwondingen aan zijn rechter arm op. Beiden zijn op advies van dok ter Strooband naar Zonnegloren over gebracht. Onze regering meent, dat er teveel geld het land uitstroomt naa- de Duitse lot to en andere kansspelen. En dat het daarom wenselijk is de hoofdprijs voor de Nederlandse voetbaltoto te verhogen tot een half miljoen gulden. Het spreekt vanzelf, dat de hoogte van het bedrag niet veel verschil maakt voor een principe, maar wel van grote betekenis is voor de deelnemers, die over de grenzen aantrekkelijker spelen vonden. Het is zelfs de vraag, of die spelers nu wel zullen terugkeren. De voetbaltoto heeft door het dalend aan tal inzendingen al veel van zijn kracht verloren. Tenminste een miljoen gulden per week stroomt weg over onze grenzen, omdat men enkele jaren geleden, toen de voet baltoto nog wel populair was, beknib belde op de hoofdprijs. Als toen het maximum wat hoge7" was gesteld of vrij gelaten, zou het land nu een veel voud per week op het nationaal ver mogen bespaard hebben. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 3.per post 4L25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Vriendelijk en hoffelijk - maar zeer duidelijk - oefende Washington eind vorig jaar pressie uit op Cambodja, het zuidelijke buurland van Zuid-Vietnam. Als er geen eind kwam aan de regel matige aanvallen van Vietcong-eenhe- den, die opereren vanuit Cambodja, zouden de Amerikanen zelf de Viet- congkampen en opslagplaatsen gaan op ruimen. Een logische konsekwentie na de grote slag bij Dak To, waarbij de Vietcong opereerde vanuit Cambodja. In een geheime nota aan prins Norodom Sihanouk werd de vroegere koning en huidige president van Cambodja erop attent gemaakt dat hij niet moest zeg gen dat er geen bases waren, want ze lagen precies daar en daar. De eerste reactie van Sihanouk was furieus. Zijn eigen leger zou zich met hand en tand verzetten en hij zou ook de hulp inroepen van aiti-imperialisti- sche machten, met name de Sowjet- Unie en China - alsmede een beetje cu rieus ook Noord-Korea en Cuba. Na nog wat vuurwerk sprak de prins in een interview met de Washington Post ech ter opeens heel anders: natuurlijk kon den de Amerikanen de Vietcong op Cambodjaans gebied achtervolgen als dat nodig was, maar ze moesten het niet te gek maken. En of senator Mans- field niet eens langs kon komen om de relaties tussen de V.S. en Cambodja weer op gang te helpen. De keus van een fervente tegenstander van Johnson voorzover het de Vietna mese oorlog betreft, is dan waarschijn lijk weer een ander grapje van de prins. Of het moet dienen als symbool dat hij zo erg neutralistisch is. Sihanouk Dat is hij. Hij heeft verdragen gesloten met Peking, maar vervolgt ondertussen communisten in eigen land. Zijn zoon De Soester politie heeft dinsdag de 18- jarige B. H. S. uit Soest aangehouden. De jongeman was maandag op het Nieuwerhoekplein bij garage Stam op een groepje voetgangers ingereden. De 33-jarige T. M. D. uit Zeist zag nog juist kans om zijn twee kinderen opzij te duwen, maar zelf werd hij geschept. Hij bleef op de motorkap van de auto liggen en viel er pas na dertig meter af zonder overigens ernstige verwondin gen op te lopen. De bestuurder van de auto trok zich van het gebeurde niets aan en verdween zonder zich bekend te maken in de duisternis. Aangezien een vrij nauwkeurig signalement van de auto bekend was, kon de bestuurder een dag later reeds worden aangehou den. Hij verklaarde, de voetgangers niet gezien te hebben, omdat zijn voorruit was beslagen. Het ongeval zelf heeft hij echter wel degelijk gemerkt en dat ook bekend. De politie heeft dinsdag een bestelauto van J. P. de R. uit Soest uit het ver keer genomen. De twaalf jaar oude wa gen vertoonde tal van technische ge breken. Zo had de auto onder meer een lekke remleiding, een defecte uit laat, een doorgeroeste chassisbalk, een ondeugdelijke stuurinrichting en een de fect stoplicht. Toen de politie de wagen voor een onderzoek staande hield, bleek P. C. v. d. B. achter het stuur te zit ten, wat nog niet zo erg zou zijn ge weest, indien hij maar een geldig rij bewijs had kunnen tonen. Dat was evenwel niet het geva'. De ondeugde lijke auto is in beslag geinomen. Vorige week hebben wij U erop at tent gemaakt, dat voor het landgoed Pijnenburg geen toegangskaarten meer verplicht zijn. Wij ontvingen nadien nog een schrijven betreffende deze open stelling. Het lijkt ons wenselijk U hier van op de hoogte te brengen. Men heeft zich aan bepaalde regels te houden, wanneer men van het natuur schoon, dat Pijnenburg U biedt, wil ge nieten. Deze voorwaarden zullen op nieuw aan te brengen borden te lezen zijn en men vertrouwt, dat ieder zich aan de bepa lingen zal houden. Deze zijn als volgt: de toegang is ver boden tussen zonsondergang en zons opgang, buiten de paden en wegen, met motorrijtuig, bromfiets of paard, met loslopende hond, met een spelen mu- ziekapparaat, met tent of windscherm, wanneer U papier, schillen of ander af val achterlaat, rookt, kookt of vuurtje stookt, koopwaar aanbiedt, iets bescha digt of meeneemt, dieren verontrust. De borden, waarop deze regels te lezen staan zijn in groen uitgevoerd met witte letters. Nogmaals wij brengen een goede na leving hiervan onder uw aandacht. Terwijl wij dit V.V.V.-nieuws schrij ven is het hartje winter en kunnen de schaatsliefhebbers de benen loszwieren op de Peter's Baan. Voor wie er misschien nog niet mee op de hoogte is: het groen-witte vlaggetje van onze ijsbaan kunt U bij ons V.V.V.- kantoor zien wapperen steeds wanneer de baan geopend is. De tijden zijn des middags van 13-17 uur en 's avonds van 19-22 uur. Op de Biltseweg nabij het K.P.S.-ter rein is dinsdag een ree doodgereden door een automobilist uit 's Graveland. Zijn auto liep daarbij aan de voorzijde deukschade op. Een achter hem rijden de automobilist bood aan, het dode dier naar het politiebureau te brengen. Het is gebruikelijk, dat het dode dier dan wordt verkocht en de opbrengst ten goede komt aan de gedupeerde automo bilist, die nergens zijn schade kan ver halen. Met aanbod werd dankbaar aan vaard, maar de inwoner van 's Gra veland blijkt teveel vertrouwen in de „hulpvaardige" man te hebben gesteld, want hij is nimmer met de dode ree aan het politiebureau gekomen. De Amerikaanse regering wil voorko men dat de dollar devalueert en zal daarvoor maatregelen treffen, die voor Europa zeer ongunstig zijn. Men zal de investeringen buiten de V.S. zoveel mo gelijk remmen en voorts trachten het toerisme buiten de grenzen van de V.S. aan banden te leggen. Het is duidelijk dat vooral de Europese landen zeer sterk worden getroffen door deze maatregelen. Zo zal de industrie ir. dit oude werelddeel zich minder snel kunnen ontplooien als wij geen Ame rikaans kapitaal ter beschikking krij gen. Dit zal de concurrentiepositie van de Europese landen bepaald niet ten goede komen. Hierdoor worden de werk loosheidscijfers hoger. De beperking van het toerisme zal de dienstverlening van Europa schaden. De luchtvaart, de scheepvaart, de hotellerie en de gehele vreemdelingenindustrie drijven voor een niet gering deel op de Amerikanen. Ook in Frankrijk, ook in Nederland. Deskundigen schetsen de Amerikaanse maatregelen als de belangrijkste op eco nomisch gebied na het Marshall-plan. Dat laatste plan kwam ons kapitaal brengen om ons te helpen. De Ameri kaanse regering meende toen nog dat de westerse landen een eenheid kon den vormen. Met die gedachte kwam zij van een koude kermis thuis. Het ene land zit de Amerikanen nog meer dwars dan het andere. Frankrijk, dat inclusief De Gaulle zijn vrijheid aan de V.S. dankt, voorop. Ook in Nederland schreeuwt men ach en wee over hetgeen de V.S. in Vietnam doet ten bate van de gehele westerse wereld. Men protesteert opnieuw nu de Amerikanen hun conclusies trekken uit al dat Europese boe-geroep. Zij keren zich van Europa af en laten ons in ons eigen sop naar koken. Misschien rinke len er nog meer ruiten van Amerikaan se ambassades. Als wij nu eens goed zien dat wij in economische opzicht door al die tegenwerking van onze vrienden aan de overkant van de oce aan bezig zijn onze eigen ruiten in te gooien! teiten zullen op maandag 12 februari en woensdag 14 februari in de ULO-school aan de Steenhoffstraat onderlinge wed strijden worden gehouden. Op vrijdag 23 februari wordt de feestelijke jaar vergadering van de 40-jarige gehouden. Die avond zullen tevens de prijzen van de onderlinge wedstrijden worden uit gereikt. In maart organiseert de Soester Turn Club op de 11e, de 13e en de 30e van die maand de Soester Turnkampioen- schappen, waarover wij reeds berichtten. De kampioenschappen worden zaterdag avond 30 maart besloten met een sport hal in het Verenigingsgebouw. Daar worden die avond tevens de prijzen uitgereikt. Deze maand start ook een jubileum- loterij, waarvan de trekking in mei zal plaatsvinden. De vergunning voor het houden van deze loterij is reeds verkre gen. De dochter van de S.T.C.-voorzitter, Marijke Egtberts is een dezer dagen ge slaagd voor het eerste deel van de lei derscursus. S.T.C.-lid Annie de Vries volgt dit seizoen een voorturncursus. Steenhoffstraat, hoek Raadhuisstraat, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu stuurt hij naar scholen in communisti sche landen, omdat ze daar pittiger op gevoed worden dan ergens anders. Maar op een gegeven moment klom hij weer voor de microfoon om de Cambodjaan se meisjes te waarschuwen niet op een zekere van zijn zoons verliefd te wor den omdat het zo'n verschrikkelijke lummel was. De prins heeft ook af en toe de ge woonte om hem bezoekende ambassa deurs mee te nemen naar een verre plek, waar hij dan de jas uittrekt om ijverig te gaan graven bij de aanleg van een weg en de diplomaat is dan zo goed niet of hij graaft mee. Bij het bezoek van Jackie Kennedy liet hij al le oosterse pracht en praal aanrukken - en persoonlijke poetste hij 's morgens nog even het tafelzilver. Pro-Peking-politiek Dat alles kan ertoe leiden hem als een wat bizarre dwaas te beschouwen, maar Sihanouk is meer. Hij weet dat zijn land klein is en dat bovendien zowel Thailand als Zuid-Vietnam aanspraken maken op stukken territorium. Zijn enige relaties met Peking hebben dan ook tot doel zijn beluste buren ervan af te houden Cambodjaans gebied in te pikken - beide landen zouden niet graag zien dat Cambodja inderdaad een bruggehoofd van Peking werd. Si hanouk steekt zijn zakelijke voorliefde voor Peking - en dat is heel wat an ders dan een ideologische verwantschap - niet onder stoelen of banken. Hij verwacht dat de Amerikanen bin nen niet te lang etijd toch hun biezen zullen moeten pakken en wenst tegen die tijd aan de goede kant te staan: de Vietcong moet - als ze aan de macht komt in Saigon - dan maar dankbaar wezen dat Sihanouk ze bij de strijd heeft geholpen. Amerikaanse acties Zijn ommekeer nu is ook weer een za kelijke overweging. De Amerikanen kunnen inderdaad Cambodja mee tot strijdterrein maken en dat leed wenst Sihanouk zijn volk niet aan te doen. Officieel blijft hij daarom aan de Viet cong- en Pekingkant, maar onofficieel kiest hij voor het kleinste kwaad: laat de V.S. maar kleine operaties op zijn terrein uitvoeren - liever dan een totale oorlog te importeren, staat hij dat dan maar oogluikend toe. In feite deed hij dat trouwens al, want er zijn al Ame rikaanse acties geweest in het gebied aan de grens met Vietnam. En Sihanouk voorkomt op die manier ook nog elegant een intensivering van de strijd door uitbreiding van het ge vechtsterrein. Een wijs besluit van een dwaas waarvoor hij niet alleen de dank mag oogsten van zijn eigen onderdanen. Zelfs Washington kan er blij mee zijn. Nadat woensdagmiddag en -avond honderden enthousiaste schaatsers en sters hun baantjes hadden gereden, bleek dat men de gehele donderdag nodig zou hebben om het, mede door lichte dooi, losgereden ys van de baan te verwijderen. Wanneer de vorst niet verstek zal laten gaan ligt het in de bedoeling vandaag de baan weer open te stellen. De openingstijden van de ijsbaan zijn: dagelijks van 1-5 uur en 's avonds van 7-10 uur. De Soester Turn Club viert dit jaar het 40-jarig bestaan. In verband met dit jubileum zullen iedere maand bepaalde evenementen worden georganiseerd, zo heeft het bestuur van de S.T.C. in het verenigingsorgaan „De Springbok" me degedeeld. In de maand januari zal de Olympi sche film over de spelen in Tokio (1964) nog eens worden \ertoond en wel op vrijdag 26 januari in het Verenigings gebouw. Het bestuur heeft besloten, de ze film te vertonen, gezien het feit, dat de S.T.C. in het Olympische jaar 1928 werd opgericht en nu wederom in een Olympisch jaar het 40-jang bestaan ,-iert. Bovendien is de film als zeer sport-opvoedend voor de jeugd aange merkt en verdient ook uit dien hoofde, vertoond te worden. In het kader van de jubileumfestivi-

Soester Courant | 1968 | | pagina 1